Journal №2 (62) / 2024|KELM

WYKAZ ZAŁĄCZONYCH PLIKÓW

WYKORZYSTANIE INNOWACYJNYCH TECHNOLOGII W PROCESIE KSZTAŁTOWANIA KOMPETENCJI BADAWCZYCH PRZYSZŁYCH LICENCJATÓW PEDAGOGIKI SPECJALNEJ

Svitlana Zxiekova

absolwentka wydziału pedagogiki ogólnej i pedagogiki specjalnej
Państwowy Uniwersytet Humanitarny w Izmail (Izmail, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0005-6120-2903
Anotation. Adnotacja. We współczesnych warunkach dla pomyślnej kariery wysoko wykwalifikowanego specjalisty niezwykle ważne są cechy społeczne i osobiste, takie jak gotowość do zdecydowanych i celowych działań, ciągła chęć samodoskonalenia i twórczych poszukiwań, zdolność do zwiększania efektywności swojej pracy. działalności, a także umiejętność korzystania z najnowszych technologii informatycznych, które odgrywają znaczącą rolę w różnych sferach życia, w tym w edukacji. Wprowadzenie tych technologii do procesu edukacyjnego przyczynia się do kształtowania kompetencji badawczych przyszłych licencjatów pedagogiki specjalnej. Działalność naukowa stymuluje rozwój analitycznego myślenia, twórczego podejścia do rozwiązywania problemów, a także rozwój odpowiednich cech psychologicznych, takich jak kreatywność i samodzielność. Innowacyjne metody nauczania, takie jak metody case, materiały multimedialne, platformy interaktywne i kursy online, pomagają uczniom zdobywać nową wiedzę i umiejętności w bardziej efektywny i ciekawy sposób. Przyczynia się to do aktywizacji ich stanowiska badawczego, a także umiejętności samodzielnego prowadzenia badań, analizowania informacji i wyciągania wniosków. Innowacyjne technologie otwierają nowe możliwości rozwoju metod naukowych, zwiększając motywację do nauki i integrując wiedzę teoretyczną z zadaniami praktycznymi.
Keywords: Adnotacja. We współczesnych warunkach dla pomyślnej kariery wysoko wykwalifikowanego specjalisty niezwykle ważne są cechy społeczne i osobiste, takie jak gotowość do zdecydowanych i celowych działań, ciągła chęć samodoskonalenia i twórczych poszukiwań, zdolność do zwiększania efektywności swojej pracy. działalności, a także umiejętność korzystania z najnowszych technologii informatycznych, które odgrywają znaczącą rolę w różnych sferach życia, w tym w edukacji. Wprowadzenie tych technologii do procesu edukacyjnego przyczynia się do kształtowania kompetencji badawczych przyszłych licencjatów pedagogiki specjalnej. Działalność naukowa stymuluje rozwój analitycznego myślenia, twórczego podejścia do rozwiązywania problemów, a także rozwój odpowiednich cech psychologicznych, takich jak kreatywność i samodzielność. Innowacyjne metody nauczania, takie jak metody case, materiały multimedialne, platformy interaktywne i kursy online, pomagają uczniom zdobywać nową wiedzę i umiejętności w bardziej efektywny i ciekawy sposób. Przyczynia się to do aktywizacji ich stanowiska badawczego, a także umiejętności samodzielnego prowadzenia badań, analizowania informacji i wyciągania wniosków. Innowacyjne technologie otwierają nowe możliwości rozwoju metod naukowych, zwiększając motywację do nauki i integrując wiedzę teoretyczną z zadaniami praktycznymi.

PRAKTYKA PEDAGOGICZNA JAKO FORMA KSZTAŁCENIA PRZYSZŁYCH LICENCJATÓW FILOLOGII POD KĄTEM WDRAŻANIA INNOWACJI

Diana Kryvonis

nauczyciel wydziału zawodowych języków obcych
Odeski Uniwersytet Narodowy im. I.I. Miecznikowa (Odesa, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0009-8560-4826
Anotation. Adnotacja. W artykule podjęto problem modernizacji systemu edukacji na Ukrainie. Uzasadniona jest teza, że przekazywanie przez uczniów praktyki pedagogicznej przyczyni się do przygotowania przyszłych nauczycieli do działalności innowacyjnej. Przeprowadzono analizę głównych rodzajów działalności zawodowej, które polegają na nabywaniu przez podmioty praktyki pedagogicznej następujących funkcji: konstruktywnej, mobilizującej, organizacyjnej, komunikacyjnej, informacyjnej, orientacyjnej, rozwojowej, badawczej. Kształtowanie gotowości studentów szkół wyższych do innowacji odbywa się w trakcie praktyki pedagogicznej poprzez dostrzeżenie, badanie i rozwój istniejących osiągnięć metodycznych; adaptacja do nowych warunków; wykorzystanie innowacyjnych doświadczeń innych nauczycieli; rozwój własnych innowacji (metod, form, technologii nauczania i wychowania) w celu osiągnięcia niezbędnych rezultatów; organizacja i prowadzenie eksperymentów; utrzymanie sprzyjającego klimatu w innowacyjnym środowisku pedagogicznym. Rozważane są innowacyjne technologie edukacyjne wykorzystywane przez stażystów podczas nauki języków obcych (technologie interaktywnego uczenia się, technologia studium przypadku, technologia uczenia się metodą projektów, technologia portfolio, technologie informacyjno-komunikacyjne (komputerowe), technologie nauczania na odległość), cechy i zalety ich stosowania. Wskazano czynniki, które mogą utrudniać realizację działań innowacyjnych.
Keywords: Adnotacja. W artykule podjęto problem modernizacji systemu edukacji na Ukrainie. Uzasadniona jest teza, że przekazywanie przez uczniów praktyki pedagogicznej przyczyni się do przygotowania przyszłych nauczycieli do działalności innowacyjnej. Przeprowadzono analizę głównych rodzajów działalności zawodowej, które polegają na nabywaniu przez podmioty praktyki pedagogicznej następujących funkcji: konstruktywnej, mobilizującej, organizacyjnej, komunikacyjnej, informacyjnej, orientacyjnej, rozwojowej, badawczej. Kształtowanie gotowości studentów szkół wyższych do innowacji odbywa się w trakcie praktyki pedagogicznej poprzez dostrzeżenie, badanie i rozwój istniejących osiągnięć metodycznych; adaptacja do nowych warunków; wykorzystanie innowacyjnych doświadczeń innych nauczycieli; rozwój własnych innowacji (metod, form, technologii nauczania i wychowania) w celu osiągnięcia niezbędnych rezultatów; organizacja i prowadzenie eksperymentów; utrzymanie sprzyjającego klimatu w innowacyjnym środowisku pedagogicznym. Rozważane są innowacyjne technologie edukacyjne wykorzystywane przez stażystów podczas nauki języków obcych (technologie interaktywnego uczenia się, technologia studium przypadku, technologia uczenia się metodą projektów, technologia portfolio, technologie informacyjno-komunikacyjne (komputerowe), technologie nauczania na odległość), cechy i zalety ich stosowania. Wskazano czynniki, które mogą utrudniać realizację działań innowacyjnych.

POWIĄZANIE RZEMIOSŁA NARODOWEGO Z KULTURĄ I MENTALNOŚCIĄ MIESZKAŃCÓW TERYTORIUM HISTORYCZNEGO I ETNOGRAFICZNEGO UKRAINY

Alla Diachenko

kandydat nauk pedagogicznych, adiunkt Katedry Wzornictwa Przemysłowego i Technologii Komputerowych, Dziekan Wydziału Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej
Kijowska Państwowa Akademia Sztuk Dekoracyjnych i Stosowanych oraz Wzornictwa im. M. Boychuka, członek Związku Projektantów Ukrainy, członek Narodowego Związku Artystów Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-4496-5931
Anotation. Adnotacja. Artykuł poświęcony jest badaniu związku rzemiosła ludowego z kulturą i mentalnością mieszkańców różnych regionów historycznych i etnograficznych Ukrainy. Ukazuje znaczenie sztuki i rzemiosła ludowego w kształtowaniu tożsamości kulturowej, analizując wpływ cech kulturowych i mentalności na ich rozwój. Autorzy wskazują na znaczenie zachowania i rozwoju kultury ukraińskiej, podkreślając rolę sztuki zdobniczej i użytkowej, w tym haftu, ceramiki, kowalstwa, w odzwierciedlaniu wyjątkowości narodu ukraińskiego. W artykule zwrócono uwagę na historyczny rozwój rzemiosła ludowego, jego związek z mentalnością mieszkańców oraz rolę w kształtowaniu wartości narodowych. W opracowaniu zwrócono także uwagę na zmiany w ubiorze ludowym i znaczenie dostosowania rzemiosła ludowego do współczesnych warunków. Autorzy dochodzą do wniosku, że rzemiosło ludowe jest nie tylko strażnikiem wartości kulturowych, ale także strategicznym zasobem dla rozwoju regionów, wpływającym na tworzenie miejsc pracy i kształtowanie wizerunku regionu, a także stanowi istotny element kultury narodowej.
Keywords: Adnotacja. Artykuł poświęcony jest badaniu związku rzemiosła ludowego z kulturą i mentalnością mieszkańców różnych regionów historycznych i etnograficznych Ukrainy. Ukazuje znaczenie sztuki i rzemiosła ludowego w kształtowaniu tożsamości kulturowej, analizując wpływ cech kulturowych i mentalności na ich rozwój. Autorzy wskazują na znaczenie zachowania i rozwoju kultury ukraińskiej, podkreślając rolę sztuki zdobniczej i użytkowej, w tym haftu, ceramiki, kowalstwa, w odzwierciedlaniu wyjątkowości narodu ukraińskiego. W artykule zwrócono uwagę na historyczny rozwój rzemiosła ludowego, jego związek z mentalnością mieszkańców oraz rolę w kształtowaniu wartości narodowych. W opracowaniu zwrócono także uwagę na zmiany w ubiorze ludowym i znaczenie dostosowania rzemiosła ludowego do współczesnych warunków. Autorzy dochodzą do wniosku, że rzemiosło ludowe jest nie tylko strażnikiem wartości kulturowych, ale także strategicznym zasobem dla rozwoju regionów, wpływającym na tworzenie miejsc pracy i kształtowanie wizerunku regionu, a także stanowi istotny element kultury narodowej.

HISTORYCZNE ETAPY POWSTAWANIA INFOGRAFIK W KONTEKŚCIE ŚRODOWISKA SIECIOWEGO

Ivan Selivanov

Absolwent, asystent Katedry Wzornictwa i Podstaw Architektury Instytut Architektury i Wzornictwa
Narodowy Uniwersytet Politechniki Lwowskiej (Lwów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-3416-3620
Anotation. Adnotacja. W artykule dokonano analizy rozwoju infografik internetowych, od prostych pomocy wizualnych po złożone prezentacje cyfrowe, podkreślając, jak zmiany technologiczne i media społecznościowe wpłynęły na jej konstrukcję i znaczenie we współczesnej przestrzeni informacyjnej. O trafności opracowania decyduje konieczność zrozumienia historycznych etapów rozwoju infografik w kontekście środowiska sieciowego, z uwzględnieniem szybkiego postępu technologii cyfrowych i ich wpływu na komunikację wizualną. Celem artykułu jest opracowanie periodyzacji ewolucji infografik w kontekście środowiska sieciowego, scharakteryzowanie kluczowych innowacji technologicznych oraz ocena ich wpływu na techniki wizualizacji informacji. Podstawą metodologiczną badań jest analiza historyczna mająca na celu identyfikację i usystematyzowanie etapów rozwoju prezentacji infograficznej oraz ocenę wpływu czynników społeczno-kulturowych i technologicznych na jej konstrukcję. Analiza opisowa służy do szczegółowego badania cech ekspresyjnych infografik internetowych i zmian w przekazie informacji. Podsumowując, w artykule podkreślono potencjał nowoczesnych technologii w zakresie poprawy komunikacji graficznej i położono podwaliny pod dalsze badania nad innowacyjnymi technikami wizualizacji danych.
Keywords: Adnotacja. W artykule dokonano analizy rozwoju infografik internetowych, od prostych pomocy wizualnych po złożone prezentacje cyfrowe, podkreślając, jak zmiany technologiczne i media społecznościowe wpłynęły na jej konstrukcję i znaczenie we współczesnej przestrzeni informacyjnej. O trafności opracowania decyduje konieczność zrozumienia historycznych etapów rozwoju infografik w kontekście środowiska sieciowego, z uwzględnieniem szybkiego postępu technologii cyfrowych i ich wpływu na komunikację wizualną. Celem artykułu jest opracowanie periodyzacji ewolucji infografik w kontekście środowiska sieciowego, scharakteryzowanie kluczowych innowacji technologicznych oraz ocena ich wpływu na techniki wizualizacji informacji. Podstawą metodologiczną badań jest analiza historyczna mająca na celu identyfikację i usystematyzowanie etapów rozwoju prezentacji infograficznej oraz ocenę wpływu czynników społeczno-kulturowych i technologicznych na jej konstrukcję. Analiza opisowa służy do szczegółowego badania cech ekspresyjnych infografik internetowych i zmian w przekazie informacji. Podsumowując, w artykule podkreślono potencjał nowoczesnych technologii w zakresie poprawy komunikacji graficznej i położono podwaliny pod dalsze badania nad innowacyjnymi technikami wizualizacji danych.

ECHY ARTYSTYCZNE I STYLISTYCZNE CYKL FORTEPIANOWY ZHANNY KOLODUB “ALBUM DLA DZIECI”

Rymma Sulym

kandydat historii sztuki, profesor nadzwyczajny (Sumi, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-3409-424X
Anotation. Adnotacja. Artykuł poświęcony jest opracowaniu cyklu fortepianowego Zhanny Kolodub „Album dla dzieci”, adresowanego do dzieci w wieku szkolnym. Po raz pierwszy w muzykologii ukraińskiej przeprowadzono szczegółową analizę wszystkich ośmiu miniatur tego cyklu, scharakteryzowano treść artystyczną każdego utworu i ujawniono ich cechy stylistyczne. W procesie badawczym zastosowano podejście systemowe, które obejmuje różne metody analizy muzykologicznej (intonacyjnej, strukturalnej, harmonicznej, stylistycznej). W wyniku badań stwierdzono, że kompozytorowi udało się w utworze tym z powodzeniem odtworzyć sferę artystyczną i figuratywną charakterystyczną dla muzyki dziecięcej: świat dziecięcych zabaw i rozrywek, szkic pejzażowy, rodzajową scenę ludową, wizerunki ptaków i odzwierciedleniem różnych nastrojów współczesnych dzieci. Ustalono, że cykl ten zawiera syntezę różnych stylów charakterystycznych dla współczesnej sztuki muzycznej: w niektórych miniaturach obok nurtów neofolklorystycznych pojawiają się znamiona neoklasycyzmu i ekspresjonizmu, rytmy i harmonie jazzowe. Zwraca się także uwagę, że utwory tego cyklu wykorzystują elementy nowoczesnych technik kompozytorskich, takich jak sonorystyka, minimalizm, polidiatonika, politonalność, a nawet pewne efekty szumowe.
Keywords: Adnotacja. Artykuł poświęcony jest opracowaniu cyklu fortepianowego Zhanny Kolodub „Album dla dzieci”, adresowanego do dzieci w wieku szkolnym. Po raz pierwszy w muzykologii ukraińskiej przeprowadzono szczegółową analizę wszystkich ośmiu miniatur tego cyklu, scharakteryzowano treść artystyczną każdego utworu i ujawniono ich cechy stylistyczne. W procesie badawczym zastosowano podejście systemowe, które obejmuje różne metody analizy muzykologicznej (intonacyjnej, strukturalnej, harmonicznej, stylistycznej). W wyniku badań stwierdzono, że kompozytorowi udało się w utworze tym z powodzeniem odtworzyć sferę artystyczną i figuratywną charakterystyczną dla muzyki dziecięcej: świat dziecięcych zabaw i rozrywek, szkic pejzażowy, rodzajową scenę ludową, wizerunki ptaków i odzwierciedleniem różnych nastrojów współczesnych dzieci. Ustalono, że cykl ten zawiera syntezę różnych stylów charakterystycznych dla współczesnej sztuki muzycznej: w niektórych miniaturach obok nurtów neofolklorystycznych pojawiają się znamiona neoklasycyzmu i ekspresjonizmu, rytmy i harmonie jazzowe. Zwraca się także uwagę, że utwory tego cyklu wykorzystują elementy nowoczesnych technik kompozytorskich, takich jak sonorystyka, minimalizm, polidiatonika, politonalność, a nawet pewne efekty szumowe.

STAN PAŃSTWOWEJ SŁUŻBY GRANICZNEJ UKRAINY W PRZEDEDNIU ROSYJSKIEJ AGRESJI W 2014 ROKU

Oleh Ananin

kandydat nauk technicznych, starszy pracownik naukowy, starszy funkcjonariusz Głównego Centrum Ekspertyz Kryminalistycznych
Państwowa Służba Graniczna Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-8757-1663
Anotation. Adnotacja. W artykule przedstawiono wyniki badania historycznego dotyczącego stanu Państwowej Służby Granicznej Ukrainy na początku 2014 roku, które pozwala uzyskać ogólny pogląd na rezultaty reform, jakie miały miejsce na ukraińskiej granicy Służba od 2000 roku. Od tego roku reforma Państwowej Straży Granicznej obrała kurs polegający na wdrażaniu zasad ochrony granic przyjętych w państwach Unii Europejskiej. Historyczne znaczenie mają ponadto pytania dotyczące bezpośredniego stanu instytucji granicy państwowej Ukrainy, która odpowiadała za ochronę granicy państwowej w przededniu rosyjskiej agresji zbrojnej w 2014 roku. Podkreślono, że w wyniku reform od początku 2014 roku Państwowa Służba Graniczna była już organem ścigania o modelu europejskim, realizującym ochronę granicy państwowej Ukrainy metodami egzekwowania prawa. Jej strukturę organizacyjną i system zarządzania zbudowano na wzór instytucji granicznych państw Unii Europejskiej.
Keywords: Adnotacja. W artykule przedstawiono wyniki badania historycznego dotyczącego stanu Państwowej Służby Granicznej Ukrainy na początku 2014 roku, które pozwala uzyskać ogólny pogląd na rezultaty reform, jakie miały miejsce na ukraińskiej granicy Służba od 2000 roku. Od tego roku reforma Państwowej Straży Granicznej obrała kurs polegający na wdrażaniu zasad ochrony granic przyjętych w państwach Unii Europejskiej. Historyczne znaczenie mają ponadto pytania dotyczące bezpośredniego stanu instytucji granicy państwowej Ukrainy, która odpowiadała za ochronę granicy państwowej w przededniu rosyjskiej agresji zbrojnej w 2014 roku. Podkreślono, że w wyniku reform od początku 2014 roku Państwowa Służba Graniczna była już organem ścigania o modelu europejskim, realizującym ochronę granicy państwowej Ukrainy metodami egzekwowania prawa. Jej strukturę organizacyjną i system zarządzania zbudowano na wzór instytucji granicznych państw Unii Europejskiej.

TRADYCJE HISTORYZMU I MITOLOGII W TWÓRCZOŚCI TONI MORRISON

Inessa Anikina, Tetiana Melnyk

Inessa Anikina, kandydat nauk filologicznych, profesor nadzwyczajny katedry lingwistyki stosowanej, literatury zagranicznej i dziennikarstwa Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny w Humaniu im. Pawła Tychyny (Uman, Ukraina)
Tetiana Melnyk, kandydat nauk filologicznych, Profesor nadzwyczajny Katedry Filologii Germańskiej, Przekładu i Literatury Obcej Winnicki Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Mychajło Kotsiubinskiego (Winnica, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-2760-8422, ORCID ID: 0000-0002-2258-7389
Anotation. Adnotacja. Artykuł poświęcony jest analizie twórczości Toni Morrison pod kątem zastosowania tradycji historyzmu i mitologii. Główny nacisk położony jest na elementy intertekstualne, takie jak aluzje biblijne, wspomnienia i imiona postaci, które mają głębokie znaczenie kulturowe i historyczne. W artykule zbadano odniesienia biblijne w powieściach T. Morrisona, w szczególności w „Pieśni nad Pieśniami” i „Umiłowanym”, co podkreśla głębokie zanurzenie autora w kontekstach religijnych. Zarysowano wpływ kultury masowej na kształtowanie się tożsamości bohaterów, zwłaszcza w kontekście nieosiągalnych standardów piękna i ich wpływu na społeczeństwo afroamerykańskie. W artykule zaproponowano własną interpretację pojęć „historyzm” i „mitologizm”. W oparciu o tę interpretację twórczość T. Morrisona uznawana jest za wielowarstwową strukturę eksplorującą problemy psychologiczne, społeczne i kulturowe społeczności afroamerykańskiej przez pryzmat narracji mitologicznych i historycznych, podkreślających znaczenie pamięci kulturowej i tradycje w procesie kształtowania się tożsamości. Końcowa część artykułu stwarza perspektywy dalszych badań, w szczególności analizy porównawczej jej twórczości z innymi autorami afroamerykańskimi oraz zastosowania podejścia psychoanalitycznego w celu głębszego zrozumienia jej warsztatu i tematyki literackiej. Tym samym artykuł oferuje wieloaspektowe podejście do badania twórczości Toni Morrison pod kątem jej znaczenia w kontekście literatury amerykańskiej i dziedzictwa kulturowego narodu afroamerykańskiego.
Keywords: Adnotacja. Artykuł poświęcony jest analizie twórczości Toni Morrison pod kątem zastosowania tradycji historyzmu i mitologii. Główny nacisk położony jest na elementy intertekstualne, takie jak aluzje biblijne, wspomnienia i imiona postaci, które mają głębokie znaczenie kulturowe i historyczne. W artykule zbadano odniesienia biblijne w powieściach T. Morrisona, w szczególności w „Pieśni nad Pieśniami” i „Umiłowanym”, co podkreśla głębokie zanurzenie autora w kontekstach religijnych. Zarysowano wpływ kultury masowej na kształtowanie się tożsamości bohaterów, zwłaszcza w kontekście nieosiągalnych standardów piękna i ich wpływu na społeczeństwo afroamerykańskie. W artykule zaproponowano własną interpretację pojęć „historyzm” i „mitologizm”. W oparciu o tę interpretację twórczość T. Morrisona uznawana jest za wielowarstwową strukturę eksplorującą problemy psychologiczne, społeczne i kulturowe społeczności afroamerykańskiej przez pryzmat narracji mitologicznych i historycznych, podkreślających znaczenie pamięci kulturowej i tradycje w procesie kształtowania się tożsamości. Końcowa część artykułu stwarza perspektywy dalszych badań, w szczególności analizy porównawczej jej twórczości z innymi autorami afroamerykańskimi oraz zastosowania podejścia psychoanalitycznego w celu głębszego zrozumienia jej warsztatu i tematyki literackiej. Tym samym artykuł oferuje wieloaspektowe podejście do badania twórczości Toni Morrison pod kątem jej znaczenia w kontekście literatury amerykańskiej i dziedzictwa kulturowego narodu afroamerykańskiego.

APOTEOZA TRAGEDII HUMANIA LATEM 1941 R.: WYJAZD A. HITLERA I B. MUSSOLINIEGO NA FRONT WSCHODNI

Kateryna Moskalchuk

absolwentka Wydziału Historii Ukrainy i Historii Świata
Centralny Ukraiński Uniwersytet Państwowy nazwany na cześć Wołodymyra Winniczenki (Kropywnyćkij, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1393-3945
Anotation. Adnotacja. Na początku sierpnia 1941 roku oddziałom niemieckiej grupy armii „Południe” udało się otoczyć i zniszczyć 6. i 12. armię radziecką w pobliżu miasta Humań. Po raz pierwszy podczas kampanii wschodniej oddziałom Wehrmachtu udało się schwytać dwóch dowódców armii (generał broni I. Muzychenko i generał dywizji P. Ponedelin). Sukcesy w „okrążeniu Humana” otworzyły drogę do dalszej udanej ofensywy niemieckich formacji wojskowych na Kijów i na obszarze ważnego gospodarczo Donieckiego basenu przemysłowego. Wizyta A. Hitlera i B. Mussoliniego w Humaniu podkreśla szczególne znaczenie wydarzeń z początku sierpnia dla realizacji planu „Barbarossy”. Podróż stała się potężnym narzędziem ideologicznym na okupowanym terytorium Ukrainy i poważnym wyzwaniem dla Związku Radzieckiego i jego sojuszników.
Keywords: Adnotacja. Na początku sierpnia 1941 roku oddziałom niemieckiej grupy armii „Południe” udało się otoczyć i zniszczyć 6. i 12. armię radziecką w pobliżu miasta Humań. Po raz pierwszy podczas kampanii wschodniej oddziałom Wehrmachtu udało się schwytać dwóch dowódców armii (generał broni I. Muzychenko i generał dywizji P. Ponedelin). Sukcesy w „okrążeniu Humana” otworzyły drogę do dalszej udanej ofensywy niemieckich formacji wojskowych na Kijów i na obszarze ważnego gospodarczo Donieckiego basenu przemysłowego. Wizyta A. Hitlera i B. Mussoliniego w Humaniu podkreśla szczególne znaczenie wydarzeń z początku sierpnia dla realizacji planu „Barbarossy”. Podróż stała się potężnym narzędziem ideologicznym na okupowanym terytorium Ukrainy i poważnym wyzwaniem dla Związku Radzieckiego i jego sojuszników.

PRZESTRZENNA ORGANIZACJA TEKSTU ARTYSTYCZNEGO W KOMUNIKACJI MASOWEJ

Svitlana Suvorova

kandydat nauk filologicznych, profesor nadzwyczajny katedry języków obcych
Akademia Państwowa w Dnieprze budownictwa i architektury (Dniepr, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-5341-2963
Anotation. Adnotacja. Kategoria przestrzeni, podobnie jak kategoria czasu, koreluje tekst z określoną sytuacją, ale już nie z przepływem. Przestrzeń artystyczna różni się od rzeczywistości w taki sam sposób, jak relacje na osi czasu. Przestrzeń rzeczywista jest globalna, ciągła i podzielna. Przestrzeń artystyczna odtwarza te właściwości i dodaje do nich jeszcze jedną – konkretność. Rzeczy nie tylko tworzą przestrzeń, ale także ją organizują strukturalnie – te słowa o przestrzeni mitopoetyckiej można odnieść do wszystkiego, co artystyczne. Ponadto przestrzeń artystyczna ma określoną ramę, czyli orientację względem centrum, to centrum jest podmiotem całego tekstu, jego autorem i przez niego wyznaczana jest rama. W porównaniu z tekstem mówionym, który również zawiera znamiona antropocentryczności, tekst artystyczny wyróżnia się wyważonym rozwiązaniem przestrzennym: nie jest on podyktowany realną sytuacją, ale jest jednym ze składników zamysłu autora.
Keywords: Adnotacja. Kategoria przestrzeni, podobnie jak kategoria czasu, koreluje tekst z określoną sytuacją, ale już nie z przepływem. Przestrzeń artystyczna różni się od rzeczywistości w taki sam sposób, jak relacje na osi czasu. Przestrzeń rzeczywista jest globalna, ciągła i podzielna. Przestrzeń artystyczna odtwarza te właściwości i dodaje do nich jeszcze jedną – konkretność. Rzeczy nie tylko tworzą przestrzeń, ale także ją organizują strukturalnie – te słowa o przestrzeni mitopoetyckiej można odnieść do wszystkiego, co artystyczne. Ponadto przestrzeń artystyczna ma określoną ramę, czyli orientację względem centrum, to centrum jest podmiotem całego tekstu, jego autorem i przez niego wyznaczana jest rama. W porównaniu z tekstem mówionym, który również zawiera znamiona antropocentryczności, tekst artystyczny wyróżnia się wyważonym rozwiązaniem przestrzennym: nie jest on podyktowany realną sytuacją, ale jest jednym ze składników zamysłu autora.

POLITYKA SPOŁECZNA UKRAINY: CECHY FORMOWANIA W WARUNKACH NIESTABILNOŚCI

Wołodymyr Taran, Taisia Hayvorońska

Wołodymyr Taran, doktor nauk filozoficznych, profesor, profesor katedry pracy socjalnej Zaporoski Narodowy Uniwersytet Politechniczny (Ukraina, Zaporoże)
Taisia Hayvorońska, kandydat nauk filozoficznych, profesor nadzwyczajny, dziekan Wydziału Nauk Społecznych Zaporoski Narodowy Uniwersytet Politechniczny (Ukraina, Zaporoże)
ORCID ID: 0000-0003-1581-2565, ORCID ID: 0000-0002-1165-0194
Anotation. Adnotacje. W artykule podjęto analizę problemu kształtowania polityki społecznej na Ukrainie. Konkretną definicją takiej polityki jest zwykle model państwa, który koreluje z jego typowymi cechami utrwalonymi w Konstytucji, podstawowymi zasadami funkcjonowania i systemem wartości ukształtowanym w społeczeństwie. Utworzenie takiego modelu wymaga stabilności. Ukraina natomiast jest państwem przejściowym, niestabilnym, w którym trwa proces przechodzenia od państwa typu sowieckiego do nowoczesnego państwa europejskiego. Jest to podsycane utrzymywaniem się diametralnie przeciwstawnych poglądów na perspektywy rozwoju państwowości ukraińskiej, co nie pozwala na jednoznaczne przestrzeganie realizacji typu państwa ukraińskiego zapisanego w Konstytucji Ukrainy i utrudnia określenie podstawowych podejść w politykę społeczną państwa. Poważnym sprawdzianem na tej drodze stała się agresja militarna Rosji, która dotknęła wszystkie aspekty życia społecznego. W polityce doprowadziło to do «wędrowania» pomiędzy różnymi koncepcjami ideologicznymi rozwoju Ukrainy (liberalną, nieideologiczną, ukraińskocentryczną, autorytarną), które odpowiadają różnym typom państw o odmiennych zasadach polityki społecznej. A to stanowi przeszkodę w wypracowaniu jasnego modelu tego na współczesnej Ukrainie.
Keywords: Adnotacje. W artykule podjęto analizę problemu kształtowania polityki społecznej na Ukrainie. Konkretną definicją takiej polityki jest zwykle model państwa, który koreluje z jego typowymi cechami utrwalonymi w Konstytucji, podstawowymi zasadami funkcjonowania i systemem wartości ukształtowanym w społeczeństwie. Utworzenie takiego modelu wymaga stabilności. Ukraina natomiast jest państwem przejściowym, niestabilnym, w którym trwa proces przechodzenia od państwa typu sowieckiego do nowoczesnego państwa europejskiego. Jest to podsycane utrzymywaniem się diametralnie przeciwstawnych poglądów na perspektywy rozwoju państwowości ukraińskiej, co nie pozwala na jednoznaczne przestrzeganie realizacji typu państwa ukraińskiego zapisanego w Konstytucji Ukrainy i utrudnia określenie podstawowych podejść w politykę społeczną państwa. Poważnym sprawdzianem na tej drodze stała się agresja militarna Rosji, która dotknęła wszystkie aspekty życia społecznego. W polityce doprowadziło to do «wędrowania» pomiędzy różnymi koncepcjami ideologicznymi rozwoju Ukrainy (liberalną, nieideologiczną, ukraińskocentryczną, autorytarną), które odpowiadają różnym typom państw o odmiennych zasadach polityki społecznej. A to stanowi przeszkodę w wypracowaniu jasnego modelu tego na współczesnej Ukrainie.

BADANIE OSOBLIWOŚCI SAMOREALIZACJI JEDNOSTKI W WARUNKACH KRYZYSOWYCH I SAMOOCENY STANU PSYCHICZNEGO

Borys Bililovets, Olena Nezhynska

Borys Bililovets, student Edukacyjno-Naukowego Instytutu Psychologii Uniwersytetu Ekonomiczno-Prawnego „KROK” (Kijów, Ukraina)
Olena Nezhynska, kandydat nauk psychologicznych, profesor nadzwyczajny, Profesor nadzwyczajny Katedry Psychologii, Pedagogiki i Dyscyplin Społecznych, Państwowy Uniwersytet Podatkowy (Irpin, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0001-3556-8515, ORCID ID: 0000-0002-0800-356X
Anotation. Adnotacja. W artykule określono poziom samorealizacji osób dorosłych w sytuacjach kryzysowych, w szczególności wojny na Ukrainie, za pomocą badania empirycznego przeprowadzonego wśród uchodźców, osób wewnętrznie przesiedlonych (zwanych dalej „wewnętrznymi przesiedleńcami”) oraz dzieci przesiedleńców wewnętrznych. W szczególności ustalono, że 27% dorosłych ma wysoki poziom samorealizacji, 43% średni, a 30% niski. W sumie oznacza to, że zdecydowana większość badanych dorosłych potrafi się uczyć, wykorzystywać własne zdolności i umiejętności, przystosowywać się do sytuacji kryzysowych, a także jest zdolna do samorealizacji w chwili obecnej, nawet pomimo wszelkich prób. Jeśli chodzi o dzieci, są one lękliwe, sporo z nich ma różny stopień neurotyczności, narzeka na stale negatywny nastrój, jest zdolne do okazywania agresji, jest nadmiernie wrażliwe na bodźce, większość z nich ma niski poziom zainteresowań i koncentracji uwagi. uwagi, co wskazuje na potrzebę profesjonalnej pomocy psychologicznej.
Keywords: Adnotacja. W artykule określono poziom samorealizacji osób dorosłych w sytuacjach kryzysowych, w szczególności wojny na Ukrainie, za pomocą badania empirycznego przeprowadzonego wśród uchodźców, osób wewnętrznie przesiedlonych (zwanych dalej „wewnętrznymi przesiedleńcami”) oraz dzieci przesiedleńców wewnętrznych. W szczególności ustalono, że 27% dorosłych ma wysoki poziom samorealizacji, 43% średni, a 30% niski. W sumie oznacza to, że zdecydowana większość badanych dorosłych potrafi się uczyć, wykorzystywać własne zdolności i umiejętności, przystosowywać się do sytuacji kryzysowych, a także jest zdolna do samorealizacji w chwili obecnej, nawet pomimo wszelkich prób. Jeśli chodzi o dzieci, są one lękliwe, sporo z nich ma różny stopień neurotyczności, narzeka na stale negatywny nastrój, jest zdolne do okazywania agresji, jest nadmiernie wrażliwe na bodźce, większość z nich ma niski poziom zainteresowań i koncentracji uwagi. uwagi, co wskazuje na potrzebę profesjonalnej pomocy psychologicznej.

PERSPEKTYWY SOCJOLOGII CYFRYZACJI I ZAGROŻENIA POZYTYWIZMU CYFROWEGO

Volodymyr Nikolaienko

Doktor nauk socjologicznych, Profesor nadzwyczajny Katedry Socjologii i Nauk Politycznych Wydział Stosunków Międzynarodowych
Narodowy Uniwersytet Lotniczy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4648-6048
Anotation. Adnotacja. W związku z intensywnym rozwojem nauki, która weszła do korpusu nauk socjologicznych pod nazwą socjologii cyfrowej lub cyfrowej, a także faktem, że sama nazwa nauki pełni funkcję swego rodzaju instrukcji metodologicznej , gdyż co do zasady musi to być dokładne wskazanie jej przedmiotu i metody, zachodzi potrzeba doprecyzowania zarówno podanej nazwy, jak i, w związku z tym, logicznych definicji przedmiotu i metody. Autor udowadnia, że nazwa „socjologia cyfryzacji” jest bardziej trafna, gdyż jednoznacznie wskazuje, że socjologia jest metodą badawczą, a jej przedmiotem jest cyfryzacja jako system działań o charakterze społecznie zorientowanym, który pociąga za sobą istotne zmiany strukturalne w społeczeństwie, dzięki m.in. w którym powstaje społeczeństwo cyfrowe, a co za tym idzie, kultura cyfrowa, a także duża liczba jego pochodnych, a mianowicie nierówność cyfrowa, przepaść cyfrowa i tak dalej. W artykule poddano analizie pozytywizm cyfrowy jako ukrytą postawę metodologiczną, która w rzeczywistości zamiast dążyć do osiągnięcia maksymalnej obiektywności w badaniach społecznych, skłania się ku subiektywizmowi, co wiąże się z szeregiem zagrożeń porządku społecznego.
Keywords: Adnotacja. W związku z intensywnym rozwojem nauki, która weszła do korpusu nauk socjologicznych pod nazwą socjologii cyfrowej lub cyfrowej, a także faktem, że sama nazwa nauki pełni funkcję swego rodzaju instrukcji metodologicznej , gdyż co do zasady musi to być dokładne wskazanie jej przedmiotu i metody, zachodzi potrzeba doprecyzowania zarówno podanej nazwy, jak i, w związku z tym, logicznych definicji przedmiotu i metody. Autor udowadnia, że nazwa „socjologia cyfryzacji” jest bardziej trafna, gdyż jednoznacznie wskazuje, że socjologia jest metodą badawczą, a jej przedmiotem jest cyfryzacja jako system działań o charakterze społecznie zorientowanym, który pociąga za sobą istotne zmiany strukturalne w społeczeństwie, dzięki m.in. w którym powstaje społeczeństwo cyfrowe, a co za tym idzie, kultura cyfrowa, a także duża liczba jego pochodnych, a mianowicie nierówność cyfrowa, przepaść cyfrowa i tak dalej. W artykule poddano analizie pozytywizm cyfrowy jako ukrytą postawę metodologiczną, która w rzeczywistości zamiast dążyć do osiągnięcia maksymalnej obiektywności w badaniach społecznych, skłania się ku subiektywizmowi, co wiąże się z szeregiem zagrożeń porządku społecznego.

SPECYFIKA ADAPTACJI SPOŁECZNEJ I PSYCHOLOGICZNEJ NASTOLATKÓW I MŁODYCH MĘŻCZYZN Z PHABINGIEM

Yulia Rukshtel

absolwentka Katedry Psychiatrii, Psychologii Lekarskiej i Specjalnej
DZ „Południowoukraiński Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny im. K. D. Ushinsky’ego” (Odesa, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-0052-3982
Anotation. Adnotacja. W pracy przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych mających na celu określenie cech adaptacji społeczno-psychologicznej młodzieży i młodych mężczyzn, u których występują przejawy fabbingu. Metody badawcze obejmowały: analizę, porównanie, uogólnienie i systematyzację dorobku naukowego w wybranych zagadnieniach; eksperyment psychodiagnostyczny stwierdzający oraz obróbka danych statystycznych i matematycznych (przeprowadzono: analizę korelacji wg K. Pearsona, analizę według współczynnika kappa Cohena). Próbę badawczą objęło 316 osób, w tym 141 osób w wieku 15–17 lat i 144 osoby w wieku 18–21 lat. Na podstawie wyników ustalono, że dla obu grup respondentów wskaźniki Bc kształtują się poniżej 0,05. Jednocześnie dla nastolatków wartości te dla niektórych aspektów adaptacji społecznej i psychologicznej są nieco wyższe niż dla młodych mężczyzn. Porównując wartości kappa Cohena (Kw) zauważono, że w obu grupach fabbing wpływa negatywnie na poziom adaptacji i komfort psychiczny. Natomiast u młodych mężczyzn stwierdzono silniejszy wpływ fabbingu na ich adaptację społeczną i psychologiczną w porównaniu z nastolatkami. Może to wskazywać, że wraz z wiekiem problemy związane z phabbingiem mogą się pogłębiać, wymagając większej uwagi i korekty psychologicznej.
Keywords: Adnotacja. W pracy przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych mających na celu określenie cech adaptacji społeczno-psychologicznej młodzieży i młodych mężczyzn, u których występują przejawy fabbingu. Metody badawcze obejmowały: analizę, porównanie, uogólnienie i systematyzację dorobku naukowego w wybranych zagadnieniach; eksperyment psychodiagnostyczny stwierdzający oraz obróbka danych statystycznych i matematycznych (przeprowadzono: analizę korelacji wg K. Pearsona, analizę według współczynnika kappa Cohena). Próbę badawczą objęło 316 osób, w tym 141 osób w wieku 15–17 lat i 144 osoby w wieku 18–21 lat. Na podstawie wyników ustalono, że dla obu grup respondentów wskaźniki Bc kształtują się poniżej 0,05. Jednocześnie dla nastolatków wartości te dla niektórych aspektów adaptacji społecznej i psychologicznej są nieco wyższe niż dla młodych mężczyzn. Porównując wartości kappa Cohena (Kw) zauważono, że w obu grupach fabbing wpływa negatywnie na poziom adaptacji i komfort psychiczny. Natomiast u młodych mężczyzn stwierdzono silniejszy wpływ fabbingu na ich adaptację społeczną i psychologiczną w porównaniu z nastolatkami. Może to wskazywać, że wraz z wiekiem problemy związane z phabbingiem mogą się pogłębiać, wymagając większej uwagi i korekty psychologicznej.

KONTROLA PAŃSTWA JAKO MECHANIZM ODDZIAŁYWANIA NA PAŃSTWOWE ZARZĄDZANIE AUTOSTRADAMI NA UKRAINIE

Yurii Vershyhora

absolwent Instytutu Administracji, Administracji Publicznej i Doskonalenia Zawodowego
Politechniki Lwowskiej (Lwów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-3394-7562
Anotation. Adnotacja. Zapewnienie skutecznego i odpowiedzialnego zarządzania autostradami Ukrainy jest kluczowym czynnikiem rozwoju gospodarki. Kontrole i regulacje rządowe odgrywają w tym obszarze główną rolę, promując zgodność z ustawodawstwem, jakość i bezpieczeństwo infrastruktury drogowej. Celem pracy jest przeprowadzenie rozszerzonej analizy głównych form i metod regulacji i kontroli państwa w zakresie zarządzania drogami Ukrainy oraz ich systematyzacja. W tym celu przeprowadzono analizę praktyki kontroli i regulacji państwa, artykułów naukowych i ustawodawstwa. W pracy zbadano główne funkcje i uprawnienia organów władzy państwowej, przeanalizowano proces uzyskiwania zezwoleń na budowę i remont autostrad. Omówiono formy i metody kontroli państwa nad przestrzeganiem wymogów prawa. Stwierdzono, że kontrola i regulacje państwa odgrywają ważną rolę w zapewnieniu skutecznego i odpowiedzialnego zarządzania autostradami na Ukrainie. Istnieją różne formy i metody kontroli rządowej stosowane w celu sprawdzenia zgodności z przepisami prawa, jakości i bezpieczeństwa infrastruktury drogowej. Konieczne jest ciągłe doskonalenie systemu kontroli i regulacji państwa, aby zapewnić jego skuteczność i zgodność z wyzwaniami współczesności.
Keywords: Adnotacja. Zapewnienie skutecznego i odpowiedzialnego zarządzania autostradami Ukrainy jest kluczowym czynnikiem rozwoju gospodarki. Kontrole i regulacje rządowe odgrywają w tym obszarze główną rolę, promując zgodność z ustawodawstwem, jakość i bezpieczeństwo infrastruktury drogowej. Celem pracy jest przeprowadzenie rozszerzonej analizy głównych form i metod regulacji i kontroli państwa w zakresie zarządzania drogami Ukrainy oraz ich systematyzacja. W tym celu przeprowadzono analizę praktyki kontroli i regulacji państwa, artykułów naukowych i ustawodawstwa. W pracy zbadano główne funkcje i uprawnienia organów władzy państwowej, przeanalizowano proces uzyskiwania zezwoleń na budowę i remont autostrad. Omówiono formy i metody kontroli państwa nad przestrzeganiem wymogów prawa. Stwierdzono, że kontrola i regulacje państwa odgrywają ważną rolę w zapewnieniu skutecznego i odpowiedzialnego zarządzania autostradami na Ukrainie. Istnieją różne formy i metody kontroli rządowej stosowane w celu sprawdzenia zgodności z przepisami prawa, jakości i bezpieczeństwa infrastruktury drogowej. Konieczne jest ciągłe doskonalenie systemu kontroli i regulacji państwa, aby zapewnić jego skuteczność i zgodność z wyzwaniami współczesności.

ORGANIZACJA PRACY MŁODZIEŻY W OPARCIU O PLACÓWKI WYCHOWANIA POZASZKOLNEGO: ROLA I DZIAŁALNOŚĆ WŁADZ PAŃSTWOWYCH I SAMORZĄDU LOKALNEGO

Hladkov Kyrylo

absolwent Wydziału Administracji Państwowej i Samorządu Lokalnego
Politechniki Narodowej „Politechnika Dniepr” (Dniepr, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-7677-1966
Anotation. Adnotacja. W artykule dokonano analizy kierunków organizacji pracy z młodzieżą w oparciu o placówki wychowania pozaszkolnego oraz zdefiniowano rolę władz państwowych i samorządowych w rozwoju systemu edukacji pozaszkolnej w kontekście realizacji założeń politykę młodzieżową państwa. W artykule podsumowano wyniki badań naukowych krajowych naukowców nad problematyką administracji publicznej w systemie oświaty pozaszkolnej w kontekście realizacji polityki młodzieżowej państwa. Na podstawie charakterystyki porównawczej ustalono, że edukacja pozaszkolna i praca z młodzieżą mają odpowiednie cele i zadania, a także podobne formy współdziałania z dziećmi i młodzieżą. Podkreślono spektrum możliwych kierunków organizacji pracy z młodzieżą w oparciu o placówki wychowania pozaszkolnego. Na podstawie danych statystycznych stwierdzono, że wykorzystując rozbudowaną sieć placówek oświaty pozaszkolnej możliwa jest rozbudowa infrastruktury młodzieżowej, co z kolei otwiera nowe możliwości rozwoju systemu oświaty pozaszkolnej . Wyszczególniono problem zapewnienia młodzieży prawa do kształcenia pozaszkolnego w placówkach kształcenia pozaszkolnego, a także podano przykłady decyzji zarządczych dotyczących rozwiązania tego problemu. Określono wektory priorytetowe w działaniach władz państwowych i samorządów lokalnych w zakresie organizacji pracy z młodzieżą w oparciu o placówki edukacji pozaszkolnej oraz tworzenia przestrzeni młodzieżowej. Zwrócono uwagę na aktualność problematyki rozwoju infrastruktury młodzieżowej poprzez system edukacji pozaszkolnej.
Keywords: Adnotacja. W artykule dokonano analizy kierunków organizacji pracy z młodzieżą w oparciu o placówki wychowania pozaszkolnego oraz zdefiniowano rolę władz państwowych i samorządowych w rozwoju systemu edukacji pozaszkolnej w kontekście realizacji założeń politykę młodzieżową państwa. W artykule podsumowano wyniki badań naukowych krajowych naukowców nad problematyką administracji publicznej w systemie oświaty pozaszkolnej w kontekście realizacji polityki młodzieżowej państwa. Na podstawie charakterystyki porównawczej ustalono, że edukacja pozaszkolna i praca z młodzieżą mają odpowiednie cele i zadania, a także podobne formy współdziałania z dziećmi i młodzieżą. Podkreślono spektrum możliwych kierunków organizacji pracy z młodzieżą w oparciu o placówki wychowania pozaszkolnego. Na podstawie danych statystycznych stwierdzono, że wykorzystując rozbudowaną sieć placówek oświaty pozaszkolnej możliwa jest rozbudowa infrastruktury młodzieżowej, co z kolei otwiera nowe możliwości rozwoju systemu oświaty pozaszkolnej . Wyszczególniono problem zapewnienia młodzieży prawa do kształcenia pozaszkolnego w placówkach kształcenia pozaszkolnego, a także podano przykłady decyzji zarządczych dotyczących rozwiązania tego problemu. Określono wektory priorytetowe w działaniach władz państwowych i samorządów lokalnych w zakresie organizacji pracy z młodzieżą w oparciu o placówki edukacji pozaszkolnej oraz tworzenia przestrzeni młodzieżowej. Zwrócono uwagę na aktualność problematyki rozwoju infrastruktury młodzieżowej poprzez system edukacji pozaszkolnej.

PRAWO DO WOLNOŚCI OPINII I WYPOWIEDZI: RAMY REGULACYJNE I PRAKTYKA SĄDOWA

Milinczuk Switłana

Doktorantka Katedry Prawa Konstytucyjnego i Administracyjnego
Zaporoskiego Uniwersytetu Narodowego
ORCID ID: 0009-0008-4797-225X
Anotation. Adnotacja. Artykuł analizuje praktykę sądową i ramy regulacyjne prawa do wolności myśli i wolności wypowiedzi. Autor wskazuje, że stosunek do wolności myśli jest rozumiany poprzez system gwarancji, ramy regulacyjne dla regulacji prawa do wolności myśli, które umożliwiają korzystanie z tego prawa, chronią je przed bezprawnymi ingerencjami itp. W końcu nie wystarczy zadeklarować prawo do wolności myśli i słowa – ważne jest ustanowienie pewnych ram regulacyjnych dla regulacji prawa do wolności myśli, tj. ustanowienie pewnych warunków i środków zapewniających istnienie wolności myśli w społeczeństwie demokratycznym. Kwestia korzystania i zapewnienia wolności poglądów jest dziś niezwykle istotna. Prawo do wolności opinii jest zapisane w prawie i gwarantowane zarówno przez ustawodawstwo krajowe, jak i prawo międzynarodowe. Ważne jest ustanowienie pewnych gwarancji prawa do wolności myśli, tj. ustanowienie pewnych warunków i środków zapewniających istnienie wolności słowa i informacji w społeczeństwie demokratycznym.
Keywords: Adnotacja. Artykuł analizuje praktykę sądową i ramy regulacyjne prawa do wolności myśli i wolności wypowiedzi. Autor wskazuje, że stosunek do wolności myśli jest rozumiany poprzez system gwarancji, ramy regulacyjne dla regulacji prawa do wolności myśli, które umożliwiają korzystanie z tego prawa, chronią je przed bezprawnymi ingerencjami itp. W końcu nie wystarczy zadeklarować prawo do wolności myśli i słowa – ważne jest ustanowienie pewnych ram regulacyjnych dla regulacji prawa do wolności myśli, tj. ustanowienie pewnych warunków i środków zapewniających istnienie wolności myśli w społeczeństwie demokratycznym. Kwestia korzystania i zapewnienia wolności poglądów jest dziś niezwykle istotna. Prawo do wolności opinii jest zapisane w prawie i gwarantowane zarówno przez ustawodawstwo krajowe, jak i prawo międzynarodowe. Ważne jest ustanowienie pewnych gwarancji prawa do wolności myśli, tj. ustanowienie pewnych warunków i środków zapewniających istnienie wolności słowa i informacji w społeczeństwie demokratycznym.

URZECZYWISTNIENIE STATUSU ADMINISTRACYJNO-PRAWNEGO JEDNOSTEK POLICJI NARODOWEJ UKRAINY W ZAKRESIE ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA W ŚRODOWISKU OŚWIATOWYM

Olena Pohorilets

pracownik laboratorium badawczego ds. problemów śledztwa przedprocesowego
Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-4739-4441
Anotation. Adnotacja. Artykuł poświęcony jest analizie porównawczej uprawnień policjantów Policji Narodowej Ukrainy, w szczególności pracowników oddziałów prewencji nieletnich, policjantów Oddziału Patrolowego Policji (tzw. funkcjonariuszy policji szkolnej) oraz policjantów bezpieczeństwa (funkcjonariuszy Policji służba bezpieczeństwa oświatowego), które prowadzą kształtowanie bezpiecznego środowiska wychowawczego oraz działalność profilaktyczną w placówkach oświatowych, w szczególności działania mające na celu ochronę praw i wolności dzieci w warunkach wojny na pełną skalę, identyfikowanie problematycznych kwestii w zakresie poprawy ich pracy i sposobów ich rozwiązywania. Podkreślono, że w wyniku badań nad prawnym mechanizmem organizacji pracy policjantów w placówkach oświatowych ustalono, że występują tu zagadnienia problematyczne. Podnosi się, że występowanie na poziomie regulacyjnym niespójności w kolejności współdziałania funkcjonariuszy Policji Patrolowej, inspektorów jednostek prewencji nieletnich, a w szczególności policjantów Policji Ochrony przy zapewnianiu bezpieczeństwa dziecka w placówki oświatowe mogą negatywnie wpływać na wspólne cele i zadania działań profilaktycznych i bezpieczeństwa, ponieważ nie ma jasnych regulacji prawnych w tej kwestii.
Keywords: Adnotacja. Artykuł poświęcony jest analizie porównawczej uprawnień policjantów Policji Narodowej Ukrainy, w szczególności pracowników oddziałów prewencji nieletnich, policjantów Oddziału Patrolowego Policji (tzw. funkcjonariuszy policji szkolnej) oraz policjantów bezpieczeństwa (funkcjonariuszy Policji służba bezpieczeństwa oświatowego), które prowadzą kształtowanie bezpiecznego środowiska wychowawczego oraz działalność profilaktyczną w placówkach oświatowych, w szczególności działania mające na celu ochronę praw i wolności dzieci w warunkach wojny na pełną skalę, identyfikowanie problematycznych kwestii w zakresie poprawy ich pracy i sposobów ich rozwiązywania. Podkreślono, że w wyniku badań nad prawnym mechanizmem organizacji pracy policjantów w placówkach oświatowych ustalono, że występują tu zagadnienia problematyczne. Podnosi się, że występowanie na poziomie regulacyjnym niespójności w kolejności współdziałania funkcjonariuszy Policji Patrolowej, inspektorów jednostek prewencji nieletnich, a w szczególności policjantów Policji Ochrony przy zapewnianiu bezpieczeństwa dziecka w placówki oświatowe mogą negatywnie wpływać na wspólne cele i zadania działań profilaktycznych i bezpieczeństwa, ponieważ nie ma jasnych regulacji prawnych w tej kwestii.