Anotation. У статті досліджується проблема історичних особливостей виникнення та профілактики соціального явища наркотизму. З’ясовано, що поняттям, яке найбільш повно розкриває його сутність є поняття соціальної патології. Обґрунтовано, що явище наркотизму в доіндустріальний період історії людства існувало у вигляді соціальної девіації на рівні індивідуальної поведінки. Виявлено, що наркотизм як соціальна патологія – це продукт життєдіяльності індустріального соціуму. Здійснено аналіз історичного контексту виникнення наркотизму, причин його функціональності для певних соціальних груп (індивідів). Доведено, що основним чинником трансформації явища соціальної девіації індивідуального рівня у соціальну патологію масового стала дезорганізація відносин індивіда з індустріальним соціальним середовищем, яке кардинально відрізнялось від традиційного; визначено причини цієї трансформації. Виявлені ознаки соціальної патології наркотизму як елементу соціальної реальності індустріального суспільства. Здійснено ретроспективний аналіз розгортання правових та соціально-реабілітаційних заходів по боротьбі з обігом наркотиків, що започаткували сучасну систему соціальної профілактики.
Keywords: У статті досліджується проблема історичних особливостей виникнення та профілактики соціального явища наркотизму. З’ясовано, що поняттям, яке найбільш повно розкриває його сутність є поняття соціальної патології. Обґрунтовано, що явище наркотизму в доіндустріальний період історії людства існувало у вигляді соціальної девіації на рівні індивідуальної поведінки. Виявлено, що наркотизм як соціальна патологія – це продукт життєдіяльності індустріального соціуму. Здійснено аналіз історичного контексту виникнення наркотизму, причин його функціональності для певних соціальних груп (індивідів). Доведено, що основним чинником трансформації явища соціальної девіації індивідуального рівня у соціальну патологію масового стала дезорганізація відносин індивіда з індустріальним соціальним середовищем, яке кардинально відрізнялось від традиційного; визначено причини цієї трансформації. Виявлені ознаки соціальної патології наркотизму як елементу соціальної реальності індустріального суспільства. Здійснено ретроспективний аналіз розгортання правових та соціально-реабілітаційних заходів по боротьбі з обігом наркотиків, що започаткували сучасну систему соціальної профілактики.
СОЦІАЛЬНЕ ЯВИЩЕ НАРКОТИЗМУ: ІСТОРИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ВИНИКНЕННЯ ТА ПРОФІЛАКТИКИ
Людмила Гусак, Леся Мартіросян
Людмила Гусак, доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри іноземних мов гуманітарних спеціальностей Волинського національного університету імені Лесі Українки (Луцьк, Україна)Леся Мартіросян, кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи Львівського національного університету імені Івана Франка (Львів, Україна)
ORCID ID: 0000-0003-2526-2712, ORCID ID: 0000-0003-0930-5620