Anotation. W artykule omówiono zasadność stosowania metodyki TAN-Soderberga podczas zajęć z zakresu przygotowania zawodowego w specjalnych placówkach oświatowych na poziomie szkoły średniej ogólnokształcącej. Podkreślono główne zasady stosowania metodologii TAN-Soderberga w procesie aktywności zawodowej i zawodowej studentów z niepełnosprawnością intelektualną. Wskazano na specyfikę jego wykorzystania przez nauczycieli podczas zajęć przysposobienia zawodowego w szkołach średnich, a także przedstawiono główne elementy strukturalne wsparcia metodycznego. Przedstawiono zasady i etapy wdrażania technologii pedagogicznej w zakresie kształtowania kompetencji zawodowych i pracowniczych, w której wykorzystuje się metodykę TAN-Soderberga. Podkreślono korekcyjne ukierunkowanie zmiennych modułów kształcenia zawodowego i zawodowego, które są zawarte w strukturze modelowego programu nauczania autora „Technologie kształcenia zawodowego: gotowanie, prace domowe” (2024), wykorzystanie metod i środków metodycznych, form i środków niezbędnych do efektywnej realizacji kształcenia zawodowego i zawodowego uczniów w specjalnych placówkach ogólnokształcących i placówkach z edukacją włączającą.
Keywords: W artykule omówiono zasadność stosowania metodyki TAN-Soderberga podczas zajęć z zakresu przygotowania zawodowego w specjalnych placówkach oświatowych na poziomie szkoły średniej ogólnokształcącej. Podkreślono główne zasady stosowania metodologii TAN-Soderberga w procesie aktywności zawodowej i zawodowej studentów z niepełnosprawnością intelektualną. Wskazano na specyfikę jego wykorzystania przez nauczycieli podczas zajęć przysposobienia zawodowego w szkołach średnich, a także przedstawiono główne elementy strukturalne wsparcia metodycznego. Przedstawiono zasady i etapy wdrażania technologii pedagogicznej w zakresie kształtowania kompetencji zawodowych i pracowniczych, w której wykorzystuje się metodykę TAN-Soderberga. Podkreślono korekcyjne ukierunkowanie zmiennych modułów kształcenia zawodowego i zawodowego, które są zawarte w strukturze modelowego programu nauczania autora „Technologie kształcenia zawodowego: gotowanie, prace domowe” (2024), wykorzystanie metod i środków metodycznych, form i środków niezbędnych do efektywnej realizacji kształcenia zawodowego i zawodowego uczniów w specjalnych placówkach ogólnokształcących i placówkach z edukacją włączającą.
WYKORZYSTANIE METODOLOGII TAN-SODERBERGA W PROCESIE DOSKONALENIA ZAWODOWEGO I PRACY UCZNIÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ
Iryna Abakumova
aspirantкa Wydziale Edukacji Dzieci z Niepełnosprawnością Intelektualną Instytut Pedagogiki Specjalnej i Psychologii im. Mykoły Jarmaczenki Narodowej Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-3063-3960