Anotation. Badanie analizuje cyfryzację jako obiecujący kierunek modernizacji edukacji turystycznej w instytucjach szkolnictwa wyższego w krajach niemieckojęzycznych, w szczególności w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Określono techniczne i metodyczne aspekty cyfryzacji kształcenia ustawicznego, polegającego na organizacji „e-learning” w warunkach wirtualnej przestrzeni edukacyjnej i aktualizacji programów edukacyjnych kierunku turystycznego digital-dyscyplin cyklu zawodowego, które przyczyniają się do rozwoju kompetencji cyfrowych u przyszłych specjalistów z branży turystycznej. Badanie podstaw pojęciowych, określenie kierunków i narzędzi dydaktyki wyższego wykształcenia turystycznego w krajach niemieckojęzycznych na poziomie państwowym i społecznym pozwoliło stwierdzić istniejące wyzwania i zalety procesu cyfryzacji szkolnictwa wyższego w ramach rozwoju społeczno-gospodarczego krajów we współczesnych warunkach gospodarowania. Ustalono, że wprowadzenie innowacji w edukacji zawodowej, wejście do kompetencji cyfrowych przez przyszłych specjalistów są ważnymi przesłankami cyfrowej transformacji gospodarki badanych krajów i przewidują rozwiązanie szeregu wyzwań dla zakończenia procesu adaptacji szkolnictwa wyższego do nowoczesnych innowacji non-stop w działalności zawodowej.
Keywords: Badanie analizuje cyfryzację jako obiecujący kierunek modernizacji edukacji turystycznej w instytucjach szkolnictwa wyższego w krajach niemieckojęzycznych, w szczególności w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Określono techniczne i metodyczne aspekty cyfryzacji kształcenia ustawicznego, polegającego na organizacji „e-learning” w warunkach wirtualnej przestrzeni edukacyjnej i aktualizacji programów edukacyjnych kierunku turystycznego digital-dyscyplin cyklu zawodowego, które przyczyniają się do rozwoju kompetencji cyfrowych u przyszłych specjalistów z branży turystycznej. Badanie podstaw pojęciowych, określenie kierunków i narzędzi dydaktyki wyższego wykształcenia turystycznego w krajach niemieckojęzycznych na poziomie państwowym i społecznym pozwoliło stwierdzić istniejące wyzwania i zalety procesu cyfryzacji szkolnictwa wyższego w ramach rozwoju społeczno-gospodarczego krajów we współczesnych warunkach gospodarowania. Ustalono, że wprowadzenie innowacji w edukacji zawodowej, wejście do kompetencji cyfrowych przez przyszłych specjalistów są ważnymi przesłankami cyfrowej transformacji gospodarki badanych krajów i przewidują rozwiązanie szeregu wyzwań dla zakończenia procesu adaptacji szkolnictwa wyższego do nowoczesnych innowacji non-stop w działalności zawodowej.
CYFRYZACJA JAKO STRATEGICZNY PUNKT ORIENTACYJNY DLA MODERNIZACJI DZIAŁALNOŚCI EDUKACYJNEJ W TURYSTYCE W KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH
Olesia Samochval, Nataliia Bondar
Olesia Samochval, doktor nauk pedagogicznych, docent Katedry Filologii Zagranicznej i Przekładu Winnickiego Instytutu Handlu i Ekonomii Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Handlu i Ekonomii (Winnica, Ukraina)Nataliia Bondar, kandydat nauk pedagogicznych, docent Katedry Filologii Zagranicznej i Przekładu Winnickiego Instytutu Handlu i Ekonomii Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Handlu i Ekonomii (Winnica, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-7958-945Х, ORCID ID: 0000-0002-0981-6714