Journal №6 (34) vol. 3 / 2020|KELM

WYKAZ ZAŁĄCZONYCH PLIKÓW

MIEJSCE I CECHY WYŻSZYCH WYSPECJALIZOWANYCH SĄDÓW W SYSTEMIE SĄDOWNICTWA UKRAINY Z POZYCJI PRAWA ADMINISTRACYJNEGO

Irina Antipova

studentka
Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-2926-7705
Anotation. Cel artykułu polega na tym, aby na podstawie stanowisk naukowców i norm obowiązujących przepisów specjalnych określić miejsce i cechy najwyższych wyspecjalizowanych sądów w systemie sądownictwa Ukrainy z pozycji prawa administracyjnego. Artykuł określa miejsce najwyższych wyspecjalizowanych sądów w systemie sądownictwa Ukrainy z pozycji prawa administracyjnego. Ujawniono, że wyższe sądy specjalistyczne zajmują ważne miejsce w systemie sądownictwa Ukrainy i są warunkowo uprzywilejowanymi sądami, wykonującymi specjalne rodzaje wymiaru sprawiedliwości w celu odciążenia systemu sądowego i poprawy procedury sądowej ochrony praw, wolności i uzasadnionych interesów osób i interesu publicznego w ramach określonych stosunków prawnych związanych z korupcją lub z własnością intelektualną. Stwierdzono, że wyższe sądy specjalistyczne zajmują ważne miejsce w systemie sądownictwa Ukrainy i są warunkowo uprzywilejowanymi sądami, wykonującymi specjalne rodzaje wymiaru sprawiedliwości w celu odciążenia systemu sądowego i poprawy procedury sądowej ochrony praw, wolności i uzasadnionych interesów osób i interesu publicznego w ramach określonych stosunków prawnych związanych z korupcją lub z własnością intelektualną.
Keywords: Cel artykułu polega na tym, aby na podstawie stanowisk naukowców i norm obowiązujących przepisów specjalnych określić miejsce i cechy najwyższych wyspecjalizowanych sądów w systemie sądownictwa Ukrainy z pozycji prawa administracyjnego. Artykuł określa miejsce najwyższych wyspecjalizowanych sądów w systemie sądownictwa Ukrainy z pozycji prawa administracyjnego. Ujawniono, że wyższe sądy specjalistyczne zajmują ważne miejsce w systemie sądownictwa Ukrainy i są warunkowo uprzywilejowanymi sądami, wykonującymi specjalne rodzaje wymiaru sprawiedliwości w celu odciążenia systemu sądowego i poprawy procedury sądowej ochrony praw, wolności i uzasadnionych interesów osób i interesu publicznego w ramach określonych stosunków prawnych związanych z korupcją lub z własnością intelektualną. Stwierdzono, że wyższe sądy specjalistyczne zajmują ważne miejsce w systemie sądownictwa Ukrainy i są warunkowo uprzywilejowanymi sądami, wykonującymi specjalne rodzaje wymiaru sprawiedliwości w celu odciążenia systemu sądowego i poprawy procedury sądowej ochrony praw, wolności i uzasadnionych interesów osób i interesu publicznego w ramach określonych stosunków prawnych związanych z korupcją lub z własnością intelektualną.

CYFROWA TRANSFORMACJA ORGANÓW ANTYKORUPCYJNYCH. ORGANIZACYJNO-PRAWNE PODSTAWY WDRAŻANIA ELEKTRONICZNYCH POSTĘPOWAŃ KARNYCH JAKO NOWEJ FORMY WSPÓŁPRACY DOKUMENTOWEJ

Liudmyla Asanova

aspirant Katedry Administracji Publicznej i Administracji
Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-2203-0457
Anotation. Badanie organizacji nowoczesnej pracy biurowej jako integrującego elementu cyfrowej transformacji społeczeństwa ukraińskiego, od którego poziomu zależy skuteczność realizacji przez instytucje ich zadań profilowych, jest istotne dla współczesnej nauki. Przeprowadzając analizę historycznych etapów pracy biurowej, warunków jej powstawania, definiując pojęcie pracy biurowej, rodzaje i formy obiegu dokumentów, po zbadaniu wymagań dotyczących treści i dokumentacji, a także ich klasyfikacji, konieczne jest znalezienie sposobów praktycznego wdrożenia w organizacji środków doskonałego zarządzania dokumentacją. Tak więc dzisiaj nasze państwo stopniowo ucieleśnia pozytywne doświadczenia krajów zachodnich w zakresie digitalizacji wszystkich dziedzin życia. Rozwój społeczeństwa informacyjnego na Ukrainie przewiduje celowe skoordynowane działania wszystkich władz państwowych i władz lokalnych.
Keywords: Badanie organizacji nowoczesnej pracy biurowej jako integrującego elementu cyfrowej transformacji społeczeństwa ukraińskiego, od którego poziomu zależy skuteczność realizacji przez instytucje ich zadań profilowych, jest istotne dla współczesnej nauki. Przeprowadzając analizę historycznych etapów pracy biurowej, warunków jej powstawania, definiując pojęcie pracy biurowej, rodzaje i formy obiegu dokumentów, po zbadaniu wymagań dotyczących treści i dokumentacji, a także ich klasyfikacji, konieczne jest znalezienie sposobów praktycznego wdrożenia w organizacji środków doskonałego zarządzania dokumentacją. Tak więc dzisiaj nasze państwo stopniowo ucieleśnia pozytywne doświadczenia krajów zachodnich w zakresie digitalizacji wszystkich dziedzin życia. Rozwój społeczeństwa informacyjnego na Ukrainie przewiduje celowe skoordynowane działania wszystkich władz państwowych i władz lokalnych.

USTANAWIANIE KARNO-PRAWNEGO PRZECIWDZIAŁANIA PRZESTĘPSTWOM KORUPCYJNYM W CENTRALNYCH ORGANACH WŁADZY

Serhii Bogachenko

aspirant
Narodowej Akademii Zarządzania (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-2237-7370
Anotation. W artykule przeprowadzono historyczną rekonstrukcję powstawania i etapów rozwoju karno-prawnego przeciwdziałania przestępstwom korupcyjnym w centralnych władzach Ukrainy, przeprowadzono analityczną interpretację okresów rozwoju tej instytucji karno-prawnej. Udowodniono, że formowanie się karnego i prawnego przeciwdziałania przestępstwom korupcyjnym w centralnych organach władzy wykonawczej Ukrainy przeszło pięć głównych etapów, w szczególności: okres Rusi Kijowskiej – tworzenie przepisów w „Ruskiej Prawdzie”; okres przebywania w Rzeczypospolitej i epoka kozacka – stały sprzeciw wobec korupcji we władzach; okres wejścia Ukrainy do państw obcych – początek instytucjonalizacji norm przeciwdziałania korupcji we władzy; okres radziecki – kryminalizacja przestępstw korupcyjnych w normach poszczególnych składów przestępstw, okres niepodległości Ukrainy – kształtowanie rozwiniętego instytucjonalnego systemu karnego i prawnego przeciwdziałania korupcji w organach centralnych. Przeprowadzono historyczną analizę karno-prawnych norm wcześniej obowiązującego i współczesnego prawa, które są rodzajami karnoprawnych środków przeciwdziałania korupcji.
Keywords: W artykule przeprowadzono historyczną rekonstrukcję powstawania i etapów rozwoju karno-prawnego przeciwdziałania przestępstwom korupcyjnym w centralnych władzach Ukrainy, przeprowadzono analityczną interpretację okresów rozwoju tej instytucji karno-prawnej. Udowodniono, że formowanie się karnego i prawnego przeciwdziałania przestępstwom korupcyjnym w centralnych organach władzy wykonawczej Ukrainy przeszło pięć głównych etapów, w szczególności: okres Rusi Kijowskiej – tworzenie przepisów w „Ruskiej Prawdzie”; okres przebywania w Rzeczypospolitej i epoka kozacka – stały sprzeciw wobec korupcji we władzach; okres wejścia Ukrainy do państw obcych – początek instytucjonalizacji norm przeciwdziałania korupcji we władzy; okres radziecki – kryminalizacja przestępstw korupcyjnych w normach poszczególnych składów przestępstw, okres niepodległości Ukrainy – kształtowanie rozwiniętego instytucjonalnego systemu karnego i prawnego przeciwdziałania korupcji w organach centralnych. Przeprowadzono historyczną analizę karno-prawnych norm wcześniej obowiązującego i współczesnego prawa, które są rodzajami karnoprawnych środków przeciwdziałania korupcji.

EPISTEME KONCEPCJI PRAWNEJ „NIEZAWISŁOŚĆ SĘDZIOWSKA NA UKRAINIE”

Alina Vyshneva

studentka
Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-5915-6470
Anotation. Artykuł poświęcony jest ujawnieniu merytorycznej strony, komponentu ideowego i treści koncepcji prawnej „Niezawisłość sędziowska na Ukrainie”. Prawna koncepcja „Niezawisłość sędziowska na Ukrainie” definiuje jako zjawisko prawnej rzeczywistości, która ma złożoną strukturę wewnętrzną, będącą wynikiem zmiennymi składnikami (np. kultura prawna osobowości, istniejące tradycje społeczne, czynniki sprzyjające korupcji, stan normatywno-prawny orzecznictwa i sądownictwa itp.), od których poziomu obecności lub braku zależy skuteczność i efektywność sądowej ochrony interesów osób i państwa, środek odpowiedzialnej postawy osób upoważnionych państwa do realizacji swoich funkcji i obowiązków, ogólny stan demokratyzacji bytu społecznego, a także autorytet wymiaru sprawiedliwości w masach. Treść koncepcji prawnej Niezawisłość sędziowska na Ukrainie” jest ukształtowana jako zbiór konkretnych elementów, które tworzą ją jako całościowe zjawisko prawne, a także jako proces wykonywania przez zainteresowane osoby ustawowo określonych obowiązków wobec władzy sądowniczej i społeczeństwa.
Keywords: Artykuł poświęcony jest ujawnieniu merytorycznej strony, komponentu ideowego i treści koncepcji prawnej „Niezawisłość sędziowska na Ukrainie”. Prawna koncepcja „Niezawisłość sędziowska na Ukrainie” definiuje jako zjawisko prawnej rzeczywistości, która ma złożoną strukturę wewnętrzną, będącą wynikiem zmiennymi składnikami (np. kultura prawna osobowości, istniejące tradycje społeczne, czynniki sprzyjające korupcji, stan normatywno-prawny orzecznictwa i sądownictwa itp.), od których poziomu obecności lub braku zależy skuteczność i efektywność sądowej ochrony interesów osób i państwa, środek odpowiedzialnej postawy osób upoważnionych państwa do realizacji swoich funkcji i obowiązków, ogólny stan demokratyzacji bytu społecznego, a także autorytet wymiaru sprawiedliwości w masach. Treść koncepcji prawnej Niezawisłość sędziowska na Ukrainie” jest ukształtowana jako zbiór konkretnych elementów, które tworzą ją jako całościowe zjawisko prawne, a także jako proces wykonywania przez zainteresowane osoby ustawowo określonych obowiązków wobec władzy sądowniczej i społeczeństwa.

PRAWO KARNE, ROZWÓJ I POLITYKA ŚRODOWISKOWA

Anastasiia Virt

aspirant Katedry Prawa Karnego
Narodowego Uniwersytetu „Odeska Akademia Prawnicza” (Odessa, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-7764-167X
Anotation. W artykule ujawniono cechy doktrynalnej analizy procesu kryminalizacji i usystematyzowania działań związanych z polityką środowiskową i zrównoważonym rozwojem. Celem artykułu jest wyjaśnienie istoty, cech, natury prawnej i cech karno-prawnej ochrony przyrody na przykładach tworzenia kompleksu norm prawnych dotyczących przeciwdziałania nielegalnemu wydobyciu kopalin oraz opracowanie szeregu propozycji i zaleceń dotyczących poprawy regulacji karno-politycznych problemu. Na podstawie analizy koncepcji zrównoważonego rozwoju analizuje się nielegalna eksploatacja minerałów. W tym celu artykuł określa ekonomiczne, prawne i metodologiczne zasady polityki karnej w zakresie sformalizowania odpowiednich przepisów prawa karnego.
Keywords: W artykule ujawniono cechy doktrynalnej analizy procesu kryminalizacji i usystematyzowania działań związanych z polityką środowiskową i zrównoważonym rozwojem. Celem artykułu jest wyjaśnienie istoty, cech, natury prawnej i cech karno-prawnej ochrony przyrody na przykładach tworzenia kompleksu norm prawnych dotyczących przeciwdziałania nielegalnemu wydobyciu kopalin oraz opracowanie szeregu propozycji i zaleceń dotyczących poprawy regulacji karno-politycznych problemu. Na podstawie analizy koncepcji zrównoważonego rozwoju analizuje się nielegalna eksploatacja minerałów. W tym celu artykuł określa ekonomiczne, prawne i metodologiczne zasady polityki karnej w zakresie sformalizowania odpowiednich przepisów prawa karnego.

O CECHACH PEŁNEJ INDYWIDUALNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI MATERIALNEJ PRACOWNIKÓW

Leonid Gaidarenko

student
Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-1855-5536
Anotation. Znaczenie artykułu polega na tym, że nowoczesny system gospodarki rynkowej na Ukrainie stanowi, że jednym z najbardziej priorytetowych zadań w mechanizmie pracy jest zapewnienie bezpieczeństwa mienia i wartości logistycznych. Prawo pracy na Ukrainie stanowi podstawę regulującą zasady i warunki odpowiedzialności materialnej stron umowy o pracę. Tak więc jednym z aspektów stosunku pracy jest kwestia odpowiedzialności materialnej pracownika wobec pracodawcy za wyrządzone szkody. Celem artykułu jest uwzględnienie problemów związanych z utrwaleniem przepisów o pełnej indywidualnej odpowiedzialności materialnej pracownika w umowach o pracę. W artykule zauważono, że obowiązkowe utrwalenie w umowach o pracę norm dotyczących pełnej indywidualnej odpowiedzialności materialnej pracownika jest wymogiem niniejszego. Wskazano, że ustawodawstwo, które obecnie reguluje tryb i warunki zawierania umów o pracę z osobami odpowiedzialnymi materialnie, wymaga zmian, określa kierunki doskonalenia umów o pracę z osobami odpowiedzialnymi materialnie.
Keywords: Znaczenie artykułu polega na tym, że nowoczesny system gospodarki rynkowej na Ukrainie stanowi, że jednym z najbardziej priorytetowych zadań w mechanizmie pracy jest zapewnienie bezpieczeństwa mienia i wartości logistycznych. Prawo pracy na Ukrainie stanowi podstawę regulującą zasady i warunki odpowiedzialności materialnej stron umowy o pracę. Tak więc jednym z aspektów stosunku pracy jest kwestia odpowiedzialności materialnej pracownika wobec pracodawcy za wyrządzone szkody. Celem artykułu jest uwzględnienie problemów związanych z utrwaleniem przepisów o pełnej indywidualnej odpowiedzialności materialnej pracownika w umowach o pracę. W artykule zauważono, że obowiązkowe utrwalenie w umowach o pracę norm dotyczących pełnej indywidualnej odpowiedzialności materialnej pracownika jest wymogiem niniejszego. Wskazano, że ustawodawstwo, które obecnie reguluje tryb i warunki zawierania umów o pracę z osobami odpowiedzialnymi materialnie, wymaga zmian, określa kierunki doskonalenia umów o pracę z osobami odpowiedzialnymi materialnie.

USTANAWIANIE KARNO-PRAWNEGO PRZECIWDZIAŁANIA NARUSZENIOM PRAW I INTERESÓW KOBIET NA UKRAINIE

Svitlana Giryak

aspirant
Narodowej Akademii Zarządzania (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-1555-2364
Anotation. W artykule zbadano genezę powstawania i rozwoju karnego i prawnego przeciwdziałania naruszeniom praw i interesów kobiet na Ukrainie, podkreślono i scharakteryzowano główne historyczne etapy kryminalizacji naruszeń praw kobiet. Wyróżniono pięć okresów powstawania karnego i prawnego przeciwdziałania naruszeniom praw i interesów kobiet na Ukrainie: średniowieczny okres Rusi Kijowskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego, kiedy w dokumentach i aktach prawnych ustanowiono podstawy karno-prawne dotyczące odpowiedzialności za przestępstwa popełnione przeciwko kobietom; okres Kozactwa charakteryzował się zwiększeniem uwagi ustawodawcy na rolę kobiety w społeczeństwie; okres wejścia ziem ukraińskich do imperiów – ustanowienie odrębnych norm odpowiedzialności za przestępstwa przeciwko kobietom ze względu na płeć; okres ZSRR, w którym nastąpiła konkretyzacja i instytucjonalizacja odpowiedzialności karnej za przestępstwa przeciwko kobietom w aspekcie płci; okres niepodległości Ukrainy – modernizacja prawa karnego, mająca na celu przeciwdziałanie naruszeniom praw kobiet na Ukrainie, co dzieje się w kontekście światowych humanistycznych tendencji.
Keywords: W artykule zbadano genezę powstawania i rozwoju karnego i prawnego przeciwdziałania naruszeniom praw i interesów kobiet na Ukrainie, podkreślono i scharakteryzowano główne historyczne etapy kryminalizacji naruszeń praw kobiet. Wyróżniono pięć okresów powstawania karnego i prawnego przeciwdziałania naruszeniom praw i interesów kobiet na Ukrainie: średniowieczny okres Rusi Kijowskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego, kiedy w dokumentach i aktach prawnych ustanowiono podstawy karno-prawne dotyczące odpowiedzialności za przestępstwa popełnione przeciwko kobietom; okres Kozactwa charakteryzował się zwiększeniem uwagi ustawodawcy na rolę kobiety w społeczeństwie; okres wejścia ziem ukraińskich do imperiów – ustanowienie odrębnych norm odpowiedzialności za przestępstwa przeciwko kobietom ze względu na płeć; okres ZSRR, w którym nastąpiła konkretyzacja i instytucjonalizacja odpowiedzialności karnej za przestępstwa przeciwko kobietom w aspekcie płci; okres niepodległości Ukrainy – modernizacja prawa karnego, mająca na celu przeciwdziałanie naruszeniom praw kobiet na Ukrainie, co dzieje się w kontekście światowych humanistycznych tendencji.

GRZYWNA JAKO SZCZEGÓLNY RODZAJ EGZEKUCJI ADMINISTRACYJNEJ, STOSOWANA ZA NARUSZENIE PRZEPISÓW CELNYCH

Andriy Grebenyuk

student
Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-2401-4525
Anotation. W artykule podjęto próbę kompleksowej analizy grzywny jako szczególnego rodzaju egzekucji administracyjnej, stosowanej do osób, które popełniły naruszenie przepisów celnych przewidzianych w artykule 482 Kodeksu Celnego Ukrainy. Ustalono, że ten rodzaj egzekucji jest rodzajem grzywny zapisanej w Kodeksie Wykroczeń Administracyjnych Ukrainy. W badaniu rozważono podejścia do definiowania pojęcia „egzekucja administracyjna”, opracowano najczęstsze metody klasyfikacji. W rezultacie sformułowano listę znaków grzywny jako rodzaju egzekucji administracyjnej za naruszenie przepisów celnych. Ustalono, że popełnienie wykroczeń celnych szkodzi interesom majątkowym Państwa. Grzywna jako egzekucja administracyjna stosowana za naruszenie przepisów celnych, charakteryzuje się następującymi objawami: utrwalenie normatywne; rodzaj egzekucji administracyjnej; jest egzekucją o charakterze majątkowym; ma charakter sankcji finansowej; ustalana jest na podstawie procentowej wartości towarów, pojazdów komercyjnych; stosowana jest przez specjalnie upoważniony podmiot; wysokość grzywny jest wyraźnie określona przez ustawodawcę.
Keywords: W artykule podjęto próbę kompleksowej analizy grzywny jako szczególnego rodzaju egzekucji administracyjnej, stosowanej do osób, które popełniły naruszenie przepisów celnych przewidzianych w artykule 482 Kodeksu Celnego Ukrainy. Ustalono, że ten rodzaj egzekucji jest rodzajem grzywny zapisanej w Kodeksie Wykroczeń Administracyjnych Ukrainy. W badaniu rozważono podejścia do definiowania pojęcia „egzekucja administracyjna”, opracowano najczęstsze metody klasyfikacji. W rezultacie sformułowano listę znaków grzywny jako rodzaju egzekucji administracyjnej za naruszenie przepisów celnych. Ustalono, że popełnienie wykroczeń celnych szkodzi interesom majątkowym Państwa. Grzywna jako egzekucja administracyjna stosowana za naruszenie przepisów celnych, charakteryzuje się następującymi objawami: utrwalenie normatywne; rodzaj egzekucji administracyjnej; jest egzekucją o charakterze majątkowym; ma charakter sankcji finansowej; ustalana jest na podstawie procentowej wartości towarów, pojazdów komercyjnych; stosowana jest przez specjalnie upoważniony podmiot; wysokość grzywny jest wyraźnie określona przez ustawodawcę.

CECHY REGIONALNE REGULACJE OCHRONY WSZECHOCEANU

Timur Danelia

aspirant Instytutu Ustawodawstwa
Rady Najwyższej Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-3102-1931
Anotation. Znaczenie tego artykułu jest takie, że Wszechocean i jego składniki doświadczają negatywnych skutków antropogenicznych w większym stopniu niż inne składniki środowiska naturalnego, a mianowicie rozrzutne wykorzystanie zasobów, zanieczyszczenie wód powierzchniowych i dna mórz i oceanów substancjami bioochronnymi, które nie mogą być rozkładane i rozpuszczone ze względu na wyjątkową zdolność Wszechoceanu do przetwarzania wszystkich zanieczyszczeń. Celem artykułu jest określenie cech współpracy regionalnej państw w zakresie ochrony ekosystemu Wszechoceanu przed zanieczyszczeniem. Artykuł analizuje podstawowe przepisy i zasady sprzyjające zrównoważonemu zarządzaniu i rozwojowi Wszechoceanu na poziomie regionalnym. Stwierdzono, że zgodnie z postanowieniami Konwencji ONZ o prawie morza (1982 r.) wszystkie państwa są zainteresowane ścisłą współpracą w zakresie zachowania stanu i ochrony Wszechoceanu na wszystkich poziomach, zarówno globalnych, jak i regionalnych. Jednocześnie podkreślono znaczenie regionalnych konwencji w sprawie ochrony wód i żywych zasobów poszczególnych mórz przed zanieczyszczeniem, które uzupełniają, rozwijają i wzmacniają globalne porozumienia.
Keywords: Znaczenie tego artykułu jest takie, że Wszechocean i jego składniki doświadczają negatywnych skutków antropogenicznych w większym stopniu niż inne składniki środowiska naturalnego, a mianowicie rozrzutne wykorzystanie zasobów, zanieczyszczenie wód powierzchniowych i dna mórz i oceanów substancjami bioochronnymi, które nie mogą być rozkładane i rozpuszczone ze względu na wyjątkową zdolność Wszechoceanu do przetwarzania wszystkich zanieczyszczeń. Celem artykułu jest określenie cech współpracy regionalnej państw w zakresie ochrony ekosystemu Wszechoceanu przed zanieczyszczeniem. Artykuł analizuje podstawowe przepisy i zasady sprzyjające zrównoważonemu zarządzaniu i rozwojowi Wszechoceanu na poziomie regionalnym. Stwierdzono, że zgodnie z postanowieniami Konwencji ONZ o prawie morza (1982 r.) wszystkie państwa są zainteresowane ścisłą współpracą w zakresie zachowania stanu i ochrony Wszechoceanu na wszystkich poziomach, zarówno globalnych, jak i regionalnych. Jednocześnie podkreślono znaczenie regionalnych konwencji w sprawie ochrony wód i żywych zasobów poszczególnych mórz przed zanieczyszczeniem, które uzupełniają, rozwijają i wzmacniają globalne porozumienia.

JEDNOSTKI POLICJI NARODOWEJ JAKO PODMIOTY W ZAKRESIE PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE (NA PRZYKŁADZIE DZIAŁALNOŚCI POSTERUNKOWYCH POLICJI)

Olena Dmytrashchuk

aspirant
Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4545-9101
Anotation. Celem artykułu jest ustalenie podstawowych uprawnień i obowiązków jednostek policji (takich jak posterunki) w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, zgodnie z wymogami prawnymi, a także ich roli w „rodzinie” dotkniętych przemocą domową, jako przedmiot zapobiegania rozwiązaniu problemu. W artykule zbadano działalność posterunkowych jako podmiotów realizujących politykę zapobiegania i przeciwdziałania przemocy w rodzinie, zgodnie z Ustawą Ukrainy „O zapobieganiu i przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie”. Wyróżniono główne zadania, kierunki pracy i cechy organizacji działalności. Zbadano problem współdziałania posterunkowych z ludnością na zasadach partnerstwa, zbadano czynniki społeczne powstania przemocy w rodzinie w rodzinach Ukraińców, a także zbadano problem pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności, jego zastosowanie w praktyce i założenia luk w normach prawnych ustawodawstwa Ukrainy.
Keywords: Celem artykułu jest ustalenie podstawowych uprawnień i obowiązków jednostek policji (takich jak posterunki) w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, zgodnie z wymogami prawnymi, a także ich roli w „rodzinie” dotkniętych przemocą domową, jako przedmiot zapobiegania rozwiązaniu problemu. W artykule zbadano działalność posterunkowych jako podmiotów realizujących politykę zapobiegania i przeciwdziałania przemocy w rodzinie, zgodnie z Ustawą Ukrainy „O zapobieganiu i przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie”. Wyróżniono główne zadania, kierunki pracy i cechy organizacji działalności. Zbadano problem współdziałania posterunkowych z ludnością na zasadach partnerstwa, zbadano czynniki społeczne powstania przemocy w rodzinie w rodzinach Ukraińców, a także zbadano problem pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności, jego zastosowanie w praktyce i założenia luk w normach prawnych ustawodawstwa Ukrainy.

SUBIEKTYWNA STRONA PRZEJMOWANIA DOKUMENTÓW, PIECZĄTEK, PIECZĘCI PRZEZ NADUŻYWANIE PRZEZ OSOBĘ STANOWISKA SŁUŻBOWEGO

Volodymyr Zhelizniak

student
Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-1183-4348
Anotation. W artykule udowodniono, że strona subiektywna przejmowania dokumentów, pieczątek, pieczęci przez nadużywanie przez osobę stanowiska służbowego charakteryzuje się winą w postaci zamiaru i motywami przestępczymi (ukrytymi lub innymi osobistymi). Jednocześnie ustalono, że rodzaj zamiaru takiego przestępstwa jest z reguły bezpośredni. Pośredni jest dopuszczany tylko wtedy, gdy działania sprawcy spowodowały naruszenie pracy przedsiębiorstwa, instytucji lub organizacji (przestępstwo określone w ust. 2 art. 357 Kodeksu Karnego Ukrainy). Należy zauważyć, że w celu dostosowania art. 357 Kodeksu Karnego Ukrainy do przepisów Ustawy Ukrainy „O zapobieganiu korupcji”, należy przewidzieć dla znamion wykroczenia karnego w postaci przejmowania dokumentów, pieczątek, pieczęci przez nadużywanie przez osobę stanowiska służbowego taki subiektywny znak, jak karnie bezprawny cel w postaci uzyskania bezprawnych korzyści.
Keywords: W artykule udowodniono, że strona subiektywna przejmowania dokumentów, pieczątek, pieczęci przez nadużywanie przez osobę stanowiska służbowego charakteryzuje się winą w postaci zamiaru i motywami przestępczymi (ukrytymi lub innymi osobistymi). Jednocześnie ustalono, że rodzaj zamiaru takiego przestępstwa jest z reguły bezpośredni. Pośredni jest dopuszczany tylko wtedy, gdy działania sprawcy spowodowały naruszenie pracy przedsiębiorstwa, instytucji lub organizacji (przestępstwo określone w ust. 2 art. 357 Kodeksu Karnego Ukrainy). Należy zauważyć, że w celu dostosowania art. 357 Kodeksu Karnego Ukrainy do przepisów Ustawy Ukrainy „O zapobieganiu korupcji”, należy przewidzieć dla znamion wykroczenia karnego w postaci przejmowania dokumentów, pieczątek, pieczęci przez nadużywanie przez osobę stanowiska służbowego taki subiektywny znak, jak karnie bezprawny cel w postaci uzyskania bezprawnych korzyści.

ROZWÓJ IDEI SPOŁECZEŃSTWA INFORMACYJNEGO (ANALIZA HISTORYCZNO-PRAWNA)

Anatoly Zaikin

sędzia
Odeskiego Sądu Apelacyjnego (Odessa, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-3028-2064
Anotation. W artykule scharakteryzowano poglądy krajowych i zagranicznych uczonych prawnych z różnych okresów historycznych w celu określenia istoty społeczeństwa informacyjnego. Wskazano, że według naukowców głównymi etapami rozwoju światowego obiegu informacji są: rewolucja neolityczna, rewolucja żelaza, pojawienie się pisma, wynalazek druku; pojawienie się telegrafu, telefonu, radia i telewizji; pojawienie się komputerów elektronicznych, tworzenie Internetu. W badaniu dokonano przeglądu krajowych i zagranicznych interpretacji naukowych terminu „Społeczeństwo informacyjne”. Wskazano, że rozpatrywanie społeczeństwa informacyjnego odbywa się za pomocą metodologii różnych nauk (filozofii, nauk politycznych, socjologii, administracji publicznej, prawa), wybierane są różne kryteria analizy procesów zachodzących z informacjami, a badacze starają się znaleźć nie tyle rzeczywistą przyczynę transformacji społeczeństwa postindustrialnego w społeczeństwo wiedzy, ile kłócą się o prawo do nazwania liderów tej lub innej teorii społeczeństwa informacyjnego i zaproponowania autorskiej definicji danej kategorii społeczeństwa informacyjnego.
Keywords: W artykule scharakteryzowano poglądy krajowych i zagranicznych uczonych prawnych z różnych okresów historycznych w celu określenia istoty społeczeństwa informacyjnego. Wskazano, że według naukowców głównymi etapami rozwoju światowego obiegu informacji są: rewolucja neolityczna, rewolucja żelaza, pojawienie się pisma, wynalazek druku; pojawienie się telegrafu, telefonu, radia i telewizji; pojawienie się komputerów elektronicznych, tworzenie Internetu. W badaniu dokonano przeglądu krajowych i zagranicznych interpretacji naukowych terminu „Społeczeństwo informacyjne”. Wskazano, że rozpatrywanie społeczeństwa informacyjnego odbywa się za pomocą metodologii różnych nauk (filozofii, nauk politycznych, socjologii, administracji publicznej, prawa), wybierane są różne kryteria analizy procesów zachodzących z informacjami, a badacze starają się znaleźć nie tyle rzeczywistą przyczynę transformacji społeczeństwa postindustrialnego w społeczeństwo wiedzy, ile kłócą się o prawo do nazwania liderów tej lub innej teorii społeczeństwa informacyjnego i zaproponowania autorskiej definicji danej kategorii społeczeństwa informacyjnego.

TENDENCJE KONSTYTUCJONALIZACJI INSTYTUCJI PROKURATURY UKRAINY W OKRESIE PORADZIECKIM

Serhii Ionushas

deputowany ludowy Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-0217-0682
Anotation. Artykuł poświęcono genezie instytucji prokuratury w kontekście rozwoju konstytucyjnego Ukrainy w okresie od uzyskania niepodległości Ukrainy do uchwalenia Konstytucji Ukrainy w roku 1996. Celem artykułu jest ujawnienie cech, określenie treści i kierunków reformy instytucji prokuratury w kontekście rozwoju konstytucyjnego Ukrainy. Przeprowadzono analizę dokumentów polityczno-prawnych, projektów aktów prawnych, ram normatywnych instytucji prokuratury Ukrainy w kontekście rozwoju konstytucyjnego. Nacisk kładziono na kontrowersje metodologiczne i koncepcyjne w określaniu statusu konstytucyjno-prawnego prokuratury. Ustalono, że poradziecki okres konstytucjonalizacji instytucji prokuratury wykazał konstytucyjne znaczenie prokuratury, a jednocześnie pewną sprzeczność jej modelu w związku z instytucjami ustroju konstytucyjnego. Ten okres charakteryzuje się różnicami w statusie prawnym prokuratury, określonym w Konstytucji Ukrainy (1978 r.), Konstytucyjnym porozumieniu między Radą Najwyższą Ukrainy a Prezydentem Ukrainy „O podstawowych zasadach organizacji i funkcjonowania władzy państwowej i samorządu terytorialnego na Ukrainie w okresie przed uchwaleniem Konstytucji Ukrainy (1995 r.)” i ustawie Ukrainy „O prokuraturze” (1991 r.). Konstytucjonalizacja instytucji prokuratury nastąpiła na tle dyskusji na temat społecznego powołania tej instytucji, konstytucyjnego charakteru nadzoru prokuratorskiego, miejsca i roli prokuratury w systemie podziału władzy, co wynikało z różnorodności poglądów na rozwój istoty społecznej (modelu) państwa i prawa.
Keywords: Artykuł poświęcono genezie instytucji prokuratury w kontekście rozwoju konstytucyjnego Ukrainy w okresie od uzyskania niepodległości Ukrainy do uchwalenia Konstytucji Ukrainy w roku 1996. Celem artykułu jest ujawnienie cech, określenie treści i kierunków reformy instytucji prokuratury w kontekście rozwoju konstytucyjnego Ukrainy. Przeprowadzono analizę dokumentów polityczno-prawnych, projektów aktów prawnych, ram normatywnych instytucji prokuratury Ukrainy w kontekście rozwoju konstytucyjnego. Nacisk kładziono na kontrowersje metodologiczne i koncepcyjne w określaniu statusu konstytucyjno-prawnego prokuratury. Ustalono, że poradziecki okres konstytucjonalizacji instytucji prokuratury wykazał konstytucyjne znaczenie prokuratury, a jednocześnie pewną sprzeczność jej modelu w związku z instytucjami ustroju konstytucyjnego. Ten okres charakteryzuje się różnicami w statusie prawnym prokuratury, określonym w Konstytucji Ukrainy (1978 r.), Konstytucyjnym porozumieniu między Radą Najwyższą Ukrainy a Prezydentem Ukrainy „O podstawowych zasadach organizacji i funkcjonowania władzy państwowej i samorządu terytorialnego na Ukrainie w okresie przed uchwaleniem Konstytucji Ukrainy (1995 r.)” i ustawie Ukrainy „O prokuraturze” (1991 r.). Konstytucjonalizacja instytucji prokuratury nastąpiła na tle dyskusji na temat społecznego powołania tej instytucji, konstytucyjnego charakteru nadzoru prokuratorskiego, miejsca i roli prokuratury w systemie podziału władzy, co wynikało z różnorodności poglądów na rozwój istoty społecznej (modelu) państwa i prawa.

CECHY KARNO-PRAWNEJ OCHRONY DÓBR KULTURY NA UKRAINIE

Volodymyr Kachmar

aspirant
Narodowej Akademii Zarządzania (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-4026-7642
Anotation. W tym artykule dokonano analizy ogólnych tendencji ochrony karno-prawnej dóbr kultury na Ukrainie, pokazano charakterystykę cech dóbr kultury w sferze przestępczych naruszeń oraz określenie współczesnych charakterystycznych cech karno-prawnych karnego niebezpieczeństwa przestępstw w tej dziedzinie. W artykule ustalono, że głównymi przyczynami, które determinują skalę przestępstw w tej dziedzinie, należy uznać przede wszystkim możliwość uzyskania super zysków, ponieważ nielegalne operacje z antykami i sztuką zajmują jedno z pierwszych miejsc na świecie wśród przestępstw o charakterze międzynarodowym w odniesieniu do otrzymywanych zysków jako całości. Głównym trendem w dziedzinie przestępstw z dobrami kulturowymi jest nie tylko ilościowy wzrost przemytu dóbr kultury, ale także zmiany w samej strukturze tego przestępczego biznesu, w szczególności jego internacjonalizacja i złożona struktura przestępstw.
Keywords: W tym artykule dokonano analizy ogólnych tendencji ochrony karno-prawnej dóbr kultury na Ukrainie, pokazano charakterystykę cech dóbr kultury w sferze przestępczych naruszeń oraz określenie współczesnych charakterystycznych cech karno-prawnych karnego niebezpieczeństwa przestępstw w tej dziedzinie. W artykule ustalono, że głównymi przyczynami, które determinują skalę przestępstw w tej dziedzinie, należy uznać przede wszystkim możliwość uzyskania super zysków, ponieważ nielegalne operacje z antykami i sztuką zajmują jedno z pierwszych miejsc na świecie wśród przestępstw o charakterze międzynarodowym w odniesieniu do otrzymywanych zysków jako całości. Głównym trendem w dziedzinie przestępstw z dobrami kulturowymi jest nie tylko ilościowy wzrost przemytu dóbr kultury, ale także zmiany w samej strukturze tego przestępczego biznesu, w szczególności jego internacjonalizacja i złożona struktura przestępstw.

KRYMINALISTYCZNA CHARAKTERYSTYKA WYKROCZEŃ KARNYCH POPEŁNIONYCH PRZEZ NIELETNICH

Anna Kashpur

kandydat na stopień naukowy doktora filozofii Katedry Kryminalistyki i Medycyny Sądowej
Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-8513-6980
Anotation. Praktyka śledcza wskazuje, że najczęściej nieletni są pociągnięci do odpowiedzialności karnej za popełnianie chuligańskich działań, kradzieży, wykroczeń karnych związanych z handlem narkotykami itp. Charakter popełnionego wykroczenia karnego wpływa na sposób realizacji czynności bezprawnych. W przypadku wykroczeń karnych popełnionych przez nieletnich zwykle nie jest typowe wstępne przygotowanie, a także podjęcie działań w celu ukrycia śladów. W przypadku popełnienia wykroczenia karnego przez grupę nieletnich odbywają się odrębne czynności przygotowawcze (podział zadań; poszukiwanie narzędzi i środków itp.). Na wybór sposobu popełnienia wykroczenia karnego mają wpływ czynniki obiektywne (zewnętrzne) i subiektywne (wewnętrzne). Czynniki obiektywne wynikają z warunków, w których popełniane jest wykroczenie karne, co wpływa na wybór metod, środków, technik nielegalnej działalności. Warunki wewnętrzne, które determinują sposób popełnienia wykroczenia karnego, zależą od osoby sprawcy: jego charakteru, temperamentu, stosunku do wartości społecznych i moralnych społeczeństwa, cech psychologicznych. W związku z tym sposób popełnienia wykroczenia karnego zależy od jego podmiotu. Jeżeli sprawcą jest nieletni, okoliczność ta warunkuje treść wszystkich elementów charakterystyki kryminalistycznej.
Keywords: Praktyka śledcza wskazuje, że najczęściej nieletni są pociągnięci do odpowiedzialności karnej za popełnianie chuligańskich działań, kradzieży, wykroczeń karnych związanych z handlem narkotykami itp. Charakter popełnionego wykroczenia karnego wpływa na sposób realizacji czynności bezprawnych. W przypadku wykroczeń karnych popełnionych przez nieletnich zwykle nie jest typowe wstępne przygotowanie, a także podjęcie działań w celu ukrycia śladów. W przypadku popełnienia wykroczenia karnego przez grupę nieletnich odbywają się odrębne czynności przygotowawcze (podział zadań; poszukiwanie narzędzi i środków itp.). Na wybór sposobu popełnienia wykroczenia karnego mają wpływ czynniki obiektywne (zewnętrzne) i subiektywne (wewnętrzne). Czynniki obiektywne wynikają z warunków, w których popełniane jest wykroczenie karne, co wpływa na wybór metod, środków, technik nielegalnej działalności. Warunki wewnętrzne, które determinują sposób popełnienia wykroczenia karnego, zależą od osoby sprawcy: jego charakteru, temperamentu, stosunku do wartości społecznych i moralnych społeczeństwa, cech psychologicznych. W związku z tym sposób popełnienia wykroczenia karnego zależy od jego podmiotu. Jeżeli sprawcą jest nieletni, okoliczność ta warunkuje treść wszystkich elementów charakterystyki kryminalistycznej.

RODZAJE WSPÓŁDZIAŁANIA ORGANÓW PAŃSTWOWYCH I INSTYTUCJI SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO W PROCESIE PRZEPROWADZENIA REFORM

Viktoriia Kinzburska

student
Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-3230-9454
Anotation. Współdziałanie ludności i władz jest obecnie kamieniem węgielnym w budowaniu współczesnych demokracji. Nie można sobie wyobrazić kraju, który byłby zgodny z zasadami demokratycznymi, w których władze nie angażują się w interakcje z ludnością lub instytucjami społecznymi. Tego rodzaju interakcja ma decydujący wpływ na rozwój zarówno państwa demokratycznego, jak i społeczeństwa obywatelskiego. Współczesne transformacje reformacyjne w zdecydowanej większości krajów wymagają stworzenia nowych mechanizmów wdrażania i zapewnienia możliwości współdziałania. Nowoczesna administracja publiczna, zarówno na szczeblu ogólnokrajowym, jak i lokalnym, musi koniecznie opierać się na potrzebach społeczeństwa i reagować na wyzwania, przed którymi stoi społeczeństwo. Badania naukowe nad kwestiami współdziałania instytucji obywatelskich i władz są istotne w każdej chwili. Współczesny stan reformatorski stosunków społeczno-politycznych wymaga jednak zaliczenia tej tematyki do najważniejszych tematów, także z punktu widzenia teoretycznego rozumienia i analizy.
Keywords: Współdziałanie ludności i władz jest obecnie kamieniem węgielnym w budowaniu współczesnych demokracji. Nie można sobie wyobrazić kraju, który byłby zgodny z zasadami demokratycznymi, w których władze nie angażują się w interakcje z ludnością lub instytucjami społecznymi. Tego rodzaju interakcja ma decydujący wpływ na rozwój zarówno państwa demokratycznego, jak i społeczeństwa obywatelskiego. Współczesne transformacje reformacyjne w zdecydowanej większości krajów wymagają stworzenia nowych mechanizmów wdrażania i zapewnienia możliwości współdziałania. Nowoczesna administracja publiczna, zarówno na szczeblu ogólnokrajowym, jak i lokalnym, musi koniecznie opierać się na potrzebach społeczeństwa i reagować na wyzwania, przed którymi stoi społeczeństwo. Badania naukowe nad kwestiami współdziałania instytucji obywatelskich i władz są istotne w każdej chwili. Współczesny stan reformatorski stosunków społeczno-politycznych wymaga jednak zaliczenia tej tematyki do najważniejszych tematów, także z punktu widzenia teoretycznego rozumienia i analizy.

USŁUGA ADMINISTRACYJNA JAKO PRZEDMIOT DZIAŁALNOŚCI CENTRÓW SERWISOWYCH MINISTERSTWA SPRAW WEWNĘTRZNYCH UKRAINY

Alexander Knyazyuk

student
Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-3292-9717
Anotation. W artykule usługa administracyjna jest uważana za przedmiot działalności centrów serwisowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy. W rezultacie autor podkreślił, że dualistyczny charakter prawny pojęcia „usługi administracyjnej jako przedmiotu działalności centrów serwisowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy” polega na tym, że działalność w zakresie świadczenia odpowiednich usług nie ogranicza się tylko do proceduralnych aspektów jej świadczenia (odbioru), a także bezpośrednio odnosi się do kwestii wewnętrznej organizacji działalności centrów serwisowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, co w konsekwencji zapewnia bezpośrednie ucieleśnienie aktywności proceduralnej w zakresie świadczenia usług administracyjnych. Zaproponowano potraktowanie przedmiotu działalności centrów serwisowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy w wymiarze globalnym jako mającego najszersze znaczenie, czyli obejmującego wszystkie bez wyjątku kierunki działania tych podmiotów. Na podstawie tego podejścia sformułowano następującą definicję pojęcia „usługi administracyjnej jako przedmiotu działalności centrów serwisowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy” jako kompleksowej kategorii prawnej o dualistycznym charakterze, która jest używana w odniesieniu do społecznie użytecznej działalności wyspecjalizowanych podmiotów, która jest przeprowadzana w celu realizacji praw, wolności i uzasadnionych interesów osób fizycznych i prawnych poprzez ucieleśnienie wyniku upoważnień centrów serwisowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy i zapewnienie warunków niezbędnych do realizacji procedur świadczenia takich usług.
Keywords: W artykule usługa administracyjna jest uważana za przedmiot działalności centrów serwisowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy. W rezultacie autor podkreślił, że dualistyczny charakter prawny pojęcia „usługi administracyjnej jako przedmiotu działalności centrów serwisowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy” polega na tym, że działalność w zakresie świadczenia odpowiednich usług nie ogranicza się tylko do proceduralnych aspektów jej świadczenia (odbioru), a także bezpośrednio odnosi się do kwestii wewnętrznej organizacji działalności centrów serwisowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, co w konsekwencji zapewnia bezpośrednie ucieleśnienie aktywności proceduralnej w zakresie świadczenia usług administracyjnych. Zaproponowano potraktowanie przedmiotu działalności centrów serwisowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy w wymiarze globalnym jako mającego najszersze znaczenie, czyli obejmującego wszystkie bez wyjątku kierunki działania tych podmiotów. Na podstawie tego podejścia sformułowano następującą definicję pojęcia „usługi administracyjnej jako przedmiotu działalności centrów serwisowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy” jako kompleksowej kategorii prawnej o dualistycznym charakterze, która jest używana w odniesieniu do społecznie użytecznej działalności wyspecjalizowanych podmiotów, która jest przeprowadzana w celu realizacji praw, wolności i uzasadnionych interesów osób fizycznych i prawnych poprzez ucieleśnienie wyniku upoważnień centrów serwisowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy i zapewnienie warunków niezbędnych do realizacji procedur świadczenia takich usług.

PAŃSTWOWA REJESTRACJA OSÓB FIZYCZNYCH-PRZEDSIĘBIORCÓW JAKO PROCEDURA ADMINISTRACYJNA

Alexander Kolotilov

student
Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-3292-9717
Anotation. Artykuł poświęcono badaniu instytucji rejestracji państwowej podmiotów gospodarczych i określeniu jej przynależności branżowej. Przeanalizowano pojęcie „rejestracji państwowej” w literaturze referencyjnej, doktrynie prawnej i ustawodawstwie Ukrainy. Stwierdzono, że analizowana koncepcja, choć nie charakteryzuje się jednolitością poglądów naukowców, jednak przy jej definiowaniu głównym znakiem jest oficjalne uznanie legalności niektórych faktów, powstanie lub ustanie praw i obowiązków, utrwalenie statusu prawnego osoby fizycznej lub prawnej. Podkreślono, że rejestracja państwowa podmiotów gospodarczych jest ważnym elementem administracyjno-prawnej regulacji działalności gospodarczej, łączącej współzależne cechy metody prawnej, formy prawnej i procedury administracyjnej. Jako metoda prawna rejestracja państwowa polega na uznaniu przez państwo faktu powstania podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, ustania jego działalności lub zmiany statusu prawnego z jednoczesnym pisemnym utrwaleniem takiego faktu w Jednolitym Rejestrze Państwowym. Jako forma prawna rejestracja państwowa znajduje przejaw w akcie administracyjnym organu rejestrowego, za pomocą którego do rejestru państwowego dokona się odpowiedniego wpisu osoby fizycznej lub prawnej.
Keywords: Artykuł poświęcono badaniu instytucji rejestracji państwowej podmiotów gospodarczych i określeniu jej przynależności branżowej. Przeanalizowano pojęcie „rejestracji państwowej” w literaturze referencyjnej, doktrynie prawnej i ustawodawstwie Ukrainy. Stwierdzono, że analizowana koncepcja, choć nie charakteryzuje się jednolitością poglądów naukowców, jednak przy jej definiowaniu głównym znakiem jest oficjalne uznanie legalności niektórych faktów, powstanie lub ustanie praw i obowiązków, utrwalenie statusu prawnego osoby fizycznej lub prawnej. Podkreślono, że rejestracja państwowa podmiotów gospodarczych jest ważnym elementem administracyjno-prawnej regulacji działalności gospodarczej, łączącej współzależne cechy metody prawnej, formy prawnej i procedury administracyjnej. Jako metoda prawna rejestracja państwowa polega na uznaniu przez państwo faktu powstania podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, ustania jego działalności lub zmiany statusu prawnego z jednoczesnym pisemnym utrwaleniem takiego faktu w Jednolitym Rejestrze Państwowym. Jako forma prawna rejestracja państwowa znajduje przejaw w akcie administracyjnym organu rejestrowego, za pomocą którego do rejestru państwowego dokona się odpowiedniego wpisu osoby fizycznej lub prawnej.

PRAKTYKA STOSOWANIA PRZEZ SĄDY ADMINISTRACYJNE PRZEPISÓW W SPRAWACH DOTYCZĄCYCH ODWOŁYWANIA SIĘ OD ORZECZEŃ, CZYNNOŚCI LUB ZANIECHANIA PAŃSTWOWEJ SŁUŻBY WYKONAWCZEJ

Vita Kononets

kandydat nauk prawnych, docent, docent Katedry Prawa Administracyjnego, Postępowania i Działalności Administracyjnej
Dniepropetrowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Dniepr, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-4433-3731
Anotation. Artykuł poświęcono badaniu administracyjno-prawnego zabezpieczenia egzekucji orzeczeń sądowych przez pryzmat praktyki stosowania przez sądy administracyjne przepisów w sprawach dotyczących odwoływania się od orzeczeń, czynności lub bezczynności państwowej służby wykonawczej. Reformy zachodzące w społeczeństwie ukraińskim spowodowały aktywną aktywność ludzi, a ludzie starają się brać bezpośredni udział w rozwiązywaniu problemów dotyczących ich wspólnych interesów, w szczególności w zakresie wykonywania orzeczeń sądowych. Jednak pomimo znaczenia takich praw politycznych obowiązujące przepisy nadal nie zapewniają odpowiedniej ochrony praw obywateli do sprawiedliwego postępowania sądowego i egzekwowania orzeczeń sądowych. Przepisy te są często ograniczone lub nawet naruszane. Konieczne jest przeprowadzenie kompleksowego badania kolejności wykonywania orzeczeń sądowych jako odmiany orzeczenia sądowego; dalszy rozwój wykonalności teorii orzeczeń sądowych we współczesnych procedurach administracyjnych; uwzględnienie najnowszych osiągnięć nauki, prawo postępowania administracyjnego wymaga przeglądu; zrozumienie istoty i treści stosunku prawnego na etapie wykonania decyzji; bierne wykonywanie przez Ukrainę czynności sądowych doprowadziło do praktyki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, która określa trzy główne aspekty przymusowego wykonania orzeczeń: jeśli orzeczenie sądu oznacza prawo do przymusowego wykonania orzeczenia sądu, jest ono iluzoryczne i skuteczne; przy szczegółowym ustalaniu gwarancji proceduralnych, świadczonych przez strony do rzetelnego procesu sądowego, nie zapewni to ochronę wykonania orzeczenia; każde wykonanie orzeczenia powinno być traktowane jako część „procesu sądowego”.
Keywords: Artykuł poświęcono badaniu administracyjno-prawnego zabezpieczenia egzekucji orzeczeń sądowych przez pryzmat praktyki stosowania przez sądy administracyjne przepisów w sprawach dotyczących odwoływania się od orzeczeń, czynności lub bezczynności państwowej służby wykonawczej. Reformy zachodzące w społeczeństwie ukraińskim spowodowały aktywną aktywność ludzi, a ludzie starają się brać bezpośredni udział w rozwiązywaniu problemów dotyczących ich wspólnych interesów, w szczególności w zakresie wykonywania orzeczeń sądowych. Jednak pomimo znaczenia takich praw politycznych obowiązujące przepisy nadal nie zapewniają odpowiedniej ochrony praw obywateli do sprawiedliwego postępowania sądowego i egzekwowania orzeczeń sądowych. Przepisy te są często ograniczone lub nawet naruszane. Konieczne jest przeprowadzenie kompleksowego badania kolejności wykonywania orzeczeń sądowych jako odmiany orzeczenia sądowego; dalszy rozwój wykonalności teorii orzeczeń sądowych we współczesnych procedurach administracyjnych; uwzględnienie najnowszych osiągnięć nauki, prawo postępowania administracyjnego wymaga przeglądu; zrozumienie istoty i treści stosunku prawnego na etapie wykonania decyzji; bierne wykonywanie przez Ukrainę czynności sądowych doprowadziło do praktyki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, która określa trzy główne aspekty przymusowego wykonania orzeczeń: jeśli orzeczenie sądu oznacza prawo do przymusowego wykonania orzeczenia sądu, jest ono iluzoryczne i skuteczne; przy szczegółowym ustalaniu gwarancji proceduralnych, świadczonych przez strony do rzetelnego procesu sądowego, nie zapewni to ochronę wykonania orzeczenia; każde wykonanie orzeczenia powinno być traktowane jako część „procesu sądowego”.

ADMINISTRACYJNY CHARAKTER OCENY KWALIFIKACJI SĘDZIÓW NA UKRAINIE

Elena Kuzmishina

student
Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6644-6625
Anotation. Celem artykułu jest, aby na podstawie obowiązujących przepisów prawa w zakresie działalności sędziów na Ukrainie, stanowiska praktyków i naukowców w dziedzinie prawa administracyjnego, statystycznej działalności organów administracji sędziowskiej, określić i przeanalizować administracyjny charakter oceny kwalifikacji sędziów na Ukrainie. Artykuł ujawnia istotę oceny kwalifikacji sędziów na Ukrainie. Stwierdzono, że administracyjny charakter oceny kwalifikacji sędziów na Ukrainie wyraża się poprzez zadania i zasady oceny kwalifikacji, ustawowo gwarantowane kryteria sędziego (kandydata), status prawny podmiotów administracji sędziowskiej oraz procedury i narzędzia oceny kwalifikacji. Ogólny administracyjny charakter oceny kwalifikacji sędziów na Ukrainie polega na ustanowieniu i realizacji publicznego procesu prawnego weryfikacji sędziego (kandydata) kryteriów uczciwości, kompetencji i etyki zawodowej, przeprowadzanych przez władze jednostek samorządu sędziowskiego z zachowaniem warunków procedury prawnej i metodologii organizacyjnej.
Keywords: Celem artykułu jest, aby na podstawie obowiązujących przepisów prawa w zakresie działalności sędziów na Ukrainie, stanowiska praktyków i naukowców w dziedzinie prawa administracyjnego, statystycznej działalności organów administracji sędziowskiej, określić i przeanalizować administracyjny charakter oceny kwalifikacji sędziów na Ukrainie. Artykuł ujawnia istotę oceny kwalifikacji sędziów na Ukrainie. Stwierdzono, że administracyjny charakter oceny kwalifikacji sędziów na Ukrainie wyraża się poprzez zadania i zasady oceny kwalifikacji, ustawowo gwarantowane kryteria sędziego (kandydata), status prawny podmiotów administracji sędziowskiej oraz procedury i narzędzia oceny kwalifikacji. Ogólny administracyjny charakter oceny kwalifikacji sędziów na Ukrainie polega na ustanowieniu i realizacji publicznego procesu prawnego weryfikacji sędziego (kandydata) kryteriów uczciwości, kompetencji i etyki zawodowej, przeprowadzanych przez władze jednostek samorządu sędziowskiego z zachowaniem warunków procedury prawnej i metodologii organizacyjnej.

POJĘCIE I ISTOTA ZASKARŻENIA UCHWAŁ O NAŁOŻENIU EGZEKUCJI ADMINISTRACYJNYCH W SĄDACH POWSZECHNEJ JURYSDYKCJI NA UKRAINIE

Tatiana Kuskova

studentka
Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-0934-0645
Anotation. Znaczenie artykułu polega na tym, że Ukraina jest państwem prawnym, demokratycznym i społecznym, co jest odpowiednio przewidziano w systemie prawnym naszego państwa, znacząca rola należy do odpowiedzialności administracyjnej jako głównego środka przymusu administracyjnego, który jest używany do zapewnienia praw i wolności obywateli, ustroju konstytucyjnego, porządku prawnego, w szczególności bezpieczeństwa ruchu drogowego, prawa własności, zapobiegania wykroczeniom, poszanowania praw, honoru i godności innych obywateli, do zasad wspólnego zamieszkania, sumiennego wykonywania swoich obowiązków, odpowiedzialności wobec społeczeństwa. W artykule ujawniono i podsumowano, że istotą odwołania się od nakazów sądowych w sądach powszechnych jest wymierzenie sprawiedliwości przez sądy pierwszej instancji i sądy apelacyjne, gdy wspólna wola (prawo zwyczajowe) musi zrekompensować subiektywną wolę podmiotu, który sporządził protokół o postępowaniu administracyjnym, poprzez jego obiektywną, uczciwą weryfikację. Wyjaśniono, że orzeczenie o równoczesnym nałożeniu głównej i dodatkowej opłaty administracyjnej może być zaskarżone z wyboru osoby, wobec której zostało wydane, lub pokrzywdzonego w trybie ustalonym w celu odwołania się od głównej lub dodatkowej opłaty.
Keywords: Znaczenie artykułu polega na tym, że Ukraina jest państwem prawnym, demokratycznym i społecznym, co jest odpowiednio przewidziano w systemie prawnym naszego państwa, znacząca rola należy do odpowiedzialności administracyjnej jako głównego środka przymusu administracyjnego, który jest używany do zapewnienia praw i wolności obywateli, ustroju konstytucyjnego, porządku prawnego, w szczególności bezpieczeństwa ruchu drogowego, prawa własności, zapobiegania wykroczeniom, poszanowania praw, honoru i godności innych obywateli, do zasad wspólnego zamieszkania, sumiennego wykonywania swoich obowiązków, odpowiedzialności wobec społeczeństwa. W artykule ujawniono i podsumowano, że istotą odwołania się od nakazów sądowych w sądach powszechnych jest wymierzenie sprawiedliwości przez sądy pierwszej instancji i sądy apelacyjne, gdy wspólna wola (prawo zwyczajowe) musi zrekompensować subiektywną wolę podmiotu, który sporządził protokół o postępowaniu administracyjnym, poprzez jego obiektywną, uczciwą weryfikację. Wyjaśniono, że orzeczenie o równoczesnym nałożeniu głównej i dodatkowej opłaty administracyjnej może być zaskarżone z wyboru osoby, wobec której zostało wydane, lub pokrzywdzonego w trybie ustalonym w celu odwołania się od głównej lub dodatkowej opłaty.

BEZPIECZEŃSTWO FINANSOWE PAŃSTWA JAKO PRZEDMIOT REGULACJI ADMINISTRACYJNO-PRAWNEJ

Vadim Luh

student
Instytutu Naukowo-Badawczego Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-8285-7312
Anotation. Artykuł poświęcono problematyce badania istoty pojęcia „bezpieczeństwo finansowe państwa”. Podkreślono, że potrzeba znaczącej aktualizacji regulacji administracyjno-prawnych w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa finansowego Ukrainy wiąże się nie tylko z wymogami społeczeństwa, ale także z koniecznością aktualizacji administracji publicznej w kontekście wymogów konstytucyjnych i zasad, zgodnie z którymi bezpieczeństwo gospodarki narodowej jest jednym z priorytetowych kierunków polityki publicznej, a zapewnienie bezpieczeństwa gospodarczego jest najważniejszą funkcją Państwa. Przeanalizowano treść pojęć „bezpieczeństwo”, „bezpieczeństwo państwa”, „bezpieczeństwo narodowe” i stwierdzono, że pomimo różnorodności definicji autorskich pojęcia „bezpieczeństwo narodowe”, prawie większość z nich opiera się na takiej kategorii jak „ochrona żywotnych interesów”, która jest cechą kwalifikującą. Na podstawie analizy źródeł naukowych i ustawodawstwa Ukrainy ustalono, że bezpieczeństwo finansowe państwa jest składnikiem bezpieczeństwa gospodarczego i elementem bezpieczeństwa narodowego i można je rozpatrywać w wąskim i szerokim znaczeniu.
Keywords: Artykuł poświęcono problematyce badania istoty pojęcia „bezpieczeństwo finansowe państwa”. Podkreślono, że potrzeba znaczącej aktualizacji regulacji administracyjno-prawnych w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa finansowego Ukrainy wiąże się nie tylko z wymogami społeczeństwa, ale także z koniecznością aktualizacji administracji publicznej w kontekście wymogów konstytucyjnych i zasad, zgodnie z którymi bezpieczeństwo gospodarki narodowej jest jednym z priorytetowych kierunków polityki publicznej, a zapewnienie bezpieczeństwa gospodarczego jest najważniejszą funkcją Państwa. Przeanalizowano treść pojęć „bezpieczeństwo”, „bezpieczeństwo państwa”, „bezpieczeństwo narodowe” i stwierdzono, że pomimo różnorodności definicji autorskich pojęcia „bezpieczeństwo narodowe”, prawie większość z nich opiera się na takiej kategorii jak „ochrona żywotnych interesów”, która jest cechą kwalifikującą. Na podstawie analizy źródeł naukowych i ustawodawstwa Ukrainy ustalono, że bezpieczeństwo finansowe państwa jest składnikiem bezpieczeństwa gospodarczego i elementem bezpieczeństwa narodowego i można je rozpatrywać w wąskim i szerokim znaczeniu.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ DYSCYPLINARNA PRACOWNIKÓW PAŃSTWOWEGO BIURA ŚLEDCZEGO: STOSUNEK DO INNYCH RODZAJÓW ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ

Andriy Maksymovych

aspirant Laboratorium Naukowego ds. Problematyki Działalności Prewencyjnej i Zapobiegania Korupcji
Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-0279-2991
Anotation. W artykule przeanalizowano przepisy naukowe i regulacyjne dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej pracowników Państwowego Biura Śledczego, w szczególności przeprowadzono analizę porównawczą odpowiedzialności dyscyplinarnej pracowników Państwowego Biura Śledczego z innymi rodzajami odpowiedzialności prawnej, co umożliwiło analizę istoty prawnej i charakterystycznych cech tego rodzaju odpowiedzialności, a także podkreślenie konkretnych podstaw, zgodnie z którymi należy odróżnić ją od innych rodzajów odpowiedzialności prawnej w celu wyeliminowania możliwych przejawów „mieszania” lub bezpodstawnego ich identyfikowania. W wyniku badania stosunku odpowiedzialności dyscyplinarnej pracowników Państwowego Biura Śledczego do innych rodzajów odpowiedzialności prawnej (administracyjnej, karnej, cywilno-prawnej) wnioskowano o niezależnym, szczególnym, specyficznym charakterze odpowiedzialności dyscyplinarnej pracowników Państwowego Biura Śledczego z zestawu własnych podstaw normatywnych, faktycznych i procesowych, które umożliwiają rozróżnienie rodzajów odpowiedzialności. Sformułowano szereg cech odpowiedzialności dyscyplinarnej pracowników Państwowego Biura Śledczego, które odróżniają ją od innych rodzajów odpowiedzialności prawnej.
Keywords: W artykule przeanalizowano przepisy naukowe i regulacyjne dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej pracowników Państwowego Biura Śledczego, w szczególności przeprowadzono analizę porównawczą odpowiedzialności dyscyplinarnej pracowników Państwowego Biura Śledczego z innymi rodzajami odpowiedzialności prawnej, co umożliwiło analizę istoty prawnej i charakterystycznych cech tego rodzaju odpowiedzialności, a także podkreślenie konkretnych podstaw, zgodnie z którymi należy odróżnić ją od innych rodzajów odpowiedzialności prawnej w celu wyeliminowania możliwych przejawów „mieszania” lub bezpodstawnego ich identyfikowania. W wyniku badania stosunku odpowiedzialności dyscyplinarnej pracowników Państwowego Biura Śledczego do innych rodzajów odpowiedzialności prawnej (administracyjnej, karnej, cywilno-prawnej) wnioskowano o niezależnym, szczególnym, specyficznym charakterze odpowiedzialności dyscyplinarnej pracowników Państwowego Biura Śledczego z zestawu własnych podstaw normatywnych, faktycznych i procesowych, które umożliwiają rozróżnienie rodzajów odpowiedzialności. Sformułowano szereg cech odpowiedzialności dyscyplinarnej pracowników Państwowego Biura Śledczego, które odróżniają ją od innych rodzajów odpowiedzialności prawnej.

CECHY NOWOCZESNEJ UMOWY DOSTAWY

Yulia Mamchenko

student
Międzyregionalnej Akademii Zarządzania Personelem (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1589-9728
Anotation. Znaczenie artykułu polega na tym, że umowa dostawy jest jednym z rodzajów umów regulujących zobowiązania do przeniesienia własności. Wyjaśnia to szerokie zastosowanie umowy dostawy w obrocie nieruchomościami. Obecnie obowiązujące przepisy w różny sposób określają treść umowy dostawy. Tak więc Kodeks Cywilny Ukrainy traktuje ją jako rodzaj umowy sprzedaży. Ale Kodeks Gospodarczy Ukrainy traktuje dostawę jako odrębny, niezależny rodzaj umowy, która jest główną formą logistyki i sprzedaży produktów do celów produkcyjnych i technicznych oraz produktów konsumpcyjnych zarówno własnej produkcji, jak i zakupionych od innych podmiotów gospodarczych. Ustalono, że umowa kontraktacji produktów rolnych ma następujące cechy: konkretny przedmiot – produkty rolne, cechy składu podmiotowego, cechy treści umowy (powierzenie stronom określonych obowiązków). Podział na odrębną grupę umów zawieranych na podstawie zamówienia publicznego jest możliwy zgodnie z takim kryterium, jak cechy umowy, cechy składu podmiotowego. W związku z tym analiza teorii, prawa i praktyki pozwala nam zdefiniować umowę dostawy jako umowę podmiotów gospodarczych, na mocy której jedna strona (dostawca) przenosi na własność drugiej strony (nabywcy) towar w celu jego wykorzystania w działalności gospodarczej lub w innych celach niezwiązanych z użytkowaniem osobistym, rodzinnym, domowym lub podobnym, natomiast druga strona zobowiązuje się przyjąć i zapłacić za taki towar.
Keywords: Znaczenie artykułu polega na tym, że umowa dostawy jest jednym z rodzajów umów regulujących zobowiązania do przeniesienia własności. Wyjaśnia to szerokie zastosowanie umowy dostawy w obrocie nieruchomościami. Obecnie obowiązujące przepisy w różny sposób określają treść umowy dostawy. Tak więc Kodeks Cywilny Ukrainy traktuje ją jako rodzaj umowy sprzedaży. Ale Kodeks Gospodarczy Ukrainy traktuje dostawę jako odrębny, niezależny rodzaj umowy, która jest główną formą logistyki i sprzedaży produktów do celów produkcyjnych i technicznych oraz produktów konsumpcyjnych zarówno własnej produkcji, jak i zakupionych od innych podmiotów gospodarczych. Ustalono, że umowa kontraktacji produktów rolnych ma następujące cechy: konkretny przedmiot – produkty rolne, cechy składu podmiotowego, cechy treści umowy (powierzenie stronom określonych obowiązków). Podział na odrębną grupę umów zawieranych na podstawie zamówienia publicznego jest możliwy zgodnie z takim kryterium, jak cechy umowy, cechy składu podmiotowego. W związku z tym analiza teorii, prawa i praktyki pozwala nam zdefiniować umowę dostawy jako umowę podmiotów gospodarczych, na mocy której jedna strona (dostawca) przenosi na własność drugiej strony (nabywcy) towar w celu jego wykorzystania w działalności gospodarczej lub w innych celach niezwiązanych z użytkowaniem osobistym, rodzinnym, domowym lub podobnym, natomiast druga strona zobowiązuje się przyjąć i zapłacić za taki towar.

POJĘCIE I TREŚĆ ADMINISTRACYJNO-PRAWNEGO ZABEZPIECZENIA PRAW I WOLNOŚCI CZŁOWIEKA I OBYWATELA W WARUNKACH KONFLIKTÓW ZBROJNYCH NA UKRAINIE

Olena Makhmurova-Dyshliuk

kandydat nauk prawnych, doktorant
Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-0969-8797
Anotation. Znaczenie artykułu polega na tym, że osoba, jej życie, zdrowie, honor i godność są uznawane przez państwo ukraińskie za najwyższą wartość. Jednocześnie i w warunkach wojny, konfliktów zbrojnych i stanów wyjątkowych te naturalne cnoty również nie mogą zostać naruszone. Wymienione prawa i wolności są naturalne i nie są negatywne. Ponadto państwo Ukraina jest zobowiązana do zapewnienia praw i wolności swoich obywateli i na okupowanych terytoriach środkami polityczno-dyplomatycznymi i przy pomocy wywiadu wojskowego. Praktycznie można argumentować, że wszyscy obywatele Ukrainy w takim czy innym stopniu, bezpośrednio lub pośrednio dotknięci konfliktem zbrojnym po ataku na naszą ziemię wojsk rosyjsko-terrorystycznych, a rozwiązanie ich problemów w dużym stopniu spoczywa na barkach różnych podmiotów administracji publicznej, które prowadzą swoją działalność na podstawie norm prawa administracyjnego. W artykule sformułowano koncepcję i ujawniono treść, administracyjno-prawne zabezpieczenie praw człowieka w warunkach konfliktu zbrojnego na Ukrainie.
Keywords: Znaczenie artykułu polega na tym, że osoba, jej życie, zdrowie, honor i godność są uznawane przez państwo ukraińskie za najwyższą wartość. Jednocześnie i w warunkach wojny, konfliktów zbrojnych i stanów wyjątkowych te naturalne cnoty również nie mogą zostać naruszone. Wymienione prawa i wolności są naturalne i nie są negatywne. Ponadto państwo Ukraina jest zobowiązana do zapewnienia praw i wolności swoich obywateli i na okupowanych terytoriach środkami polityczno-dyplomatycznymi i przy pomocy wywiadu wojskowego. Praktycznie można argumentować, że wszyscy obywatele Ukrainy w takim czy innym stopniu, bezpośrednio lub pośrednio dotknięci konfliktem zbrojnym po ataku na naszą ziemię wojsk rosyjsko-terrorystycznych, a rozwiązanie ich problemów w dużym stopniu spoczywa na barkach różnych podmiotów administracji publicznej, które prowadzą swoją działalność na podstawie norm prawa administracyjnego. W artykule sformułowano koncepcję i ujawniono treść, administracyjno-prawne zabezpieczenie praw człowieka w warunkach konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

GŁÓWNE KIERUNKI ADMINISTRACYJNO-PRAWNEJ REGULACJI DZIAŁALNOŚCI WYŻSZEGO SĄDU ANTYKORUPCYJNEGO

Yaroslav Nikityuk

aspirant Katedry Prawa Policyjnego
Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-8367-8516
Anotation. Badane są przesłanki i konieczność wprowadzenia zmian i uzupełnień do Ustawy Ukrainy „O Wyższym Sądzie Antykorupcyjnym”. Analizowana jest treść takich obszarów administracyjno-prawnych regulacji działalności Wyższego Sądu Antykorupcyjnego, jak organizacja działalności, zapewnienie wymiaru sprawiedliwości, walka z korupcją, zapewnienie niezależności, wsparcie kadrowe, zapewnienie informacji, prowadzenie dokumentacji, praca księgoworejestracyjna i statystyczna, zapewnienie kontroli dostępu, harmonogram pracy, dyscyplina służbowa, zabezpieczenie finansowe, zasobowe, logistyczne i inne. Określono problemy istniejące w sferze administracyjno-prawnej regulacji działalności Wyższego Sądu Antykorupcyjnego i których rozwiązanie jest warunkiem koniecznym do jego dalszego pomyślnego rozwoju. Stwierdzono, że nieuzasadnione przeciągnięcie procesu administracyjno-prawnego uregulowania problematycznych kwestii, które powstają w procesie funkcjonowania Wyższego Sądu Antykorupcyjnego.
Keywords: Badane są przesłanki i konieczność wprowadzenia zmian i uzupełnień do Ustawy Ukrainy „O Wyższym Sądzie Antykorupcyjnym”. Analizowana jest treść takich obszarów administracyjno-prawnych regulacji działalności Wyższego Sądu Antykorupcyjnego, jak organizacja działalności, zapewnienie wymiaru sprawiedliwości, walka z korupcją, zapewnienie niezależności, wsparcie kadrowe, zapewnienie informacji, prowadzenie dokumentacji, praca księgoworejestracyjna i statystyczna, zapewnienie kontroli dostępu, harmonogram pracy, dyscyplina służbowa, zabezpieczenie finansowe, zasobowe, logistyczne i inne. Określono problemy istniejące w sferze administracyjno-prawnej regulacji działalności Wyższego Sądu Antykorupcyjnego i których rozwiązanie jest warunkiem koniecznym do jego dalszego pomyślnego rozwoju. Stwierdzono, że nieuzasadnione przeciągnięcie procesu administracyjno-prawnego uregulowania problematycznych kwestii, które powstają w procesie funkcjonowania Wyższego Sądu Antykorupcyjnego.

CECHY TYMCZASOWEGO WYŁĄCZENIA SĘDZIEGO W WYKONYWANIU WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI: DOŚWIADCZENIE ZAGRANICZNE

Marianna Orlova

asystent sędziego
Peczerskiego Sądu Rejonowego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-9535-7533
Anotation. W artykule omówiono cechy tymczasowego wyłączenia sędziego w wykonywaniu wymiaru sprawiedliwości: doświadczenie zagraniczne. Określono istotę czasowego wyłączenia sędziego w wykonywaniu wymiaru sprawiedliwości w Niemczech, Francji, Portugalii i na Litwie. Zaznaczono cechy prawne określające czasowe zawieszenie sędziego w wymiarze sprawiedliwości. Stwierdzono, że ukraińskie ustawodawstwo odzwierciedla światowy trend rezygnacji sędziów w związku z postępowaniem karnym. Zaznaczono, że decyzja o wyłączenie sędziów, zdaniem sędziów, została przypisana do uprawnień organu pozasądowego. W tym przypadku procedura odwoływania sędziego, która jest stosowana jako sankcja, jest przeprowadzana w ramach postępowania dyscyplinarnego, jest ona powszechna w przypadku stosowania wszelkiego rodzaju postępowań dyscyplinarnych. Ustalono, że sędziowie mogą być pociągnięci do różnych rodzajów odpowiedzialności prawnej: dyscyplinarnej, cywilnej, karnej i administracyjnej. Jednocześnie pociąganie sędziów do odpowiedzialności cywilnej, karnej lub administracyjnej jest dość rzadkim zjawiskiem i jest stosowane w niezwykle trudnych sprawach. A pociąganie sędziów do odpowiedzialności dyscyplinarnej to właśnie mechanizm kontroli, który pozwala najskuteczniej i najskuteczniej reagować na ich naruszenia.
Keywords: W artykule omówiono cechy tymczasowego wyłączenia sędziego w wykonywaniu wymiaru sprawiedliwości: doświadczenie zagraniczne. Określono istotę czasowego wyłączenia sędziego w wykonywaniu wymiaru sprawiedliwości w Niemczech, Francji, Portugalii i na Litwie. Zaznaczono cechy prawne określające czasowe zawieszenie sędziego w wymiarze sprawiedliwości. Stwierdzono, że ukraińskie ustawodawstwo odzwierciedla światowy trend rezygnacji sędziów w związku z postępowaniem karnym. Zaznaczono, że decyzja o wyłączenie sędziów, zdaniem sędziów, została przypisana do uprawnień organu pozasądowego. W tym przypadku procedura odwoływania sędziego, która jest stosowana jako sankcja, jest przeprowadzana w ramach postępowania dyscyplinarnego, jest ona powszechna w przypadku stosowania wszelkiego rodzaju postępowań dyscyplinarnych. Ustalono, że sędziowie mogą być pociągnięci do różnych rodzajów odpowiedzialności prawnej: dyscyplinarnej, cywilnej, karnej i administracyjnej. Jednocześnie pociąganie sędziów do odpowiedzialności cywilnej, karnej lub administracyjnej jest dość rzadkim zjawiskiem i jest stosowane w niezwykle trudnych sprawach. A pociąganie sędziów do odpowiedzialności dyscyplinarnej to właśnie mechanizm kontroli, który pozwala najskuteczniej i najskuteczniej reagować na ich naruszenia.

NORMATYWNE I PRAWNE ZABEZPIECZENIE DZIAŁALNOŚCI ADMINISTRACYJNEJ PAŃSTWOWEJ SŁUŻBY MIGRACYJNEJ UKRAINY

Vladimir Repelo

adiunkt
Dniepropetrowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Dniepr, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-7610-3319
Anotation. Artykuł określa ramy normatywne i prawne, których normy określają podstawy działalności Państwowej Służby Migracyjnej Ukrainy. Należy zauważyć, że Państwowa Służba Migracyjna Ukrainy jest centralnym organem władzy wykonawczej, a zatem jej działalność jest uregulowana przepisami dotyczącymi działalności organów władzy państwowej. Wskazano, iż akty prawne można klasyfikować według ich statusu (Konstytucja, Ustawy, regulaminy) lub aktów określających ogólny status służby oraz zgodnie z kierunkami działalności (przeciwdziałanie nielegalnej imigracji, usługi zakończenia i nabycia obywatelstwa, rejestracja miejsca zamieszkania i ochrony socjalnej osób bezdomnych i dzieci bezdomnych, polityka publiczna wobec cudzoziemców i bezpaństwowców, uchodźców i osób wymagających dodatkowej lub tymczasowej ochrony, pociągnięcie przestępców do odpowiedzialności administracyjnej).
Keywords: Artykuł określa ramy normatywne i prawne, których normy określają podstawy działalności Państwowej Służby Migracyjnej Ukrainy. Należy zauważyć, że Państwowa Służba Migracyjna Ukrainy jest centralnym organem władzy wykonawczej, a zatem jej działalność jest uregulowana przepisami dotyczącymi działalności organów władzy państwowej. Wskazano, iż akty prawne można klasyfikować według ich statusu (Konstytucja, Ustawy, regulaminy) lub aktów określających ogólny status służby oraz zgodnie z kierunkami działalności (przeciwdziałanie nielegalnej imigracji, usługi zakończenia i nabycia obywatelstwa, rejestracja miejsca zamieszkania i ochrony socjalnej osób bezdomnych i dzieci bezdomnych, polityka publiczna wobec cudzoziemców i bezpaństwowców, uchodźców i osób wymagających dodatkowej lub tymczasowej ochrony, pociągnięcie przestępców do odpowiedzialności administracyjnej).

RETROSPEKTYWA PRZECIWDZIAŁANIA HANDLOWI LUDŹMI

Dmytro Rusnak

aspirant Katedry Działalności Operacyjno-Poszukiwawczej
Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-8388-8786
Anotation. Pilność kwestii przeciwdziałania handlowi ludźmi jest potwierdzona, ponieważ taka nielegalna działalność niszczy losy milionów ludzi na całym świecie, a to wskazuje na potrzebę opracowania nowoczesnej strategii rozwiązania tego problemu. Aby to zrobić, niezwykle ważne jest, aby wziąć pod uwagę istniejące doświadczenia w walce z tym złem zdobyte w różnych czasach na poziomie krajowym i międzynarodowym. Mając to na uwadze, artykuł ma na celu podkreślenie retrospektywy przeciwdziałania handlowi ludźmi w celu dalszego doskonalenia organizacyjnych i prawnych podstaw działania organów ścigania i innych instytucji w tej dziedzinie. Podstawę metodologiczną badania stanowi dialektyczne podejście do analizy sytuacji na Ukrainie i na świecie. Podczas jego przeprowadzania stosuje się system metod poznania naukowego, w szczególności logiki formalnej (abstrakcja, analogia, dedukcja, indukcja, synteza) w celu szczegółowego wyjaśnienia treści rozważanych pytań; metoda analizy systemowej – w celu określenia kierunków wdrażania innowacyjnych podejść do rozwiązania problemu; teoretyczna – w badaniu literatury naukowej i dydaktycznej; modelowanie w badaniu niektórych obiektów za pomocą modelowania ich poszczególnych aspektów.
Keywords: Pilność kwestii przeciwdziałania handlowi ludźmi jest potwierdzona, ponieważ taka nielegalna działalność niszczy losy milionów ludzi na całym świecie, a to wskazuje na potrzebę opracowania nowoczesnej strategii rozwiązania tego problemu. Aby to zrobić, niezwykle ważne jest, aby wziąć pod uwagę istniejące doświadczenia w walce z tym złem zdobyte w różnych czasach na poziomie krajowym i międzynarodowym. Mając to na uwadze, artykuł ma na celu podkreślenie retrospektywy przeciwdziałania handlowi ludźmi w celu dalszego doskonalenia organizacyjnych i prawnych podstaw działania organów ścigania i innych instytucji w tej dziedzinie. Podstawę metodologiczną badania stanowi dialektyczne podejście do analizy sytuacji na Ukrainie i na świecie. Podczas jego przeprowadzania stosuje się system metod poznania naukowego, w szczególności logiki formalnej (abstrakcja, analogia, dedukcja, indukcja, synteza) w celu szczegółowego wyjaśnienia treści rozważanych pytań; metoda analizy systemowej – w celu określenia kierunków wdrażania innowacyjnych podejść do rozwiązania problemu; teoretyczna – w badaniu literatury naukowej i dydaktycznej; modelowanie w badaniu niektórych obiektów za pomocą modelowania ich poszczególnych aspektów.

PROFESJONALNE SZKOLENIE NOWOCZESNYCH POLICJANTÓW NA UKRAINIE: STRUKTURA I SKUTECZNOŚĆ REALIZACJI

Ivan Seredynsky

student
Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-8086-9448
Anotation. Artykuł naukowy poświęcony jest zagadnieniu szkolenia zawodowego współczesnych policjantów na Ukrainie. Autor zauważył, że obecnie w ramach ogólnych tendencji integracyjnych zachodzi proces wejścia Ukrainy w przestrzeń szkolnictwa policyjnego; w Europie powstaje nowy system edukacji policyjnej, a Ukraina staje się pełnoprawnym uczestnikiem tego systemu. Ustalono również, że w tej drodze jednym z głównych zadań jest poprawa jakości kształcenia zawodowego funkcjonariuszy policji – szefów służb policyjnych, badanie, postrzeganie i stosowanie pozytywnych doświadczeń pedagogicznych zdobytych przez system edukacji i szkolenia zawodowego personelu organów ścigania. Podkreślono, że w ostatnim czasie szkolenie zawodowe zagranicznych krajów charakteryzuje się procesami integracyjnymi, dążeniem do wspólnego rozwiązywania niektórych problemów związanych z tworzeniem skutecznego modelu szkolenia personelu policyjnego.
Keywords: Artykuł naukowy poświęcony jest zagadnieniu szkolenia zawodowego współczesnych policjantów na Ukrainie. Autor zauważył, że obecnie w ramach ogólnych tendencji integracyjnych zachodzi proces wejścia Ukrainy w przestrzeń szkolnictwa policyjnego; w Europie powstaje nowy system edukacji policyjnej, a Ukraina staje się pełnoprawnym uczestnikiem tego systemu. Ustalono również, że w tej drodze jednym z głównych zadań jest poprawa jakości kształcenia zawodowego funkcjonariuszy policji – szefów służb policyjnych, badanie, postrzeganie i stosowanie pozytywnych doświadczeń pedagogicznych zdobytych przez system edukacji i szkolenia zawodowego personelu organów ścigania. Podkreślono, że w ostatnim czasie szkolenie zawodowe zagranicznych krajów charakteryzuje się procesami integracyjnymi, dążeniem do wspólnego rozwiązywania niektórych problemów związanych z tworzeniem skutecznego modelu szkolenia personelu policyjnego.

KRYMINALISTYCZNA CHARAKTERYSTYKA NIELEGALNEGO PRZEJĘCIA POJAZDU

Viktoria Siedakova

adiunkt Katedry Postępowania Karnego
Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1966-7912
Anotation. Nielegalne przejęcie pojazdów ma duże zagrożenie społeczne, którego treść z jednej strony wynika z naruszenia bezpieczeństwa ruchu i eksploatacji transportu, a z drugiej strony czyn ten narusza jedno z kluczowych praw konstytucyjnych osoby i obywatela – prawo własności. Publiczne niebezpieczeństwo tego przestępstwa wynika z niekontrolowanego używania pojazdów jako źródeł zwiększonego zagrożenia, co często prowadzi do popełnienia innych przestępstw transportowych. Charakterystyczne jest, że przestępstwa te bardzo często popełniają osoby znajdujące się w stanie nietrzeźwości, które są pozbawione lub w ogóle nie posiadają uprawnień do kierowania pojazdami, nieletnie. Osoby te z reguły nie są w stanie wykonywać w ruchu drogowym niezbędnych funkcji kierowania pojazdem, szczególnie w trudnych warunkach drogowych. Znaczna część nielegalnych przejęć pojazdów odbywa się pod przykrywką zorganizowanych grup przestępczych o jasnej hierarchicznej strukturze z podziałem ról, połączeniami transgranicznymi, wysokim poziomem specjalizacji i wyposażeniem logistycznym.
Keywords: Nielegalne przejęcie pojazdów ma duże zagrożenie społeczne, którego treść z jednej strony wynika z naruszenia bezpieczeństwa ruchu i eksploatacji transportu, a z drugiej strony czyn ten narusza jedno z kluczowych praw konstytucyjnych osoby i obywatela – prawo własności. Publiczne niebezpieczeństwo tego przestępstwa wynika z niekontrolowanego używania pojazdów jako źródeł zwiększonego zagrożenia, co często prowadzi do popełnienia innych przestępstw transportowych. Charakterystyczne jest, że przestępstwa te bardzo często popełniają osoby znajdujące się w stanie nietrzeźwości, które są pozbawione lub w ogóle nie posiadają uprawnień do kierowania pojazdami, nieletnie. Osoby te z reguły nie są w stanie wykonywać w ruchu drogowym niezbędnych funkcji kierowania pojazdem, szczególnie w trudnych warunkach drogowych. Znaczna część nielegalnych przejęć pojazdów odbywa się pod przykrywką zorganizowanych grup przestępczych o jasnej hierarchicznej strukturze z podziałem ról, połączeniami transgranicznymi, wysokim poziomem specjalizacji i wyposażeniem logistycznym.

POJĘCIE ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ E-ZARZĄDZANIA SĄDOWNICTWEM NA UKRAINIE

Alexey Tereshchenko

student
Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-0145-7251
Anotation. Znaczenie tego artykułu polega na tym, że do tej pory informatyzacja społeczeństwa we wszystkich obszarach stosunków publicznych zachodzi w dość szybkim tempie, więc sfera sądowa nie jest wyjątkiem od tej reguły. Automatyzacja procesów sądowych za pośrednictwem światowej sieci Internet i narzędzia komunikacji mobilnej stały się już codziennością dla Wielkiej Brytanii, więc rozwój i wdrożenie publicznej administracji elektronicznego zarządzania sądownictwem na Ukrainie jest zdecydowanie obowiązkowym procesem. Celem artykułu jest ujawnienie pojęcia publicznej administracji elektronicznego zarządzania sądownictwem na Ukrainie. W artykule ustalono, że publiczna administracja elektronicznego zarządzania sądownictwem na Ukrainie jest wykorzystaniem przez organy administracji publicznej wszystkich środków do organizacji otwartego, wygodnego, terminowego i skutecznego świadczenia usług sądowych za pomocą światowej globalnej sieci Internet i narzędzi komunikacji mobilnej do interakcji między obywatelami, sądownictwem i innymi organami władzy publicznej.
Keywords: Znaczenie tego artykułu polega na tym, że do tej pory informatyzacja społeczeństwa we wszystkich obszarach stosunków publicznych zachodzi w dość szybkim tempie, więc sfera sądowa nie jest wyjątkiem od tej reguły. Automatyzacja procesów sądowych za pośrednictwem światowej sieci Internet i narzędzia komunikacji mobilnej stały się już codziennością dla Wielkiej Brytanii, więc rozwój i wdrożenie publicznej administracji elektronicznego zarządzania sądownictwem na Ukrainie jest zdecydowanie obowiązkowym procesem. Celem artykułu jest ujawnienie pojęcia publicznej administracji elektronicznego zarządzania sądownictwem na Ukrainie. W artykule ustalono, że publiczna administracja elektronicznego zarządzania sądownictwem na Ukrainie jest wykorzystaniem przez organy administracji publicznej wszystkich środków do organizacji otwartego, wygodnego, terminowego i skutecznego świadczenia usług sądowych za pomocą światowej globalnej sieci Internet i narzędzi komunikacji mobilnej do interakcji między obywatelami, sądownictwem i innymi organami władzy publicznej.

OGRANICZENIE TAJEMNICY KOMUNIKOWANIA SIĘ W TRAKCIE PROWADZENIA TYMCZASOWEGO DOSTĘPU DO RZECZY I DOKUMENTÓW

Andriy Tkachyk

aspirant Katedry Postępowania Karnego i Kryminalistyki
Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Lwów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-8525-2378
Anotation. Znaczenie artykułu polega na tym, że tymczasowy dostęp do rzeczy i dokumentów polega na zapewnieniu stronie postępowania karnego przez osobę, w której posiadaniu znajdują się takie rzeczy i dokumenty, możliwości zapoznania się z nimi, wykonania ich kopii i ich zajęcia (ich wycofania). Okazało się, że organy śledztwa przedprocesowego uzyskują informacje o tajemnicy komunikowania się osób, która znajduje się w elektronicznym systemie informacyjnym (telefon, komputer, tablet) poprzez tymczasowy dostęp do rzeczy. Tymczasowy dostęp do rzeczy i dokumentów polega na zapewnieniu stronie postępowania karnego przez osobę, w której posiadaniu znajdują się takie rzeczy i dokumenty, możliwości zapoznania się z nimi, wykonania ich kopii i ich zajęcia (ich wycofania). Stwierdzono, że poprzez tymczasowy dostęp do rzeczy i dokumentów znajdujących się u operatorów i dostawców telekomunikacyjnych można uzyskać tylko informacje na temat komunikacji, abonenta, świadczenia usług telekomunikacyjnych, w tym odbioru usług, ich czasu trwania, treści, tras transmisji, które zgodnie z ich treścią są strzeżoną tajemnicą komunikowania się.
Keywords: Znaczenie artykułu polega na tym, że tymczasowy dostęp do rzeczy i dokumentów polega na zapewnieniu stronie postępowania karnego przez osobę, w której posiadaniu znajdują się takie rzeczy i dokumenty, możliwości zapoznania się z nimi, wykonania ich kopii i ich zajęcia (ich wycofania). Okazało się, że organy śledztwa przedprocesowego uzyskują informacje o tajemnicy komunikowania się osób, która znajduje się w elektronicznym systemie informacyjnym (telefon, komputer, tablet) poprzez tymczasowy dostęp do rzeczy. Tymczasowy dostęp do rzeczy i dokumentów polega na zapewnieniu stronie postępowania karnego przez osobę, w której posiadaniu znajdują się takie rzeczy i dokumenty, możliwości zapoznania się z nimi, wykonania ich kopii i ich zajęcia (ich wycofania). Stwierdzono, że poprzez tymczasowy dostęp do rzeczy i dokumentów znajdujących się u operatorów i dostawców telekomunikacyjnych można uzyskać tylko informacje na temat komunikacji, abonenta, świadczenia usług telekomunikacyjnych, w tym odbioru usług, ich czasu trwania, treści, tras transmisji, które zgodnie z ich treścią są strzeżoną tajemnicą komunikowania się.

DOCHODZENIE WYKROCZEŃ KARNYCH POPEŁNIONYCH WOBEC CUDZOZIEMCÓW Z UŻYCIEM PRZEMOCY: OKOLICZNOŚCI DO USTALENIA

Ihor Faier

kandydat na stopień naukowy doktora filozofii Katedry Kryminalistyki i Medycyny Sądowej
Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-3935-5322
Anotation. Wyjaśniono, że na początkowym etapie dochodzenia w sprawie wykroczeń karnych popełnionych wobec cudzoziemców z użyciem przemocy, śledczy organizuje pracę w celu wyjaśnienia następujących okoliczności: 1) okoliczności określone w art. 91 Kodeksu Postępowania Karnego Ukrainy jako takie, które podlegają dowodom w każdym postępowaniu karnym; 2) okoliczności charakteryzujące zdarzenie przestępstwa karnego; 3) okoliczności charakteryzujące tożsamość pokrzywdzonego cudzoziemca (państwo, którego obywatelem jest cudzoziemiec kraj zamieszkania cudzoziemca; prawne i faktyczne podstawy pobytu cudzoziemca na terytorium Ukrainy; cechy statusu prawnego pokrzywdzonego cudzoziemca); 4) okoliczności charakteryzujące tożsamość podejrzanego, w tym pod warunkiem popełnienia wykroczenia karnego we współudziale; 5) okoliczności charakteryzujące mechanizm popełnienia wykroczenia karnego. Początkowy etap dochodzenia w sprawie wykroczeń karnych popełnionych wobec cudzoziemców z użyciem przemocy wymaga rozwiązania problemów związanych z: ustaleniem wszystkich osób zaangażowanych w łańcuch przestępczy; wysokim poziomem przygotowania podejrzanych, planami działania w różnych sytuacjach; koniecznością zapewnienia współpracy operacyjnej z innymi organami ścigania Ukrainy, właściwymi organami państw obcych, Interpolem, stosowaniem środków współpracy międzynarodowej itp.
Keywords: Wyjaśniono, że na początkowym etapie dochodzenia w sprawie wykroczeń karnych popełnionych wobec cudzoziemców z użyciem przemocy, śledczy organizuje pracę w celu wyjaśnienia następujących okoliczności: 1) okoliczności określone w art. 91 Kodeksu Postępowania Karnego Ukrainy jako takie, które podlegają dowodom w każdym postępowaniu karnym; 2) okoliczności charakteryzujące zdarzenie przestępstwa karnego; 3) okoliczności charakteryzujące tożsamość pokrzywdzonego cudzoziemca (państwo, którego obywatelem jest cudzoziemiec kraj zamieszkania cudzoziemca; prawne i faktyczne podstawy pobytu cudzoziemca na terytorium Ukrainy; cechy statusu prawnego pokrzywdzonego cudzoziemca); 4) okoliczności charakteryzujące tożsamość podejrzanego, w tym pod warunkiem popełnienia wykroczenia karnego we współudziale; 5) okoliczności charakteryzujące mechanizm popełnienia wykroczenia karnego. Początkowy etap dochodzenia w sprawie wykroczeń karnych popełnionych wobec cudzoziemców z użyciem przemocy wymaga rozwiązania problemów związanych z: ustaleniem wszystkich osób zaangażowanych w łańcuch przestępczy; wysokim poziomem przygotowania podejrzanych, planami działania w różnych sytuacjach; koniecznością zapewnienia współpracy operacyjnej z innymi organami ścigania Ukrainy, właściwymi organami państw obcych, Interpolem, stosowaniem środków współpracy międzynarodowej itp.

TREŚĆ KATEGORII „MONITORING KRYMINOLOGICZNY”

Andriy Fomenko

kandydat nauk prawnych, rektor
Dniepropetrowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Dniepr, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-3755-4130
Anotation. W artykule zaproponowano zrozumienie monitorowania kryminologicznego w następującym znaczeniu: wieloaspektowe zjawisko, które jest sposobem poznania, mającym na celu optymalizację systemu przeciwdziałania i zapobiegania przestępczości poprzez obserwację, pomiar i ocenę niektórych zjawisk lub procesów (zarówno w zakresie badania poszczególnych rodzajów wykroczeń karnych, jak i ogólnie, badanie przyczyn i warunków popełnienia przestępstw i wykroczeń karnych, osobowości przestępcy itp.), identyfikowanie charakteru, trendów i wzorców w ich rozwoju i opracowywanie na podstawie uzyskanych danych prognoz i skutecznych środków reagowania. Proponowana definicja obejmuje cel końcowy (optymalizacja systemu przeciwdziałania i zapobiegania przestępczości), cel pośredni (identyfikacja charakteru, trendów i wzorców rozwoju niektórych zjawisk lub procesów), treść procesu monitorowania (obserwacje, pomiary i ocena niektórych zjawisk lub procesów) oraz mechanizm osiągnięcia celu końcowego (opracowywanie prognoz i reakcji), który można uznać za część procesu monitorowania.
Keywords: W artykule zaproponowano zrozumienie monitorowania kryminologicznego w następującym znaczeniu: wieloaspektowe zjawisko, które jest sposobem poznania, mającym na celu optymalizację systemu przeciwdziałania i zapobiegania przestępczości poprzez obserwację, pomiar i ocenę niektórych zjawisk lub procesów (zarówno w zakresie badania poszczególnych rodzajów wykroczeń karnych, jak i ogólnie, badanie przyczyn i warunków popełnienia przestępstw i wykroczeń karnych, osobowości przestępcy itp.), identyfikowanie charakteru, trendów i wzorców w ich rozwoju i opracowywanie na podstawie uzyskanych danych prognoz i skutecznych środków reagowania. Proponowana definicja obejmuje cel końcowy (optymalizacja systemu przeciwdziałania i zapobiegania przestępczości), cel pośredni (identyfikacja charakteru, trendów i wzorców rozwoju niektórych zjawisk lub procesów), treść procesu monitorowania (obserwacje, pomiary i ocena niektórych zjawisk lub procesów) oraz mechanizm osiągnięcia celu końcowego (opracowywanie prognoz i reakcji), który można uznać za część procesu monitorowania.

STATUS PROCESOWY PODMIOTÓW PRZY STOSOWANIU TYMCZASOWEGO DOSTĘPU DO RZECZY I DOKUMENTÓW

Anton Chub

kandydat nauk prawnych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6661-4799
Anotation. Zbadano nowoczesne i poprzednie krajowe ramy regulacyjne regulujące sposób prowadzenia działań w celu zapewnienia postępowania karnego. Przeprowadzono analizę porównawczą opinii naukowców i krajowego prawa postępowania karnego w odniesieniu do pewnego zakresu problematycznych zagadnień, które dotyczą procedury zapewnienia tymczasowego dostępu do rzeczy i dokumentów na wszystkich etapach jego stosowania, statusu podmiotów, które biorą udział w stosowaniu tymczasowego dostępu do rzeczy i dokumentów jako środka zabezpieczenia postępowania karnego. Stwierdzono, że w nauce prawa karnego od dawna formułowana jest opinia, że każdy uczestnik postępowania karnego jest obdarzony statusem procesowym, który wyklucza prawa procesowe, obowiązki i odpowiedzialność (elementy statusu procesowego osoby). Obecność tych trzech elementów statusu procesowego daje możliwość stwierdzenia, że osoba w postępowaniu karnym występuje jako jego uczestnik.
Keywords: Zbadano nowoczesne i poprzednie krajowe ramy regulacyjne regulujące sposób prowadzenia działań w celu zapewnienia postępowania karnego. Przeprowadzono analizę porównawczą opinii naukowców i krajowego prawa postępowania karnego w odniesieniu do pewnego zakresu problematycznych zagadnień, które dotyczą procedury zapewnienia tymczasowego dostępu do rzeczy i dokumentów na wszystkich etapach jego stosowania, statusu podmiotów, które biorą udział w stosowaniu tymczasowego dostępu do rzeczy i dokumentów jako środka zabezpieczenia postępowania karnego. Stwierdzono, że w nauce prawa karnego od dawna formułowana jest opinia, że każdy uczestnik postępowania karnego jest obdarzony statusem procesowym, który wyklucza prawa procesowe, obowiązki i odpowiedzialność (elementy statusu procesowego osoby). Obecność tych trzech elementów statusu procesowego daje możliwość stwierdzenia, że osoba w postępowaniu karnym występuje jako jego uczestnik.

PRZEJAWY KORUPCJI, KTÓRYM TOWARZYSZĄ URZĘDNICY I FUNKCJONARIUSZE

Vyta Sharkova

aspirant Katedry Zapewnienia Bezpieczeństwa Finansowego i Dochodzenia Finansowego
Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-9846-9653
Anotation. Znaczenie artykułu polega na tym, że nowoczesna służba publiczna pełni różnorodne funkcje. Dziś społeczeństwo oczekuje od rządu i władz lokalnych, a także innych organów państwowych, szerokiego zakresu usług, takich jak dobre drogi, szeroko obejmujące zaopatrzenie w gaz, zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie wody, nowe szkoły, wysokiej jakości opieka zdrowotna, bezpieczeństwo i tym podobne. Zaspokojenie tych potrzeb jest głównym zadaniem administracji publicznej i zaangażowanych w ten proces urzędników państwowych. Zakup towarów, prac i usług stanowi dużą część tego zadania. W artykule zbadano przejawy korupcji, którym towarzyszą urzędnicy i funkcjonariusze. Stwierdzono, że możliwe jest uzyskanie wymiernych wyników wskaźników obniżenia poziomu korupcji tylko poprzez zastosowanie zintegrowanego podejścia, czyli zrównoważonego stosowania wszystkich metod przeciwdziałania na wszystkich etapach procesu zamówień publicznych. Ustalono, że korupcja w systemie zamówień publicznych prowadzi do ogromnych strat w każdym kraju, a straty te są nie tylko finansowe. Straty państwa i społeczeństwa wynikające z czynów korupcyjnych w zakresie zamówień publicznych autor proponuje ewentualnie podzielić na cztery grupy.
Keywords: Znaczenie artykułu polega na tym, że nowoczesna służba publiczna pełni różnorodne funkcje. Dziś społeczeństwo oczekuje od rządu i władz lokalnych, a także innych organów państwowych, szerokiego zakresu usług, takich jak dobre drogi, szeroko obejmujące zaopatrzenie w gaz, zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie wody, nowe szkoły, wysokiej jakości opieka zdrowotna, bezpieczeństwo i tym podobne. Zaspokojenie tych potrzeb jest głównym zadaniem administracji publicznej i zaangażowanych w ten proces urzędników państwowych. Zakup towarów, prac i usług stanowi dużą część tego zadania. W artykule zbadano przejawy korupcji, którym towarzyszą urzędnicy i funkcjonariusze. Stwierdzono, że możliwe jest uzyskanie wymiernych wyników wskaźników obniżenia poziomu korupcji tylko poprzez zastosowanie zintegrowanego podejścia, czyli zrównoważonego stosowania wszystkich metod przeciwdziałania na wszystkich etapach procesu zamówień publicznych. Ustalono, że korupcja w systemie zamówień publicznych prowadzi do ogromnych strat w każdym kraju, a straty te są nie tylko finansowe. Straty państwa i społeczeństwa wynikające z czynów korupcyjnych w zakresie zamówień publicznych autor proponuje ewentualnie podzielić na cztery grupy.

ZADANIA I FUNKCJE ORGANIZACJI SĄDOWNICTWA NA UKRAINIE

Olha Shcherbliuk

student
Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-9903-9751
Anotation. Artykuł analizuje obowiązujące ustawodawstwo i teoretyczne osiągnięcia różnych naukowców dotyczące pojęcia zadań i funkcji organizacji sądownictwa na Ukrainie. Określa się, że prawo do sprawiedliwego procesu zależy od wielu czynników, z których jednym jest zadanie i funkcja organizacji sądownictwa na Ukrainie. Należy zauważyć, że jasne określenie na poziomie legislacyjnym zadań i funkcji organizacji sądownictwa na Ukrainie zapewni uporządkowanie jego struktury i współdziałanie elementów, które wchodzą w jego system w celu zmniejszenia niepewności, a także zwiększenia efektywności wykorzystania zasobów i czasu, a w przyszłości przyczyni się do właściwego zapewnienia wymiaru sprawiedliwości. Organami i instytucjami, które są powołane do wykonywania funkcji i zadań organizacji sądownictwa są: Wyższa Rada Sprawiedliwości, Państwowa Administracja Sądowa Ukrainy, Wyższa Komisja Kwalifikacyjna Sędziów Ukrainy, samorząd sędziowski, aparat sądowy, Krajowa Szkoła Sędziów Ukrainy, inne organy władzy państwowej i samorządy lokalne zaangażowane w organizacyjne zapewnienie działalności sądów.
Keywords: Artykuł analizuje obowiązujące ustawodawstwo i teoretyczne osiągnięcia różnych naukowców dotyczące pojęcia zadań i funkcji organizacji sądownictwa na Ukrainie. Określa się, że prawo do sprawiedliwego procesu zależy od wielu czynników, z których jednym jest zadanie i funkcja organizacji sądownictwa na Ukrainie. Należy zauważyć, że jasne określenie na poziomie legislacyjnym zadań i funkcji organizacji sądownictwa na Ukrainie zapewni uporządkowanie jego struktury i współdziałanie elementów, które wchodzą w jego system w celu zmniejszenia niepewności, a także zwiększenia efektywności wykorzystania zasobów i czasu, a w przyszłości przyczyni się do właściwego zapewnienia wymiaru sprawiedliwości. Organami i instytucjami, które są powołane do wykonywania funkcji i zadań organizacji sądownictwa są: Wyższa Rada Sprawiedliwości, Państwowa Administracja Sądowa Ukrainy, Wyższa Komisja Kwalifikacyjna Sędziów Ukrainy, samorząd sędziowski, aparat sądowy, Krajowa Szkoła Sędziów Ukrainy, inne organy władzy państwowej i samorządy lokalne zaangażowane w organizacyjne zapewnienie działalności sądów.

TEORETYCZNE PODSTAWY BADANIA I WYKORZYSTANIA ŚLADÓW ZAPACHOWYCH PODCZAS DOCHODZENIA WYKROCZEŃ KARNYCH

Volodymyr Yashchuk

kandydat na stopień naukowy doktora filozofii Katedry Kryminalistyki i Medycyny Sądowej
Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-7610-3319
Anotation. Badanie i wykorzystanie śladów zapachowych w dochodzeniu wykroczeń karnych na obecnym etapie nie było przedmiotem odrębnych badań w literaturze naukowej, a kształtowanie teoretycznych podstaw tej działalności określiło cel artykułu naukowego. Zestaw narzędzi metodologicznych jest wybierany z uwzględnieniem celu, specyfiki obiektu i przedmiotu badań. Wyznacznikiem jest ogólna dialektyczna metoda naukowego poznania zjawisk, a także ich powiązań z praktyczną działalnością badacza, specjalisty, biegłego w dochodzeniu wykroczeń karnych. Wśród specjalnych metod badawczych stosuje się następujące: porównawczo-prawną; historyczno-prawną; systemowo-strukturalną. Przeprowadzone badania wykazały, że problemy badań i stosowania śladów zapachowych w identyfikacji, ujawnianiu, dochodzeniu, zapobieganiu wykroczeniom karnym były przedmiotem zainteresowania naukowców, praktyków zarówno Ukrainy, jak i innych państw świata.
Keywords: Badanie i wykorzystanie śladów zapachowych w dochodzeniu wykroczeń karnych na obecnym etapie nie było przedmiotem odrębnych badań w literaturze naukowej, a kształtowanie teoretycznych podstaw tej działalności określiło cel artykułu naukowego. Zestaw narzędzi metodologicznych jest wybierany z uwzględnieniem celu, specyfiki obiektu i przedmiotu badań. Wyznacznikiem jest ogólna dialektyczna metoda naukowego poznania zjawisk, a także ich powiązań z praktyczną działalnością badacza, specjalisty, biegłego w dochodzeniu wykroczeń karnych. Wśród specjalnych metod badawczych stosuje się następujące: porównawczo-prawną; historyczno-prawną; systemowo-strukturalną. Przeprowadzone badania wykazały, że problemy badań i stosowania śladów zapachowych w identyfikacji, ujawnianiu, dochodzeniu, zapobieganiu wykroczeniom karnym były przedmiotem zainteresowania naukowców, praktyków zarówno Ukrainy, jak i innych państw świata.