Anotation. Artykuł poświęcono zagadnieniu znaczenia roli nauczycieli we wdrażaniu polityki publicznej w zakresie opieki społecznej nad dziećmi. Przeprowadzono analizę danych statystycznych dotyczących liczby dzieci preferencyjnych kategorii, które kształciły się w instytucjach edukacyjnych rejonu industrialnego Charkowa w latach 2014–2021. Zbadano dokumenty regulacyjne i prawne Ukrainy, na których podstawie w instytucjach edukacyjnych tworzona jest baza danych kategorii preferencyjnych dla dzieci. Wykazano, w jaki sposób kryzysy gospodarcze związane z działaniami wojskowymi na wschodniej Ukrainie i wdrażaniem środków przeciwpadaczkowych w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się zakażenia koronawirusem COVID-19 wpłynęły na liczbę dzieci kategorii preferencyjnych w instytucjach edukacyjnych. Przeanalizowano liczbę dzieci, które w latach 2018–2020 były w ewidencji Służby ds. Dzieci Rejonu Industrialnego. Sformułowano rolę pedagoga społecznego w placówce oświatowej i zaznaczono problemy w przypadku braku tego stanowiska. Określono rolę nauczycieli w organizowaniu towarzyszenia społeczno-pedagogicznego dzieciom kategorii preferencyjnych. Zaproponowano zalecenia dotyczące poprawy jakości świadczenia usług socjalnych dla rodzin, które znalazły się w trudnych okolicznościach życiowych w Ukrainie.
Keywords: Artykuł poświęcono zagadnieniu znaczenia roli nauczycieli we wdrażaniu polityki publicznej w zakresie opieki społecznej nad dziećmi. Przeprowadzono analizę danych statystycznych dotyczących liczby dzieci preferencyjnych kategorii, które kształciły się w instytucjach edukacyjnych rejonu industrialnego Charkowa w latach 2014–2021. Zbadano dokumenty regulacyjne i prawne Ukrainy, na których podstawie w instytucjach edukacyjnych tworzona jest baza danych kategorii preferencyjnych dla dzieci. Wykazano, w jaki sposób kryzysy gospodarcze związane z działaniami wojskowymi na wschodniej Ukrainie i wdrażaniem środków przeciwpadaczkowych w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się zakażenia koronawirusem COVID-19 wpłynęły na liczbę dzieci kategorii preferencyjnych w instytucjach edukacyjnych. Przeanalizowano liczbę dzieci, które w latach 2018–2020 były w ewidencji Służby ds. Dzieci Rejonu Industrialnego. Sformułowano rolę pedagoga społecznego w placówce oświatowej i zaznaczono problemy w przypadku braku tego stanowiska. Określono rolę nauczycieli w organizowaniu towarzyszenia społeczno-pedagogicznego dzieciom kategorii preferencyjnych. Zaproponowano zalecenia dotyczące poprawy jakości świadczenia usług socjalnych dla rodzin, które znalazły się w trudnych okolicznościach życiowych w Ukrainie.
ROLA PRACOWNIKÓW PEDAGOGICZNYCH W REALIZACJI POLITYKI PAŃSTWA W ZAKRESIE OPIEKI SPOŁECZNEJ NAD DZIEĆMI (NA PRZYKŁADZIE REJONU INDUSTRIALNEGO M. CHARKÓW)
Olena Dvornyk
aspirantka Katedry Prac Krajoznawczo-Turystycznych, Nauk Społecznych i Humanistycznych Ukraińskiej Akademii Inżynieryjno-Pedagogicznej (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-7561-3432