Journal №6 (58) / 2023|KELM

WYKAZ ZAŁĄCZONYCH PLIKÓW

ISTOTA I POTENCJAŁ PRACY ZESPOŁOWEJ W KONTEKŚCIE PARTNERSKICH INTERAKCJI W SZKOLE PODSTAWOWEJ

Maryna Yepikhina, Victoriia Zhelanova

Maryna Yepikhina, kandydat nauk pedagogicznych, profesor nadzwyczajny, Doktorant Katedry Pedagogiki Przedszkolnej i Podstawowej Instytut Pedagogiki i Psychologii Pedagogiki i Nauki DZ „Ługański Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki” (Połtawa, Ukraina)
Victoriia Zhelanova, doktor nauk pedagogicznych, profesor, Profesor Katedry Teorii i Historii Pedagogiki Uniwersytet Kijowski im. Borysa Grinczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-0199-8186; ORCID ID: 0000-0001-9467-1080
Anotation. Adnotacja. W artykule ustalono, że partnerskie oddziaływanie, jako strategiczny kierunek współczesnej edukacji, determinuje odnowę form i metod uczenia się, wśród których priorytetem jest praca zespołowa w szkole podstawowej. Ujawniono istotę pojęcia „zespół”, „praca zespołowa”, przedstawiono autorską interpretację istoty „interakcji partnerskiej”. Rozważono różnice pomiędzy zespołem a grupą, podkreślono główne cechy pracy zespołowej. Ustalono, że praca zespołowa jest kluczowym narzędziem partnerskiej interakcji, ponieważ głównymi cechami pracy zespołowej są podstawowe elementy partnerskiej interakcji, które są rozpatrywane w aspekcie komunikacyjnym, interaktywnym i percepcyjnym. Określono znaczenie pracy zespołowej w procesie edukacyjnym szkoły podstawowej. W badaniach wykorzystano zespół metod ogólnonaukowych: analizę źródeł literackich, analizę definicyjną, syntezę, porównanie, systematyzację źródeł naukowych, generalizację.
Keywords: Adnotacja. W artykule ustalono, że partnerskie oddziaływanie, jako strategiczny kierunek współczesnej edukacji, determinuje odnowę form i metod uczenia się, wśród których priorytetem jest praca zespołowa w szkole podstawowej. Ujawniono istotę pojęcia „zespół”, „praca zespołowa”, przedstawiono autorską interpretację istoty „interakcji partnerskiej”. Rozważono różnice pomiędzy zespołem a grupą, podkreślono główne cechy pracy zespołowej. Ustalono, że praca zespołowa jest kluczowym narzędziem partnerskiej interakcji, ponieważ głównymi cechami pracy zespołowej są podstawowe elementy partnerskiej interakcji, które są rozpatrywane w aspekcie komunikacyjnym, interaktywnym i percepcyjnym. Określono znaczenie pracy zespołowej w procesie edukacyjnym szkoły podstawowej. W badaniach wykorzystano zespół metod ogólnonaukowych: analizę źródeł literackich, analizę definicyjną, syntezę, porównanie, systematyzację źródeł naukowych, generalizację.

STYMULOWANIE INTEGRALNOŚCI AKADEMICKIEJ UCZNIÓW W WARUNKACH ODWRÓCONEGO UCZENIA SIĘ

Yuliia Klymovych

nauczyciel Katedry Komunikacji Międzykulturowej i Edukacji Języków Obcych
Państwowy Uniwersytet im. Iwana Franki w Żytomierzu (Żytomierz, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6991-5263
Anotation. Adnotacja. W artykule zbadano wpływ odwróconego uczenia się na postrzeganie przez uczniów koncepcji uczciwości akademickiej we współczesnym środowisku edukacyjnym. Odwrócone uczenie się, charakteryzujące się samokształceniem online, a następnie zbiorową pracą w klasie, stanowi zmianę paradygmatu w edukacji, tworząc wyzwania i możliwości dla uczciwości akademickiej. W badaniach zastosowano podejście łączone, obejmujące analizę literatury przedmiotu, ankietę oraz eksperymentalne wdrożenie modelu odwróconego uczenia się w ramach kursu „Praktyczny kurs języka angielskiego”. Autor odnosi się także do wyzwań współczesności, podkreślając znaczenie zrównoważonej ewaluacji, która uwzględnia zarówno komponenty online, jak i offline proponowanego podejścia. Ponadto w artykule zaproponowano szereg strategii oceny umiejętności językowych w ramach odwróconego uczenia się, takich jak ocena rówieśnicza w zakresie zadań mówienia, ocena formalna w zakresie czytania i słuchania oraz zadania w zakresie pisania zbiorowego, które mogą zapobiegać nieuczciwości akademickiej ze strony uczniów.
Keywords: Adnotacja. W artykule zbadano wpływ odwróconego uczenia się na postrzeganie przez uczniów koncepcji uczciwości akademickiej we współczesnym środowisku edukacyjnym. Odwrócone uczenie się, charakteryzujące się samokształceniem online, a następnie zbiorową pracą w klasie, stanowi zmianę paradygmatu w edukacji, tworząc wyzwania i możliwości dla uczciwości akademickiej. W badaniach zastosowano podejście łączone, obejmujące analizę literatury przedmiotu, ankietę oraz eksperymentalne wdrożenie modelu odwróconego uczenia się w ramach kursu „Praktyczny kurs języka angielskiego”. Autor odnosi się także do wyzwań współczesności, podkreślając znaczenie zrównoważonej ewaluacji, która uwzględnia zarówno komponenty online, jak i offline proponowanego podejścia. Ponadto w artykule zaproponowano szereg strategii oceny umiejętności językowych w ramach odwróconego uczenia się, takich jak ocena rówieśnicza w zakresie zadań mówienia, ocena formalna w zakresie czytania i słuchania oraz zadania w zakresie pisania zbiorowego, które mogą zapobiegać nieuczciwości akademickiej ze strony uczniów.

ZNACZENIE WYKORZYSTANIA CYBERNEOLOGIZMÓW WE WSPÓŁCZESNYM DYSKURSIE INTERNETOWYM

Liu Xuena

aspirantka кatedry Filologii Angielskiej Wydziału Filologii Obcej
Ukraiński Uniwersytet Państwowy im. Mychajło Drahomanowa (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-2160-4271
Anotation. Adnotacja. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci w języku angielskim pojawiło się wiele nowych słów i nowych znaczeń w dziedzinie technologii informatycznych i technologii komputerowej. Wszystkie zmiany zachodzące w języku odzwierciedlają pewien okres historyczny w życiu społeczeństwa, a struktura słów odgrywa coraz ważniejszą rolę. Do cyberneologizmów zaliczają się „słowa z pewnego czasu, które są nowe w stosunku do okresu poprzedniego, nowe dla danego typu języka (na przykład języka literackiego, odmiany języka, gwary), nowe znaczenia. słowa jako leksykalno-semantyczne warianty wyrazu, a także nowe frazeologiczne lub stabilne zestawienia wyrazów”. Z biegiem czasu większość cyberneologizmów ugruntowała się nie tylko w terminologii naukowej, ale także w mowie potocznej. Naukowcy definiują ten termin w następujący sposób: „Terminy to specjalne słowa ograniczone do ich specjalnego przeznaczenia; słowa, które starają się być jednoznaczne jako dokładne wyrażenie pojęć i nazywanie rzeczy. Jest niezbędna w nauce, technologii, polityce i dyplomacji. Terminy nie istnieją po prostu w języku, ale jako część określonej terminologii. Jeśli w języku potocznym (poza tą terminologią) słowo może mieć wiele znaczeń, to wpadając w pewną terminologię, nabiera jednoznaczności.
Keywords: Adnotacja. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci w języku angielskim pojawiło się wiele nowych słów i nowych znaczeń w dziedzinie technologii informatycznych i technologii komputerowej. Wszystkie zmiany zachodzące w języku odzwierciedlają pewien okres historyczny w życiu społeczeństwa, a struktura słów odgrywa coraz ważniejszą rolę. Do cyberneologizmów zaliczają się „słowa z pewnego czasu, które są nowe w stosunku do okresu poprzedniego, nowe dla danego typu języka (na przykład języka literackiego, odmiany języka, gwary), nowe znaczenia. słowa jako leksykalno-semantyczne warianty wyrazu, a także nowe frazeologiczne lub stabilne zestawienia wyrazów”. Z biegiem czasu większość cyberneologizmów ugruntowała się nie tylko w terminologii naukowej, ale także w mowie potocznej. Naukowcy definiują ten termin w następujący sposób: „Terminy to specjalne słowa ograniczone do ich specjalnego przeznaczenia; słowa, które starają się być jednoznaczne jako dokładne wyrażenie pojęć i nazywanie rzeczy. Jest niezbędna w nauce, technologii, polityce i dyplomacji. Terminy nie istnieją po prostu w języku, ale jako część określonej terminologii. Jeśli w języku potocznym (poza tą terminologią) słowo może mieć wiele znaczeń, to wpadając w pewną terminologię, nabiera jednoznaczności.

GRY FABULARNE W KSZTAŁTOWANIU I OCENIE KOMPETENCJI KOMUNIKACYJNYCH STUDENTÓW SPECJALISTYCZNEGO KURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO (ESP)

Valeriia Molodtsova

kandydat nauk pedagogicznych, profesor nadzwyczajny, Adiunkt w Katedrze Anglistyki
Uniwersytet Narodowy „Akademia Morska w Odessie” (Odesa, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0009-1483-4392
Anotation. Adnotacja. W artykule zbadano koncepcję języka angielskiego do zastosowań specjalnych (ESP) w kontekście nauczania języka angielskiego w zakresie mechaniki okrętowej. Zbadano wykorzystanie gier polegających na odgrywaniu ról jako skutecznego narzędzia poprawy znajomości języka angielskiego uczniów poprzez zanurzenie ich w realistycznych sytuacjach komunikacyjnych. Autorka zastosowała jakościową metodę badawczą w celu określenia wpływu gier fabularnych w trakcie nauki języka angielskiego o tematyce morskiej na wyniki kształcenia studentów inżynierii morskiej. Dodatkowo w trakcie badania zwrócono uwagę na analizę korzyści płynących ze stosowania gier edukacyjnych w połączeniu z grami RPG w opanowaniu odpowiedniego słownictwa specjalistycznego. W artykule przedstawiono przykład scenariusza polegającego na odgrywaniu ról w zakresie wyszukiwania i rozwiązywania problemów z okrętowym silnikiem Diesla z integracją gier edukacyjnych na etapach wstępnej nauki słownictwa, badania przyczyn i sposobów rozwiązywania problemów technicznych. Autorka zauważa skuteczność gier RPG w ocenie umiejętności mówienia uczniów w realistycznych, praktycznych scenariuszach i postuluje szersze wprowadzenie gier w proces nauczania języka angielskiego do celów specjalnych (ESP).
Keywords: Adnotacja. W artykule zbadano koncepcję języka angielskiego do zastosowań specjalnych (ESP) w kontekście nauczania języka angielskiego w zakresie mechaniki okrętowej. Zbadano wykorzystanie gier polegających na odgrywaniu ról jako skutecznego narzędzia poprawy znajomości języka angielskiego uczniów poprzez zanurzenie ich w realistycznych sytuacjach komunikacyjnych. Autorka zastosowała jakościową metodę badawczą w celu określenia wpływu gier fabularnych w trakcie nauki języka angielskiego o tematyce morskiej na wyniki kształcenia studentów inżynierii morskiej. Dodatkowo w trakcie badania zwrócono uwagę na analizę korzyści płynących ze stosowania gier edukacyjnych w połączeniu z grami RPG w opanowaniu odpowiedniego słownictwa specjalistycznego. W artykule przedstawiono przykład scenariusza polegającego na odgrywaniu ról w zakresie wyszukiwania i rozwiązywania problemów z okrętowym silnikiem Diesla z integracją gier edukacyjnych na etapach wstępnej nauki słownictwa, badania przyczyn i sposobów rozwiązywania problemów technicznych. Autorka zauważa skuteczność gier RPG w ocenie umiejętności mówienia uczniów w realistycznych, praktycznych scenariuszach i postuluje szersze wprowadzenie gier w proces nauczania języka angielskiego do celów specjalnych (ESP).

TWÓRCZOŚĆ I PRAKTYKA WYKONAWCZA PJARTA UUSBERGA W LUSTRZE ROZWOJU ESTOŃSKIEJ KULTURY CHÓRALNEJ NA POCZĄTKU XXI WIEKU

Olena Minina

twórczy absolwent Wydziału Dyrygentury Chóralnej Państwowej Wyższej
Szkoły Muzycznej im Akademia Muzyczna Ukrainy im. P. I. Czajkowski (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0003-2015-3645
Anotation. Adnotacja. Artykuł analizuje specyfikę stylu jednego ze współczesnych estońskich kompozytorów chóralnych, Pärta Uusberga, na podstawie miniatur chóralnych „Õhtu ilu” („Piękno wieczoru”) i „Sicut cervus” („Jak jeleń.. .”). Reprezentują one dwa kierunki twórczości kompozytora: neofolkloryzm i tzw święty minimalizm. Zwraca się uwagę na znaczącą rolę warstwy folklorystycznej, której swobodna interpretacja jest de facto zamysłem kompozytora „Õhtu ilu”. W szczególności zostało to zawarte w idei semantycznej, której motorem jest główny temat. Powtarza się to bez końca w fakturze muzycznej, na poziomie palmowo-tonalnym opiera się na melodii pieśni ludowych. Ustalono zasadniczą rolę polifonii w rozwoju idei kompozycyjnej i dramaturgicznej „Sicut cervus”. Semantyczna idea utworu zawarta jest w częściach drugich, które jednocześnie tworzą poziomą linię melodyczną i pion dźwięcznoklasterowy. W sekcji głównej dodano nowy motyw sylabiczny. Przeanalizowano autorskie interpretacje wykonawcze obu dzieł. Nasuwa się wniosek o symbiozie interpretacji kompozytorskiej i wykonawczej, która w przypadku Pärta Uusberga odzwierciedla większość cech genetycznych estońskiej kultury chóralnej.
Keywords: Adnotacja. Artykuł analizuje specyfikę stylu jednego ze współczesnych estońskich kompozytorów chóralnych, Pärta Uusberga, na podstawie miniatur chóralnych „Õhtu ilu” („Piękno wieczoru”) i „Sicut cervus” („Jak jeleń.. .”). Reprezentują one dwa kierunki twórczości kompozytora: neofolkloryzm i tzw święty minimalizm. Zwraca się uwagę na znaczącą rolę warstwy folklorystycznej, której swobodna interpretacja jest de facto zamysłem kompozytora „Õhtu ilu”. W szczególności zostało to zawarte w idei semantycznej, której motorem jest główny temat. Powtarza się to bez końca w fakturze muzycznej, na poziomie palmowo-tonalnym opiera się na melodii pieśni ludowych. Ustalono zasadniczą rolę polifonii w rozwoju idei kompozycyjnej i dramaturgicznej „Sicut cervus”. Semantyczna idea utworu zawarta jest w częściach drugich, które jednocześnie tworzą poziomą linię melodyczną i pion dźwięcznoklasterowy. W sekcji głównej dodano nowy motyw sylabiczny. Przeanalizowano autorskie interpretacje wykonawcze obu dzieł. Nasuwa się wniosek o symbiozie interpretacji kompozytorskiej i wykonawczej, która w przypadku Pärta Uusberga odzwierciedla większość cech genetycznych estońskiej kultury chóralnej.

TANIEC TOWARZYSKI I JEGO WPŁYW NA ROZWÓJ STABILNOŚCI EMOCJONALNEJ I ZDOLNOŚCI POZNAWCZYCH JEDNOSTKI

Tatiana Rebrikova

Założyciel
Charon Media, Corp., USA
ORCID ID: 0009-0002-9612-1183
Anotation. Adnotacja. Celem badania jest identyfikacja i przedstawienie konkretnych korzyści, jakie taniec towarzyski oferuje dla rozwoju umiejętności poznawczych i odporności emocjonalnej. Wyniki badania wykazały, że taniec towarzyski ma wyjątkowe zalety w rozwijaniu umiejętności poznawczych i zwiększaniu stabilności emocjonalnej, co odróżnia go od innych form ćwiczeń fizycznych. Taniec towarzyski to nie tylko trening fizyczny, ale kompleksowa aktywność, która pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne i emocjonalne. Umiejętnie łączą fizyczne korzyści wynikające z regularnych ćwiczeń z mentalnymi wyzwaniami związanymi z opanowaniem układów tanecznych i emocjonalnym wzbogaceniem wynikającym z ekspresyjnego ruchu i interakcji społecznych.
Keywords: Adnotacja. Celem badania jest identyfikacja i przedstawienie konkretnych korzyści, jakie taniec towarzyski oferuje dla rozwoju umiejętności poznawczych i odporności emocjonalnej. Wyniki badania wykazały, że taniec towarzyski ma wyjątkowe zalety w rozwijaniu umiejętności poznawczych i zwiększaniu stabilności emocjonalnej, co odróżnia go od innych form ćwiczeń fizycznych. Taniec towarzyski to nie tylko trening fizyczny, ale kompleksowa aktywność, która pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne i emocjonalne. Umiejętnie łączą fizyczne korzyści wynikające z regularnych ćwiczeń z mentalnymi wyzwaniami związanymi z opanowaniem układów tanecznych i emocjonalnym wzbogaceniem wynikającym z ekspresyjnego ruchu i interakcji społecznych.

PECYFIKA ASYMILACJI MORFOLOGICZNEJ I DERYWACYJNEJ ANGIELSKICH ZAPOŻYCZEŃ W JĘZYKU WŁOSKIM

Alla Bykova

studentka studiów podyplomowych na wydziale filologii włoskiej i francuskiej oraz tłumaczeń
Kijowski Narodowy Uniwersytet Lingwistyczny (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-9179-3824
Anotation. Adnotacja. W postanowieniach artykułu naukowego autor przeprowadza badanie osobliwości adaptacji morfologicznej angielskich zapożyczeń w języku włoskim, szczegółowo badając główne zasady wprowadzania obcego słowa w ramy struktury gramatycznej języka odbiorcy , które obejmują przypisanie kategorycznych znaków rodzaju, liczby, koniugacji, a także podstawienie afiksów w tych przypadkach, w których jest to możliwe. Ponadto w artykule przedstawiono rozważania autora dotyczące wpływu funkcjonalności zapożyczeń na ich siłę derywacyjną, a także rozważono charakterystyczne modele słowotwórcze, według których anglicyzmy tworzą derywaty i uczestniczą w procesach powstawania neologizmów, w tym tzw. -zwane pseudoanglicyzmami – nowymi formacjami wykorzystującymi elementy morfologiczne języka angielskiego, które jednak nie mają w nim odpowiednika i są niezrozumiałe dla jego nosicieli.
Keywords: Adnotacja. W postanowieniach artykułu naukowego autor przeprowadza badanie osobliwości adaptacji morfologicznej angielskich zapożyczeń w języku włoskim, szczegółowo badając główne zasady wprowadzania obcego słowa w ramy struktury gramatycznej języka odbiorcy , które obejmują przypisanie kategorycznych znaków rodzaju, liczby, koniugacji, a także podstawienie afiksów w tych przypadkach, w których jest to możliwe. Ponadto w artykule przedstawiono rozważania autora dotyczące wpływu funkcjonalności zapożyczeń na ich siłę derywacyjną, a także rozważono charakterystyczne modele słowotwórcze, według których anglicyzmy tworzą derywaty i uczestniczą w procesach powstawania neologizmów, w tym tzw. -zwane pseudoanglicyzmami – nowymi formacjami wykorzystującymi elementy morfologiczne języka angielskiego, które jednak nie mają w nim odpowiednika i są niezrozumiałe dla jego nosicieli.

OSOBLIWOŚCI FABUŁY W OPOWIADANIU A. CONAN-DOYLE'A “PIÓRO W ZŁOTEJ RAMIE”

Karolina Bilous

studentka Wydziału Filologii Angielskiej
Uniwersytet Narodowy im. Olesia Honchara Dnipro (Dniepr, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-3690-5608
Anotation. Adnotacja. Literatura detektywistyczna to jeden z najpopularniejszych gatunków XX wieku. Pierwsze informacje na temat detektywa zaczęto publikować na początku XX wieku. Klasyczny kryminał, którego mistrzem był niewątpliwie A. Conan-Doyle, jako dzieło literackie wyróżnia się między innymi specjalną konstrukcją fabuły, która ma stałą formułę: w jej centrum znajduje się zawiła zbrodnia popełniona w sekret; wszystkie zdarzenia, które na początku pracy nie mają nic wspólnego ze zbrodnią, są bezpośrednio związane z jej rozwiązaniem. Finał dzieła polega na zdemaskowaniu przestępcy i jego karze. Jedynie część dyskusji stanowią prace naukowe badaczy R. Knoxa (Knox, 1929), F. Berghama (Bergham, 2012), będące artykułami krytycznymi na temat fabuły i gatunku detektywistycznego, w szczególności „Pensne w złotej oprawie”
Keywords: Adnotacja. Literatura detektywistyczna to jeden z najpopularniejszych gatunków XX wieku. Pierwsze informacje na temat detektywa zaczęto publikować na początku XX wieku. Klasyczny kryminał, którego mistrzem był niewątpliwie A. Conan-Doyle, jako dzieło literackie wyróżnia się między innymi specjalną konstrukcją fabuły, która ma stałą formułę: w jej centrum znajduje się zawiła zbrodnia popełniona w sekret; wszystkie zdarzenia, które na początku pracy nie mają nic wspólnego ze zbrodnią, są bezpośrednio związane z jej rozwiązaniem. Finał dzieła polega na zdemaskowaniu przestępcy i jego karze. Jedynie część dyskusji stanowią prace naukowe badaczy R. Knoxa (Knox, 1929), F. Berghama (Bergham, 2012), będące artykułami krytycznymi na temat fabuły i gatunku detektywistycznego, w szczególności „Pensne w złotej oprawie”

EWOLUCJA SYSTEMU WŁADZY POLITYCZNEJ: PERSPEKTYWA FILOZOFICZNA

Olena Іvanova

adiunkt na Wydziale Filozofii, Humanistyki Społecznej i Wychowania Fizycznego
Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa im. Leonida Juzkowa Chmielnickiego (Chmielnicki, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-0682-5607
Anotation. Adnotacja. Autor zauważa, że celem badania ewolucji systemu władzy politycznej z filozoficznego punktu widzenia jest zdefiniowanie i scharakteryzowanie kluczowych idei, trendów i interakcji, które determinują dynamikę systemów politycznych na różnych etapach historycznych. W pierwszej kolejności autor zwraca uwagę na analizę filozoficznych podstaw władzy i jej ewolucji, obejmującą okres od starożytności do czasów współczesnych. Ważnym etapem badań jest analiza współczesnych trendów ewolucji politycznej. Globalizacja, która stała się integralną częścią nowoczesności, rozpatrywana jest w kontekście wyzwań i szans, jakie stwarza dla systemu politycznego. Autorka bada, jak procesy globalizacyjne wpływają na podejmowanie decyzji, kształtowanie wizerunku kraju i interakcje z innymi aktorami politycznymi. Autor zwraca uwagę na znaczenie głębszego zrozumienia filozoficznych aspektów ewolucji politycznej. Biorąc pod uwagę złożone wyzwania współczesnego świata, autor określa znaczenie podejścia filozoficznego dla rozumienia i kształtowania systemów politycznych, poszerzając naukowe rozumienie ich ewolucji i wpływu na rozwój globalny.
Keywords: Adnotacja. Autor zauważa, że celem badania ewolucji systemu władzy politycznej z filozoficznego punktu widzenia jest zdefiniowanie i scharakteryzowanie kluczowych idei, trendów i interakcji, które determinują dynamikę systemów politycznych na różnych etapach historycznych. W pierwszej kolejności autor zwraca uwagę na analizę filozoficznych podstaw władzy i jej ewolucji, obejmującą okres od starożytności do czasów współczesnych. Ważnym etapem badań jest analiza współczesnych trendów ewolucji politycznej. Globalizacja, która stała się integralną częścią nowoczesności, rozpatrywana jest w kontekście wyzwań i szans, jakie stwarza dla systemu politycznego. Autorka bada, jak procesy globalizacyjne wpływają na podejmowanie decyzji, kształtowanie wizerunku kraju i interakcje z innymi aktorami politycznymi. Autor zwraca uwagę na znaczenie głębszego zrozumienia filozoficznych aspektów ewolucji politycznej. Biorąc pod uwagę złożone wyzwania współczesnego świata, autor określa znaczenie podejścia filozoficznego dla rozumienia i kształtowania systemów politycznych, poszerzając naukowe rozumienie ich ewolucji i wpływu na rozwój globalny.

NAUCZANIE/UCZENIE SIĘ JĘZYKA FRANCUSKIEGO JAKO DRUGIEGO JĘZYKA OBCEGO PO ANGIELSKIM

Anzhelika Kikalo, Diana Smuzhanytsya

Anzhelika Kikalo, kandydat nauk filologicznych, profesor nadzwyczajny, Profesor nadzwyczajny Katedry Języków Romańskich i Literatury Obcej Użhorod Narodowy Uniwersytet (Użhorod, Ukraina)
Diana Smuzhanytsya, kandydat nauk filologicznych, profesor nadzwyczajny, Kierownik Katedry Języków Romańskich i Literatury Obcej Użhorod Narodowy Uniwersytet (Użhorod, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6541-3952; ORCID ID : 0000-0002-3342-6927
Anotation. Adnotacja. Artykuł poświęcony jest problematyce nauki języka francuskiego jako drugiego, po angielskim, języka obcego. Proces nauczania rozpatrywany jest w ramach podejścia różnojęzycznego, gdy elementy języka, którego się uczymy, nie są prezentowane w oderwaniu od innych, ale w kontekście języków, których się wcześniej uczyliśmy. Zbadano wpływ pierwszego języka obcego (angielskiego) na naukę języka francuskiego w początkowej fazie, na poziomie fonetycznym i gramatycznym. W ramach metodologii porównawczej zaproponowano szczegółową listę podobnych zjawisk językowych w języku francuskim i angielskim, na których należy się opierać w celu optymalizacji uczenia się. Aby zminimalizować błędy, przeanalizowano także sytuacje językowe różniące się między angielskim i francuskim; pokazuje się, kiedy warto oprzeć się na doświadczeniu języka ojczystego. Wyniki badania pomogą przyspieszyć i usprawnić proces nauki języka francuskiego jako drugiego języka obcego.
Keywords: Adnotacja. Artykuł poświęcony jest problematyce nauki języka francuskiego jako drugiego, po angielskim, języka obcego. Proces nauczania rozpatrywany jest w ramach podejścia różnojęzycznego, gdy elementy języka, którego się uczymy, nie są prezentowane w oderwaniu od innych, ale w kontekście języków, których się wcześniej uczyliśmy. Zbadano wpływ pierwszego języka obcego (angielskiego) na naukę języka francuskiego w początkowej fazie, na poziomie fonetycznym i gramatycznym. W ramach metodologii porównawczej zaproponowano szczegółową listę podobnych zjawisk językowych w języku francuskim i angielskim, na których należy się opierać w celu optymalizacji uczenia się. Aby zminimalizować błędy, przeanalizowano także sytuacje językowe różniące się między angielskim i francuskim; pokazuje się, kiedy warto oprzeć się na doświadczeniu języka ojczystego. Wyniki badania pomogą przyspieszyć i usprawnić proces nauki języka francuskiego jako drugiego języka obcego.

PODSTAWOWE OZNAKI CHARYZMY I GENIUSZU OSOBY: ANALIZA KOMPARATYSTYCZNA OPARTA NA METAANTROPOLOGII CHARYZMY

Vselena Krylova (Vselena Svitla)

kandydat nauk filozoficznych, doktorant
Ukraiński Uniwersytet Państwowy im. Mychajło Drahomanowa (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-6675-3433
Anotation. Adnotacja. W artykule, z punktu widzenia metodologii metaantropologii charyzmy, systematycznie rozumiane są istotne przejawy charyzmy i geniuszu człowieka oraz analizowany jest charakter ich wzajemnego oddziaływania.
Keywords: Adnotacja. W artykule, z punktu widzenia metodologii metaantropologii charyzmy, systematycznie rozumiane są istotne przejawy charyzmy i geniuszu człowieka oraz analizowany jest charakter ich wzajemnego oddziaływania.

WSZECHSTRONNOŚĆ PRZEDSTAWIEŃ WIZERUNKU PSA PATRONUSA W DYSKURSIE ARTYSTYCZNYM

Mariia Kuleshir

nauczyciel wydziału języków germańskich i romańskich
Kijowski Narodowy Uniwersytet Lingwistyczny (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6538-8857
Anotation. Adnotacja. Artykuł poświęcony jest badaniu wszechstronności przedstawień wizerunku psa-Patrona w dyskursie artystycznym. Zarysowano realistyczne funkcjonowanie wizerunku psa saperskiego Patrona w przestrzeni medialnej wojennej Ukrainy. Nacisk położony jest na powiązanie saperskiej i medialnej działalności prawdziwego psa-patrona z jego estetyczną i semantyczną reprezentacją w narracji artystycznej. Wyjaśniono podobieństwo semantyki sygnałów, jakie niesie ze sobą wizerunek psa Patronusa w dyskursie medialnym i artystycznym oraz ich wpływ na odbiorców. Podjęto próbę scharakteryzowania głównych istniejących gatunków, w których pojawia się bohaterski wizerunek psiego Patrona, a mianowicie: piosenka popularna, film animowany, książka dla dzieci, komiks dla dzieci. Zaobserwowano, że w przedstawieniu wizerunku psa Patronusa dominuje tryb afirmacji życia, wręcz pojedynczy. Wyartykułowano terapeutyczne działanie dyskursu artystycznego na temat psiego Patrona.
Keywords: Adnotacja. Artykuł poświęcony jest badaniu wszechstronności przedstawień wizerunku psa-Patrona w dyskursie artystycznym. Zarysowano realistyczne funkcjonowanie wizerunku psa saperskiego Patrona w przestrzeni medialnej wojennej Ukrainy. Nacisk położony jest na powiązanie saperskiej i medialnej działalności prawdziwego psa-patrona z jego estetyczną i semantyczną reprezentacją w narracji artystycznej. Wyjaśniono podobieństwo semantyki sygnałów, jakie niesie ze sobą wizerunek psa Patronusa w dyskursie medialnym i artystycznym oraz ich wpływ na odbiorców. Podjęto próbę scharakteryzowania głównych istniejących gatunków, w których pojawia się bohaterski wizerunek psiego Patrona, a mianowicie: piosenka popularna, film animowany, książka dla dzieci, komiks dla dzieci. Zaobserwowano, że w przedstawieniu wizerunku psa Patronusa dominuje tryb afirmacji życia, wręcz pojedynczy. Wyartykułowano terapeutyczne działanie dyskursu artystycznego na temat psiego Patrona.

TEORIA PAMIĘCI WE WSPÓŁCZESNYM PROCESIE LITERACKIM

Karine Khachaturian

doktor filozofii, nauczyciel
Charkowska Szkoła Pojazdów Motorowych (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-4131-1836
Anotation. Adnotacja. Pamięć była przez cały czas początkowym, naturalnym kodem postrzegania rzeczywistości, historii i przyszłości, który rzadko był realizowany przez analizującą świadomość. Pamięć jest kluczowym wskaźnikiem cech moralnych – osobistych, rodzinnych, społecznych, obywatelskich. Ma specyficzne wymiary moralno-wartościowe, których zrozumienie jest istotne zarówno dla teorii filozoficzno-etycznej, jak i dla literaturoznawstwa. Pamięć pełni w tym przypadku rolę refleksyjnego procesu tworzenia zdarzenia, które odwołuje się do przeszłości, ale otrzymuje wartościową i znaczącą ocenę w teraźniejszości. W artykule dokonano przeglądu głównych koncepcji pamięci we współczesnych literaturoznawstwach, podjęto próbę ich usystematyzowania w oparciu o krytyczną analizę klasyfikacji A. Earle'a i O. Nyunninga. Rozważane są trzy główne podejścia: pamięć systemu symbolicznego „literatury” (intertekstualność jako pamięć literatury, problematyka pamięci gatunkowej, kanon jako pamięć zinstytucjonalizowana w literaturoznawstwie), reprezentacja pamięci w literaturze, literatura jako ziarno transmisji pamięci kulturowej.
Keywords: Adnotacja. Pamięć była przez cały czas początkowym, naturalnym kodem postrzegania rzeczywistości, historii i przyszłości, który rzadko był realizowany przez analizującą świadomość. Pamięć jest kluczowym wskaźnikiem cech moralnych – osobistych, rodzinnych, społecznych, obywatelskich. Ma specyficzne wymiary moralno-wartościowe, których zrozumienie jest istotne zarówno dla teorii filozoficzno-etycznej, jak i dla literaturoznawstwa. Pamięć pełni w tym przypadku rolę refleksyjnego procesu tworzenia zdarzenia, które odwołuje się do przeszłości, ale otrzymuje wartościową i znaczącą ocenę w teraźniejszości. W artykule dokonano przeglądu głównych koncepcji pamięci we współczesnych literaturoznawstwach, podjęto próbę ich usystematyzowania w oparciu o krytyczną analizę klasyfikacji A. Earle'a i O. Nyunninga. Rozważane są trzy główne podejścia: pamięć systemu symbolicznego „literatury” (intertekstualność jako pamięć literatury, problematyka pamięci gatunkowej, kanon jako pamięć zinstytucjonalizowana w literaturoznawstwie), reprezentacja pamięci w literaturze, literatura jako ziarno transmisji pamięci kulturowej.

POLITYKA TOŻSAMOŚCI W WYZWOLONYCH, ZJEDNOCZONYCH WSPÓLNOTACH TERYTORIALNYCH

Natalia Horlo

doktor nauk politycznych, profesor nadzwyczajny, profesor Katedry Nauk Politycznych
Zaporoski Uniwersytet Narodowy (Zaporoże, Ukraina)

Anotation. Adnotacja. W artykule naukowym autor argumentuje za koniecznością prowadzenia polityki tożsamości w wyzwolonych zjednoczonych wspólnotach terytorialnych Ukrainy. Za politykę tożsamości uważa się zespół celowych działań podejmowanych przez aktorów państwowych i niepaństwowych w celu kształtowania postaw i przekonań jednostek, które przyczyniają się do konsolidacji społeczności wokół proponowanych wartości i ideałów. Zauważono, że w procesie wdrażania reformy decentralizacji władzy w zjednoczonych wspólnotach terytorialnych rozpoczęło się kształtowanie tożsamości lokalnej; po wykupowaniu terytoriów zasób tożsamości lokalnej może zostać wykorzystany do przywrócenia tożsamości narodowej i obywatelskiej. Udowodniono, że polityka tożsamości w okupowanych wspólnotach terytorialnych powinna uwzględniać zestaw działań: rozwój efektywnego samorządu lokalnego; Polityka edukacyjna; inicjatywy kulturalne i edukacyjne; praca z pamięcią zbiorową; rozwiązywanie problemów społeczno-gospodarczych na terytoriach wyzwolonych jako czynnik przywracający zaufanie do władzy i innych.
Keywords: Adnotacja. W artykule naukowym autor argumentuje za koniecznością prowadzenia polityki tożsamości w wyzwolonych zjednoczonych wspólnotach terytorialnych Ukrainy. Za politykę tożsamości uważa się zespół celowych działań podejmowanych przez aktorów państwowych i niepaństwowych w celu kształtowania postaw i przekonań jednostek, które przyczyniają się do konsolidacji społeczności wokół proponowanych wartości i ideałów. Zauważono, że w procesie wdrażania reformy decentralizacji władzy w zjednoczonych wspólnotach terytorialnych rozpoczęło się kształtowanie tożsamości lokalnej; po wykupowaniu terytoriów zasób tożsamości lokalnej może zostać wykorzystany do przywrócenia tożsamości narodowej i obywatelskiej. Udowodniono, że polityka tożsamości w okupowanych wspólnotach terytorialnych powinna uwzględniać zestaw działań: rozwój efektywnego samorządu lokalnego; Polityka edukacyjna; inicjatywy kulturalne i edukacyjne; praca z pamięcią zbiorową; rozwiązywanie problemów społeczno-gospodarczych na terytoriach wyzwolonych jako czynnik przywracający zaufanie do władzy i innych.

PROBLEM SPÓJNOŚCI EUROPEJSKIEJ: DYSKURS POLITYCZNY

Nataliia Dovgan

doktor nauk psychologicznych, kierownik pracowni psychologii stosunków polityczno-prawnych
Instytut Psychologii Społecznej i Politycznej Narodowej Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-6150-5211
Anotation. Adnotacja. W artykule zbadano sposoby jednoczenia państw europejskich. Po pierwsze, budowa fundamentów jednolitego rynku – polityka spójności, strategie lizbońskie – i ich stopniowe dostosowywanie do wymagań kontekstu. Po drugie, wdrażanie Strategii Spójności Społecznej, które przedstawiają standardy tworzenia państwa, mechanizmy koordynacji indywidualnych i zbiorowych działań obywateli, funkcjonowanie instytucji politycznych, organizacji ponadnarodowych itp. Usystematyzowano główne stanowiska, według których formułowana jest treść konstruktu spójności społecznej; Opisano wskaźniki stanu (nie)dobrobytu społeczeństwa oraz wskaźniki spójności społecznej (więzi społeczne, poczucie przynależności i wspólnych wartości w społecznościach, współpraca zbiorowa). Uzasadniono, że w dyskursie politycznym spójność społeczna jest przedstawiana jako odzwierciedlenie stanu społeczeństwa i idealna forma relacji społecznych, służąca dobru wspólnemu.
Keywords: Adnotacja. W artykule zbadano sposoby jednoczenia państw europejskich. Po pierwsze, budowa fundamentów jednolitego rynku – polityka spójności, strategie lizbońskie – i ich stopniowe dostosowywanie do wymagań kontekstu. Po drugie, wdrażanie Strategii Spójności Społecznej, które przedstawiają standardy tworzenia państwa, mechanizmy koordynacji indywidualnych i zbiorowych działań obywateli, funkcjonowanie instytucji politycznych, organizacji ponadnarodowych itp. Usystematyzowano główne stanowiska, według których formułowana jest treść konstruktu spójności społecznej; Opisano wskaźniki stanu (nie)dobrobytu społeczeństwa oraz wskaźniki spójności społecznej (więzi społeczne, poczucie przynależności i wspólnych wartości w społecznościach, współpraca zbiorowa). Uzasadniono, że w dyskursie politycznym spójność społeczna jest przedstawiana jako odzwierciedlenie stanu społeczeństwa i idealna forma relacji społecznych, służąca dobru wspólnemu.

DIAGNOZA PSYCHOLOGICZNA POZIOMU ROZWOJU UMIEJĘTNOŚCI I RYZYKA ASD “KІDD” W FORMIE ELEKTRONICZNEJ U DZIECI W WIEKU 1,5–6 LAT

Olena Iniutina, Nataliia Zaviazkina

Olena Iniutina, aspirant кatedry Psychodiagnostyki i Psychologii Klinicznej Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
Nataliia Zaviazkina, profesor Katedry Psychologii Klinicznej Kijowski Instytut Nowoczesnej Psychologii i Psychoterapii (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0003-9492-0915; ORCID ID: 0000-0001-5565-8959
Anotation. Adnotacja. W zapisach artykułu naukowego autorka analizuje ogólnie przyjęte metody diagnozowania rozwoju dziecka w wieku 1,5-6 lat i określania ryzyka wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD) oraz uzasadnia utworzenie nowej metody psychologicznej „Kompleksowej diagnostyka rozwojowa i określanie ryzyka zaburzeń ze spektrum autyzmu u dzieci w wieku 1,5–6 lat” „KiDD” (Diagnostyka rozwoju dziecka i określanie ryzyka autyzmu)” w formie elektronicznej z automatycznym obliczaniem wyników. Kluczową różnicą metodologii jest zastosowanie złożonego algorytmu oprogramowania, który w zależności od odpowiedzi na poprzednie dostarcza kolejnych pytań w taki sposób, aby monitorować poziom rozwoju każdej ze 100 umiejętności dziecka niezależnie od jego wiek. W przypadku braku jakiejś umiejętności program oferuje sprawdzenie tej umiejętności w wersji z poprzednich norm wiekowych i odwrotnie, jeśli istnieje umiejętność w Twoim wieku, możesz sprawdzić trudniejszą wersję tej umiejętności, charakterystyczne dla kolejnych norm wiekowych. Ponadto określa się poziom ryzyka ASD: niski; umiarkowany; przeciętny; wysoki. Metodologia będzie dostępna i bezpłatna dla rodziców, którzy samodzielnie (bez dostępu do pomocy i możliwości finansowych) badają swoje dziecko oraz specjalistów, którzy badają swoje dziecko osobiście lub online.
Keywords: Adnotacja. W zapisach artykułu naukowego autorka analizuje ogólnie przyjęte metody diagnozowania rozwoju dziecka w wieku 1,5-6 lat i określania ryzyka wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD) oraz uzasadnia utworzenie nowej metody psychologicznej „Kompleksowej diagnostyka rozwojowa i określanie ryzyka zaburzeń ze spektrum autyzmu u dzieci w wieku 1,5–6 lat” „KiDD” (Diagnostyka rozwoju dziecka i określanie ryzyka autyzmu)” w formie elektronicznej z automatycznym obliczaniem wyników. Kluczową różnicą metodologii jest zastosowanie złożonego algorytmu oprogramowania, który w zależności od odpowiedzi na poprzednie dostarcza kolejnych pytań w taki sposób, aby monitorować poziom rozwoju każdej ze 100 umiejętności dziecka niezależnie od jego wiek. W przypadku braku jakiejś umiejętności program oferuje sprawdzenie tej umiejętności w wersji z poprzednich norm wiekowych i odwrotnie, jeśli istnieje umiejętność w Twoim wieku, możesz sprawdzić trudniejszą wersję tej umiejętności, charakterystyczne dla kolejnych norm wiekowych. Ponadto określa się poziom ryzyka ASD: niski; umiarkowany; przeciętny; wysoki. Metodologia będzie dostępna i bezpłatna dla rodziców, którzy samodzielnie (bez dostępu do pomocy i możliwości finansowych) badają swoje dziecko oraz specjalistów, którzy badają swoje dziecko osobiście lub online.

ASPEKTY KULTUROWE I SPOŁECZNE UTRUDNIAJĄCE ŻYCIE IMIGRANTKI BEZ ZNAJOMOŚCI JĘZYKA

Lunara Ryspay

Założyciel, dyrektor generalny
Women's Up, USA
ORCID ID: 0009-0005-7313-1583
Anotation. Adnotacja. Celem badania jest zbadanie i analiza wyzwań kulturowych i społecznych stojących przed imigrantkami nie znającymi języka, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na życie codzienne, integrację społeczną oraz skuteczność strategii pokonywania tych barier. Wyniki badania zagłębiają się w doświadczenia imigrantek, ujawniając złożony zestaw wyzwań, przed którymi stoją. W artykule zwrócono uwagę na problemy komunikacji werbalnej i niewerbalnej, szczegółowo opisując, w jaki sposób bariery językowe prowadzą do nieporozumień w codziennej komunikacji i utrudniają interpretację mowy ciała, gestów i sygnałów społecznych w nowym kontekście kulturowym. Badanie rzuca również światło na trudności, jakie napotykają imigrantki w dostępie do podstawowych usług, takich jak opieka zdrowotna, edukacja i udogodnienia publiczne, ze względu na bariery językowe.
Keywords: Adnotacja. Celem badania jest zbadanie i analiza wyzwań kulturowych i społecznych stojących przed imigrantkami nie znającymi języka, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na życie codzienne, integrację społeczną oraz skuteczność strategii pokonywania tych barier. Wyniki badania zagłębiają się w doświadczenia imigrantek, ujawniając złożony zestaw wyzwań, przed którymi stoją. W artykule zwrócono uwagę na problemy komunikacji werbalnej i niewerbalnej, szczegółowo opisując, w jaki sposób bariery językowe prowadzą do nieporozumień w codziennej komunikacji i utrudniają interpretację mowy ciała, gestów i sygnałów społecznych w nowym kontekście kulturowym. Badanie rzuca również światło na trudności, jakie napotykają imigrantki w dostępie do podstawowych usług, takich jak opieka zdrowotna, edukacja i udogodnienia publiczne, ze względu na bariery językowe.

KLASTROWANIE JAKO CZYNNIK ROZWOJU INNOWACYJNEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI NA UKRAINIE

Olha Shevchenko

aspirant кatedry Ekonomii
Narodowy Uniwersytet Transportu (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-9996-7689
Anotation. Adnotacja. Celem badania jest określenie roli i znaczenia klasteringu jako kluczowego czynnika rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości na Ukrainie, szczególnie w kontekście powojennej odbudowy i odnowy gospodarczej. Do przeprowadzenia kompleksowego opracowania tematu wykorzystano ogólnonaukowe metody poznania, takie jak analiza, synteza, porównanie i uogólnienie. Wyniki badania wykazały wzrost zainteresowania klasteringiem jako kluczowym czynnikiem rozwoju gospodarczego Ukrainy, zwłaszcza w dziedzinie technologii informatycznych, która jest liderem w dziedzinie innowacji. Ustalono, że innowacyjny rozwój przedsiębiorstw, nastawiony na zrównoważony rozwój i integrację nowych technologii, odgrywa decydującą rolę w postępie gospodarczym kraju, w którym wiodącym kierunkiem jest sektor IT. Ustalono, że uniezależnienie klastrów od regulacji państwa, w połączeniu z rozwojem i inteligentną specjalizacją, w istotny sposób przyczynia się do innowacyjności i konkurencyjności na poziomie globalnym. Wyniki badania potwierdzają również, że sieciowe inkubatory przedsiębiorczości i inteligentne specjalizacje skutecznie stymulują innowacyjną przedsiębiorczość na Ukrainie poprzez zapewnienie niezbędnych zasobów, mentoringu, finansowania i wsparcia dla klastrów, szczególnie dla małych i regionalnych dużych przedsiębiorstw. Podejścia te aktywnie promują rozwój start-upów, tworzenie sieci przedsiębiorców i przyciąganie inwestycji w kluczowych obszarach, w tym w zakresie ochrony własności intelektualnej i ukierunkowanego finansowania badań. Badania mają istotny praktyczny wpływ na rozwój gospodarki Ukrainy, w szczególności w zakresie innowacyjnej przedsiębiorczości. Dostarcza szczegółowych analiz i strategii efektywnego wykorzystania sieciowych inkubatorów przedsiębiorczości i inteligentnych specjalizacji do wspierania start-upów i rozwoju klastrów, zwłaszcza w sektorze IT. Ustalono także, że klastering jest bodźcem i wsparciem dla rozwoju małej innowacyjnej przedsiębiorczości.
Keywords: Adnotacja. Celem badania jest określenie roli i znaczenia klasteringu jako kluczowego czynnika rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości na Ukrainie, szczególnie w kontekście powojennej odbudowy i odnowy gospodarczej. Do przeprowadzenia kompleksowego opracowania tematu wykorzystano ogólnonaukowe metody poznania, takie jak analiza, synteza, porównanie i uogólnienie. Wyniki badania wykazały wzrost zainteresowania klasteringiem jako kluczowym czynnikiem rozwoju gospodarczego Ukrainy, zwłaszcza w dziedzinie technologii informatycznych, która jest liderem w dziedzinie innowacji. Ustalono, że innowacyjny rozwój przedsiębiorstw, nastawiony na zrównoważony rozwój i integrację nowych technologii, odgrywa decydującą rolę w postępie gospodarczym kraju, w którym wiodącym kierunkiem jest sektor IT. Ustalono, że uniezależnienie klastrów od regulacji państwa, w połączeniu z rozwojem i inteligentną specjalizacją, w istotny sposób przyczynia się do innowacyjności i konkurencyjności na poziomie globalnym. Wyniki badania potwierdzają również, że sieciowe inkubatory przedsiębiorczości i inteligentne specjalizacje skutecznie stymulują innowacyjną przedsiębiorczość na Ukrainie poprzez zapewnienie niezbędnych zasobów, mentoringu, finansowania i wsparcia dla klastrów, szczególnie dla małych i regionalnych dużych przedsiębiorstw. Podejścia te aktywnie promują rozwój start-upów, tworzenie sieci przedsiębiorców i przyciąganie inwestycji w kluczowych obszarach, w tym w zakresie ochrony własności intelektualnej i ukierunkowanego finansowania badań. Badania mają istotny praktyczny wpływ na rozwój gospodarki Ukrainy, w szczególności w zakresie innowacyjnej przedsiębiorczości. Dostarcza szczegółowych analiz i strategii efektywnego wykorzystania sieciowych inkubatorów przedsiębiorczości i inteligentnych specjalizacji do wspierania start-upów i rozwoju klastrów, zwłaszcza w sektorze IT. Ustalono także, że klastering jest bodźcem i wsparciem dla rozwoju małej innowacyjnej przedsiębiorczości.

ANALITYCZNE PROCEDURY AUDYTU: ASPEKT TEORETYCZNY I METODOLOGICZNY

Vladislav Brayko

aspirant кatedry rachunkowości, audytu, analiz i podatków
Uniwersytet Celno-Finansowy (Dniepr, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-6698-3909
Anotation. Adnotacja. Artykuł ukazuje teoretyczne podstawy stosowania procedur analitycznych w kontekście audytu i podkreśla ich znaczenie dla zawodu audytora. Autor opracowania dokładnie bada metodologię wykorzystania narzędzi analitycznych w procesie badania, dając czytelnikom jasne pojęcie, w jaki sposób procedury te przyczyniają się do skutecznej weryfikacji sprawozdań finansowych. Szczególną uwagę zwraca się na praktyczne zastosowanie procedur analitycznych na poszczególnych etapach badania, w tym na identyfikację niezgodności w sprawozdaniach finansowych, analizę trendów oraz identyfikację ewentualnych czynników ryzyka. W artykule rozważono także istotne aspekty wykorzystania technologii informatycznych w prowadzeniu procedur analitycznych i ich wpływ na efektywność procesu audytu. Artykuł ten nie tylko oferuje systematyczny pogląd na analityczne procedury audytu, ale także zawiera praktyczne rekomendacje dla audytorów i specjalistów audytorów, przyczyniające się do poprawy jakości i efektywności działań audytowych. Wyniki badania podkreślają potrzebę dalszego rozwoju i doskonalenia metod audytowej analizy wyników finansowych, biorąc pod uwagę szybką dynamikę otoczenia gospodarczego i rosnącą złożoność procesów biznesowych.
Keywords: Adnotacja. Artykuł ukazuje teoretyczne podstawy stosowania procedur analitycznych w kontekście audytu i podkreśla ich znaczenie dla zawodu audytora. Autor opracowania dokładnie bada metodologię wykorzystania narzędzi analitycznych w procesie badania, dając czytelnikom jasne pojęcie, w jaki sposób procedury te przyczyniają się do skutecznej weryfikacji sprawozdań finansowych. Szczególną uwagę zwraca się na praktyczne zastosowanie procedur analitycznych na poszczególnych etapach badania, w tym na identyfikację niezgodności w sprawozdaniach finansowych, analizę trendów oraz identyfikację ewentualnych czynników ryzyka. W artykule rozważono także istotne aspekty wykorzystania technologii informatycznych w prowadzeniu procedur analitycznych i ich wpływ na efektywność procesu audytu. Artykuł ten nie tylko oferuje systematyczny pogląd na analityczne procedury audytu, ale także zawiera praktyczne rekomendacje dla audytorów i specjalistów audytorów, przyczyniające się do poprawy jakości i efektywności działań audytowych. Wyniki badania podkreślają potrzebę dalszego rozwoju i doskonalenia metod audytowej analizy wyników finansowych, biorąc pod uwagę szybką dynamikę otoczenia gospodarczego i rosnącą złożoność procesów biznesowych.

ZAPEWNIENIE DOSTĘPNOŚCI I JAKOŚCI USŁUG SPORTOWYCH: ROLA SAMORZĄDU LOKALNEGO W KRAJACH EUROPEJSKICH

Ihor Hotsul

aspirant кatedry Polityki Publicznej
Kijowski Instytut Naukowy Administracji Publicznej i Służby Cywilnej Narodowy Uniwersytet Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-8193-3555
Anotation. Adnotacja. W proponowanym artykule dokonano analizy kluczowej roli samorządu lokalnego w zapewnieniu dostępności i jakości usług sportowych na przykładzie krajów europejskich i Ukrainy. Zarysowano różne wyzwania stojące przed władzami lokalnymi, takie jak ograniczone zasoby budżetowe i konieczność uwzględnienia zmieniających się zainteresowań sportowych społeczności. W artykule podkreślono potrzebę integracji innowacyjnych podejść, udziału społeczeństwa i partnerstw z sektorem prywatnym w celu stworzenia włączającego środowiska sportowego. W artykule przedstawiono konkretne rekomendacje dla samorządów, aby reagowały na dynamiczne zmiany w zakresie zdrowia publicznego i preferencji sportowych obywateli. Ponadto podkreślono znaczenie integracji nowoczesnych technologii, które mogą przyczynić się do poprawy jakości i dostępności usług sportowych, m.in. poprzez rozwój interaktywnych platform zapewniających wygodny dostęp do wydarzeń sportowych i treningów online. Takie innowacje nie tylko poprawiają wygodę i efektywność usług sportowych, ale także zapewniają elastyczność w zarządzaniu programami sportowymi, zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami i interesami społeczności.
Keywords: Adnotacja. W proponowanym artykule dokonano analizy kluczowej roli samorządu lokalnego w zapewnieniu dostępności i jakości usług sportowych na przykładzie krajów europejskich i Ukrainy. Zarysowano różne wyzwania stojące przed władzami lokalnymi, takie jak ograniczone zasoby budżetowe i konieczność uwzględnienia zmieniających się zainteresowań sportowych społeczności. W artykule podkreślono potrzebę integracji innowacyjnych podejść, udziału społeczeństwa i partnerstw z sektorem prywatnym w celu stworzenia włączającego środowiska sportowego. W artykule przedstawiono konkretne rekomendacje dla samorządów, aby reagowały na dynamiczne zmiany w zakresie zdrowia publicznego i preferencji sportowych obywateli. Ponadto podkreślono znaczenie integracji nowoczesnych technologii, które mogą przyczynić się do poprawy jakości i dostępności usług sportowych, m.in. poprzez rozwój interaktywnych platform zapewniających wygodny dostęp do wydarzeń sportowych i treningów online. Takie innowacje nie tylko poprawiają wygodę i efektywność usług sportowych, ale także zapewniają elastyczność w zarządzaniu programami sportowymi, zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami i interesami społeczności.

POLITYKA PAŃSTWA UKRAINY W DZIEDZINIE RELIGII W KONTEKŚCIE REKLAMY EUROPEJSKIEJ TOLERANCJI RELIGIJNEJ

Andrii Kobetіak

kandydat nauk filozoficznych, doktor nauk politycznych, Profesor nadzwyczajny Katedry Filozofii i Nauk Politycznych
Państwowy Uniwersytet im. Żytomierza Iwana Franki (Żytomierz, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-6899-0571
Anotation. Adnotacja. Wydarzenia ostatnich lat na Ukrainie świadczą o rosnącym znaczeniu czynników religijnych i politycznych w społeczeństwie ukraińskim, co wymaga ponownego przemyślenia zjawisk i procesów z nimi związanych. Dla młodej Ukrainy utworzenie Kościoła autokefalicznego jest sprawą bezpieczeństwa narodowego, ustalenia orientacji narodowej samoidentyfikacji, prestiżu państwa na arenie międzynarodowej, a co najważniejsze, możliwości skonsolidowania obywateli w jedną, największą wyznania w kraju. Celem artykułu jest ukazanie problematyki wpływu politycznego w skali europejskiej na proces całkowitego podziału gałęzi ukraińskiego prawosławia na różne jurysdykcje. Ukazuje się ewolucja procesów politycznych w okresie kształtowania się systemu autokefalicznego. Ustalono, że przyszłe zjednoczenie ukraińskiego prawosławia przyczyni się do konsolidacji społeczeństwa ukraińskiego. Jest to kluczowe zadanie państwa, Kościoła i wszystkich instytucji cywilnych w warunkach otwartej wojny ze strony agresora. Udowodniono, że przyczyną ewolucji procesów państwowo-politycznych w Europie jest brak jasnego uregulowania trybu ogłoszenia nowego Kościoła autokefalicznego, co pogłębiło podział Kościołów na Ukrainie.
Keywords: Adnotacja. Wydarzenia ostatnich lat na Ukrainie świadczą o rosnącym znaczeniu czynników religijnych i politycznych w społeczeństwie ukraińskim, co wymaga ponownego przemyślenia zjawisk i procesów z nimi związanych. Dla młodej Ukrainy utworzenie Kościoła autokefalicznego jest sprawą bezpieczeństwa narodowego, ustalenia orientacji narodowej samoidentyfikacji, prestiżu państwa na arenie międzynarodowej, a co najważniejsze, możliwości skonsolidowania obywateli w jedną, największą wyznania w kraju. Celem artykułu jest ukazanie problematyki wpływu politycznego w skali europejskiej na proces całkowitego podziału gałęzi ukraińskiego prawosławia na różne jurysdykcje. Ukazuje się ewolucja procesów politycznych w okresie kształtowania się systemu autokefalicznego. Ustalono, że przyszłe zjednoczenie ukraińskiego prawosławia przyczyni się do konsolidacji społeczeństwa ukraińskiego. Jest to kluczowe zadanie państwa, Kościoła i wszystkich instytucji cywilnych w warunkach otwartej wojny ze strony agresora. Udowodniono, że przyczyną ewolucji procesów państwowo-politycznych w Europie jest brak jasnego uregulowania trybu ogłoszenia nowego Kościoła autokefalicznego, co pogłębiło podział Kościołów na Ukrainie.

MIEJSCE POLICJI NARODOWEJ UKRAINY W SYSTEMIE ORGANÓW ŚCIGANIA

Rostislav Volynets

laureat
Naukowego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-7741-2933
Anotation. Adnotacja. W artykule zwrócono uwagę na fakt, że Policja Narodowa zajmuje ważne miejsce w systemie organów ścigania Ukrainy. Rozważa się normy obowiązującego ustawodawstwa, które określają podstawę prawną funkcjonowania tego centralnego organu władzy wykonawczej, na podstawie których ujawnia się treść głównych elementów statusu prawnego Policji, w szczególności: zadania, funkcje, uprawnienia. Powyższe pozwoliło stwierdzić, że Policja Krajowa zajmuje samodzielne i niezależne miejsce w systemie organów ścigania naszego kraju. Ustalono, że przez system organów ścigania proponujemy rozumieć zbiór podmiotów – organów państwowych, które współdziałają ze sobą i z państwem, a których łączy wspólny cel – realizacja działań organów ścigania oraz realizacja funkcję egzekwowania prawa.
Keywords: Adnotacja. W artykule zwrócono uwagę na fakt, że Policja Narodowa zajmuje ważne miejsce w systemie organów ścigania Ukrainy. Rozważa się normy obowiązującego ustawodawstwa, które określają podstawę prawną funkcjonowania tego centralnego organu władzy wykonawczej, na podstawie których ujawnia się treść głównych elementów statusu prawnego Policji, w szczególności: zadania, funkcje, uprawnienia. Powyższe pozwoliło stwierdzić, że Policja Krajowa zajmuje samodzielne i niezależne miejsce w systemie organów ścigania naszego kraju. Ustalono, że przez system organów ścigania proponujemy rozumieć zbiór podmiotów – organów państwowych, które współdziałają ze sobą i z państwem, a których łączy wspólny cel – realizacja działań organów ścigania oraz realizacja funkcję egzekwowania prawa.

PERSPEKTYWICZNE KIERUNKI POPRAWY REGULACJI PRAWNYCH AGENCJI PRACY TYMCZASOWEJ

Oleksandr Husarov

kandydat nauk prawnych, kierownik Peczeniskiej Połączonej wspólnoty terytorialnej, doktorant
Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-7493-1789
Anotation. Adnotacja. W artykule, na podstawie analizy obowiązującego ustawodawstwa oraz poglądów naukowych naukowców, wskazano najważniejsze problemy regulacji prawnej działalności prywatnych agencji zatrudnienia. Podkreślono wagę i konieczność działalności prywatnych agencji zatrudnienia jako podmiotów zapewnienia zatrudnienia ludności. Zaproponowano najbardziej obiecujące kierunki poprawy prawnej regulacji działalności agencji pracy tymczasowej. Podkreśla się potrzebę zwiększenia roli społeczeństwa we wspieraniu i doskonaleniu polityki zatrudnienia, co można osiągnąć poprzez tworzenie ścisłych powiązań z sektorem prywatnym, przede wszystkim na poziomie lokalnym, a także wzmacnianie dialogu społecznego.
Keywords: Adnotacja. W artykule, na podstawie analizy obowiązującego ustawodawstwa oraz poglądów naukowych naukowców, wskazano najważniejsze problemy regulacji prawnej działalności prywatnych agencji zatrudnienia. Podkreślono wagę i konieczność działalności prywatnych agencji zatrudnienia jako podmiotów zapewnienia zatrudnienia ludności. Zaproponowano najbardziej obiecujące kierunki poprawy prawnej regulacji działalności agencji pracy tymczasowej. Podkreśla się potrzebę zwiększenia roli społeczeństwa we wspieraniu i doskonaleniu polityki zatrudnienia, co można osiągnąć poprzez tworzenie ścisłych powiązań z sektorem prywatnym, przede wszystkim na poziomie lokalnym, a także wzmacnianie dialogu społecznego.

STAN BADAŃ NAUKOWYCH NAD PROBLEMATYKĄ PRZECIWDZIAŁANIA ZAWŁASZCZANIU, MARNOWANIU MIENIA LUB JEGO PRZEJMOWANIU W DRODZE NADUŻYCIA STANOWISKA SŁUŻBOWEGO

Oleksiy Diduk

laureat
Instytutu Badawczego Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0005-7455-5695
Anotation. Adnotacja.W artykule dokonano analizy stanu badań naukowych poświęconych badaniu problematyki przeciwdziałania zawłaszczaniu, marnotrawieniu mienia czy jego zawłaszczaniu poprzez nadużycie stanowiska służbowego. Podsumowując dorobek naukowy krajowych naukowców, warto zauważyć, że opublikowane prace stanowią wstępną podstawę naukową i teoretyczną do dalszych badań wybranych zagadnień. Warto jednak zauważyć, że w warunkach wprowadzenia stanu wojennego zagrożenie publiczne przestępstwem przewidziane w art. 191 Kodeksu karnego Ukrainy, które popełniane są na terenie kompleksu obronno-przemysłowego (co zauważyło 91,2% ankietowanych). W szczególności jest to uzasadnione faktem, że ich popełnienie wiąże się z wyrządzeniem nieodwracalnej szkody bezpieczeństwu narodowemu Ukrainy, co z kolei podważa integralność terytorialną i nienaruszalność naszego państwa.
Keywords: Adnotacja.W artykule dokonano analizy stanu badań naukowych poświęconych badaniu problematyki przeciwdziałania zawłaszczaniu, marnotrawieniu mienia czy jego zawłaszczaniu poprzez nadużycie stanowiska służbowego. Podsumowując dorobek naukowy krajowych naukowców, warto zauważyć, że opublikowane prace stanowią wstępną podstawę naukową i teoretyczną do dalszych badań wybranych zagadnień. Warto jednak zauważyć, że w warunkach wprowadzenia stanu wojennego zagrożenie publiczne przestępstwem przewidziane w art. 191 Kodeksu karnego Ukrainy, które popełniane są na terenie kompleksu obronno-przemysłowego (co zauważyło 91,2% ankietowanych). W szczególności jest to uzasadnione faktem, że ich popełnienie wiąże się z wyrządzeniem nieodwracalnej szkody bezpieczeństwu narodowemu Ukrainy, co z kolei podważa integralność terytorialną i nienaruszalność naszego państwa.

ODNOSZĄC SIĘ DO NIEKTÓRYCH KWESTII REALIZACJI FUNKCJI PROKURATURY, OKREŚLONEJ W UST. 2 ART. 131-1 KONSTYTUCJI UKRAINY

Anna Katunova

aspirant
Akademii Adwokatury Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-5363-2656
Anotation. Adnotacja. W artykule autor analizuje wybrane zagadnienia problematyczne realizacji funkcji prokuratury w procesie karnym. Mówimy o sytuacjach tajnych działań dochodzeniowo-śledczych (detektywistycznych), w szczególności o kontroli nad popełnieniem przestępstwa, o którym decyzję podejmuje prokurator. Uwzględniono praktykę Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w rozpatrywaniu postępowań karnych określonej kategorii, podano obowiązkowe warunki dla takich przypadków: działania policji muszą stanowić integralną część ogólnej operacji; muszą istnieć dowody na to, że osoba, która będzie namawiana do popełnienia przestępstwa, popełnia je systematycznie; operacja ta musi być przeprowadzona pod kontrolą sądu. Konieczność wprowadzenia kontroli sądowej nad kontrolą popełnienia przestępstwa jest uzasadniona, w przypadku gdy sędzia będzie sprawdzał okoliczności wskazujące na brak sprowokowania osoby do popełnienia przestępstwa. Proponuje się określenie specyfiki taktyczno-kryminalistycznego przygotowania i kontroli popełnienia przestępstwa w ramach odrębnej metodyki kryminalistycznej, gdzie ustalane są sytuacje dochodzeniowe związane z wysokim ryzykiem prowokacji przez jednostki operacyjne.
Keywords: Adnotacja. W artykule autor analizuje wybrane zagadnienia problematyczne realizacji funkcji prokuratury w procesie karnym. Mówimy o sytuacjach tajnych działań dochodzeniowo-śledczych (detektywistycznych), w szczególności o kontroli nad popełnieniem przestępstwa, o którym decyzję podejmuje prokurator. Uwzględniono praktykę Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w rozpatrywaniu postępowań karnych określonej kategorii, podano obowiązkowe warunki dla takich przypadków: działania policji muszą stanowić integralną część ogólnej operacji; muszą istnieć dowody na to, że osoba, która będzie namawiana do popełnienia przestępstwa, popełnia je systematycznie; operacja ta musi być przeprowadzona pod kontrolą sądu. Konieczność wprowadzenia kontroli sądowej nad kontrolą popełnienia przestępstwa jest uzasadniona, w przypadku gdy sędzia będzie sprawdzał okoliczności wskazujące na brak sprowokowania osoby do popełnienia przestępstwa. Proponuje się określenie specyfiki taktyczno-kryminalistycznego przygotowania i kontroli popełnienia przestępstwa w ramach odrębnej metodyki kryminalistycznej, gdzie ustalane są sytuacje dochodzeniowe związane z wysokim ryzykiem prowokacji przez jednostki operacyjne.

ANALIZA PRAWNA NORMATYWNYCH AKTÓW PRAWNYCH OKREŚLAJĄCYCH RODZAJE INSTRUMENTÓW ADMINISTRACYJNO-PRAWNYCH ZAPEWNIAJĄCYCH BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE UKRAINY

Giorgi Lortkipanidze

laureat
Instytutu Badań Naukowych Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-7441-4462
Anotation. Adnotacja. W artykule dokonano analizy aktów normatywno-prawnych określających rodzaje instrumentów administracyjno-prawnych zapewniających bezpieczeństwo narodowe Ukrainy. Ustalono, że główną podstawą prawną jest Konstytucja Ukrainy, która określa zasady, wartości i ogólny mechanizm zapewnienia bezpieczeństwa narodowego i obronności na Ukrainie, określając różne ogólne kierunki tego ważnego zadania zgodnie z normami prawnymi. Ustalono, że Ustawa Ukrainy „O bezpieczeństwie narodowym Ukrainy” odgrywa zasadniczą rolę w tworzeniu ram prawnych zapewniających bezpieczeństwo narodowe i obronność Ukrainy, wyznaczających kierunki strategiczne, regulujących uprawnienia organów państwowych oraz zapewniających skuteczną koordynację i kontrolę nad działaniami w tych obszarach.
Keywords: Adnotacja. W artykule dokonano analizy aktów normatywno-prawnych określających rodzaje instrumentów administracyjno-prawnych zapewniających bezpieczeństwo narodowe Ukrainy. Ustalono, że główną podstawą prawną jest Konstytucja Ukrainy, która określa zasady, wartości i ogólny mechanizm zapewnienia bezpieczeństwa narodowego i obronności na Ukrainie, określając różne ogólne kierunki tego ważnego zadania zgodnie z normami prawnymi. Ustalono, że Ustawa Ukrainy „O bezpieczeństwie narodowym Ukrainy” odgrywa zasadniczą rolę w tworzeniu ram prawnych zapewniających bezpieczeństwo narodowe i obronność Ukrainy, wyznaczających kierunki strategiczne, regulujących uprawnienia organów państwowych oraz zapewniających skuteczną koordynację i kontrolę nad działaniami w tych obszarach.

NORMATYWNA I PRAWNA REGULACJA REALIZACJI I OCHRONY PRAW UCZESTNIKÓW STOSUNKÓW PRAWNYCH W ZAKRESIE URBANISTYKI PRZY STOSOWANIU SANKCJI ADMINISTRACYJNYCH I EKONOMICZNYCH

Maryna Mavrodiieva

zwycięzca Katedry Prawa Konstytucyjnego i Administracyjnego
Zaporoskiego Uniwersytetu Narodowego (Zaporoże, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0003-7888-6067
Anotation. Adnotacja. Autor uzasadnił, że gwarancje praw, wolności i obowiązków człowieka i obywatela należy rozumieć także jako system warunków społeczno-gospodarczych, politycznych, prawnych, sposobów i środków zapewniających ich rzeczywistą realizację, ochronę i niezawodną ochronę. Należy zauważyć, że sfera urbanistyki odgrywa znaczącą rolę w sytuacji społeczno-ekonomicznej ludności, przyczynia się do wzrostu aktywności przedsiębiorczej itp. Celem opracowania jest wdrożenie charakterystyki systemu normatywno-prawnych regulacji gwarancji realizacji i ochrony uczestników stosunków prawnych z zakresu urbanistyki przy stosowaniu sankcji administracyjnych i ekonomicznych. Metodologia badań polega na zastosowaniu zarówno ogólnonaukowych metod wiedzy naukowej (indukcja, dedukcja, synteza, analiza), jak i specjalnych naukowych metod badań prawnych (prawo porównawcze, metoda strukturalnej analizy normatywnej itp.). Uzasadnione jest, że gwarancje ochrony uczestników stosunków rozwoju miast przy stosowaniu sankcji administracyjnych i ekonomicznych należy rozumieć jako środki, metody i warunki działań przewidzianych przez obowiązujące przepisy, związane z wykonywaniem pozwoleń i rejestracją funkcje w budownictwie, mające na celu realizację państwowej kontroli i nadzoru architektoniczno-budowlanego zgodnie z przepisami prawa przez uczestników stosunków urbanistycznych. Stwierdzono, że realizacja konstytucyjnych gwarancji ochrony uczestników stosunków urbanistycznych w przypadku stosowania sankcji administracyjnych i ekonomicznych na obecnym etapie zajmuje zasadnicze miejsce, gdyż gwarancje ochrony uczestników stosunków urbanistycznych stosunki urbanistyczne przy stosowaniu sankcji administracyjnych i ekonomicznych są podstawą do tworzenia warunków dla zapewnienia, stosowania i realizacji praw uczestników tych stosunków społecznych, stanowią bowiem system norm prawnych mających na celu właściwą realizację działań w zakresie: urbanistyka. Podkreśla się, że zapewnienie ochrony uczestnikom stosunków rozwoju miast przy stosowaniu sankcji administracyjnych i ekonomicznych zapewni możliwość zapewnienia skutecznej kontroli zgodności z obowiązującymi przepisami, normami, normami i zasadami wymagań budowlanych.
Keywords: Adnotacja. Autor uzasadnił, że gwarancje praw, wolności i obowiązków człowieka i obywatela należy rozumieć także jako system warunków społeczno-gospodarczych, politycznych, prawnych, sposobów i środków zapewniających ich rzeczywistą realizację, ochronę i niezawodną ochronę. Należy zauważyć, że sfera urbanistyki odgrywa znaczącą rolę w sytuacji społeczno-ekonomicznej ludności, przyczynia się do wzrostu aktywności przedsiębiorczej itp. Celem opracowania jest wdrożenie charakterystyki systemu normatywno-prawnych regulacji gwarancji realizacji i ochrony uczestników stosunków prawnych z zakresu urbanistyki przy stosowaniu sankcji administracyjnych i ekonomicznych. Metodologia badań polega na zastosowaniu zarówno ogólnonaukowych metod wiedzy naukowej (indukcja, dedukcja, synteza, analiza), jak i specjalnych naukowych metod badań prawnych (prawo porównawcze, metoda strukturalnej analizy normatywnej itp.). Uzasadnione jest, że gwarancje ochrony uczestników stosunków rozwoju miast przy stosowaniu sankcji administracyjnych i ekonomicznych należy rozumieć jako środki, metody i warunki działań przewidzianych przez obowiązujące przepisy, związane z wykonywaniem pozwoleń i rejestracją funkcje w budownictwie, mające na celu realizację państwowej kontroli i nadzoru architektoniczno-budowlanego zgodnie z przepisami prawa przez uczestników stosunków urbanistycznych. Stwierdzono, że realizacja konstytucyjnych gwarancji ochrony uczestników stosunków urbanistycznych w przypadku stosowania sankcji administracyjnych i ekonomicznych na obecnym etapie zajmuje zasadnicze miejsce, gdyż gwarancje ochrony uczestników stosunków urbanistycznych stosunki urbanistyczne przy stosowaniu sankcji administracyjnych i ekonomicznych są podstawą do tworzenia warunków dla zapewnienia, stosowania i realizacji praw uczestników tych stosunków społecznych, stanowią bowiem system norm prawnych mających na celu właściwą realizację działań w zakresie: urbanistyka. Podkreśla się, że zapewnienie ochrony uczestnikom stosunków rozwoju miast przy stosowaniu sankcji administracyjnych i ekonomicznych zapewni możliwość zapewnienia skutecznej kontroli zgodności z obowiązującymi przepisami, normami, normami i zasadami wymagań budowlanych.

SPOSOBY UNOWOCZEŚNIENIA MATERIALNEGO I FINANSOWEGO ZAPEWNIENIA ELEKTRONICZNEGO ZARZĄDZANIA W OBSZARZE SAMORZĄDU LOKALNEGO NA UKRAINIE

Anna Naumenko

aspirant
Instytutu Badań Naukowych Budownictwa Państwowego i Samorządu Lokalnego Narodowa Akademia Nauk Prawnych Ukrainy (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-5002-7365
Anotation. Adnotacja. Elektroniczne zarządzanie w obszarze samorządu lokalnego jest ważnym elementem rozwoju wspólnot terytorialnych i szansą dla ich mieszkańców na skuteczniejszą realizację ich praw i interesów. Wdrożenie i wdrożenie narzędzi e-administracji wymaga niezbędnych zasobów rzeczowych i finansowych. W artykule zwrócono uwagę na znaczenie modernizacji materialnego i finansowego zapewnienia elektronicznego zarządzania w obszarze samorządu lokalnego na Ukrainie. Określono regulację prawną badanego obszaru na poziomie ustawodawstwa międzynarodowego i krajowego. Przedstawiono główne postanowienia Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego, które odnoszą się do zaopatrzenia w środki działalności samorządu terytorialnego. Analizie poddano wyzwania stojące przed organami samorządu lokalnego na Ukrainie oraz możliwe sposoby przezwyciężenia tych wyzwań. Zaproponowano sposoby, które mogą przyczynić się do modernizacji materialnego i finansowego świadczenia e-administracji w obszarze samorządu lokalnego na Ukrainie.
Keywords: Adnotacja. Elektroniczne zarządzanie w obszarze samorządu lokalnego jest ważnym elementem rozwoju wspólnot terytorialnych i szansą dla ich mieszkańców na skuteczniejszą realizację ich praw i interesów. Wdrożenie i wdrożenie narzędzi e-administracji wymaga niezbędnych zasobów rzeczowych i finansowych. W artykule zwrócono uwagę na znaczenie modernizacji materialnego i finansowego zapewnienia elektronicznego zarządzania w obszarze samorządu lokalnego na Ukrainie. Określono regulację prawną badanego obszaru na poziomie ustawodawstwa międzynarodowego i krajowego. Przedstawiono główne postanowienia Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego, które odnoszą się do zaopatrzenia w środki działalności samorządu terytorialnego. Analizie poddano wyzwania stojące przed organami samorządu lokalnego na Ukrainie oraz możliwe sposoby przezwyciężenia tych wyzwań. Zaproponowano sposoby, które mogą przyczynić się do modernizacji materialnego i finansowego świadczenia e-administracji w obszarze samorządu lokalnego na Ukrainie.

UKRAINA PRZECIWKO ROSJI W ETPC: SKUTECZNA KONTROLA I JURYSDYKCJA PRZESTRZENNA

Dmytro Novashok

absolwentka Katedry Prawa Międzynarodowego Wydziału Stosunków Międzynarodowych
Narodowy Uniwersytet Iwana Franki we Lwowie (Lwów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0004-6685-3679
Anotation. Adnotacja. Celem artykułu jest analiza orzeczenia ETPCz dotyczącego jurysdykcji w sprawie „Ukraina i Holandia przeciwko Rosji” oraz zwrócenie uwagi na kryteria, którymi Trybunał kierował się przy ustalaniu istnienia skutecznej kontroli Federacji Rosyjskiej nad ugrupowaniami separatystycznymi „DRL” i „LPR”. Zgodnie z wynikami śledztwa w sprawie, w której rządy Ukrainy i Holandii miały na celu wykazanie, że Rosja sprawowała rzeczywistą kontrolę nad terytoriami kontrolowanymi przez ugrupowania separatystyczne „DPR” i „LPR”, ustalono, że ETPC zgodził się z taką interpretacją działań Rosji i ustalił kryteria testu skutecznej kontroli, takie jak wsparcie militarne dla separatystów, wsparcie polityczne; wsparcie gospodarcze itp. Decyzja ta otwiera możliwości pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za działania na wschodniej Ukrainie do 2022 roku.
Keywords: Adnotacja. Celem artykułu jest analiza orzeczenia ETPCz dotyczącego jurysdykcji w sprawie „Ukraina i Holandia przeciwko Rosji” oraz zwrócenie uwagi na kryteria, którymi Trybunał kierował się przy ustalaniu istnienia skutecznej kontroli Federacji Rosyjskiej nad ugrupowaniami separatystycznymi „DRL” i „LPR”. Zgodnie z wynikami śledztwa w sprawie, w której rządy Ukrainy i Holandii miały na celu wykazanie, że Rosja sprawowała rzeczywistą kontrolę nad terytoriami kontrolowanymi przez ugrupowania separatystyczne „DPR” i „LPR”, ustalono, że ETPC zgodził się z taką interpretacją działań Rosji i ustalił kryteria testu skutecznej kontroli, takie jak wsparcie militarne dla separatystów, wsparcie polityczne; wsparcie gospodarcze itp. Decyzja ta otwiera możliwości pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za działania na wschodniej Ukrainie do 2022 roku.

BEZPRAWNA ODMOWA PRZYJĘCIA PRACY JAKO PODSTAWA NAPRAWIENIA SZKODY NIEMAJĄTKOWEJ

Olha Panchenko

kandydat nauk prawnych, starszy pracownik naukowy, starszy pracownik naukowy katedry ekspertyz naukowo-prawnych i prac legislacyjnych
Instytutu Badawczego Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-4365-0495
Anotation. Adnotacja. Celem artykułu jest rozważenie specyfiki nielegalnej odmowy zatrudnienia osoby jako podstawy odszkodowania za szkody moralne. W trakcie badań ustalono, co uważa się za nieuzasadnioną odmowę przyjęcia pracy. Ustala się, w jakich przypadkach pracodawca może, bez naruszania wymogów prawa pracy, odmówić zatrudnienia osoby. Szczegółowo zbadano podstawy prawne odmowy zatrudnienia. Udowodniono, że brak wolnych miejsc pracy jest bezwarunkową przyczyną odmowy. Należy zauważyć, że Kodeks pracy Ukrainy przewiduje odmowę potencjalnemu pracownikowi w przypadku niewystarczających kwalifikacji lub braku niezbędnych kwalifikacji zawodowych. Rozważa się specyfikę zatrudniania osoby, biorąc pod uwagę stan jej zdrowia, a także specyfikę zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
Keywords: Adnotacja. Celem artykułu jest rozważenie specyfiki nielegalnej odmowy zatrudnienia osoby jako podstawy odszkodowania za szkody moralne. W trakcie badań ustalono, co uważa się za nieuzasadnioną odmowę przyjęcia pracy. Ustala się, w jakich przypadkach pracodawca może, bez naruszania wymogów prawa pracy, odmówić zatrudnienia osoby. Szczegółowo zbadano podstawy prawne odmowy zatrudnienia. Udowodniono, że brak wolnych miejsc pracy jest bezwarunkową przyczyną odmowy. Należy zauważyć, że Kodeks pracy Ukrainy przewiduje odmowę potencjalnemu pracownikowi w przypadku niewystarczających kwalifikacji lub braku niezbędnych kwalifikacji zawodowych. Rozważa się specyfikę zatrudniania osoby, biorąc pod uwagę stan jej zdrowia, a także specyfikę zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

WYKONYWANIE ORZECZEŃ SĄDOWYCH W SPORACH PUBLICZNOPRAWNYCH Z ZAKRESU URBANISTYKI

Nataliia Semenchuk

zwycięzca Katedry Prawa Konstytucyjnego i Administracyjnego
Zaporoskiego Uniwersytetu Narodowego (Zaporoże, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0000-3076-3648
Anotation. Adnotacja. Celem artykułu jest ustalenie cech procesowych wykonywania orzeczeń sądowych w sporach publicznoprawnych z zakresu urbanistyki. Ustalono, że na poziomie legislacyjnym następuje pewne prawne ograniczenie funkcji podmiotu władzy w sądzie administracyjnym podczas rozpatrywania publicznego sporu prawnego z zakresu urbanistyki, przyznając tym samym pierwszeństwo podmiotom pełniącym rolę przeciwnik podmiotu władzy. Biorąc pod uwagę materiały praktyki orzeczniczej Kasacyjnego Sądu Administracyjnego w ramach Sądu Najwyższego, ustalono, że do właściwości sądów administracyjnych przy rozpatrywaniu publicznego sporu prawnego z zakresu urbanistyki należą spory pomiędzy osobami fizycznymi lub osobami prawnymi z organem władzy państwowej, organem samorządu lokalnego, ich urzędnikiem lub urzędnikiem, którego przedmiotem jest sprawdzenie legalności decyzji, działań lub zaniechań tych organów (osób), podjętych lub popełnionych przez nie w trakcie sprawowanie potężnych funkcji zarządczych, z wyjątkiem sporów, dla których ustawa przewiduje inną procedurę rozstrzygania sądowego. Na podstawie analizy praktyki Administracyjnego Sądu Kasacyjnego w ramach Sądu Najwyższego ustalono, że ukształtował się pewien system norm zapewniający równość i konkurencję stron procesu poprzez ograniczenie szeregu proceduralnych możliwości podmiotu władzy w porównaniu z podmiotami fizycznymi i prawnymi. Stwierdzono, że sądy administracyjne rozpoznają znaczny zakres spraw, w których powód jest podmiotem władzy, sprawującym swoje funkcje kontrolne i przymusowe w obszarze organizacji administracji publicznej. Określono specyfikę kalkulacji warunków przedstawienia uchwały o nałożeniu kary pieniężnej i jej wykonania przy rozpatrywaniu sporów z zakresu urbanistyki.
Keywords: Adnotacja. Celem artykułu jest ustalenie cech procesowych wykonywania orzeczeń sądowych w sporach publicznoprawnych z zakresu urbanistyki. Ustalono, że na poziomie legislacyjnym następuje pewne prawne ograniczenie funkcji podmiotu władzy w sądzie administracyjnym podczas rozpatrywania publicznego sporu prawnego z zakresu urbanistyki, przyznając tym samym pierwszeństwo podmiotom pełniącym rolę przeciwnik podmiotu władzy. Biorąc pod uwagę materiały praktyki orzeczniczej Kasacyjnego Sądu Administracyjnego w ramach Sądu Najwyższego, ustalono, że do właściwości sądów administracyjnych przy rozpatrywaniu publicznego sporu prawnego z zakresu urbanistyki należą spory pomiędzy osobami fizycznymi lub osobami prawnymi z organem władzy państwowej, organem samorządu lokalnego, ich urzędnikiem lub urzędnikiem, którego przedmiotem jest sprawdzenie legalności decyzji, działań lub zaniechań tych organów (osób), podjętych lub popełnionych przez nie w trakcie sprawowanie potężnych funkcji zarządczych, z wyjątkiem sporów, dla których ustawa przewiduje inną procedurę rozstrzygania sądowego. Na podstawie analizy praktyki Administracyjnego Sądu Kasacyjnego w ramach Sądu Najwyższego ustalono, że ukształtował się pewien system norm zapewniający równość i konkurencję stron procesu poprzez ograniczenie szeregu proceduralnych możliwości podmiotu władzy w porównaniu z podmiotami fizycznymi i prawnymi. Stwierdzono, że sądy administracyjne rozpoznają znaczny zakres spraw, w których powód jest podmiotem władzy, sprawującym swoje funkcje kontrolne i przymusowe w obszarze organizacji administracji publicznej. Określono specyfikę kalkulacji warunków przedstawienia uchwały o nałożeniu kary pieniężnej i jej wykonania przy rozpatrywaniu sporów z zakresu urbanistyki.

TAKTYCZNE I PSYCHOLOGICZNE ZASADY PRZESŁUCHANIA NIELETNICH OFIAR Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ ROZWOJU PSYCHOFIZYCZNEGO

Anastasia Suvorova

aspirant korespondencyjnej formy studiów na wydziale kryminologii i Medycyny Sądowej
Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-7508-290Х
Anotation. Adnotacja. W artykule naukowym podjęto problematykę taktycznych i psychologicznych podstaw przesłuchania nieletnich ofiar z niepełnosprawnością rozwoju psychofizycznego. Podkreślono znaczenie stosowania aspektów taktycznych i psychologicznych podczas przesłuchania nieletnich określonej kategorii. Sformułowano szereg pytań zalecanych podczas przesłuchania, scharakteryzowano metody skutecznego nawiązywania kontaktu psychologicznego z dzieckiem.
Keywords: Adnotacja. W artykule naukowym podjęto problematykę taktycznych i psychologicznych podstaw przesłuchania nieletnich ofiar z niepełnosprawnością rozwoju psychofizycznego. Podkreślono znaczenie stosowania aspektów taktycznych i psychologicznych podczas przesłuchania nieletnich określonej kategorii. Sformułowano szereg pytań zalecanych podczas przesłuchania, scharakteryzowano metody skutecznego nawiązywania kontaktu psychologicznego z dzieckiem.

POJĘCIE I RODZAJE PRAW MAJĄTKOWYCH DO UŻYTKOWANIA GRUNTÓW ROLNYCH

Valeriy Yankovsky

aspirant
na Kijowskim Uniwersytecie Narodowym im. Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0002-8732-8211
Anotation. Adnotacja. Artykuł poświęcony jest badaniu koncepcji i rodzajów praw majątkowych do użytkowania działek rolnych. Korzystanie z działek rolnych na cele rolne wymaga ustanowienia określonego prawa własności w stosunku do tych działek. Ustalono, że obowiązujące przepisy określają pewien zbiór praw majątkowych do użytkowania działek rolnych. Takie ustawodawstwo jest reprezentowane przez szereg aktów prawnych i wykonawczych. Lista praw majątkowych podlegających rejestracji państwowej i zawarta w Ustawie Ukrainy „O państwowej rejestracji praw majątkowych do nieruchomości i ich obciążeń” różni się pewnymi różnicami od praw majątkowych określonych w Kodeksie cywilnym Ukrainy i Kodeksie gruntowym Ukrainy . Obowiązujące przepisy nie zawierają definicji pojęcia prawa własności do użytkowania gruntów rolnych. Zdefiniowanie takiego pojęcia powinno zapobiec pewnym trudnościom w praktyce egzekwowania prawa na badanym obszarze. Podano autorską definicję pojęcia prawa własności do użytkowania gruntów rolnych.
Keywords: Adnotacja. Artykuł poświęcony jest badaniu koncepcji i rodzajów praw majątkowych do użytkowania działek rolnych. Korzystanie z działek rolnych na cele rolne wymaga ustanowienia określonego prawa własności w stosunku do tych działek. Ustalono, że obowiązujące przepisy określają pewien zbiór praw majątkowych do użytkowania działek rolnych. Takie ustawodawstwo jest reprezentowane przez szereg aktów prawnych i wykonawczych. Lista praw majątkowych podlegających rejestracji państwowej i zawarta w Ustawie Ukrainy „O państwowej rejestracji praw majątkowych do nieruchomości i ich obciążeń” różni się pewnymi różnicami od praw majątkowych określonych w Kodeksie cywilnym Ukrainy i Kodeksie gruntowym Ukrainy . Obowiązujące przepisy nie zawierają definicji pojęcia prawa własności do użytkowania gruntów rolnych. Zdefiniowanie takiego pojęcia powinno zapobiec pewnym trudnościom w praktyce egzekwowania prawa na badanym obszarze. Podano autorską definicję pojęcia prawa własności do użytkowania gruntów rolnych.