Anotation. Artykuł poświęcony jest uporządkowaniu treści edukacyjnego maratonu-warsztatu kształtowania kompetencji artystyczno-praktycznych uczniów. Formą imprezy szkolnej jest wybrany maraton, ponieważ jest to krótkoterminowy multidyscyplinarny intensyw, w którym dzieci są maksymalnie zanurzone w nauczaniu materiału. Wybrane tematy z dziedziny edukacji, sztuki, designu, ekonomii, zarządzania, coachingu są podzielone na bloki według czterech głównych modułów i są połóczone do schematu struktury maratonu-warsztatu. Przedstawiony w publikacji elastyczny model procesu edukacyjnego przedstawia zależność uzyskanych wyników od formy realizacji zadań w celu osiągnięcia wyznaczonego celu. Etapy programu są zawarte w przykładach obiektów projektowych i technik, które można zastąpić zrównoważonymi według złożoności, ale jednocześnie ukierunkowanymi na zainteresowanie młodszych nastolatków aktywnością merytoryczną, pogłębianiem wiedzy, treningiem umiejętności, kształtowaniem trwałego nawyku regularnej aktywności twórczej. Dzięki systematycznemu wykonywaniu zadań, przewidywalne jest przejście twórczego myślenia w stan przepływu, zwiększenie motywacji do nauki, poziomu zaufania do swoich umiejętności i wartości uzyskanych wyników.
Keywords: Artykuł poświęcony jest uporządkowaniu treści edukacyjnego maratonu-warsztatu kształtowania kompetencji artystyczno-praktycznych uczniów. Formą imprezy szkolnej jest wybrany maraton, ponieważ jest to krótkoterminowy multidyscyplinarny intensyw, w którym dzieci są maksymalnie zanurzone w nauczaniu materiału. Wybrane tematy z dziedziny edukacji, sztuki, designu, ekonomii, zarządzania, coachingu są podzielone na bloki według czterech głównych modułów i są połóczone do schematu struktury maratonu-warsztatu. Przedstawiony w publikacji elastyczny model procesu edukacyjnego przedstawia zależność uzyskanych wyników od formy realizacji zadań w celu osiągnięcia wyznaczonego celu. Etapy programu są zawarte w przykładach obiektów projektowych i technik, które można zastąpić zrównoważonymi według złożoności, ale jednocześnie ukierunkowanymi na zainteresowanie młodszych nastolatków aktywnością merytoryczną, pogłębianiem wiedzy, treningiem umiejętności, kształtowaniem trwałego nawyku regularnej aktywności twórczej. Dzięki systematycznemu wykonywaniu zadań, przewidywalne jest przejście twórczego myślenia w stan przepływu, zwiększenie motywacji do nauki, poziomu zaufania do swoich umiejętności i wartości uzyskanych wyników.
PROJEKTOWANIE PEDAGOGICZNE TREŚCI EDUKACYJNEGO MARATONU–WARSZTATU KSZTAŁTOWANIA KOMPETENCJI ARTYSTYCZNO-PRAKTYCZNYCH UCZNIÓW
Olha Maievska
aspirantka Katedry Teorii i Metodyki Edukacji Technologicznej Wydziału Technologii i ProjektowaniaPołtawskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. V.G. Korolenki (Połtawa, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-7444-2923