Anotation. W artykule omówiono podstawy teoretyczne i doświadczenie w badaniu regionalnego komponentu etnograficznego w instytucjach edukacyjnych regionu karpackiego Ukrainy na przykładzie Huculszczyzny. Przedstawiono wkład polskich i ukraińskich naukowców, krajoznawców, pedagogów w badania etnokulturowego fenomenu Huculszczyzny – jednego z regionów etnograficznych współczesnej Ukrainy. Ujawniono przesłanki powstania na przełomie XX i XXI wieku ruchu edukacyjnego na rzecz odrodzenia szkoły huculskiej. Scharakteryzowano istotę koncepcji szkoły huculskiej i huculszczynoznawstwa jako przedmiotu nauczania, podstawy organizacyjno-pedagogiczne rozwoju szkoły huculskiej jako regionalnej ukraińskiej. Przeanalizowano narzędzia dydaktyczno-metodyczne nauczania huculszczynoznawstwa. Nacisk kładziony jest na potrzebę współpracy międzynarodowej w badaniach i rozwiązywaniu problemów szkoły górskiej. Uzasadniona jest potrzeba dalszych badań nad dziedzictwem naukowym założycieli huculszczynoznawstwa i lepszym doświadczeniem pedagogicznym instytucji edukacyjnych regionu huculskiego.
Keywords: W artykule omówiono podstawy teoretyczne i doświadczenie w badaniu regionalnego komponentu etnograficznego w instytucjach edukacyjnych regionu karpackiego Ukrainy na przykładzie Huculszczyzny. Przedstawiono wkład polskich i ukraińskich naukowców, krajoznawców, pedagogów w badania etnokulturowego fenomenu Huculszczyzny – jednego z regionów etnograficznych współczesnej Ukrainy. Ujawniono przesłanki powstania na przełomie XX i XXI wieku ruchu edukacyjnego na rzecz odrodzenia szkoły huculskiej. Scharakteryzowano istotę koncepcji szkoły huculskiej i huculszczynoznawstwa jako przedmiotu nauczania, podstawy organizacyjno-pedagogiczne rozwoju szkoły huculskiej jako regionalnej ukraińskiej. Przeanalizowano narzędzia dydaktyczno-metodyczne nauczania huculszczynoznawstwa. Nacisk kładziony jest na potrzebę współpracy międzynarodowej w badaniach i rozwiązywaniu problemów szkoły górskiej. Uzasadniona jest potrzeba dalszych badań nad dziedzictwem naukowym założycieli huculszczynoznawstwa i lepszym doświadczeniem pedagogicznym instytucji edukacyjnych regionu huculskiego.
ROZWÓJ HUCULSZCZYNOZNAWSTWA W INSTYTUCJACH EDUKACYJNYCH REGIONU KARPACKIEGO UKRAINY (KONIEC XX – POCZĄTEK XXI W.)
Taras Paska
doktorant katedry pedagogiki i zarządzania edukacją im. Bogdana StuparykaPrzykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka (Iwano-Frankiwsk, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4579-388X