Journal №5 (65) / 2024|KELM

WYKAZ ZAŁĄCZONYCH PLIKÓW

WŁĄCZENIE DO WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W UKRAIŃSKIEJ SZKOLE ŚREDNIEJ: PRAKTYKA WDRAŻANIA KARATE ADAPTACYJNEGO

Kateryna Barabash

nauczyciel wydziału kultury fizycznej i jej metod nauczania Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny w Krzywym Rogu (Krywy Róg, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-9984-2838
Anotation. Publikacja opisuje praktykę wdrażania karate adaptacyjnego w szkołach średnich ogólnokształcących na Ukrainie w środowisku włączającym w środowisku włączającym. Sięgnięcie do metod analizy, porównania i systematyzacji pozwoliło poznać podstawy normatywne, organizacyjne i prawne edukacji włączającej. Wdrożenie karate adaptacyjnego przyniosło pozytywne rezultaty w ogólnym rozwoju fizycznym dzieci ze specjalnymi potrzebami, które przejawiały się w przełamywaniu lęku przed nową aktywnością fizyczną, obniżeniu poziomu agresywności, zrównoważeniu stanu psychoemocjonalnego, podniesieniu poziomu umiejętności komunikacyjnych, nabycie umiejętności swobodnego poruszania się w przestrzeni, koncentracji uwagi. Udowodniono, że połączenie ruchów teatralnych w wykonywaniu ćwiczeń motorycznych przyczynia się do dalszej socjalizacji dzieci.
Keywords: szkoły średnie ogólnokształcące, uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, włączenie społeczne, metody karate adaptacyjnego, działalność teatralna, koncepcja wychowania fizycznego

PODEJŚCIA METODYCZNE W KSZTAŁTOWANIU GOTOWOŚCI DO INTERAKCJI MIĘDZYKULTUROWYCH KANDYDATÓW NA STUDIA MAGISTERSKIE W PROCESIE KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO (FORTEPIANOWEGO)

Ishtvan Kentesh

aspirant кatedry Pedagogiki Przedszkola, Edukacji Podstawowej i Zarządzania Oświatą Państwowego Uniwersytetu w Mukaczewie (Mukaczewo, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1168-9651
Anotation. W artykule uzasadniono główne podejścia metodyczne w kształtowaniu gotowości do interakcji międzykulturowych kandydatów na studia magisterskie w procesie kształcenia zawodowego (fortepianowego): oparte na kompetencjach, zorientowane na osobę, oparte na działaniu, integracyjne, kulturalne i twórcze. Udowodniono, że we współczesnym paradygmacie artystyczno-edukacyjnym to właśnie podejście do działalności zapewnia innowacyjne i wysokiej jakości kształcenie przyszłych specjalistów w dziedzinie sztuki muzycznej, a mianowicie integrację wskaźników osobowych i gotowości zawodowej, co jest oznaką odpowiedniego poziom ich kompetencji zawodowych. Udowodniono, że główną kompetencją zawodową faksu w kontekście komentowania wartości jest jego styl metodologiczny, twórczy, intelektualny i informacyjny, a także integralność, oryginalne przedstawienie twórczej kamorealizacji w modelowaniu systemów dydaktycznych i „języka” w ogólna praktyka artystyczna i edukacyjna.
Keywords: podejście metodyczne, gotowość, interakcja, interakcja międzykulturowa, tytuł magistra, student studiów wyższych, przygotowanie zawodowe (fortepianowe)

EKSPERYMENTALNA WERYFIKACJA EFEKTYWNOŚCI METODY KSZTAŁCENIA PRZYSZŁYCH NAUCZYCIELI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W ZAKRESIE ANGLOJĘZYCZNYCH KOMPETENCJI EDUKACYJNYCH I STRATEGICZNYCH

Olena Konotop

Kandydat nauk pedagogicznych, profesor nadzwyczajny, profesor nadzwyczajny katedry języków i metod ich nauczania Czernihowski Collegium Narodowy Uniwersytet im. T.G. Szewczenko (Czernihów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-8451-357X
Anotation. W opracowaniu podkreślono zasadność i wagę kształtowania kompetencji edukacyjnych i strategicznych w zakresie języka angielskiego u przyszłych nauczycieli szkół podstawowych. Podstawą metodologiczną artykułu są teorie i przepisy psychologiczno-pedagogiczne i metodyczne, które ujawniają koncepcyjne podejścia do badanej problematyki. W artykule opisano eksperymentalną weryfikację skuteczności metody kształtowania kompetencji edukacyjnych i strategicznych języka angielskiego u przyszłych nauczycieli szkół podstawowych. Zaproponowano dwa modele uczenia się: model 1 oferuje sekwencyjne uczenie się strategii (bezpośrednie i pośrednie), model 2 oferuje uczenie się równoległe. Wyniki przeprowadzonego treningu eksperymentalnego potwierdziły skuteczność modelu 2. Uzyskane wyniki zweryfikowano metodami statystyki matematycznej. Perspektywę dalszych badań widzimy w formułowaniu zaleceń metodologicznych dotyczących kształtowania kompetencji edukacyjnych i strategicznych języków obcych w oparciu o uzyskane wyniki eksperymentalne.
Keywords: weryfikacja eksperymentalna, kompetencje pedagogiczne i strategiczne, nauczyciel szkoły podstawowej, język obcy, rozwój kompetencji strategicznych, studia licencjackie

TECHNIKI DOSKONALENIA ZDOLNOŚCI SZYBKOŚCIOWYCH I SIŁOWYCH U BOKSERÓW W WIEKU 16–17 LAT

Roman Orzhytskyi

aspirant Prywatnego Uniwersytetu Klasycznego (Zaporoże, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0009-5813-7273
Anotation. Boks to jeden ze sportów, w którym młodzi sportowcy mogą hartować swój charakter, kształtować siłę ciała i kształtować wolę zwycięstwa (Jurczenko, 2018). Droga będzie krótsza i bardziej udana, jeśli podstawą doskonalenia sportowego boksera będzie doskonała sprawność fizyczna oraz ciągła praca nad nauką i doskonaleniem technik i taktyki boksu. Stały wzrost intensywności walki we współczesnym boksie wymaga od przeciwników szybszej reakcji, wykonywania działań ofensywnych i defensywnych w warunkach dotkliwego niedoboru czasu. Analiza aktywności konkurencyjnej bokserów pozwala stwierdzić, że jednym z dominujących czynników przyczyniających się do osiągnięcia wysokiego wyniku sportowego jest poziom rozwoju cech szybkościowych i siłowych. Dlatego jednym z najważniejszych elementów treningu boksu jest doskonalenie cech szybkościowych i siłowych.
Keywords: boks, cechy szybkościowe i siłowe, bokserzy

DIAGNOSTYKA ROZWOJU KOMPETENCJI NARODOWYCH I PATRIOTYCZNYCH PRZYSZŁYCH PROJEKTANTÓW

Anna Rashevska

starszy nauczyciel wydziału projektowego Zaporoski Uniwersytet Narodowy (Zaporoże, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-3388-2375
Anotation. W artykule dokonano analizy procesu kształtowania się kompetencji narodowo-patriotycznych przyszłych projektantów w kontekście współczesnego szkolnictwa wyższego Ukrainy, jako odpowiedzi na wyzwania rosyjskiej agresji i procesów globalizacyjnych. Określono główne kryteria oceny kompetencji narodowo-patriotycznej: wartość motywacyjna, poznawczo-aktywna, proceduralno-operacyjna i osobowo-refleksyjna. Określa się pięć poziomów kształtowania kompetencji narodowo-patriotycznych przyszłych projektantów: twórczy (wysoka innowacyjność i głębokie zrozumienie wartości narodowych), profesjonalny (samodzielna praca z dobrym wykorzystaniem motywów narodowych), konstruktywny (podstawowe zastosowanie z ograniczoną głębokością), reprodukcyjny ( powierzchowne rozumienie i nieregularne używanie) i krytyczne (minimalna wiedza i brak jasnej integracji elementów narodowych) Przedstawiono wyniki eksperymentu na poziomie kształtowania się badanych kompetencji przyszłych projektantów i wpływ metod pedagogicznych na ten proces.
Keywords: kompetencje narodowo-patriotyczne, edukacja projektowa, wartości kulturowe, tożsamość narodowa, uwarunkowania pedagogiczne, patriotyzm

WPŁYW STOSOWANIA NOWOCZESNYCH METOD I FORM KSZTAŁCENIA PRZYSZŁYCH NAUCZYCIELI KALIGRAFII NA EFEKTYWNOŚĆ PROCESU EDUKACYJNEGO

Yang Honghao

aspirant кatedry pedagogiki, filologii zagranicznej i tłumaczeń Narodowy Uniwersytet Ekonomiczny Siemiona Kuzniec w Charkowie (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-7584-625Х
Anotation. W artykule przedstawiono doświadczenia we wdrażaniu innowacyjnych metod i form kształcenia w chińskich szkołach pedagogicznych w procesie doskonalenia zawodowego przyszłych nauczycieli chińskiej kaligrafii. Omówiono specyfikę stosowania różnych nowoczesnych metod i technologii nauczania w procesie edukacyjnym, przedstawiono wyniki badań wpływu ich stosowania na skuteczność kształtowania kompetencji zawodowych przyszłych nauczycieli chińskiej kaligrafii. Autor opisuje przykłady wykorzystania takich form pracy jak wykład binarny, miniwykład o charakterze informacyjno-problematycznym, wykład z zaplanowanymi błędami, seminarium interdyscyplinarne itp. W pracy przeanalizowano także skuteczność wykorzystania takich nowoczesnych metod, jak metoda konstruowania reguł, metoda map mentalnych, metoda analizy sytuacyjnej (studium przypadku), multimedialne technologie uczenia się itp. Ukazuje się znaczenie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla rozwoju zawodowego przyszłego nauczyciela, którego jedną z odmian jest technologia edukacyjna coachingu, o której mowa w artykule na przykładzie coachingowego modelu rozwoju osobistego GROW. Na przykładach autorka udowadnia skuteczność zastosowania rozważanych metod, form i środków kształcenia w procesie edukacyjnym, skuteczność kształtowania za ich pomocą różnych elementów kompetencji zawodowych przyszłych nauczycieli kaligrafii.
Keywords: kształcenie zawodowe, kształtowanie kompetencji zawodowych przyszłych nauczycieli kaligrafii chińskiej, nowoczesne technologie edukacyjne i formy edukacji, innowacyjne metody nauczania kaligrafii

KONKLUZJE RADY EUROPEJSKIEJ JAKO GATUNEK DYSKURSU ORGANIZACYJNEGO

Oksana Oliinyk

kandydat nauk filologicznych, profesor nadzwyczajny, Profesor nadzwyczajny w Katedrze Przekładu, Lingwistyki Stosowanej i Ogólnej, Centralny Ukraiński Uniwersytet Państwowy nazwany na cześć Wołodymyra Winniczenki (Kropywnytskyi, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-5701-7132
Anotation. W artykule scharakteryzowano specyfikę tekstów Konkluzji Rady Europejskiej (Konkluzje KE) jako odrębnego gatunku dyskursu organizacyjnego Unii Europejskiej (UE), które odzwierciedlają procesy decyzyjne i kierunki polityki UE. Do cech gatunkowych Konkluzji UE należy zaliczyć ich „wielogłosowość” (odzwierciedlenie różnych poglądów w UE), kontekstowy język, dynamiczną dyskusję na temat znaczenia w procesie tworzenia takich tekstów, szeroką intertekstualność i refleksyjność Konkluzji KE . Strukturalnie konkluzje KE mają ujednolicony format z przejrzystymi sekcjami i układem graficznym. Analiza leksykalna ujawniła użycie słownictwa z następujących dziedzin/ tematów: polityka i legislacja; kwestie prawno-administracyjne; dyplomacja, gospodarka, problemy przemysłu, kryzysy i sytuacje nadzwyczajne. Cechy gramatyczne Konkluzji KE obejmują częste użycie zdań złożonych, szerokie użycie konstrukcji biernych, nominalizację, wyrażenie różnego stopnia modalnych znaczeń obowiązku, przyszłych zobowiązań, pewności zamiaru wykonania działania i możliwości. Ogólnie rzecz biorąc, niniejsze opracowanie przyczynia się do zrozumienia gatunkowego charakteru, makrostruktury i cech językowych Konkluzji KE jako odrębnego gatunku dyskursu organizacyjnego, podkreślając ich znaczenie w komunikowaniu polityk i decyzji WE i UE jako całości.
Keywords: dyskurs organizacyjny, gatunek, gatunkowo, strukturalna, leksykalna i gramatyczna charakterystyka tekstów konkluzji Rady Europejskiej

WZORY MYŚLENIA FIGURATYWNEGO W KONTEKŚCIE ANGIELSKICH I NIEMIECKICH JEDNOSTEK FRAZEOLOGICZNYCH UTWORZONYCH PRZEZ NAZWY OWOCÓW

Taras Yurchenko

aspirant, asystent na Wydziale Filologii Angielskiej Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki (Lwów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0008-7393-1144
Anotation. Frazeologizmy, w tym idiomy, wyrażenia stałe i inne wyrażenia złożone, są ważnym składnikiem języka angielskiego i niemieckiego, który wzbogaca je i stwarza dodatkowe sposoby wyrażania i opisywania różnych zjawisk. Głównymi metodami badawczymi jest analiza i klasyfikacja jednostek frazeologicznych związanych z owocami w języku angielskim i niemieckim pod kątem wykorzystania środków stylistycznych do tworzenia znaczeń. Do porównania stwierdzeń i wyników tego badania z podobnymi pracami wykorzystano metodę syntezy. Badanie wykazało, że pojawienie się idiomów i wyrażeń im podobnych nastąpiło pod wpływem wzorców ludzkiego myślenia, które wyrażają nowe pojęcia poprzez skojarzenia i znaczenia symboliczne kojarzone ze znanymi rzeczami i zjawiskami. Właściwości różnych owoców służą do przekazania znaczenia wyrażeń stałych zawierających dane nazwy.
Keywords: idiom, wyrażenie stałe, metafora pojęciowa, frazeologia, myślenie, owoce, myślenie symboliczne

PSYCHOLOGICZNE WYMIARY I MECHANIZMY KSZTAŁTOWANIA SIĘ UKRAIŃSKIEJ TOŻSAMOŚCI NARODOWEJ W OKRESIE KRYZYSU

Ihor Berezhnyi

aspirant кatedry Psychologii i Technologii Społecznych PVZ „Uniwersytet Europejski” (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0007-3257-7380
Anotation. W artykule naukowym autor analizuje poglądy badaczy na temat specyfiki i aspektów kształtowania się ukraińskiej tożsamości narodowej. Badanie rzuca także światło na mechanizmy społeczno-psychologiczne wpływające na ten proces w okresach kryzysowych. W takich momentach tożsamość narodowa wzmacnia się poprzez zbiorowe doświadczenie, zwracanie się do swoich mocnych stron i przemyślenie na nowo nieudanych doświadczeń, zapewniając bezpieczeństwo psychiczne i interakcję ze społecznością międzynarodową. Autorka bada wpływ czynników historycznych i kulturowych oraz procesów emocjonalnych i poznawczych, które przyczyniają się do kształtowania się jedności narodowej. Szczególną uwagę zwraca się na rolę psychologicznych mechanizmów obronnych i wpływów międzynarodowych w tych procesach.
Keywords: tożsamość narodowa, mechanizmy społeczno-psychologiczne, okres kryzysu, doświadczenie zbiorowe, tożsamość ukraińska, czynniki historyczno-kulturowe, czynniki historyczno-kulturowe

ROSJA JAKO „PAŃSTWO-SPONSOR TERRORYZMU”, „PAŃSTWO TERRORYSTYCZNE” W WARUNKACH WOJNY ROSYJSKO-UKRAIŃSKIEJ: ANALIZA POLITYCZNO-PRAWNA

Oleksii Buriachenko

kandydat nauk politycznych, profesor nadzwyczajny, profesor Katedry Stosunków Międzynarodowych i Studiów Strategicznych Państwowego Uniwersytetu Lotniczego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-5308-2570
Anotation. Artykuł poświęcony jest badaniu problemu identyfikacji aktów terrorystycznych Rosji z punktu widzenia zjawiska „państwo sponsora terroryzmu”, „terroryzm państwowy”, „państwo terrorystyczne”, w szczególności poprzez ocenę upolitycznienia problemu w kontekście stosunków międzynarodowych. W artykule podjęto także analizę odpowiedzialności państw za działania niezgodne z prawem międzynarodowym. Badanie pozwoliło autorowi zauważyć, co następuje: koncepcje „terroryzmu państwowego” i „państwa sponsorującego terroryzm” pozostają kontrowersyjne w kontekście badań nad terroryzmem. Tradycyjne i krytyczne badania nad terroryzmem są podzielone co do tego, czy Rosję należy pozycjonować jako państwo terrorystyczne. Na poziomie politycznym kategoria terroryzmu państwowego nie tylko jeszcze nie istnieje, ale także nie jest odróżniona od zbrodni wojennych. Uchwały różnych parlamentów i organizacji międzynarodowych potępiające działania Rosji i definiujące Rosję jako państwo terrorystyczne, państwowego sponsora terroryzmu, reżim terrorystyczny lub użytkownika środków terrorystycznych, w przypadku braku woli politycznej państw, aby nie potępiać, ale inicjować wprowadzanie nowych kategorii terroryzmu państwowego na poziomie międzynarodowym są deklaratywnym i czysto dyplomatycznym wyrazem poparcia dla Ukrainy. Autor zauważa także, że obecny system bezpieczeństwa międzynarodowego nie jest w stanie rozwiązać problemu działań terrorystycznych Rosji, gdyż „strategia” inkrementalizmu na poziomie międzynarodowym, przyjmowanie deklaratywnych uchwał, ustaw itp., w szczególności przez instytucje międzynarodowe odpowiedzialny za bezpieczeństwo międzynarodowe, stworzył grunt pod rozwój nihilizmu prawnego, który można obecnie zaobserwować w obecnym krajobrazie geopolitycznym.
Keywords: terroryzm państwowy, państwo sponsor terroryzmu, państwo terrorystyczne, kraj zbójniczy, wojna rosyjsko-ukraińska, bezpieczeństwo międzynarodowe, prawo międzynarodowe

PARTNERSTWO JAKO CZYNNIK OPTYMALIZACJI STOSUNKÓW OBYWATELSKO-PAŃSTWOWYCH

Muroslava Herman, Yaroslav Stefurak

Muroslava Herman, aspirantкa Katedry Instytutów i Procesów Politycznych Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka (Iwano-Frankiwsk, Ukraina)
Yaroslav Stefurak, aspirant Katedry Instytutów i Procesów Politycznych Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka (Iwano-Frankiwsk, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0009-2712-4453, ORCID ID: 0009-0003-0635-2402
Anotation. W artykule kompleksowo poddano analizie partnerstwo jako czynnik optymalizacji stosunków cywilnopaństwowych. Podstawą metodologiczną realizacji zadań badawczych były podejścia analityczne, porównawcze, instytucjonalne i strukturalno-funkcjonalne. Argumentację postawionych tez ułatwiło zastosowanie metod normatywnych i historyczno-porównawczych. Inteligencja kategoryzuje wymiary partnerstwa, takie jak cel, format, zasada i funkcja. Podkreśla się, że problematyka partnerstwa instytucjonalnego jest znacznie szersza niż partnerstwa publicznoprywatnego i społecznego, dlatego w artykule artykułowano koncepcję „partnerstwa cywilno-państwowego”. Zbadane doświadczenia zagraniczne w zakresie włączania zasady partnerstwa w stosunki cywilno-państwowe wskazują na najskuteczniejsze przypadki na poziomie lokalnym, co jest charakterystyczne także dla współczesnej Ukrainy, ale nie dowodzą, że udane partnerstwo cywilno-państwowe prowadzi do przeniesienia elektronarzędzi społeczeństwu lub jego aktywnym grupom. Stwierdzono, że odpowiednie praktyki krajowe w dalszym ciągu wykazują niewystarczający poziom rozwoju instytucjonalnego społeczeństwa obywatelskiego, profesjonalizacji jego uczestników oraz stabilności potencjału materialnego i finansowego.
Keywords: społeczeństwo obywatelskie, państwo, partnerstwo obywatelsko-państwowe, demokratyzacja, władza państwowa, instytucja polityczna, decentralizacja, partycypacja obywatelska

ROLA DZIAŁAŃ MARKETINGOWYCH W EFEKTYWNYM FUNKCJONOWANIU MEDIÓW SPORTOWYCH

Ievgeniia Kyianytsia, Ivan Kyianytsia

Ievgeniia Kyianytsia, kandydat nauk o komunikacji społecznej, profesor nadzwyczajny, Adiunkt w Katedrze Dziennikarstwa i Reklamy Państwowy Uniwersytet Handlu i Ekonomii (Kijów, Ukraina)
Ivan Kyianytsia, aspirant кatedry Dziennikarstwa i Reklamy Państwowy Uniwersytet Handlu i Ekonomii (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-9629-9865, ORCID ID: 0009-0000-1075-9051
Anotation. Artykuł poświęcony jest analizie wykorzystania działań marketingowych w mediach sportowych, a także badaniu rozwoju spersonalizowanych treści emitowanych przez media sportowe, gdyż treści te nie tylko pełnią ważną funkcję komercjalizacji sportu, ale także odgrywa kluczową rolę w życiu społeczno-kulturalnym, przyczyniając się do kształtowania świadomości i spójności narodowej. Analiza źródeł naukowych, a także badanie platform sportowych poprzez wykorzystanie analizy treści, analiz statystycznych i ekonometrycznych ukazuje decydującą rolę strategii marketingowych w kształtowaniu zrównoważonego i stabilnego rozwoju mediów sportowych. Do głównych aspektów decydujących o skuteczności takich strategii należy budowanie rozpoznawalnej marki, promocja treści w kanałach płatnych i organicznych, integracja przekazów reklamowych, współpraca ze sponsorami i influencerami. Z kolei szczegółowa analiza istniejącej widowni za pomocą wskaźników i narzędzi analitycznych pozwala nie tylko zarządzać istniejącą widownią, ale także pozyskać nowych użytkowników, co skutecznie wpłynie na monetyzację mediów i zapewni ich trwałość ekonomiczną.
Keywords: strategie marketingowe, media sportowe, branding, treść, personifikacja, sieci społecznościowe, analityka

ZAUFANIE JAKO KATALIZATOR ROZWOJU SPOŁECZNOŚCI

Olga Kuzmuk

Kandydat nauk socjologicznych, profesor nadzwyczajny, Profesor nadzwyczajny Katedry Nauk Politycznych i Administracji Publicznej, Łesi Ukrainki Wołyński Uniwersytet Narodowy (Łuck, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-9729-1785
Anotation. W artykule podjęto analizę roli zaufania jako katalizatora rozwoju społeczności, co jest szczególnie istotne w kontekście współczesnych wyzwań społeczno-politycznych. Zaufanie stanowi podstawę spójności społecznej, zapewniając aktywny udział obywateli w procesach decyzyjnych, realizację inicjatyw lokalnych i kształtowanie wspólnej odpowiedzialności. Znaczenie tego tematu rośnie na tle niestabilności społecznej i kryzysów globalnych, które wymagają skutecznych i skoordynowanych reakcji ze strony społeczeństwa. Autorka bada mechanizmy powstawania zaufania oraz bada główne czynniki spójności społecznej pomiędzy członkami społeczności. Szczególną uwagę zwraca się na to, jak otwartość, przejrzystość i współpraca mogą zwiększyć zaufanie na wszystkich poziomach. Wyniki podkreślają znaczenie zaufania w kontekście zrównoważonego rozwoju i postępu społeczności lokalnych. Ustalono, że zaufanie nie tylko przyczynia się do skutecznego zarządzania, ale jest także kluczowym elementem w tworzeniu zrównoważonych i zamożnych społeczności we współczesnym świecie. Zatem zrozumienie roli zaufania jako katalizatora rozwoju społeczności może służyć jako podstawa do opracowania nowych podejść do rozwiązywania problemów społeczno-politycznych na poziomie lokalnym.
Keywords: zaufanie, rozwój społeczności, spójność społeczna, partycypacja obywatelska, inicjatywy lokalne, stabilność społeczna

PIONOWY ROZWÓJ CZŁOWIEKA JAKO JEDEN Z KLUCZOWYCH CELÓW ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ W SFERZE HUMANITARNEJ

Denys Bloshchynskyi

aspirant Katedry Polityki Publicznej Instytut Edukacyjno-Naukowy Administracji Publicznej i Służby Cywilnej Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-3412-0310
Anotation. Artykuł poświęcony jest badaniu pionowego rozwoju człowieka jako jednego z kluczowych celów administracji publicznej w sferze humanitarnej. W artykule zbadano teoretyczne podstawy tego problemu, mechanizmy zarządzania publicznego oraz perspektywy dalszego rozwoju, biorąc pod uwagę współczesne wyzwania i możliwości doświadczeń międzynarodowych. W artykule wykorzystano ogólnonaukowe metody analizy i syntezy, indukcji i dedukcji, porównań, uogólnień, a także analizy statystycznej i systemowo-strukturalnej itp. Głównymi metodami była analiza systemowa do badania pionowego rozwoju człowieka jako systemu wielowymiarowego, analiza porównawcza do porównywania podejść międzynarodowych, analiza treści do oceny programów rozwoju kapitału ludzkiego oraz analiza dynamiczna do badania zmian pod wpływem czynników społecznych i technologicznych. Z badania wynika, że pionowy rozwój człowieka jest ważnym narzędziem zapewniającym skuteczność administracji publicznej w sferze humanitarnej. Ustalono, że integracja czynników społecznych, ekonomicznych i edukacyjnych sprzyja zwiększaniu potencjału osobistego i zawodowego obywateli, co z kolei pozytywnie wpływa na rozwój społeczeństwa. Udowodniono, że wdrażanie doświadczeń międzynarodowych, w szczególności partnerstw publiczno-prywatnych oraz innowacyjnych programów edukacyjnych, zwiększa skuteczność polityk humanitarnych i przyczynia się do rozwiązywania wyzwań społecznych, takich jak nierówności i transformacja cyfrowa. Wyniki badania mogą zostać wykorzystane do doskonalenia istniejących praktyk zarządzania publicznego w sferze humanitarnej, w szczególności do opracowania polityk promujących rozwój aktywności obywatelskiej i integrację społeczną.
Keywords: rozwój pionowy, administracja publiczna, sfera humanitarna, polityka edukacyjna, innowacje, doświadczenia międzynarodowe

STANDARDOWE UMOWY W ZAKRESIE MIESZKALNICTWA I USŁUG KOMUNALNYCH UKRAINY W CZASIE POKOJU I STANU WOJENNEGO

Yaroslav Kytsyk

Wiodący doradca prawny JSC „Ukrtransgaz” (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0005-5788-3857
Anotation. Artykuł poświęcony jest badaniu znaczenia wzorców umów w zakresie mieszkalnictwa i usług komunalnych w czasie pokoju i stanu wojennego. Podkreśla się, że pewne mankamenty stosowania wzorców umów w zakresie mieszkalnictwa i usług komunalnych wiążą się z nieprawidłowym zastosowaniem konstrukcji samego wzorca umowy, w szczególności z uwagi na połączenie z umową akcesyjną. Należy zauważyć, że w dziedzinie mieszkalnictwa i usług komunalnych pierwszeństwo należy nadać zatwierdzaniu wzorców umów tworzących normy, których głównym celem jest usprawnienie szeregu już istniejących wymogów regulacyjnych dla określonego rodzaju umów, a nie niż normotwórcze, których głównym celem jest wypełnienie luk prawnych. Podkreślono, że wzorce umowne mają znaczenie tam, gdzie konieczne jest całościowe rozumienie konstrukcji struktury stosunków umownych, co jest niemożliwe w przypadkach, gdy prawo zaleca jedynie pewne przesłanki, np. niezbędne lub konieczne do lub inną umowę, gdyż takie warunki można zniwelować kosztem innych. Podkreśla się znaczenie szerszego stosowania wzorców umów w stanie wojennym, gdyż przyczyniają się one do maksymalnego przyspieszenia czasu uzgadniania warunków umów.
Keywords: Wzór umowy, wzór umowy, wzór umowy, swoboda zawierania umów, standardowa forma umowy, istotne warunki umowy

SANKCJE ADMINISTRACYJNE I GOSPODARCZE JAKO FORMA ODPOWIEDZIALNOŚCI EKONOMICZNO-PRAWNEJ W ENERGETYCE

Serhiy Kravchyk

aspirant кatedry Prawa Cywilnego, Gospodarczego i Procesu Akademia Adwokatury Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-4940-2097
Anotation. W artykule dokonano analizy aktualnego stanu badań nad sankcjami administracyjnymi i gospodarczymi, jako formą odpowiedzialności ekonomicznej i prawnej, w ogóle i w energetyce z osobna, specyfiką jej stosowania w energetyce, istniejącą problematyką stosowania i przedstawiane są propozycje ich rozstrzygnięcia. Przeanalizowano praktykę egzekwowania prawa Sądu Najwyższego, która ukształtowała się w wyniku zastosowania określonej formy odpowiedzialności ekonomiczno-prawnej. Zbadano rolę stałego centralnego organu władzy wykonawczej o szczególnym statusie – Krajowej Komisji Regulacji Energetyki i Usług Komunalnych w regulacji stosowania sankcji administracyjnych i ekonomicznych wobec uczestników rynku energii. Proponowane są sposoby usprawnienia regulacji regulacyjno-prawnej stosowania sankcji administracyjnych i ekonomicznych w obszarze energetyki, m.in. w celu minimalizacji popełniania podobnych naruszeń przez uczestników rynku energii w przyszłości, kształtowania wysokiej kultury przestrzegania normy obowiązującego prawodawstwa.
Keywords: energia, rynki energii, działalność gospodarcza, odpowiedzialność ekonomiczno-prawna, sankcje administracyjno-ekonomiczne, kara pieniężna, unieważnienie koncesji, zawieszenie koncesji, formy odpowiedzialności ekonomiczno-prawnej

KOMPONENT INSTYTUCJONALNO-ORGANIZACYJNY ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ W SEKTORZE ŻYWNOŚCIOWYM

Witalij Zubko

kandydat na Wydziale Prawa Konstytucyjnego i Administracyjnego
Zaporoski Uniwersytet Narodowy (Zaporoże, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0004-8187-5796
Anotation. Adnotacja. Postanowienia artykułu naukowego analizują stan administracji publicznej w sektorze żywnościowym pod kątem jego odzwierciedlenia instytucjonalnego i organizacyjnego. Podmiotami administracji publicznej posiadającymi kompetencje w zakresie sektora żywnościowego są: organy wykonawcze państwa, organy terenowe określonych centralnych organów wykonawczych, lokalne organy administracji państwowej w zakresie kompetencji dotyczących zaopatrzenia w żywność i bezpieczeństwa żywnościowego; organy samorządu terytorialnego; podmioty uprawnień delegowanych, w których rolę mogą pełnić instytucje społeczeństwa obywatelskiego w sektorze żywnościowym; podmioty, którym powierzono odrębne uprawnienia zapewniające wpływ zarządczy w sektorze spożywczym. Ustalono, że działalność administracji publicznej z zakresu administracji rządowej, realizowana przez podmioty administracji publicznej posiadające kompetencje w zakresie sektora żywnościowego, realizowana jest w formie prawnej głównie za pośrednictwem takich narzędzi administracji publicznej, jak wydawanie aktów normatywnych i aktów administracyjnych. Ustalono, że w sektorze spożywczym organy administracji publicznej są uprawnione do stosowania takiego środka przymusu administracyjnego, jak kara administracyjna, której rodzaj zależeć będzie od faktycznie popełnionego wykroczenia administracyjnego.
Keywords: administracja publiczna, sektor żywnościowy, działalność wykonawcza i administracyjna, działalność kontrolno-nadzorcza, odpowiedzialność administracyjna.

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA W ZAKRESIE ZAPOBIEGANIA I ZWALCZANIA KORUPCJI W SĄDOWNICTWIE UKRAINY

Witalij Mazijczuk

Kandydat prawa, Docent Katedry Egzekwowania Prawa i Działań Antykorupcyjnych,
Międzyregionalna Akademia Zarządzania Personelem (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-5309-4413
Anotation. Adnotacja. W artykule podkreślono, że częste przypadki ucieczek podejrzanych o przestępstwa korupcyjne za granicę, a także wycofywanie przez nich nielegalnie uzyskanych dochodów i związane z tym okoliczności przyczyniły się do zacieśnienia współpracy międzynarodowej i wzrostu aktywności organów ścigania w tym obszarze. Omówiono podstawowe formy, zasady i metody współpracy międzynarodowej organów ścigania w zapobieganiu i przeciwdziałaniu korupcji w organach sądowych Ukrainy. Należy podkreślić, że analiza praktyki współpracy międzynarodowej w toku postępowań karnych w stanie wojennym pokazuje, iż pomimo międzynarodowych ram prawnych dotyczących ekstradycji, organy sądowe państw obcych najczęściej odmawiają wydania Ukrainie skorumpowanych urzędników. Z jednej strony, za głośnymi sprawami kryją się polityczne reperkusje, które również budzą obawy wśród partnerów zachodnich, z drugiej strony, przyczyną odmowy ekstradycji, szczególnie w przypadkach korupcji w sądownictwie, jest stan wojenny i związane z nim aspekty bezpieczeństwa. Państwa europejskie podchodzą jednak bardzo ostrożnie do ekstradycji osób na Ukrainę, uważając, że ze względu na trwające działania wojenne ekstradycja jest niezwykle niebezpieczna, ponieważ w takich okolicznościach nie można zagwarantować należytego poziomu bezpieczeństwa i przejrzystości procesu sądowego.
Keywords: korupcja, sądy, zapobieganie, przeciwdziałanie, współpraca międzynarodowa, formy, metody, postępowanie karne.

SYSTEM PODMIOTÓW REALIZUJĄCYCH PARTNERSTWO PUBLICZNO-PRYWATNE W ZAKRESIE ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI NA UKRAINIE

Iwan Dołenko

laureat
Naukowego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0004-6575-9601
Anotation. Adnotacja. Celem artykułu jest przedstawienie systemu podmiotów realizujących partnerstwo publiczno-prywatne w zarządzaniu nieruchomościami na Ukrainie. W artykule wskazano, że Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa Ukrainy jest kluczowym podmiotem w dziedzinie partnerstwa publiczno-prywatnego w zakresie zarządzania nieruchomościami na Ukrainie. Jego status określa się jako centralnego organu wykonawczego, który zapewnia kształtowanie, realizację i koordynację polityki państwa w zakresie zarządzania obiektami państwowymi oraz rozwój partnerskich relacji między sektorem publicznym i prywatnym. Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa Ukrainy jest koordynatorem, metodykiem i gwarantem w zakresie PPP w zarządzaniu nieruchomościami, zapewniając współdziałanie państwa i sektora prywatnego w celu osiągnięcia celów społeczno-ekonomicznych i racjonalnego wykorzystania majątku państwowego.
Keywords: ustawodawstwo administracyjne, regulacja administracyjna, procedury administracyjne, gwarancje, metody, kierunki, nieruchomości, przedmioty, spółka, zarządzanie, formy.

PROBLEMATYCZNE ASPEKTY WYKONYWANIA FUNKCJI PRACOWNICZYCH W NIEREGULARNYCH GODZINACH PRACY

Ołeksandr Oleksienko

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością „BIZANCJA 1”
ORCID ID: 0009-0004-6347-3646
Anotation. Adnotacja. Autor artykułu zauważa, że w dzisiejszych warunkach coraz częściej pojawia się zapotrzebowanie na pracę w nieregularnych godzinach, zarówno ze strony samych pracowników, jak i w niektórych obszarach działalności. Biorąc pod uwagę powyższe, niezwykle istotne jest zapewnienie właściwej regulacji prawnej pracy w ramach opisanego systemu, aby chronić prawa pracowników i zapewnić im gwarancje prawne przewidziane w przepisach prawa pracy. Obecnie istnieje wiele problemów teoretycznych i praktycznych związanych z wdrażaniem określonego reżimu czasu pracy. W szczególności zwrócono uwagę na fakt, że kwestie rozumienia samego reżimu, procedury jego ustanawiania, kategorii osób, do których taki reżim nie może być stosowany, a przede wszystkim rekompensaty za pracę w nieregularnych godzinach pracy, nie są dostatecznie uregulowane prawnie. W związku z tym procedura wykonywania czynności pracowniczych w nienormowanych godzinach pracy jest regulowana na poziomie rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Ukrainy. Jednocześnie Kodeks pracy Ukrainy w ogóle nie przewiduje i nie reguluje tego trybu. Jednocześnie przewiduje ona jedynie możliwość udzielenia dodatkowego urlopu rocznego za pracę w nieregularnych godzinach. Autor zauważa, że taka sytuacja jest niedopuszczalna i jeśli zostanie zastosowany wskazany reżim, to powinien zostać uregulowany odpowiednimi przepisami prawa. Wprowadzenie odpowiednich mechanizmów prawnych regulujących nieregularne godziny pracy jest ważnym krokiem w przeciwdziałaniu nadużywaniu praw przez pracodawców. Ponadto odpowiednie regulacje prawne zapewnią równowagę interesów pracowników i pracodawców, co obecnie jest kluczowym aspektem rozwoju stosunków pracy na Ukrainie. Nieregularny dzień pracy ma pewne podobieństwa do pracy w godzinach nadliczbowych, ale istnieją też pewne różnice między tymi systemami. Różnice te dotyczą w szczególności wynagrodzenia za pracę ponadnormatywną, kategorii pracowników, którzy mogą być objęci pracą w godzinach nadliczbowych i w dni nieregularne, a także trybu stosowania takich reżimów. Obowiązujące przepisy ustanawiają również szczegółowe limity dotyczące stosowania pracy w godzinach nadliczbowych, a w odniesieniu do nieregularnych godzin pracy prawodawca ograniczył się do sformułowania, że właściciel lub upoważniony przez niego organ nie ma prawa systematycznie angażować pracowników do pracy poza ustalonymi godzinami pracy. Autor zauważa, że należy bardziej szczegółowo określić ograniczenia dotyczące stosowania nieregularnych godzin pracy w celu przestrzegania gwarancji pracowniczych przysługujących pracownikom.
Keywords: czas pracy, harmonogram pracy, nieregularne godziny pracy, nadgodziny, dodatkowy urlop wypoczynkowy.

W CELU ZASTĄPIENIA POTRZEBY POPRAWY NORM USTAWODAWSTWA ADMINISTRACYJNEGO, KTÓRE WDRAŻA ZASADY PRAWNE OPIEKI MEDYCZNEJ DLA CZŁONKÓW RODZIN POLICJANTÓW

Julia Rashed

laureat
Naukowego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0000-2642-5291
Anotation. Adnotacja. Celem artykułu jest uzasadnienie potrzeby doskonalenia norm ustawodawstwa administracyjnego, które regulują prawne zasady opieki medycznej nad członkami rodzin funkcjonariuszy policji i na tej podstawie wskazanie kierunków rozwiązania tych problemów. W artykule, opartym na analizie poglądów naukowych naukowców, podkreślono, że udoskonalenie ustawodawstwa jest priorytetowym zadaniem na drodze do reformy mechanizmu zarówno ochrony socjalnej członków rodzin policjantów w ogólności, jak i ich opieki medycznej w szczególności. Sformułowano autorskie podejście do scharakteryzowania zasad koncepcyjnych służących udoskonaleniu odpowiednich przepisów prawnych. Proponuje się opracowanie i zatwierdzenie systemu kryteriów i mechanizmu oceny jakości usług medycznych udzielanych tym osobom w placówkach służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Keywords: poprawa, ustawodawstwo administracyjne, ramy prawne, opieka medyczna, policjanci, członkowie rodzin policjantów.

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA JAKO WAŻNY KIERUNEK DZIAŁALNOŚCI POLICJI KRAJOWEJ

Andrij Gawryluk

laureat
Naukowego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0004-6824-9334
Anotation. Adnotacja. W artykule, opartym na analizie poglądów naukowych naukowców i norm obowiązującego ustawodawstwa, dowodzi się, że współpraca międzynarodowa z udziałem Narodowej Policji Ukrainy stanowi szczególny wektor aktywności organów i jednostek Narodowej Policji w budowaniu relacji współdziałania i współpracy z innymi państwami, ich upoważnionymi organami, organizacjami międzynarodowymi itp. w celu dalszej organizacji wdrażania na szczeblu krajowym wyników i celów takiej współpracy.
Keywords: współpraca międzynarodowa, Narodowa Policja Ukrainy, kierunki działalności, stosunki międzynarodowe.

SZCZEGÓŁOWE ZASADY BADANIA PRZEMYTU WARTOŚCI KULTUROWYCH I BRONI

Witalij Wynnyczenko

laureat
Naukowego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-5366-3294
Anotation. Adnotacja. W artykule zwrócono uwagę, że przemyt dóbr kultury i broni jest poważnym przestępstwem o charakterze międzynarodowym i zagraża zarówno bezpieczeństwu narodowemu i dziedzictwu kulturowemu państwa, jak i interesom gospodarczym kraju, a niedostateczne opracowanie zasad organizacyjno-prawnych zwalczania przemytu dóbr kultury i broni w szczególności zadecydowało o celu niniejszego opracowania. Stwierdzono, że nie rozważano kwestii kompleksowego zbadania problemów przeciwdziałania przemytowi dóbr kultury, broni i amunicji na Ukrainie przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Zaznaczono, że skuteczne przeciwdziałanie (śledztwo) przez organy ścigania przemytowi dóbr kultury i broni w czasie stanu wojennego jest jednym z głównych priorytetów państwa ukraińskiego. Twierdzi się, że obiecującym kierunkiem dalszych badań naukowych nad zarysowanym tematem jest opracowanie założeń teoretycznych i zaleceń praktycznych dotyczących organizacji i taktyki prowadzenia przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy śledztwa w sprawie przemytu dóbr kultury, broni i amunicji na Ukrainie.
Keywords: przemyt, wartości kulturowe, broń, amunicja, środki zaradcze, śledztwo.

OSOBA URZĘDOWA JAKO PODMIOT PRZESTĘPSTW W DZIEDZINIE ZAMÓWIEŃ OBRONNYCH NA UKRAINIE

Ołeksandr Tkaczuk

aspirancki
Narodowa Akademia Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-8576-8532
Anotation. Adnotacja. W artykule przeanalizowano cechy urzędników jako podmiotów przestępstw w dziedzinie zamówień obronnych. Podkreślono, że od wprowadzenia stanu wojennego na Ukrainie na sferę zamówień obronnych zaczęto przeznaczać bezprecedensowe środki finansowe, przeznaczone na rozwiązywanie kwestii zdolności obronnych i przeciwstawienia się pełnoskalowej inwazji Federacji Rosyjskiej. Spowodowało to, że przestępcy zaczęli zwracać na nią większą uwagę. Sprzyjały temu również zmiany w ustawodawstwie dotyczącym zamówień obronnych, których celem było uproszczenie procedur przetargowych, co z jednej strony przyspiesza i upraszcza proces dostarczania towarów i usług odbiorcom rządowym, a z drugiej strony stwarza warunki do popełniania przestępstw zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Zidentyfikowano dwie grupy podmiotów, których urzędnicy dopuszczają się czynów niezgodnych z prawem w zakresie zamówień obronnych: państwowi klienci sektora obronnego; podmioty biorące bezpośredni lub pośredni udział w zamówieniach obronnych jako wykonawcy (wykonawca kontraktu (porozumienia) państwowego dotyczącego zamówień obronnych; współwykonawca lub podwykonawca; uczestnik wyboru).
Keywords: zamówienia obronne, państwowe zamówienie obronne, urzędnicy, wykonawcy zamówień obronnych, osoba upoważniona, podmiot przestępstwa.

KIERUNKI POPRAWY REGULACJI PRAWNYCH WSPARCIA PAŃSTWA DLA ROLNICTWA NA UKRAINIE W KONTEKŚCIE ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA ŻYWNOŚCIOWEGO

Andrij Wynnyczenko

laureat
Naukowego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-5851-0323
Anotation. Adnotacja. W artykule, opartym na analizie poglądów naukowych naukowców, norm obowiązującego ustawodawstwa i praktyki organów ścigania, omówiono obszary doskonalenia regulacji prawnych państwowego wsparcia rolnictwa na Ukrainie w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Proponuje się wprowadzenie zmian i uzupełnień do Ustawy Ukrainy „O podstawowych zasadach i wymaganiach dotyczących bezpieczeństwa i jakości produktów spożywczych”; „O państwowym wsparciu rolnictwa na Ukrainie”; „O rezerwach państwowych”, w szczególności w zakresie wzmocnienia gwarancji dla działalności podmiotów rolnych, a także zwiększenia poziomu wsparcia finansowego, usprawnienia ich programów kredytowych itp.
Keywords: ustawodawstwo administracyjne, poprawa, regulacja prawna, wsparcie państwa, rolnictwo, bezpieczeństwo żywnościowe.

KIERUNKI REALIZACJI PAŃSTWOWEGO PROGRAMU ANTYKORUPCYJNEGO REALIZACJA STRATEGII ANTYKORUPCYJNEJ W DZIAŁALNOŚCI SŁUŻBY BEZPIECZEŃSTWA UKRAINY

Dmitrij Kuzniecow

laureat
Naukowego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-5538-6978
Anotation. Adnotacja. Celem artykułu jest określenie kierunków realizacji państwowego programu antykorupcyjnego w celu realizacji Strategii Antykorupcyjnej w działalności Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, z uwzględnieniem statusu prawnego organu ścigania. W artykule, opartym na analizie poglądów naukowych naukowców i norm obowiązującego ustawodawstwa, argumentuje się, że kluczowymi obszarami realizacji państwowego programu antykorupcyjnego w celu wdrożenia Strategii Antykorupcyjnej w działalności Służby Bezpieczeństwa Ukrainy są: organizacja i prowadzenie kontroli wewnętrznej; wzmocnienie komponentu antykorupcyjnego w działalności SBU poprzez reformę jej działalności i statusu prawnego; zapewnienie etyki zawodowej i uczciwości; wsparcie naukowe i edukacyjne w walce z korupcją w systemie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.
Keywords: program antykorupcyjny, Strategia Antykorupcyjna, kierunki wdrażania, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, zwalczanie korupcji.

ZARZĄDZANIE ZDROWIEM PUBLICZNYM JAKO STRUKTURALNY I FUNKCJONALNY ŚRODEK POPRAWY JAKOŚCI ŻYCIA OBYWATELI

Swietłana Stanisławska

Młodszy pracownik naukowy, Katedra naukowa medycyny wewnętrznej,
Państwowa instytucja naukowa „Centrum innowacyjnych technologii ochrony zdrowia” Państwowej Administracji Spraw (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0004-6627-0924
Anotation. Adnotacja. W artykule tym rozpatrywana jest administracja publiczna w dziedzinie ochrony zdrowia jako strukturalny i funkcjonalny środek poprawy jakości życia obywateli, co pozwoliło na zidentyfikowanie celu instytucji państwowych w zakresie zwiększenia efektywności usług medycznych i zapewnienia niezbędnych gwarancji bezpieczeństwa socjalnego dla ludności, które razem tworzą pewne instytucjonalne maksimum dla zapewnienia zarządzalności odpowiednich procesów w dziedzinie usług medycznych i poprawy jakości zdrowia publicznego. Określono rozwój krajowych systemów ochrony zdrowia, który jest determinowany kryterium wzmocnienia wskaźników zabezpieczenia społecznego państwa i efektywności jego udziału w procesach rozszerzania gwarancji socjalnych dla ludności. Uzasadniono wykonalność wprowadzenia zintegrowanego wskaźnika określającego zdolność instytucjonalną państwa do poprawy jakości życia ludności, zgodnie z którym zaproponowano zestaw narzędzi modernizacyjnych i reformatorskich służących przekształceniu systemu administracji publicznej w sektorze opieki zdrowotnej, poprzez maksymalne dostosowanie go do oczekiwań i wymagań ludności w postaci budowy zintegrowanego systemu administracji publicznej w sektorze opieki zdrowotnej, jako warunku zagwarantowania skuteczności zmian instytucjonalnych w sektorze opieki zdrowotnej i ograniczenia negatywnej dynamiki związanej ze spadkiem jakości opieki medycznej i jakości życia ludności w ogóle.
Keywords: administracja publiczna, rozwój administracji publicznej w dziedzinie ochrony zdrowia, dziedzina ochrony zdrowia w okresie ponowoczesnym, krajowy system ochrony zdrowia, usługi medyczne, jakość usług medycznych, efektywne kryteria oceny jakości opieki medycznej, wskaźniki jakości życia, dziedzina zabezpieczenia społecznego, skuteczność realizacji polityki publicznej w dziedzinie ochrony zdrowia, państwo narodowe, najnowsze standardy usług medycznych.

ISTOTA I CECHY GWARANCJI BEZPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ UDZIELANEJ PRZEZ ADWOKATÓW

Andrij Komar

laureat
Instytutu Badawczego Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0000-9891-5643
Anotation. Adnotacja. W artykule, w oparciu o analizę ogólnej treści teoretycznej pojęcia „gwarancja”, zaproponowano autorską definicję „gwarancji świadczenia bezpłatnej pomocy prawnej przez adwokatów”. Twierdzi się, że gwarancje bezpłatnej pomocy prawnej mają szereg istotnych cech, które odróżniają je od podobnych zjawisk i procesów prawnych. Podkreślono szereg kluczowych cech tych gwarancji i podano ich szczegółowy opis. Stwierdzono, że gwarancje bezpłatnej pomocy prawnej należy rozumieć jako zbiór środków i warunków określonych na poziomie regulacyjnym, mających na celu zapewnienie gwarantowanej przez państwo możliwości otrzymania przez daną osobę bezpłatnej pomocy prawnej od prawników.
Keywords: gwarancje, gwarancje prawne, bezpłatna pomoc prawna, prawnicy.

SYSTEM PODMIOTÓW REALIZUJĄCYCH KONTROLĘ PAŃSTWA NAD DZIAŁALNOŚCIĄ ORGANÓW I URZĘDNIKÓW SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

Aleksander Roslakow

laureat
Instytutu Badawczego Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-9692-7977
Anotation. Adnotacja. Artykuł poświęcony jest określeniu systemu podmiotów kontroli państwa nad działalnością organów samorządu terytorialnego i ich funkcjonariuszy. Stwierdzono, że w kontekście kontroli państwa nad działalnością organów samorządu terytorialnego i urzędników, naukowcy tradycyjnie rozróżniają odpowiednie podmioty na dwa typy. W tym przypadku mówimy o tych, którzy przeprowadzają kontrolę wewnętrzną i zewnętrzną. Zauważono jednak, że na Ukrainie wykształciła się sytuacja, w której generalnie nie ma prawnie określonej listy podmiotów, które mogą sprawować państwową kontrolę nad działalnością organów samorządu terytorialnego. W tych warunkach należy stworzyć taki system poprzez analizę szeregu aktów prawnych. Należy zauważyć, że działalność finansowa i gospodarcza samorządów podlega państwowej kontroli finansowej, którą sprawują m.in. Izba Obrachunkowa i Państwowa Służba Kontroli. Podkreślono również, że ogromne znaczenie mają organy podatkowe, organy nadzorujące przestrzeganie prawa pracy, organy ścigania i organy sądownicze, Komisja Antymonopolowa i wiele innych podmiotów realizujących funkcje rządowe i administracyjne. Szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom kontroli nad wykonywaniem przez komitety wykonawcze przekazanych im uprawnień władzy wykonawczej państwa.
Keywords: kontrola państwowa, demokracja lokalna, samorząd lokalny, organizacja i funkcjonowanie, rozwój państwowości, podmioty kontroli, zarządzanie sprawami lokalnymi.

BEZPIECZEŃSTWO RUCHU DROGOWEGO W DEBACIE NAUKOWEJ

Dmytro Lewiszczenko

laureat
Instytutu Badawczego Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0004-7475-4646
Anotation. Adnotacja. Przedstawiono rolę i znaczenie osiągnięć naukowych w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Podkreśla się, że systematyczność i dynamika wyników naukowych oraz propozycji publikowanych w pracach naukowych, monografiach i czasopismach sprawia, że w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego ciągle pojawiają się nowe problemy. Należy zauważyć, że jeśli ustawodawca może je wdrożyć na płaszczyźnie prawnej, odsetek bezpiecznej przestrzeni w środowisku wzrasta. Twierdzi się, że naukę i jej znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego można postrzegać jako system składający się z teorii; metodologie, techniki i techniki badawcze; praktyki wdrażania uzyskanych wyników. W konkluzjach główne obszary badań naukowych i propozycji pogrupowano następująco: propozycje dotyczące mechanizmów ekonomicznych służących poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego; propozycje poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w kontekście polityki państwa; propozycje ustalenia odpowiedzialności za naruszenia bezpieczeństwa ruchu drogowego; propozycje dotyczące ochrony zdrowia uczestników ruchu drogowego, specyfiki ich kultury i zachowań psychologicznych na drodze; propozycje w zakresie innowacji, standardów technicznych i digitalizacji na drogach.
Keywords: bezpieczeństwo ruchu drogowego, odpowiedzialność w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, system transportu drogowego, innowacje, kultura kierowców, badania naukowe, właściwości psychofizjologiczne kierowcy, użytkownicy dróg.

GENEZA DZIAŁALNOŚCI KOLABORACYJNEJ JAKO ZAGROŻENIE DLA PAŃSTWOWOŚCI KRAJU

Wołodymyr Filonow

laureat
Donieckiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Kropywnycki, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0006-9317-1694
Anotation. Adnotacja. W artykule stwierdzono, że działania kolaboracyjne w tej czy innej formie istniały we wszystkich okresach historycznych (kiedy toczyły się wojny), którym towarzyszyła okupacja (zajęcie) terytoriów. Warunkowe etapy rozwoju określa się biorąc pod uwagę ukształtowanie się indywidualnych postanowień i zasad odpowiedzialności za współpracę, a mianowicie: ukształtowanie się ogólnego pojmowania kolaboracji jako współpracy ludności terenów okupowanych z wrogiem (okupantem); ustanowienie zasady odpowiedzialności zbiorowej, zgodnie z którą karze podlegali wszyscy członkowie rodziny zdrajcy, którym groziła kara pozbawienia własności i mieszkania, praw obywatelskich, a także izolacja w specjalnych obozach koncentracyjnych; wykładniczy wzrost liczby przypadków kolaboracji podczas zbrojnej agresji, co doprowadziło do ustanowienia odpowiedzialności karnej za współpracę z państwem agresorem po inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Wnioskuje się, że zjawisko działalności kolaboracyjnej ma korzenie historyczne, chociaż potrzeba ustanowienia odpowiedzialności za podejmowanie takich działań pojawiła się dopiero w okresach wojny i okupacji terytoriów państw. Przy kryminalizacji działalności kolaboracyjnej w ustawodawstwie krajowym za istotne cechy przyjęto istotne cechy tego negatywnego zjawiska w społeczeństwie w przeszłości, istniejące zmiany w zakresie tej koncepcji prawa karnego w innych krajach w różnych okresach historycznych oraz współczesne formy jego manifestacji w latach 2014–2024 na wschodzie Ukrainy i na terytorium anektowanego Krymu.
Keywords: zdrada, zagrożenie bezpieczeństwa państwa, agresja zbrojna, kolaboracja, odpowiedzialność karna, zasada odpowiedzialności zbiorowej.

NIEKTÓRE ZASADY DOŚWIADCZEŃ ZAGRANICZNYCH W ZWALCZANIU PRZYWŁASZCZENIA, DEFRAUDACJI LUB ZAJĘCIA MAJĄTKU POPRZEZ NADUŻYCIE STANOWISKA URZĘDOWEGO W DZIEDZINIE INFRASTRUKTURY TRANSPORTOWEJ

Mykoła Dowhoshia

absolwent
laboratorium naukowego poświęconego problematyce zwalczania przestępczości, Instytut Edukacyjno-Naukowy Nо 1 Narodowa Akademia Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0006-4826-3311
Anotation. Adnotacja. W artykule omówiono niektóre zasady zagranicznych doświadczeń ChRL, Singapuru, Korei Południowej i Izraela w zakresie zwalczania przywłaszczenia, defraudacji lub przejmowania majątku poprzez nadużywanie stanowiska urzędowego w dziedzinie infrastruktury transportowej. Podkreślono, że zasady te kształtowane są na podstawie doświadczeń międzynarodowych, uwzględniają specyfikę krajowego systemu prawnego, poziom rozwoju technologicznego oraz sprawność administracji publicznej. Podkreślono, że istnieją odrębne organy specjalne (agencje, służby specjalne), które realizują odrębne funkcje w zakresie wykrywania i badania przypadków przywłaszczenia, defraudacji lub przejęcia majątku w wyniku nadużycia stanowiska służbowego. Zauważono, że skuteczna walka z przywłaszczeniem i defraudacją mienia jest możliwa wyłącznie przy kompleksowym podejściu obejmującym zarówno regulacje prawne, jak i praktyczne środki, w tym dochodzenia, monitorowanie i zapobieganie. Takie doświadczenie może okazać się cenne dla udoskonalenia krajowych systemów zwalczania korupcji i przestępstw gospodarczych.
Keywords: wykrycie, zajęcie, doświadczenia zagraniczne, przeciwdziałanie, defraudacja, organy specjalne, stanowisko urzędowe, infrastruktura transportowa.

ZAPEWNIENIE DOSTĘPU DO WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI ADMINISTRACYJNEJ NA ETAPIE WYKONYWANIA ORZECZEŃ SĄDOWYCH

Julia Łukoszkina

laureat
Instytutu Badawczego Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0001-6952-721X
Anotation. Adnotacja. Celem artykułu naukowego jest określenie zasad dostępu do wymiaru sprawiedliwości administracyjnej na etapie wykonywania orzeczeń sądowych. Podsumowując, należy stwierdzić, że wykonanie orzeczenia sądowego w sprawie administracyjnej stanowi istotny element prawa osoby do rzetelnego procesu sądowego. Podkreśla się, że w celu zwiększenia efektywności wykonywania orzeczeń sądowych w sprawie administracyjnej można podjąć takie działania organizacyjno-prawne, jak: uruchomienie procesów synchronizacji Państwowego Rejestru Dłużników, zautomatyzowanego systemu postępowania egzekucyjnego oraz Jednolitego Państwowego Rejestru Orzeczeń Sądowych; przegląd podejść do normatywnej konstrukcji części wydatkowej budżetu państwa i samorządów, w których zachodzi potrzeba ustalenia środków celowych, które powinny być kierowane na realizację zobowiązań organów władzy państwowej i organów samorządu terytorialnego; pewność regulacyjna procedury egzekwowania orzeczeń sądowych w sprawach administracyjnych oraz ustalenie jasnych terminów i odpowiedzialności za ich niedotrzymanie; wprowadzenie mechanizmów mających na celu stymulowanie dobrowolnego podporządkowania się orzeczeniom sądu przez oskarżonych; rozwiązywanie problemów potencjału kadrowego służby wykonawczej na Ukrainie poprzez wprowadzenie do państwowych standardów kształcenia prawników określonych dyscyplin naukowych, poświęconych badaniu struktury i specyfiki działalności organów i osób wykonujących przymusowe wykonywanie orzeczeń sądowych i decyzji innych organów; wprowadzenie systemów monitorowania realizacji orzeczeń sądowych w sprawach administracyjnych; wspieranie rozwoju współpracy międzynarodowej w zakresie wykonywania orzeczeń sądowych, wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk w tym zakresie.
Keywords: sprawiedliwość administracyjna, apelacja od orzeczeń sądowych, wykonywanie orzeczeń sądowych, stan wojenny, przedprocesowe rozstrzyganie sporów, Europejski Trybunał Praw Człowieka, kasacja orzeczeń sądowych, subiektywne prawa publiczne człowieka, prawo dostępu do wymiaru sprawiedliwości, prawo do ochrony sądowej, rozsądny termin, sprawiedliwość.

CECHY PRZESTĘPCZE OSÓB UCHYLAJĄCYCH SIĘ OD SŁUŻBY WOJSKOWEJ W TRAKCIE MOBILIZACJI

Oleg Kopyłow

laureat
Naukowego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-3941-9589
Anotation. Adnotacja. W artykule przedstawiono analizę kryminologiczną osobowości przestępców uchylających się od służby wojskowej w okresie mobilizacji. Przeanalizowano charakterystykę społeczno-demograficzną, karno-prawną i moralno-psychologiczną tych osób, opierając się na uogólnieniu praktyki sądowej oraz danych statystycznych za lata 2022–2024. Określono typowe motywy popełniania tego przestępstwa i czynniki wpływające na kształtowanie się zachowań niezgodnych z prawem. Rozważono problematykę kwalifikacji uchylania się od poboru w trakcie mobilizacji i przedstawiono zalecenia mające na celu udoskonalenie środków zapobiegawczych. Podkreślono znaczenie kompleksowego podejścia do zapobiegania tego typu przestępstwom, uwzględniającego zidentyfikowane cechy kryminologiczne przestępców.
Keywords: cechy kryminologiczne, uchylanie się od poboru, mobilizacja, osobowość przestępcza, służba wojskowa, obowiązek wojskowy, determinacja, motywacja, zapobieganie.

ROZWÓJ ZASAD WYBORCZYCH W ŚRODOWISKU UKRAIŃSKICH KOSSATÓW

Jarosław Czernyczuk

kandydat na Wydziale Prawa i Administracji Publicznej
Uczelnia wyższa „Uniwersytet Króla Daniela”, (Iwano-Frankowsk, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0006-8653-6616
Anotation. Adnotacja. W artykule przeanalizowano ewolucję zasady elekcji wśród ukraińskich Kozaków jako kluczowego elementu ich samorządu i kultury politycznej. Analizuje się rozwój tradycji wyborczych od początków istnienia Siczy Zaporoskiej do ostatecznej likwidacji systemu setkowo-pułkowego pod koniec XVIII wieku. Wyróżniono trzy etapy kształtowania się wybieralności: pierwszy – od połowy XVI wieku do 1648 roku, kiedy to zasada elekcji ugruntowała się jako główna metoda kształtowania starszych kozackich; drugi – od 1648 do 1710 r., kiedy to mechanizm wyborczy uzyskał regulację prawną w postaci „Paktów i konstytucji praw i wolności armii zaporoskiej” autorstwa Pylypa Orlyka; trzeci – po 1710 r., kiedy to możliwość wyboru została stopniowo ograniczona ze względu na zewnętrzne czynniki polityczne, w szczególności interwencję państwa moskiewskiego. Szczególną uwagę poświęcono mechanizmowi przeprowadzania wyborów na Siczy Zaporoskiej, jego aspektom proceduralnym, roli rad wojskowych i funkcjom wybieralnych władz. Przeanalizowano proces wyborczy starosty, atamana koszowego i atamanów kuryńskich, który charakteryzował się równym udziałem wszystkich Kozaków, niezależnie od ich statusu majątkowego. Ustalono, że wybory odegrały ważną rolę w zachowaniu demokratycznych zasad rządzenia, zapobiegając uzurpacji władzy i korupcji. Tradycje wyborcze Kozaków były również wykorzystywane jako narzędzie w walce o autonomię polityczną, o czym świadczą liczne konflikty zbrojne, wywołane próbami ograniczenia praw wyborczych Kozaków przez państwa zewnętrzne.
Keywords: wybory, demokracja, zasada wyborów, zasada równości, demokracja, państwo kozackie.

POJĘCIA I ZNAKI DEFINICJI PRAWNYCH

Taras Druk

kandydat na Wydziale Prawa i Administracji Publicznej
Wyższa Instytucja Edukacyjna „King Daniel University” (Iwano-Frankowsk, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0009-7034-9009
Anotation. Adnotacja. W artykule przeanalizowano pojęcie „definicji prawnych”. Należy zauważyć, że współczesne społeczeństwa demokratyczne zmagają się ze skomplikowanymi i sprzecznymi procesami prawnymi, które wymagają jasnych regulacji. Definicje prawne odgrywają ważną rolę w zapewnianiu pewności prawnej i skutecznego funkcjonowania systemu prawnego. Przyczyniają się do dostępności treści norm prawnych i zapewniają przewidywalność skutków prawnych. Jakość definicji legislacyjnych decyduje o poziomie jasności prawa i stabilności porządku prawnego. Stwierdzono, że definicje prawne stanowią integralną część systemu prawnego, gdyż ich dokładność i poprawność bezpośrednio wpływają na skuteczność regulacji prawnych. Stosowanie definicji w ustawodawstwie zapewnia spójność norm prawnych, co przyczynia się do zwiększenia efektywności stosowania prawa i zmniejszenia ryzyka dowolnej interpretacji przepisów ustawowych. Dlatego też formułowanie definicji prawnych wymaga podejścia naukowego i przestrzegania zasad techniki prawniczej.
Keywords: definicje prawne, technika prawna, pewność prawna, cechy merytoryczne, terminy prawnicze, koncepcje prawne.

KONCEPCJA PRAW CZŁOWIEKA W IDEI PRZEDSTAWICIELI KIJOWSKIEJ HISTORYCZNEJ SZKOŁY PRAWA

Iwan Halasa

kandydat na Wydziale Prawa i Administracji Publicznej
Instytucja szkolnictwa wyższego „Uniwersytet Króla Daniela” (Iwano-Frankiwsk, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0006-7550-0159
Anotation. Adnotacja. W artykule omówiono podstawy koncepcyjne historycznej szkoły prawa i jej wpływ na rozwój nauk prawnych na Ukrainie. Udowodniono, że przedstawiciele tego nurtu traktowali prawo jako organiczny produkt historycznego rozwoju społeczeństwa, ukształtował się pod wpływem tradycji narodowych, prawa zwyczajowego i ducha ludowego. Ustalono, że ich poglądy prawne opierały się na krytyce doktryny prawa naturalnego, która – ich zdaniem – sztucznie tworzyła normy prawne bez uwzględniania kontekstu społecznego. Szczególną uwagę w badaniu poświęcono analizie pojęć prawnych przedstawicieli Kijowskiej Historycznej Szkoły Prawa, w szczególności ich rozumieniu praw człowieka i demokracji. W artykule podkreślono wkład takich naukowców, jak M. Iwanyszew, M. Władimirski-Budanow i O. Malinowski, w kształtowanie się badań historyczno-prawnych na Ukrainie. Udowodniono, że skupiali się na roli prawa zwyczajowego i historycznych mechanizmów ograniczania władzy państwowej w procesie kształtowania praw człowieka. Ustalono, że przedstawiciele Kijowskiej Historycznej Szkoły Prawa postrzegali prawa człowieka nie tylko przez pryzmat formalnych norm prawnych, ale jako część interakcji społecznych i kultury politycznej. Szczególną uwagę poświęcono analizie historycznych przesłanek rozwoju instytucji demokratycznych i praw człowieka w państwie ukraińskim i tradycji prawnej. Stwierdzono, że ewolucyjne podejście do prawa, którego hołdowali przedstawiciele Kijowskiej Historycznej Szkoły Prawa, przyczyniło się do zachowania równowagi prawnej między państwem a społeczeństwem.
Keywords: prawa człowieka, historyczna szkoła prawa, ukraińska myśl prawna, stanowienie prawa, prawo naturalne, doktryna prawa naturalnego.

ZNACZENIE DIALOGU PUBLICZNEGO DLA HARMONIJNEGO ZGODNOŚCI NORM SPOŁECZNYCH I PRAWNYCH

Iwan Kaczmarski

kandydat na Wydziale Prawa i Administracji Publicznej
Wyższa uczelnia edukacyjna „Uniwersytet Króla Daniela” (Iwano-Frankiwsk, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0001-5315-472X
Anotation. Adnotacja. Prezentowany artykuł stanowi dogłębną analizę teoretyczną dialogu publicznego jako złożonego, zintegrowanego systemu opartego na aktywnej interakcji, wymianie informacji, współpracy i wspólnych wysiłkach różnych aktorów społecznych. Współczesne wyzwania stojące przed społeczeństwami wymagają nie tylko zsynchronizowanej współpracy instytucji państwowych i społeczeństwa obywatelskiego, ale także jasnej koordynacji norm społecznych i prawnych, które wyznaczają wytyczne zachowań indywidualnych i zbiorowych. Normy prawne gwarantują sprawiedliwość, legalność i ochronę praw obywateli, podczas gdy normy społeczne zapewniają kształtowanie standardów moralnych, etycznych i tradycji, które wspierają nieformalną kontrolę nad stosunkami społecznymi. Skuteczne rozwiązania złożonych problemów społecznych i politycznych są możliwe tylko wtedy, gdy te dwa rodzaje norm zostaną zintegrowane w jeden, uzupełniający się system. Aby osiągnąć ten cel, konieczne jest stworzenie specjalnych, uregulowanych prawnie mechanizmów, które pozwolą obywatelom aktywnie uczestniczyć w procesach konsultacji, dyskusji publicznych i monitorowaniu działalności organów państwowych. Ważnym aspektem takich mechanizmów powinno być zapewnienie obywatelom ochrony prawnej przed wszelkimi formami nacisku, dyskryminacji, prześladowań i represji, co przyczyni się do zwiększenia poziomu zaufania do władzy oraz aktywnego i odpowiedzialnego włączenia obywateli w procesy społeczne.
Keywords: dialog publiczny, normy społeczne, normy prawne, dialog społeczny, integracja norm, edukacja prawna, ochrona prawna, przejrzystość, otwartość, zrównoważony rozwój społeczeństwa, interakcja między władzami a społeczeństwem.

PODMIOTY PRAWNE W WARUNKACH ROZWOJU GLOBALNEJ PRZESTRZENI INFORMACYJNEJ I CYFROWEJ PRZEMIANY NA UKRAINIE

Serhij Stefurak

kandydat na Wydziale Prawa i Administracji Publicznej
Wyższa Instytucja Edukacyjna „King Daniel University” (Iwano-Frankowsk, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0000-8570-9841
Anotation. Adnotacja. W artykule rozpatrywane są problemy statusu prawnego podmiotów prawnych w kontekście rozwoju globalnej przestrzeni informacyjnej i transformacji cyfrowej na Ukrainie. Zauważa się, że w warunkach digitalizacji stosunków społecznych kształtuje się, można by rzec, nowy typ człowieka – „człowiek-komputer”, „człowiekrobot” ze specyficzną dla człowieka świadomością i kulturą zachowań. Efektywne i bezpieczne życie takiej osoby – „homo digital” – zależy bezpośrednio od jej biegłości w posługiwaniu się technologiami cyfrowymi i informacyjnoanalitycznymi, za pomocą których potrafi ona pozyskiwać wystarczającą ilość informacji, wytwarzać je, a także oceniać działania innych podmiotów w celu zbudowania cyfrowego modelu relacji behawioralnych. Podkreśla się, że efektywny rozwój sztucznej inteligencji doprowadził do problemów znacznego wzrostu roli robotyki i wyparcia człowieka nie tylko z działalności praktycznej, ale także ze sfery intelektualnej. Podsumowując, należy stwierdzić, że transformacja cyfrowa jest problemem złożonym i wielopłaszczyznowym, który oprócz oczywistych korzyści związanych z przyspieszeniem i uproszczeniem interakcji państwa ze społeczeństwem i strukturami biznesowymi, niesie ze sobą cały szereg zagrożeń zarówno dla poszczególnych obywateli (związanych z zapewnieniem i ochroną ich podstawowych praw i wolności), jak i dla całego społeczeństwa.
Keywords: prawo, stosunki prawne, podmiot prawny, digitalizacja, transformacja cyfrowa, globalna przestrzeń informacyjna, człowiek-robot, człowiek-komputer, technologie informacyjne.

UDZIAŁ PAŃSTWA W ZAPEWNIENIU PORZĄDKU PRAWNEGO I KSZTAŁTOWANIU KULTURY PRAWNEJ: WYZWANIA CYFRYZACJI W SPOŁECZEŃSTWIE POSTMODERNISTYCZNYM

Jurij Szkinder

kandydat na Wydziale Prawa i Administracji Publicznej
Wyższa Instytucja Edukacyjna „King Daniel University” (Iwano-Frankowsk, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0002-9170-1795
Anotation. Adnotacja. W artykule przeanalizowano współczesne problemy udziału państwa w utrzymaniu porządku publicznego i kształtowaniu kultury prawnej, a także nakreślono główne wyzwania cyfryzacji w społeczeństwie postmodernistycznym. Należy zauważyć, że praworządność kształtuje się w oparciu o system norm prawnych, które regulują zachowania obywateli i organizacji w społeczeństwie. Obejmuje przede wszystkim te stosunki społeczne, które wymagają regulacji prawnej. W związku z tym praworządność zapewnia ochronę praw człowieka i obywatela oraz stabilność społeczeństwa. Prawo i porządek stanowią podstawę i sposób funkcjonowania państwa prawa, a tym samym decydują o poziomie przestrzegania praw i wolności człowieka i obywatela na Ukrainie. We współczesnym, zglobalizowanym świecie, porządku prawnego nie da się już zapewnić za pomocą klasycznych norm prawnych, gdyż czynniki na niego wpływające już dawno wykroczyły poza granice klasycznych regulacji prawnych. Obecnie praworządność w sferze prawnej coraz częściej zastępowana jest przez praworządność w Internecie. Podkreśla się, że możliwości technologii cyfrowych pozwalają po pierwsze na gromadzenie treści informacyjnych o regulacjach prawnych oraz dostarczają mechanizmów programowych do kontekstowego wyszukiwania i strukturyzacji otrzymanych informacji. Następuje znaczne przyspieszenie orientacji podmiotu w przestrzeni informacyjnej i określenie opcji behawioralnej w ramach stosunków prawnych. Po drugie, technologie cyfrowe pozwalają człowiekowi uprościć algorytmy wykonywania prawnie istotnych czynności. Po trzecie, sztuczna inteligencja pozwala obecnie na stworzenie algorytmu wspomagającego działania podmiotu w stosunkach prawnych, w tym w zakresie ścigania przestępstw lub egzekwowania prawa. Państwo podejmuje coraz więcej działań mających na celu kontrolę technologii internetowych, również przy użyciu dostępnych mu środków prawnych.
Keywords: prawo i porządek, kultura prawna, państwo, społeczeństwo, digitalizacja, technologie informacyjne, przestrzeń informacyjna, sztuczna inteligencja, odpowiedzialność prawna, wojna.

DOŚWIADCZENIE ZAGRANICZNE W ZAKRESIE WSPARCIA ADMINISTRACYJNO-PRAWNEGO REALIZACJI PROCEDURY POCIĄGNIĘCIA NOTARIUSZA DO ODPOWIEDZIALNOŚCI URZĘDOWEJ

Oksana Fedushko

laureat
Instytutu Badawczego Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0000-1121-2779
Anotation. Adnotacja. Ustalono, że we współczesnych warunkach zachodzą procesy harmonizacji obowiązującego ustawodawstwa Ukrainy z aktami prawnymi UE dotyczącymi kwestii odpowiedzialności urzędowej przy wykonywaniu czynności notarialnych. Twierdzi się, że badanie zagranicznych doświadczeń w zakresie regulacji odpowiedzialności zawodowej notariuszy powinno opierać się na ustaleniu podejść do charakterystyki odpowiednich systemów notarialnych, które tradycyjnie rozwijały się w krajach prawa zwyczajowego, a które są opisywane poprzez minimalny zakres funkcji i zadań realizowanych przez takie podmioty; lub poprzez model mieszanej konstrukcji systemu notarialnego (do którego dąży również Ukraina). Ustalono, że w różnych systemach prawnych stosuje się zarówno łaciński (kontynentalny), jak i anglosaski model praktyki notarialnej, z których każdy ma swoje zalety. Ukraina stosuje model kontynentalny, podobny do systemów Francji, Niemiec i Polski, co pozwala jej wykorzystać ich doświadczenia w celu udoskonalenia regulacji krajowych. Uzasadniono, że sukces procesów implementacji norm prawnych stosowanych w państwach zagranicznych do krajowego ustawodawstwa Ukrainy pozwoli na rozwiązanie następujących kluczowych zadań: podniesienie jakości usług notarialnych, co zapewni wyższe kwalifikacje notariuszy, jasne wymagania dotyczące ich działalności oraz udoskonalenie mechanizmów certyfikacji zawodowej; wzmocnienie kontroli i odpowiedzialności, co pomoże zapobiegać nadużyciom i korupcji w obszarze działalności notarialnej; rozszerzenie kompetencji notariuszy, w szczególności w zakresie przedprocesowego rozstrzygania sporów i czynności rejestrowych, zmniejszy obciążenia systemu sądownictwa; digitalizacja procedur notarialnych, która wiąże się z wprowadzeniem elektronicznych usług notarialnych i cyfrowych rejestrów, co ma na celu stworzenie warunków dla efektywności i bezpieczeństwa czynności notarialnych, co jest standardową praktyką w krajach rozwiniętych; harmonizacja przepisów prawnych z normami europejskimi. Ustalono, że w państwach zagranicznych istnieje dość ścisły mechanizm odpowiedzialności urzędowej za nieprzestrzeganie tajemnicy notarialnej.
Keywords: status administracyjno-prawny, doświadczenie zagraniczne, odpowiedzialność urzędowa, notariusz, regulacja prawno-regulacyjna, status prawny, instytucja prawa.

KONCEPCJA PRAW CZŁOWIEKA W IDEI PRZEDSTAWICIELI KIJOWSKIEJ HISTORYCZNEJ SZKOŁY PRAWA

Rzymski Podlipny

Kandydat Wydziału Prawa i Administracji Publicznej,
Uczelni Wyższej „Uniwersytet Króla Daniela” (Iwano-Frankowsk, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0004-7565-2991
Anotation. Adnotacja. W artykule omówiono podstawy koncepcyjne historycznej szkoły prawa i jej wpływ na rozwój nauk prawnych na Ukrainie. Udowodniono, że przedstawiciele tego nurtu traktowali prawo jako organiczny produkt historycznego rozwoju społeczeństwa, ukształtował się pod wpływem tradycji narodowych, prawa zwyczajowego i ducha ludowego. Ustalono, że ich poglądy prawne opierały się na krytyce doktryny prawa naturalnego, która – ich zdaniem – sztucznie tworzyła normy prawne bez uwzględniania kontekstu społecznego. Szczególną uwagę w badaniu poświęcono analizie pojęć prawnych przedstawicieli Kijowskiej Historycznej Szkoły Prawa, w szczególności ich rozumieniu praw człowieka i demokracji. W artykule podkreślono wkład takich naukowców, jak M. Iwanyszew, M. Władimirski-Budanow i O. Malinowski, w kształtowanie się badań historyczno-prawnych na Ukrainie. Udowodniono, że skupiali się na roli prawa zwyczajowego i historycznych mechanizmów ograniczania władzy państwowej w procesie kształtowania praw człowieka. Ustalono, że przedstawiciele Kijowskiej Historycznej Szkoły Prawa postrzegali prawa człowieka nie tylko przez pryzmat formalnych norm prawnych, ale jako część interakcji społecznych i kultury politycznej. Szczególną uwagę poświęcono analizie historycznych przesłanek rozwoju instytucji demokratycznych i praw człowieka w państwie ukraińskim i tradycji prawnej. Stwierdzono, że ewolucyjne podejście do prawa, którego hołdowali przedstawiciele Kijowskiej Historycznej Szkoły Prawa, przyczyniło się do zachowania równowagi prawnej między państwem a społeczeństwem.
Keywords: prawa człowieka, historyczna szkoła prawa, ukraińska myśl prawna, stanowienie prawa, prawo naturalne, doktryna prawa naturalnego.

NIEWAŻNOŚĆ TESTAMENTU: PRAKTYKA SĄDOWA I NOTARIALNA NA UKRAINIE

Jarosław Osmak

kandydat Katedry Wydziału Prawa i Administracji Publicznej
Uniwersytet Króla Danyły (Iwano-Frankiwsk, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0009-6406-148X
Anotation. Adnotacja. W artykule naukowym szczegółowo opisano ogólną procedurę poświadczania testamentu w procesie notarialnym na Ukrainie, a także przedstawiono dogłębną analizę warunków uznania testamentu za nieważny zgodnie z ustawodawstwem cywilnym Ukrainy. Autor twierdzi, że procedura poświadczania testamentów jest wyraźnie uregulowana przez obowiązujące przepisy, które wykluczają możliwość ich poświadczania przez organy lub osoby utworzone lub działające wbrew ustawodawstwu Ukrainy. Tego rodzaju jednostronne czynności – testamenty – są uznawane za nieważne od chwili ich sporządzenia, co pociąga za sobą jedynie skutki prawne związane z samą nieważnością. Głównym celem artykułu jest dogłębne ujawnienie i analiza przesłanek prawnych i kryteriów, które decydują o uznaniu testamentu za nieważny zgodnie z normami prawa cywilnego Ukrainy. W badaniu podkreślono, że testament jest szczególnym rodzajem jednostronnej transakcji, która, co do zasady, nie może tworzyć zobowiązań dla innych osób, z wyjątkiem wyjątków określonych w prawie, jak np. testament z warunkiem. W artykule szczegółowo omówiono ogólne podstawy uznania czynności prawnych za nieważne, określone w rozdziale 16, dziale IV Kodeksu cywilnego Ukrainy, a także szczególne normy nakazowe, które ustanawiają dodatkowe kryteria nieważności, w szczególności w odniesieniu do testamentów (artykuł 1257 Kodeksu cywilnego Ukrainy). Jak zauważono w artykule, testamenty nieważne dzielą się na dwie główne kategorie: nieważne i kwestionowane.
Keywords: postępowanie notarialne, ochrona praw człowieka, dziedziczenie, stosunki spadkowe, testament, notariusz.

ORZECZENIE SĄDU W POSTĘPOWANIU CYWILNYM UKRAINY

Arsen Jurinec

kandydat Katedry Wydziału Prawa i Administracji Publicznej
Uniwersytet Króla Danyły (Iwano-Frankiwsk, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0009-9992-6818
Anotation. Adnotacja. Celem artykułu jest ukazanie treści i istoty „postanowienia sądowego” w cywilnym postępowaniu prawnym na Ukrainie. Artykuł naukowy przybliża znaczenie pojęcia „postanowienie sądowe” oraz wskazuje na charakter prawny postępowania nakazowego jako uproszczonej formy ochrony praw obywatelskich w postępowaniu cywilnym na Ukrainie. Zwrócono uwagę na fakt, że orzeczenie sądu w postępowaniu przymuszającym jest postanowieniem sądu. Celem artykułu naukowego jest ukazanie treści i istoty „postanowienia sądowego” w cywilnym postępowaniu prawnym na Ukrainie. Postanowienie sądowe w formie orzeczenia sądowego wydawane jest przez sąd (sędziego) w formie pisemnej, na podstawie wyników rozpatrzenia wymagań określonych w Kodeksie postępowania cywilnego Ukrainy, bez wzywania wnioskodawcy i dłużnika. Rozpatrywanie roszczeń odbywa się na podstawie pisemnego wniosku (papierowego lub elektronicznego) i dołączonych dowodów. Wydanie postanowienia sądowego następuje zgodnie z procedurą określoną w Kodeksie postępowania cywilnego Ukrainy. Kodeks przewiduje również mechanizmy ochrony dłużnika po wydaniu nakazu sądowego. Sąd, zgodnie z procedurą i w granicach określonych w Kodeksie postępowania cywilnego Ukrainy, ma prawo zmienić postanowienie sądu, anulować postanowienie sądu i wyjaśnić prawo do rozpatrywania roszczeń w postępowaniu roszczeniowym.
Keywords: sąd, orzeczenia sądowe, postępowanie cywilne, ochrona praw człowieka, postępowanie nakazowe, postanowienie sądowe.

GENEZA POWSTANIA USTAWODAWCZEGO INSTYTUTU SPECJALNEGO POSTĘPOWANIA KARNEGO NA UKRAINIE

Ołeksandr Nagornyuk-Danylyuk

Kandydat Prawa, Wykładowca w Katedrze Dyscyplin Prawa Cywilnego
Narodowa Akademia Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1511-7140
Anotation. Adnotacja. W artykule ustalono, że instytucja specjalnego postępowania karnego na Ukrainie, wraz z powstaniem państwa i prawa oraz rozwojem systemu prawnego, uzyskała implementację ustawową w normach postępowania karnego. Analiza historycznych źródeł prawnych pokazuje, że rozwój specjalnego postępowania karnego wiąże się z przyjęciem Statutu postępowania karnego w 1864 r., a po raz pierwszy jego uregulowanie i konsolidacja prawna jako instytucji nastąpiła dopiero w obowiązującym Kodeksie postępowania karnego Ukrainy z 2014 r., kiedy to nowelizacja wprowadziła normy proceduralne dotyczące specjalnego postępowania przygotowawczego (in abroad) i specjalnego postępowania sądowego. Stwierdzono, że jedną z luk w ustawodawstwie karno-procesowym przed uzyskaniem przez Ukrainę niepodległości był brak powiadomienia osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa w toku postępowania przygotowawczego w warunkach jej ukrywania się przed organami ścigania i sądem i/lub umieszczenia na międzynarodowej liście osób poszukiwanych, a także brak jednolitego statusu procesowego takiego podmiotu i podejścia do uregulowania stosunków procesowych z jego udziałem. W toku opracowywania obecnie obowiązującego ustawodawstwa karno-procesowego od razu rozwiązano część powyższych problemów, jednak jednocześnie zignorowano procedurę postępowania przygotowawczego pod nieobecność podejrzanego (in abroad) i, co za tym idzie, procedurę specjalnego postępowania sądowego (2014 r.), co stało się momentem historycznym w procesie karnym Ukrainy w kontekście specjalnego postępowania karnego. Mimo istnienia niejasnych ocen dotyczących realizacji i treści takiej instytucji, był to znaczący krok w rozwoju ustawodawstwa karno-procesowego na Ukrainie. Szczególną uwagę zwrócono na znaczenie prawnego uregulowania możliwości przeprowadzenia specjalnego postępowania karnego wobec podejrzanych (oskarżonych), którzy zostali przekazani w celu wymiany jako jeńcy wojenni i faktycznie zostali wymienieni, co pozwala nie stracić możliwości postawienia przed sądem osób, które popełniły przestępstwa, ale czasowo znalazły się poza jurysdykcją ukraińskich organów ścigania z powodu działań wojennych. Taki instrument prawny pomoże Ukrainie utrzymać międzynarodowe standardy wymiaru sprawiedliwości, promować skuteczniejszą dokumentację zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości i innych zbrodni popełnionych w ramach działań wojennych, zapewnić przestrzeganie zasady nieuchronności kary i potwierdzić jej pozycję jako państwa przestrzegającego praworządności nawet w najtrudniejszych warunkach stanu wojennego.
Keywords: specjalne śledztwo przygotowawcze, specjalne postępowanie karne, zaoczne, proces karny, geneza, ukształtowanie, rozwój, podstawy, warunki, podejrzany, stan wojenny.

KONCEPCJA I ZNACZENIE CYFRYZACJI POSTĘPOWANIA SĄDOWEGO NA UKRAINIE

Lyubov Kalinichenko

student studiów podyplomowych
Instytutu Badawczego Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0001-4627-6366
Anotation. Adnotacja. Artykuł, oparty na analizie poglądów naukowych naukowców i norm obowiązujących przepisów, proponuje autorską definicję digitalizacji postępowania sądowego. Podkreśla się, że jest to złożony proces organizacji, dostarczania i wdrażania najnowszych technologii komputerowych i innych technologii cyfrowych, systemów informatycznych i metodologii, a także tworzenia warunków do ich prawidłowego i efektywnego wykorzystania w działalności administracyjnej i proceduralnej sądów. Podkreślono czynniki, które ujawniają znaczenie digitalizacji postępowania sądowego. Wnioskuje się, że digitalizacja postępowania sądowego na Ukrainie jest złożonym procesem organizacji, dostarczania i wdrażania najnowszych technologii komputerowych i innych technologii cyfrowych, systemów informatycznych i metodologii, a także tworzenia warunków do ich prawidłowego i efektywnego wykorzystania w działalności administracyjnej i proceduralnej sądów.
Keywords: digitalizacja, postępowanie sądowe, wymiar sprawiedliwości, digitalizacja postępowania sądowego.