Anotation. Przeanalizowano wpływ edukacji STEM na kształtowanie kluczowych umiejętności przyszłych pracowników służby zdrowia w trakcie studiów na kierunku „Fizyka medyczna i biologiczna” w wyższych szkołach medycznych. Istotność niniejszego badania wynika z potrzeby kształcenia lekarzy potrafiących stosować wiedzę interdyscyplinarną do rozwiązywania problemów współczesnej medycyny. Celem pracy było określenie efektywności wdrażania podejścia STEM w procesie studiowania komponentu edukacyjnego „Fizyka medyczna i biologiczna” oraz analiza jego wpływu na rozwój myślenia krytycznego i umiejętności praktycznych u studentów szkół wyższych o specjalnościach medycznych. W pracy wykorzystano podejście opisowe i systemowe, metody analizy i syntezy literatury naukowej i metodologicznej. Badanie wykazało, że wykorzystanie edukacji STEM zwiększa zainteresowanie studentów szkół wyższych, poprawia ich umiejętność analizowania danych i rozwiązywania praktycznych problemów. Praktyczne znaczenie pracy polega na określeniu efektywności wykorzystania edukacji STEM w nauczaniu komponentu edukacyjnego „Fizyka medyczna i biologiczna”, co przyczynia się do zwiększenia zainteresowania, aktywności i długoterminowego zapamiętywania wiedzy wśród studentów szkół wyższych.
Keywords: Przeanalizowano wpływ edukacji STEM na kształtowanie kluczowych umiejętności przyszłych pracowników służby zdrowia w trakcie studiów na kierunku „Fizyka medyczna i biologiczna” w wyższych szkołach medycznych. Istotność niniejszego badania wynika z potrzeby kształcenia lekarzy potrafiących stosować wiedzę interdyscyplinarną do rozwiązywania problemów współczesnej medycyny. Celem pracy było określenie efektywności wdrażania podejścia STEM w procesie studiowania komponentu edukacyjnego „Fizyka medyczna i biologiczna” oraz analiza jego wpływu na rozwój myślenia krytycznego i umiejętności praktycznych u studentów szkół wyższych o specjalnościach medycznych. W pracy wykorzystano podejście opisowe i systemowe, metody analizy i syntezy literatury naukowej i metodologicznej. Badanie wykazało, że wykorzystanie edukacji STEM zwiększa zainteresowanie studentów szkół wyższych, poprawia ich umiejętność analizowania danych i rozwiązywania praktycznych problemów. Praktyczne znaczenie pracy polega na określeniu efektywności wykorzystania edukacji STEM w nauczaniu komponentu edukacyjnego „Fizyka medyczna i biologiczna”, co przyczynia się do zwiększenia zainteresowania, aktywności i długoterminowego zapamiętywania wiedzy wśród studentów szkół wyższych.
WPŁYW EDUKACJI STEM NA KSZTAŁTOWANIE KLUCZOWYCH UMIEJĘTNOŚCI PRZYSZŁYCH PRACOWNIKÓW SŁUŻBY ZDROWIA PODCZAS NAUKI KOMPONENTU EDUKACYJNEGO „FIZYKA MEDYCZNA I BIOLOGICZNA”
Yuliia Yevtushenko
kandydat nauk pedagogicznych, adiunkt Katedry Mikrobiologii, Wirusologii, Immunologii, Fizyki Medycznej i Informatyki Państwowa instytucja „Ługański Państwowy Uniwersytet Medyczny” (Równe, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-7315-3337