Journal №7 (67) / 2024|KELM

WYKAZ ZAŁĄCZONYCH PLIKÓW

WYKORZYSTANIE METODOLOGII TAN-SODERBERGA W PROCESIE DOSKONALENIA ZAWODOWEGO I PRACY UCZNIÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ

Iryna Abakumova

aspirantкa Wydziale Edukacji Dzieci z Niepełnosprawnością Intelektualną Instytut Pedagogiki Specjalnej i Psychologii im. Mykoły Jarmaczenki Narodowej Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-3063-3960
Anotation. W artykule omówiono zasadność stosowania metodyki TAN-Soderberga podczas zajęć z zakresu przygotowania zawodowego w specjalnych placówkach oświatowych na poziomie szkoły średniej ogólnokształcącej. Podkreślono główne zasady stosowania metodologii TAN-Soderberga w procesie aktywności zawodowej i zawodowej studentów z niepełnosprawnością intelektualną. Wskazano na specyfikę jego wykorzystania przez nauczycieli podczas zajęć przysposobienia zawodowego w szkołach średnich, a także przedstawiono główne elementy strukturalne wsparcia metodycznego. Przedstawiono zasady i etapy wdrażania technologii pedagogicznej w zakresie kształtowania kompetencji zawodowych i pracowniczych, w której wykorzystuje się metodykę TAN-Soderberga. Podkreślono korekcyjne ukierunkowanie zmiennych modułów kształcenia zawodowego i zawodowego, które są zawarte w strukturze modelowego programu nauczania autora „Technologie kształcenia zawodowego: gotowanie, prace domowe” (2024), wykorzystanie metod i środków metodycznych, form i środków niezbędnych do efektywnej realizacji kształcenia zawodowego i zawodowego uczniów w specjalnych placówkach ogólnokształcących i placówkach z edukacją włączającą.
Keywords: W artykule omówiono zasadność stosowania metodyki TAN-Soderberga podczas zajęć z zakresu przygotowania zawodowego w specjalnych placówkach oświatowych na poziomie szkoły średniej ogólnokształcącej. Podkreślono główne zasady stosowania metodologii TAN-Soderberga w procesie aktywności zawodowej i zawodowej studentów z niepełnosprawnością intelektualną. Wskazano na specyfikę jego wykorzystania przez nauczycieli podczas zajęć przysposobienia zawodowego w szkołach średnich, a także przedstawiono główne elementy strukturalne wsparcia metodycznego. Przedstawiono zasady i etapy wdrażania technologii pedagogicznej w zakresie kształtowania kompetencji zawodowych i pracowniczych, w której wykorzystuje się metodykę TAN-Soderberga. Podkreślono korekcyjne ukierunkowanie zmiennych modułów kształcenia zawodowego i zawodowego, które są zawarte w strukturze modelowego programu nauczania autora „Technologie kształcenia zawodowego: gotowanie, prace domowe” (2024), wykorzystanie metod i środków metodycznych, form i środków niezbędnych do efektywnej realizacji kształcenia zawodowego i zawodowego uczniów w specjalnych placówkach ogólnokształcących i placówkach z edukacją włączającą.

PODSTAWY TEORETYCZNE I DOŚWIADCZENIA ZAGRANICZNE W KREOWANIU ANGLOJĘZYCZNEGO ŚRODOWISKA EDUKACYJNEGO W INSTYTUCJACH PROFESJONALNEGO KSZTAŁCENIA PRZEDWYŻSZEGO

Yuliia Zhukova

studentka studiów wyższych OP Nauki pedagogiczne, pedagogika doktor habilitowany doktor nauk humanistycznych Katedra Pedagogiki, Psychologii i Zarządzania Oświatą im. Profesora E.I. Petukhowa Chersoński Uniwersytet Państwowy (Iwano-Frankiwsk, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-5391-176X
Anotation. Anglojęzyczne środowisko edukacyjne w profesjonalnych placówkach kształcenia przed-wyższego jest kluczem do rozwijania kompetencji międzykulturowych i umiejętności zawodowych studentów. W artykule omówiono teoretyczne podstawy organizacji takiego środowiska, w tym rolę polityki językowej, rozwój zawodowy nauczycieli i nowoczesne technologie pedagogiczne. Analizowano doświadczenia zagraniczne, w tym wykorzystanie CLIL, mobilności akademickiej i partnerstw międzynarodowych. Określono warunki powodzenia takich inicjatyw: dostosowanie kulturowe, dostęp do zasobów i wsparcie administracyjne. Osobno przeanalizowano wyzwania na Ukrainie: niski poziom znajomości języka angielskiego, ograniczone zasoby i konieczność udoskonalenia programów. Proponowane rekomendacje obejmują: szkolenia dla nauczycieli, platformy cyfrowe, immersję językową i zaangażowanie w inicjatywy międzynarodowe. Integracja najlepszych praktyk zagranicznych przyczyni się do podniesienia jakości kształcenia, zwiększenia szans zawodowych absolwentów i rozwoju dialogu międzykulturowego.
Keywords: Anglojęzyczne środowisko edukacyjne w profesjonalnych placówkach kształcenia przed-wyższego jest kluczem do rozwijania kompetencji międzykulturowych i umiejętności zawodowych studentów. W artykule omówiono teoretyczne podstawy organizacji takiego środowiska, w tym rolę polityki językowej, rozwój zawodowy nauczycieli i nowoczesne technologie pedagogiczne. Analizowano doświadczenia zagraniczne, w tym wykorzystanie CLIL, mobilności akademickiej i partnerstw międzynarodowych. Określono warunki powodzenia takich inicjatyw: dostosowanie kulturowe, dostęp do zasobów i wsparcie administracyjne. Osobno przeanalizowano wyzwania na Ukrainie: niski poziom znajomości języka angielskiego, ograniczone zasoby i konieczność udoskonalenia programów. Proponowane rekomendacje obejmują: szkolenia dla nauczycieli, platformy cyfrowe, immersję językową i zaangażowanie w inicjatywy międzynarodowe. Integracja najlepszych praktyk zagranicznych przyczyni się do podniesienia jakości kształcenia, zwiększenia szans zawodowych absolwentów i rozwoju dialogu międzykulturowego.

INNOWACYJNA TECHNOLOGIA „PHOENIX”: WSKAŹNIKI KONDYCJI FIZYCZNEJ I PSYCHICZNEJ ŻOŁNIERZY PO WYKONANIU PRZYDZIELONYCH ZADAŃ

Serhii Mordvinov, Oksana Yudenko

Serhii Mordvinov, Wiodący badacz w Departamencie Wywiadu
Oksana Yudenko, Doktor pedagogiki, profesor nadzwyczajny, kierownik Laboratorium Edukacyjnego Wydziału Szkolenia Specjalnego Instytutu Edukacyjno-Badawczego Kultury Fizycznej oraz Technologii Sportu i Rekreacji Narodowego Uniwersytetu Obrony Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-0451-98683, ORCID ID: 0000-0002-8485-7794
Anotation. Autorzy szczegółowo omówili elementy strukturalne innowacyjnej technologii „Feniks” (specjalne działania motoryczne – ćwiczenia, wykorzystujące nowoczesny sprzęt mobilny w dziedzinie kultury fizycznej i sportu, środki i ćwiczenia do uwalniania mięśniowo-powięziowego; specjalne techniki oddechowe; sprzęt umożliwiający wdrażanie oddziaływań neurodynamicznych i neuropłytkowych na organizm człowieka – aplikatory Lyapko (terapia akupunkturowa) w połączeniu z olejkami eterycznymi; kompleks hydrotermalny, który zapewnia kompleksową głęboką odnowę organizmu (masaż w wannie z miotełkami i technologiami korekcyjno-regeneracyjnymi); specjalistyczny sprzęt stacjonarny „Levitas” lub „Red Cord” do wykonywania ćwiczeń, które pozwalają uzyskać stan całkowitej nieważkości i zlikwidować obciążenie poszczególnych obszarów układu ruchu). Program Feniks, opracowany i wdrożony przez specjalistów, ma na celu poprawę i przywrócenie kondycji fizycznej i psychicznej żołnierzy sił specjalnych Sił Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy. Nowatorska technologia autora ma na celu optymalizację poziomu wydolności fizycznej i psychicznej specjalistów sił specjalnych; stabilizuje stan psycho-emocjonalny; optymalizuje zdrowie i jakość życia żołnierza; utrzymuje zdolność bojową jako jednostka funkcjonalna Sił Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy.
Keywords: Autorzy szczegółowo omówili elementy strukturalne innowacyjnej technologii „Feniks” (specjalne działania motoryczne – ćwiczenia, wykorzystujące nowoczesny sprzęt mobilny w dziedzinie kultury fizycznej i sportu, środki i ćwiczenia do uwalniania mięśniowo-powięziowego; specjalne techniki oddechowe; sprzęt umożliwiający wdrażanie oddziaływań neurodynamicznych i neuropłytkowych na organizm człowieka – aplikatory Lyapko (terapia akupunkturowa) w połączeniu z olejkami eterycznymi; kompleks hydrotermalny, który zapewnia kompleksową głęboką odnowę organizmu (masaż w wannie z miotełkami i technologiami korekcyjno-regeneracyjnymi); specjalistyczny sprzęt stacjonarny „Levitas” lub „Red Cord” do wykonywania ćwiczeń, które pozwalają uzyskać stan całkowitej nieważkości i zlikwidować obciążenie poszczególnych obszarów układu ruchu). Program Feniks, opracowany i wdrożony przez specjalistów, ma na celu poprawę i przywrócenie kondycji fizycznej i psychicznej żołnierzy sił specjalnych Sił Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy. Nowatorska technologia autora ma na celu optymalizację poziomu wydolności fizycznej i psychicznej specjalistów sił specjalnych; stabilizuje stan psycho-emocjonalny; optymalizuje zdrowie i jakość życia żołnierza; utrzymuje zdolność bojową jako jednostka funkcjonalna Sił Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy.

INNOWACYJNE PODEJŚCIA EDUKACYJNE W OBLICZU GLOBALNYCH WYZWAŃ: DOŚWIADCZENIA UKRAINY

Iryna Pokhylenko, Mykhailo Akimov

Iryna Pokhylenko, kandydat nauk prawnych, docent, docent Wydziału Nauk Politycznych i Prawa Kijowski Narodowy Uniwersytet Budownictwa Lądowego i Architektury (Kijów, Ukraina)
Mykhailo Akimov, kandydat nauk prawnych, docent, docent Katedry Prawa Karnego Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-5409-7408, ORCID ID: 0000-0001-7715-0259
Anotation. Artykuł poświęcony jest wszechstronnej analizie innowacyjnych podejść do organizacji procesu edukacyjnego w obliczu globalnych wyzwań, w szczególności pandemii COVID-19 i stanu wojennego na Ukrainie. Autorzy analizują najważniejsze trendy w edukacji, w tym powszechne stosowanie technologii cyfrowych, kształcenie na odległość i zmieniające się paradygmaty nauczania. Szczególną uwagę zwrócono na potrzebę reform edukacyjnych; Kluczowym elementem dostosowania procesu kształcenia do wymogów współczesnego rynku pracy i wyzwań społecznych jest podejście do nauczania oparte na kompetencjach oraz wyposażenie absolwentów w wiedzę i umiejętności niezbędne do powojennej odbudowy Ukrainy.
Keywords: Artykuł poświęcony jest wszechstronnej analizie innowacyjnych podejść do organizacji procesu edukacyjnego w obliczu globalnych wyzwań, w szczególności pandemii COVID-19 i stanu wojennego na Ukrainie. Autorzy analizują najważniejsze trendy w edukacji, w tym powszechne stosowanie technologii cyfrowych, kształcenie na odległość i zmieniające się paradygmaty nauczania. Szczególną uwagę zwrócono na potrzebę reform edukacyjnych; Kluczowym elementem dostosowania procesu kształcenia do wymogów współczesnego rynku pracy i wyzwań społecznych jest podejście do nauczania oparte na kompetencjach oraz wyposażenie absolwentów w wiedzę i umiejętności niezbędne do powojennej odbudowy Ukrainy.

INTERAKTYWNE TECHNOLOGIE EDUKACYJNE JAKO NARZĘDZIE OPTYMALIZACJI NAUCZANIA JĘZYKA ANGIELSKIEGO ZORIENTOWANEGO ZAWODOWO W INSTYTUCJACH SZKOLNICTWA WYŻSZEGO

Olesia Stoika

Doktor nauk pedagogicznych, profesor nadzwyczajny, profesor Katedry Języków Obcych Użhorodzki Uniwersytet Narodowy (Użhorod, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-7695-6100
Anotation. W artykule zbadano rolę interaktywnych technologii edukacyjnych jako skutecznego narzędzia optymalizacji nauczania języka angielskiego w instytucjach szkolnictwa wyższego o profilu zawodowym. Ponieważ system szkolnictwa wyższego podlega ciągłym przeobrażeniom ze względu na globalizację i rozwój technologii informacyjnych, technologie interaktywne pozwalają na stworzenie warunków nauczania maksymalnie zbliżonych do rzeczywistych sytuacji zawodowych, co przyczynia się do rozwoju krytycznego myślenia, umiejętności komunikacyjnych i kompetencji zawodowych studentów. Zastosowanie takich metod, jak nauka dialogiczna, nauka oparta na projektach, gry symulacyjne i burza mózgów nie tylko pozwala uczniom aktywnie uczestniczyć w procesie edukacyjnym, ale także przyczynia się do rozwoju ich kreatywności i motywacji. Ponadto badanie podkreśla znaczenie koordynacji i integracji innowacyjnych metod nauczania z potrzebami współczesnego rynku pracy. Interaktywne technologie w nauczaniu języka angielskiego stwarzają warunki do rozwoju niezbędnych umiejętności komunikacji zawodowej, co przekłada się na wzrost konkurencyjności uczniów na globalnym rynku pracy.
Keywords: W artykule zbadano rolę interaktywnych technologii edukacyjnych jako skutecznego narzędzia optymalizacji nauczania języka angielskiego w instytucjach szkolnictwa wyższego o profilu zawodowym. Ponieważ system szkolnictwa wyższego podlega ciągłym przeobrażeniom ze względu na globalizację i rozwój technologii informacyjnych, technologie interaktywne pozwalają na stworzenie warunków nauczania maksymalnie zbliżonych do rzeczywistych sytuacji zawodowych, co przyczynia się do rozwoju krytycznego myślenia, umiejętności komunikacyjnych i kompetencji zawodowych studentów. Zastosowanie takich metod, jak nauka dialogiczna, nauka oparta na projektach, gry symulacyjne i burza mózgów nie tylko pozwala uczniom aktywnie uczestniczyć w procesie edukacyjnym, ale także przyczynia się do rozwoju ich kreatywności i motywacji. Ponadto badanie podkreśla znaczenie koordynacji i integracji innowacyjnych metod nauczania z potrzebami współczesnego rynku pracy. Interaktywne technologie w nauczaniu języka angielskiego stwarzają warunki do rozwoju niezbędnych umiejętności komunikacji zawodowej, co przekłada się na wzrost konkurencyjności uczniów na globalnym rynku pracy.

TYPOLOGIA KOMPOZYCYJNA MODELI PROJEKTOWYCH STRON INTERNETOWYCH E-COMMERCE

Oleksandr Vasilyev

Doktorat z projektowania, Starszy wykładowca, Katedra Projektowania Graficznego Kijowski Narodowy Uniwersytet Technologii i Projektowania (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1255-3756
Anotation. Artykuł poświęcony jest analizie typowych rozwiązań kompozycyjnych i graficznych dla wersji desktopowych witryn e-commerce różnych typów i kategorii produktów, w celu zidentyfikowania najczęściej występujących z nich, opracowania ich typologii i szczegółowej charakterystyki. W pracy zawarto przegląd literatury naukowej i popularnej na ten temat, którego wyniki analizy potwierdzają aktualność tematu pracy. W artykule wykazano, że różnice w typach kompozycji i grafiki stron internetowych dotyczą ich struktury, umiejscowienia głównych bloków informacyjnych i logo, typografii, kolorystyki, rodzajów czcionek, dostępności wolnego miejsca, elementów rysunkowych, treści fotograficznej i wideo itp. Na podstawie wyników badań zidentyfikowano siedem najczęściej występujących typów, określono listę cech każdego z nich i podano ich szczegółową charakterystykę.
Keywords: Artykuł poświęcony jest analizie typowych rozwiązań kompozycyjnych i graficznych dla wersji desktopowych witryn e-commerce różnych typów i kategorii produktów, w celu zidentyfikowania najczęściej występujących z nich, opracowania ich typologii i szczegółowej charakterystyki. W pracy zawarto przegląd literatury naukowej i popularnej na ten temat, którego wyniki analizy potwierdzają aktualność tematu pracy. W artykule wykazano, że różnice w typach kompozycji i grafiki stron internetowych dotyczą ich struktury, umiejscowienia głównych bloków informacyjnych i logo, typografii, kolorystyki, rodzajów czcionek, dostępności wolnego miejsca, elementów rysunkowych, treści fotograficznej i wideo itp. Na podstawie wyników badań zidentyfikowano siedem najczęściej występujących typów, określono listę cech każdego z nich i podano ich szczegółową charakterystykę.

ARTYSTYCZNY WIZERUNEK ORGANIZACJI NARODÓW ZJEDNOCZONYCH W UKRAIŃSKIEJ GRAFICE SATYRYCZNEJ OKRESU WOJNY ROSYJSKO-UKRAIŃSKIEJ (OD 2014 R.)

Oleg Kreminskyi

Student studiów podyplomowych na Wydziale Historii Sztuki Narodowej Akademii Kadr Zarządzających Kultury i Sztuki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0003-5532-9225
Anotation. W artykule przeanalizowano artystyczny wizerunek Organizacji Narodów Zjednoczonych w ukraińskich grafikach satyrycznych, tworzonych w okresie wojny rosyjsko-ukraińskiej (od 2014 r.). W badaniu wykorzystano podejście społeczno-kulturowe oraz podejście całościowe, obejmujące metody wizualno-semiotyczne, intertekstualne, porównawcze, a także metodę analizy treści. Ustalono, że głównymi tematami krytyki są niezdolność ONZ do zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa, formalność i symbolika jej działań, tolerancja wobec agresora oraz nieskuteczność mechanizmów. Największą uwagę zwrócono na alegorie i elementy symboliczne (flaga, godło, trybuna, gołąb pokoju, gałązki oliwne), które zostały przekształcone w satyryczne obrazy obojętności i bezradności ONZ. W artykule zwrócono uwagę na specyfikę lokalnej grafiki ukraińskiej, ze szczególnym uwzględnieniem wojny rosyjsko-ukraińskiej. Wyniki badań dowodzą, że karykatura ukraińska jest skutecznym środkiem komunikacji społeczno-politycznej, pozwalającym na wizualne wyrażenie niezadowolenia, kształtowanie opinii publicznej i podkreślanie potrzeby zmian w działalności instytucji międzynarodowych.
Keywords: W artykule przeanalizowano artystyczny wizerunek Organizacji Narodów Zjednoczonych w ukraińskich grafikach satyrycznych, tworzonych w okresie wojny rosyjsko-ukraińskiej (od 2014 r.). W badaniu wykorzystano podejście społeczno-kulturowe oraz podejście całościowe, obejmujące metody wizualno-semiotyczne, intertekstualne, porównawcze, a także metodę analizy treści. Ustalono, że głównymi tematami krytyki są niezdolność ONZ do zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa, formalność i symbolika jej działań, tolerancja wobec agresora oraz nieskuteczność mechanizmów. Największą uwagę zwrócono na alegorie i elementy symboliczne (flaga, godło, trybuna, gołąb pokoju, gałązki oliwne), które zostały przekształcone w satyryczne obrazy obojętności i bezradności ONZ. W artykule zwrócono uwagę na specyfikę lokalnej grafiki ukraińskiej, ze szczególnym uwzględnieniem wojny rosyjsko-ukraińskiej. Wyniki badań dowodzą, że karykatura ukraińska jest skutecznym środkiem komunikacji społeczno-politycznej, pozwalającym na wizualne wyrażenie niezadowolenia, kształtowanie opinii publicznej i podkreślanie potrzeby zmian w działalności instytucji międzynarodowych.

ETNOKULTUROWE I FOLKLORYSTYCZNE WPŁYWY NA ROZWÓJ SZTUKI AKORDEONOWEJ I BAJANOWEJ W BUKOWINIE

Oleh Mykytiuk

Student studiów podyplomowych na Wydziale Muzykologii i Kulturoznawstwa, Sumski Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. A. S. Makarenki (Sumy, Ukraina) Starszy wykładowca na Wydziale Bajana i Akordeonu Narodowa Akademia Muzyczna Ukrainy im. P. I. Czajkowskiego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-9546-4849
Anotation. W artykule przeanalizowano wpływ tradycji etnokulturowych i folklorystycznych na rozwój sztuki akordeonowo-bajanowej na Bukowinie. Analizuje się cechy muzyki ludowej tego regionu, szczególnie w kontekście wielonarodowej kultury, łączącej tradycje muzyczne Ukrainy, Huculszczyzny, Rumunii, Mołdawii i Żydów. W artykule podjęto próbę analizy rozwoju sztuki akordeonowo-bajanowej na Bukowinie przez pryzmat wpływów etnokulturowych i folklorystycznych. Metodologia badań oparta jest na podejściu interdyscyplinarnym, obejmującym analizę historyczną i porównawczą, opis etnograficzny oraz badanie tradycji muzycznych różnych grup etnicznych regionu. Nowością naukową jest zaproponowany podział regionu na cztery strefy etniczno-kulturowe, z których każda wniosła swój unikalny wkład w rozwój gatunku ludowej muzyki instrumentalnej. Należy zauważyć, że muzyka ludowa Bukowiny wywarła znaczący wpływ na ukształtowanie się unikalnego stylu gry na akordeonie-bajanie, który stał się nieodłączną częścią kultury muzycznej regionu.
Keywords: W artykule przeanalizowano wpływ tradycji etnokulturowych i folklorystycznych na rozwój sztuki akordeonowo-bajanowej na Bukowinie. Analizuje się cechy muzyki ludowej tego regionu, szczególnie w kontekście wielonarodowej kultury, łączącej tradycje muzyczne Ukrainy, Huculszczyzny, Rumunii, Mołdawii i Żydów. W artykule podjęto próbę analizy rozwoju sztuki akordeonowo-bajanowej na Bukowinie przez pryzmat wpływów etnokulturowych i folklorystycznych. Metodologia badań oparta jest na podejściu interdyscyplinarnym, obejmującym analizę historyczną i porównawczą, opis etnograficzny oraz badanie tradycji muzycznych różnych grup etnicznych regionu. Nowością naukową jest zaproponowany podział regionu na cztery strefy etniczno-kulturowe, z których każda wniosła swój unikalny wkład w rozwój gatunku ludowej muzyki instrumentalnej. Należy zauważyć, że muzyka ludowa Bukowiny wywarła znaczący wpływ na ukształtowanie się unikalnego stylu gry na akordeonie-bajanie, który stał się nieodłączną częścią kultury muzycznej regionu.

ADAPTACJA SPOŁECZNA OSÓB WEWNĘTRZNIE PRZESIEDLONYCH: WYZWANIA I STRATEGIE INTEGRACJI ZE SPOŁECZNOŚCIAMI PRZYJMUJĄCYMI

Orest Kinash

Doktorant na Politechnice Lwowskiej (Lwów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-0823-4541
Anotation. W artykule przeanalizowano aktualne problemy adaptacji społecznej osób przymusowo przesiedlonych (IDP) w kontekście kryzysu migracyjnego na szeroką skalę na Ukrainie. Na podstawie kompleksowych badań socjologicznych, które obejmowały wywiady strukturalne z 50 osobami wewnętrznie przesiedlonymi oraz badanie ankietowe 200 przedstawicieli społeczności przyjmujących w centralnych regionach Ukrainy, zidentyfikowano główne bariery integracji i mechanizmy ich pokonywania. Ustalono, że głównymi wyzwaniami są zatrudnienie, mieszkalnictwo i adaptacja psychologiczna. Wyniki badania dowodzą skuteczności takich strategii integracyjnych, jak tworzenie centrów wsparcia dla osób wewnętrznie przesiedlonych, programów przekwalifikowania zawodowego i wsparcia społecznopsychologicznego. Zaproponowano model wszechstronnego wsparcia dla osób wewnętrznie przesiedlonych, oparty na współdziałaniu struktur państwowych, organizacji publicznych i społeczności lokalnych. Uzyskane wyniki mogą zostać wykorzystane do udoskonalenia polityki państwa w zakresie integracji osób wewnętrznie przesiedlonych oraz opracowania ukierunkowanych programów wsparcia na szczeblu lokalnym.
Keywords: W artykule przeanalizowano aktualne problemy adaptacji społecznej osób przymusowo przesiedlonych (IDP) w kontekście kryzysu migracyjnego na szeroką skalę na Ukrainie. Na podstawie kompleksowych badań socjologicznych, które obejmowały wywiady strukturalne z 50 osobami wewnętrznie przesiedlonymi oraz badanie ankietowe 200 przedstawicieli społeczności przyjmujących w centralnych regionach Ukrainy, zidentyfikowano główne bariery integracji i mechanizmy ich pokonywania. Ustalono, że głównymi wyzwaniami są zatrudnienie, mieszkalnictwo i adaptacja psychologiczna. Wyniki badania dowodzą skuteczności takich strategii integracyjnych, jak tworzenie centrów wsparcia dla osób wewnętrznie przesiedlonych, programów przekwalifikowania zawodowego i wsparcia społecznopsychologicznego. Zaproponowano model wszechstronnego wsparcia dla osób wewnętrznie przesiedlonych, oparty na współdziałaniu struktur państwowych, organizacji publicznych i społeczności lokalnych. Uzyskane wyniki mogą zostać wykorzystane do udoskonalenia polityki państwa w zakresie integracji osób wewnętrznie przesiedlonych oraz opracowania ukierunkowanych programów wsparcia na szczeblu lokalnym.

CECHY STYLISTYCZNE JĘZYKA W DYSKURSIE DETEKTYWISTYCZNYM A. CHRYSTE

Hanna Perederii

Kandydat nauk filologicznych, profesor nadzwyczajny, Adiunkt Katedry Filologii Angielskiej i Tłumaczeń Uniwersytet Narodowy Morza Czarnego im. Piotra Mohyły (Mikołajów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0005-1392-1241
Anotation. Artykuł poświęcony jest badaniu cech stylistycznych dyskursu detektywistycznego Agathy Christie. Aktualność artykułu uwarunkowana jest jego zgodnością z ogólnym kierunkiem współczesnego językoznawstwa, zmierzającym do integracji tradycyjnego i nowoczesnego podejścia do analizy semantyki tekstów literackich w ogóle, a tekstów detektywistycznych w szczególności. Bazując na teoretycznych założeniach lingwistyki i badań nad dyskursem, opracowano metodologię analizy cech stylistycznych dyskursu detektywistycznego Agathy Christie. Krytyczna analiza prac naukowych, podejmujących problem odmian gatunkowych tekstów, pozwoliła na wyodrębnienie głównych cech kategorialnych powieści detektywistycznej, odzwierciedlających jej formę i treść. W kontekście naszych badań definiujemy dyskurs detektywistyczny jako proces interakcji komunikacyjnej między autorem i czytelnikiem, proces tworzenia i percepcji tekstu detektywistycznego, którego ostatecznym celem jest zadowolenie czytelnika i włączenie go w aktywny proces śledztwa w sprawie przestępstwa.
Keywords: Artykuł poświęcony jest badaniu cech stylistycznych dyskursu detektywistycznego Agathy Christie. Aktualność artykułu uwarunkowana jest jego zgodnością z ogólnym kierunkiem współczesnego językoznawstwa, zmierzającym do integracji tradycyjnego i nowoczesnego podejścia do analizy semantyki tekstów literackich w ogóle, a tekstów detektywistycznych w szczególności. Bazując na teoretycznych założeniach lingwistyki i badań nad dyskursem, opracowano metodologię analizy cech stylistycznych dyskursu detektywistycznego Agathy Christie. Krytyczna analiza prac naukowych, podejmujących problem odmian gatunkowych tekstów, pozwoliła na wyodrębnienie głównych cech kategorialnych powieści detektywistycznej, odzwierciedlających jej formę i treść. W kontekście naszych badań definiujemy dyskurs detektywistyczny jako proces interakcji komunikacyjnej między autorem i czytelnikiem, proces tworzenia i percepcji tekstu detektywistycznego, którego ostatecznym celem jest zadowolenie czytelnika i włączenie go w aktywny proces śledztwa w sprawie przestępstwa.

CECHY MOTYWACYJNE PIKTOGRAMÓW ANGLOJĘZYCZNYCH

Tetiana Khadzhylii

Doktorantka na Wydziale Filologii Romańskiej i Germańskiej Narodowy Uniwersytet w Odessie imienia I. I. Miecznikowa (Odessa, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0006-6542-3225
Anotation. Niniejszy artykuł poświęcony jest badaniu cech motywacyjnych piktogramów anglojęzycznych. Analizę motywacyjną nazw własnych przeprowadzono stosując tradycyjne podejście onomastyczne. Celem badań jest analiza cech motywacyjnych anglojęzycznych piktonimów, czyli nazw własnych obrazów. Przedmiotem badań są cechy motywacyjne piktogramów anglojęzycznych, przedmiotem jest motywacja piktogramów i cechy ich funkcjonowania. Przez motywację rozumiemy badanie przyczyn powstawania imion. W badaniu zastosowano metodę opisową do analizy materiału badawczego, metodę losowania do selekcji materiału oraz metodę statystyczną do zliczenia analizowanych jednostek. Wybrano siedemset anglojęzycznych piktonimów z katalogów National Gallery (Londyn), Victoria and Albert Museum (Londyn), National Gallery of Art (Waszyngton, DC), Yale Center for British Art (New Haven), Royal Gallery (Londyn), Guildhall Museum (Londyn) oraz specjalistycznych witryn internetowych poświęconych sztuce angielskiej. Wyniki analizy motywacyjnej pokazują, że wśród piktonimów dominują motywacje istotne, jakościowe i asocjacyjne, podczas gdy motywacje czasowe, lokalizacyjne, pamiątkowe, dzierżawcze, patronimiczne, ideologiczne, apotropaiczne, nominalne i symboliczne są mniej powszechne. Często można zaobserwować również motywację łączoną.
Keywords: Niniejszy artykuł poświęcony jest badaniu cech motywacyjnych piktogramów anglojęzycznych. Analizę motywacyjną nazw własnych przeprowadzono stosując tradycyjne podejście onomastyczne. Celem badań jest analiza cech motywacyjnych anglojęzycznych piktonimów, czyli nazw własnych obrazów. Przedmiotem badań są cechy motywacyjne piktogramów anglojęzycznych, przedmiotem jest motywacja piktogramów i cechy ich funkcjonowania. Przez motywację rozumiemy badanie przyczyn powstawania imion. W badaniu zastosowano metodę opisową do analizy materiału badawczego, metodę losowania do selekcji materiału oraz metodę statystyczną do zliczenia analizowanych jednostek. Wybrano siedemset anglojęzycznych piktonimów z katalogów National Gallery (Londyn), Victoria and Albert Museum (Londyn), National Gallery of Art (Waszyngton, DC), Yale Center for British Art (New Haven), Royal Gallery (Londyn), Guildhall Museum (Londyn) oraz specjalistycznych witryn internetowych poświęconych sztuce angielskiej. Wyniki analizy motywacyjnej pokazują, że wśród piktonimów dominują motywacje istotne, jakościowe i asocjacyjne, podczas gdy motywacje czasowe, lokalizacyjne, pamiątkowe, dzierżawcze, patronimiczne, ideologiczne, apotropaiczne, nominalne i symboliczne są mniej powszechne. Często można zaobserwować również motywację łączoną.

CYFROWA SOCJOLOGIA JĘZYKA I STRUKTURA JĘZYKOWO-SPOŁECZNA GLOBALNEJ PRZESTRZENI CYFROWEJ

Volodymyr Nikolaienko

Kandydat nauk socjologicznych, starszy pracownik naukowy, Katedra Socjologii Ekonomicznej, Instytut Socjologii, Narodowa Akademia Nauk Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4648-6048
Anotation. Mimo że socjolingwistyka i socjologia języka są formalnie podobne, nie ma między nimi wyraźnego rozróżnienia przedmiotowego. Faktycznie: – socjolingwistyka – nauka o języku, w której szeroko wykorzystuje się metody socjologiczne, a sama socjologia pełni również funkcję metodologiczną; – socjologia języka – nauka socjologiczna, w ramach której: a) język jest jednym z czynników zmian społecznych; b) zachowanie mowy jest jedną z metod ogólnego zachowania społecznego; c) oświadczenia składane przy jednej lub drugiej okazji są rodzajem działania społecznego, które znajduje się w bezpośredniej zależności funkcjonalnej od struktur społecznych itp. Biorąc pod uwagę, że digitalizacja języków tradycyjnych wpływa zarówno na zmiany językowe, zachowania językowe ludzi w społeczeństwie, komunikację społeczną, zmiany w strukturach społecznych, jak i na zmiany w badaniach lingwistycznych i socjologicznych nad samym językiem, w szczególności w jego przedmiocie, metodach i aparacie pojęciowym, zachodzi potrzeba postawienia również pytań o cyfrową socjologię języka.
Keywords: Mimo że socjolingwistyka i socjologia języka są formalnie podobne, nie ma między nimi wyraźnego rozróżnienia przedmiotowego. Faktycznie: – socjolingwistyka – nauka o języku, w której szeroko wykorzystuje się metody socjologiczne, a sama socjologia pełni również funkcję metodologiczną; – socjologia języka – nauka socjologiczna, w ramach której: a) język jest jednym z czynników zmian społecznych; b) zachowanie mowy jest jedną z metod ogólnego zachowania społecznego; c) oświadczenia składane przy jednej lub drugiej okazji są rodzajem działania społecznego, które znajduje się w bezpośredniej zależności funkcjonalnej od struktur społecznych itp. Biorąc pod uwagę, że digitalizacja języków tradycyjnych wpływa zarówno na zmiany językowe, zachowania językowe ludzi w społeczeństwie, komunikację społeczną, zmiany w strukturach społecznych, jak i na zmiany w badaniach lingwistycznych i socjologicznych nad samym językiem, w szczególności w jego przedmiocie, metodach i aparacie pojęciowym, zachodzi potrzeba postawienia również pytań o cyfrową socjologię języka.

PSYCHOLOGICZNE UWARUNKOWANIA ROZWOJU KULTURY ORGANIZACYJNEJ ORGANIZACJI W WARUNKACH ZMIAN

Oleksandra Chadiuk, Nataliia Abramian

Oleksandra Chadiuk, aspirant Wyższa Instytucja Edukacyjna „Uniwersytet Europejski” (Kijów, Ukraina)
Nataliia Abramian, kandydat nauk psychologicznych, profesor nadzwyczajny, adiunkt Katedry Psychologii Praktycznej i Technologii Społecznych Wyższa Instytucja Edukacyjna „Uniwersytet Europejski” (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0003-3734-0551, ORCID ID: 0000‐0001‐6956‐8954
Anotation. Kształtowanie kultury korporacyjnej stanowi kluczowy czynnik sukcesu organizacji, zwłaszcza w trakcie istotnych zmian, takich jak fuzje, transformacje technologiczne i restrukturyzacje. Okresy te stawiają pod znakiem zapytania normy i wartości, wymagając od organizacji zarządzania zarówno zmianami strukturalnymi, jak i psychologicznymi. W artykule omówiono kluczowe czynniki psychologiczne, takie jak zaufanie, otwartość na zmiany, odporność i inteligencja emocjonalna, które kształtują adaptację pracowników i liderów do zmian kulturowych. Przywództwo transformacyjne, przejrzysta komunikacja i zaangażowanie pracowników są uważane za ważne elementy wspierające zmiany. W artykule zwrócono również uwagę na takie wyzwania, jak odporność na zmiany i stres, i zaproponowano strategie radzenia sobie z tymi problemami. W artykule, wykorzystując wyniki badań międzynarodowych, porównano aspekty kulturowe, zwłaszcza indywidualizm i kolektywizm, oraz ich wpływ na adaptację psychologiczną. Omówione zostaną praktyczne zastosowania, w tym programy przywództwa adaptacyjnego i narzędzia oceny gotowości do zmiany. Wyniki podkreślają znaczenie zaufania, współpracy i dobrego samopoczucia psychicznego dla powodzenia transformacji korporacyjnych, dostarczając cennych spostrzeżeń badaczom i praktykom.
Keywords: Kształtowanie kultury korporacyjnej stanowi kluczowy czynnik sukcesu organizacji, zwłaszcza w trakcie istotnych zmian, takich jak fuzje, transformacje technologiczne i restrukturyzacje. Okresy te stawiają pod znakiem zapytania normy i wartości, wymagając od organizacji zarządzania zarówno zmianami strukturalnymi, jak i psychologicznymi. W artykule omówiono kluczowe czynniki psychologiczne, takie jak zaufanie, otwartość na zmiany, odporność i inteligencja emocjonalna, które kształtują adaptację pracowników i liderów do zmian kulturowych. Przywództwo transformacyjne, przejrzysta komunikacja i zaangażowanie pracowników są uważane za ważne elementy wspierające zmiany. W artykule zwrócono również uwagę na takie wyzwania, jak odporność na zmiany i stres, i zaproponowano strategie radzenia sobie z tymi problemami. W artykule, wykorzystując wyniki badań międzynarodowych, porównano aspekty kulturowe, zwłaszcza indywidualizm i kolektywizm, oraz ich wpływ na adaptację psychologiczną. Omówione zostaną praktyczne zastosowania, w tym programy przywództwa adaptacyjnego i narzędzia oceny gotowości do zmiany. Wyniki podkreślają znaczenie zaufania, współpracy i dobrego samopoczucia psychicznego dla powodzenia transformacji korporacyjnych, dostarczając cennych spostrzeżeń badaczom i praktykom.

NARZĘDZIA INTERPRETACYJNE DLA PIELGRZYMEK W DOBIE DIGITALIZACJI (NA PRZYKŁADZIE DZIEDZICTWA SAKRALNEGO ZAKARPACIA)

Svitlana Panchenko

Kandydat kulturoznawstwa, adiunkt, doktorant w Instytucie Dziennikarstwa Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-8010-8318
Anotation. W opracowaniu naukowym autor opisał autentyczne obiekty sakralne, wykorzystując jako przykład własne trasy pielgrzymkowe, a także opracował algorytm krok po kroku do terenowych badań sakralnych, za pomocą którego przeprowadzono podróże i wprowadzono dane. Algorytm krok po kroku dla badań terenowych obejmuje: przeprowadzanie wywiadów, pytania do wywiadów z ekspertami, pytania do wywiadów z mediatorami, pytania do wywiadów z gośćmi, pracę z plikami Excel, pracę ze zdjęciami, materiałami audio i wideo. Przetwarzanie tych informacji i wprowadzanie ich do odpowiednich plików Excela, folderów wirtualnych i środowisk chmurowych. Autor opracował trasy pielgrzymkowe, przeanalizował i wybrał infrastrukturę oraz miejsca święte do realizacji wypraw naukowo-badawczych. W przypadku miejsc świętych, które są przestrzeniami reprezentującymi tożsamość i przekazującymi podstawowe wartości kulturowe, ważne jest, aby narzędzia interpretacyjne podkreślały specyfikę regionalną. W artykule, wykorzystując interpretację pielgrzymowania i sakralizacji szlaków, algorytm autora, będą prowadzone wyprawy pielgrzymkowe, mimo że szlaki te nie są oficjalnie zatwierdzone i wymagają legalizacji na szczeblu państwowym.
Keywords: W opracowaniu naukowym autor opisał autentyczne obiekty sakralne, wykorzystując jako przykład własne trasy pielgrzymkowe, a także opracował algorytm krok po kroku do terenowych badań sakralnych, za pomocą którego przeprowadzono podróże i wprowadzono dane. Algorytm krok po kroku dla badań terenowych obejmuje: przeprowadzanie wywiadów, pytania do wywiadów z ekspertami, pytania do wywiadów z mediatorami, pytania do wywiadów z gośćmi, pracę z plikami Excel, pracę ze zdjęciami, materiałami audio i wideo. Przetwarzanie tych informacji i wprowadzanie ich do odpowiednich plików Excela, folderów wirtualnych i środowisk chmurowych. Autor opracował trasy pielgrzymkowe, przeanalizował i wybrał infrastrukturę oraz miejsca święte do realizacji wypraw naukowo-badawczych. W przypadku miejsc świętych, które są przestrzeniami reprezentującymi tożsamość i przekazującymi podstawowe wartości kulturowe, ważne jest, aby narzędzia interpretacyjne podkreślały specyfikę regionalną. W artykule, wykorzystując interpretację pielgrzymowania i sakralizacji szlaków, algorytm autora, będą prowadzone wyprawy pielgrzymkowe, mimo że szlaki te nie są oficjalnie zatwierdzone i wymagają legalizacji na szczeblu państwowym.

SPECYFIKA DZIENNIKARSTWA INTERNETOWEGO JAKO ZJAWISKA AKTYWNOŚCI MEDIÓW W CYBERPRZESTRZENI

Hanna Sukharevska

Doktorat z zakresu komunikacji społecznej, Docent Katedry Dziennikarstwa i Studiów Ukraińskich Narodowy Uniwersytet Gospodarki Wodnej i Zarządzania Środowiskiem (Równe, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-8938-7915
Anotation. W artykule przeanalizowano specyfikę dziennikarstwa internetowego jako zjawiska aktywności mediów w cyberprzestrzeni na tle dziennikarstwa tradycyjnego. Dziennikarstwo internetowe jest badane jako odrębne zjawisko kulturowe mediów, powstające w wyniku procesów digitalizacji, konwergencji, globalizacji i regionalizacji. Za główne zasady e-dziennikarstwa uważa się uniwersalność, dużą dynamikę i samoregulację (w tym autopojezę w sieciach społecznościowych dzięki ciągłemu włączaniu odbiorców w dyskusję na temat materiałów). Podkreślono fenomenalność dziennikarstwa internetowego jako zjawiska, które mając swój początek w cyberprzestrzeni, stopniowo przyswajało profesjonalne standardy dziennikarskie, nie mając przy tym ścisłych ograniczeń w zakresie wykorzystywania treści amatorskich. Brano pod uwagę hybrydową naturę dziennikarstwa internetowego (tradycyjne standardy medialne i skutki oddziaływania cyberśrodowiska), co pozwala przewidywać nieustanne pojawianie się nowych gatunków, formatów i form. Podkreśla, w jaki sposób gatunek i inne transformacje mediów ulegają wpływowi rosnącej popularności subiektywizacji treści oraz dynamiki komunikacji między dziennikarzem a czytelnikiem, która staje się coraz silniejsza i bardziej intensywna.
Keywords: W artykule przeanalizowano specyfikę dziennikarstwa internetowego jako zjawiska aktywności mediów w cyberprzestrzeni na tle dziennikarstwa tradycyjnego. Dziennikarstwo internetowe jest badane jako odrębne zjawisko kulturowe mediów, powstające w wyniku procesów digitalizacji, konwergencji, globalizacji i regionalizacji. Za główne zasady e-dziennikarstwa uważa się uniwersalność, dużą dynamikę i samoregulację (w tym autopojezę w sieciach społecznościowych dzięki ciągłemu włączaniu odbiorców w dyskusję na temat materiałów). Podkreślono fenomenalność dziennikarstwa internetowego jako zjawiska, które mając swój początek w cyberprzestrzeni, stopniowo przyswajało profesjonalne standardy dziennikarskie, nie mając przy tym ścisłych ograniczeń w zakresie wykorzystywania treści amatorskich. Brano pod uwagę hybrydową naturę dziennikarstwa internetowego (tradycyjne standardy medialne i skutki oddziaływania cyberśrodowiska), co pozwala przewidywać nieustanne pojawianie się nowych gatunków, formatów i form. Podkreśla, w jaki sposób gatunek i inne transformacje mediów ulegają wpływowi rosnącej popularności subiektywizacji treści oraz dynamiki komunikacji między dziennikarzem a czytelnikiem, która staje się coraz silniejsza i bardziej intensywna.

FINANSOWE I PRAWNE ASPEKTY ADMINISTROWANIA PROGRAMAMI REHABILITACJI WOJSKOWEJ

Yuliia Bokovykova, Yevheniia Bokovykova

Yuliia Bokovykova, Kandydat nauk w zakresie administracji publicznej, profesor nadzwyczajny, Adiunkt Katedry Administracji Publicznej i Służby Cywilnej Instytut Edukacyjno-Naukowy "Instytut Administracji Publicznej" Charkowski Uniwersytet Narodowy im. W.N. Karazin (Charków, Ukraina)
Yevheniia Bokovykova, Doktor filozofii (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-6622-7409, ORCID ID: 0000-0002-0577-3569
Anotation. W artykule przeanalizowano najważniejsze problemy związane z administrowaniem programami rehabilitacji żołnierzy na Ukrainie, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów finansowych i prawnych. Przeanalizowano aktualny stan finansowania tego typu programów, zwracając uwagę na niedostateczne środki finansowe na szczeblu państwowym i lokalnym, ograniczenia w dostępie do leków o wysokiej skuteczności oraz trudności w procedurze ich pozyskiwania. Podkreślane są niedociągnięcia w regulacjach prawnych i regulacyjnych, w szczególności słaba administracja publiczna zasobami oraz słaba koordynacja między poszczególnymi szczeblami administracji rządowej. Zaproponowano rozwiązania problemów pojawiających się w tym zakresie, m.in. poprzez aktualizację Krajowego Wykazu Leków, uproszczenie procedur zamówień publicznych, zwiększenie dopłat do budżetów lokalnych oraz optymalizację współpracy placówek medycznych z Narodową Służbą Zdrowia. Podkreśla się potrzebę wdrożenia przejrzystych systemów monitorowania kosztów i wzmocnienia kontroli państwa w celu zapewnienia skutecznego zarządzania programami rehabilitacyjnymi.
Keywords: W artykule przeanalizowano najważniejsze problemy związane z administrowaniem programami rehabilitacji żołnierzy na Ukrainie, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów finansowych i prawnych. Przeanalizowano aktualny stan finansowania tego typu programów, zwracając uwagę na niedostateczne środki finansowe na szczeblu państwowym i lokalnym, ograniczenia w dostępie do leków o wysokiej skuteczności oraz trudności w procedurze ich pozyskiwania. Podkreślane są niedociągnięcia w regulacjach prawnych i regulacyjnych, w szczególności słaba administracja publiczna zasobami oraz słaba koordynacja między poszczególnymi szczeblami administracji rządowej. Zaproponowano rozwiązania problemów pojawiających się w tym zakresie, m.in. poprzez aktualizację Krajowego Wykazu Leków, uproszczenie procedur zamówień publicznych, zwiększenie dopłat do budżetów lokalnych oraz optymalizację współpracy placówek medycznych z Narodową Służbą Zdrowia. Podkreśla się potrzebę wdrożenia przejrzystych systemów monitorowania kosztów i wzmocnienia kontroli państwa w celu zapewnienia skutecznego zarządzania programami rehabilitacyjnymi.

REŻIMY POLITYCZNE I ICH WPŁYW NA ROZWÓJ GOSPODARCZY: ANALIZA PORÓWNAWCZA

Olena Ivanova

Adiunkt na Wydziale Filozofii, Nauk Społecznych, Humanistycznych i Wychowania Fizycznego Chmielnicki Uniwersytet Zarządzania i Prawa im. Leonida Jużkowa (Chmielnicki, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-0682-5607
Anotation. Współczesne społeczeństwo podlega ciągłemu procesowi ewolucji, który obejmuje różne aspekty polityczne i ekonomiczne. Kluczową rolę odgrywają wśród nich reżimy polityczne i ich związek z rozwojem gospodarczym krajów. Niniejszy artykuł naukowy poświęcony jest dogłębnej analizie tego związku z perspektywy studium porównawczego różnych reżimów politycznych i ich wpływu na dynamikę gospodarczą. Celem artykułu jest systematyczna i kompleksowa analiza wpływu różnych reżimów politycznych na rozwój gospodarczy krajów. W artykule przeanalizowano różne systemy polityczne, w tym demokrację, autokrację i totalitaryzm, oraz ich wpływ na poziom rozwoju gospodarczego krajów. W szczególności w artykule przeanalizowano dynamikę rozwoju Stanów Zjednoczonych Ameryki. Analizowane są również doświadczenia Chin, gdzie reżim autokratyczny, wspierany reformami gospodarczymi, pomógł krajowi przekształcić się z państwa zacofanego w jedną z największych gospodarek świata. Podkreśla potrzebę kompleksowego podejścia do badania tej relacji, uwzględniającego czynniki kulturowe, historyczne, społeczne i inne, które wpływają na kształtowanie się i zmiany systemów politycznych i gospodarczych.
Keywords: Współczesne społeczeństwo podlega ciągłemu procesowi ewolucji, który obejmuje różne aspekty polityczne i ekonomiczne. Kluczową rolę odgrywają wśród nich reżimy polityczne i ich związek z rozwojem gospodarczym krajów. Niniejszy artykuł naukowy poświęcony jest dogłębnej analizie tego związku z perspektywy studium porównawczego różnych reżimów politycznych i ich wpływu na dynamikę gospodarczą. Celem artykułu jest systematyczna i kompleksowa analiza wpływu różnych reżimów politycznych na rozwój gospodarczy krajów. W artykule przeanalizowano różne systemy polityczne, w tym demokrację, autokrację i totalitaryzm, oraz ich wpływ na poziom rozwoju gospodarczego krajów. W szczególności w artykule przeanalizowano dynamikę rozwoju Stanów Zjednoczonych Ameryki. Analizowane są również doświadczenia Chin, gdzie reżim autokratyczny, wspierany reformami gospodarczymi, pomógł krajowi przekształcić się z państwa zacofanego w jedną z największych gospodarek świata. Podkreśla potrzebę kompleksowego podejścia do badania tej relacji, uwzględniającego czynniki kulturowe, historyczne, społeczne i inne, które wpływają na kształtowanie się i zmiany systemów politycznych i gospodarczych.

PODEJŚCIA ZARZĄDCZE DO PRZECIWDZIAŁANIA DESTRUKCYJNEMU WPŁYWOWI MEDIÓW NA OPINIĘ PUBLICZNĄ

Oleksandr Semiletov

Doktor filozofii w zakresie zarządzania publicznego i administracji, Starszy pracownik naukowy w Centrum Badawczym Narodowy Uniwersytet Obrony Cywilnej Ukrainy (Czerkasy, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-7903-0098
Anotation. W artykule zbadano wpływ propagandy na bezpieczeństwo narodowe, zwłaszcza w kontekście współczesnych wojen hybrydowych, które nie odpowiadają tradycyjnym wyobrażeniom o konfliktach zbrojnych. Szczególną uwagę poświęcono ukraińskim doświadczeniom w walce z propagandą w czasie wojny. Społeczeństwo, zwłaszcza w czasach kryzysu, jest podatne na manipulacje ze strony mediów, które stają się potężnym narzędziem kształtowania opinii publicznej. Ukraina ma bogate, choć niesystematyczne doświadczenie w walce z wpływami informacyjnymi i psychologicznymi, w tym dezinformacją, fałszerstwami i operacjami informacyjnymi, w których znaczącą rolę odgrywają Internet i sieci społecznościowe. Rosyjska propaganda posługuje się zaawansowanymi technologiami, aby podważyć jedność narodową i kształtować narrację przychylną agresorowi. Na Ukrainie podejmowane są próby przeciwdziałania propagandzie na szczeblu ustawodawczym, lecz ich skuteczność nie jest jeszcze wystarczająca. Aby zwiększyć bezpieczeństwo informacji, należy udoskonalić przepisy prawne i promować rozwój umiejętności korzystania z mediów wśród społeczeństwa.
Keywords: W artykule zbadano wpływ propagandy na bezpieczeństwo narodowe, zwłaszcza w kontekście współczesnych wojen hybrydowych, które nie odpowiadają tradycyjnym wyobrażeniom o konfliktach zbrojnych. Szczególną uwagę poświęcono ukraińskim doświadczeniom w walce z propagandą w czasie wojny. Społeczeństwo, zwłaszcza w czasach kryzysu, jest podatne na manipulacje ze strony mediów, które stają się potężnym narzędziem kształtowania opinii publicznej. Ukraina ma bogate, choć niesystematyczne doświadczenie w walce z wpływami informacyjnymi i psychologicznymi, w tym dezinformacją, fałszerstwami i operacjami informacyjnymi, w których znaczącą rolę odgrywają Internet i sieci społecznościowe. Rosyjska propaganda posługuje się zaawansowanymi technologiami, aby podważyć jedność narodową i kształtować narrację przychylną agresorowi. Na Ukrainie podejmowane są próby przeciwdziałania propagandzie na szczeblu ustawodawczym, lecz ich skuteczność nie jest jeszcze wystarczająca. Aby zwiększyć bezpieczeństwo informacji, należy udoskonalić przepisy prawne i promować rozwój umiejętności korzystania z mediów wśród społeczeństwa.

NARZĘDZIA ZAPEWNIAJĄCE SKUTECZNOŚĆ USTAWODAWSTWA

Oleksii Volokhov

kandydat nauk prawnych, doktorantka w Katedrze Teorii Państwa i Prawa Instytut Państwa i Prawa im. V. M. Korecka Narodowa Akademia Nauk Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0007-7559-3567
Anotation. Artykuł poświęcony jest rozważaniom nad instrumentami zapewniającymi skuteczność ustawodawstwa jako formami i metodami realizacji procesu prawodawczego. Podkreśla się, że w dziedzinie obowiązującego prawa istnieje szereg problemów, takich jak: niewystarczający rozwój teoretyczny i praktyczny mechanizmów zapewniających skuteczne stanowienie prawa, długi proces wdrażania międzynarodowych standardów w dziedzinie stanowienia prawa do ustawodawstwa Ukrainy, spójność i jakość przepisów prawa, problem pewności prawnej. Stwierdzono, że opracowano wystarczająco szeroką bazę narzędzi, aby zapewnić tworzenie skutecznego prawodawstwa, ale jednocześnie istnieje potrzeba wprowadzenia oceny postlegislacyjnej, przyjęcia ustawy „O ekspertyzach legislacyjnych” i utworzenia wyspecjalizowanej organizacji do monitorowania prawodawstwa, w której naukowcy, niezależni eksperci i osoby publiczne będą analizować praktykę stosowania prawa przez organy państwowe.
Keywords: Artykuł poświęcony jest rozważaniom nad instrumentami zapewniającymi skuteczność ustawodawstwa jako formami i metodami realizacji procesu prawodawczego. Podkreśla się, że w dziedzinie obowiązującego prawa istnieje szereg problemów, takich jak: niewystarczający rozwój teoretyczny i praktyczny mechanizmów zapewniających skuteczne stanowienie prawa, długi proces wdrażania międzynarodowych standardów w dziedzinie stanowienia prawa do ustawodawstwa Ukrainy, spójność i jakość przepisów prawa, problem pewności prawnej. Stwierdzono, że opracowano wystarczająco szeroką bazę narzędzi, aby zapewnić tworzenie skutecznego prawodawstwa, ale jednocześnie istnieje potrzeba wprowadzenia oceny postlegislacyjnej, przyjęcia ustawy „O ekspertyzach legislacyjnych” i utworzenia wyspecjalizowanej organizacji do monitorowania prawodawstwa, w której naukowcy, niezależni eksperci i osoby publiczne będą analizować praktykę stosowania prawa przez organy państwowe.

W KWESTII ZROZUMIENIA ISTOTY PRZESTĘPSTWA W SFERZE PODATKOWO-FINANSOWEJ

Arzu Hajiyeva

kandydat Wydziału Prawa Administracyjnego, Karnego i Postępowania Międzynarodowy Uniwersytet Biznesu i Prawa (Cherson, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0003-2974-445X
Anotation. Celem artykułu jest przybliżenie istoty przestępstwa w sferze podatkowo-finansowej. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że struktura przestępstw w sferze podatkowo-finansowej wiąże się z ustaleniem takich znamion jak: czas i czas trwania popełnionego przestępstwa; kierunek działań danej osoby, który wiąże się z przejawem zamiaru wyrządzenia szkody interesom państwa i wspólnoty terytorialnej; Prowizję ustala się na podstawie działalności osób prawnych i przedsiębiorców indywidualnych. Ustalono, że przestępstwa w sferze finansowej i podatkowej mają charakter interdyscyplinarny, regulowany przez ustawy prawa karnego, prawa administracyjnego, prawa pracy i prawa cywilnego. Podsumowując, należy stwierdzić, że zrozumienie istoty przestępstw w sferze finansowej i podatkowej powinno opierać się na ustaleniu ich bezprawności, zagrożenia społecznego i szkodliwości. Podkreśla się, że skuteczność środków odpowiedzialności za popełnienie przestępstw w sferze finansowej i podatkowej zależy od tego, czy sankcje stosowane wobec sprawców przestępstw będą w stanie wywołać uzasadniony skutek kompensacyjny w stosunku prawnym chronionym przez prawo.
Keywords: Celem artykułu jest przybliżenie istoty przestępstwa w sferze podatkowo-finansowej. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że struktura przestępstw w sferze podatkowo-finansowej wiąże się z ustaleniem takich znamion jak: czas i czas trwania popełnionego przestępstwa; kierunek działań danej osoby, który wiąże się z przejawem zamiaru wyrządzenia szkody interesom państwa i wspólnoty terytorialnej; Prowizję ustala się na podstawie działalności osób prawnych i przedsiębiorców indywidualnych. Ustalono, że przestępstwa w sferze finansowej i podatkowej mają charakter interdyscyplinarny, regulowany przez ustawy prawa karnego, prawa administracyjnego, prawa pracy i prawa cywilnego. Podsumowując, należy stwierdzić, że zrozumienie istoty przestępstw w sferze finansowej i podatkowej powinno opierać się na ustaleniu ich bezprawności, zagrożenia społecznego i szkodliwości. Podkreśla się, że skuteczność środków odpowiedzialności za popełnienie przestępstw w sferze finansowej i podatkowej zależy od tego, czy sankcje stosowane wobec sprawców przestępstw będą w stanie wywołać uzasadniony skutek kompensacyjny w stosunku prawnym chronionym przez prawo.

KONCEPCJA I ISTOTA ADMINISTRACYJNO-PRAWNEJ REGULACJI KONTROLI PAŃSTWOWEJ NAD DZIAŁALNOŚCIĄ BUDOWLANĄ NA UKRAINIE

Yaroslav Humeniuk

aspirant w Instytucie Badawczym Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-5917-5106
Anotation. W artykule przeanalizowano koncepcję i istotę regulacji administracyjno-prawnych kontroli państwowej nad działalnością budowlaną na Ukrainie. W artykule podkreślono znaczenie branży budowlanej dla rozwoju społecznogospodarczego kraju, a także zwrócono uwagę na główne problemy niepewności prawnej i ryzyko korupcji w tym obszarze. Autor przeprowadził gruntowny przegląd głównych podejść do definiowania pojęć „kontroli” i „kontroli państwa” w kontekście działalności budowlanej. Twierdzi się, że kontrola nie jest jedynie weryfikacją zgodności działań uczestników procesu budowlanego z ustalonymi wymaganiami, ale także narzędziem zarządzania strategicznego, którego celem jest harmonizacja interesów publicznych i prywatnych. Analizuje się istotę kontroli państwowej jako złożonego procesu, obejmującego aspekty prawne, organizacyjne i techniczne, a także jego integrację z innymi funkcjami administracji publicznej, takimi jak planowanie, prognozowanie rozwoju infrastruktury i zapewnienie zrównoważonego rozwoju branży budowlanej.
Keywords: W artykule przeanalizowano koncepcję i istotę regulacji administracyjno-prawnych kontroli państwowej nad działalnością budowlaną na Ukrainie. W artykule podkreślono znaczenie branży budowlanej dla rozwoju społecznogospodarczego kraju, a także zwrócono uwagę na główne problemy niepewności prawnej i ryzyko korupcji w tym obszarze. Autor przeprowadził gruntowny przegląd głównych podejść do definiowania pojęć „kontroli” i „kontroli państwa” w kontekście działalności budowlanej. Twierdzi się, że kontrola nie jest jedynie weryfikacją zgodności działań uczestników procesu budowlanego z ustalonymi wymaganiami, ale także narzędziem zarządzania strategicznego, którego celem jest harmonizacja interesów publicznych i prywatnych. Analizuje się istotę kontroli państwowej jako złożonego procesu, obejmującego aspekty prawne, organizacyjne i techniczne, a także jego integrację z innymi funkcjami administracji publicznej, takimi jak planowanie, prognozowanie rozwoju infrastruktury i zapewnienie zrównoważonego rozwoju branży budowlanej.

PRAKSEOLOGICZNE PODSTAWY ROZPOZNANIA WNIOSKU O WSZCZĘCIE SZCZEGÓLNEGO POSTĘPOWANIA PRZYGOTOWAWCZEGO

Oleksii Kalinnikov

Doktor filozofii, doktorant na Kijowskim Uniwersytecie Własności Intelektualnej i Prawa Narodowego Uniwersytetu „Odeska Akademia Prawa” (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-4337-833X
Anotation. W treści artykułu naukowego autor analizuje prakseologiczne podstawy rozpatrywania wniosku o przeprowadzenie specjalnego postępowania przygotowawczego (zaocznego). W toku badań autor, opierając się na badaniach krajowych naukowców nad prakseologią jako kategorią filozoficzną, doszedł do wniosku, że czynności procesowe oskarżyciela, obrońcy, sędziego śledczego oraz sądu w postępowaniu karnym dotyczącym rozpoznania wniosku o przeprowadzenie specjalnego śledztwa przygotowawczego realizowane są na podstawie prakseologicznej. Na podstawie analizy ustawodawstwa karnoprocesowego Ukrainy autor ustalił, że procedura prowadzenia specjalnego dochodzenia przygotowawczego jest uważana za działalność prakseologiczną określonych podmiotów: 1) prokuratora i/lub śledczego; 2) obrońca; 3) sędzia śledczy; 4) sąd apelacyjny, przy czym działalność tę można podzielić na kilka etapów.
Keywords: W treści artykułu naukowego autor analizuje prakseologiczne podstawy rozpatrywania wniosku o przeprowadzenie specjalnego postępowania przygotowawczego (zaocznego). W toku badań autor, opierając się na badaniach krajowych naukowców nad prakseologią jako kategorią filozoficzną, doszedł do wniosku, że czynności procesowe oskarżyciela, obrońcy, sędziego śledczego oraz sądu w postępowaniu karnym dotyczącym rozpoznania wniosku o przeprowadzenie specjalnego śledztwa przygotowawczego realizowane są na podstawie prakseologicznej. Na podstawie analizy ustawodawstwa karnoprocesowego Ukrainy autor ustalił, że procedura prowadzenia specjalnego dochodzenia przygotowawczego jest uważana za działalność prakseologiczną określonych podmiotów: 1) prokuratora i/lub śledczego; 2) obrońca; 3) sędzia śledczy; 4) sąd apelacyjny, przy czym działalność tę można podzielić na kilka etapów.

ADMINISTRACYJNOPRAWNE FORMY WSPIERANIA PORZĄDKU PUBLICZNEGO: ISTOTA, CHARAKTER PRAWNY I ICH KLASYFIKACJA

Mykola Koteliukh

Doktor nauk prawnych, wykładowca cyklu szkolenia zawodowego i praktycznego w Centrum Szkolenia Podstawowego Akademii Policyjnej Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych w Dnieprze (Dniepr, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-3640-6793
Anotation. Artykuł poświęcony jest badaniu form administracyjno-prawnego utrzymania porządku publicznego na Ukrainie. Autor rozważa główne podejścia do klasyfikacji form działalności administracyjnej organów ścigania, skupiając się na ich roli w zapewnieniu porządku publicznego i bezpieczeństwa. Wyróżniono dwie główne kategorie form – prawne i pozaprawne, do których zalicza się wydawanie aktów normatywnych, wydawanie decyzji zarządczych, a także realizację działań organizacyjnych i logistycznych. Formy prawne przewidują określone skutki prawne i wyrażane są za pośrednictwem aktów regulacyjnych, decyzji, zarządzeń i innych dokumentów regulujących stosunki publiczne. Natomiast formy pozaprawne nie pociągają za sobą bezpośrednich skutków prawnych, ale odgrywają ważną rolę w utrzymaniu porządku publicznego poprzez wsparcie organizacyjne, informacyjne i techniczne. W artykule omówiono podstawowe zasady, na których opiera się prawna regulacja działalności organów ścigania, a także mechanizmy kontroli przestrzegania tych zasad. Autor zwraca uwagę na konieczność zapewnienia legalności działań organów ścigania oraz podkreśla rolę kontroli administracyjnej w zapobieganiu nadużyciom ze strony funkcjonariuszy publicznych. Odrębnie rozpatrywana jest kwestia odpowiedzialności urzędników za nieprzestrzeganie norm administracyjno-prawnych.
Keywords: Artykuł poświęcony jest badaniu form administracyjno-prawnego utrzymania porządku publicznego na Ukrainie. Autor rozważa główne podejścia do klasyfikacji form działalności administracyjnej organów ścigania, skupiając się na ich roli w zapewnieniu porządku publicznego i bezpieczeństwa. Wyróżniono dwie główne kategorie form – prawne i pozaprawne, do których zalicza się wydawanie aktów normatywnych, wydawanie decyzji zarządczych, a także realizację działań organizacyjnych i logistycznych. Formy prawne przewidują określone skutki prawne i wyrażane są za pośrednictwem aktów regulacyjnych, decyzji, zarządzeń i innych dokumentów regulujących stosunki publiczne. Natomiast formy pozaprawne nie pociągają za sobą bezpośrednich skutków prawnych, ale odgrywają ważną rolę w utrzymaniu porządku publicznego poprzez wsparcie organizacyjne, informacyjne i techniczne. W artykule omówiono podstawowe zasady, na których opiera się prawna regulacja działalności organów ścigania, a także mechanizmy kontroli przestrzegania tych zasad. Autor zwraca uwagę na konieczność zapewnienia legalności działań organów ścigania oraz podkreśla rolę kontroli administracyjnej w zapobieganiu nadużyciom ze strony funkcjonariuszy publicznych. Odrębnie rozpatrywana jest kwestia odpowiedzialności urzędników za nieprzestrzeganie norm administracyjno-prawnych.

ROLA I WPŁYW PRAWNY MIĘDZYNARODOWYCH ORGANIZACJI FINANSOWYCH JAKO PODMIOTÓW FINANSOWYCH NA WSPÓŁCZESNE PROCESY GLOBALIZACYJNE

Andrii Kuzmin

student studiów wyższych trzeciego stopnia (edukacyjno-naukowych) w Katedrze Prawa Konstytucyjnego i Administracyjnego Narodowego Uniwersytetu Lotniczego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0008-4962-3715
Anotation. W artykule przeanalizowano rolę międzynarodowych instytucji finansowych (MIF) jako podmiotów globalnej aktywności finansowej, które odgrywają istotną rolę w rozwiązywaniu kluczowych wyzwań ekonomicznych, społecznych i środowiskowych naszych czasów. Analizie poddano wpływ instytucji mikrofinansowych na procesy globalizacji, ich wkład w rozwój krajów oraz wsparcie stabilności finansowej poprzez mobilizację zasobów i realizację programów pomocowych. Odrębnie omówiono działalność Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), Banku Światowego oraz regionalnych banków rozwoju, takich jak Afrykański Bank Rozwoju, Azjatycki Bank Rozwoju i EBOR. Szczegółowo opisano mechanizmy finansowania, obejmujące pożyczki uprzywilejowane, dotacje i pomoc techniczną. Analizuje, w jaki sposób instytucje mikrofinansowe wspierają adaptację gospodarczą krajów rozwijających się poprzez dialog polityczny, doradztwo i wdrażanie międzynarodowych standardów. W artykule podkreślono potrzebę reformy instytucji mikrofinansowych w celu zwiększenia efektywności ich działań, biorąc pod uwagę obecne wyzwania globalizacji, takie jak kryzys finansowy, zrównoważony rozwój środowiska i walka z ubóstwem. Szczególną rolą międzynarodowych instytucji finansowych jest promowanie globalnych partnerstw i zapewnianie warunków dla długoterminowego, zrównoważonego rozwoju, co ma kluczowe znaczenie dla integracji krajów z gospodarką światową.
Keywords: W artykule przeanalizowano rolę międzynarodowych instytucji finansowych (MIF) jako podmiotów globalnej aktywności finansowej, które odgrywają istotną rolę w rozwiązywaniu kluczowych wyzwań ekonomicznych, społecznych i środowiskowych naszych czasów. Analizie poddano wpływ instytucji mikrofinansowych na procesy globalizacji, ich wkład w rozwój krajów oraz wsparcie stabilności finansowej poprzez mobilizację zasobów i realizację programów pomocowych. Odrębnie omówiono działalność Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), Banku Światowego oraz regionalnych banków rozwoju, takich jak Afrykański Bank Rozwoju, Azjatycki Bank Rozwoju i EBOR. Szczegółowo opisano mechanizmy finansowania, obejmujące pożyczki uprzywilejowane, dotacje i pomoc techniczną. Analizuje, w jaki sposób instytucje mikrofinansowe wspierają adaptację gospodarczą krajów rozwijających się poprzez dialog polityczny, doradztwo i wdrażanie międzynarodowych standardów. W artykule podkreślono potrzebę reformy instytucji mikrofinansowych w celu zwiększenia efektywności ich działań, biorąc pod uwagę obecne wyzwania globalizacji, takie jak kryzys finansowy, zrównoważony rozwój środowiska i walka z ubóstwem. Szczególną rolą międzynarodowych instytucji finansowych jest promowanie globalnych partnerstw i zapewnianie warunków dla długoterminowego, zrównoważonego rozwoju, co ma kluczowe znaczenie dla integracji krajów z gospodarką światową.

OBSZARY POPRAWY USTAWODAWSTWA REGULUJĄCEGO STATUS ADMINISTRACYJNY I PRAWNY OBYWATELI UKRAINY

Vadym Masalitin

Doktorant na Wydziale Prawa Cywilnego, Administracyjnego i Finansowego Prywatny Uniwersytet Klasyczny (Zaporoże, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0006-4615-5632
Anotation. Praca poświęcona jest wszechstronnej analizie obszarów doskonalenia ustawodawstwa regulującego status administracyjno-prawny obywateli Ukrainy w kontekście współczesnych przemian prawnych i społecznych. W artykule przeanalizowano główne tendencje rozwojowe ram regulacyjnych, które określają prawa, wolności i obowiązki obywateli w zakresie stosunków administracyjno-prawnych. Szczególną uwagę poświęcono kwestiom dostosowania krajowych przepisów do standardów europejskich, cyfryzacji usług administracyjnych oraz zapewnieniu przejrzystości i efektywności interakcji obywateli z organami państwa. Przeanalizowano międzynarodowe doświadczenia w zakresie prawnego regulowania statusu administracyjnego obywateli i możliwości jego implementacji do ustawodawstwa ukraińskiego. W opracowaniu przedstawiono systemowe zalecenia mające na celu udoskonalenie prawodawstwa, w tym konkretne propozycje zmian obowiązujących przepisów i opracowania nowych inicjatyw ustawodawczych w obszarze administracji publicznej.
Keywords: Praca poświęcona jest wszechstronnej analizie obszarów doskonalenia ustawodawstwa regulującego status administracyjno-prawny obywateli Ukrainy w kontekście współczesnych przemian prawnych i społecznych. W artykule przeanalizowano główne tendencje rozwojowe ram regulacyjnych, które określają prawa, wolności i obowiązki obywateli w zakresie stosunków administracyjno-prawnych. Szczególną uwagę poświęcono kwestiom dostosowania krajowych przepisów do standardów europejskich, cyfryzacji usług administracyjnych oraz zapewnieniu przejrzystości i efektywności interakcji obywateli z organami państwa. Przeanalizowano międzynarodowe doświadczenia w zakresie prawnego regulowania statusu administracyjnego obywateli i możliwości jego implementacji do ustawodawstwa ukraińskiego. W opracowaniu przedstawiono systemowe zalecenia mające na celu udoskonalenie prawodawstwa, w tym konkretne propozycje zmian obowiązujących przepisów i opracowania nowych inicjatyw ustawodawczych w obszarze administracji publicznej.

PODSTAWY TEORETYCZNO-PRAWNE FUNKCJI ODPOWIEDZIALNOŚCI FINANSOWEJ ZA NARUSZENIA PRZEPISÓW BUDŻETOWYCH

Vitaliy Ponomarenko

Student studiów podyplomowych na Wydziale Prawa Administracyjnego i Finansowego Narodowego Uniwersytetu „Akademia Prawa w Odessie” (Odessa, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0000-2057-4253
Anotation. Artykuł poświęcony jest analizie teoretycznych i prawnych podstaw odpowiedzialności finansowej w kontekście odpowiedzialności prawnej, traktując ją jako wieloaspektowe zjawisko prawne. Szczególną uwagę poświęcono funkcjom odpowiedzialności finansowej za naruszenia przepisów budżetowych, które ujawniają jej cel i zadania. Uzasadniono, że funkcje te mają charakter systemowy, są ze sobą powiązane i mają na celu przywrócenie porządku finansowego, zapobieganie przestępstwom i zapewnienie stabilności systemu finansowego państwa. Wyniki badania podkreślają praktyczne znaczenie badania funkcji dla doskonalenia ustawodawstwa budżetowego i zwiększenia efektywności regulacji finansowych i prawnych.
Keywords: Artykuł poświęcony jest analizie teoretycznych i prawnych podstaw odpowiedzialności finansowej w kontekście odpowiedzialności prawnej, traktując ją jako wieloaspektowe zjawisko prawne. Szczególną uwagę poświęcono funkcjom odpowiedzialności finansowej za naruszenia przepisów budżetowych, które ujawniają jej cel i zadania. Uzasadniono, że funkcje te mają charakter systemowy, są ze sobą powiązane i mają na celu przywrócenie porządku finansowego, zapobieganie przestępstwom i zapewnienie stabilności systemu finansowego państwa. Wyniki badania podkreślają praktyczne znaczenie badania funkcji dla doskonalenia ustawodawstwa budżetowego i zwiększenia efektywności regulacji finansowych i prawnych.

CEL FUNKCJONALNY MECHANIZMU ADMINISTRACYJNO-PRAWNEGO STOSOWANIA SANKCJI W SYSTEMIE BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO UKRAINY

Yevgeny Smiyukha

partner zarządzający, prawnik, dyrektor wykonawczy Kancelaria Prawna „Dynastia” (Dniepr, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0004-0572-8524
Anotation. Celem artykułu jest uzasadnienie podejścia autora do określenia celu funkcjonalnego mechanizmu administracyjno-prawnego stosowania sankcji w systemie bezpieczeństwa narodowego Ukrainy. Stwierdzono, że na podstawie analizy treści Jednolitego Państwowego Rejestru Orzeczeń Sądowych można wnioskować, iż pierwsze tego typu przypadki pojawiają się od 2015 r. i stanowią dość powszechną kategorię. Ustalono, że od początku istnienia sporów o stosowanie sankcji, ich rozpatrywanie przypisane było do właściwości rzeczowej wojewódzkich sądów administracyjnych, które w postępowaniu odwoławczym rozpoznawane były przez apelacyjne sądy administracyjne, a w postępowaniu kasacyjnym przez Administracyjny Sąd Kasacyjny przy Sądzie Najwyższym. Ustalono, że stosunki w zakresie stosowania sankcji należą do sfery stosunków publiczno-administracyjnych, których działanie wiąże się ze stosowaniem złożonej procedury, która powinna wykluczać uzurpację władzy przez podmiot władzy i przewiduje szczególną procedurę odwoławczą.
Keywords: Celem artykułu jest uzasadnienie podejścia autora do określenia celu funkcjonalnego mechanizmu administracyjno-prawnego stosowania sankcji w systemie bezpieczeństwa narodowego Ukrainy. Stwierdzono, że na podstawie analizy treści Jednolitego Państwowego Rejestru Orzeczeń Sądowych można wnioskować, iż pierwsze tego typu przypadki pojawiają się od 2015 r. i stanowią dość powszechną kategorię. Ustalono, że od początku istnienia sporów o stosowanie sankcji, ich rozpatrywanie przypisane było do właściwości rzeczowej wojewódzkich sądów administracyjnych, które w postępowaniu odwoławczym rozpoznawane były przez apelacyjne sądy administracyjne, a w postępowaniu kasacyjnym przez Administracyjny Sąd Kasacyjny przy Sądzie Najwyższym. Ustalono, że stosunki w zakresie stosowania sankcji należą do sfery stosunków publiczno-administracyjnych, których działanie wiąże się ze stosowaniem złożonej procedury, która powinna wykluczać uzurpację władzy przez podmiot władzy i przewiduje szczególną procedurę odwoławczą.

TYPOWE SYTUACJE I WERSJE ŚLEDZTW W SPRAWIE HANDLU LUDŹMI

Oleh Tymchuk

kandydat Instytutu Badawczego Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0005-6097-9200
Anotation. Należy zauważyć, że najskuteczniejszą metodą zdobywania informacji na temat handlu ludźmi są apele obywatelskie. Mogą one pochodzić zarówno bezpośrednio od osób, które padły ofiarą przestępstw popełnianych przez handlarzy ludźmi, jak i od obywateli, którzy dowiedzieli się o okolicznościach popełnionego przestępstwa. W każdym razie należy wziąć pod uwagę, że autorzy odwołań z reguły nie mają wiedzy z zakresu prawa karnego i karno-procesowego, w związku z czym nie zawsze mogą w pełni odnosić się do znanych im zdarzeń. Stwierdzono, że typowe sytuacje śledcze na początkowym etapie dochodzenia w sprawie handlu ludźmi są następujące: 1) organy ścigania otrzymały informację o fakcie handlu ludźmi, informacje o ofiarach są dostępne, ale okoliczności zdarzenia i podejrzanych nie ustalono; 2) uzyskano informację o fakcie handlu ludźmi, zawierającą dane o ofiarach, okolicznościach zdarzenia i podejrzanych; 3) fakt handlu ludźmi został ujawniony w toku czynności procesowych, wyjaśniono okoliczności zdarzenia i ofiary, lecz nie ustalono podejrzanych; 4) w toku czynności procesowych ujawniono fakt handlu ludźmi, wyjaśniono okoliczności zdarzenia, ustalono osoby pokrzywdzone i podejrzanych.
Keywords: Należy zauważyć, że najskuteczniejszą metodą zdobywania informacji na temat handlu ludźmi są apele obywatelskie. Mogą one pochodzić zarówno bezpośrednio od osób, które padły ofiarą przestępstw popełnianych przez handlarzy ludźmi, jak i od obywateli, którzy dowiedzieli się o okolicznościach popełnionego przestępstwa. W każdym razie należy wziąć pod uwagę, że autorzy odwołań z reguły nie mają wiedzy z zakresu prawa karnego i karno-procesowego, w związku z czym nie zawsze mogą w pełni odnosić się do znanych im zdarzeń. Stwierdzono, że typowe sytuacje śledcze na początkowym etapie dochodzenia w sprawie handlu ludźmi są następujące: 1) organy ścigania otrzymały informację o fakcie handlu ludźmi, informacje o ofiarach są dostępne, ale okoliczności zdarzenia i podejrzanych nie ustalono; 2) uzyskano informację o fakcie handlu ludźmi, zawierającą dane o ofiarach, okolicznościach zdarzenia i podejrzanych; 3) fakt handlu ludźmi został ujawniony w toku czynności procesowych, wyjaśniono okoliczności zdarzenia i ofiary, lecz nie ustalono podejrzanych; 4) w toku czynności procesowych ujawniono fakt handlu ludźmi, wyjaśniono okoliczności zdarzenia, ustalono osoby pokrzywdzone i podejrzanych.

CHARAKTERYSTYKA PRAWNA STOSUNKÓW PRAWNYCH W ZAKRESIE OBROTU AKTYWAMI WIRTUALNYMI W USTAWODAWSTWIE UKRAINY

Oleksandra Ushynkina

student III stopnia studiów wyższych (edukacyjno-naukowych) na Wydziale Prawa Konstytucyjnego i Administracyjnego Narodowy Uniwersytet Lotniczy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0002-3766-7389
Anotation. Artykuł poświęcony jest wszechstronnej analizie stosunków prawnych w sferze obrotu wirtualnymi aktywami w świetle ustawodawstwa Ukrainy. Podstawą opracowania jest analiza aktów prawnych o charakterze regulacyjnym, w tym Ustawy Ukrainy „O wirtualnych aktywach”, a także współczesnych projektów ustaw, które rozszerzają regulacje prawne w tym zakresie. Przeanalizowano trójpoziomową strukturę stosunków prawnych (przedmiot, podmiot, treść) oraz zidentyfikowano kluczowe przedmioty stosunków prawnych - dobra wirtualne, które traktowane są jako rzeczy cyfrowe. Zidentyfikowano problem dualizmu w definicji aktywów wirtualnych w obowiązujących przepisach, co komplikuje pewność prawną. W konkluzji podkreślono konieczność dostosowania przepisów prawnych do standardów międzynarodowych, uwzględnienia eksterytorialnego charakteru stosunków prawnych oraz dostosowania się do dynamicznego rozwoju technologii cyfrowych. Dalsze badania mają na celu opracowanie zintegrowanego podejścia do regulacji prawnych, które będzie promować przejrzystość, innowacyjność i inwestycje w obszarze aktywów wirtualnych.
Keywords: Artykuł poświęcony jest wszechstronnej analizie stosunków prawnych w sferze obrotu wirtualnymi aktywami w świetle ustawodawstwa Ukrainy. Podstawą opracowania jest analiza aktów prawnych o charakterze regulacyjnym, w tym Ustawy Ukrainy „O wirtualnych aktywach”, a także współczesnych projektów ustaw, które rozszerzają regulacje prawne w tym zakresie. Przeanalizowano trójpoziomową strukturę stosunków prawnych (przedmiot, podmiot, treść) oraz zidentyfikowano kluczowe przedmioty stosunków prawnych - dobra wirtualne, które traktowane są jako rzeczy cyfrowe. Zidentyfikowano problem dualizmu w definicji aktywów wirtualnych w obowiązujących przepisach, co komplikuje pewność prawną. W konkluzji podkreślono konieczność dostosowania przepisów prawnych do standardów międzynarodowych, uwzględnienia eksterytorialnego charakteru stosunków prawnych oraz dostosowania się do dynamicznego rozwoju technologii cyfrowych. Dalsze badania mają na celu opracowanie zintegrowanego podejścia do regulacji prawnych, które będzie promować przejrzystość, innowacyjność i inwestycje w obszarze aktywów wirtualnych.

EUROPEJSKIE DOŚWIADCZENIE W ADMINISTROWANIU INFRASTRUKTURĄ PUBLICZNĄ

Vitaliy Plavshuda

kandydat
Uniwersytetu Wiedzy Nowoczesnej (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0009-6626-1274
Anotation. Adnotacja. W artykule zidentyfikowano i podsumowano cechy administracji infrastruktury publicznej w Unii Europejskiej przez pryzmat regulacji prawnych, mechanizmów zarządzania i interakcji instytucjonalnych na szczeblu ponadnarodowym i krajowym. Nacisk położony jest na wielopoziomową strukturę wsparcia prawnego, obejmującą traktaty założycielskie, rozporządzenia bezpośrednio stosowane oraz dyrektywy mające na celu wdrożenie do ustawodawstwa krajowego państw członkowskich. Stwierdzono, że administracja infrastruktury publicznej w UE koncentruje się na planowaniu strategicznym, przejrzystości procedur, transformacji cyfrowej i odpowiedzialności za środowisko, co odzwierciedla wartości zrównoważonego rozwoju. Stwierdzono, że istotnym elementem skutecznej administracji jest podejście zdecentralizowane, w którym cele są definiowane na szczeblu UE, a wdrażane na szczeblu państw członkowskich, co pozwala na uwzględnienie specyfiki krajowej. Szczególną uwagę poświęca się infrastrukturze krytycznej, którą zarządza się w oparciu o koncepcję odporności na zagrożenia systemowe. Ustalono, że polityka infrastrukturalna UE pełni funkcję integracyjną, łącząc cele środowiskowe, cyfrowe, gospodarcze i społeczne.
Keywords: Adnotacja. W artykule zidentyfikowano i podsumowano cechy administracji infrastruktury publicznej w Unii Europejskiej przez pryzmat regulacji prawnych, mechanizmów zarządzania i interakcji instytucjonalnych na szczeblu ponadnarodowym i krajowym. Nacisk położony jest na wielopoziomową strukturę wsparcia prawnego, obejmującą traktaty założycielskie, rozporządzenia bezpośrednio stosowane oraz dyrektywy mające na celu wdrożenie do ustawodawstwa krajowego państw członkowskich. Stwierdzono, że administracja infrastruktury publicznej w UE koncentruje się na planowaniu strategicznym, przejrzystości procedur, transformacji cyfrowej i odpowiedzialności za środowisko, co odzwierciedla wartości zrównoważonego rozwoju. Stwierdzono, że istotnym elementem skutecznej administracji jest podejście zdecentralizowane, w którym cele są definiowane na szczeblu UE, a wdrażane na szczeblu państw członkowskich, co pozwala na uwzględnienie specyfiki krajowej. Szczególną uwagę poświęca się infrastrukturze krytycznej, którą zarządza się w oparciu o koncepcję odporności na zagrożenia systemowe. Ustalono, że polityka infrastrukturalna UE pełni funkcję integracyjną, łącząc cele środowiskowe, cyfrowe, gospodarcze i społeczne.

DOŚWIADCZENIA ZAGRANICZNE W ZAKRESIE ZAPEWNIENIA MECHANIZMU ADMINISTRACYJNO-PRAWNEGO ZDOLNOŚCI INSTYTUCJONALNEJ JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO (NA PRZYKŁADZIE FRANCJI)

Oksana Kraglewycz

laureat
Instytutu Badawczego Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0007-3536-0953
Anotation. Adnotacja. Ustalono, że regulacja prawna i regulacyjna procesów unifikacji i współpracy międzygminnej we Francji odbywa się zgodnie z normami Ogólnego kodeksu samorządu lokalnego (Code général des collectivités territoryes), który określa status prawny kolektywów terytorialnych, strukturę ich organów zarządzających, mechanizmy tworzenia organów przedstawicielskich i wykonawczych, a także reguluje kwestię rozdziału władzy między różnymi szczeblami samorządu lokalnego, ustanawiając zasadę decentralizacji władzy publicznej, zgodnie z którą organy samorządu lokalnego mają prawo do samodzielnego rozwiązywania problemów o znaczeniu lokalnym, korzystając z uprawnień i zasobów określonych przez prawo; uregulowano zasady współpracy międzygminnej, w szczególności działalność struktur międzygminnych prawa publicznego (EPCI), co pozwala społecznościom na łączenie się sił w celu skuteczniejszego świadczenia usług publicznych; ustalono zasady autonomii finansowej jednostek samorządu terytorialnego, dopuszczalne źródła dochodów i system opodatkowania zbiorowości terytorialnych; zapewniono mechanizmy nadzoru administracyjnego, sprawowane przez prefektów, którzy reprezentują władze państwowe na miejscu. Ustalono, że we Francji istnieją mechanizmy zachęcające gminy do łączenia się, wprowadzono specjalny system finansowania, który polega w szczególności na przekazaniu dotacji rządowej do lokalnego budżetu gminy w wysokości 4 mln euro przy łączeniu gminy liczącej 100 tys. osób. Stwierdzono, że we Francji najczęstszą formą organizacyjną współpracy terytorialnej są instytucje prawa publicznego współpracy międzygminnej (fr. Établissements publics de coopération intercommunale, EPCI), które dzielą się na kilka typów: wspólnoty miejskie (communautés urbaines), stowarzyszenia aglomeracyjne (communautés d’agglomération), wspólnoty gmin (communautés de communes) itp. Ustalono, że EPCI mają status podmiotu prawnego prawa publicznego, własny budżet i, w zależności od rodzaju, mogą mieć prawo do pobierania podatków lokalnych, co pozwala wspólnotom łączyć zasoby w celu realizacji wspólnych projektów w obszarach transportu, ekologii, budownictwa mieszkaniowego, usług komunalnych, rozwoju gospodarczego itp. Stwierdzono, że w kontekście dalszej decentralizacji i zwiększenia efektywności zarządzania terytorialnego Francja przyjęła ustawę o reformie wspólnot terytorialnych (Loi n° 2010-1563 du 16 décembre 2010 de réforme des collectivités territory), która uregulowała proces tworzenia stowarzyszeń międzygminnych (EPCI) z własnymi podatkami, w celu stworzenia sieci struktur międzygminnych na terenie całej Francji, co miało zapewnić równy dostęp społeczności do wysokiej jakości usług publicznych, zoptymalizować koszty i uniknąć dublowania funkcji między szczeblami administracyjnymi.
Keywords: Adnotacja. Ustalono, że regulacja prawna i regulacyjna procesów unifikacji i współpracy międzygminnej we Francji odbywa się zgodnie z normami Ogólnego kodeksu samorządu lokalnego (Code général des collectivités territoryes), który określa status prawny kolektywów terytorialnych, strukturę ich organów zarządzających, mechanizmy tworzenia organów przedstawicielskich i wykonawczych, a także reguluje kwestię rozdziału władzy między różnymi szczeblami samorządu lokalnego, ustanawiając zasadę decentralizacji władzy publicznej, zgodnie z którą organy samorządu lokalnego mają prawo do samodzielnego rozwiązywania problemów o znaczeniu lokalnym, korzystając z uprawnień i zasobów określonych przez prawo; uregulowano zasady współpracy międzygminnej, w szczególności działalność struktur międzygminnych prawa publicznego (EPCI), co pozwala społecznościom na łączenie się sił w celu skuteczniejszego świadczenia usług publicznych; ustalono zasady autonomii finansowej jednostek samorządu terytorialnego, dopuszczalne źródła dochodów i system opodatkowania zbiorowości terytorialnych; zapewniono mechanizmy nadzoru administracyjnego, sprawowane przez prefektów, którzy reprezentują władze państwowe na miejscu. Ustalono, że we Francji istnieją mechanizmy zachęcające gminy do łączenia się, wprowadzono specjalny system finansowania, który polega w szczególności na przekazaniu dotacji rządowej do lokalnego budżetu gminy w wysokości 4 mln euro przy łączeniu gminy liczącej 100 tys. osób. Stwierdzono, że we Francji najczęstszą formą organizacyjną współpracy terytorialnej są instytucje prawa publicznego współpracy międzygminnej (fr. Établissements publics de coopération intercommunale, EPCI), które dzielą się na kilka typów: wspólnoty miejskie (communautés urbaines), stowarzyszenia aglomeracyjne (communautés d’agglomération), wspólnoty gmin (communautés de communes) itp. Ustalono, że EPCI mają status podmiotu prawnego prawa publicznego, własny budżet i, w zależności od rodzaju, mogą mieć prawo do pobierania podatków lokalnych, co pozwala wspólnotom łączyć zasoby w celu realizacji wspólnych projektów w obszarach transportu, ekologii, budownictwa mieszkaniowego, usług komunalnych, rozwoju gospodarczego itp. Stwierdzono, że w kontekście dalszej decentralizacji i zwiększenia efektywności zarządzania terytorialnego Francja przyjęła ustawę o reformie wspólnot terytorialnych (Loi n° 2010-1563 du 16 décembre 2010 de réforme des collectivités territory), która uregulowała proces tworzenia stowarzyszeń międzygminnych (EPCI) z własnymi podatkami, w celu stworzenia sieci struktur międzygminnych na terenie całej Francji, co miało zapewnić równy dostęp społeczności do wysokiej jakości usług publicznych, zoptymalizować koszty i uniknąć dublowania funkcji między szczeblami administracyjnymi.