Journal №7 (51) / 2022|KELM

WYKAZ ZAŁĄCZONYCH PLIKÓW

NORMY PRAWA NA ZAJĘCIACH Z EDUKACJI OBYWATELSKIEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ

Roman Zvarych

bakałarz edukacji pedagogicznej, magister prawa, prawnik, kandydat nauk historycznych (doktor filozofii), nauczyciel dyscyplin społecznych Kołomyjskiego Pedagogicznego Kolegium Zawodowego Iwanofrankiwskiej Rady Obwodowej (Kołomyja, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-3936-3602
Anotation. Normy prawa stanowią rodzaj behawioralnych regulatorów stosunków społecznych, relacji, przede wszystkim między nami, ludźmi, a naszymi organizacjami, stowarzyszeniami lub reprezentatywnymi instytucjami publiczno-prawnymi. Za pomocą metod wiedzy naukowej koncentruje się na priorytetowym wprowadzaniu i kultywowaniu ukraińskiej samoświadomości wśród uczniów szkół podstawowych w celu konsolidacji narodu ukraińskiego w warunkach ludobójstwa i stanu wojennego. Przedstawiono podstawy prawne badania norm prawa na zajęciach z edukacji obywatelskiej w szkole podstawowej. Przeanalizowano niektóre normy ustawy Ukrainy „O edukacji”, ustawy Ukrainy „O pełnym ogólnym wykształceniu średnim”, rozporządzenia Gabinetu Ministrów Ukrainy „O zatwierdzeniu koncepcji rozwoju edukacji obywatelskiej w Ukrainie”, rozporządzenia Rady Ministrów Ukrainy „Państwowy standard edukacji podstawowej” w zakresie mechanizmów legislacyjnych wdrażania edukacji obywatelskiej na zajęciach w szkole podstawowej. Scharakteryzowano pojęcie „reguły” w języku ukraińskim, określono rolę ideologii chrześcijańskiej w opracowywaniu nowoczesnych zasad prawa regulujących zachowanie ludzi. Zgłoszono ewentualną metodykę badania norm prawa na zajęciach z edukacji obywatelskiej w szkole podstawowej. Podkreślono konstytucyjną zasadę zachowania ludzi – zasadę humanizmu.
Keywords: Normy prawa stanowią rodzaj behawioralnych regulatorów stosunków społecznych, relacji, przede wszystkim między nami, ludźmi, a naszymi organizacjami, stowarzyszeniami lub reprezentatywnymi instytucjami publiczno-prawnymi. Za pomocą metod wiedzy naukowej koncentruje się na priorytetowym wprowadzaniu i kultywowaniu ukraińskiej samoświadomości wśród uczniów szkół podstawowych w celu konsolidacji narodu ukraińskiego w warunkach ludobójstwa i stanu wojennego. Przedstawiono podstawy prawne badania norm prawa na zajęciach z edukacji obywatelskiej w szkole podstawowej. Przeanalizowano niektóre normy ustawy Ukrainy „O edukacji”, ustawy Ukrainy „O pełnym ogólnym wykształceniu średnim”, rozporządzenia Gabinetu Ministrów Ukrainy „O zatwierdzeniu koncepcji rozwoju edukacji obywatelskiej w Ukrainie”, rozporządzenia Rady Ministrów Ukrainy „Państwowy standard edukacji podstawowej” w zakresie mechanizmów legislacyjnych wdrażania edukacji obywatelskiej na zajęciach w szkole podstawowej. Scharakteryzowano pojęcie „reguły” w języku ukraińskim, określono rolę ideologii chrześcijańskiej w opracowywaniu nowoczesnych zasad prawa regulujących zachowanie ludzi. Zgłoszono ewentualną metodykę badania norm prawa na zajęciach z edukacji obywatelskiej w szkole podstawowej. Podkreślono konstytucyjną zasadę zachowania ludzi – zasadę humanizmu.

TRENDY I PERSPEKTYWY ROZWOJU IDEI RÓWNOŚCI I NIEDYSKRYMINACJI W UKRAIŃSKIEJ PRZESTRZENI EDUKACYJNEJ

Maryna Mykytenko

aspirantka Katedry Pedagogiki Krzyworoskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego (Krzywy Róg, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-7644-8819
Anotation. Tendencje rozwoju idei równości przewidują wprowadzenie podejścia opartego na płci. Podejście oparte na płci jest przejawem indywidualizacji uczenia się zgodnej ze strategią humanistyczną. Obecnie można stwierdzić istnienie istotnej luki między rzeczywistym stanem problemu poprawy kultury płci społeczeństwa a praktyką wdrażania edukacji płci w instytucjach edukacyjnych. Element płci powinien zostać wprowadzony do programów edukacyjnych jako kompetencja, którą musi posiadać absolwent po ukończeniu studiów. Sposoby realizacji w szkoleniu zawodowym studentów: kształtowanie gruntownej świadomości przyszłych specjalistów w odniesieniu do płciowego aspektu ich specjalności (specjalizacji); skupienie uwagi studentów na realizacji ich własnych umiejętności w zawodzie, biorąc pod uwagę uwolnienie od stereotypowych koncepcji płci na temat powoływania artykułów; wprowadzenie cykli dyscyplin edukacyjnych dotyczących płci lub/i dostosowanie i uzupełnienie treści kursów szkoleniowych, które są już realizowane w procesie edukacyjnym, W wyniku skutecznego stworzenia przez nich optymalnych warunków dla maksymalnej samorealizacji, do kształtowania samospołeczności płci (zrozumienie równości praw i wolności kobiet i mężczyzn; tolerancyjny stosunek do przedstawicieli obu płci itp.).
Keywords: Tendencje rozwoju idei równości przewidują wprowadzenie podejścia opartego na płci. Podejście oparte na płci jest przejawem indywidualizacji uczenia się zgodnej ze strategią humanistyczną. Obecnie można stwierdzić istnienie istotnej luki między rzeczywistym stanem problemu poprawy kultury płci społeczeństwa a praktyką wdrażania edukacji płci w instytucjach edukacyjnych. Element płci powinien zostać wprowadzony do programów edukacyjnych jako kompetencja, którą musi posiadać absolwent po ukończeniu studiów. Sposoby realizacji w szkoleniu zawodowym studentów: kształtowanie gruntownej świadomości przyszłych specjalistów w odniesieniu do płciowego aspektu ich specjalności (specjalizacji); skupienie uwagi studentów na realizacji ich własnych umiejętności w zawodzie, biorąc pod uwagę uwolnienie od stereotypowych koncepcji płci na temat powoływania artykułów; wprowadzenie cykli dyscyplin edukacyjnych dotyczących płci lub/i dostosowanie i uzupełnienie treści kursów szkoleniowych, które są już realizowane w procesie edukacyjnym, W wyniku skutecznego stworzenia przez nich optymalnych warunków dla maksymalnej samorealizacji, do kształtowania samospołeczności płci (zrozumienie równości praw i wolności kobiet i mężczyzn; tolerancyjny stosunek do przedstawicieli obu płci itp.).

PROBLEMATYKA KSZTAŁTOWANIA I ROZWOJU OSOBOWOŚCI W DZIEŁACH PROZATORSKICH UKRAIŃSKICH PISARZY ZAKARPACIA (LATA 20–30 XX WIEKU)

Iryna Rozman, Oksana Lemak

Iryna Rozman, doktor nauk pedagogicznych, profesor, profesor Katedry Języka Angielskiego, Literatury z Metodykami Nauczania Mukaczewskiego Uniwersytetu Państwowego (Mukaczewo, Ukraina)
Oksana Lemak, kandydat na trzeci (edukacyjno-naukowy) poziom szkolnictwa wyższego doktor filozofii Mukaczewskiego Uniwersytetu Państwowego (Mukaczewo, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4951-0074, ORCID: 0000 0001 5439 2247
Anotation. Artykuł analizuje problematykę kształtowania się i rozwoju osobowości, odzwierciedloną w pracach ukraińskich pisarzy Zakarpacia w latach 20–30 XX wieku. Koncentruje się na twórczości Wasyla Grendży-Donskiego, Fedora Potuszniaka i Jurija Stanyncia, który wyróżnia się głęboką penetracją wewnętrznego świata człowieka. W artykule zauważono, że w krytyce literackiej badanego okresu istniała tendencja do traktowania dzieł fikcyjnych, które opierały się na źródłach folklorystycznych i eposie ludowym i poruszyłby ostre problemy społeczne jako „etnografizm” i „bytowanie prymitywne”. Zauważono dwa ważne aspekty prozy Zakarpacia, które od czasu do czasu są podnoszone przez pedagogiczną naukę, ale są aktualizowane w warunkach wojny rosyjsko-ukraińskiej i jej następstw. Szczególną uwagę zwraca się na potężny potencjał edukacyjny idei, zgodnie z którą w warunkach pokoju, zgody rodziny, dobrobytu dzieci i dorośli powinni doceniać i zdawać sobie sprawę z potrzeby ich zachowania, ochrony i pielęgnowania poprzez sumienne nauczanie i pracę.
Keywords: Artykuł analizuje problematykę kształtowania się i rozwoju osobowości, odzwierciedloną w pracach ukraińskich pisarzy Zakarpacia w latach 20–30 XX wieku. Koncentruje się na twórczości Wasyla Grendży-Donskiego, Fedora Potuszniaka i Jurija Stanyncia, który wyróżnia się głęboką penetracją wewnętrznego świata człowieka. W artykule zauważono, że w krytyce literackiej badanego okresu istniała tendencja do traktowania dzieł fikcyjnych, które opierały się na źródłach folklorystycznych i eposie ludowym i poruszyłby ostre problemy społeczne jako „etnografizm” i „bytowanie prymitywne”. Zauważono dwa ważne aspekty prozy Zakarpacia, które od czasu do czasu są podnoszone przez pedagogiczną naukę, ale są aktualizowane w warunkach wojny rosyjsko-ukraińskiej i jej następstw. Szczególną uwagę zwraca się na potężny potencjał edukacyjny idei, zgodnie z którą w warunkach pokoju, zgody rodziny, dobrobytu dzieci i dorośli powinni doceniać i zdawać sobie sprawę z potrzeby ich zachowania, ochrony i pielęgnowania poprzez sumienne nauczanie i pracę.

SPOSOBY REALIZACJI KONCEPCJI „MĘŻCZYZNA”/„KOBIETA” W POWIEŚCI PAWŁA ZAGRZEBELNEGO „ROKSOLANA”

Liliia Ruskulis, Inna Rodionova

Liliia Ruskulis, doktor nauk pedagogicznych, profesor Katedry Języka i Literatury Ukraińskiej Mikołajowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Wasyla Suchomłynskiego (Mikołajów, Ukraina)
Inna Rodionova, kandydat nauk filologicznych, docent Katedry Języka i Literatury Ukraińskiej Mikołajowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Wasyla Suchomłynskiego (Mikołajów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-2293-5715, ORCID ID: 0000-0002-3020-8764
Anotation. Artykuł bada koncepcje „Mężczyzna”/„Kobieta” użyte przez Pawła Zagrzebelnego w powieści historycznej „Roksolana”. Wyjaśniono, że obecnie w literaturze naukowej nie ma jednoznacznego zrozumienia pojęcia „koncepcji”, akcentowane są takie niezmienne cechy: minimalna jednostka ludzkiego doświadczenia w jego idealnej reprezentacji, wyrażona słowem; podstawowe jednostki przetwarzania, przechowywania i przekazywania wiedzy; obecność elastycznych granic semantycznych; koncepcja jest społeczna, podczas gdy pole asocjacyjne warunkuje jej pragmatykę; markowanie kulturowe. Jako podstawę badania pojęć „Mężczyzna” i „Kobieta” w powieści P. Zagrzebelnego „Roksolana” przyjęliśmy klasyfikację zaproponowaną przez O. Chybyshevą, która zaproponowała wyodrębnienie mikrokoncepcji: „zewnętrzne cechy człowieka”, „wewnętrzne cechy człowieka” i „społeczne cechy człowieka”, które odzwierciedlają wszystkie hipostazy mężczyzny/kobiety: naturalnie fizyczne, fizjologiczne, psychologiczne, intelektualne i społeczno-statusowe itp. Ustalono, że werbalizacja analizowanych pojęć „Mężczyzna”/„Kobieta” ma specyfikę narodową, co wynika ze specyfiki świadomości etnicznej native speakerów, co znajduje odzwierciedlenie przez pryzmat wskaźników społecznoaksjologicznych, emocjonalno-ewaluacyjnych, moralnych i etycznych.
Keywords: Artykuł bada koncepcje „Mężczyzna”/„Kobieta” użyte przez Pawła Zagrzebelnego w powieści historycznej „Roksolana”. Wyjaśniono, że obecnie w literaturze naukowej nie ma jednoznacznego zrozumienia pojęcia „koncepcji”, akcentowane są takie niezmienne cechy: minimalna jednostka ludzkiego doświadczenia w jego idealnej reprezentacji, wyrażona słowem; podstawowe jednostki przetwarzania, przechowywania i przekazywania wiedzy; obecność elastycznych granic semantycznych; koncepcja jest społeczna, podczas gdy pole asocjacyjne warunkuje jej pragmatykę; markowanie kulturowe. Jako podstawę badania pojęć „Mężczyzna” i „Kobieta” w powieści P. Zagrzebelnego „Roksolana” przyjęliśmy klasyfikację zaproponowaną przez O. Chybyshevą, która zaproponowała wyodrębnienie mikrokoncepcji: „zewnętrzne cechy człowieka”, „wewnętrzne cechy człowieka” i „społeczne cechy człowieka”, które odzwierciedlają wszystkie hipostazy mężczyzny/kobiety: naturalnie fizyczne, fizjologiczne, psychologiczne, intelektualne i społeczno-statusowe itp. Ustalono, że werbalizacja analizowanych pojęć „Mężczyzna”/„Kobieta” ma specyfikę narodową, co wynika ze specyfiki świadomości etnicznej native speakerów, co znajduje odzwierciedlenie przez pryzmat wskaźników społecznoaksjologicznych, emocjonalno-ewaluacyjnych, moralnych i etycznych.

JAKOŚĆ ŚRODOWISKA PLACÓWKI WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO W FORMATACH SKAL OCEN

Olga Funtikova, Julia Demydowa

Olga Funtikova, Doktor Nauk Pedagogicznych, Profesor, Profesor Wydziału Edukacji Przedszkolnej Państwowego Uniwersytetu w Mariupolu (Kijów, Ukraina)
Julia Demydowa, Kandydat nauk pedagogicznych, profesor nadzwyczajny, profesor nadzwyczajny Wydziału Wychowania Przedszkolnego Mariupolskiego Uniwersytetu Państwowego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-4183-3263, ORCID ID: 0000-0001-6587-0152
Anotation. W artykule przedstawiono system skal ocen, takich jak: Skala oceny środowiska niemowlęcia, Skala oceny środowiska wczesnego dzieciństwa, Skala oceny środowiska rodzinnej opieki nad dzieckiem, Skala oceny środowiska opieki nad dzieckiem w wieku szkolnym. Za pomocą teoretycznej metody analizy uzyskano wiedzę na temat struktury skal ocen. W oparciu o metodę syntezy zbadano abstrakcyjne aspekty każdej skali ocen. Mają związek między podskalami, wskaźnikami i wskaźnikami ilościowymi. Uzyskane wyniki stanowią wiedzę pedagogiczną na temat ewolucji skal ocen. Na podstawie wyników przeprowadzonych badań sformułowano wniosek o systemie skal ocen, które mają jedną metodologię pomiaru, obliczania i interpretacji wyników edukacji przedszkolaków. Skale ocen uwzględniają specyfikę rozwoju fizycznego, psychicznego i społecznego dzieci w wieku przedszkolnym w środowisku placówki wychowania przedszkolnego.
Keywords: W artykule przedstawiono system skal ocen, takich jak: Skala oceny środowiska niemowlęcia, Skala oceny środowiska wczesnego dzieciństwa, Skala oceny środowiska rodzinnej opieki nad dzieckiem, Skala oceny środowiska opieki nad dzieckiem w wieku szkolnym. Za pomocą teoretycznej metody analizy uzyskano wiedzę na temat struktury skal ocen. W oparciu o metodę syntezy zbadano abstrakcyjne aspekty każdej skali ocen. Mają związek między podskalami, wskaźnikami i wskaźnikami ilościowymi. Uzyskane wyniki stanowią wiedzę pedagogiczną na temat ewolucji skal ocen. Na podstawie wyników przeprowadzonych badań sformułowano wniosek o systemie skal ocen, które mają jedną metodologię pomiaru, obliczania i interpretacji wyników edukacji przedszkolaków. Skale ocen uwzględniają specyfikę rozwoju fizycznego, psychicznego i społecznego dzieci w wieku przedszkolnym w środowisku placówki wychowania przedszkolnego.

ANALIZA MAŁEJ PROZY W.WYNNYCZENKI PRZEZ PRYZMAT TEORII KULTUROWEJ O. SPENGLERA

Nataliia Kobzei

kandydat nauk filologicznych, docent, docent Katedry Filologii i Przekładu, Iwanofrankiwskiego Narodowego Technicznego Uniwersytetu Nafty i Gazu (Iwano-Frankiwsk, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-8288-7079
Anotation. Artykuł analizuje małą prozę W. Wynnyczenki, w której teoria kulturowa O. Spenglera znalazła swoją reprezentację. Zwraca się uwagę, że ta ostatnia miała wpływ na niektóre poglądy filozoficzne pisarza, dlatego znalazła odzwierciedlenie w jego dziełach literackich. Powiedzmy, że był pod wrażeniem idei cykliczności procesów światowych, które nie zachodzą liniowo, oraz trzech nieuniknionych etapów kultury – narodzin, rozkwitu i upadku, opisanych w dokładnej pracy niemieckiego badacza „Zmierzch Zachodu”. Wynnyczenko, podobnie jak Spengler, uważał, że walka kultury i cywilizacji (ostatni etap upadku) toczy się nieustannie. Ta ostatnia podupada, stając się nieopłacalna, gdy tylko władza dominującego szczytu stanie się absolutna, a interesy zwykłej ludności przestaną być brane pod uwagę. Kolejna runda kultury rozpocznie się od samego dołu, gdzie pierwotne wartości człowieka nie zostały jeszcze zniekształcona przez władzę i bogactwo. Ale aby ten proces miał miejsce, konieczne jest, aby ruchy rewolucyjne nie pojawiały się instynktownie, ale świadomie. Ukraiński opór z czasów Wynnyczenki tego nie zrobił, dlatego poniósł brutalną klęskę. Dziś nasze społeczeństwo jest bardziej niż kiedykolwiek zjednoczone, silne i świadome i ma wyjątkową szansę na naprawienie wszystkich błędów swoich poprzedników.
Keywords: Artykuł analizuje małą prozę W. Wynnyczenki, w której teoria kulturowa O. Spenglera znalazła swoją reprezentację. Zwraca się uwagę, że ta ostatnia miała wpływ na niektóre poglądy filozoficzne pisarza, dlatego znalazła odzwierciedlenie w jego dziełach literackich. Powiedzmy, że był pod wrażeniem idei cykliczności procesów światowych, które nie zachodzą liniowo, oraz trzech nieuniknionych etapów kultury – narodzin, rozkwitu i upadku, opisanych w dokładnej pracy niemieckiego badacza „Zmierzch Zachodu”. Wynnyczenko, podobnie jak Spengler, uważał, że walka kultury i cywilizacji (ostatni etap upadku) toczy się nieustannie. Ta ostatnia podupada, stając się nieopłacalna, gdy tylko władza dominującego szczytu stanie się absolutna, a interesy zwykłej ludności przestaną być brane pod uwagę. Kolejna runda kultury rozpocznie się od samego dołu, gdzie pierwotne wartości człowieka nie zostały jeszcze zniekształcona przez władzę i bogactwo. Ale aby ten proces miał miejsce, konieczne jest, aby ruchy rewolucyjne nie pojawiały się instynktownie, ale świadomie. Ukraiński opór z czasów Wynnyczenki tego nie zrobił, dlatego poniósł brutalną klęskę. Dziś nasze społeczeństwo jest bardziej niż kiedykolwiek zjednoczone, silne i świadome i ma wyjątkową szansę na naprawienie wszystkich błędów swoich poprzedników.

NOMINACJA WTÓRNA JAKO ŚRODEK WYRAZU ŚWIATA JĘZYKOWEGO WSPÓŁCZESNEJ MAŁEJ PROZY

Liudmyla Prybluda

kandydat nauk filologicznych, docent Katedry Dyscyplin Humanistycznych Narodowego Uniwersytetu Technologii Żywności (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-3858-7324
Anotation. Praca naukowa poświęcona jest badaniu cech funkcjonowania nominacji wtórnej we współczesnej małej prozie O. Derkachovej, Y. Vynnychuka, O. i T. Lytovchenków, Iren Rozdobudko. Należy zauważyć, że metafora, metonimia, synekdocha, peryfraza jako środki wtórnej nominacji stają się coraz bardziej stosowane ze względu na pragnienie współczesnych autorów, aby świat artystyczny ich dzieł był bardziej ekspresyjny, kolorowy za pomocą jasnych środków językowych. Scharakteryzowano cechy leksykalno-semantyczne nazw wtórnych. Udowodniono, że przyczyniają się one do ekspresji artystycznej mowy i kolorowej reprodukcji przedstawionych zjawisk otaczającej rzeczywistości, przedstawionej w językoznawstwie badanych tekstów. Autorzy posługują się głównie zoomorficzną, artefaktyczną metaforą, szczególny kolor tworzy metafora czasownikowa. W analizowanych dziełach fikcyjnych dominuje metonimia lokalna i czasowa. Produktywnym rodzajem transferu synekdochicznego stosowanym przez współczesnych pisarzy jest część → całość. Nominacje peryferyjne tworzą jasny system figuratywny dzieł literackich pisarzy.
Keywords: Praca naukowa poświęcona jest badaniu cech funkcjonowania nominacji wtórnej we współczesnej małej prozie O. Derkachovej, Y. Vynnychuka, O. i T. Lytovchenków, Iren Rozdobudko. Należy zauważyć, że metafora, metonimia, synekdocha, peryfraza jako środki wtórnej nominacji stają się coraz bardziej stosowane ze względu na pragnienie współczesnych autorów, aby świat artystyczny ich dzieł był bardziej ekspresyjny, kolorowy za pomocą jasnych środków językowych. Scharakteryzowano cechy leksykalno-semantyczne nazw wtórnych. Udowodniono, że przyczyniają się one do ekspresji artystycznej mowy i kolorowej reprodukcji przedstawionych zjawisk otaczającej rzeczywistości, przedstawionej w językoznawstwie badanych tekstów. Autorzy posługują się głównie zoomorficzną, artefaktyczną metaforą, szczególny kolor tworzy metafora czasownikowa. W analizowanych dziełach fikcyjnych dominuje metonimia lokalna i czasowa. Produktywnym rodzajem transferu synekdochicznego stosowanym przez współczesnych pisarzy jest część → całość. Nominacje peryferyjne tworzą jasny system figuratywny dzieł literackich pisarzy.

DROGA ROSYJSKA: OD TRADYCJI PAŃSTWOWOŚCI CESARSKIEJ DO RASZYZMU

Volodymyr Taran. Taisiia Gayvoronska

Volodymyr Taran, doktor nauk filozoficznych, profesor, profesor Katedry Pracy Socjalnej i Psychologii Narodowego Uniwersytetu „Politechnika Zaporoska” (Zaporoże, Ukraina)
Taisiia Gayvoronska, kandydat nauk filozoficznych, docent, dziekan Wydziału Nauk Społecznych Narodowego Uniwersytetu „Politechnika Zaporoska” (Zaporoże, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1581-2565, ORCID ID: 0000-0002-1165-0194
Anotation. Artykuł ujawnia proces przekształcania nowoczesnego reżimu politycznego w Rosji w specyficzną formę faszyzmu – raszyzm. W dużej mierze wynika to z tradycji rosyjskiej państwowości, która, choć przechodziła znaczące zmiany transformacyjne na przestrzeni dziejów, zachowała podstawowe oznaki imperializmu – autorytaryzm, ekspansjonizm, przymusowe przyłączenie innych terytoriów, kult państwa i władzy, zmitologizowaną historię, etnofobię i tym podobne, które stopniowo przekształciły się w trwały składnik rosyjskiej kultury politycznej i obrazu rosyjskiego myślenia. Na poziomie teoretycznym znalazło to odzwierciedlenie w koncepcji „rosyjskiego świata”. Raszyzm to faszyzm doprowadzony do maksymalnej nielogiczności jako kult szaleństwa, jak schizofrenizm. Jest formą hyperimperializmu współczesnej Rosji, dla której szowinizm, nazizm i ludobójstwo stały się naturalnym wyrazem jej imperialnej istoty.
Keywords: Artykuł ujawnia proces przekształcania nowoczesnego reżimu politycznego w Rosji w specyficzną formę faszyzmu – raszyzm. W dużej mierze wynika to z tradycji rosyjskiej państwowości, która, choć przechodziła znaczące zmiany transformacyjne na przestrzeni dziejów, zachowała podstawowe oznaki imperializmu – autorytaryzm, ekspansjonizm, przymusowe przyłączenie innych terytoriów, kult państwa i władzy, zmitologizowaną historię, etnofobię i tym podobne, które stopniowo przekształciły się w trwały składnik rosyjskiej kultury politycznej i obrazu rosyjskiego myślenia. Na poziomie teoretycznym znalazło to odzwierciedlenie w koncepcji „rosyjskiego świata”. Raszyzm to faszyzm doprowadzony do maksymalnej nielogiczności jako kult szaleństwa, jak schizofrenizm. Jest formą hyperimperializmu współczesnej Rosji, dla której szowinizm, nazizm i ludobójstwo stały się naturalnym wyrazem jej imperialnej istoty.

OSOBISTA PRZYSZŁOŚĆ OCZAMI OSADNIKÓW WEWNĘTRZNYCH Z OKUPOWANYCH CZĘŚCI DONBASU I AUTONOMICZNEJ REPUBLIKI KRYMU

Valeriia Dibrova

aspirant Pracowni Psychologii Społecznej Osobowości Instytutu Psychologii Społecznej i Politycznej Narodowej Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-5707-9798
Anotation. Długa wojna w Ukrainie spowodowała przymusową migrację dużej liczby ludzi. Dane z badań, które zostały zebrane przed inwazją na pełną skalę, odzwierciedlają stosunek do przyszłości osadników z Donbasu i Krymu. Dziś, gdy mieszkańcy Ukrainy zmuszeni są szukać bezpiecznych miejsc w kraju i za granicą, wnioski z tego badania nabierają jeszcze większego znaczenia. Badania nad wizją swojej przyszłości przez osoby wewnętrznie przesiedlone przeprowadzono za pomocą metod niedokończonych zdań i pisemnej narracji. Celem badania było wyjaśnienie stosunku osadników do własnej przyszłości i określenie obszarów życia, w których znajduje odzwierciedlenie ich motywacja do jej budowy. Zdefiniowano emocjonalną wartość stosunku osób wewnętrznie przesiedlonych do ich przyszłości, a także kluczowe tematy charakteryzujące się emocjonalnym zabarwieniem. Wśród takich tematów są: relacje z innymi, nowe mieszkania, wojna i okupacja rodzinnych miast. Analiza obiektów motywacyjnych pokazuje, że perspektywa czasowa przyszłości osób wewnętrznie przesiedlonych jest otwarta i niepewna w czasie. Ujawniono istnienie skutków wojny i przymusowych przesiedleń zarówno w zakresie przyszłości, jak i treści motywacji dotyczących przyszłości.
Keywords: Długa wojna w Ukrainie spowodowała przymusową migrację dużej liczby ludzi. Dane z badań, które zostały zebrane przed inwazją na pełną skalę, odzwierciedlają stosunek do przyszłości osadników z Donbasu i Krymu. Dziś, gdy mieszkańcy Ukrainy zmuszeni są szukać bezpiecznych miejsc w kraju i za granicą, wnioski z tego badania nabierają jeszcze większego znaczenia. Badania nad wizją swojej przyszłości przez osoby wewnętrznie przesiedlone przeprowadzono za pomocą metod niedokończonych zdań i pisemnej narracji. Celem badania było wyjaśnienie stosunku osadników do własnej przyszłości i określenie obszarów życia, w których znajduje odzwierciedlenie ich motywacja do jej budowy. Zdefiniowano emocjonalną wartość stosunku osób wewnętrznie przesiedlonych do ich przyszłości, a także kluczowe tematy charakteryzujące się emocjonalnym zabarwieniem. Wśród takich tematów są: relacje z innymi, nowe mieszkania, wojna i okupacja rodzinnych miast. Analiza obiektów motywacyjnych pokazuje, że perspektywa czasowa przyszłości osób wewnętrznie przesiedlonych jest otwarta i niepewna w czasie. Ujawniono istnienie skutków wojny i przymusowych przesiedleń zarówno w zakresie przyszłości, jak i treści motywacji dotyczących przyszłości.

SPECYFIKA ROZWOJU KONFRONTACJI POLITYCZNEJ W SFERZE CYBERNETYCZNEJ

Yuliia Zavhorodnia

kandydat nauk politycznych, docent, docent Katedry Teorii Politycznych Narodowego Uniwersytetu „Odeska Akademia Prawnicza” (Odessa, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-3500-8638
Anotation. Działalność polityczna jest ważnym elementem działania systemu zarządzania kraju i systemu stosunków globalnych. W warunkach cyfryzacji społeczeństwa następuje transformacja poglądów na temat stosunków polityczno-zarządczych. Dlatego rozwój polityczny nabywa zmiany jakościowe, które są kształtowane przez współczesne wymagania ze strony społeczeństwa. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie decyzje polityczne są konsekwencją wyzwań, które tworzą się na globalnym lub regionalnym poziomie stosunków. Podobnie kwestia modernizacji politycznej wynika z pragnień i potrzeb obywateli, które są realizowane w postaci konstruktywnych zmian w relacjach między podmiotami politycznymi a specyfiką realizacji działalności politycznej. Ważną rolę w realizacji działalności politycznej odgrywa konflikt w kraju. Ponieważ cele nierównowagi systemu politycznego i organów zarządzających opierają się na sytuacji konfliktogennej. Przez „równowagę konfliktogenną w państwie” należy rozumieć system środków zapobiegających konfliktom oraz system środków wdrażających działania stabilizacyjne zespołu pokonfliktowego. Dlatego w warunkach wzrostu możliwości rozpowszechniania informacji istnieje potrzeba zwiększenia działań w zakresie współpracy ze społeczeństwem i organami zarządzającymi w odniesieniu do systemu działań w kierunku otwartej komunikacji i koordynacji stanowisk stron.
Keywords: Działalność polityczna jest ważnym elementem działania systemu zarządzania kraju i systemu stosunków globalnych. W warunkach cyfryzacji społeczeństwa następuje transformacja poglądów na temat stosunków polityczno-zarządczych. Dlatego rozwój polityczny nabywa zmiany jakościowe, które są kształtowane przez współczesne wymagania ze strony społeczeństwa. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie decyzje polityczne są konsekwencją wyzwań, które tworzą się na globalnym lub regionalnym poziomie stosunków. Podobnie kwestia modernizacji politycznej wynika z pragnień i potrzeb obywateli, które są realizowane w postaci konstruktywnych zmian w relacjach między podmiotami politycznymi a specyfiką realizacji działalności politycznej. Ważną rolę w realizacji działalności politycznej odgrywa konflikt w kraju. Ponieważ cele nierównowagi systemu politycznego i organów zarządzających opierają się na sytuacji konfliktogennej. Przez „równowagę konfliktogenną w państwie” należy rozumieć system środków zapobiegających konfliktom oraz system środków wdrażających działania stabilizacyjne zespołu pokonfliktowego. Dlatego w warunkach wzrostu możliwości rozpowszechniania informacji istnieje potrzeba zwiększenia działań w zakresie współpracy ze społeczeństwem i organami zarządzającymi w odniesieniu do systemu działań w kierunku otwartej komunikacji i koordynacji stanowisk stron.

CECHY REINTEGRACJI WETERANÓW WOJNY HYBRYDOWEJ: PODEJŚCIE QUADRUPLE HELIX

Тetyana Kolenichenko

kandydat nauk pedagogicznych, docent, docent Katedry Pracy Socjalnej Narodowego Uniwersytetu „Politechnika Czernihowska” (Czernihów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-0357-7457
Anotation. W przepisach artykułu naukowego przeanalizowano poglądy naukowe zagranicznych i krajowych naukowców zajmujących się badaniem procesu reintegracji. Kładziemy nacisk na sensowną koncepcję „reintegracji” w celu dalszego określenia cech tego procesu i jego składników. Zastosowanie jakościowej metody badań grup fokusowych pozwoliło nam zidentyfikować indywidualne cechy psychologiczne weteranów, które warunkują proces reintegracji i wpływają na jego przebieg; potrzeby i problemy weteranów, co pozwoliło wyjaśnić główne obszary życia, w których pojawiają się problemy i nakreślić krąg potrzeb, które są niezaspokojone i wpływają na życie weterana. Zidentyfikowane indywidualne cechy psychologiczne, potrzeby i problemy weteranów stały się podstawą do stworzenia środowiska reintegracyjnego na podstawie koncepcyjnego podejścia QUADRUPLE helix. Wspomniane podejście koncepcyjne zakłada synergię wszystkich elementów środowiska reintegracyjnego (władza, społeczeństwo, biznes, uniwersytet) przez pryzmat wytwarzania innowacji w celu stworzenia środowiska reintegracyjnego, które sprzyjałoby efektywnemu procesowi reintegracji weteranów przez pryzmat zaspokajania ich potrzeb i problemów oraz z uwzględnieniem ich indywidualnych cech psychologicznych.
Keywords: W przepisach artykułu naukowego przeanalizowano poglądy naukowe zagranicznych i krajowych naukowców zajmujących się badaniem procesu reintegracji. Kładziemy nacisk na sensowną koncepcję „reintegracji” w celu dalszego określenia cech tego procesu i jego składników. Zastosowanie jakościowej metody badań grup fokusowych pozwoliło nam zidentyfikować indywidualne cechy psychologiczne weteranów, które warunkują proces reintegracji i wpływają na jego przebieg; potrzeby i problemy weteranów, co pozwoliło wyjaśnić główne obszary życia, w których pojawiają się problemy i nakreślić krąg potrzeb, które są niezaspokojone i wpływają na życie weterana. Zidentyfikowane indywidualne cechy psychologiczne, potrzeby i problemy weteranów stały się podstawą do stworzenia środowiska reintegracyjnego na podstawie koncepcyjnego podejścia QUADRUPLE helix. Wspomniane podejście koncepcyjne zakłada synergię wszystkich elementów środowiska reintegracyjnego (władza, społeczeństwo, biznes, uniwersytet) przez pryzmat wytwarzania innowacji w celu stworzenia środowiska reintegracyjnego, które sprzyjałoby efektywnemu procesowi reintegracji weteranów przez pryzmat zaspokajania ich potrzeb i problemów oraz z uwzględnieniem ich indywidualnych cech psychologicznych.

„GIORDANO BRUNO I PANTEIZM” W TWÓRCZOŚCI NAUKOWEJ WYBITNEGO UKRAIŃSKIEGO PSYCHOLOGA N. GROTA

Pavlo Nesterenko

aspirant Katedry Psychologii Ogólnej i Praktycznej Wydziału Psychologii i Pracy Socjalnej Niżyńskiego Uniwersytetu Państwowego imienia Nikołaja Gogola (Niżyn, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-8252-6879
Anotation. W tym badaniu historyczno-psychologicznym kontynuowano prace nad poszukiwaniem pomysłów psychologicznych w dziedzictwie naukowym N. Grota w kontekście napisania pracy doktorskiej przez doktoranta P. Nesterenkę na temat „Psychologiczne idee kreatywności w dziedzictwie naukowym N.J. Grota (1852–1899)”. Celem artykułu jest zbadanie i analiza idei psychologicznych wybitnego ukraińskiego psychologa N. Grota w jego fundamentalnym dziele „Giordano Bruno i panteizm”. Na podstawie badań autor dochodzi do wniosku, że metodologią współczesnej psychologii powinien być panteizm Giordano Bruno, którego jednym z aspektów jest postulat istnienia zbiorowej nadświadomości wszechświata. Wszystkie indywidualne umysły ludzi są związane z tą zbiorową nadświadomością (analogia do zbiorowej nieświadomości K. Junga).
Keywords: W tym badaniu historyczno-psychologicznym kontynuowano prace nad poszukiwaniem pomysłów psychologicznych w dziedzictwie naukowym N. Grota w kontekście napisania pracy doktorskiej przez doktoranta P. Nesterenkę na temat „Psychologiczne idee kreatywności w dziedzictwie naukowym N.J. Grota (1852–1899)”. Celem artykułu jest zbadanie i analiza idei psychologicznych wybitnego ukraińskiego psychologa N. Grota w jego fundamentalnym dziele „Giordano Bruno i panteizm”. Na podstawie badań autor dochodzi do wniosku, że metodologią współczesnej psychologii powinien być panteizm Giordano Bruno, którego jednym z aspektów jest postulat istnienia zbiorowej nadświadomości wszechświata. Wszystkie indywidualne umysły ludzi są związane z tą zbiorową nadświadomością (analogia do zbiorowej nieświadomości K. Junga).

PRAKTYKI SPOŁECZNO-ZARZĄDCZE W SYSTEMIE ZARZĄDZANIA PRACĄ SOCJALNĄ: KONCEPTUALIZACJA POJĘCIA

Vasyl Popovych, Tetiana Novak

Vasyl Popovych, doktor nauk filozoficznych, profesor profesor Katedry Pracy Socjalnej i Psychologii Narodowego Uniwersytetu „Politechnika Zaporoska” (Zaporoże, Ukraina)
Tetiana Novak, aspirantka Katedry Pracy Socjalnej i Psychologii Narodowego Uniwersytetu „Politechnika Zaporoska” (Zaporoże, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-9288-3765, ORCID ID: 0000-0002-1591-3094
Anotation. W artykule zdefiniowano koncepcyjną analizę pojęcia „praktyk społeczno-zarządczych” w kontekście badań nad systemem zarządzania pracą socjalną, co wynika z obiektywnej potrzeby opracowania nowoczesnego modelu zarządzania w dziedzinie pracy socjalnej. Zarządzanie pracą socjalną jest przedstawiane jako praktyczna działalność menedżerska, jako system zarządzania pracą socjalną na poziomie makro-, mezo- i mikro-, jako proces planowania, motywowania, wdrażania i kontroli decyzji zarządczych. Praktykę społeczno-menedżerską definiuje się jako społeczną interakcję społecznych podmiotów zarządzania (jednostek, grup, społeczności, organizacji, społeczeństwa) w wymiarze czasoprzestrzennym, co zapewnia zrównoważone funkcjonowanie i zarządzanie instytucjami społecznymi. Udowodniono, że praktyki społeczno-zarządcze w systemie zarządzania pracą socjalną działają jako sposoby realizacji działań społecznozarządczych, które powstają w wyniku interakcji społecznych podmiotów zarządzania w zakresie świadczenia usług socjalnych, które są realizowane w wymiarze poznawczo-interpretacyjnym, wartościowo-motywacyjnym, organizacyjnoprocesowym, komunikacyjnym i aktywno-behawioralnym.
Keywords: W artykule zdefiniowano koncepcyjną analizę pojęcia „praktyk społeczno-zarządczych” w kontekście badań nad systemem zarządzania pracą socjalną, co wynika z obiektywnej potrzeby opracowania nowoczesnego modelu zarządzania w dziedzinie pracy socjalnej. Zarządzanie pracą socjalną jest przedstawiane jako praktyczna działalność menedżerska, jako system zarządzania pracą socjalną na poziomie makro-, mezo- i mikro-, jako proces planowania, motywowania, wdrażania i kontroli decyzji zarządczych. Praktykę społeczno-menedżerską definiuje się jako społeczną interakcję społecznych podmiotów zarządzania (jednostek, grup, społeczności, organizacji, społeczeństwa) w wymiarze czasoprzestrzennym, co zapewnia zrównoważone funkcjonowanie i zarządzanie instytucjami społecznymi. Udowodniono, że praktyki społeczno-zarządcze w systemie zarządzania pracą socjalną działają jako sposoby realizacji działań społecznozarządczych, które powstają w wyniku interakcji społecznych podmiotów zarządzania w zakresie świadczenia usług socjalnych, które są realizowane w wymiarze poznawczo-interpretacyjnym, wartościowo-motywacyjnym, organizacyjnoprocesowym, komunikacyjnym i aktywno-behawioralnym.

PAŃSTWOWA POLITYKA PŁCI UKRAINY W WARUNKACH DECENTRALIZACJI

Yulia Namazova

aspirantka Katedry Administracji Publicznej i Administrowania Winnickiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Mychajła Kociubynskiego (Winnica, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-0466-6005
Anotation. W artykule autor zauważa, że w Ukrainie, zgodnie z normami prawa międzynarodowego, wszelkie przejawy dyskryminacji są zabronione, a dostosowanie polityki publicznej do celów zrównoważonego rozwoju przyczynia się do integracji podejścia płciowego do podstaw polityki publicznej. Zdefiniowano, że hromada terytorialna w warunkach reformy decentralizacji jest częścią ustroju konstytucyjnego i działa jako podstawowa dźwignia poszanowania praw i wolności człowieka i obywatela, w tym równości płci. Reforma decentralizacji jest jedną z form wzmocnienia demokratyzacji społeczeństwa, co zakłada zapewnienie dostępności usług publicznych dla wszystkich mieszkańców hromady terytorialnej poprzez ucieleśnienie doktryny dobrego zarządzania. Uzasadniona jest istota usług wrażliwych na płeć w warunkach decentralizacji. Zdefiniowano, że hromada jest bardziej skuteczna w dostarczaniu analizy potrzeb swoich mieszkańców, niż może zapewnić świadczenie usług wrażliwych na płeć. Autor podsumował propozycje integracji obszarów priorytetowych we wdrażaniu polityki płci państwa w warunkach decentralizacji.
Keywords: W artykule autor zauważa, że w Ukrainie, zgodnie z normami prawa międzynarodowego, wszelkie przejawy dyskryminacji są zabronione, a dostosowanie polityki publicznej do celów zrównoważonego rozwoju przyczynia się do integracji podejścia płciowego do podstaw polityki publicznej. Zdefiniowano, że hromada terytorialna w warunkach reformy decentralizacji jest częścią ustroju konstytucyjnego i działa jako podstawowa dźwignia poszanowania praw i wolności człowieka i obywatela, w tym równości płci. Reforma decentralizacji jest jedną z form wzmocnienia demokratyzacji społeczeństwa, co zakłada zapewnienie dostępności usług publicznych dla wszystkich mieszkańców hromady terytorialnej poprzez ucieleśnienie doktryny dobrego zarządzania. Uzasadniona jest istota usług wrażliwych na płeć w warunkach decentralizacji. Zdefiniowano, że hromada jest bardziej skuteczna w dostarczaniu analizy potrzeb swoich mieszkańców, niż może zapewnić świadczenie usług wrażliwych na płeć. Autor podsumował propozycje integracji obszarów priorytetowych we wdrażaniu polityki płci państwa w warunkach decentralizacji.

CECHY POLITYKI PAŃSTWOWEJ OCHRONY INFRASTRUKTURY KRYTYCZNEJ W UKRAINIE I KIERUNKI JEJ POPRAWY W WARUNKACH WOJNY

Yaroslav Strakhnitskyi

aspirant Katedry Administracji Publicznej i Administrowania Winnickiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Mychajła Kociubynskiego (Winnica, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-3066-0961
Anotation. W przepisach artykułu naukowego autor analizuje regulacyjne ramy prawne i prace naukowców dotyczące nowoczesnych aspektów polityki państwa w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej w Ukrainie i kierunku jej poprawy w warunkach wojny. W wyniku analizy aktów prawnych podsumowano poziomy zarządzania, odpowiedzialne organy i ogólny skład podmiotów krajowego systemu ochrony infrastruktury krytycznej. W praktycznym wdrożeniu architektury bezpieczeństwa narodowego zidentyfikowano quadrokompleks autonomicznych państwowych systemów ochrony. Należy zauważyć, że krajowe ramy regulacyjne i prawne w obecnej formie nie mogą być wiarygodną podstawą do opracowania i wdrożenia planów i procedur koordynacji działań, interakcji i wymiany informacji między istniejącymi w Ukrainie systemami ochrony, bezpieczeństwa i reagowania kryzysowego. Zidentyfikowane luki instytucjonalne w działalności podmiotów bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej proponuje się wyeliminować na podstawie wdrożenia niektórych elementów zagranicznej praktyki ochrony obiektów infrastruktury krytycznej. Szczególną uwagę zwraca się na ideę zrównoważonego rozwoju infrastruktury krytycznej.
Keywords: W przepisach artykułu naukowego autor analizuje regulacyjne ramy prawne i prace naukowców dotyczące nowoczesnych aspektów polityki państwa w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej w Ukrainie i kierunku jej poprawy w warunkach wojny. W wyniku analizy aktów prawnych podsumowano poziomy zarządzania, odpowiedzialne organy i ogólny skład podmiotów krajowego systemu ochrony infrastruktury krytycznej. W praktycznym wdrożeniu architektury bezpieczeństwa narodowego zidentyfikowano quadrokompleks autonomicznych państwowych systemów ochrony. Należy zauważyć, że krajowe ramy regulacyjne i prawne w obecnej formie nie mogą być wiarygodną podstawą do opracowania i wdrożenia planów i procedur koordynacji działań, interakcji i wymiany informacji między istniejącymi w Ukrainie systemami ochrony, bezpieczeństwa i reagowania kryzysowego. Zidentyfikowane luki instytucjonalne w działalności podmiotów bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej proponuje się wyeliminować na podstawie wdrożenia niektórych elementów zagranicznej praktyki ochrony obiektów infrastruktury krytycznej. Szczególną uwagę zwraca się na ideę zrównoważonego rozwoju infrastruktury krytycznej.

OBOWIĄZEK OCHRONY OJCZYZNY W UKRAINIE I W KRAJACH UE (NA PRZYKŁADZIE NIEMIEC): ASPEKT HISTORYCZNO-PRAWNY

Anzhelika Baran

docent Katedry Prawa Międzynarodowego i Polityki Migracyjnej Zachodnioukraińskiego Uniwersytetu Narodowego (Tarnopol, Ukraina), pracownik naukowy Uniwersytetu w Osnabrücku (Niemcy, Osnabrück)
ORCID ID: 0000-0003-2134-1325
Anotation. W artykule omówiono historyczno-prawny aspekt powstawania i rozwoju konstytucyjnego obowiązku ochrony ojczyzny w Ukrainie i w Niemczech. Rozważano stopniowe formowanie obowiązku wojskowego w naszym państwie. Określono główne zadania, które są dziś ostro postawione w związku z wojną, którą Rosja rozpoczęła 24 lutego 2022 roku. Uzasadnione są cechy służby wojskowej w Niemczech.
Keywords: W artykule omówiono historyczno-prawny aspekt powstawania i rozwoju konstytucyjnego obowiązku ochrony ojczyzny w Ukrainie i w Niemczech. Rozważano stopniowe formowanie obowiązku wojskowego w naszym państwie. Określono główne zadania, które są dziś ostro postawione w związku z wojną, którą Rosja rozpoczęła 24 lutego 2022 roku. Uzasadnione są cechy służby wojskowej w Niemczech.

EWOLUCJA INICJATYWY LEGISLACYJNEJ DOTYCZĄCEJ SPOSOBU ZNIESIENIA ŚRODKA ZAPOBIEGAWCZEGO DLA ODBYCIA SŁUŻBY WOJSKOWEJ PRZEZ OSOBY PODEJRZANE, OSKARŻONE NA POBORZE PODCZAS MOBILIZACJI NA OKRES SPECJALNY LUB JEGO ZMIANY Z INNYCH POWODÓW

Inna Bezukh, Lyubov Omelchuk

Inna Bezukh, aspirant Katedry Wymiaru Sprawiedliwości w Sprawach Karnych Dydaktyczno-Naukowego Instytutu Prawa Państwowego Uniwersytetu Podatkowego (Irpień, Ukraina)
Lyubov Omelchuk, kandydat nauk prawnych, docent, docent Katedry Wymiaru Sprawiedliwości w Sprawach Karnych Dydaktyczno-Naukowego Instytutu Prawa Państwowego Uniwersytetu Podatkowego (Irpień, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-0654-4028, ORCID ID: 0000-0002-2457-0118
Anotation. W artykule przeanalizowano zmiany wprowadzone przez ustawodawcę w Kodeksie Postępowania Karnego Ukrainy (zwanym dalej KPK Ukrainy) w odniesieniu do procedury zniesienia środka zapobiegawczego dla odbycia służby wojskowej w ramach poboru podczas mobilizacji, na specjalny okres. Przedstawiono i przeanalizowano orzecznictwo w warunkach stanu wojennego w zakresie stosowania art. 616 KPK Ukrainy, a także specyfikę zastępowania środków zapobiegawczych z innych powodów związanych ze stanem wojennym i działaniami wojennymi. Zaproponowano uwzględnienie w art. 616 KPK wymogu wejścia w życie postanowienia w dniu powołania podejrzanego oskarżonego do służby wojskowej. Zwrócono również uwagę na konieczność wprowadzenia zmian do KPK Ukrainy w sprawie możliwości odwołania się do sędziego śledczego, sądu zarówno strony obrony, jak i podejrzanych oskarżonych o zniesienie środka zapobiegawczego w postaci zatrzymania w celu odbycia służby wojskowej podczas mobilizacji, na specjalny okres.
Keywords: W artykule przeanalizowano zmiany wprowadzone przez ustawodawcę w Kodeksie Postępowania Karnego Ukrainy (zwanym dalej KPK Ukrainy) w odniesieniu do procedury zniesienia środka zapobiegawczego dla odbycia służby wojskowej w ramach poboru podczas mobilizacji, na specjalny okres. Przedstawiono i przeanalizowano orzecznictwo w warunkach stanu wojennego w zakresie stosowania art. 616 KPK Ukrainy, a także specyfikę zastępowania środków zapobiegawczych z innych powodów związanych ze stanem wojennym i działaniami wojennymi. Zaproponowano uwzględnienie w art. 616 KPK wymogu wejścia w życie postanowienia w dniu powołania podejrzanego oskarżonego do służby wojskowej. Zwrócono również uwagę na konieczność wprowadzenia zmian do KPK Ukrainy w sprawie możliwości odwołania się do sędziego śledczego, sądu zarówno strony obrony, jak i podejrzanych oskarżonych o zniesienie środka zapobiegawczego w postaci zatrzymania w celu odbycia służby wojskowej podczas mobilizacji, na specjalny okres.

PRZEDMIOT IMPORTU, PRODUKCJI, SPRZEDAŻY I DYSTRYBUCJI ARTYKUŁÓW PORNOGRAFICZNYCH

Vitalii Varfolomieiev

student Donieckiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Kropiwnicki, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1378-7175
Anotation. Artykuł dotyczy istoty i treści przedmiotów pornograficznych. Autor zwraca uwagę na dyskusyjność definiowania braku wartości kulturowej, naukowej, artystycznej i historycznej, jako cech pornografii, co wynika z obecności szeregu innych przedmiotów i produktów o charakterze seksualnym i erotycznym, których nie można ocenić pod względem ich wartości, a nie mają one specyfiki pornografii, o czym również mowa w ustawie Ukrainy „O ochronie moralności publicznej”. Wskazano na potencjalne zagrożenia związane z przedmiotami pornograficznymi dla osób, które je oglądają pod względem demoralizacji, a także tworzenia gwałtownych zachowań. Ocena prawna przedmiotów pornograficznych wymaga jasno określonych kryteriów, które umożliwią organom prowadzącym dochodzenie przedprocesowe, a także instytucjom eksperckim, które przeprowadzą ekspertyzy kryminalistyczne w celu rozróżnienia produktów o charakterze seksualnym i określenia stopnia publicznego zagrożenia czynami związanymi z ich traktowaniem.
Keywords: Artykuł dotyczy istoty i treści przedmiotów pornograficznych. Autor zwraca uwagę na dyskusyjność definiowania braku wartości kulturowej, naukowej, artystycznej i historycznej, jako cech pornografii, co wynika z obecności szeregu innych przedmiotów i produktów o charakterze seksualnym i erotycznym, których nie można ocenić pod względem ich wartości, a nie mają one specyfiki pornografii, o czym również mowa w ustawie Ukrainy „O ochronie moralności publicznej”. Wskazano na potencjalne zagrożenia związane z przedmiotami pornograficznymi dla osób, które je oglądają pod względem demoralizacji, a także tworzenia gwałtownych zachowań. Ocena prawna przedmiotów pornograficznych wymaga jasno określonych kryteriów, które umożliwią organom prowadzącym dochodzenie przedprocesowe, a także instytucjom eksperckim, które przeprowadzą ekspertyzy kryminalistyczne w celu rozróżnienia produktów o charakterze seksualnym i określenia stopnia publicznego zagrożenia czynami związanymi z ich traktowaniem.

FORMY KONTROLI PUBLICZNEJ W ZAKRESIE WYKONYWANIA KAR UKRAINY: PROBLEMY REALIZACJI W PRAKTYCE I SPOSOBY ICH ROZWIĄZYWANIA

Paweł Garasim

kandydat nauk prawnych, doktorant Uniwersytetu Narodowego „Politechnika Lwowska” (Lwów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-0336-4710
Anotation. Artykuł analizuje prawnie ustanowione formy kontroli publicznej nad procesem egzekucji - odbywania kar na Ukrainie, identyfikuje problemy ich realizacji w praktyce i rozwija opracowane przez autora sposoby ich rozwiązywania. Tym samym badanie treści normatywnych aktów prawnych odnoszących się do podstaw prawnych, trybu i form kontroli publicznej nad przestrzeganiem praw skazanych podczas wykonywania kar kryminalnych wskazuje, że jest to działanie nieskuteczne, pozbawione sensu i niesystematyczne ze względu na istniejące akty prawne Ukrainy luki i kolizje prawne, bez których wyeliminowania praktycznie niemożliwe jest podwyższenie poziomu ochrony i ochrony wszystkich bez wyjątku elementów materialnych statusu prawnego osób przetrzymywanych w określonych ustawowo zakładach karnych.
Keywords: Artykuł analizuje prawnie ustanowione formy kontroli publicznej nad procesem egzekucji - odbywania kar na Ukrainie, identyfikuje problemy ich realizacji w praktyce i rozwija opracowane przez autora sposoby ich rozwiązywania. Tym samym badanie treści normatywnych aktów prawnych odnoszących się do podstaw prawnych, trybu i form kontroli publicznej nad przestrzeganiem praw skazanych podczas wykonywania kar kryminalnych wskazuje, że jest to działanie nieskuteczne, pozbawione sensu i niesystematyczne ze względu na istniejące akty prawne Ukrainy luki i kolizje prawne, bez których wyeliminowania praktycznie niemożliwe jest podwyższenie poziomu ochrony i ochrony wszystkich bez wyjątku elementów materialnych statusu prawnego osób przetrzymywanych w określonych ustawowo zakładach karnych.

SPOSOBY POPRAWY ADMINISTRACYJNOPRAWNEJ REGULACJI POMOCY HUMANITARNEJ

Roman Holobutovskyi

doktor nauk prawnych, docent, profesor Katedry Dyscyplin Ogólnoprawnych Dniepropetrowskiego Uniwersytetu Państwowego Spraw Wewnętrznych (Dniepr, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4670-5407
Anotation. Artykuł poświęcono badaniu problemów i sposobów ich rozwiązywania w zakresie administracyjnoprawnej regulacji pomocy humanitarnej. Wskazano, że reagując na wyzwania związane z wojną w kraju, państwo zaczęło szybko rozwiązywać problemy stworzenia niezbędnych warunków organizacyjnych, prawnych, technicznych i innych, aby jak najszybciej zapewnić tym, którzy potrzebują pomocy humanitarnej. Należy zwrócić uwagę na to, że stworzono przepisy regulujące kwestie pomocy humanitarnej. W ciągu ostatniego roku kierownictwo kraju podjęło istotne kroki w celu dostosowania jego postanowień do warunków stanu wojennego. Kwestia potrzeby stworzenia skutecznego i efektywnego mechanizmu pomocy humanitarnej jest aktualizowana. Uzasadnia się, że dziś procedura dystrybucji pomocy humanitarnej pozostaje niewystarczająco uregulowana, co z kolei stwarza liczne zagrożenia korupcyjne: brak ogólnodostępnych informacji dotyczących zawartości towarów, dystrybucji pomocy humanitarnej na gatunki, co również wymaga rozwiązania na poziomie legislacyjnym.
Keywords: Artykuł poświęcono badaniu problemów i sposobów ich rozwiązywania w zakresie administracyjnoprawnej regulacji pomocy humanitarnej. Wskazano, że reagując na wyzwania związane z wojną w kraju, państwo zaczęło szybko rozwiązywać problemy stworzenia niezbędnych warunków organizacyjnych, prawnych, technicznych i innych, aby jak najszybciej zapewnić tym, którzy potrzebują pomocy humanitarnej. Należy zwrócić uwagę na to, że stworzono przepisy regulujące kwestie pomocy humanitarnej. W ciągu ostatniego roku kierownictwo kraju podjęło istotne kroki w celu dostosowania jego postanowień do warunków stanu wojennego. Kwestia potrzeby stworzenia skutecznego i efektywnego mechanizmu pomocy humanitarnej jest aktualizowana. Uzasadnia się, że dziś procedura dystrybucji pomocy humanitarnej pozostaje niewystarczająco uregulowana, co z kolei stwarza liczne zagrożenia korupcyjne: brak ogólnodostępnych informacji dotyczących zawartości towarów, dystrybucji pomocy humanitarnej na gatunki, co również wymaga rozwiązania na poziomie legislacyjnym.

DYSKUSJE DOTYCZĄCE SYSTEMU PODMIOTÓW UPRAWNIONYCH DO POCIĄGANIA OSÓB DO ODPOWIEDZIALNOŚCI ADMINISTRACYJNEJ

Kateryna Dubova

studentka trzeciego (edukacyjno-naukowego) poziomu wykształcenia Katedry Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Zaporoskiego Uniwersytetu Narodowego (Zaporoże, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-1098-9620
Anotation. W artykule przeanalizowano prognostyczne opinie naukowców na temat perspektyw rozwoju systemu podmiotów administracyjnych i jurysdykcyjnych. Okazuje się, że w literaturze naukowej przedstawiono wiele interesujących i dość uzasadnionych stanowisk naukowych dotyczących systemu podmiotów działalności administracyjnojurysdykcyjnej, w których proponuje się wizję prognostyczną jego rozwoju. Należy zauważyć, że od połowy ubiegłego wieku krąg organów i urzędników, którzy mają prawo nakładać kary administracyjne na przestępców, stale się powiększał i jest dziś uciążliwą, sztuczną i nieskuteczną konstrukcją. Stwierdzono, że najczęstsze koncepcje predykcyjne dotyczące systemu podmiotów administracyjnych i jurysdykcyjnych są następujące: 1) przekazać wszystkie uprawnienia administracyjne i jurysdykcyjne sądom; 2) wykluczyć komisje administracyjne z systemu organów jurysdykcyjnych i ograniczyć uprawnienia jurysdykcyjne jednostek samorządu terytorialnego; 3) pozostawić rozbudowany system organów i urzędników uprawnionych do nakładania kar administracyjnych, ale z określeniem głównego organu jurysdykcyjnego, który rozpatrzyłby przytłaczającą liczbę spraw o wykroczenia administracyjne. Jednocześnie takim głównym organem jurysdykcyjnym w niektórych przypadkach powinien być, zdaniem naukowców, sąd, w innych – wyspecjalizowany organ jurysdykcyjny władzy wykonawczej.
Keywords: W artykule przeanalizowano prognostyczne opinie naukowców na temat perspektyw rozwoju systemu podmiotów administracyjnych i jurysdykcyjnych. Okazuje się, że w literaturze naukowej przedstawiono wiele interesujących i dość uzasadnionych stanowisk naukowych dotyczących systemu podmiotów działalności administracyjnojurysdykcyjnej, w których proponuje się wizję prognostyczną jego rozwoju. Należy zauważyć, że od połowy ubiegłego wieku krąg organów i urzędników, którzy mają prawo nakładać kary administracyjne na przestępców, stale się powiększał i jest dziś uciążliwą, sztuczną i nieskuteczną konstrukcją. Stwierdzono, że najczęstsze koncepcje predykcyjne dotyczące systemu podmiotów administracyjnych i jurysdykcyjnych są następujące: 1) przekazać wszystkie uprawnienia administracyjne i jurysdykcyjne sądom; 2) wykluczyć komisje administracyjne z systemu organów jurysdykcyjnych i ograniczyć uprawnienia jurysdykcyjne jednostek samorządu terytorialnego; 3) pozostawić rozbudowany system organów i urzędników uprawnionych do nakładania kar administracyjnych, ale z określeniem głównego organu jurysdykcyjnego, który rozpatrzyłby przytłaczającą liczbę spraw o wykroczenia administracyjne. Jednocześnie takim głównym organem jurysdykcyjnym w niektórych przypadkach powinien być, zdaniem naukowców, sąd, w innych – wyspecjalizowany organ jurysdykcyjny władzy wykonawczej.

POJĘCIE I ISTOTA ODRĘBNEGO POSTĘPOWANIA W SPRAWACH O UZNANIE SPADKU PO ZMARŁYM

Araik Kochkadamyan

kandydat na stopień doktora filozofii Katedry Dyscyplin Cywilnoprawnych Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-1075-7360
Anotation. Artykuł poświęcono wyjaśnieniu pojęcia i istoty postępowania specjalnego, w którym rozpatrywane są sprawy o uznanie spadku po zmarłym. Podkreślono, że oddzielne postępowanie w sprawach o uznanie spadku po zmarłym charakteryzuje się inną istotą i specyficzną naturą materialno-prawną, która jest określona przez pewne cechy przedmiotów i metod ochrony sądowej. Stwierdzono, że takie sprawy mają cechy podmiotowego składu uczestników, przedmiotu działalności sądowej oraz procedury proceduralnej rozpatrywania i rozstrzygania spraw. Do przedmiotów ochrony sądowej w odrębnym postępowaniu w sprawach o uznanie spadku po zmarłym zalicza się zarówno uzasadnione interesy, jak i niepodważalne subiektywne prawa osób fizycznych, prawnych lub państwa. Określono sposoby ochrony praw i interesów w oddzielnym postępowaniu w sprawach o uznanie spadku po zmarłym, które przewidują potwierdzenie obecności lub braku faktów prawnych mających znaczenie dla ochrony praw i interesów osoby lub stworzenie warunków wykonywania przez nią osobistych praw niemajątkowych lub majątkowych lub potwierdzenie obecności lub braku praw niepodlegających zaskarżeniu.
Keywords: Artykuł poświęcono wyjaśnieniu pojęcia i istoty postępowania specjalnego, w którym rozpatrywane są sprawy o uznanie spadku po zmarłym. Podkreślono, że oddzielne postępowanie w sprawach o uznanie spadku po zmarłym charakteryzuje się inną istotą i specyficzną naturą materialno-prawną, która jest określona przez pewne cechy przedmiotów i metod ochrony sądowej. Stwierdzono, że takie sprawy mają cechy podmiotowego składu uczestników, przedmiotu działalności sądowej oraz procedury proceduralnej rozpatrywania i rozstrzygania spraw. Do przedmiotów ochrony sądowej w odrębnym postępowaniu w sprawach o uznanie spadku po zmarłym zalicza się zarówno uzasadnione interesy, jak i niepodważalne subiektywne prawa osób fizycznych, prawnych lub państwa. Określono sposoby ochrony praw i interesów w oddzielnym postępowaniu w sprawach o uznanie spadku po zmarłym, które przewidują potwierdzenie obecności lub braku faktów prawnych mających znaczenie dla ochrony praw i interesów osoby lub stworzenie warunków wykonywania przez nią osobistych praw niemajątkowych lub majątkowych lub potwierdzenie obecności lub braku praw niepodlegających zaskarżeniu.

ADMINISTRACYJNOPRAWNE OGRANICZENIA PRAWA WŁASNOŚCI I NIENARUSZALNOŚĆ PRAWA WŁASNOŚCI

Oleksij Filonenko

aplikant Instytutu Badawczego Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-3724-1868
Anotation. Badane są cechy utrwalenia zasady nienaruszalności prawa własności w Konstytucji Ukrainy, Kodeksie Cywilnym Ukrainy i Kodeksie Gospodarczym Ukrainy, a na podstawie przeprowadzonych badań stwierdza się brak jednolitego podejścia legislacyjnego do zrozumienia jego treści. Analizowane i porównywane są podejścia do zrozumienia natury prawnej i istoty danej zasady w ogólnej teorii prawa, a także w prawie karnym, konstytucyjnym i cywilnym. Na podstawie porównawczej analizy prawnej definicji naukowych zwraca się uwagę na fakt, że większość współczesnych naukowców, ujawniając treść zasady nienaruszalności prawa własności, ignoruje znaczenie norm prawa administracyjnego i administracyjno-procesowego nie tylko w regulowaniu danego prawa, ale także w określaniu jego granic i ustalaniu wyjątków od ogólnej zasady jego nienaruszalności.
Keywords: Badane są cechy utrwalenia zasady nienaruszalności prawa własności w Konstytucji Ukrainy, Kodeksie Cywilnym Ukrainy i Kodeksie Gospodarczym Ukrainy, a na podstawie przeprowadzonych badań stwierdza się brak jednolitego podejścia legislacyjnego do zrozumienia jego treści. Analizowane i porównywane są podejścia do zrozumienia natury prawnej i istoty danej zasady w ogólnej teorii prawa, a także w prawie karnym, konstytucyjnym i cywilnym. Na podstawie porównawczej analizy prawnej definicji naukowych zwraca się uwagę na fakt, że większość współczesnych naukowców, ujawniając treść zasady nienaruszalności prawa własności, ignoruje znaczenie norm prawa administracyjnego i administracyjno-procesowego nie tylko w regulowaniu danego prawa, ale także w określaniu jego granic i ustalaniu wyjątków od ogólnej zasady jego nienaruszalności.

DO CHARAKTERYSTYKI WARUNKÓW ODSZKODOWANIA ZA SZKODĘ WYRZĄDZONĄ PRZEZ PRACOWNIKA

Valentin Melnyk

kandydat nauk prawnych, docent, docent Katedry Podstaw Prawnych Działalności Gospodarczej Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-9348-8444
Anotation. W artykule na podstawie analizy poglądów naukowych naukowców i norm obowiązującego prawa Ukrainy ustalono zakres warunków odszkodowania za szkody wyrządzone przez pracownika, a także podano ich charakterystykę merytoryczną. Udowodniono, że wszystkich warunków wskazanych w artykule nie można rozpatrywać osobno, ponieważ są one ze sobą powiązane i uzupełniają się nawzajem, w rzeczywistości w całości tworzą strukturę prawną wykroczenia o charakterze majątkowym.
Keywords: W artykule na podstawie analizy poglądów naukowych naukowców i norm obowiązującego prawa Ukrainy ustalono zakres warunków odszkodowania za szkody wyrządzone przez pracownika, a także podano ich charakterystykę merytoryczną. Udowodniono, że wszystkich warunków wskazanych w artykule nie można rozpatrywać osobno, ponieważ są one ze sobą powiązane i uzupełniają się nawzajem, w rzeczywistości w całości tworzą strukturę prawną wykroczenia o charakterze majątkowym.

UDZIAŁ SPOŁECZEŃSTWA W MECHANIZMIE ZAPOBIEGANIA I PRZECIWDZIAŁANIA KORUPCJI W UKRAINIE

Yevheniia Minakova, Ihor Nalyvaiko

Yevheniia Minakova, kandydat nauk prawnych, docent Katedry Dyscyplin Ogólnoprawnych Dydaktyczno-Naukowego Instytutu Prawa i Edukacji Innowacyjnej Dniepropetrowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Dniepr, Ukraina)
Ihor Nalyvaiko, wykładowca Katedry Dyscyplin Ogólnoprawnych Dydaktyczno-Naukowego Instytutu Prawa i Edukacji Innowacyjnej Dniepropetrowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Dniepr, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-3823-3072, ORCID ID: 0000-0003-1532-2996
Anotation. W artykule ujawniono rolę instytucji społeczeństwa obywatelskiego w zapobieganiu i przeciwdziałaniu korupcji w organach władzy publicznej. Udowodniono, że skuteczne są te mechanizmy przeciwdziałania i zapobiegania korupcji, które priorytetowo traktują zaangażowanie społeczeństwa. Ostatnie wydarzenia w kraju pokazały, że wiele zmian w ustawodawstwie odbywa się bez udziału społeczeństwa. Większość z tych zmian dotyczy zapobiegania korupcji. Zaangażowanie społeczeństwa w ten proces pozwala na bardziej stabilny i skuteczny system przeciwdziałania korupcji. Ponadto zaangażowanie społeczeństwa pozwala przeciwdziałać korupcji we wszystkich jej przejawach: wykroczeniach służbowych, nadużyciach władzy i kradzieży mienia. Chociaż ostatnio coraz więcej osób angażuje się w uczestnictwo publiczne, nadal istnieje sceptycyzm co do jego skuteczności. Metody i narzędzia stosowane przez społeczeństwo w walce z korupcją są dynamiczne i często się zmieniają. Ostatnio rzecznictwo i lobbing są uważane za główne. Ponadto trwają poszukiwania nowych narzędzi zapobiegania korupcji.
Keywords: W artykule ujawniono rolę instytucji społeczeństwa obywatelskiego w zapobieganiu i przeciwdziałaniu korupcji w organach władzy publicznej. Udowodniono, że skuteczne są te mechanizmy przeciwdziałania i zapobiegania korupcji, które priorytetowo traktują zaangażowanie społeczeństwa. Ostatnie wydarzenia w kraju pokazały, że wiele zmian w ustawodawstwie odbywa się bez udziału społeczeństwa. Większość z tych zmian dotyczy zapobiegania korupcji. Zaangażowanie społeczeństwa w ten proces pozwala na bardziej stabilny i skuteczny system przeciwdziałania korupcji. Ponadto zaangażowanie społeczeństwa pozwala przeciwdziałać korupcji we wszystkich jej przejawach: wykroczeniach służbowych, nadużyciach władzy i kradzieży mienia. Chociaż ostatnio coraz więcej osób angażuje się w uczestnictwo publiczne, nadal istnieje sceptycyzm co do jego skuteczności. Metody i narzędzia stosowane przez społeczeństwo w walce z korupcją są dynamiczne i często się zmieniają. Ostatnio rzecznictwo i lobbing są uważane za główne. Ponadto trwają poszukiwania nowych narzędzi zapobiegania korupcji.

KATEGORIA OSÓB, WOBEC KTÓRYCH MOŻNA ZASTOSOWAĆ ŚRODKI PRZYMUSU O CHARAKTERZE MEDYCZNYM/PSYCHIATRYCZNYM

Vira Navrotska

kandydat nauk prawnych, docent, docent Katedry Dyscyplin Karno-Prawnych Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Lwów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-3407-7984
Anotation. W artykule stwierdzono, że w Kodeksie Karnym i Kodeksie Postępowania Karnego Ukrainy bardzo kontrowersyjnie uregulowano kwestię, w stosunku do jakich osób można zastosować środki przymusu medycznego. W celu zharmonizowania postanowień obu kodeksów i biorąc pod uwagę osiągnięcia twórców nowego projektu Kodeksu Karnego Ukrainy, normy krajowej ustawy „O opiece psychiatrycznej”, a także biorąc pod uwagę wyrażone w literaturze prawniczej i praktyce krytyczne podejścia do przepisów określonych w każdym z tych aktów normatywnych i prawnych oraz w projekcie, zaproponowano szereg zmian i uzupełnień do obowiązujących przepisów.
Keywords: W artykule stwierdzono, że w Kodeksie Karnym i Kodeksie Postępowania Karnego Ukrainy bardzo kontrowersyjnie uregulowano kwestię, w stosunku do jakich osób można zastosować środki przymusu medycznego. W celu zharmonizowania postanowień obu kodeksów i biorąc pod uwagę osiągnięcia twórców nowego projektu Kodeksu Karnego Ukrainy, normy krajowej ustawy „O opiece psychiatrycznej”, a także biorąc pod uwagę wyrażone w literaturze prawniczej i praktyce krytyczne podejścia do przepisów określonych w każdym z tych aktów normatywnych i prawnych oraz w projekcie, zaproponowano szereg zmian i uzupełnień do obowiązujących przepisów.

TEORETYCZNO-PRAWNE UREGULOWANIE POSTĘPOWANIA CYWILNEGO W SPRAWACH O USTALENIE FAKTU URODZENIA LUB ŚMIERCI OSOBY

Andriy Petrovskyi, Evgen Bolyubash

Andriy Petrovskyi, kandydat nauk prawnych, docent, docent Katedry Dyscyplin Cywilnoprawnych Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
Evgen Bolyubash, kandydat na stopień doktora filozofii Wydziału Dyscyplin Cywilnoprawnych Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-8607-282X, ORCID ID: 0000-0002-9331-9461
Anotation. W artykule zbadano teoretyczne podstawy prawne instytutu postępowania cywilnego w sprawach o ustalenie faktu urodzenia lub śmierci osoby. Ustalenie takich faktów odbywa się w drodze odrębnego postępowania, którego cechą jest jego kierunek w celu wyjaśnienia niezbędnych faktów w przypadku braku sporu prawnego. Stwierdzono, że niemożność stworzenia przez państwo dostępnego mechanizmu ustalania faktów na danym terytorium powoduje, że dana osoba nie będzie mogła skorzystać z administracyjnej procedury rejestracji urodzenia lub śmierci, co utrudni jej realizację szeregu swoich praw obywatelskich i cywilnych, w szczególności prawa do dziedziczenia, świadczeń socjalnych, obywatelstwa i innych.
Keywords: W artykule zbadano teoretyczne podstawy prawne instytutu postępowania cywilnego w sprawach o ustalenie faktu urodzenia lub śmierci osoby. Ustalenie takich faktów odbywa się w drodze odrębnego postępowania, którego cechą jest jego kierunek w celu wyjaśnienia niezbędnych faktów w przypadku braku sporu prawnego. Stwierdzono, że niemożność stworzenia przez państwo dostępnego mechanizmu ustalania faktów na danym terytorium powoduje, że dana osoba nie będzie mogła skorzystać z administracyjnej procedury rejestracji urodzenia lub śmierci, co utrudni jej realizację szeregu swoich praw obywatelskich i cywilnych, w szczególności prawa do dziedziczenia, świadczeń socjalnych, obywatelstwa i innych.

WOLNOŚĆ UMOWY JAKO PODSTAWA WOLNEGO RYNKU. W KIERUNKU EUROPEJSKIEJ INTEGRACJI GOSPODARCZEJ

Alina Ustymenko

aspirantka Instytucji państwowej „Instytut Badań Ekonomiczno-Prawnych imienia V.K. Mamutova Narodowej Akademii Nauk Ukrainy” (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-8567-1820
Anotation. Badanie aktualizuje kwestię określenia charakteru prawnego wolności umowy w prawie gospodarczym Ukrainy, biorąc pod uwagę procesy integracyjne z rynkiem wewnętrznym UE. Praca proponuje podejście, w którym wolność umowy jest postrzegana nie tylko jako subiektywne prawo (uprawnienie) lub zasada, ale także jako podstawa wolnego rynku. Pozwala to podkreślić specyfikę treści tej kategorii w obrocie gospodarczym i uzasadnić celowość zastosowania swobody umowy w zobowiązaniach gospodarczych. W tym celu w pracy scharakteryzowano europejskie podejście do legislacyjnego utrwalenia wolności umowy i jej ograniczeń; podano podstawy ograniczeń w prawie gospodarczym Ukrainy; rozgraniczono pojęcia ograniczenia wolności umowy i ingerencji państwa w stosunki umowne uczestników obrotu gospodarczego.
Keywords: Badanie aktualizuje kwestię określenia charakteru prawnego wolności umowy w prawie gospodarczym Ukrainy, biorąc pod uwagę procesy integracyjne z rynkiem wewnętrznym UE. Praca proponuje podejście, w którym wolność umowy jest postrzegana nie tylko jako subiektywne prawo (uprawnienie) lub zasada, ale także jako podstawa wolnego rynku. Pozwala to podkreślić specyfikę treści tej kategorii w obrocie gospodarczym i uzasadnić celowość zastosowania swobody umowy w zobowiązaniach gospodarczych. W tym celu w pracy scharakteryzowano europejskie podejście do legislacyjnego utrwalenia wolności umowy i jej ograniczeń; podano podstawy ograniczeń w prawie gospodarczym Ukrainy; rozgraniczono pojęcia ograniczenia wolności umowy i ingerencji państwa w stosunki umowne uczestników obrotu gospodarczego.

SPECYFIKA KORZYSTANIA Z POUFNEJ WSPÓŁPRACY W RÓŻNYCH KRAJACH ŚWIATA

Yuliia Shyshatska

aspirantka trzeciego roku Katedry Postępowania Karnego, Działalności Detektywistycznej i Operacyjno-Śledczej Narodowego Uniwersytetu „Odeska Akademia Prawnicza” (Odessa, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4731-5769
Anotation. W artykule autor bada regulacje prawne dotyczące stosowania poufnej współpracy w różnych krajach świata. W związku z tym dokonano analizy prawa USA, zgodnie z którym warunkiem zastosowania poufnej współpracy jest zawarcie umowy między prokuratorem a osobą, którą pociąga. Autor stwierdza również, że wiele obcych krajów aktywnie wykorzystuje poufne informacje nie tylko do dochodzenia wykroczeń karnych, ale także w innych dziedzinach życia. Takie podejście umożliwiło popularyzację wśród ludności znaczenia zgłaszania wszelkich naruszeń (w tym korupcyjnych) odpowiednim uprawnionym organom. Ponadto wiele krajów kładzie duży nacisk na normatywne zabezpieczenie bezpieczeństwa konfidentów, gwarantując im ochronę przed bezprawnym ściganiem zarówno w postępowaniu karnym, jak i w miejscu pracy.
Keywords: W artykule autor bada regulacje prawne dotyczące stosowania poufnej współpracy w różnych krajach świata. W związku z tym dokonano analizy prawa USA, zgodnie z którym warunkiem zastosowania poufnej współpracy jest zawarcie umowy między prokuratorem a osobą, którą pociąga. Autor stwierdza również, że wiele obcych krajów aktywnie wykorzystuje poufne informacje nie tylko do dochodzenia wykroczeń karnych, ale także w innych dziedzinach życia. Takie podejście umożliwiło popularyzację wśród ludności znaczenia zgłaszania wszelkich naruszeń (w tym korupcyjnych) odpowiednim uprawnionym organom. Ponadto wiele krajów kładzie duży nacisk na normatywne zabezpieczenie bezpieczeństwa konfidentów, gwarantując im ochronę przed bezprawnym ściganiem zarówno w postępowaniu karnym, jak i w miejscu pracy.

PROBLEMY ADMINISTRACYJNOPRAWNEJ REGULACJI ROZMIESZCZENIA SIEROT I DZIECI POZBAWIONYCH OPIEKI RODZICIELSKIEJ NA PODSTAWIE PRZEPISÓW PRAWA UKRAINY W WARUNKACH STANU WOJENNEGO I SPOSOBY ICH ROZWIĄZANIA

Yuliia Kniazieva

studentka Katedry Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Zaporoskiego Uniwersytetu Narodowego (m. Zaporoże, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0009-7913-6800
Anotation. Artykuł analizuje problemy administracyjnoprawnej regulacji rozmieszczenia sierot i dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej na podstawie przepisów prawa Ukrainy w warunkach stanu wojennego. Proponuje się warunkowy podział problemów administracyjnoprawnej regulacji rozmieszczenia sierot i dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej w warunkach stanu wojennego na kilka grup (o charakterze regulacyjnym, proceduralnym, ekonomicznym, społecznym). Autor koncentruje się na poszukiwaniu optymalnych rozwiązań tych problemów, także w okresie powojennym, a w szczególności na: usystematyzowaniu ustawodawstwa w zakresie administracyjnoprawnej regulacji rozmieszczenia sierot i dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej pod kątem zapewnienia właściwej obsługi regulacyjno-prawnej odpowiednich procedur; konsolidacji i koordynacji pracy organów administracji publicznej i organów ścigania, które mają kompetencje w tym zakresie; opracowaniu algorytmu ściśle określonych działań dla wszystkich uczestników procedur rozmieszczenia sierot i dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej; zaangażowanie organizacji międzynarodowych w celu ochrony praw dziecka; opracowanie ukierunkowanego przez państwo programu socjalnego w celu stworzenia warunków do realizacji gwarancji państwowych i konstytucyjnych praw sierot i dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej; odpowiednie uwzględnienie wydatków w budżecie państwowym Ukrainy i budżetach lokalnych; opracowanie jednolitej strategii państwowej w zakresie przywracania zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci w wyniku działań wojennych, zapewnienia adaptacji społecznej w związku z relokacją, ewakuacją, udzielenia pomocy i wsparcia.
Keywords: Artykuł analizuje problemy administracyjnoprawnej regulacji rozmieszczenia sierot i dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej na podstawie przepisów prawa Ukrainy w warunkach stanu wojennego. Proponuje się warunkowy podział problemów administracyjnoprawnej regulacji rozmieszczenia sierot i dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej w warunkach stanu wojennego na kilka grup (o charakterze regulacyjnym, proceduralnym, ekonomicznym, społecznym). Autor koncentruje się na poszukiwaniu optymalnych rozwiązań tych problemów, także w okresie powojennym, a w szczególności na: usystematyzowaniu ustawodawstwa w zakresie administracyjnoprawnej regulacji rozmieszczenia sierot i dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej pod kątem zapewnienia właściwej obsługi regulacyjno-prawnej odpowiednich procedur; konsolidacji i koordynacji pracy organów administracji publicznej i organów ścigania, które mają kompetencje w tym zakresie; opracowaniu algorytmu ściśle określonych działań dla wszystkich uczestników procedur rozmieszczenia sierot i dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej; zaangażowanie organizacji międzynarodowych w celu ochrony praw dziecka; opracowanie ukierunkowanego przez państwo programu socjalnego w celu stworzenia warunków do realizacji gwarancji państwowych i konstytucyjnych praw sierot i dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej; odpowiednie uwzględnienie wydatków w budżecie państwowym Ukrainy i budżetach lokalnych; opracowanie jednolitej strategii państwowej w zakresie przywracania zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci w wyniku działań wojennych, zapewnienia adaptacji społecznej w związku z relokacją, ewakuacją, udzielenia pomocy i wsparcia.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ADMINISTRACYJNA ZA NARUSZENIE ZASAD ZATRZYMYWANIA, PARKOWANIA, PARKOWANIA POJAZDÓW NAGRANYCH W TRYBIE FOTO: DOSKONALENIE USTAWODAWSTWA

Jurij Hryhorczak

student, Zaporizhzhia National University (Zaporoże, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0009-8521-7922
Anotation. Artykuł wyjaśnia poglądy naukowców dotyczące odpowiedzialności administracyjnej za naruszenia zasad zatrzymywania, parkowania i postoju pojazdów zarejestrowane w trybie fotografii. Przeanalizowano obowiązujące prawo i zaproponowano zmiany w nim. Ustalono, że odpowiedzialność administracyjna za naruszenie zasad parkowania, zatrzymywania i postoju pojazdów utrwalona w trybie fotografowania charakteryzuje się pewnymi dyskusyjnymi zapisami i cechami, w szczególności: istnieje uproszczona procedura wymierzania kary administracyjnej; naruszenie zasady domniemania niewinności, indywidualizacja kary; zwolnienie z odpowiedzialności administracyjnej następuje w zależności od czynnego działania innych osób (kierowca inny niż właściciel występuje do uprawnionego organu z oświadczeniem, że popełnił wykroczenie i wyraża zgodę na pociągnięcie go do odpowiedzialności); prawo do pomocy prawnej, składania dowodów w toku sprawy jest ograniczone; itp.
Keywords: Artykuł wyjaśnia poglądy naukowców dotyczące odpowiedzialności administracyjnej za naruszenia zasad zatrzymywania, parkowania i postoju pojazdów zarejestrowane w trybie fotografii. Przeanalizowano obowiązujące prawo i zaproponowano zmiany w nim. Ustalono, że odpowiedzialność administracyjna za naruszenie zasad parkowania, zatrzymywania i postoju pojazdów utrwalona w trybie fotografowania charakteryzuje się pewnymi dyskusyjnymi zapisami i cechami, w szczególności: istnieje uproszczona procedura wymierzania kary administracyjnej; naruszenie zasady domniemania niewinności, indywidualizacja kary; zwolnienie z odpowiedzialności administracyjnej następuje w zależności od czynnego działania innych osób (kierowca inny niż właściciel występuje do uprawnionego organu z oświadczeniem, że popełnił wykroczenie i wyraża zgodę na pociągnięcie go do odpowiedzialności); prawo do pomocy prawnej, składania dowodów w toku sprawy jest ograniczone; itp.

DOMOWE I RODZINNE PRAKTYKI KULTUROWE STARSZYZNY KOZACKIEJ W XVIІI-XVIII WIEKU

Liliia Horodynska

wykładowca Winnickiego Collegium Zawodowego Ekonomii i Przedsiębiorczości, Zachodnioukraińskiego Uniwersytetu Narodowego (Winnica, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-3440-9755
Anotation. Artykuł poświęcony jest ważnemu, niedostatecznie zbadanemu aspektowi rozwoju kultury etykiety na ziemiach ukraińskich – domowym i rodzinnym praktykom kulturowym starszyzny kozackiej w XVII-XVIII wieku. Głównym źródłem naszych badań są materiały współczesnych tamtych wydarzeń. Ustalono, że w domowych i rodzinnych praktykach kulturalnych starszyzny kozackiej w XVII-XVIII wieku dużą uwagę poświęcono manierom (zwrotom grzecznościowym, komunikacji podczas świąt), wyglądu (odzież, biżuteria). Kultura gastronomiczna przeszła pewne transformacje w badanym okresie. Rozwinęły się cechy rytuałów rodzinnych i religijnych. Jednocześnie na tradycję kozacką miały znaczący wpływ wpływy zagraniczne (głównie francuskie). Przede wszystkim mówimy o organizowaniu uroczystych przyjęć, balów, zapożyczeniu różnych potraw i napojów, używaniu zastawy stołowej i noszeniu ubrań. Praktyki etykiety zwykłych ludzi były znacznie skromniejsze.
Keywords: Artykuł poświęcony jest ważnemu, niedostatecznie zbadanemu aspektowi rozwoju kultury etykiety na ziemiach ukraińskich – domowym i rodzinnym praktykom kulturowym starszyzny kozackiej w XVII-XVIII wieku. Głównym źródłem naszych badań są materiały współczesnych tamtych wydarzeń. Ustalono, że w domowych i rodzinnych praktykach kulturalnych starszyzny kozackiej w XVII-XVIII wieku dużą uwagę poświęcono manierom (zwrotom grzecznościowym, komunikacji podczas świąt), wyglądu (odzież, biżuteria). Kultura gastronomiczna przeszła pewne transformacje w badanym okresie. Rozwinęły się cechy rytuałów rodzinnych i religijnych. Jednocześnie na tradycję kozacką miały znaczący wpływ wpływy zagraniczne (głównie francuskie). Przede wszystkim mówimy o organizowaniu uroczystych przyjęć, balów, zapożyczeniu różnych potraw i napojów, używaniu zastawy stołowej i noszeniu ubrań. Praktyki etykiety zwykłych ludzi były znacznie skromniejsze.

OSOBLIWOŚCI STATUSU PRAWNEGO WYSOKIEJ RADY SĄDOWNICTWA

studentka, Instytucji szkolnictwa wyższego „Międzynarodowy Uniwersytet Biznesu i Prawa”, (Chersoń, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0001-0770-9966
Anotation. Artykuł poświęcono badaniu specyfiki statusu prawnego Wysokiej Rady Sprawiedliwości. Autor przeprowadza kompleksową analizę obowiązującego ustawodawstwa krajowego i międzynarodowego, a także odpowiedniej doktryny prawnej pod kątem analizy wybranych zagadnień. Badanie to definiuje doktrynalną treść kategorii „statusu prawnego”, a nawet jego różnicę w odniesieniu do różnych podmiotów. Autor koncentruje się na analizie statusu prawnego podmiotów administracji publicznej i definiuje go przez pryzmat kategorii „uprawnień”. W ten dorobek naukowy wpisuje się autorska wizja podziału kompetencji Wysokiej Rady Sądownictwa na odrębne rodzaje, przy czym każdy rodzaj kompetencji stanowi odrębny przedmiot analizy doktrynalnej. Autor ustala, że uprawnienia Wysokiej Rady Sprawiedliwości są wielowymiarowe, zróżnicowane, ale jednocześnie jednolite, co zapośrednicza specyfikę statusu prawnego rozważanej instytucji. W wyniku tego badania ustaliliśmy, że status prawny Wysokiej Rady Sprawiedliwości jest wielowymiarową, zróżnicowaną kategorią, która jest określana głównie poprzez analizę cech i uprawnień tej instytucji i jest wyposażona w specjalną treść prawną. W wyniku przeprowadzonych badań autor sformułował wnioski o charakterze stosowanym.
Keywords: Artykuł poświęcono badaniu specyfiki statusu prawnego Wysokiej Rady Sprawiedliwości. Autor przeprowadza kompleksową analizę obowiązującego ustawodawstwa krajowego i międzynarodowego, a także odpowiedniej doktryny prawnej pod kątem analizy wybranych zagadnień. Badanie to definiuje doktrynalną treść kategorii „statusu prawnego”, a nawet jego różnicę w odniesieniu do różnych podmiotów. Autor koncentruje się na analizie statusu prawnego podmiotów administracji publicznej i definiuje go przez pryzmat kategorii „uprawnień”. W ten dorobek naukowy wpisuje się autorska wizja podziału kompetencji Wysokiej Rady Sądownictwa na odrębne rodzaje, przy czym każdy rodzaj kompetencji stanowi odrębny przedmiot analizy doktrynalnej. Autor ustala, że uprawnienia Wysokiej Rady Sprawiedliwości są wielowymiarowe, zróżnicowane, ale jednocześnie jednolite, co zapośrednicza specyfikę statusu prawnego rozważanej instytucji. W wyniku tego badania ustaliliśmy, że status prawny Wysokiej Rady Sprawiedliwości jest wielowymiarową, zróżnicowaną kategorią, która jest określana głównie poprzez analizę cech i uprawnień tej instytucji i jest wyposażona w specjalną treść prawną. W wyniku przeprowadzonych badań autor sformułował wnioski o charakterze stosowanym.

E-COMMERCE JAKO PRZEDMIOT BADAŃ KRYMINALISTYCZNYCH: GENEZA PODEJŚĆ NAUKOWYCH

Valerii Koba

student Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-4381-0301
Anotation. Celem artykułu jest podkreślenie i podsumowanie naukowych podejść do definicji pojęcia „e-commerce” oraz przeprowadzenie analizy kryminalistycznej oszustw w dziedzinie e-commerce. Artykuł naukowy poświęcony jest zwróceniu uwagi na aktualne kwestie problematyczne w dziedzinie handlu elektronicznego, a także przedstawia różne poglądy i podejścia naukowe do pojęć „e-commerce”, „handel elektroniczny”, „handel internetowy” itp. Autor podkreśla rozbieżność poglądów na treść tych pojęć. Przeprowadzono analizę kryminalistyczną sytuacji w dziedzinie e-commerce i zidentyfikowano czynniki wpływające na poziom oszukańczych ataków w dziedzinie e-commerce
Keywords: Celem artykułu jest podkreślenie i podsumowanie naukowych podejść do definicji pojęcia „e-commerce” oraz przeprowadzenie analizy kryminalistycznej oszustw w dziedzinie e-commerce. Artykuł naukowy poświęcony jest zwróceniu uwagi na aktualne kwestie problematyczne w dziedzinie handlu elektronicznego, a także przedstawia różne poglądy i podejścia naukowe do pojęć „e-commerce”, „handel elektroniczny”, „handel internetowy” itp. Autor podkreśla rozbieżność poglądów na treść tych pojęć. Przeprowadzono analizę kryminalistyczną sytuacji w dziedzinie e-commerce i zidentyfikowano czynniki wpływające na poziom oszukańczych ataków w dziedzinie e-commerce

KONCEPCJA ROZWOJU E-DEMOKRACJI W UKRAINIE: PUBLIKACJA WYNIKÓW

Anatolii Pavziuk

aspirant Katedry Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Narodowego „Odeska Akademia Prawnicza” (Odessa, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0008-0924-1333
Anotation. W artykule przeanalizowano argumenty wskazujące na potrzebę upublicznienia informacji na temat realizacji rozporządzenia Gabinetu Ministrów Ukrainy nr 797-р z dnia 8.11. 2017 r. (w sprawie Koncepcji i Planu Działań w zakresie jej realizacji) i zidentyfikowano szereg kluczowych powodów, takich jak szerzenie świadomości, aktywizacja obywatelska, wspieranie reform, tworzenie rzetelnych zaleceń, publiczna presja i potępienie oraz systematyzacja informacji. Zbudowano szereg argumentów wyjaśniających potrzebę publikowania informacji na temat wdrażania Planu Działań: przejrzystość i otwartość; odpowiedzialność Gabinetu Ministrów Ukrainy, zaangażowanie obywateli, zwiększone zaufanie i poprawa efektywności zarządzania. Uzasadniono, że przestrzeganie takich zaleceń przyczyni się do stworzenia bardziej otwartego i przejrzystego rządu oraz pomoże zapewnić, że realizacja Planu Działań na rzecz rozwoju demokracji elektronicznej w Ukrainie zostanie upubliczniona, pod warunkiem aktywnego wsparcia publicznego oraz wprowadzenia mechanizmów nacisku publicznego i monitorowania.
Keywords: W artykule przeanalizowano argumenty wskazujące na potrzebę upublicznienia informacji na temat realizacji rozporządzenia Gabinetu Ministrów Ukrainy nr 797-р z dnia 8.11. 2017 r. (w sprawie Koncepcji i Planu Działań w zakresie jej realizacji) i zidentyfikowano szereg kluczowych powodów, takich jak szerzenie świadomości, aktywizacja obywatelska, wspieranie reform, tworzenie rzetelnych zaleceń, publiczna presja i potępienie oraz systematyzacja informacji. Zbudowano szereg argumentów wyjaśniających potrzebę publikowania informacji na temat wdrażania Planu Działań: przejrzystość i otwartość; odpowiedzialność Gabinetu Ministrów Ukrainy, zaangażowanie obywateli, zwiększone zaufanie i poprawa efektywności zarządzania. Uzasadniono, że przestrzeganie takich zaleceń przyczyni się do stworzenia bardziej otwartego i przejrzystego rządu oraz pomoże zapewnić, że realizacja Planu Działań na rzecz rozwoju demokracji elektronicznej w Ukrainie zostanie upubliczniona, pod warunkiem aktywnego wsparcia publicznego oraz wprowadzenia mechanizmów nacisku publicznego i monitorowania.

PODEJŚCIE NAUKOWE DOTYCZĄCE TYPOWYCH SYTUACJI BADAWCZYCH PRZY BADANIU PRZESTĘPSTW KARNYCH ZWIĄZANYCH Z KORZYSTANIEM Z BANKOWOŚCI INTERNETOWEJ

Valerii Sysoliatin

student Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-3228-8845
Anotation. Artykuł naukowy poświęcony jest omówieniu wybranych aspektów postępowania karnego w sprawach karnych związanych z korzystaniem z bankowości internetowej. Badane są typowe sytuacje dochodzeniowe podczas dochodzenia w sprawie określonej kategorii czynów nielegalnych. Podkreśla się, że algorytmizacja jest obowiązkowym elementem każdego procesu, oczywiście tylko w tych przypadkach, gdy jego organizatorowi zależy na konsekwentnym i celowym działaniu. Dochodzenie w sprawie przestępstw związanych z korzystaniem z bankowości internetowej nie jest wyjątkiem. Jednocześnie algorytmizacja musi być zbudowana według pewnego systemu. Pod tym względem proces dochodzeniowy opiera się na typowych sytuacjach dochodzeniowych. Przecież w określonych sytuacjach mogą kumulować się zarówno wersje kryminalistyczne, jak i osobne informacje o zdarzeniu nielegalnego czynu i jego uczestnikach (ofiarach, świadkach, podejrzanych).
Keywords: Artykuł naukowy poświęcony jest omówieniu wybranych aspektów postępowania karnego w sprawach karnych związanych z korzystaniem z bankowości internetowej. Badane są typowe sytuacje dochodzeniowe podczas dochodzenia w sprawie określonej kategorii czynów nielegalnych. Podkreśla się, że algorytmizacja jest obowiązkowym elementem każdego procesu, oczywiście tylko w tych przypadkach, gdy jego organizatorowi zależy na konsekwentnym i celowym działaniu. Dochodzenie w sprawie przestępstw związanych z korzystaniem z bankowości internetowej nie jest wyjątkiem. Jednocześnie algorytmizacja musi być zbudowana według pewnego systemu. Pod tym względem proces dochodzeniowy opiera się na typowych sytuacjach dochodzeniowych. Przecież w określonych sytuacjach mogą kumulować się zarówno wersje kryminalistyczne, jak i osobne informacje o zdarzeniu nielegalnego czynu i jego uczestnikach (ofiarach, świadkach, podejrzanych).

PIERWSZY SOBÓR LYONSKI (26 CZERWCA – 17 LIPCA 1245): WKŁAD W ROZWÓJ JURYSDYKCJI I SĄDOWNICTWA KOŚCIELNEGO

Valery Sanzharov

Starszy wykładowca w Katedrze Dyscypliny Teoretyczno-Prawnej Państwowy Uniwersytet Podatkowy (Irpin, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-4075-8572
Anotation. Artykuł poświęcony jest analizie konstytucji (dekretów) Pierwszego Soboru Lyońskiego z 1245 roku oraz wkładowi ustawodawstwa soborowego w rozwój jurysdykcji kościelnej i sądownictwa. Autor stwierdza, że Sobór Lyoński I stał się odzwierciedleniem nowego etapu walki pomiędzy dwiema dominującymi siłami średniowiecznego chrześcijaństwa: papiestwem i imperium. Odnotowano twarde stanowisko Innocentego IV: papież zwolnił wszystkich poddanych cesarza od przysięgi wierności i pod groźbą ekskomuniki zakazał im posłuszeństwa Fryderykowi Staufenowi jako cesarzowi i królowi; papież wezwał cesarskich książąt-elektorów do wybrania nowego cesarza. Wskazuje się, że pięć konstytucji zawiera wyniki dyskusji Soboru dotyczących pilnych kwestii określonych w listach zwoławczych i przemówieniu inauguracyjnym: reforma Kościoła (dwie konstytucje), Cesarstwo Łacińskie i państwa krzyżowców w Ziemi Świętej (potrzeba o pomoc wojskową), Tatarów (wojskowe działania obronne, utworzenie systemu powiadamiania), krucjatę (ogłoszono start i ustalono źródła finansowania). Analizie poddano uchwały dotyczące wyborów kościelnych, legatów papieskich, ochrony praw stron w sądzie, wyjątków, reskryptów, sędziów, sędziów delegowanych papieskich, sędziów nieuczciwych. Dekrety poruszają problemy ochrony duchowieństwa i majątku kościelnego przed świeckimi i duchownymi pozbawionymi skrupułów, omawiają podział świadczeń i ich własność, a także związane z świadczeniami środki karania duchownych i wpływu sądowego na nich.
Keywords: Artykuł poświęcony jest analizie konstytucji (dekretów) Pierwszego Soboru Lyońskiego z 1245 roku oraz wkładowi ustawodawstwa soborowego w rozwój jurysdykcji kościelnej i sądownictwa. Autor stwierdza, że Sobór Lyoński I stał się odzwierciedleniem nowego etapu walki pomiędzy dwiema dominującymi siłami średniowiecznego chrześcijaństwa: papiestwem i imperium. Odnotowano twarde stanowisko Innocentego IV: papież zwolnił wszystkich poddanych cesarza od przysięgi wierności i pod groźbą ekskomuniki zakazał im posłuszeństwa Fryderykowi Staufenowi jako cesarzowi i królowi; papież wezwał cesarskich książąt-elektorów do wybrania nowego cesarza. Wskazuje się, że pięć konstytucji zawiera wyniki dyskusji Soboru dotyczących pilnych kwestii określonych w listach zwoławczych i przemówieniu inauguracyjnym: reforma Kościoła (dwie konstytucje), Cesarstwo Łacińskie i państwa krzyżowców w Ziemi Świętej (potrzeba o pomoc wojskową), Tatarów (wojskowe działania obronne, utworzenie systemu powiadamiania), krucjatę (ogłoszono start i ustalono źródła finansowania). Analizie poddano uchwały dotyczące wyborów kościelnych, legatów papieskich, ochrony praw stron w sądzie, wyjątków, reskryptów, sędziów, sędziów delegowanych papieskich, sędziów nieuczciwych. Dekrety poruszają problemy ochrony duchowieństwa i majątku kościelnego przed świeckimi i duchownymi pozbawionymi skrupułów, omawiają podział świadczeń i ich własność, a także związane z świadczeniami środki karania duchownych i wpływu sądowego na nich.

CECHY INTERAKCJI PODMIOTÓW ŚRODKI ZWALCZANIA CYBERPRZESTĘPCZOŚCI

Oleksandr Kabysz

aspirant Szkoły Badawczej im Instytut Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0006-9137-0266
Anotation. Artykuł, na podstawie analizy poglądów naukowych naukowców, ukazuje istotę pojęcia „interakcja” jako ogólnej kategorii naukowej oraz jako formy współpracy pomiędzy różnymi podmiotami, która zakłada ogólną celowość, spójność i koordynację ich działań. pracować, aby wypełnić wspólne bieżące zadania i osiągnąć ostateczny cel. Podkreślono zestaw kluczowych cech odróżniających interakcję środków przeciwdziałania cyberprzestępczości i podkreślono treść każdego z nich. Stwierdzono, że interakcja podmiotów w walce z cyberprzestępczością jest modelem relacji społecznych regulowanym normami gałęzi prawa administracyjnego, który przewiduje ścisłą współpracę informacyjną i organizacyjną, konsolidację zasobów, realizację wspólnych działań, jak również a także podział odpowiedzialności w procesie prowadzenia działań o znaczeniu państwowym w kierunku przeciwdziałania i zapobiegania czynom społecznie niebezpiecznym składającym się na strukturę cyberprzestępczości.
Keywords: Artykuł, na podstawie analizy poglądów naukowych naukowców, ukazuje istotę pojęcia „interakcja” jako ogólnej kategorii naukowej oraz jako formy współpracy pomiędzy różnymi podmiotami, która zakłada ogólną celowość, spójność i koordynację ich działań. pracować, aby wypełnić wspólne bieżące zadania i osiągnąć ostateczny cel. Podkreślono zestaw kluczowych cech odróżniających interakcję środków przeciwdziałania cyberprzestępczości i podkreślono treść każdego z nich. Stwierdzono, że interakcja podmiotów w walce z cyberprzestępczością jest modelem relacji społecznych regulowanym normami gałęzi prawa administracyjnego, który przewiduje ścisłą współpracę informacyjną i organizacyjną, konsolidację zasobów, realizację wspólnych działań, jak również a także podział odpowiedzialności w procesie prowadzenia działań o znaczeniu państwowym w kierunku przeciwdziałania i zapobiegania czynom społecznie niebezpiecznym składającym się na strukturę cyberprzestępczości.

AKTUALNE PROBLEMY FORMOWANIA KADRY SŁUŻBY OCHRONY UKRAINY

Wołodymyr Karastełow

absolwentka Szkoły Badawczej im Instytut Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-9355-2384
Anotation. Artykuł, na podstawie analizy poglądów naukowych naukowców, ukazuje ogólnoproblematyczne aspekty pracy organów państwa w ogóle, a bezpośrednio instytucji sektora bezpieczeństwa narodowego w szczególności. Podkreślono kluczowe cechy, które negatywnie wpływają na procedurę kształtowania kadr organów i komórek Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Stwierdzono, że dziś Służba Bezpieczeństwa Ukrainy jest specjalnym organem ścigania, o prawnie ukonstytuowanej strukturze, przeciwdziałającym przestępstwom, których popełnienie zagraża ukraińskiej państwowości i bezpieczeństwu narodowemu, a praca w jej komórkach strukturalnych wymaga obecności specjalnych cechy zawodowe, moralne i biznesowe, a także nakłada na osobę dodatkowe ograniczenia i miarę odpowiedzialności prawnej. W efekcie tych aspektów kształtowanie się kadr Służby Bezpieczeństwa Ukrainy jest skomplikowane, gdyż wiąże się z poszukiwaniem nowych kandydatów spośród wąskiego kręgu osób, które mogą potencjalnie nadawać się do tej służby, a także formalnością proces selekcji, który zależy od ograniczeń prawnych i strukturalnych.
Keywords: Artykuł, na podstawie analizy poglądów naukowych naukowców, ukazuje ogólnoproblematyczne aspekty pracy organów państwa w ogóle, a bezpośrednio instytucji sektora bezpieczeństwa narodowego w szczególności. Podkreślono kluczowe cechy, które negatywnie wpływają na procedurę kształtowania kadr organów i komórek Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Stwierdzono, że dziś Służba Bezpieczeństwa Ukrainy jest specjalnym organem ścigania, o prawnie ukonstytuowanej strukturze, przeciwdziałającym przestępstwom, których popełnienie zagraża ukraińskiej państwowości i bezpieczeństwu narodowemu, a praca w jej komórkach strukturalnych wymaga obecności specjalnych cechy zawodowe, moralne i biznesowe, a także nakłada na osobę dodatkowe ograniczenia i miarę odpowiedzialności prawnej. W efekcie tych aspektów kształtowanie się kadr Służby Bezpieczeństwa Ukrainy jest skomplikowane, gdyż wiąże się z poszukiwaniem nowych kandydatów spośród wąskiego kręgu osób, które mogą potencjalnie nadawać się do tej służby, a także formalnością proces selekcji, który zależy od ograniczeń prawnych i strukturalnych.

NOWOCZESNY ROZWÓJ BEZPIECZEŃSTWA INFORMACJI NA UKRAINIE

Ilia Wdowin

aspirant Szkoły Badawczej im Instytut Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-1916-3559
Anotation. W artykule zwrócono uwagę na fakt, że dopiero po rozpoczęciu agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, prowadzonej także w przestrzeni informacyjnej, ukraińskie społeczeństwo i władze publiczne zaczęły rzeczywiście ostrożnie i odpowiedzialnie podchodzić do kwestii zapewnienia bezpieczeństwo informacji. Udowodniono, że to właśnie na obecnym etapie bezpieczeństwo informacji rzeczywiście ujawniło się jako warunek konieczny nie tylko zwalczania przestępczości, ale także zachowania ukraińskiej państwowości, integralności terytorialnej i tożsamości narodowej. Stwierdzono, że dopiero po rozpoczęciu agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, która odbywa się także w przestrzeni informacyjnej, ukraińskie społeczeństwo i władze publiczne zaczęły naprawdę ostrożnie i odpowiedzialnie podchodzić do kwestii zapewnienia bezpieczeństwa informacji. W szczególności mówi się, że od rozpoznania poszczególnych zagrożeń i wyzwań stojących przed Ukrainą w sferze informacyjnej, a także od określenia pewnych kierunków ich przezwyciężenia, władze przeszły do: sformułowania zespołu zasad koncepcyjnych, priorytetów strategicznych, cele i kierunki zapewnienia bezpieczeństwa informacyjnego Ukrainy, zarówno na poziomie globalnym, jak i krajowym; konsolidacja na poziomie legislacyjnym podstawowych zasad organizacji i funkcjonowania mechanizmu administracyjno-prawnego zapewnienia bezpieczeństwa informacji wraz z podziałem odpowiednich zadań i uprawnień pomiędzy organami władzy publicznej.
Keywords: W artykule zwrócono uwagę na fakt, że dopiero po rozpoczęciu agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, prowadzonej także w przestrzeni informacyjnej, ukraińskie społeczeństwo i władze publiczne zaczęły rzeczywiście ostrożnie i odpowiedzialnie podchodzić do kwestii zapewnienia bezpieczeństwo informacji. Udowodniono, że to właśnie na obecnym etapie bezpieczeństwo informacji rzeczywiście ujawniło się jako warunek konieczny nie tylko zwalczania przestępczości, ale także zachowania ukraińskiej państwowości, integralności terytorialnej i tożsamości narodowej. Stwierdzono, że dopiero po rozpoczęciu agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, która odbywa się także w przestrzeni informacyjnej, ukraińskie społeczeństwo i władze publiczne zaczęły naprawdę ostrożnie i odpowiedzialnie podchodzić do kwestii zapewnienia bezpieczeństwa informacji. W szczególności mówi się, że od rozpoznania poszczególnych zagrożeń i wyzwań stojących przed Ukrainą w sferze informacyjnej, a także od określenia pewnych kierunków ich przezwyciężenia, władze przeszły do: sformułowania zespołu zasad koncepcyjnych, priorytetów strategicznych, cele i kierunki zapewnienia bezpieczeństwa informacyjnego Ukrainy, zarówno na poziomie globalnym, jak i krajowym; konsolidacja na poziomie legislacyjnym podstawowych zasad organizacji i funkcjonowania mechanizmu administracyjno-prawnego zapewnienia bezpieczeństwa informacji wraz z podziałem odpowiednich zadań i uprawnień pomiędzy organami władzy publicznej.

UDZIAŁ OBROŃCY W REALIZACJI ZASAD ZAPEWNIENIA PRAWA DO OCHRONY

Krystyna Podlegajewa

przejęcie wydziału egzekwowania prawa i działania antykorupcyjne Akademia Międzyregionalna zarządzanie personelem (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1825-492X
Anotation. W artykule wykazano, że „zapewnienie prawa do obrony” jako ogólna zasada postępowania karnego ugruntowuje w prawie karnym procesowym główne idee regulacji prawnej zapewnienia prawa podejrzanemu, w stosunku do którego zgromadzono wystarczające dowody zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa, lecz nie zgłoszono podejrzenia popełnienia przestępstwa w związku z jej śmiercią, oskarżoną, skazaną, uniewinnioną, osobą, wobec której zastosowano środki przymusu lekarskiego lub przewiduje się charakter edukacyjny lub rozstrzygnięto kwestię ich stosowania, a także osobę, w stosunku do której przewiduje się wydanie do państwa obcego (ekstradycję) w celu ochrony, określenie treści, mechanizmu prawnego postanowienia mającego na celu jego wdrożenie. Zapisanie w ukraińskim Kodeksie postępowania karnego jednej z ogólnych zasad postępowania karnego wskazuje, że temu prawu osoby nadano wyjątkowo szczególne znaczenie. Podstawą prawną zasady zapewnienia prawa do obrony jest zespół norm prawnych, które określają miejsce i treść prawa do obrony w postępowaniu karnym Ukrainy, wyznaczają jego granice, ustalają status prawny uczestników postępowania karnego, którzy prawo do obrony i obrońca, regulują stosunki prawne polegające na wykonywaniu i organizacyjnym wsparciu swojej działalności.
Keywords: W artykule wykazano, że „zapewnienie prawa do obrony” jako ogólna zasada postępowania karnego ugruntowuje w prawie karnym procesowym główne idee regulacji prawnej zapewnienia prawa podejrzanemu, w stosunku do którego zgromadzono wystarczające dowody zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa, lecz nie zgłoszono podejrzenia popełnienia przestępstwa w związku z jej śmiercią, oskarżoną, skazaną, uniewinnioną, osobą, wobec której zastosowano środki przymusu lekarskiego lub przewiduje się charakter edukacyjny lub rozstrzygnięto kwestię ich stosowania, a także osobę, w stosunku do której przewiduje się wydanie do państwa obcego (ekstradycję) w celu ochrony, określenie treści, mechanizmu prawnego postanowienia mającego na celu jego wdrożenie. Zapisanie w ukraińskim Kodeksie postępowania karnego jednej z ogólnych zasad postępowania karnego wskazuje, że temu prawu osoby nadano wyjątkowo szczególne znaczenie. Podstawą prawną zasady zapewnienia prawa do obrony jest zespół norm prawnych, które określają miejsce i treść prawa do obrony w postępowaniu karnym Ukrainy, wyznaczają jego granice, ustalają status prawny uczestników postępowania karnego, którzy prawo do obrony i obrońca, regulują stosunki prawne polegające na wykonywaniu i organizacyjnym wsparciu swojej działalności.

MIĘDZYNARODOWE SPOJRZENIE PRAWNE NA ZBRODNIE MIĘDZYNARODOWE: „AKCJA „WISŁA” I „TRAGEDIA WOŁYŃSKA”

Julia Rugalo

absolwent Wydziału Prawa Międzynarodowego i Europejskiego Narodowego Uniwersytetu „Odeska Akademia Prawnicza” (Odessa, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0007-1271-8342
Anotation. Prezentowany artykuł naukowy poświęcony jest międzynarodowej analizie prawnej dwóch wydarzeń historycznych – operacji wiślanej i tragedii wołyńskiej, które często omawiane są równolegle. W artykule dokonano analizy aspektów prawno-historycznych obu wydarzeń oraz zbadano kwalifikację prawną Operacji Wiślanej. Szczególną uwagę poświęcono badaniu przyczyn i skutków zbrodni, które miały miejsce podczas tych wydarzeń. Ponadto podkreślana jest aktualność tych zagadnień w kontekście dochodzenia do sprawiedliwości historycznej i świadomości potencjalnych manipulacji geopolitycznych przez Rosję poprzez wykorzystanie konfliktów historycznych pomiędzy Ukrainą a Polską do osiągnięcia własnych celów. Badania pozwalają nie tylko wzbogacić naszą wiedzę na temat wydarzeń z przeszłości, ale także rozważyć potencjalne zagrożenia teraźniejszości, związane z konfliktami historycznymi i próbami łamania norm międzynarodowych. Wyniki tego badania zachęcają do dalszych badań historycznych tych wydarzeń w celu osiągnięcia konsensusu, aby zapobiec manipulacjom i rozwiązać problemy historyczne między obydwoma państwami.
Keywords: Prezentowany artykuł naukowy poświęcony jest międzynarodowej analizie prawnej dwóch wydarzeń historycznych – operacji wiślanej i tragedii wołyńskiej, które często omawiane są równolegle. W artykule dokonano analizy aspektów prawno-historycznych obu wydarzeń oraz zbadano kwalifikację prawną Operacji Wiślanej. Szczególną uwagę poświęcono badaniu przyczyn i skutków zbrodni, które miały miejsce podczas tych wydarzeń. Ponadto podkreślana jest aktualność tych zagadnień w kontekście dochodzenia do sprawiedliwości historycznej i świadomości potencjalnych manipulacji geopolitycznych przez Rosję poprzez wykorzystanie konfliktów historycznych pomiędzy Ukrainą a Polską do osiągnięcia własnych celów. Badania pozwalają nie tylko wzbogacić naszą wiedzę na temat wydarzeń z przeszłości, ale także rozważyć potencjalne zagrożenia teraźniejszości, związane z konfliktami historycznymi i próbami łamania norm międzynarodowych. Wyniki tego badania zachęcają do dalszych badań historycznych tych wydarzeń w celu osiągnięcia konsensusu, aby zapobiec manipulacjom i rozwiązać problemy historyczne między obydwoma państwami.

FORMY REALIZACJI FUNKCJI OPERACYJNO-ROZNAWCZEJ JAKO KIERUNEK DZIAŁALNOŚCI ADMINISTRACYJNEJ POLICJI PAŃSTWOWEJ UKRAINY: KONCEPCJA I TREŚĆ

Wołodymyr Ogurczenko

kandydat nauk prawnych, doktorant Uniwersytet Państwowy w Dniepropietrowsku Spraw Wewnętrznych (Dniepr, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0008-1752-9740
Anotation. Artykuł naukowy, oparty na wszechstronnej analizie teorii prawa administracyjnego, stanowisk legislacyjnych i praktyki w zakresie działalności operacyjno-dochodzeniowej, ukazuje formy realizacji funkcji operacyjnodochodzeniowej jako kierunek działalności administracyjnej Krajowej Izby Reprezentantów. Policja Ukrainy. Udowodniono, że formami realizacji funkcji operacyjno-śledczej jako kierunku działalności administracyjnej Policji Narodowej Ukrainy są wyspecjalizowane środki zewnętrzne i działania o charakterze normatywnym, organizacyjnym, technicznym i koordynacyjnym, które w procesie realizacji funkcję operacyjno-dochodzeniową łączą się w jeden mechanizm mający na celu wykrywanie, ujawnianie i eliminowanie przestępstw, efektywne wykorzystanie zasobów w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywateli, ogólne gwarancje i ochronę prawa i porządku oraz bezpieczeństwa publicznego.
Keywords: Artykuł naukowy, oparty na wszechstronnej analizie teorii prawa administracyjnego, stanowisk legislacyjnych i praktyki w zakresie działalności operacyjno-dochodzeniowej, ukazuje formy realizacji funkcji operacyjnodochodzeniowej jako kierunek działalności administracyjnej Krajowej Izby Reprezentantów. Policja Ukrainy. Udowodniono, że formami realizacji funkcji operacyjno-śledczej jako kierunku działalności administracyjnej Policji Narodowej Ukrainy są wyspecjalizowane środki zewnętrzne i działania o charakterze normatywnym, organizacyjnym, technicznym i koordynacyjnym, które w procesie realizacji funkcję operacyjno-dochodzeniową łączą się w jeden mechanizm mający na celu wykrywanie, ujawnianie i eliminowanie przestępstw, efektywne wykorzystanie zasobów w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywateli, ogólne gwarancje i ochronę prawa i porządku oraz bezpieczeństwa publicznego.

KIERUNKI DZIAŁALNOŚCI KONTROLNEJ I NADZORCZEJ ORGANÓW I JEDNOSTEK POLICJI KRAJOWEJ UKRAINY

Roman Kozyakow

szef Komendy Głównej Policji Krajowej w Obwodzie Kirowogradzkim
ORCID ID: 0009-0008-7028-7832
Anotation. W artykule dokonano teoretycznego i prawnego studium obszarów działalności kontrolnej i nadzorczej Policji Narodowej Ukrainy. Stwierdzono, że dotychczasowa struktura organizacyjna organów i wydziałów Policji nie sprzyja efektywnemu wykonywaniu przez jej pracowników uprawnień w zakresie czynności kontrolnych i nadzorczych. Poparto stanowisko naukowe dotyczące konieczności nowelizacji art. 13 ustawy Ukrainy „O Policji Narodowej” w sprawie utworzenia nowego organu policyjnego w ramach Policji Narodowej – Policja o działalności prewencyjnej. Analizie poddano projekt ustawy Ukrainy „O prawie do cywilnej broni palnej” (nr rej. 5708), która zdaniem autora powinna regulować uprawnienia kontrolne i nadzorcze podmiotów jednolitego państwowego rejestru cywilnej broni palnej, czołowe miejsce, wśród których powinna znajdować się Policja Narodowa Ukrainy.
Keywords: W artykule dokonano teoretycznego i prawnego studium obszarów działalności kontrolnej i nadzorczej Policji Narodowej Ukrainy. Stwierdzono, że dotychczasowa struktura organizacyjna organów i wydziałów Policji nie sprzyja efektywnemu wykonywaniu przez jej pracowników uprawnień w zakresie czynności kontrolnych i nadzorczych. Poparto stanowisko naukowe dotyczące konieczności nowelizacji art. 13 ustawy Ukrainy „O Policji Narodowej” w sprawie utworzenia nowego organu policyjnego w ramach Policji Narodowej – Policja o działalności prewencyjnej. Analizie poddano projekt ustawy Ukrainy „O prawie do cywilnej broni palnej” (nr rej. 5708), która zdaniem autora powinna regulować uprawnienia kontrolne i nadzorcze podmiotów jednolitego państwowego rejestru cywilnej broni palnej, czołowe miejsce, wśród których powinna znajdować się Policja Narodowa Ukrainy.

REFUNDACJA LEKÓW JAKO NARZĘDZIE SKUTECZNEGO ZAOPATRZENIA FARMACEUTYCZNEGO

Monika Jumutia

studentka Katedry Prawa Konstytucyjnego i Administracyjnego, Zaporoski Uniwersytet Narodowy (Zaporoże, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0001-3609-0357
Anotation. W artykule dokonano analizy teoretycznych i normatywnych podstaw narzędzia refundacji leków w systemie opieki zdrowotnej Ukrainy. Podano autorskie podejścia do rozumienia refundacji leków, a także przykłady wsparcia regulacyjnego i prawnego tego procesu. Stwierdzono, że narzędzie refundacyjne jest powiązane z normami konstytucyjnymi dotyczącymi obowiązku państwa zapewnienia zrównoważonego funkcjonowania sektora ochrony zdrowia. Sugeruje się, że do cech refundacji należy obecność mechanizmu zarządzania państwem, jej klasyfikacja jako modelu partnerstwa publiczno-prywatnego, racjonalizacja wydatków budżetowych pod kątem realizacji zabezpieczenia społecznego, zapewnienie opieki medycznej określonym kategoriom obywateli poprzez zwrot kosztów i kierownictwo społeczne. Częściowo poddano analizie genezę doświadczeń europejskich w zakresie regulacyjnego zapewniania refundacji, a także krajowych. Podano pewne przepisy prawa krajowego, które pozwalają prześledzić rozwój narzędzia refundacyjnego w aspekcie historycznym. Wyciągnięto wnioski, że refundacja jest mechanizmem ekonomicznofinansowym, który przyczynia się do normalizacji wydatkowania środków budżetowych na produkty lecznicze i pozwala na osiągnięcie społecznie użytecznego celu i dobra globalnego poprzez kształtowanie takiego systemu relacji społecznych, w którym każdy uczestnik tych relacji będzie miał stan chroniony.
Keywords: W artykule dokonano analizy teoretycznych i normatywnych podstaw narzędzia refundacji leków w systemie opieki zdrowotnej Ukrainy. Podano autorskie podejścia do rozumienia refundacji leków, a także przykłady wsparcia regulacyjnego i prawnego tego procesu. Stwierdzono, że narzędzie refundacyjne jest powiązane z normami konstytucyjnymi dotyczącymi obowiązku państwa zapewnienia zrównoważonego funkcjonowania sektora ochrony zdrowia. Sugeruje się, że do cech refundacji należy obecność mechanizmu zarządzania państwem, jej klasyfikacja jako modelu partnerstwa publiczno-prywatnego, racjonalizacja wydatków budżetowych pod kątem realizacji zabezpieczenia społecznego, zapewnienie opieki medycznej określonym kategoriom obywateli poprzez zwrot kosztów i kierownictwo społeczne. Częściowo poddano analizie genezę doświadczeń europejskich w zakresie regulacyjnego zapewniania refundacji, a także krajowych. Podano pewne przepisy prawa krajowego, które pozwalają prześledzić rozwój narzędzia refundacyjnego w aspekcie historycznym. Wyciągnięto wnioski, że refundacja jest mechanizmem ekonomicznofinansowym, który przyczynia się do normalizacji wydatkowania środków budżetowych na produkty lecznicze i pozwala na osiągnięcie społecznie użytecznego celu i dobra globalnego poprzez kształtowanie takiego systemu relacji społecznych, w którym każdy uczestnik tych relacji będzie miał stan chroniony.

MECHANIZM ADMINISTRACYJNO-PRAWNY REALIZACJI FUNKCJI PRZEZ PROKURACJĘ: KONCEPCJA I STRUKTURA

Ołeksandr Iljenkow

zwycięzca Instytutu Badawczego Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0000-0570-2579
Anotation. Artykuł poświęcony jest kształtowaniu się koncepcji, cech i definicji struktury mechanizmu administracyjno-prawnego realizacji funkcji prokuratury. Ustalono, że administracyjno-prawny mechanizm realizacji funkcji przez prokuraturę charakteryzuje się następującymi charakterystycznymi cechami: 1) jest dynamiczną jednostką systemową, charakteryzującą się wewnętrzną organizacją normatywną, instytucjonalno-organizacyjną, instrumentalnofunkcjonalną, zasobowo- dostarczanie elementów tworzących pełną jedność; 2) konstrukcja wewnętrzna ma charakter konstrukcyjno-funkcjonalny; 3) każdy element ma swój cel, który jednocześnie wyznacza jeden cel funkcjonowania całego mechanizmu, jakim jest osiągnięcie zamierzonego skutku prawnego; 4) funkcjonowanie takiego mechanizmu zapewnia wzajemne powiązanie i oddziaływanie jego elementów; 5) wyłączny, specjalny skład podmiotów uprawnionych do wykonywania funkcji prokuratury; 6) bezpośrednie praktyczne wdrożenie takiego mechanizmu odbywa się w oparciu o normy administracyjno-prawne.
Keywords: Artykuł poświęcony jest kształtowaniu się koncepcji, cech i definicji struktury mechanizmu administracyjno-prawnego realizacji funkcji prokuratury. Ustalono, że administracyjno-prawny mechanizm realizacji funkcji przez prokuraturę charakteryzuje się następującymi charakterystycznymi cechami: 1) jest dynamiczną jednostką systemową, charakteryzującą się wewnętrzną organizacją normatywną, instytucjonalno-organizacyjną, instrumentalnofunkcjonalną, zasobowo- dostarczanie elementów tworzących pełną jedność; 2) konstrukcja wewnętrzna ma charakter konstrukcyjno-funkcjonalny; 3) każdy element ma swój cel, który jednocześnie wyznacza jeden cel funkcjonowania całego mechanizmu, jakim jest osiągnięcie zamierzonego skutku prawnego; 4) funkcjonowanie takiego mechanizmu zapewnia wzajemne powiązanie i oddziaływanie jego elementów; 5) wyłączny, specjalny skład podmiotów uprawnionych do wykonywania funkcji prokuratury; 6) bezpośrednie praktyczne wdrożenie takiego mechanizmu odbywa się w oparciu o normy administracyjno-prawne.

NIEKTÓRE ASPEKTY PRAWA DO SPRAWIEDLIWEGO PROCESU W PRAKTYCE EUROPEJSKIEGO TRYBUNAŁU PRAW CZŁOWIEKA

Taras Huk

laureat Naukowego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0000-3147-424X
Anotation. W artykule dokonano przeglądu kluczowych aspektów prawa do rzetelnego procesu sądowego w kontekście praktyki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC), ze szczególnym uwzględnieniem stosowania tajnych metod śledczych. W badaniu wykorzystano szczegółową analizę orzecznictwa ETPC, aby ocenić, w jaki sposób tajne operacje wpływają na rzetelność postępowań karnych. W badaniach wykorzystano ogólnonaukowe i specjalne metody poznania, m.in. metodę formalno-prawną, która posłużyła do badania normatywnych aktów prawnych Ukrainy i konwencji międzynarodowych; metoda kazuistyczna do rozpatrywania konkretnych spraw, w których ETPC orzekał w sprawie prawa do rzetelnego procesu przy stosowaniu tajnych śledztw, wraz z analizą wniosków sądu; metoda porównawcza; oraz metoda formalno-logiczna ułatwiająca definiowanie terminów i kryteriów. Opracowano kryteria definicji prowokacji pośredniej, które w dalszych badaniach należy dostosować do obowiązującego ustawodawstwa i/lub opracować propozycje wprowadzenia odpowiednich zmian legislacyjnych.
Keywords: W artykule dokonano przeglądu kluczowych aspektów prawa do rzetelnego procesu sądowego w kontekście praktyki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC), ze szczególnym uwzględnieniem stosowania tajnych metod śledczych. W badaniu wykorzystano szczegółową analizę orzecznictwa ETPC, aby ocenić, w jaki sposób tajne operacje wpływają na rzetelność postępowań karnych. W badaniach wykorzystano ogólnonaukowe i specjalne metody poznania, m.in. metodę formalno-prawną, która posłużyła do badania normatywnych aktów prawnych Ukrainy i konwencji międzynarodowych; metoda kazuistyczna do rozpatrywania konkretnych spraw, w których ETPC orzekał w sprawie prawa do rzetelnego procesu przy stosowaniu tajnych śledztw, wraz z analizą wniosków sądu; metoda porównawcza; oraz metoda formalno-logiczna ułatwiająca definiowanie terminów i kryteriów. Opracowano kryteria definicji prowokacji pośredniej, które w dalszych badaniach należy dostosować do obowiązującego ustawodawstwa i/lub opracować propozycje wprowadzenia odpowiednich zmian legislacyjnych.

MIEJSCE STANDARDÓW PRAWA ADMINISTRACYJNEGO W SYSTEMIE REGULACJI PRAWNYCH TWORZENIA REZERWY PERSONALNEJ ORGANÓW PROKURACYJNYCH

Wiaczesław Chorney

laureat Naukowego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-2124-1237
Anotation. Argumentuje się, że w systemie regulacji prawnych najwłaściwsze jest rozumienie zbioru normatywnych aktów prawnych o różnej mocy prawnej, które zawierają jednolite normy mające na celu regulację, organizację i usystematyzowanie stosunków prawnych powstających w procesie tworzenia rezerwy kadrowej prokuratur. Należy zauważyć, że w celu oceny odpowiedniego przepisu i ustalenia miejsca w nim norm prawa administracyjnego, najbardziej wskazane jest rozważenie systemu normatywnych aktów prawnych w danej dziedzinie, kierując się kryterium ich podziału według mocy prawnej . Podkreśla się, że w odniesieniu do prezentowanej problematyki Konstytucja Ukrainy określa najważniejsze aspekty dotyczące: po pierwsze, zapewnienia funkcjonowania prokuratury i określenia jej miejsca w systemie organów państwowych; po drugie, określenie kluczowych zasad kształtowania i realizacji polityki personalnej państwa; po trzecie, prowadzenie polityki zatrudnienia państwa.
Keywords: Argumentuje się, że w systemie regulacji prawnych najwłaściwsze jest rozumienie zbioru normatywnych aktów prawnych o różnej mocy prawnej, które zawierają jednolite normy mające na celu regulację, organizację i usystematyzowanie stosunków prawnych powstających w procesie tworzenia rezerwy kadrowej prokuratur. Należy zauważyć, że w celu oceny odpowiedniego przepisu i ustalenia miejsca w nim norm prawa administracyjnego, najbardziej wskazane jest rozważenie systemu normatywnych aktów prawnych w danej dziedzinie, kierując się kryterium ich podziału według mocy prawnej . Podkreśla się, że w odniesieniu do prezentowanej problematyki Konstytucja Ukrainy określa najważniejsze aspekty dotyczące: po pierwsze, zapewnienia funkcjonowania prokuratury i określenia jej miejsca w systemie organów państwowych; po drugie, określenie kluczowych zasad kształtowania i realizacji polityki personalnej państwa; po trzecie, prowadzenie polityki zatrudnienia państwa.

DZIAŁALNOŚĆ URBANISTYCZNA: KONCEPCJE, ZNAKI

Wołodymyr Jurko

laureat Naukowego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-2663-8784
Anotation. W artykule, w oparciu o analizę obowiązującego i retrospektywnego ustawodawstwa krajowego, a także różnych podejść naukowych, poddano analizie i zdefiniowaniu pojęcie działalności urbanistycznej oraz określono jego cechy charakterystyczne. Ustalono, że przywódcy i mieszkańcy wielu osiedli na Ukrainie w dalszym ciągu nie doceniają znaczenia ich wyglądu, przestrzeni publicznych i infrastruktury publicznej, nie do końca rozumiejąc korelację pomiędzy jakością życia, rozwojem społecznym i innymi kluczowymi elementami dobrobytu człowieka. Ustalono, że współczesny nurt urbanistyki powinien tworzyć zieloną gospodarkę niezależną od paliw kopalnych. Opracowując plany rozwoju obszarów miejskich, władze powinny uwzględnić strategie niskoemisyjne oraz odporność na zmianę klimatu. Jednakże jedną z kluczowych przeszkód w zarządzaniu jakością w obszarze rozwoju obszarów miejskich jest brak odpowiednich ram regulacyjnych i prawodawstwa na poziomie krajowym lub lokalnym. W szczególności w wielu osiedlach Ukrainy coraz częściej dostrzega się rozbieżność pomiędzy lokalnymi potrzebami a krajowymi ramami planowania przestrzennego.
Keywords: W artykule, w oparciu o analizę obowiązującego i retrospektywnego ustawodawstwa krajowego, a także różnych podejść naukowych, poddano analizie i zdefiniowaniu pojęcie działalności urbanistycznej oraz określono jego cechy charakterystyczne. Ustalono, że przywódcy i mieszkańcy wielu osiedli na Ukrainie w dalszym ciągu nie doceniają znaczenia ich wyglądu, przestrzeni publicznych i infrastruktury publicznej, nie do końca rozumiejąc korelację pomiędzy jakością życia, rozwojem społecznym i innymi kluczowymi elementami dobrobytu człowieka. Ustalono, że współczesny nurt urbanistyki powinien tworzyć zieloną gospodarkę niezależną od paliw kopalnych. Opracowując plany rozwoju obszarów miejskich, władze powinny uwzględnić strategie niskoemisyjne oraz odporność na zmianę klimatu. Jednakże jedną z kluczowych przeszkód w zarządzaniu jakością w obszarze rozwoju obszarów miejskich jest brak odpowiednich ram regulacyjnych i prawodawstwa na poziomie krajowym lub lokalnym. W szczególności w wielu osiedlach Ukrainy coraz częściej dostrzega się rozbieżność pomiędzy lokalnymi potrzebami a krajowymi ramami planowania przestrzennego.

DO CHARAKTERYSTYKI DOŚWIADCZEŃ USA W SZKOLENIU PERSONELU SIŁ ZBROJNYCH

Oleksandr Moskwycz

laureat Instytutu Badawczego Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0006-6047-092X
Anotation. Celem artykułu jest: opisanie pozytywnych doświadczeń Stanów Zjednoczonych Ameryki w szkoleniu kadr dla sił zbrojnych. W artykule, na podstawie analizy poglądów naukowych naukowców, podsumowano pozytywne doświadczenia Stanów Zjednoczonych Ameryki w szkoleniu kadr dla sił zbrojnych. Podkreślono, że Stany Zjednoczone są żywym przykładem skutecznego i jakościowego budowania systemu szkolenia kadr sił zbrojnych wszystkich szczebli i kierunków. Podkreślono najbardziej pozytywne aspekty doświadczeń określonego kraju, które mogą zainteresować ukraińskiego ustawodawcę w kontekście doskonalenia krajowego systemu szkolenia kadr Sił Zbrojnych Ukrainy. Stwierdzono, że Stany Zjednoczone są żywym przykładem skutecznego i jakościowego budowania systemu szkolenia kadr sił zbrojnych wszystkich szczebli i kierunków. System ten charakteryzuje się wysokim poziomem orientacji: po pierwsze, na kształcenie najwyższej klasy specjalistów w określonych obszarach; po drugie, podnoszenie kwalifikacji zawodowych i osobistych personelu wojskowego ubiegającego się o wyższe stanowiska. Ponadto, po stronie pozytywów, warto zwrócić uwagę na stabilność i dużą jednolitość przepisów dotyczących szkolenia kadr dla wojska.
Keywords: Celem artykułu jest: opisanie pozytywnych doświadczeń Stanów Zjednoczonych Ameryki w szkoleniu kadr dla sił zbrojnych. W artykule, na podstawie analizy poglądów naukowych naukowców, podsumowano pozytywne doświadczenia Stanów Zjednoczonych Ameryki w szkoleniu kadr dla sił zbrojnych. Podkreślono, że Stany Zjednoczone są żywym przykładem skutecznego i jakościowego budowania systemu szkolenia kadr sił zbrojnych wszystkich szczebli i kierunków. Podkreślono najbardziej pozytywne aspekty doświadczeń określonego kraju, które mogą zainteresować ukraińskiego ustawodawcę w kontekście doskonalenia krajowego systemu szkolenia kadr Sił Zbrojnych Ukrainy. Stwierdzono, że Stany Zjednoczone są żywym przykładem skutecznego i jakościowego budowania systemu szkolenia kadr sił zbrojnych wszystkich szczebli i kierunków. System ten charakteryzuje się wysokim poziomem orientacji: po pierwsze, na kształcenie najwyższej klasy specjalistów w określonych obszarach; po drugie, podnoszenie kwalifikacji zawodowych i osobistych personelu wojskowego ubiegającego się o wyższe stanowiska. Ponadto, po stronie pozytywów, warto zwrócić uwagę na stabilność i dużą jednolitość przepisów dotyczących szkolenia kadr dla wojska.

NAJNOWSZA POLITYKA PAŃSTWA W ZAKRESIE OCHRONY ZDROWIA JAKO PRZEDMIOT REGULACJI ADMINISTRACYJNO-PRAWNEJ

Siergiej Czerwiak

laureat
Naukowego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-6212-9905
Anotation. Adnotacja. Celem artykułu jest charakterystyka najnowszej polityki państwa w zakresie ochrony zdrowia jako przedmiotu regulacji administracyjno-prawnej w oparciu o systematyczną analizę integracji prawa administracyjnego i medycznego. W artykule wykazano, że polityka państwa w zakresie ochrony zdrowia jako przedmiotu regulacji administracyjno-prawnych polega na tworzeniu skutecznych mechanizmów regulacji państwa odpowiadających standardom krajowym i międzynarodowym, a także obejmuje dostosowywanie ustawodawstwa krajowego do norm europejskich, rozwój planowania strategicznego koncepcje, wielokanałowe finansowanie systemu opieki zdrowotnej, wsparcie badań naukowych i podnoszenie jakości kształcenia personelu medycznego. Celem nadrzędnym jest zachowanie puli genowej narodu, zapewnienie wysokiego poziomu zdrowia i jakości życia obywateli, będących kluczowymi czynnikami bezpieczeństwa narodowego.
Keywords: Adnotacja. Celem artykułu jest charakterystyka najnowszej polityki państwa w zakresie ochrony zdrowia jako przedmiotu regulacji administracyjno-prawnej w oparciu o systematyczną analizę integracji prawa administracyjnego i medycznego. W artykule wykazano, że polityka państwa w zakresie ochrony zdrowia jako przedmiotu regulacji administracyjno-prawnych polega na tworzeniu skutecznych mechanizmów regulacji państwa odpowiadających standardom krajowym i międzynarodowym, a także obejmuje dostosowywanie ustawodawstwa krajowego do norm europejskich, rozwój planowania strategicznego koncepcje, wielokanałowe finansowanie systemu opieki zdrowotnej, wsparcie badań naukowych i podnoszenie jakości kształcenia personelu medycznego. Celem nadrzędnym jest zachowanie puli genowej narodu, zapewnienie wysokiego poziomu zdrowia i jakości życia obywateli, będących kluczowymi czynnikami bezpieczeństwa narodowego.

DOŚWIADCZENIE ZAGRANICZNE W REGULACJI ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ ZA OSZUSTWA DOKONYWANE W POPRZEZ NIELEGALNE DZIAŁANIA Z WYKORZYSTANIEM ELEKTRONICZNEGO SPRZĘTU KOMPUTEROWEGO

Oleksandr Myrhorodskyi

laureat Nagrody Naukowej
Instytut Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0009-2197-449X
Anotation. Adnotacja. W artykule dokonano przeglądu doświadczeń Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej i Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie uregulowania odpowiedzialności karnej za oszustwa popełnione w drodze nielegalnych działań z wykorzystaniem elektronicznego sprzętu komputerowego. Podkreśla się, że istnienie wysokiej jakości i społecznie zdeterminowanego ustawodawstwa dotyczącego odpowiedzialności karnej jest jednym z najważniejszych kluczy do skutecznego przeciwdziałania deliktom. Ustalono, że w Kodeksie karnym Republiki Łotewskiej i Kodeksie karnym Rzeczypospolitej Polskiej czyny związane z oszustwami w systemie zautomatyzowanego przetwarzania danych są wyodrębnione jako odrębne przestępstwo. Proponuje się uwzględnienie doświadczeń Republiki Łotewskiej w części konstrukcji sankcji normy, która przewiduje odpowiedzialność za oszustwa popełnione w drodze nielegalnych działań z wykorzystaniem elektronicznego sprzętu komputerowego, oraz uzupełnienie części 3 art. 190 Kodeksu karnego Ukrainy z alternatywnym rodzajem kary w postaci grzywny. Podkreśla się, że takie orzeczenie umożliwi sądom wybór najbardziej sprawiedliwej kary dla winnych popełnienia czynu niedozwolonego, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności sprawy i zwiększy skuteczność prawa o odpowiedzialności karnej.
Keywords: Adnotacja. W artykule dokonano przeglądu doświadczeń Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej i Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie uregulowania odpowiedzialności karnej za oszustwa popełnione w drodze nielegalnych działań z wykorzystaniem elektronicznego sprzętu komputerowego. Podkreśla się, że istnienie wysokiej jakości i społecznie zdeterminowanego ustawodawstwa dotyczącego odpowiedzialności karnej jest jednym z najważniejszych kluczy do skutecznego przeciwdziałania deliktom. Ustalono, że w Kodeksie karnym Republiki Łotewskiej i Kodeksie karnym Rzeczypospolitej Polskiej czyny związane z oszustwami w systemie zautomatyzowanego przetwarzania danych są wyodrębnione jako odrębne przestępstwo. Proponuje się uwzględnienie doświadczeń Republiki Łotewskiej w części konstrukcji sankcji normy, która przewiduje odpowiedzialność za oszustwa popełnione w drodze nielegalnych działań z wykorzystaniem elektronicznego sprzętu komputerowego, oraz uzupełnienie części 3 art. 190 Kodeksu karnego Ukrainy z alternatywnym rodzajem kary w postaci grzywny. Podkreśla się, że takie orzeczenie umożliwi sądom wybór najbardziej sprawiedliwej kary dla winnych popełnienia czynu niedozwolonego, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności sprawy i zwiększy skuteczność prawa o odpowiedzialności karnej.

MIĘDZYNARODOWE STANDARDY I PRAKTYKI MONITOROWANIA STANU PRZESTRZEGANIA DYSCYPLINA I LEGALNOŚCI W DZIAŁALNOŚCI PATROLOWEJ POLICJA KRAJÓW OBCYCH

Oleksandr Paramonow

laureat
Instytutu Badawczego Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1572-0562
Anotation. Adnotacja. W artykule autor dokonał analizy międzynarodowych standardów i praktyk monitorowania stanu przestrzegania dyscypliny i legalności w działalności policji patrolowej obcych państw. Autor zauważa wagę wykorzystania doświadczeń międzynarodowych dla zapewnienia monitorowania stanu przestrzegania dyscypliny i legalności w krajach o najbardziej rozwiniętych demokracjach i systemach prawnych społeczeństwa w ogóle, a w szczególności skutecznych jednostkach policji, które w wyniku prób i metody dostosowania odpowiedniego doświadczenia policji do realiów ukraińskiego ustawodawstwa mogą rozwiązać szereg problematycznych problemów o skali krajowej Autor zauważa, że wiodące doświadczenia Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych Ameryki nie obejmują wyodrębnienia jednostek inspekcyjnych i monitorujących działalność poszczególnych jednostek policji, ale kwestię punktowego rozdrobnienia systemów zapewnienia przestrzegania dyscypliny i legalności w międzyregionalne jednostki terytorialne pozostają otwarte i istotne, co z kolei otwiera nowe horyzonty naukowe i potrzeby analizy efektywności takiego sposobu organizacji działań.
Keywords: Adnotacja. W artykule autor dokonał analizy międzynarodowych standardów i praktyk monitorowania stanu przestrzegania dyscypliny i legalności w działalności policji patrolowej obcych państw. Autor zauważa wagę wykorzystania doświadczeń międzynarodowych dla zapewnienia monitorowania stanu przestrzegania dyscypliny i legalności w krajach o najbardziej rozwiniętych demokracjach i systemach prawnych społeczeństwa w ogóle, a w szczególności skutecznych jednostkach policji, które w wyniku prób i metody dostosowania odpowiedniego doświadczenia policji do realiów ukraińskiego ustawodawstwa mogą rozwiązać szereg problematycznych problemów o skali krajowej Autor zauważa, że wiodące doświadczenia Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych Ameryki nie obejmują wyodrębnienia jednostek inspekcyjnych i monitorujących działalność poszczególnych jednostek policji, ale kwestię punktowego rozdrobnienia systemów zapewnienia przestrzegania dyscypliny i legalności w międzyregionalne jednostki terytorialne pozostają otwarte i istotne, co z kolei otwiera nowe horyzonty naukowe i potrzeby analizy efektywności takiego sposobu organizacji działań.

NASZE DOŚWIADCZENIA WE WDROŻENIU INFORMACJI I ANALITYK ZAPEWNIAJĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ ORGANÓW POLICJI

Jana Kowalczuk

laureat
Naukowego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-3757-6241
Anotation. Adnotacja. W artykule zbadano doświadczenia USA w zakresie wykorzystania najnowszych technologii we wdrażaniu wsparcia informacyjno-analitycznego działań organów Policji. Autor stwierdza, że wykorzystanie analityki danych i algorytmów w działaniach policji niesie ze sobą wiele potencjalnych korzyści, ale niesie ze sobą także znaczne ryzyko, w tym stronniczość. Należą do nich nieuczciwa dyskryminacja ze względu na chronione cechy, rzeczywiste lub pozorne zniekształcenia procesu decyzyjnego lub wyniki i procesy, które są systematycznie mniej sprawiedliwe dla jednostek w określonej grupie. W konkluzji stwierdzono, że organizacje policyjne mogą wykorzystywać duże zbiory danych i sztuczną inteligencję do zwalczania przestępczości i poprawy bezpieczeństwa. Można je jednak również wykorzystać jako narzędzia wzmacniające pozycję obywateli i ograniczające skutki dyskryminacyjne dla jednostek, grup i społeczeństwa jako całości. W USA do efektywniejszych działań informacyjnych i analitycznych policji wykorzystywane są różne platformy chmur narodowych, np. PredPol i HunchLab, które wykazały całkiem dobre wyniki.
Keywords: Adnotacja. W artykule zbadano doświadczenia USA w zakresie wykorzystania najnowszych technologii we wdrażaniu wsparcia informacyjno-analitycznego działań organów Policji. Autor stwierdza, że wykorzystanie analityki danych i algorytmów w działaniach policji niesie ze sobą wiele potencjalnych korzyści, ale niesie ze sobą także znaczne ryzyko, w tym stronniczość. Należą do nich nieuczciwa dyskryminacja ze względu na chronione cechy, rzeczywiste lub pozorne zniekształcenia procesu decyzyjnego lub wyniki i procesy, które są systematycznie mniej sprawiedliwe dla jednostek w określonej grupie. W konkluzji stwierdzono, że organizacje policyjne mogą wykorzystywać duże zbiory danych i sztuczną inteligencję do zwalczania przestępczości i poprawy bezpieczeństwa. Można je jednak również wykorzystać jako narzędzia wzmacniające pozycję obywateli i ograniczające skutki dyskryminacyjne dla jednostek, grup i społeczeństwa jako całości. W USA do efektywniejszych działań informacyjnych i analitycznych policji wykorzystywane są różne platformy chmur narodowych, np. PredPol i HunchLab, które wykazały całkiem dobre wyniki.

TYPOWE BADACZE SYTUACJI PODCZAS DOCHODZENIA OSZUSTW W SFERIE KORZYSTANIA Z BANKOWOŚCI INTERNETOWEJ: DYSKUSJE NAUKOWE

Siergiej Perhun

laureat
Naukowego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0002-6631-2632
Anotation. Adnotacja. Artykuł naukowy poświęcony jest niektórym aspektom badania oszustw w korzystaniu z bankowości internetowej. Rozpatrzono typowe sytuacje dochodzeniowe w postępowaniu karnym oparte na fakcie popełnienia badanej kategorii przestępstw. Ustalono, że niedostateczna świadomość osób uprawnionych na temat rodzajów typowych sytuacji śledczych i odpowiadających im wersji śledczych prowadzi do pogorszenia efektywności początkowego etapu śledztwa, na skutek błędnego określenia kierunków śledztwa, wybór zestawu odpowiednich działań proceduralnych. Należy zauważyć, że dochodzenie w sprawie przestępstwa musi odbywać się w określonej kolejności. Kolejność tę zapewnia prowadzenie czynności dochodzeniowych (przeszukań), tajnych czynności dochodzeniowych (przeszukań) i innych czynności proceduralnych zgodnie z typowymi sytuacjami dochodzeniowymi. Wskazana kategoria kryminalistyczna pełni rolę regulatora realizacji wymienionych powyżej środków. Ich autorska definicja podana jest jako system informacji o zdarzeniu nielegalnym i sytuacji jego dochodzenia, który wpływa na wybór i kolejność prowadzenia czynności dochodzeniowych (przeszukań), tajnych czynności dochodzeniowych (przeszukań) i innych czynności proceduralnych w celu jak najefektywniejszej realizacji określonego etapu postępowania karnego. Sformułowano typowe sytuacje dochodzeniowe w zakresie dochodzenia w sprawie oszustw w zakresie korzystania z bankowości internetowej, a mianowicie: 1) zostały popełnione oszukańcze działania w zakresie korzystania z bankowości internetowej, istnieje osobisty materiał dowodowy, oszust jest znany; 2) doszło do oszukańczych działań w zakresie korzystania z bankowości internetowej, istnieje osobisty materiał dowodowy, sprawca oszusta jest nieznany; 3) doszło do oszukańczych działań w zakresie korzystania z bankowości internetowej, istnieje baza dowodowa osobista i rzeczowa, sprawca oszusta jest nieznany; 4) dopuszczono się oszukańczych działań w zakresie korzystania z bankowości internetowej, całkowity brak jest podstawy dowodowej.
Keywords: Adnotacja. Artykuł naukowy poświęcony jest niektórym aspektom badania oszustw w korzystaniu z bankowości internetowej. Rozpatrzono typowe sytuacje dochodzeniowe w postępowaniu karnym oparte na fakcie popełnienia badanej kategorii przestępstw. Ustalono, że niedostateczna świadomość osób uprawnionych na temat rodzajów typowych sytuacji śledczych i odpowiadających im wersji śledczych prowadzi do pogorszenia efektywności początkowego etapu śledztwa, na skutek błędnego określenia kierunków śledztwa, wybór zestawu odpowiednich działań proceduralnych. Należy zauważyć, że dochodzenie w sprawie przestępstwa musi odbywać się w określonej kolejności. Kolejność tę zapewnia prowadzenie czynności dochodzeniowych (przeszukań), tajnych czynności dochodzeniowych (przeszukań) i innych czynności proceduralnych zgodnie z typowymi sytuacjami dochodzeniowymi. Wskazana kategoria kryminalistyczna pełni rolę regulatora realizacji wymienionych powyżej środków. Ich autorska definicja podana jest jako system informacji o zdarzeniu nielegalnym i sytuacji jego dochodzenia, który wpływa na wybór i kolejność prowadzenia czynności dochodzeniowych (przeszukań), tajnych czynności dochodzeniowych (przeszukań) i innych czynności proceduralnych w celu jak najefektywniejszej realizacji określonego etapu postępowania karnego. Sformułowano typowe sytuacje dochodzeniowe w zakresie dochodzenia w sprawie oszustw w zakresie korzystania z bankowości internetowej, a mianowicie: 1) zostały popełnione oszukańcze działania w zakresie korzystania z bankowości internetowej, istnieje osobisty materiał dowodowy, oszust jest znany; 2) doszło do oszukańczych działań w zakresie korzystania z bankowości internetowej, istnieje osobisty materiał dowodowy, sprawca oszusta jest nieznany; 3) doszło do oszukańczych działań w zakresie korzystania z bankowości internetowej, istnieje baza dowodowa osobista i rzeczowa, sprawca oszusta jest nieznany; 4) dopuszczono się oszukańczych działań w zakresie korzystania z bankowości internetowej, całkowity brak jest podstawy dowodowej.

PRZEDMIOT REALIZACJI POSTĘPOWANIA ADMINISTRACYJNEGO W ZAKRESIE ZAPEWNIENIA CYBERBEZPIECZEŃSTWA

Oleksandr Nikołajczyk

laureat
Naukowego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-0218-870X
Anotation. Adnotacja. Celem artykułu jest zarysowanie i scharakteryzowanie statusu prawnego podmiotów realizujących procedury administracyjne z zakresu cyberbezpieczeństwa. W artykule, w oparciu o analizę poglądów naukowych naukowców, zaproponowano autorskie podejście do definiowania pojęcia „podmiotów realizacji procedur administracyjnych z zakresu cyberbezpieczeństwa”. Podświetlony jest krąg odpowiednich tematów. Przeprowadzono analizę norm obowiązującego ustawodawstwa, na podstawie której scharakteryzowano stan prawny kluczowych podmiotów realizacji procedur administracyjnych z zakresu cyberbezpieczeństwa. Ustalono, że pod tematyką realizacji procedur administracyjnych w zakresie cyberbezpieczeństwa najwłaściwsze jest rozumienie zespołu specjalnie upoważnionych organów państwowych (reprezentowanych przez ich urzędników), które zgodnie z normami obowiązującego prawodawstwa , są umocowani i posiadają niezbędne kompetencje do wdrażania działań i środków ch do ochrony systemów i sieci informatycznych, a także koordynację działań mających na celu zapobieganie, wykrywanie i reagowanie na zagrożenia cybernetyczne.
Keywords: Adnotacja. Celem artykułu jest zarysowanie i scharakteryzowanie statusu prawnego podmiotów realizujących procedury administracyjne z zakresu cyberbezpieczeństwa. W artykule, w oparciu o analizę poglądów naukowych naukowców, zaproponowano autorskie podejście do definiowania pojęcia „podmiotów realizacji procedur administracyjnych z zakresu cyberbezpieczeństwa”. Podświetlony jest krąg odpowiednich tematów. Przeprowadzono analizę norm obowiązującego ustawodawstwa, na podstawie której scharakteryzowano stan prawny kluczowych podmiotów realizacji procedur administracyjnych z zakresu cyberbezpieczeństwa. Ustalono, że pod tematyką realizacji procedur administracyjnych w zakresie cyberbezpieczeństwa najwłaściwsze jest rozumienie zespołu specjalnie upoważnionych organów państwowych (reprezentowanych przez ich urzędników), które zgodnie z normami obowiązującego prawodawstwa , są umocowani i posiadają niezbędne kompetencje do wdrażania działań i środków ch do ochrony systemów i sieci informatycznych, a także koordynację działań mających na celu zapobieganie, wykrywanie i reagowanie na zagrożenia cybernetyczne.

BEZPIECZEŃSTWO EKONOMICZNE JAKO PRZEDMIOT BADANIA ADMINISTRACYJNEGO I PRAWNEGO ZAPOBIEGANIA I ZWALCZANIA PRZESTĘPSTW Z TEGO ZAKRESU

Serhij Muntyan

laureat
Instytutu Badawczego Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0007-4238-243X
Anotation. Adnotacja. W artykule podkreślono, że pilną sprawą jest opracowanie skutecznego mechanizmu zapobiegania i zwalczania przestępstw z zakresu bezpieczeństwa gospodarczego. Stwierdzono, że zapobieganie i przeciwdziałanie przestępstwom z zakresu bezpieczeństwa ekonomicznego jako przedmiot badań administracyjno-prawnych jest zjawiskiem dość złożonym i wieloaspektowym, związanym z funkcjonowaniem różnorodnych stosunków społecznych, w ramach których podmioty upoważnione przez państwo prowadzić działania mające na celu zapobieganie przejawom potencjalnych zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych w sferze gospodarczej, a także przezwyciężanie negatywnych konsekwencji wynikających z faktycznej realizacji tych zagrożeń. Jednocześnie działalność uprawnionych podmiotów zarówno w zakresie zapobiegania, jak i zwalczania przestępstw z zakresu bezpieczeństwa ekonomicznego jest ze sobą powiązana, warunkuje i organicznie kontynuuje wzajemne działanie. Mając to na uwadze, uważamy za konieczne rozumieć zapobieganie i przeciwdziałanie przestępstwom w sferze bezpieczeństwa ekonomicznego jako zespół działań podmiotów upoważnionych przez państwo na poziomie regulacyjnym, mających na celu zapobieganie popełnianiu wszelkiego rodzaju przestępstw w sferę funkcjonowania sektora gospodarczego państwa, realizację reakcji na potencjalne i realne zagrożenia dla tego sektora, które mogą mieć przejawy zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, eliminowanie i przezwyciężanie negatywnych konsekwencji w przypadku przestępstw w tym obszarze, która prowadzona jest w celu zapewnienia prawidłowego stanu narodowych interesów gospodarczych państwa.
Keywords: Adnotacja. W artykule podkreślono, że pilną sprawą jest opracowanie skutecznego mechanizmu zapobiegania i zwalczania przestępstw z zakresu bezpieczeństwa gospodarczego. Stwierdzono, że zapobieganie i przeciwdziałanie przestępstwom z zakresu bezpieczeństwa ekonomicznego jako przedmiot badań administracyjno-prawnych jest zjawiskiem dość złożonym i wieloaspektowym, związanym z funkcjonowaniem różnorodnych stosunków społecznych, w ramach których podmioty upoważnione przez państwo prowadzić działania mające na celu zapobieganie przejawom potencjalnych zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych w sferze gospodarczej, a także przezwyciężanie negatywnych konsekwencji wynikających z faktycznej realizacji tych zagrożeń. Jednocześnie działalność uprawnionych podmiotów zarówno w zakresie zapobiegania, jak i zwalczania przestępstw z zakresu bezpieczeństwa ekonomicznego jest ze sobą powiązana, warunkuje i organicznie kontynuuje wzajemne działanie. Mając to na uwadze, uważamy za konieczne rozumieć zapobieganie i przeciwdziałanie przestępstwom w sferze bezpieczeństwa ekonomicznego jako zespół działań podmiotów upoważnionych przez państwo na poziomie regulacyjnym, mających na celu zapobieganie popełnianiu wszelkiego rodzaju przestępstw w sferę funkcjonowania sektora gospodarczego państwa, realizację reakcji na potencjalne i realne zagrożenia dla tego sektora, które mogą mieć przejawy zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, eliminowanie i przezwyciężanie negatywnych konsekwencji w przypadku przestępstw w tym obszarze, która prowadzona jest w celu zapewnienia prawidłowego stanu narodowych interesów gospodarczych państwa.

MIEJSCE ORGANÓW SAMORZĄDU LOKALNEGO W SYSTEMIE PRACY PRZEMYSŁU OBRONNEGO PODMIOTÓW ZAPEWNIAJĄCYCH ZABEZPIECZENIE

Borys Bieły

laureat
Instytutu Badawczego Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0007-0165-6342
Anotation. Adnotacja. W artykule zdefiniowano samorząd lokalny na Ukrainie jako gwarantowane przez państwo prawo i instytucjonalną zdolność wspólnot terytorialnych do samodzielnego lub za pośrednictwem wybieranych organów przedstawicielskich rozwiązywania problemów o znaczeniu lokalnym w ramach Konstytucji i ustaw Ukrainy, mających na celu spełnienie potrzeby publiczne mieszkańców niektórych terytoriów. Ujawnia się, że samorząd lokalny funkcjonuje jako forma decentralizacji władzy publicznej, łącząca elementy samodzielności wspólnoty w podejmowaniu decyzji z odpowiedzialnością przed władzą centralną, co pozwala na efektywne zarządzanie, zrównoważony rozwój gmin i realizację zasad demokracja na szczeblu lokalnym. Stwierdzono, że organy samorządu terytorialnego zajmują kluczowe miejsce w systemie podmiotów odpowiedzialnych za zapewnienie zdolności obronnych Ukrainy, ze względu na bliskość społeczności lokalnych i obiektów infrastruktury krytycznej, a także ze względu na szerokie kompetencje, jakie samorządy te posiadają Organy samorządu terytorialnego działają na szczeblu regionalnym.
Keywords: Adnotacja. W artykule zdefiniowano samorząd lokalny na Ukrainie jako gwarantowane przez państwo prawo i instytucjonalną zdolność wspólnot terytorialnych do samodzielnego lub za pośrednictwem wybieranych organów przedstawicielskich rozwiązywania problemów o znaczeniu lokalnym w ramach Konstytucji i ustaw Ukrainy, mających na celu spełnienie potrzeby publiczne mieszkańców niektórych terytoriów. Ujawnia się, że samorząd lokalny funkcjonuje jako forma decentralizacji władzy publicznej, łącząca elementy samodzielności wspólnoty w podejmowaniu decyzji z odpowiedzialnością przed władzą centralną, co pozwala na efektywne zarządzanie, zrównoważony rozwój gmin i realizację zasad demokracja na szczeblu lokalnym. Stwierdzono, że organy samorządu terytorialnego zajmują kluczowe miejsce w systemie podmiotów odpowiedzialnych za zapewnienie zdolności obronnych Ukrainy, ze względu na bliskość społeczności lokalnych i obiektów infrastruktury krytycznej, a także ze względu na szerokie kompetencje, jakie samorządy te posiadają Organy samorządu terytorialnego działają na szczeblu regionalnym.

POJĘCIE I TREŚĆ PRAWA DO PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI NA UKRAINIE

Mykoła Tymoszewicz

laureat
Instytutu Badawczego Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-3614-022X
Anotation. Adnotacja. W artykule, w oparciu o analizę poglądów naukowych naukowców oraz norm obowiązującego ustawodawstwa, zaproponowano autorską definicję pojęcia działalności przedsiębiorczej. Zwrócono uwagę na fakt, że prawo do prowadzenia działalności gospodarczej jest jednym z kluczowych podmiotowych praw człowieka, zapisanym w postanowieniach Konstytucji Ukrainy, Kodeksu Gospodarczego Ukrainy, a także szeregu aktów prawnych i wykonawczych. -prawa. Sformułowano autorską definicję pojęcia „prawo do prowadzenia działalności gospodarczej”. Stwierdzono, że prawo do prowadzenia działalności gospodarczej to podmiotowe, zindywidualizowane, zapewniane i gwarantowane przez państwo, nabyte prawo podmiotowe osoby fizycznej lub prawnej do prowadzenia ważnej gospodarczo i społecznie, niezakazanej przez prawo działalności gospodarczej, mającej na celu uzyskanie zysk. Treść tego prawa ukazuje się więc następująco: 1) jest to podmiotowe prawo człowieka gwarantowane przez Konstytucję Ukrainy, zapewniane poprzez mechanizmy administracyjne; 2) przedmiotem tego prawa jest działalność szczególna, ważna społecznie i gospodarczo – przedsiębiorcza, która ma pozytywne znaczenie dla państwa i ma na celu osiągnięcie zysku przez osobę fizyczną lub prawną; 3) realizacja prawa do prowadzenia działalności gospodarczej prowadzi do powstania różnorodnych stosunków prawnych, z których zdecydowana większość związana jest z działalnością państwa i dlatego jest przedmiotem regulacji administracyjno-prawnych.
Keywords: Adnotacja. W artykule, w oparciu o analizę poglądów naukowych naukowców oraz norm obowiązującego ustawodawstwa, zaproponowano autorską definicję pojęcia działalności przedsiębiorczej. Zwrócono uwagę na fakt, że prawo do prowadzenia działalności gospodarczej jest jednym z kluczowych podmiotowych praw człowieka, zapisanym w postanowieniach Konstytucji Ukrainy, Kodeksu Gospodarczego Ukrainy, a także szeregu aktów prawnych i wykonawczych. -prawa. Sformułowano autorską definicję pojęcia „prawo do prowadzenia działalności gospodarczej”. Stwierdzono, że prawo do prowadzenia działalności gospodarczej to podmiotowe, zindywidualizowane, zapewniane i gwarantowane przez państwo, nabyte prawo podmiotowe osoby fizycznej lub prawnej do prowadzenia ważnej gospodarczo i społecznie, niezakazanej przez prawo działalności gospodarczej, mającej na celu uzyskanie zysk. Treść tego prawa ukazuje się więc następująco: 1) jest to podmiotowe prawo człowieka gwarantowane przez Konstytucję Ukrainy, zapewniane poprzez mechanizmy administracyjne; 2) przedmiotem tego prawa jest działalność szczególna, ważna społecznie i gospodarczo – przedsiębiorcza, która ma pozytywne znaczenie dla państwa i ma na celu osiągnięcie zysku przez osobę fizyczną lub prawną; 3) realizacja prawa do prowadzenia działalności gospodarczej prowadzi do powstania różnorodnych stosunków prawnych, z których zdecydowana większość związana jest z działalnością państwa i dlatego jest przedmiotem regulacji administracyjno-prawnych.

ISTOTA I ZNACZENIE DZIAŁALNOŚCI PRZEDSIĘBIORCZEJ DLA ROZWOJU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO KRAJU

Siergiej Serikow

laureat
Naukowego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0004-0007-9481
Anotation. Adnotacja. W artykule, bazując na analizie poglądów naukowych naukowców oraz norm obowiązującego ustawodawstwa, wskazano najważniejsze cechy charakteryzujące istotę działalności przedsiębiorczej. Podkreśla się, że rozwój społeczno-gospodarczy odzwierciedla powiązania stanu gospodarczego i społecznego kraju, wzajemne oddziaływanie warunków społecznych i społeczne konsekwencje zmian gospodarczych. Znaczenie działalności przedsiębiorczej dla rozwoju społeczno-gospodarczego kraju przejawia się w następujących kierunkach: a) gospodarczy - pobudzanie konkurencji i przeciwdziałanie monopolom; proaktywne objęcie tymi sferami produkcji niematerialnej i materialnej, które pozostały bez wystarczającego wsparcia ze strony władz państwowych i organów samorządu terytorialnego; optymalizacja wykorzystania zasobów naturalnych, finansowych i pracy; zwiększenie wolumenu wpływów podatkowych do budżetów różnych szczebli; b) społeczne – zapewnienie elastycznego i szybkiego zaspokojenia potrzeb społecznych w zakresie określonych towarów, robót budowlanych i usług; zwiększanie liczby zatrudnionych, w tym poprzez tworzenie nowych miejsc pracy; prowadzenie działalności charytatywnej i mecenatu; c) polityczny – zmniejszający poziom napięcia społecznego; wzmocnienie roli klasy średniej w podejmowaniu ważnych decyzji państwowych; możliwość lobbowania interesów dużych przedsiębiorstw w oparciu o sponsorowanie ruchów i partii politycznych.
Keywords: Adnotacja. W artykule, bazując na analizie poglądów naukowych naukowców oraz norm obowiązującego ustawodawstwa, wskazano najważniejsze cechy charakteryzujące istotę działalności przedsiębiorczej. Podkreśla się, że rozwój społeczno-gospodarczy odzwierciedla powiązania stanu gospodarczego i społecznego kraju, wzajemne oddziaływanie warunków społecznych i społeczne konsekwencje zmian gospodarczych. Znaczenie działalności przedsiębiorczej dla rozwoju społeczno-gospodarczego kraju przejawia się w następujących kierunkach: a) gospodarczy - pobudzanie konkurencji i przeciwdziałanie monopolom; proaktywne objęcie tymi sferami produkcji niematerialnej i materialnej, które pozostały bez wystarczającego wsparcia ze strony władz państwowych i organów samorządu terytorialnego; optymalizacja wykorzystania zasobów naturalnych, finansowych i pracy; zwiększenie wolumenu wpływów podatkowych do budżetów różnych szczebli; b) społeczne – zapewnienie elastycznego i szybkiego zaspokojenia potrzeb społecznych w zakresie określonych towarów, robót budowlanych i usług; zwiększanie liczby zatrudnionych, w tym poprzez tworzenie nowych miejsc pracy; prowadzenie działalności charytatywnej i mecenatu; c) polityczny – zmniejszający poziom napięcia społecznego; wzmocnienie roli klasy średniej w podejmowaniu ważnych decyzji państwowych; możliwość lobbowania interesów dużych przedsiębiorstw w oparciu o sponsorowanie ruchów i partii politycznych.

„PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ” JAKO KATEGORIA PRAWA ADMINISTRACYJNEGO: GŁÓWNA CHARAKTERYSTYKA I KRYTERIA DEFINICJI

Andrij Mostowy

laureat
Naukowego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0002-6532-9475
Anotation. Adnotacja. W artykule dokonano analizy różnych podejść do definiowania pojęcia „przedsiębiorczość” oraz kryteriów klasyfikacji przedsiębiorczości jako małej i średniej. Stwierdzono, że podstawą podziału na następujące rodzaje przedsiębiorczości jest: średnia liczba pracowników za okres sprawozdawczy (rok kalendarzowy) oraz roczny dochód z dowolnej działalności przedsiębiorstwa. Podejście to różni się nieco od podejścia europejskiego, dla którego ważny jest „roczny obrót” i „bilans roczny” przedsiębiorstwa, a także liczba pracowników. Autor dokonuje rozróżnienia pomiędzy pojęciami „przedsiębiorczość” i „biznes”, które często są używane jako synonimy. Ustalono, że przedsiębiorczość jest pojęciem bardziej ogólnym, obejmującym innowacyjność, tworzenie nowych pomysłów i koncepcji, natomiast biznes koncentruje się na praktycznych aspektach jej prowadzenia, wdrażania tych pomysłów i osiągania zysku. Dokonano uogólnienia na temat celowości mówienia o treści i istocie kategorii „przedsiębiorczość” w dyskursie kontekstu ogólnego i szczegółowego. Gdzie ogólny kontekst reprezentują jego innowacyjne, proaktywne i ryzykowne cechy. Jednocześnie konkret określa swoją przynależność do właściwej dziedziny prawa i dziedziny wiedzy naukowej, która bada podstawy rozwoju wskazanych przez nią procesów.
Keywords: Adnotacja. W artykule dokonano analizy różnych podejść do definiowania pojęcia „przedsiębiorczość” oraz kryteriów klasyfikacji przedsiębiorczości jako małej i średniej. Stwierdzono, że podstawą podziału na następujące rodzaje przedsiębiorczości jest: średnia liczba pracowników za okres sprawozdawczy (rok kalendarzowy) oraz roczny dochód z dowolnej działalności przedsiębiorstwa. Podejście to różni się nieco od podejścia europejskiego, dla którego ważny jest „roczny obrót” i „bilans roczny” przedsiębiorstwa, a także liczba pracowników. Autor dokonuje rozróżnienia pomiędzy pojęciami „przedsiębiorczość” i „biznes”, które często są używane jako synonimy. Ustalono, że przedsiębiorczość jest pojęciem bardziej ogólnym, obejmującym innowacyjność, tworzenie nowych pomysłów i koncepcji, natomiast biznes koncentruje się na praktycznych aspektach jej prowadzenia, wdrażania tych pomysłów i osiągania zysku. Dokonano uogólnienia na temat celowości mówienia o treści i istocie kategorii „przedsiębiorczość” w dyskursie kontekstu ogólnego i szczegółowego. Gdzie ogólny kontekst reprezentują jego innowacyjne, proaktywne i ryzykowne cechy. Jednocześnie konkret określa swoją przynależność do właściwej dziedziny prawa i dziedziny wiedzy naukowej, która bada podstawy rozwoju wskazanych przez nią procesów.