Journal №5 (41) vol. 1 / 2021|KELM

WYKAZ ZAŁĄCZONYCH PLIKÓW

EKSPERYMENTALNA WERYFIKACJA SKUTECZNOŚCI TECHNOLOGII KSZTAŁTOWANIA KOMPETENCJI NAUCZYCIELI W ZAKRESIE OBRONY I OCHRONY PRAW WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ W PROCESIE PODNOSZENIA KWALIFIKACJI

Nadiia Kravchuk

aspirantka Katedry Pracy Krajoznawczo-Turystycznej, Nauk Społecznych i Humanistycznych
Ukraińskiej Akademii Inżynieryjno-Pedagogicznej (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-0269-8778
Anotation. W artykule przedstawiono wyniki eksperymentu pedagogicznego dotyczącego wdrożenia technologii kształtowania kompetencji w zakresie obrony i ochrony praw własności intelektualnej w procesie podnoszenia kwalifikacji.
Keywords: W artykule przedstawiono wyniki eksperymentu pedagogicznego dotyczącego wdrożenia technologii kształtowania kompetencji w zakresie obrony i ochrony praw własności intelektualnej w procesie podnoszenia kwalifikacji.

KSZTAŁTOWANIE KULTURY UCZCIWOŚCI AKADEMICKIEJ: DOŚWIADCZENIA STANÓW ZJEDNOCZONYCH I KANADY

Anastasiia Kuzmenko

kandydat nauk filologicznych, docent, docent Katedry Filologii Romańsko-Germańskiej i Tłumaczenia
Białocerkiewskiego Narodowego Uniwersytetu Rolniczego (Biała Cerkiew, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1189-1438
Anotation. Jakość szkolnictwa wyższego, w szczególności kultura uczciwości akademickiej, stała się palącą kwestią dzisiejszej edukacji i nauki. W artykule wyjaśniono, że w Stanach Zjednoczonych kultura uczciwości akademickiej zajmuje główne miejsce w edukacji i nauce. Tutaj dobrze rozwinięty system zapewnienia odpowiedzialnego zachowania wszystkich uczestników procesu edukacyjno-naukowego poprzez jakościowe i skuteczne opracowanie kodeksów uczciwości akademickiej, świadczeń, działań, a także systemów prewencyjnych i sankcji. W Kanadzie kultura uczciwości akademickiej na wszystkich poziomach edukacji jest aktywnie kształtowana, jej rozwój rozpoczyna się na etapie edukacji przedszkolnej. Istnieją stałe organizacje, odbywają się coroczne konferencje, fora i tym podobne. Za podstawowe zasady zapewniające przestrzeganie norm etycznych naukowców i nauczycieli uważa się dostęp, podejście, odpowiedzialność, szczegółowość i wsparcie.
Keywords: Jakość szkolnictwa wyższego, w szczególności kultura uczciwości akademickiej, stała się palącą kwestią dzisiejszej edukacji i nauki. W artykule wyjaśniono, że w Stanach Zjednoczonych kultura uczciwości akademickiej zajmuje główne miejsce w edukacji i nauce. Tutaj dobrze rozwinięty system zapewnienia odpowiedzialnego zachowania wszystkich uczestników procesu edukacyjno-naukowego poprzez jakościowe i skuteczne opracowanie kodeksów uczciwości akademickiej, świadczeń, działań, a także systemów prewencyjnych i sankcji. W Kanadzie kultura uczciwości akademickiej na wszystkich poziomach edukacji jest aktywnie kształtowana, jej rozwój rozpoczyna się na etapie edukacji przedszkolnej. Istnieją stałe organizacje, odbywają się coroczne konferencje, fora i tym podobne. Za podstawowe zasady zapewniające przestrzeganie norm etycznych naukowców i nauczycieli uważa się dostęp, podejście, odpowiedzialność, szczegółowość i wsparcie.

ROZWÓJ INTELEKTUALNO-KOMUNIKACYJNY DZIECKA ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI EDUKACYJNYMI W ZAKRESIE TECHNOLOGII NAUCZANIA

Kateryna Lutsko, Oksana Kruhlyk

Kateryna Lutsko, kandydat nauk pedagogicznych, starszy pracownik naukowy, docent Katedry Psychologii Specjalnej, Edukacji Korekcyjnej i Integracyjnej Instytutu Człowieka Kijowskiego Uniwersytetu imienia Borysa Hrinczenki (Kijów, Ukraina)
Oksana Kruhlyk, kandydat nauk pedagogicznych, docent, docent Katedry Surdopedagogiki i Surdopsychologii imienia Mykoły Jarmaczenki Wydziału Edukacji Specjalnej i Integracyjnej Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia M.P. Drahomanowa (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-5832-7861, ORCID ID: 0000-0002-9632-6579
Anotation. W artykule ujawniono innowacyjne podejścia do nauki działań intelektualno-percepcyjnych i komunikacyjnych dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Nacisk w tym badaniu kładzie się na połączenie procesów percepcji i rozumienia mowy z wykorzystaniem potencjału intelektualnego dziecka, jego zasobów osobistych. Szczególną rolę w procesach nauczania dzieci w wieku szkolnym odgrywa podręcznik z dziedziny edukacji językowoliterackiej, w którym obserwuje się wzrost obciążeń funkcjonalnych na aparatach metodycznych. Treść tekstów może się zmieniać, a poziom rozwoju procesów umysłowych, zdolności i umiejętności ukształtowane w szkole podstawowej zapewniają dziecku świadome czytanie dowolnych tekstów w przyszłości, pomyślną realizację aktywności intelektualnokomunikacyjnej i poznawczej. Skuteczność technologii uczenia się, jako procesu i wyniku, zależy nie tylko od aparatów metodycznych, ale także od metod nauczania. Metoda nauki działań intelektualno-percepcyjnych, metoda etykietowania i metoda prognozowania są realizowane przez autorów w przygotowaniu podręczników nowej generacji dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Keywords: W artykule ujawniono innowacyjne podejścia do nauki działań intelektualno-percepcyjnych i komunikacyjnych dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Nacisk w tym badaniu kładzie się na połączenie procesów percepcji i rozumienia mowy z wykorzystaniem potencjału intelektualnego dziecka, jego zasobów osobistych. Szczególną rolę w procesach nauczania dzieci w wieku szkolnym odgrywa podręcznik z dziedziny edukacji językowoliterackiej, w którym obserwuje się wzrost obciążeń funkcjonalnych na aparatach metodycznych. Treść tekstów może się zmieniać, a poziom rozwoju procesów umysłowych, zdolności i umiejętności ukształtowane w szkole podstawowej zapewniają dziecku świadome czytanie dowolnych tekstów w przyszłości, pomyślną realizację aktywności intelektualnokomunikacyjnej i poznawczej. Skuteczność technologii uczenia się, jako procesu i wyniku, zależy nie tylko od aparatów metodycznych, ale także od metod nauczania. Metoda nauki działań intelektualno-percepcyjnych, metoda etykietowania i metoda prognozowania są realizowane przez autorów w przygotowaniu podręczników nowej generacji dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

PODSTAWY KSZTAŁTOWANIA KOMPETENCJI ESTETYCZNYCH PRZYSZŁYCH NAUCZYCIELI SZTUKI MUZYCZNEJ W ŚRODOWISKU EDUKACYJNYM INSTYTUCJI SZKOLNICTWA WYŻSZEGO

Liang Jie

aspirantka Katedry Pedagogiki
Zakładu państwowego „Jużnoukraiński Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny imienia K.D. Uszynskiego” (Odessa, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-2664-2514
Anotation. Artykuł poświęcono analizie teoretycznej i metodycznej platformy problemu kształtowania kompetencji estetycznych przyszłych nauczycieli sztuki muzycznej w instytucjach szkolnictwa wyższego. Opierając się na wynikach analizy źródeł naukowych, podkreślono istotę zjawiska „kompetencje estetyczne przyszłego nauczyciela sztuki muzycznej” (systemowy, integracyjny projekt zawodowy i osobisty (z dynamicznym polifunkcyjnym składem elementarnym), który charakteryzuje się obecnością kompleksu wiedzy teoretycznej o kierunku artystycznym i bloku praktycznych umiejętności w dziedzinie estetyki; determinuje jego zdolność do światopoglądowego postrzegania rzeczywistości pedagogicznej i współrzędnych kulturowych w wymiarach kluczowych identyfikatorów estetycznych (Piękny/Brzydki, Tragiczny/Komiczny); odzwierciedla zdolność nauczyciela-artysty do odpowiedniego rozwiązywania problemów zawodowych, korzystając z arsenału środków estetycznych i pedagogicznych), ujawniono jego wypełnienie składowe i specyficzne oznaki formacji. Przedstawiono treść i strukturę specjalnie opracowanego kursu „kompetencje estetyczne przyszłego nauczyciela dyscyplin artystycznych” dla studentów studiów pierwszego (bakalaureat) poziomu wykształcenia. Przeprowadzono weryfikację skuteczności wdrożenia kursu elektywnego w środowisku edukacyjnym uniwersytetu pedagogicznego.
Keywords: Artykuł poświęcono analizie teoretycznej i metodycznej platformy problemu kształtowania kompetencji estetycznych przyszłych nauczycieli sztuki muzycznej w instytucjach szkolnictwa wyższego. Opierając się na wynikach analizy źródeł naukowych, podkreślono istotę zjawiska „kompetencje estetyczne przyszłego nauczyciela sztuki muzycznej” (systemowy, integracyjny projekt zawodowy i osobisty (z dynamicznym polifunkcyjnym składem elementarnym), który charakteryzuje się obecnością kompleksu wiedzy teoretycznej o kierunku artystycznym i bloku praktycznych umiejętności w dziedzinie estetyki; determinuje jego zdolność do światopoglądowego postrzegania rzeczywistości pedagogicznej i współrzędnych kulturowych w wymiarach kluczowych identyfikatorów estetycznych (Piękny/Brzydki, Tragiczny/Komiczny); odzwierciedla zdolność nauczyciela-artysty do odpowiedniego rozwiązywania problemów zawodowych, korzystając z arsenału środków estetycznych i pedagogicznych), ujawniono jego wypełnienie składowe i specyficzne oznaki formacji. Przedstawiono treść i strukturę specjalnie opracowanego kursu „kompetencje estetyczne przyszłego nauczyciela dyscyplin artystycznych” dla studentów studiów pierwszego (bakalaureat) poziomu wykształcenia. Przeprowadzono weryfikację skuteczności wdrożenia kursu elektywnego w środowisku edukacyjnym uniwersytetu pedagogicznego.

PODEJŚCIA DO BADANIA WSPARCIA PSYCHOLOGICZNEGO RODZIN MAJĄCYCH DZIECI Z WADAMI ROZWOJOWYMI

Olha Rebrova

aspirant
Instytutu Pedagogiki Specjalnej i Psychologii imienia Mykoły Jarmaczenki Narodowej Akademii Nauk Prawnych Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-9540-7556
Anotation. W artykule dokonano przeglądu teoretycznych podejść do badania wsparcia psychologicznego rodzin mających dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. Przeanalizowano cechy charakterystyczne dla rodziców, które wychowują dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Ustalono, że jednym z głównych sposobów pomocy psychologicznej dla rodziców wychowujących dzieci z wadami rozwojowymi jest wsparcie psychologiczne. Podano autorską definicję pojęcia wsparcia psychologicznego dla rodzin, które mają dziecko ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – jest to metoda aktywnego, zintegrowanego, dynamicznego wpływu na rozwój jednostek w celu terminowego określenia zaburzeń behawioralnych i osobistych u dziecka oraz zapewnienia systemowej pomocy dziecku i jego rodzicom. Ustalono, że wsparcie psychologiczne rodzin wychowujących dziecko o specjalnych potrzebach edukacyjnych jest wieloaspektowym połączeniem różnych metod pracy diagnostycznej, korekcyjnej i terapeutycznej z dziećmi i rodzicami; technologia systemowa, odpowiednia kultura zapewniania wsparcia i pomocy dziecku i rodzinie w celu rozwiązania problemów rozwoju osobistego, komunikacji interpersonalnej, socjalizacji i integracji.
Keywords: W artykule dokonano przeglądu teoretycznych podejść do badania wsparcia psychologicznego rodzin mających dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. Przeanalizowano cechy charakterystyczne dla rodziców, które wychowują dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Ustalono, że jednym z głównych sposobów pomocy psychologicznej dla rodziców wychowujących dzieci z wadami rozwojowymi jest wsparcie psychologiczne. Podano autorską definicję pojęcia wsparcia psychologicznego dla rodzin, które mają dziecko ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – jest to metoda aktywnego, zintegrowanego, dynamicznego wpływu na rozwój jednostek w celu terminowego określenia zaburzeń behawioralnych i osobistych u dziecka oraz zapewnienia systemowej pomocy dziecku i jego rodzicom. Ustalono, że wsparcie psychologiczne rodzin wychowujących dziecko o specjalnych potrzebach edukacyjnych jest wieloaspektowym połączeniem różnych metod pracy diagnostycznej, korekcyjnej i terapeutycznej z dziećmi i rodzicami; technologia systemowa, odpowiednia kultura zapewniania wsparcia i pomocy dziecku i rodzinie w celu rozwiązania problemów rozwoju osobistego, komunikacji interpersonalnej, socjalizacji i integracji.

ODNOWA TRADYCJI W NAJNOWSZYM PROJEKTOWANIU DEKORACJI MONASTER ZAŚNIĘCIA MATKI BOŻEJ W BAKCZYSARAJU

Kateryna Vilkhovetska

aspirant Katedry Projektowania i Technologii
Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-5251-4252
Anotation. Na przykładzie dekoracji Monasteru Zaśnięcia Matki Bożej (Bakczysaraj, Krym) rozważono możliwość zharmonizowania tradycyjnego i innowacyjnego podejścia do dekoracji przestrzeni świątynnej. Pokazano zastosowanie tradycyjnych technik w połączeniu z nowymi rozwiązaniami stylistycznymi, kompozycyjnymi i kolorystycznymi, a także rozwiązania typowych tematów sakralnych i obrazów w nietypowych technikach i materiałach, które zmieniają postrzeganie i nastawienie do sztuki kościelnej. Poszerzenie granic stylistycznych, technologicznych, a nawet geograficznych (przy zapożyczaniu szczegółów charakterystycznych dla sztuki świątynnej różnych krajów i innych religii/wyznań) poszerza granice i siłę jej wpływów. Badanie dowodzi, jak szerokie może być spektrum możliwości kazania wizualnego we współczesnej prawosławiu, pod warunkiem nie tylko przestrzegania tradycji, ale także jej odnowienia.
Keywords: Na przykładzie dekoracji Monasteru Zaśnięcia Matki Bożej (Bakczysaraj, Krym) rozważono możliwość zharmonizowania tradycyjnego i innowacyjnego podejścia do dekoracji przestrzeni świątynnej. Pokazano zastosowanie tradycyjnych technik w połączeniu z nowymi rozwiązaniami stylistycznymi, kompozycyjnymi i kolorystycznymi, a także rozwiązania typowych tematów sakralnych i obrazów w nietypowych technikach i materiałach, które zmieniają postrzeganie i nastawienie do sztuki kościelnej. Poszerzenie granic stylistycznych, technologicznych, a nawet geograficznych (przy zapożyczaniu szczegółów charakterystycznych dla sztuki świątynnej różnych krajów i innych religii/wyznań) poszerza granice i siłę jej wpływów. Badanie dowodzi, jak szerokie może być spektrum możliwości kazania wizualnego we współczesnej prawosławiu, pod warunkiem nie tylko przestrzegania tradycji, ale także jej odnowienia.

MULTIINSTRUMENTALIZM JAKO SPOSÓB REALIZACJI KREATYWNYCH PROJEKTÓW W WARUNKACH KWARANTANNY

Dmytro Holoborodov, Oleksandr Plokhotniuk

Dmytro Holoborodov, aspirant Katedry Sztuki Muzycznej i Choreografii Dydaktyczno-Naukowego Instytutu Kultury i Sztuki Ługańskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Tarasa Szewczenki (Starobielsk, Ukraina)
Oleksandr Plokhotniuk, kandydat nauk pedagogicznych, docent Katedry Sztuki Muzycznej i Choreografii Dydaktyczno-Naukowego Instytutu Kultury i Sztuki Ługańskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Tarasa Szewczenki (Starobielsk, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-9744-0026, ORCID ID: 0000-0003-0444-1615
Anotation. Ze względu na możliwość pogorszenia warunków epidemiologicznych podczas procesu edukacyjnowychowawczego w szkołach wyższych, gdy ograniczenia kwarantanny pozwalają tylko na zdalną pracę, muzycy mają poważne problemy z organizacją zbiorowych form muzykowania, takich jak zespoły, orkiestry, chóry i tym podobne. Wykonanie utworów solowych z towarzyszeniem orkiestry nie jest wyjątkiem w takich sytuacjach. Celem artykułu jest zbadanie specyfiki realizacji przez muzyków kreatywnych projektów w warunkach kwarantanny i zidentyfikowanie skuteczności multiinstrumentalizmu jako środka realizacji kreatywnych projektów w warunkach ścisłych ograniczeń kwarantanny. Na przykładzie jazzowego przetwarzania M. Fergusona tematu dzieła N. Rimskiego-Korsakowa „Szeherezada” rozważa proces tworzenia akompaniamentu muzycznego dla solisty trębacza. Jednocześnie partie muzyków orkiestry były grane przez jedną osobę. Podczas badania zastosowano następujące metody: empiryczne (obserwacja, porównanie, eksperyment), ogólnouczelniane (analiza, synteza). Udowodniono, że multiinstrumentalizm powinien być postrzegany jako jeden ze sposobów tworzenia kreatywnych projektów w warunkach lockdown. Wyniki badania mogą być wykorzystane przez muzyków solistów i artystów orkiestr o różnym składzie podczas pracy w warunkach kwarantanny.
Keywords: Ze względu na możliwość pogorszenia warunków epidemiologicznych podczas procesu edukacyjnowychowawczego w szkołach wyższych, gdy ograniczenia kwarantanny pozwalają tylko na zdalną pracę, muzycy mają poważne problemy z organizacją zbiorowych form muzykowania, takich jak zespoły, orkiestry, chóry i tym podobne. Wykonanie utworów solowych z towarzyszeniem orkiestry nie jest wyjątkiem w takich sytuacjach. Celem artykułu jest zbadanie specyfiki realizacji przez muzyków kreatywnych projektów w warunkach kwarantanny i zidentyfikowanie skuteczności multiinstrumentalizmu jako środka realizacji kreatywnych projektów w warunkach ścisłych ograniczeń kwarantanny. Na przykładzie jazzowego przetwarzania M. Fergusona tematu dzieła N. Rimskiego-Korsakowa „Szeherezada” rozważa proces tworzenia akompaniamentu muzycznego dla solisty trębacza. Jednocześnie partie muzyków orkiestry były grane przez jedną osobę. Podczas badania zastosowano następujące metody: empiryczne (obserwacja, porównanie, eksperyment), ogólnouczelniane (analiza, synteza). Udowodniono, że multiinstrumentalizm powinien być postrzegany jako jeden ze sposobów tworzenia kreatywnych projektów w warunkach lockdown. Wyniki badania mogą być wykorzystane przez muzyków solistów i artystów orkiestr o różnym składzie podczas pracy w warunkach kwarantanny.

USTNIK DO SAKSOFONU: ZMIANY GEOMETRYCZNE I EKSPERYMENTY Z MATERIAŁAMI DO PRODUKCJI

Andrii Gudzyk

aspirant Katedry Sztuk Scenicznych
Dydaktyczno-Naukowego Instytutu Sztuki Podkarpackiego Narodowego Uniwersytetu imienia Wasyla Stefanyka (Iwano-Frankiwsk, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-6163-4953
Anotation. Wybór ustnika jest bardzo ważny dla muzyka. To w ustniku rodzi się dźwięk, barwa i kolor, które nadają indywidualności i pozwalają osiągnąć niezbędną ekspresję. Znalezienie najbardziej odpowiedniego i wygodnego ustnika może być bardzo trudne. Być może dlatego znani muzycy biorą udział w tworzeniu tego małego, ale tak ważnego elementu instrumentu dętego, pomagając rzemieślnikom osiągnąć niezbędne cechy i pożądany dźwięk. Konstrukcja i parametry ustnika łączą wygodę i swobodę dźwięku, co pozwala muzykowi opanować pożądane subtelności artykulacji. Zakres ustników jest bardzo szeroki. Ułatwia to pracę z dźwiękiem w dolnym, środkowym i wysokim rejestrze. Ustnik powinien idealnie nadawać się do gry akustycznej, tworząc bogaty w barwę szeroki dźwięk. Odpowiednio dobrany model będzie wygodny zarówno dla muzyków grających w orkiestrach, jak i solistów, tworząc wysokiej jakości dźwięk i zapewniając maksymalny komfort samemu wykonawcy.
Keywords: Wybór ustnika jest bardzo ważny dla muzyka. To w ustniku rodzi się dźwięk, barwa i kolor, które nadają indywidualności i pozwalają osiągnąć niezbędną ekspresję. Znalezienie najbardziej odpowiedniego i wygodnego ustnika może być bardzo trudne. Być może dlatego znani muzycy biorą udział w tworzeniu tego małego, ale tak ważnego elementu instrumentu dętego, pomagając rzemieślnikom osiągnąć niezbędne cechy i pożądany dźwięk. Konstrukcja i parametry ustnika łączą wygodę i swobodę dźwięku, co pozwala muzykowi opanować pożądane subtelności artykulacji. Zakres ustników jest bardzo szeroki. Ułatwia to pracę z dźwiękiem w dolnym, środkowym i wysokim rejestrze. Ustnik powinien idealnie nadawać się do gry akustycznej, tworząc bogaty w barwę szeroki dźwięk. Odpowiednio dobrany model będzie wygodny zarówno dla muzyków grających w orkiestrach, jak i solistów, tworząc wysokiej jakości dźwięk i zapewniając maksymalny komfort samemu wykonawcy.

NIEKANONICZNE IKONY GALICJI XIX-XX W.: HISTORIA, TYPOLOGIA, CECHY STYLISTYCZNE

Vitalii Kozinchuk

doktor filozofii, docent, docent Katedry Teologii Prywatnej Szkoły Wyższej „Iwano-Frankiwska Akademia Jana Chryzostoma”, członek Narodowego Związku Artystów Ukrainy, czołowy pracownik naukowy Muzeum Sztuki Prykarpattia, doktorant Podkarpackiego Narodowego Uniwersytetu imienia Wasyla Stefanyka (Iwano-Frankiwsk, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-8518-5686
Anotation. W artykule zbadano zjawiska historyczno-społeczne i wydarzenia związane z genezą ikonografii w Galicji. Określono techniki technologiczne, cechy dekoracyjne i środki artystycznej ekspresji ikon niekanonicznych. Przeprowadzono analizę typologiczną dzieł, na podstawie której prześledzono diachronię typów dla każdej typologii grupy, zidentyfikowano archetyp i prześledzono jego stereotypowe zmiany. Do połowy XIX w. działalność ikonograficzna funkcjonowała w formie warsztatów, hal, a ich działalność miała kierunek twórczo-artystyczny. Udowodniono, że ikonografia ma swoje cechy regionalne, a mechanizmem ich ochrony jest artystyczna tradycja kanonu ikonograficznego. Podkreślono stan tworzenia ikon niekanonicznych w Galicji, o czym świadczy działalność współczesnych komórek ikonograficznych. W tworzeniu niekanonicznych ikon zachodzą zmiany kierunków i stylów, wzajemne wpływy sztuki ludowej i zawodowej, obserwuje się rozwój od sfery materialnej i praktycznej do duchowej i kulturowej, które jednocześnie zachowują interakcję ze stylowymi kierunkami.
Keywords: W artykule zbadano zjawiska historyczno-społeczne i wydarzenia związane z genezą ikonografii w Galicji. Określono techniki technologiczne, cechy dekoracyjne i środki artystycznej ekspresji ikon niekanonicznych. Przeprowadzono analizę typologiczną dzieł, na podstawie której prześledzono diachronię typów dla każdej typologii grupy, zidentyfikowano archetyp i prześledzono jego stereotypowe zmiany. Do połowy XIX w. działalność ikonograficzna funkcjonowała w formie warsztatów, hal, a ich działalność miała kierunek twórczo-artystyczny. Udowodniono, że ikonografia ma swoje cechy regionalne, a mechanizmem ich ochrony jest artystyczna tradycja kanonu ikonograficznego. Podkreślono stan tworzenia ikon niekanonicznych w Galicji, o czym świadczy działalność współczesnych komórek ikonograficznych. W tworzeniu niekanonicznych ikon zachodzą zmiany kierunków i stylów, wzajemne wpływy sztuki ludowej i zawodowej, obserwuje się rozwój od sfery materialnej i praktycznej do duchowej i kulturowej, które jednocześnie zachowują interakcję ze stylowymi kierunkami.

OBIEKT MOTION GRAPHICS JAKO ZJAWISKO SYNTEZY SZTUKI W KINIE

Vitalii Prokopchuk

aspirant Katedry Projektowania Graficznego
Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-8143-9626
Anotation. W artykule podkreślono zasady tworzenia obiektu motion graphics jako zjawiska, integralności wytwarzanej przez syntezę sztuki w kinie, która ma swój dramaturgiczny, figuratywny element, którego geneza sięga malarstwa, fotografii, teatru i kina. Autor będzie próbował zrekonstruować właściwą logikę interakcji motion graphics i dzieła filmowego. Ta interakcja będzie postrzegana jako synteza sztuki. Określono podstawowe zasady manifestacji syntezy sztuki, która przejawia się podczas tworzenia obiektu motion graphics w kinie. Scharakteryzowano kluczowe artystyczne elementy dramaturgiczne, którymi operuje reżyser, projektant, mówiąc najprościej, producent obiektu motion w filmie. Ważny punkt, autor zwraca uwagę i opisuje motion jako generujący pierwotny system modelujący, a nie jako narzędzie czysto dekoracyjne w filmie. I podkreśla, że obiekty motion niosą w sobie poetykę kinematografii, estetykę kadru i słowa wyrażonego w tekście graficznym.
Keywords: W artykule podkreślono zasady tworzenia obiektu motion graphics jako zjawiska, integralności wytwarzanej przez syntezę sztuki w kinie, która ma swój dramaturgiczny, figuratywny element, którego geneza sięga malarstwa, fotografii, teatru i kina. Autor będzie próbował zrekonstruować właściwą logikę interakcji motion graphics i dzieła filmowego. Ta interakcja będzie postrzegana jako synteza sztuki. Określono podstawowe zasady manifestacji syntezy sztuki, która przejawia się podczas tworzenia obiektu motion graphics w kinie. Scharakteryzowano kluczowe artystyczne elementy dramaturgiczne, którymi operuje reżyser, projektant, mówiąc najprościej, producent obiektu motion w filmie. Ważny punkt, autor zwraca uwagę i opisuje motion jako generujący pierwotny system modelujący, a nie jako narzędzie czysto dekoracyjne w filmie. I podkreśla, że obiekty motion niosą w sobie poetykę kinematografii, estetykę kadru i słowa wyrażonego w tekście graficznym.

ROLA WSPÓŁPRACY NARODOWO-KULTURALNEJ PORTOWYCH MIAST PARTNERSKICH ODESSA I VANCOUVER W STOSUNKACH UKRAIŃSKO-KANADYJSKICH

Anatoliy Bodrug

aspirant Katedry Historii Ukrainy
Odeskiego Narodowego Uniwersytetu imienia I.I. Miecznikowa (Odessa, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-6718-4957
Anotation. W niniejszym artykule omówiono mechanizmy współpracy kulturalnej Ukrainy i Kanady na przykładzie relacji portowych miast partnerskich Odessy (obwód odeski, Ukraina) i Vancouver (Prowincja Kolumbia Brytyjska, Kanada). Trafność pracy potwierdzają współczesne globalne testy, którym towarzyszą napięcia gospodarcze, pandemia, nastroje militarystyczne i podważanie fundamentów państwowych. To właśnie dziś dla Ukrainy ważne jest, aby utrzymywać stosunki dyplomatyczne z wieloma partnerami strategicznymi, którymi jest przede wszystkim Kanada i wspólnie kierować zasobami na rozwój tradycji kulturowych. Publikacja analizuje genezę zjawiska partnerstwa miast, analizuje działalność ukraińskiej diaspory Kanady, wspólne projekty kulturalne miast partnerskich, twórczość inteligencji odeskiej i organizacji miejskich. Do osiągnięcia celu pozyskano niezbędne źródła, historiografię, a także metody: analizy, metody historyczno-porównawcze i historyczno-genetyczne. Podmiotem prac są stosunki ukraińsko-kanadyjskie, a przedmiotem jest analiza współpracy między Odessą a Vancouverem. Ten artykuł ujawnia pytania dotyczące przejawów polilogii kulturowej różnych grup etnicznych.
Keywords: W niniejszym artykule omówiono mechanizmy współpracy kulturalnej Ukrainy i Kanady na przykładzie relacji portowych miast partnerskich Odessy (obwód odeski, Ukraina) i Vancouver (Prowincja Kolumbia Brytyjska, Kanada). Trafność pracy potwierdzają współczesne globalne testy, którym towarzyszą napięcia gospodarcze, pandemia, nastroje militarystyczne i podważanie fundamentów państwowych. To właśnie dziś dla Ukrainy ważne jest, aby utrzymywać stosunki dyplomatyczne z wieloma partnerami strategicznymi, którymi jest przede wszystkim Kanada i wspólnie kierować zasobami na rozwój tradycji kulturowych. Publikacja analizuje genezę zjawiska partnerstwa miast, analizuje działalność ukraińskiej diaspory Kanady, wspólne projekty kulturalne miast partnerskich, twórczość inteligencji odeskiej i organizacji miejskich. Do osiągnięcia celu pozyskano niezbędne źródła, historiografię, a także metody: analizy, metody historyczno-porównawcze i historyczno-genetyczne. Podmiotem prac są stosunki ukraińsko-kanadyjskie, a przedmiotem jest analiza współpracy między Odessą a Vancouverem. Ten artykuł ujawnia pytania dotyczące przejawów polilogii kulturowej różnych grup etnicznych.

ANALIZA RETORYKI POLITYCZNEJ DONALDA TRUMPA I JOE BIDENA NA PODSTAWIE ICH PRZEMÓWIEŃ NA ZGROMADZENIU OGÓLNYM ONZ

Damir Yenikieiev

aspirant Katedry Teorii i Praktyki Tłumaczenia z Języka Angielskiego
Zaporoskiego Uniwersytetu Narodowego (Zaporoże, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-4008-4045
Anotation. Niniejszy artykuł analizuje przemówienia Donalda Trumpa i Joe Bidena na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Podczas przemówienia wyrażono główne problemy świata, sposoby ich rozwiązania i możliwe wyzwania przyszłości. Ten rodzaj przemówienia ma charakter rytualny i ma pewne zasady, których mówca powinien przestrzegać. Jednocześnie mówca wykorzystuje szeroki arsenał środków stylistycznych i technik komunikacji z publicznością i za ich pomocą wpływa na nią. Mówca musi stworzyć odpowiedni obraz dla lepszego kontaktu z publicznością. Występuje również konieczność uważać, aby nie popełnić błędu podczas występu. Na podstawie naszych badań podajemy przykłady różnych technik oratorskich, w tym błędów oratorskich, które w pewnym stopniu wpływają na treść przemówienia.
Keywords: Niniejszy artykuł analizuje przemówienia Donalda Trumpa i Joe Bidena na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Podczas przemówienia wyrażono główne problemy świata, sposoby ich rozwiązania i możliwe wyzwania przyszłości. Ten rodzaj przemówienia ma charakter rytualny i ma pewne zasady, których mówca powinien przestrzegać. Jednocześnie mówca wykorzystuje szeroki arsenał środków stylistycznych i technik komunikacji z publicznością i za ich pomocą wpływa na nią. Mówca musi stworzyć odpowiedni obraz dla lepszego kontaktu z publicznością. Występuje również konieczność uważać, aby nie popełnić błędu podczas występu. Na podstawie naszych badań podajemy przykłady różnych technik oratorskich, w tym błędów oratorskich, które w pewnym stopniu wpływają na treść przemówienia.

TYPOLOGIA POSTACI KOBIECYCH W PRACACH L. KONONOVYCHA NA TEMAT TALIZMANU TROJANA

Yaroslava Zuienko

aspirantka Katedry Literatury Ukraińskiej
Zaporoskiego Uniwersytetu Narodowego (Zaporoże, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4389-1670
Anotation. Artykuł analizuje typologię postaci kobiecych w opowieści „Piekielny gwiazdochet” i powieści „Setnik Czehryński” L. Kononovycha. Ustalono, że w badanych dziełach funkcjonują trzy główne grupy postaci kobiecych – pomocnice (czarodziejka Łesya, młodsza bogini Dana, polanica Złata) pomagające głównym bohaterom, matki (bogini Łada, najemnica dziadka Gałaja) i siła nieczysta (ciemna bogini Mokosza, latawica, wiedźmy itp.). Poszczególne postacie kobiece są syntetyzowane: łączą cechy różnych typów (siły nieczystej i matki, siły nieczystej i pomocnicy). Skupia uwagę na różnice autorskiej interpretacji postaci siły nieczystej (latawic, wiedźm) i ich prototypów (latawice są przedstawione nie jako uwodzicelki, a jako wojowniczki, całkowicie przemyślono pochodzenie wiedźm-biesurkań), co dało podstawy do ich analizy w kontekście mitopei artystycznego świata dzieł o talizmanie Trojana, a nie tradycji folklorystycznej.
Keywords: Artykuł analizuje typologię postaci kobiecych w opowieści „Piekielny gwiazdochet” i powieści „Setnik Czehryński” L. Kononovycha. Ustalono, że w badanych dziełach funkcjonują trzy główne grupy postaci kobiecych – pomocnice (czarodziejka Łesya, młodsza bogini Dana, polanica Złata) pomagające głównym bohaterom, matki (bogini Łada, najemnica dziadka Gałaja) i siła nieczysta (ciemna bogini Mokosza, latawica, wiedźmy itp.). Poszczególne postacie kobiece są syntetyzowane: łączą cechy różnych typów (siły nieczystej i matki, siły nieczystej i pomocnicy). Skupia uwagę na różnice autorskiej interpretacji postaci siły nieczystej (latawic, wiedźm) i ich prototypów (latawice są przedstawione nie jako uwodzicelki, a jako wojowniczki, całkowicie przemyślono pochodzenie wiedźm-biesurkań), co dało podstawy do ich analizy w kontekście mitopei artystycznego świata dzieł o talizmanie Trojana, a nie tradycji folklorystycznej.

MOTYWY UPAMIĘTNIAJĄCE W HUCULSKIM ZESPOLE OBRZĘDÓW „ŻEBY UMARLI MOGLI SIĘ OGRZAĆ”

Vasyl Ivanchuk

aspirant Katedry Etnologii i Archeologii
Podkarpackiego Narodowego Uniwersytetu imienia Wasyla Stefanyka (Iwano-Frankiwsk, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-8251-8708
Anotation. Na podstawie zapisów etnograficznych z przełomu XIX i XX w., współczesnych fiksacji polowych rozważono huculskie obrzędy wiosenne „żeby umarli mogli się ogrzać”. Ustalono, że mają one bezpośredni stosunek do zmarłego i opierają się na różnych treściowo i według czasu wystąpienia motywacji zadusznych: zapalenie ogniska ma na celu „ogrzać” duszy, łagodzić ich międzyprzestrzenne poruszania się i może występować jako zmieniony obrzęd spopielania zwłok zmarłych; obchody dzieci i darowanie im jałmużny są oparte na zmysłowym utożsamieniu tych osób ze zmarłymi i mediatywnej mediacji między „tym” i „tamtym światem”; występowanie w obrzędach chleba, „kukuców”, wody, jaj odnosi się do rytualnego „karmienia” i „pojenia” zmarłych; współzależność ornitomorficznych chlebów z manistycznymi wierzeniami o utożsamianiu dusz zmarłych z ptakami. Ustalono, że poprzez poszczególne przedmioty, miejsce wykonania, związek z motywami apotropeicznymi obrzędy „żeby umarli mogli się ogrzać” są skorelowane z kultem rolniczym i kultem ognia.
Keywords: Na podstawie zapisów etnograficznych z przełomu XIX i XX w., współczesnych fiksacji polowych rozważono huculskie obrzędy wiosenne „żeby umarli mogli się ogrzać”. Ustalono, że mają one bezpośredni stosunek do zmarłego i opierają się na różnych treściowo i według czasu wystąpienia motywacji zadusznych: zapalenie ogniska ma na celu „ogrzać” duszy, łagodzić ich międzyprzestrzenne poruszania się i może występować jako zmieniony obrzęd spopielania zwłok zmarłych; obchody dzieci i darowanie im jałmużny są oparte na zmysłowym utożsamieniu tych osób ze zmarłymi i mediatywnej mediacji między „tym” i „tamtym światem”; występowanie w obrzędach chleba, „kukuców”, wody, jaj odnosi się do rytualnego „karmienia” i „pojenia” zmarłych; współzależność ornitomorficznych chlebów z manistycznymi wierzeniami o utożsamianiu dusz zmarłych z ptakami. Ustalono, że poprzez poszczególne przedmioty, miejsce wykonania, związek z motywami apotropeicznymi obrzędy „żeby umarli mogli się ogrzać” są skorelowane z kultem rolniczym i kultem ognia.

JĘZYKOWE CECHY MANIPULACJI W INTERNECIE

Kateryna Ivanchuk

aspirantka Katedry Filologii Wschodniej
Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Lingwistycznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-1260-6347
Anotation. Artykuł poświęcono specyfice manipulacji w sieci, która jest realizowana dzięki możliwościom informacyjnym i potencjałowi komunikacyjnemu Internetu. W artykule wyjaśniono istotę pojęcia manipulacji i opisano jej główne składniki. Udowodniono, że struktury nowych mediów – sieci społecznościowe i usługi internetowe rozwiązują cały zakres natychmiastowych problemów, co wpływa na rozwój polityki, biznesu, dziennikarstwa, edukacji, ochrony przestrzeni informacyjnej przed wpływami manipulacyjnymi. W procesie badania manipulacji językowej w Internecie ujawniono istotę cech technologii komunikacyjnej, a mianowicie właściwości mediów elektronicznych (mediów). Analiza manipulacji mownych w tekstach mediów internetowych wykazała, że różni się ona od wpływu mownego w mediach drukowanych. Stwierdzono, że przyszłe wojny opierają się na technologiach manipulacji, algorytmach behawioralnych, stereotypach aktywności, a poszukiwania naukowe w kierunku dalszego językowego badania manipulacji mownej w Internecie mają znaczące perspektywy badawcze.
Keywords: Artykuł poświęcono specyfice manipulacji w sieci, która jest realizowana dzięki możliwościom informacyjnym i potencjałowi komunikacyjnemu Internetu. W artykule wyjaśniono istotę pojęcia manipulacji i opisano jej główne składniki. Udowodniono, że struktury nowych mediów – sieci społecznościowe i usługi internetowe rozwiązują cały zakres natychmiastowych problemów, co wpływa na rozwój polityki, biznesu, dziennikarstwa, edukacji, ochrony przestrzeni informacyjnej przed wpływami manipulacyjnymi. W procesie badania manipulacji językowej w Internecie ujawniono istotę cech technologii komunikacyjnej, a mianowicie właściwości mediów elektronicznych (mediów). Analiza manipulacji mownych w tekstach mediów internetowych wykazała, że różni się ona od wpływu mownego w mediach drukowanych. Stwierdzono, że przyszłe wojny opierają się na technologiach manipulacji, algorytmach behawioralnych, stereotypach aktywności, a poszukiwania naukowe w kierunku dalszego językowego badania manipulacji mownej w Internecie mają znaczące perspektywy badawcze.

TWÓRCZOŚĆ DOSTOJEWSKIEGO W MODERNISTYCZNEJ INTERPRETACJI HENRY’EGO MILLERA

Oksana Neshuta

aspirantka Katedry Języków Germańskich i Literatury Powszechnej Wydziału Filologii Zagranicznej
Uniwersytetu Narodowego imienia Iwana Ohijenki w Kamieńcu Podolskim (Kamieniec Podolski, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-9192-5193
Anotation. Artykuł bada twórczość amerykańskiego pisarza Henry’ego Millera – modernisty, literackiego zwolennika F.M. Dostojewskiego. Twórcze sposoby Millera w interpretowaniu Dostojewskiego stały się przykładem intertekstualności w najnowszej literaturze światowej. W opracowaniu przeprowadzono analizę tekstów powieści Zwrotnik Koziorożca, Nexus, Sexus i Plexus, przeanalizowano artystyczne środki realizacji kategorii intertekstualności (reminiscencja, aluzja i parodia) oraz przeprowadzono komparatywną analizę powieści Dostojewskiego i Millera, stosując metody badań porównawczych, typologicznych, biograficznych i intertekstualnych. Aby dogłębnie zrozumieć recepcję Dostojewskiego w powieściach Millera, artykuł rozważa krytyczną ocenę postaci Dostojewskiego, opisuje Millerowską koncepcję nowej rewolucyjnej prozy. Perspektywą dalszych badań jest badanie „Dostojewskiego Millera” w eksplikatywnym ujęciu i na poziomie implicite recepcji artystycznej. Wyniki badań można wykorzystać w programie badań nad najnowszą literaturą.
Keywords: Artykuł bada twórczość amerykańskiego pisarza Henry’ego Millera – modernisty, literackiego zwolennika F.M. Dostojewskiego. Twórcze sposoby Millera w interpretowaniu Dostojewskiego stały się przykładem intertekstualności w najnowszej literaturze światowej. W opracowaniu przeprowadzono analizę tekstów powieści Zwrotnik Koziorożca, Nexus, Sexus i Plexus, przeanalizowano artystyczne środki realizacji kategorii intertekstualności (reminiscencja, aluzja i parodia) oraz przeprowadzono komparatywną analizę powieści Dostojewskiego i Millera, stosując metody badań porównawczych, typologicznych, biograficznych i intertekstualnych. Aby dogłębnie zrozumieć recepcję Dostojewskiego w powieściach Millera, artykuł rozważa krytyczną ocenę postaci Dostojewskiego, opisuje Millerowską koncepcję nowej rewolucyjnej prozy. Perspektywą dalszych badań jest badanie „Dostojewskiego Millera” w eksplikatywnym ujęciu i na poziomie implicite recepcji artystycznej. Wyniki badań można wykorzystać w programie badań nad najnowszą literaturą.

DOŚWIADCZENIA Z WYKORZYSTANIEM ŚMIGŁOWCÓW UDERZENIOWYCH MI 24 W WARUNKACH ASYMETRYCZNEGO PRZECIWDZIAŁANIA

Oleksandr Pototskyi

adiunkt etatowy Wydziału Naukowo-Organizacyjnego
Narodowej Akademii Wojsk Lądowych imienia Hetmana Piotra Sahajdacznego (Lwów, Ukraina)
ORCID ID: 0000–0001–9954–5809
Anotation. Artykuł poświęcono nowemu spojrzeniu na rolę i miejsce śmigłowców uderzeniowych w warunkach organizacji przez słabszego pod względem militarnym przeciwnika przeciwdziałania ich stosowaniu poprzez oddziaływanie asymetryczne. W wojskowym badaniu historycznym, opartym na retrospektywnej ocenie doświadczenia bojowego użycia śmigłowców uderzeniowych Mi 24 lotnictwa wojskowego ZSRR w Afganistanie, Federacji Rosyjskiej w Czeczenii i Ukrainy w Donbasie, przeprowadzono krytyczną analizę zdolności tego rodzaju broni do przystosowania się do złożonych wyzwań wojny asymetrycznej. Stwierdzono, że lotnictwo wojskowe ZSRR zdobyło znaczne doświadczenie w stosowaniu śmigłowców uderzeniowych w wojnach asymetrycznych, ale siły zbrojne Rosji i Ukrainy nadal wykazywały przewagę paradygmatu „klasycznej wojny” aż do zdobycia własnego doświadczenia. Jak pokazała praktyka „wojny hybrydowej” w kontekście agresji wojskowej Rosji na Ukrainę, pytania dotyczące dalszych badań koncepcyjnych i organizacyjno-funkcjonalnych podstaw asymetrycznej konfrontacji są niezwykle istotne.
Keywords: Artykuł poświęcono nowemu spojrzeniu na rolę i miejsce śmigłowców uderzeniowych w warunkach organizacji przez słabszego pod względem militarnym przeciwnika przeciwdziałania ich stosowaniu poprzez oddziaływanie asymetryczne. W wojskowym badaniu historycznym, opartym na retrospektywnej ocenie doświadczenia bojowego użycia śmigłowców uderzeniowych Mi 24 lotnictwa wojskowego ZSRR w Afganistanie, Federacji Rosyjskiej w Czeczenii i Ukrainy w Donbasie, przeprowadzono krytyczną analizę zdolności tego rodzaju broni do przystosowania się do złożonych wyzwań wojny asymetrycznej. Stwierdzono, że lotnictwo wojskowe ZSRR zdobyło znaczne doświadczenie w stosowaniu śmigłowców uderzeniowych w wojnach asymetrycznych, ale siły zbrojne Rosji i Ukrainy nadal wykazywały przewagę paradygmatu „klasycznej wojny” aż do zdobycia własnego doświadczenia. Jak pokazała praktyka „wojny hybrydowej” w kontekście agresji wojskowej Rosji na Ukrainę, pytania dotyczące dalszych badań koncepcyjnych i organizacyjno-funkcjonalnych podstaw asymetrycznej konfrontacji są niezwykle istotne.

ORGANIZACYJNE ASPEKTY WDROŻENIA E-COMMERCE W PRZEDSIĘBIORSTWACH ROLNYCH

Liudmyla Kysh

kandydat nauk ekonomicznych, docent Katedry Informatyki i Cybernetyki Ekonomicznej
Winnickiego Narodowego Uniwersytetu Rolniczego (Winnica, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-3664-3871
Anotation. Internet zapewnił lepszą widoczność w globalnym łańcuchu dostaw, ponieważ nabywcy i sprzedawcy są znacznie bliżsi i łatwiej się kontaktują. Obecnie większość podróży nabywców na zakupy produktów w tych segmentach rozpoczyna się w Internecie za pomocą wyszukiwarek, rekomendacji w mediach społecznościowych, recenzji w Internecie lub reklam cyfrowych. Sektor rolny jest jednym z niewielu sektorów, w których handel elektroniczny musi jeszcze zostać wprowadzony. Powodów tego jest kilka: łańcuch dostaw rolnych jest często kontrolowany przez dobrze ustalonych pośredników (pośredników); problem logistyczny obchodzenia się z łatwo psującymi się produktami jest złożony. Pomyślne wdrożenie handlu elektronicznego dla produktów rolnych pomoże poprawić kondycję finansową producentów i wzrost gospodarczy kraju. Technologiczne podstawy handlu elektronicznego pomagają poszerzyć kanały rynkowe produktów rolnych, zdając sobie sprawę z zakresu i zakresu organizacyjnego obrotu produktami rolnymi, zmniejszając pośredników w dystrybucji i zmniejszając koszty transakcji. Gwałtowny wzrost wykorzystania Internetu w ciągu ostatnich pięciu lat był okazją do opanowania nowej technologii i korzystania z usług w chmurze. Istniejące internetowe portale handlowe nie są w stanie osiągnąć celów e-commerce w rolnictwie
Keywords: Internet zapewnił lepszą widoczność w globalnym łańcuchu dostaw, ponieważ nabywcy i sprzedawcy są znacznie bliżsi i łatwiej się kontaktują. Obecnie większość podróży nabywców na zakupy produktów w tych segmentach rozpoczyna się w Internecie za pomocą wyszukiwarek, rekomendacji w mediach społecznościowych, recenzji w Internecie lub reklam cyfrowych. Sektor rolny jest jednym z niewielu sektorów, w których handel elektroniczny musi jeszcze zostać wprowadzony. Powodów tego jest kilka: łańcuch dostaw rolnych jest często kontrolowany przez dobrze ustalonych pośredników (pośredników); problem logistyczny obchodzenia się z łatwo psującymi się produktami jest złożony. Pomyślne wdrożenie handlu elektronicznego dla produktów rolnych pomoże poprawić kondycję finansową producentów i wzrost gospodarczy kraju. Technologiczne podstawy handlu elektronicznego pomagają poszerzyć kanały rynkowe produktów rolnych, zdając sobie sprawę z zakresu i zakresu organizacyjnego obrotu produktami rolnymi, zmniejszając pośredników w dystrybucji i zmniejszając koszty transakcji. Gwałtowny wzrost wykorzystania Internetu w ciągu ostatnich pięciu lat był okazją do opanowania nowej technologii i korzystania z usług w chmurze. Istniejące internetowe portale handlowe nie są w stanie osiągnąć celów e-commerce w rolnictwie

PSYCHOLOGICZNE ASPEKTY POWSTAWANIA MOTYWACJI DO SAMOREGULACJI EMOCJONALNEJ U OSÓB W WIEKU MŁODZIEŃCZYM

Julia Korotsinska

aspirantka Katedry Psychologii i Pracy Socjalnej
Winnickiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia Mychajła Kociubynskiego (Winnica, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-7273-3962
Anotation. W artykule dokonano przeglądu motywacji do samoregulacji emocjonalnej i opisano znaczenie komponentu motywacyjnego w strukturze samoregulacji emocjonalnej młodzieńca. Przedstawiono i przeanalizowano motywy zewnętrzne i wewnętrzne, które skłaniają młodzieńców do doskonalenia umiejętności samoregulacji emocjonalnej. Przedstawiono autorski program kształtowania motywacji do samoregulacji emocjonalnej osób w wieku młodzieńczym, polegający na kluczowych cechach wiekowych (nowotwory, społeczna sytuacja rozwojowa, wartości i potrzeby). Koncentruje się na znaczeniu samorozwoju w strukturze osobowości młodego człowieka. Twierdzi się, że motywacja do samoregulacji emocjonalnej działa jako siła napędowa samorozwoju, w szczególności w kształtowaniu cech osobowości, takich jak samoświadomość emocjonalna, kompetencje emocjonalne i dojrzałość emocjonalna. Perspektywa dalszych badań powinna być uważana za badanie wewnętrznych determinantów osobowości samoregulacji emocjonalnej w okresie dojrzewania.
Keywords: W artykule dokonano przeglądu motywacji do samoregulacji emocjonalnej i opisano znaczenie komponentu motywacyjnego w strukturze samoregulacji emocjonalnej młodzieńca. Przedstawiono i przeanalizowano motywy zewnętrzne i wewnętrzne, które skłaniają młodzieńców do doskonalenia umiejętności samoregulacji emocjonalnej. Przedstawiono autorski program kształtowania motywacji do samoregulacji emocjonalnej osób w wieku młodzieńczym, polegający na kluczowych cechach wiekowych (nowotwory, społeczna sytuacja rozwojowa, wartości i potrzeby). Koncentruje się na znaczeniu samorozwoju w strukturze osobowości młodego człowieka. Twierdzi się, że motywacja do samoregulacji emocjonalnej działa jako siła napędowa samorozwoju, w szczególności w kształtowaniu cech osobowości, takich jak samoświadomość emocjonalna, kompetencje emocjonalne i dojrzałość emocjonalna. Perspektywa dalszych badań powinna być uważana za badanie wewnętrznych determinantów osobowości samoregulacji emocjonalnej w okresie dojrzewania.

KWESTIA WPŁYWU IDEI JERZEGO GIEDROYCIA I BOHDANA OSADCZUKA NA AKTUALNY STAN POJEDNANIA POLSKO-UKRAIŃSKIEGO

Pawło Łodyn

Zastępca dyrektora organizacji pozarządowej Centrum Politycznych Narracji Demokracji (Czerniowce, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-9472-2028
Anotation. W 2020 roku minęło 20 lat od śmierci Jerzego Giedroycia i 100 lat od urodzin Bohdana Osadchuka, odpowiednio redaktora paryskiej «Kultury» i jej stałego autora. Na łamach czasopisma emigracyjnego powstał program polityczny, którego elementy stały się podstawą polityki wschodniej Polski po upadku komunizmu. Istotnie B. Osadczuk wniósł znaczący wkład w ukraińską część programu «Kultura», który zgodnie z wolą przestał ukazywać się wraz ze śmiercią redaktora J. Giedroycia. Celem artykułu jest analiza relacji między niepodległą Ukrainą a Polską w kontekście idei programowych pisma emigracyjnego, (nie)aktualności modyfikacji wizji J. Giedroycia i B. Osadczuka na dzień dzisiejszy.
Keywords: W 2020 roku minęło 20 lat od śmierci Jerzego Giedroycia i 100 lat od urodzin Bohdana Osadchuka, odpowiednio redaktora paryskiej «Kultury» i jej stałego autora. Na łamach czasopisma emigracyjnego powstał program polityczny, którego elementy stały się podstawą polityki wschodniej Polski po upadku komunizmu. Istotnie B. Osadczuk wniósł znaczący wkład w ukraińską część programu «Kultura», który zgodnie z wolą przestał ukazywać się wraz ze śmiercią redaktora J. Giedroycia. Celem artykułu jest analiza relacji między niepodległą Ukrainą a Polską w kontekście idei programowych pisma emigracyjnego, (nie)aktualności modyfikacji wizji J. Giedroycia i B. Osadczuka na dzień dzisiejszy.

ETNOPOLITYCZNE ZARZĄDZANIE W REPUBLICE SŁOWENII

Оlga Moroz

student trzeciego stopnia wykształcenia (naukowo-edukacyjnego) Katedry Politologii i Stosunków Międzynarodowych
Mariupolskiego Uniwersytetu Państwowego (Mariupol, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6094-5765
Anotation. Badania etnopolitycznego zarządzania Słowenii jest ważnym problemem naukowym w kontekście identyfikacji i wykorzystania w praktyce pozytywnych/negatywnych punktów, formułowanie propozycji dalszych reform struktur państwowych, które zajmują się problematyką języka mniejszości. Podczas analizy wybranej problematyki autorka kierowała się różnorodnym zestawieniem metodologicznym. Jednak najbardziej uzasadnione było zastosowanie metody analizy systemowej, ponieważ operowaliśmy koncepcją systemu organów i instytucji państwowych. Okazuje się, że system władz etnopolitycznych w Słowenii jest niezwykle rozgałęziony, jednak główną rolę odgrywa w nim rządowy Urząd do spraw Narodowości, który koordynuje działania wszystkich innych organów i instytucji. Artykuł określa główne problemy i kierunki działania instytucji zarządzania etnopolitycznego oraz miejsce problematyki poszczególnych mniejszości w każdej z nich. Uzasadnione jest twierdzenie autora o niedoskonałości systemu ochrony praw mniejszości w Słowenii, powielaniu uprawnień i biurokratyzacji aparatu.
Keywords: Badania etnopolitycznego zarządzania Słowenii jest ważnym problemem naukowym w kontekście identyfikacji i wykorzystania w praktyce pozytywnych/negatywnych punktów, formułowanie propozycji dalszych reform struktur państwowych, które zajmują się problematyką języka mniejszości. Podczas analizy wybranej problematyki autorka kierowała się różnorodnym zestawieniem metodologicznym. Jednak najbardziej uzasadnione było zastosowanie metody analizy systemowej, ponieważ operowaliśmy koncepcją systemu organów i instytucji państwowych. Okazuje się, że system władz etnopolitycznych w Słowenii jest niezwykle rozgałęziony, jednak główną rolę odgrywa w nim rządowy Urząd do spraw Narodowości, który koordynuje działania wszystkich innych organów i instytucji. Artykuł określa główne problemy i kierunki działania instytucji zarządzania etnopolitycznego oraz miejsce problematyki poszczególnych mniejszości w każdej z nich. Uzasadnione jest twierdzenie autora o niedoskonałości systemu ochrony praw mniejszości w Słowenii, powielaniu uprawnień i biurokratyzacji aparatu.

ZAPEWNIENIE NAJLEPSZEGO INTERESU DZIECKA JAKO PRIORYTET ŚWIADCZENIA USŁUG SOCJALNYCH RODZINOM Z DZIEĆMI

Zhanna Petrochko, Nataliya Datchenko

Zhanna Petrochko, doktor nauk pedagogicznych, profesor, profesor Katedry Pedagogiki Społecznej i Pracy Socjalnej Instytutu Człowieka Kijowskiego Uniwersytetu imienia Borysa Hrinczenki (Kijów, Ukraina)
Nataliya Datchenko, aspirant Kijowskiego Uniwersytetu imienia Borysa Hrinczenki, Koordynator projektów ds. ochrony dziecka Funduszu Dziecięcego ONZ (UNICEF) (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4413-1243, ORCID ID: 0000-0002-1378-3476
Anotation. W przepisach artykułu naukowego autorzy rozważają istotę koncepcji „najlepszego interesu dziecka” w kontekście organizacji usług socjalnych dla rodzin z dziećmi. W artykule przeanalizowano wnioski naukowców dotyczące podmiotowości i potrzeb dziecka, a także międzynarodowe i krajowe przepisy prawne dotyczące ochrony praw dziecka, jego najlepszego interesu. Uwaga badawcza skupia się na trzech wymiarach pojęcia „najlepszego interesu dziecka”: prawie dziecka; zasadzie pierwszeństwa w interpretacji przepisów prawa; zasadzie procedury. Usługi socjalne są zdefiniowane jako jeden ze sposobów zapewnienia najlepszego interesu dziecka. Przeanalizowano czynniki wpływające na jakość usług socjalnych dla rodzin z dziećmi.
Keywords: W przepisach artykułu naukowego autorzy rozważają istotę koncepcji „najlepszego interesu dziecka” w kontekście organizacji usług socjalnych dla rodzin z dziećmi. W artykule przeanalizowano wnioski naukowców dotyczące podmiotowości i potrzeb dziecka, a także międzynarodowe i krajowe przepisy prawne dotyczące ochrony praw dziecka, jego najlepszego interesu. Uwaga badawcza skupia się na trzech wymiarach pojęcia „najlepszego interesu dziecka”: prawie dziecka; zasadzie pierwszeństwa w interpretacji przepisów prawa; zasadzie procedury. Usługi socjalne są zdefiniowane jako jeden ze sposobów zapewnienia najlepszego interesu dziecka. Przeanalizowano czynniki wpływające na jakość usług socjalnych dla rodzin z dziećmi.

MIĘDZYNARODOWE DOŚWIADCZENIE W STOSOWANIU ODPOWIEDZIALNOŚCI ADMINISTRACYJNEJ ZA NARUSZENIE PRAWA W ZAKRESIE PRZECIWDZIAŁANIA BULLYINGOWI

Maryna Prykhodko

adiunkt Katedry Administracji Publicznej i Administracji
Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-7570-2152
Anotation. Tworzenie bezpiecznego środowiska edukacyjnego, a także przyjaznej atmosfery w instytucjach edukacyjnych jest kluczem do udanej walki z bullingiem (znęcaniem się). Zmniejszenie objawów znęcania się, a także profilaktyka i zapobieganie bullyingowi jest możliwe dzięki opracowaniu kompleksowych środków i jasnego algorytmu działań mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku społecznie negatywnemu. Dlatego celem tej publikacji jest analiza doświadczeń przeciwbullyingowowych krajów obcych (Norwegii, USA, Kanady, Finlandii, Azerbejdżanu, Republiki Białorusi, Armenii, Kozakstanu, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej), a mianowicie: stosowania odpowiedzialności prawnej, a także obecności programów przeciwbullyingowych i ich wdrażania w celu wdrożenia skutecznych przepisów do ustawodawstwa krajowego. Na podstawie ogólnych naukowych metod poznania (analiza empiryczna, synteza, konkretyzacja, indukcja, porównanie) podano propozycje poprawy polityki przeciwbullyingowej Ukrainy. Perspektywa dalszych badań jest sformułowanie stanowiska autora w sprawie sposobów poprawy odpowiedzialności administracyjnej za bullying (znęcanie się) na Ukrainie.
Keywords: Tworzenie bezpiecznego środowiska edukacyjnego, a także przyjaznej atmosfery w instytucjach edukacyjnych jest kluczem do udanej walki z bullingiem (znęcaniem się). Zmniejszenie objawów znęcania się, a także profilaktyka i zapobieganie bullyingowi jest możliwe dzięki opracowaniu kompleksowych środków i jasnego algorytmu działań mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku społecznie negatywnemu. Dlatego celem tej publikacji jest analiza doświadczeń przeciwbullyingowowych krajów obcych (Norwegii, USA, Kanady, Finlandii, Azerbejdżanu, Republiki Białorusi, Armenii, Kozakstanu, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej), a mianowicie: stosowania odpowiedzialności prawnej, a także obecności programów przeciwbullyingowych i ich wdrażania w celu wdrożenia skutecznych przepisów do ustawodawstwa krajowego. Na podstawie ogólnych naukowych metod poznania (analiza empiryczna, synteza, konkretyzacja, indukcja, porównanie) podano propozycje poprawy polityki przeciwbullyingowej Ukrainy. Perspektywa dalszych badań jest sformułowanie stanowiska autora w sprawie sposobów poprawy odpowiedzialności administracyjnej za bullying (znęcanie się) na Ukrainie.

O SKUTECZNOŚCI SPOSOBÓW OCHRONY PRAW WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ

Oleksandr Bakhur

aspirant Katedry Cywilnego Prawa i Procesu Wydziału Prawa
Donieckiego Uniwersytetu Narodowego imienia Wasyla Stusa (Winnica, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-5725-5210
Anotation. Artykuł poświęcono badaniu stosowania sposobów ochrony praw do własności intelektualnej. Analizowane są problemy i sprzeczności obowiązującego prawa Ukrainy, regulujące stosunki działalności intelektualnej. Udowodniono, że istotną rolę odgrywają cywilnoprawne sposoby i metody ochrony praw własności intelektualnej. Dokonano analizy ogólnych i specjalnych sposobów ochrony takich praw. Ustalono, że główne miejsce rozwiązywania sporów związanych z naruszeniem praw własności intelektualnej należy do organów sądowych, dlatego równie ważne wydaje się tworzenie ustalonej praktyki sądowej w zakresie rozwiązywania takich sporów. Ponadto badane jest prawo innych krajów regulujące tę kwestię. Sformułowano wnioski dotyczące poprawy mechanizmu obronnego ustawodawstwa krajowego w zakresie należytej konkretyzacji warunków i sposobu stosowania metod ochrony, systemowości regulacji prawnej i jej zgodności z relacjami rzeczywistymi.
Keywords: Artykuł poświęcono badaniu stosowania sposobów ochrony praw do własności intelektualnej. Analizowane są problemy i sprzeczności obowiązującego prawa Ukrainy, regulujące stosunki działalności intelektualnej. Udowodniono, że istotną rolę odgrywają cywilnoprawne sposoby i metody ochrony praw własności intelektualnej. Dokonano analizy ogólnych i specjalnych sposobów ochrony takich praw. Ustalono, że główne miejsce rozwiązywania sporów związanych z naruszeniem praw własności intelektualnej należy do organów sądowych, dlatego równie ważne wydaje się tworzenie ustalonej praktyki sądowej w zakresie rozwiązywania takich sporów. Ponadto badane jest prawo innych krajów regulujące tę kwestię. Sformułowano wnioski dotyczące poprawy mechanizmu obronnego ustawodawstwa krajowego w zakresie należytej konkretyzacji warunków i sposobu stosowania metod ochrony, systemowości regulacji prawnej i jej zgodności z relacjami rzeczywistymi.

PODEJŚCIA EGZYSTENCJALISTYCZNE W ZACHODNIOEUROPEJSKIEJ FILOZOFII PRAWA XX WIEKU: PRÓBA KLASYFIKACJI

Iryna Besaha

aspirantka Katedry Dyscyplin Ogólnoprawnych Instytutu Prawa
Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Lwów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-2736-4985
Anotation. W zachodnioeuropejskiej egzystencjalistycznej filozofii prawa przedstawiono różnorodność podejść do rozwiązywania problemów prawa. Usystematyzowane przedstawienie spektrum sposobów egzystencjalistycznego rozumienia prawa wymaga podkreślenia klasyfikacyjnych kryteriów, które pozwoliłyby na rozróżnienie między istniejącymi obszarami egzystencjalistycznej filozofii prawa i odróżnienie ich od innych nauk filozoficzno-prawnych. Mając to na uwadze, celem naszego badania będzie próba opracowania wspomnianej klasyfikacji na materiałach zachodnioeuropejskich koncepcji filozoficzno-prawnych XX wieku. Artykuł analizuje istniejące podejścia do klasyfikacji podejść filozoficzno-prawnych i koncepcji prawa. Zgodnie z wynikami badań filozoficzno-prawne koncepcje egzystencjalnego kierunku są podzielone na: 1) egzystencjonalne miejsce wdrożenia prawdziwego (egzystencjalnego) prawa; 2) czynniki determinujące kształtowanie rzeczywistego prawa; 3) charakter doświadczenia prawnego niezbędnego do opracowania decyzji prawnej; 4) rola państwowych instytucji normatywnych w opracowaniu egzystencjalnej decyzji prawnej; 5) stosunki form społecznej egzystencji człowieka do jego rzeczywistej egzystencji; 6) znaczenie społecznej roli osoby, która powinna stanowić egzystencjalny wymóg prawny; 7) stopień socjologizacji pojęć.
Keywords: W zachodnioeuropejskiej egzystencjalistycznej filozofii prawa przedstawiono różnorodność podejść do rozwiązywania problemów prawa. Usystematyzowane przedstawienie spektrum sposobów egzystencjalistycznego rozumienia prawa wymaga podkreślenia klasyfikacyjnych kryteriów, które pozwoliłyby na rozróżnienie między istniejącymi obszarami egzystencjalistycznej filozofii prawa i odróżnienie ich od innych nauk filozoficzno-prawnych. Mając to na uwadze, celem naszego badania będzie próba opracowania wspomnianej klasyfikacji na materiałach zachodnioeuropejskich koncepcji filozoficzno-prawnych XX wieku. Artykuł analizuje istniejące podejścia do klasyfikacji podejść filozoficzno-prawnych i koncepcji prawa. Zgodnie z wynikami badań filozoficzno-prawne koncepcje egzystencjalnego kierunku są podzielone na: 1) egzystencjonalne miejsce wdrożenia prawdziwego (egzystencjalnego) prawa; 2) czynniki determinujące kształtowanie rzeczywistego prawa; 3) charakter doświadczenia prawnego niezbędnego do opracowania decyzji prawnej; 4) rola państwowych instytucji normatywnych w opracowaniu egzystencjalnej decyzji prawnej; 5) stosunki form społecznej egzystencji człowieka do jego rzeczywistej egzystencji; 6) znaczenie społecznej roli osoby, która powinna stanowić egzystencjalny wymóg prawny; 7) stopień socjologizacji pojęć.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA PROWOKACJĘ WYKROCZENIA KORUPCYJNEGO W ZAGRANICZNYM PRAWIE KARNYM

Volodimir Veretyannikov

student Ługańskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych imienia E.O. Didorenki (Siewierodonieck, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-7513-2292
Anotation. W artykule naukowym w trybie krytycznej analizy porównawczej przeanalizowano przepisy regulacyjne i odpowiednie praktyki egzekwowania prawa w zakresie przeciwdziałania prowokacyjnym działaniom w wybranych krajach europejskich, w szczególności w państwach Europy Środkowej i Wschodniej. Ustalono, że zagraniczne doświadczenia, osiągnięcia, odrębne przepisy dyskusyjne dotyczące podstaw i form odpowiedzialności karnej za prowokację zachowują znaczenie dla Ukrainy w kontekście jej dążenia do integracji europejskiej, harmonizacji krajowego systemu prawnego (a w szczególności zakresu regulacji karno-prawnych) z systemami państw członkowskich UE. Na przykładzie badanego zjawiska karno-prawnego wykazano praktyczne znaczenie badań porównawczych z zakresu prawa karnego.
Keywords: W artykule naukowym w trybie krytycznej analizy porównawczej przeanalizowano przepisy regulacyjne i odpowiednie praktyki egzekwowania prawa w zakresie przeciwdziałania prowokacyjnym działaniom w wybranych krajach europejskich, w szczególności w państwach Europy Środkowej i Wschodniej. Ustalono, że zagraniczne doświadczenia, osiągnięcia, odrębne przepisy dyskusyjne dotyczące podstaw i form odpowiedzialności karnej za prowokację zachowują znaczenie dla Ukrainy w kontekście jej dążenia do integracji europejskiej, harmonizacji krajowego systemu prawnego (a w szczególności zakresu regulacji karno-prawnych) z systemami państw członkowskich UE. Na przykładzie badanego zjawiska karno-prawnego wykazano praktyczne znaczenie badań porównawczych z zakresu prawa karnego.

KONSTYTUCYJNOPRAWNA REGULACJA PRAW WYBORCZYCH OBYWATELI W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH

Nadiya Voitenko

aspirant Katedry Prawa Konstytucyjnego i Praw Człowieka
Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4282-8872
Anotation. W przepisach artykułu naukowego autor dokonuje kompleksowej analizy obowiązującego prawa wyborczego w kontekście konstytucyjnoprawnej regulacji praw wyborczych obywateli w wyborach samorządowych, biorąc pod uwagę doświadczenia zagraniczne. Podczas badania problematyki artykułu naukowego zastosowano ogólne i specyficzne metody prawne: analiza systemowa, podejście porównawczo-prawne, podejście dialektyczne, systemowostrukturalne, zastosowano techniki poznania naukowego, które zakłada cel i zadania badań naukowych. W artykule zbadano cenzus wyborczy ustawodawcy dotyczący podmiotów wyborów samorządowych, uwzględniając naukowe podejście do zrozumienia zasady powszechnego prawa wyborczego. W wyniku kompleksowego badania konstytucyjnoprawnej regulacji praw wyborczych obywateli w wyborach lokalnych autor doszedł do wniosku, że realizacja prawa wyborczego przez obywateli w wyborach lokalnych jest możliwa tylko pod warunkiem przestrzegania tej zasady powszechności prawa, obowiązek zapewnienia, że w pełni spoczywa na władzy państwowej, która jest zobowiązana do stworzenia takich warunków, w których każda osoba praw wyborczych miała realną możliwość realizacji swojego konstytucyjnego prawa wyborczego podczas wyborów lokalnych.
Keywords: W przepisach artykułu naukowego autor dokonuje kompleksowej analizy obowiązującego prawa wyborczego w kontekście konstytucyjnoprawnej regulacji praw wyborczych obywateli w wyborach samorządowych, biorąc pod uwagę doświadczenia zagraniczne. Podczas badania problematyki artykułu naukowego zastosowano ogólne i specyficzne metody prawne: analiza systemowa, podejście porównawczo-prawne, podejście dialektyczne, systemowostrukturalne, zastosowano techniki poznania naukowego, które zakłada cel i zadania badań naukowych. W artykule zbadano cenzus wyborczy ustawodawcy dotyczący podmiotów wyborów samorządowych, uwzględniając naukowe podejście do zrozumienia zasady powszechnego prawa wyborczego. W wyniku kompleksowego badania konstytucyjnoprawnej regulacji praw wyborczych obywateli w wyborach lokalnych autor doszedł do wniosku, że realizacja prawa wyborczego przez obywateli w wyborach lokalnych jest możliwa tylko pod warunkiem przestrzegania tej zasady powszechności prawa, obowiązek zapewnienia, że w pełni spoczywa na władzy państwowej, która jest zobowiązana do stworzenia takich warunków, w których każda osoba praw wyborczych miała realną możliwość realizacji swojego konstytucyjnego prawa wyborczego podczas wyborów lokalnych.

PROBLEMY STOSOWANIA SKARGI KONSTYTUCYJNEJ W CELU OCHRONY PRAW PODATNIKÓW NA UKRAINIE

Emilia Dmitrenko, Yurii Tsyhanok

Emilia Dmitrenko, doktor nauk prawnych, profesor Katedry Prawa Administracyjnego i Finansowego Instytutu Prawnego Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego (Kijów, Ukraina)
Yurii Tsyhanok, aspirant Katedry Prawa Administracyjnego i Finansowego Instytutu Prawnego Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-1469-052X, ORCID ID: 0000-0002-2308-8848
Anotation. W artykule przeanalizowano istotę i cechy nowej dla ustawodawstwa Ukrainy instytucji skargi konstytucyjnej i wyjaśniono możliwość jej zastosowania w celu ochrony praw podatników. Przeanalizowano statystyki rozpatrywania skarg konstytucyjnych w sprawach podatkowych w Trybunale Konstytucyjnym Ukrainy od czasu wprowadzenia tej instytucji i przeprowadzono analizę porównawczą ze statystykami rozpatrywania spraw tej kategorii w sądach powszechnej jurysdykcji. Rozpatrywane są specjalne przepisy dotyczące sposobu wnoszenia i rozpatrywania skargi konstytucyjnej oraz prawne konsekwencje podejmowania decyzji w sprawie skargi. Na podstawie przeprowadzonej analizy postawiono hipotezę o przyczynach niskiej skuteczności instytucji skargi konstytucyjnej w ochronie praw podatników na Ukrainie.
Keywords: W artykule przeanalizowano istotę i cechy nowej dla ustawodawstwa Ukrainy instytucji skargi konstytucyjnej i wyjaśniono możliwość jej zastosowania w celu ochrony praw podatników. Przeanalizowano statystyki rozpatrywania skarg konstytucyjnych w sprawach podatkowych w Trybunale Konstytucyjnym Ukrainy od czasu wprowadzenia tej instytucji i przeprowadzono analizę porównawczą ze statystykami rozpatrywania spraw tej kategorii w sądach powszechnej jurysdykcji. Rozpatrywane są specjalne przepisy dotyczące sposobu wnoszenia i rozpatrywania skargi konstytucyjnej oraz prawne konsekwencje podejmowania decyzji w sprawie skargi. Na podstawie przeprowadzonej analizy postawiono hipotezę o przyczynach niskiej skuteczności instytucji skargi konstytucyjnej w ochronie praw podatników na Ukrainie.

TERMINOWOŚĆ KARNYCH ORZECZEŃ PROCESOWYCH W DOCHODZENIU PRZEDPROCESOWYM W SYSTEMIE STANDARDÓW OCHRONY PRAW OSOBY

Artur Donchenko

aspirant
Naukowo-Badawczego Instytutu Badań nad Problemami Przestępczości imienia Akademika V.V. Stashyca Narodowej Akademii Nauk Prawnych Ukrainy (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-6283-464X
Anotation. Artykuł poświęcono badaniu terminowości karnych orzeczeń procesowych w systemie mechanizmów zabezpieczenia praw i uzasadnionych interesów danej osoby. Na podstawie analizy kryteriów racjonalności terminów postępowania karnego stwierdzono, że terminowość karnych orzeczeń procesowych jest jednym z mechanizmów zapewnienia takiego prawa. Sformułowano podstawowe elementy skuteczności dochodzenia w sprawie wykroczenia karnego jako jednego ze standardów ochrony praw człowieka. Określono miejsce terminowości w mechanizmie zapewnienia prawa osoby do skutecznego dochodzenia w sprawie wykroczenia karnego. Zwrócono uwagę na zbadanie kwestii mechanizmu zabezpieczenia prawa do obrony. Stwierdzono, że terminowość karnych orzeczeń procesowych w terminie przewidzianym przez obowiązujący Kodeks Postępowania Karnego Ukrainy jest „niewidzialnym” mechanizmem zapewnienia praw i uzasadnionych interesów uczestników postępowania karnego, takich jak: prawo do rozsądności terminów; prawo do ochrony; prawo do skutecznego dochodzenia w sprawie wykroczenia karnego.
Keywords: Artykuł poświęcono badaniu terminowości karnych orzeczeń procesowych w systemie mechanizmów zabezpieczenia praw i uzasadnionych interesów danej osoby. Na podstawie analizy kryteriów racjonalności terminów postępowania karnego stwierdzono, że terminowość karnych orzeczeń procesowych jest jednym z mechanizmów zapewnienia takiego prawa. Sformułowano podstawowe elementy skuteczności dochodzenia w sprawie wykroczenia karnego jako jednego ze standardów ochrony praw człowieka. Określono miejsce terminowości w mechanizmie zapewnienia prawa osoby do skutecznego dochodzenia w sprawie wykroczenia karnego. Zwrócono uwagę na zbadanie kwestii mechanizmu zabezpieczenia prawa do obrony. Stwierdzono, że terminowość karnych orzeczeń procesowych w terminie przewidzianym przez obowiązujący Kodeks Postępowania Karnego Ukrainy jest „niewidzialnym” mechanizmem zapewnienia praw i uzasadnionych interesów uczestników postępowania karnego, takich jak: prawo do rozsądności terminów; prawo do ochrony; prawo do skutecznego dochodzenia w sprawie wykroczenia karnego.

NOWOCZESNE TECHNOLOGIE PRZECIWDZIAŁANIA KORUPCJI

Svetlana Zadereiko

kandydat nauk prawnych, docent Katedry Prawa Konstytucyjnego i Administracyjnego
Państwowej Szkoły Wyższej „Kijowski Narodowy Uniwersytet Ekonomiczny imienia Wadyma Hetmana”
ORCID ID: 0000-0002-0336-0023
Anotation. Artykuł określa nowoczesne technologie przeciwdziałania korupcji w warunkach budowy skutecznego systemu prawnego państwa. Ustalono, że technologie przeciwdziałania korupcji, będące systemem metod, sposobów i środków realizacji zarysów antykorupcyjnych, są stosowane na różnych etapach opracowania i akceptacji norm prawnych, a także egzekwowania prawa i odgrywają ważną rolę w terminowym i systematycznym wykrywaniu wad, błędów prawnych i czynników korupcjogennych. Należy zauważyć, że na szczególną uwagę zasługuje tego rodzaju technologia informacyjna aktywnie wykorzystywana przez instytucje społeczeństwa obywatelskiego, jako publiczne źródła informacji o faktach korupcji w sieci Internet (strony internetowe, blogi i mikroblogi). Stwierdzono, że technologie przeciwdziałania korupcji, zarówno standardowe, które wymagają ciągłego doskonalenia w zakresie zgodności z obiektywnymi realiami, jak i nowe, pozwalają nie tylko zapobiegać szkodliwym konsekwencjom popełniania przestępstw korupcyjnych, ale także zwiększać jakość tworzenia prawa, jego skuteczność i optymalizować procesy zarządzania.
Keywords: Artykuł określa nowoczesne technologie przeciwdziałania korupcji w warunkach budowy skutecznego systemu prawnego państwa. Ustalono, że technologie przeciwdziałania korupcji, będące systemem metod, sposobów i środków realizacji zarysów antykorupcyjnych, są stosowane na różnych etapach opracowania i akceptacji norm prawnych, a także egzekwowania prawa i odgrywają ważną rolę w terminowym i systematycznym wykrywaniu wad, błędów prawnych i czynników korupcjogennych. Należy zauważyć, że na szczególną uwagę zasługuje tego rodzaju technologia informacyjna aktywnie wykorzystywana przez instytucje społeczeństwa obywatelskiego, jako publiczne źródła informacji o faktach korupcji w sieci Internet (strony internetowe, blogi i mikroblogi). Stwierdzono, że technologie przeciwdziałania korupcji, zarówno standardowe, które wymagają ciągłego doskonalenia w zakresie zgodności z obiektywnymi realiami, jak i nowe, pozwalają nie tylko zapobiegać szkodliwym konsekwencjom popełniania przestępstw korupcyjnych, ale także zwiększać jakość tworzenia prawa, jego skuteczność i optymalizować procesy zarządzania.

ZNAKI SZCZEGÓLNE PODMIOTU WYKROCZENIA KARNEGO PRZEWIDZIANEGO W ART. 281 KODEKSU KARNEGO UKRAINY

Oleksandr Kvitka

aspirant
Naukowo-Badawczego Instytutu Badań nad Problemami Przestępczości imienia Akademika V.V. Stashyca Narodowej Akademii Nauk Prawnych Ukrainy (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-9116-8188
Anotation. W badaniu przeanalizowano podmiot naruszenia zasad lotniczych (art. 281 Kodeksu Karnego Ukrainy). Ustalono, że podmiot taki jest specjalny, a jego dodatkowym obowiązkowym znakiem negatywnym jest bezpośrednie wskazanie ustawowe w tym przepisie, że dana osoba nie jest pracownikiem transportu lotniczego. Podkreślono, że w celu stwierdzenia nieobecności pracownika transportu lotniczego konieczne jest ustalenie braku co najmniej jednego z czterech znaków: 1) przynależności do pracowników transportu lotniczego (personelu lotniczego); 2) pozostawania w stosunkach pracy z przedsiębiorstwami, instytucjami i organizacjami niezależnie od form własności zapewniających pracę transportu lotniczego; 3) posiadanie obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa lotów statków powietrznych, 4) bezpośrednie powiązanie obowiązków pracownika z czynem, który popełnił. W zależności od normalizacji działalności, to znaczy charakteru zasad bezpieczeństwa lotów, które mogą zostać naruszone przez winnego, zaproponowano rozróżnienie podmiotów naruszających zasady lotów, których działalność jest znormalizowana (istnieje certyfikat personelu lotniczego, zezwolenie na prowadzenie działalności), a także tych, których działalność nie jest znormalizowana (osoby z zewnątrz względem bezpieczeństwa lotów).
Keywords: W badaniu przeanalizowano podmiot naruszenia zasad lotniczych (art. 281 Kodeksu Karnego Ukrainy). Ustalono, że podmiot taki jest specjalny, a jego dodatkowym obowiązkowym znakiem negatywnym jest bezpośrednie wskazanie ustawowe w tym przepisie, że dana osoba nie jest pracownikiem transportu lotniczego. Podkreślono, że w celu stwierdzenia nieobecności pracownika transportu lotniczego konieczne jest ustalenie braku co najmniej jednego z czterech znaków: 1) przynależności do pracowników transportu lotniczego (personelu lotniczego); 2) pozostawania w stosunkach pracy z przedsiębiorstwami, instytucjami i organizacjami niezależnie od form własności zapewniających pracę transportu lotniczego; 3) posiadanie obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa lotów statków powietrznych, 4) bezpośrednie powiązanie obowiązków pracownika z czynem, który popełnił. W zależności od normalizacji działalności, to znaczy charakteru zasad bezpieczeństwa lotów, które mogą zostać naruszone przez winnego, zaproponowano rozróżnienie podmiotów naruszających zasady lotów, których działalność jest znormalizowana (istnieje certyfikat personelu lotniczego, zezwolenie na prowadzenie działalności), a także tych, których działalność nie jest znormalizowana (osoby z zewnątrz względem bezpieczeństwa lotów).

OKREŚLENIE GRANIC STOSOWANIA ORZECZEŃ SĄDU NAJWYŻSZEGO W POSTĘPOWANIACH KARNYCH NA UKRAINIE I NA ŚWIECIE

Yevgeniy Lazorenko

prokurator Wydziału Organizacji i Zapewnienia Utrzymania Oskarżenia Publicznego
w Sądzie Czernihowskiej Prokuratury Obwodowej, aspirant Akademii Państwowej Służby Penitencjarnej Ukrainy (Czernihów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-5635-3521
Anotation. Artykuł poświęcono badaniu rozwoju, adaptacji i wprowadzenia precedensu sądowego w prawie postępowania karnego, przede wszystkim na Ukrainie i w krajach Europy kontynentalnej jako całości. W szczególności autor, stosując metodę porównawczą i prawną, analizuje klasyczną definicję pojęcia „precedens sądowy”, wyprowadza jego typowe cechy, które następnie porównuje ze specyficznymi przykładami opinii prawnych przyjętych na Ukrainie przez Sąd Najwyższy i dochodzi do wniosku o ich tożsamości. Na podstawie analizowanych cech orzecznictwa sądowego (opinii prawnej), a także specyfiki orzecznictwa kontynentalnego, autor dochodzi do wniosku o potrzebie wprowadzenia ścisłych granic, które przyczyniłyby się do rozwoju autorytetu decyzji Sądu Najwyższego, trwałości postępowania karnego. Autor zaproponował takie granice jak: czas, podmiot, przestrzeń (przedmiot), podmiot, regulacje prawne i sądowe.
Keywords: Artykuł poświęcono badaniu rozwoju, adaptacji i wprowadzenia precedensu sądowego w prawie postępowania karnego, przede wszystkim na Ukrainie i w krajach Europy kontynentalnej jako całości. W szczególności autor, stosując metodę porównawczą i prawną, analizuje klasyczną definicję pojęcia „precedens sądowy”, wyprowadza jego typowe cechy, które następnie porównuje ze specyficznymi przykładami opinii prawnych przyjętych na Ukrainie przez Sąd Najwyższy i dochodzi do wniosku o ich tożsamości. Na podstawie analizowanych cech orzecznictwa sądowego (opinii prawnej), a także specyfiki orzecznictwa kontynentalnego, autor dochodzi do wniosku o potrzebie wprowadzenia ścisłych granic, które przyczyniłyby się do rozwoju autorytetu decyzji Sądu Najwyższego, trwałości postępowania karnego. Autor zaproponował takie granice jak: czas, podmiot, przestrzeń (przedmiot), podmiot, regulacje prawne i sądowe.

WDRAŻANIE ZASAD ODPOWIEDZIALNOŚCI DYSCYPLINARNEJ SĘDZIÓW W PRAKTYCE SĄDU NAJWYŻSZEGO

Tetyana Malashenkova

aspirant
Instytutu Państwa i Prawa imienia W.M. Koreckiego Narodowej Akademii Nauk Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-3509-2550
Anotation. Zapewnienie jednolitej praktyki pociągania sędziów do odpowiedzialności dyscyplinarnej jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania dwóch podstawowych instytucji statusu sędziów: instytucji niezawisłości sędziowskiej i instytucji odpowiedzialności dyscyplinarnej. Czy obciążenie może usprawiedliwić błędy, a tym samym zwolnić z odpowiedzialności dyscyplinarnej. Analiza praktyk Najwyższej Rady Wymiaru Sprawiedliwości i Sądu Najwyższego pokazuje, że wszystko zależy od konkretnych okoliczności i nie każdy błąd można uzasadnić nadmiernym obciążeniem. Sąd w swojej praktyce realizuje zasadę „pełnego sądowego rozpatrzenia” sprawy dyscyplinarnej, nie tylko sprawdzając zgodność z wymogami formalnymi postępowania dyscyplinarnego, ale także w pełni oceniając podstawy postępowania dyscyplinarnego. Badanie orzeczniczej praktyki Sądu Najwyższego potwierdziło słuszność hipotezy o „konflikcie interpretacyjnym”, który powstaje między podejściami do oceny działalności sędziego a dyscyplinarnym organem sądowym.
Keywords: Zapewnienie jednolitej praktyki pociągania sędziów do odpowiedzialności dyscyplinarnej jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania dwóch podstawowych instytucji statusu sędziów: instytucji niezawisłości sędziowskiej i instytucji odpowiedzialności dyscyplinarnej. Czy obciążenie może usprawiedliwić błędy, a tym samym zwolnić z odpowiedzialności dyscyplinarnej. Analiza praktyk Najwyższej Rady Wymiaru Sprawiedliwości i Sądu Najwyższego pokazuje, że wszystko zależy od konkretnych okoliczności i nie każdy błąd można uzasadnić nadmiernym obciążeniem. Sąd w swojej praktyce realizuje zasadę „pełnego sądowego rozpatrzenia” sprawy dyscyplinarnej, nie tylko sprawdzając zgodność z wymogami formalnymi postępowania dyscyplinarnego, ale także w pełni oceniając podstawy postępowania dyscyplinarnego. Badanie orzeczniczej praktyki Sądu Najwyższego potwierdziło słuszność hipotezy o „konflikcie interpretacyjnym”, który powstaje między podejściami do oceny działalności sędziego a dyscyplinarnym organem sądowym.

POLITYKA PUBLICZNA ŚRODKÓW ZAPOBIEGAWCZYCH W ZAKRESIE PRZEMOCY DOMOWEJ NA UKRAINIE: REALIZACJA I PERSPEKTYWY

Angelina Oliinychenko

państwowy biegły Grupy Biegłych ds. Tworzenia Strategii Dyrekcji Planowania Strategicznego, Koordynacji Polityki i Integracji Europejskiej Ministerstwa Polityki Społecznej Ukrainy (Kijów, Ukraina), aspirantka Wydziału Badań nad Problemami Prawa Karnego i Karno-Wykonawczego Naukowo-Badawczego Instytutu Badań nad Problemami Przestępczości imienia Akademika V.V. Stashyca Narodowej Akademii Nauk Prawnych Ukrainy (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1897-3997
Anotation. Dziś przemoc domowa ma różne przejawy, zarówno jako wykroczenie administracyjne, jak i wykroczenie karne związane z przemocą domową. Po uznaniu przemocy domowej za przestępstwo pojawiło się pytanie o zapobieganie temu niebezpiecznemu społecznie czynowi, który jest niezwykle ważnym, znaczącym społecznie i istotnym zadaniem, którego rozwiązanie ma charakter interdyscyplinarny. Dlatego celem naszych badań jest stworzenie istniejącego systemu profilaktycznych działań rządowych na Ukrainie i zaleceń dotyczących poprawy. Zadaniem jest zbadanie istniejących kroków państwa w kształtowaniu polityki zapobiegania przemocy domowej i scharakteryzowanie stanu realizacji polityki publicznej w badanej kwestii. W wyniku badania, za pomocą komparatystycznej metody badawczej, powstały problemy realizacji ustalonej polityki publicznej na Ukrainie i zaproponowano rozwiązania.
Keywords: Dziś przemoc domowa ma różne przejawy, zarówno jako wykroczenie administracyjne, jak i wykroczenie karne związane z przemocą domową. Po uznaniu przemocy domowej za przestępstwo pojawiło się pytanie o zapobieganie temu niebezpiecznemu społecznie czynowi, który jest niezwykle ważnym, znaczącym społecznie i istotnym zadaniem, którego rozwiązanie ma charakter interdyscyplinarny. Dlatego celem naszych badań jest stworzenie istniejącego systemu profilaktycznych działań rządowych na Ukrainie i zaleceń dotyczących poprawy. Zadaniem jest zbadanie istniejących kroków państwa w kształtowaniu polityki zapobiegania przemocy domowej i scharakteryzowanie stanu realizacji polityki publicznej w badanej kwestii. W wyniku badania, za pomocą komparatystycznej metody badawczej, powstały problemy realizacji ustalonej polityki publicznej na Ukrainie i zaproponowano rozwiązania.

CECHY PRAWNE GATUNKU SPECJALNEGO UŻYTKOWANIA OBIEKTÓW ŚWIATA ZWIERZĄT POZYSKIWANIE (NABYWANIE) DZIKICH ZWIERZĄT W CELU ICH UTRZYMANIA I HODOWLI W WARUNKACH PÓŁWOLNYCH LUB W NIEWOLI

Oleksii Onishchenko

aspirant Katedry Prawa Ochrony Środowiska
Narodowego Uniwersytetu Prawniczego imienia Jarosława Mądrego (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-0369-9334
Anotation. Artykuł poświęcono analizie specjalnego rodzaju wykorzystania obiektów świata zwierząt, a mianowicie pozyskiwaniu (pozyskiwaniu) dzikich zwierząt w celu utrzymania i hodowli w warunkach półwolnych lub w niewoli. Ważnym zadaniem jest również wdrożenie rozróżnienia tego gatunku z innymi, ponieważ historycznie rzecz biorąc, tylko polowanie i rybołówstwo zawsze było w zasięgu wzroku Ukrainy i dlatego regulacja prawna tych gatunków specjalnego użytku obiektów świata zwierząt jest najbardziej uregulowana w państwie. Istotne znaczenie mają stanowiska naukowe naukowców w dziedzinie prawa ochrony środowiska.
Keywords: Artykuł poświęcono analizie specjalnego rodzaju wykorzystania obiektów świata zwierząt, a mianowicie pozyskiwaniu (pozyskiwaniu) dzikich zwierząt w celu utrzymania i hodowli w warunkach półwolnych lub w niewoli. Ważnym zadaniem jest również wdrożenie rozróżnienia tego gatunku z innymi, ponieważ historycznie rzecz biorąc, tylko polowanie i rybołówstwo zawsze było w zasięgu wzroku Ukrainy i dlatego regulacja prawna tych gatunków specjalnego użytku obiektów świata zwierząt jest najbardziej uregulowana w państwie. Istotne znaczenie mają stanowiska naukowe naukowców w dziedzinie prawa ochrony środowiska.

PROBLEMY Z USTALENIEM MOMENTU ZAKOŃCZENIA FORMALNEGO WYKROCZENIA KARNEGO – UJAWNIENIE INFORMACJI O OGRANICZONYM DOSTĘPIE

Timea Prokopchuk

aspirant Katedry Prawa
Narodowego Uniwersytetu Zasobów Biologicznych i Zarządzania Zasobami Przyrody Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-6056-4121
Anotation. W artykule omówiono problemy z określeniem momentu zakończenia wykroczeń karnych – ujawnienia informacji o ograniczonym dostępie. Za pomocą metody systemowej i strukturalnej analizy prawa karnego i prawa regulacyjnego, a także w wyniku uogólnienia praktyki sądowej i istniejących w literaturze naukowej podejść do określenia momentu zakończenia wykroczeń karnych – ujawnienia informacji o ograniczonym dostępie autor szczegółowo przeanalizował określoną problematykę. Autor stwierdził, że panujące w literaturze naukowej podejście do określenia momentu zakończenia formalnego składu prawnego ujawnienie informacji jest ogólnie poprawne, wymaga jednak wyjaśnienia – za ostateczne przestępstwo należy uznać nie od momentu zapoznania się z treścią informacji, a od momentu przejęcia przez adresata informacji o ograniczonym dostępie. Sądy powinny ustalić, czy dana osoba (w szerokim znaczeniu) otrzymała te informacje, to znaczy, czy przeszły w jej posiadanie (na jej adres e-mail przyszedł list, pobrała plik, otrzymała dysk z informacjami). Informacje te są wystarczające, aby uznać przestępstwo za zakończone, ponieważ norma regulacyjna prawa zostanie naruszona.
Keywords: W artykule omówiono problemy z określeniem momentu zakończenia wykroczeń karnych – ujawnienia informacji o ograniczonym dostępie. Za pomocą metody systemowej i strukturalnej analizy prawa karnego i prawa regulacyjnego, a także w wyniku uogólnienia praktyki sądowej i istniejących w literaturze naukowej podejść do określenia momentu zakończenia wykroczeń karnych – ujawnienia informacji o ograniczonym dostępie autor szczegółowo przeanalizował określoną problematykę. Autor stwierdził, że panujące w literaturze naukowej podejście do określenia momentu zakończenia formalnego składu prawnego ujawnienie informacji jest ogólnie poprawne, wymaga jednak wyjaśnienia – za ostateczne przestępstwo należy uznać nie od momentu zapoznania się z treścią informacji, a od momentu przejęcia przez adresata informacji o ograniczonym dostępie. Sądy powinny ustalić, czy dana osoba (w szerokim znaczeniu) otrzymała te informacje, to znaczy, czy przeszły w jej posiadanie (na jej adres e-mail przyszedł list, pobrała plik, otrzymała dysk z informacjami). Informacje te są wystarczające, aby uznać przestępstwo za zakończone, ponieważ norma regulacyjna prawa zostanie naruszona.

MIĘDZYNARODOWE STANDARDY I ZAGRANICZNE DOŚWIADCZENIA PRAWNE REGULUJĄCE OCHRONĘ DANYCH OSOBOWYCH I ICH WDRAŻANIE NA UKRAINIE

Julia Samoilenko

aspirant Katedry Prawa Administracyjnego, Postępowania i Działalności Administracyjnej
Dniepropetrowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Dniepr, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-5020-4966
Anotation. W artykule dokonano analizy międzynarodowych standardów ochrony danych osobowych, określono sposoby ewentualnego wprowadzenia zagranicznych doświadczeń w zakresie regulacji prawnych i praktyki organów administracji publicznej w zakresie wdrażania mechanizmów ochrony danych osobowych w krajowym modelu ochrony danych osobowych. W szczególności zaproponowano i uzasadniono: 1) wprowadzenie procedury licencjonowania baz danych w zakresie ochrony danych osobowych, która powinna być zapewniona przez organ wykonawczy, któremu powierzono funkcje ochrony praw w zakresie ochrony danych osobowych; 2) ujednolicenie procedur rejestracji baz danych osobowych, co zapewnia ich rejestrację i umożliwia informowanie obywateli o możliwości dostępu do ich danych osobowych; 3) wprowadzenie rejestru administratorów danych osobowych; 4) wprowadzenie certyfikacji zautomatyzowanych systemów informatycznych przeznaczonych do przetwarzania danych osobowych, mających na celu stworzenie niezbędnego poziomu ochrony danych osobowych; 5) nałożenie na Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy obowiązku monitorowania zasobów internetowych w celu wykrycia naruszeń przepisów o ochronie danych osobowych i postawienie przed Osobą uprawnioną pytania o zastosowanie odpowiednich środków oddziaływania na przestępców.
Keywords: W artykule dokonano analizy międzynarodowych standardów ochrony danych osobowych, określono sposoby ewentualnego wprowadzenia zagranicznych doświadczeń w zakresie regulacji prawnych i praktyki organów administracji publicznej w zakresie wdrażania mechanizmów ochrony danych osobowych w krajowym modelu ochrony danych osobowych. W szczególności zaproponowano i uzasadniono: 1) wprowadzenie procedury licencjonowania baz danych w zakresie ochrony danych osobowych, która powinna być zapewniona przez organ wykonawczy, któremu powierzono funkcje ochrony praw w zakresie ochrony danych osobowych; 2) ujednolicenie procedur rejestracji baz danych osobowych, co zapewnia ich rejestrację i umożliwia informowanie obywateli o możliwości dostępu do ich danych osobowych; 3) wprowadzenie rejestru administratorów danych osobowych; 4) wprowadzenie certyfikacji zautomatyzowanych systemów informatycznych przeznaczonych do przetwarzania danych osobowych, mających na celu stworzenie niezbędnego poziomu ochrony danych osobowych; 5) nałożenie na Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy obowiązku monitorowania zasobów internetowych w celu wykrycia naruszeń przepisów o ochronie danych osobowych i postawienie przed Osobą uprawnioną pytania o zastosowanie odpowiednich środków oddziaływania na przestępców.

PODSTAWY PROCEDURALNE ZAANGAŻOWANIA SPECJALISTÓW LABORATORIÓW BADAWCZYCH SYSTEMU PAŃSTWOWEJ SŁUŻBY UKRAINY DS. SYTUACJI NADZWYCZAJNYCH JAKO SPECJALISTÓW DO UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU KARNYM W SPRAWACH POŻAROWYCH

Dmytro Sereda, Ruslan Klymas

Dmytro Sereda, pracownik naukowy Działu Badań, Statystyki Pożarów i Sytuacji Kryzysowych Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Ochrony Przeciwpożarowej Instytutu Administracji Publicznej i Badań Naukowych w zakresie Ochrony Cywilnej (Kijów, Ukraina)
Ruslan Klymas, kierownik Działu Badań, Statystyki Pożarów i Sytuacji Kryzysowych Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Ochrony Przeciwpożarowej Instytutu Administracji Publicznej i Badań Naukowych w zakresie Ochrony Cywilnej (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-9645-5864, ORCІD ID: 0000-0001-8570-6392
Anotation. Przeanalizowano mechanizmy zaangażowania specjalistów laboratoriów badawczych systemu Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych do udziału w postępowaniu karnym w sprawach pożarowych. Wskazano na określenie statusu procesowego specjalisty. Zgodnie z wynikami analizy norm Kodeksu Postępowania Karnego Ukrainy ustalono podstawy ewentualnego zaangażowania specjalistów laboratoriów jako specjalistów do udziału w postępowaniu karnym w sprawach pożarowych; podkreślono formy ich zaangażowania w celu zapewnienia bezpośredniej pomocy technicznej; do udzielania porad w sprawach wymagających odpowiedniej specjalistycznej wiedzy i umiejętności; do udzielania opinii w sprawach związanych z ich zakresem wiedzy podczas postępowania przygotowawczego w sprawie wykroczeń; do udzielania pisemnych wyjaśnień podczas badania dowodów w sądzie i korzystania ze specjalistycznej wiedzy.
Keywords: Przeanalizowano mechanizmy zaangażowania specjalistów laboratoriów badawczych systemu Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych do udziału w postępowaniu karnym w sprawach pożarowych. Wskazano na określenie statusu procesowego specjalisty. Zgodnie z wynikami analizy norm Kodeksu Postępowania Karnego Ukrainy ustalono podstawy ewentualnego zaangażowania specjalistów laboratoriów jako specjalistów do udziału w postępowaniu karnym w sprawach pożarowych; podkreślono formy ich zaangażowania w celu zapewnienia bezpośredniej pomocy technicznej; do udzielania porad w sprawach wymagających odpowiedniej specjalistycznej wiedzy i umiejętności; do udzielania opinii w sprawach związanych z ich zakresem wiedzy podczas postępowania przygotowawczego w sprawie wykroczeń; do udzielania pisemnych wyjaśnień podczas badania dowodów w sądzie i korzystania ze specjalistycznej wiedzy.