Anotation. W artykule omówiono cechy nauczania nauk o Ziemi na podstawie Ustawy Ukrainy „O szkolnictwie wyższym” i rozporządzenia Rady Ministrów Ukrainy „O zatwierdzeniu procedury przygotowania kandydatów do szkolnictwa wyższego stopnia doktora filozofii i doktora nauk w instytucjach szkolnictwa wyższego (instytucjach naukowych)”. Ujawniono cele i zadania dyscypliny dydaktycznej „Metodyka nauczania nauk o Ziemi” kandydatów na trzeci poziom edukacyjno-naukowy. Prześledzono prerequisites i postrequisites do nauczania dyscypliny „Metodyka nauczania nauk o Ziemi”. Podkreślono podstawowe kompetencje: integralne, ogólne i zawodowe. Wskazano tematy programu dyscypliny dydaktycznej i zastosowane metody nauczania.
Keywords: W artykule omówiono cechy nauczania nauk o Ziemi na podstawie Ustawy Ukrainy „O szkolnictwie wyższym” i rozporządzenia Rady Ministrów Ukrainy „O zatwierdzeniu procedury przygotowania kandydatów do szkolnictwa wyższego stopnia doktora filozofii i doktora nauk w instytucjach szkolnictwa wyższego (instytucjach naukowych)”. Ujawniono cele i zadania dyscypliny dydaktycznej „Metodyka nauczania nauk o Ziemi” kandydatów na trzeci poziom edukacyjno-naukowy. Prześledzono prerequisites i postrequisites do nauczania dyscypliny „Metodyka nauczania nauk o Ziemi”. Podkreślono podstawowe kompetencje: integralne, ogólne i zawodowe. Wskazano tematy programu dyscypliny dydaktycznej i zastosowane metody nauczania.
W SPRAWIE CECH NAUCZANIA NAUK O ZIEMI
Mykhailo Melniichuk, Andrii Kalko
Mykhailo Melniichuk, kandydat nauk geograficznych, docent, docent Katedry Geografii Fizycznej Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Łesi Ukrainki (Łuck, Ukraina)Andrii Kalko, doktor nauk geograficznych, profesor, Rówieński Koledż Techniczne Narodowego Uniwersytetu Gospodarki Wodnej i Zarządzania Przyrodą (Równe, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-7258-2869, ORCID ID: 0000-0003-4526-5929