Anotation. W artykule przedstawiono kompetentny paradygmat przygotowania przyszłych nauczycieli sztuki muzycznej na etapie studiów licencjackich w programach uczelni pedagogicznych. Jedną z ważniejszych cech przyszłych specjalistów jest ich kompetencje artystyczne, które powstają na podstawie edukacji artystycznej. Metodologia badań i kształtowania edukacji artystycznej opiera się na zasadach pedagogiki artystycznej; podejściach naukowych i opracowanych zgodnie z nimi zasadach, uwzględnia polifunkcjonalność działalności zawodowej nauczycieli sztuki muzycznej. Wybór podejść i zasad jest zgodny z opracowanymi elementami edukacji artystycznej. Celem artykułu jest uzasadnienie podejść i zasad naukowych z uwzględnieniem specyfiki kształcenia fortepianowego przyszłych nauczycieli sztuki muzycznej-bakałarzy. Takimi podejściami w badaniu są historyczno-kulturoznawcze, artystyczne i integracyjne, funkcjonalno-prakseologiczne, komunikacyjne i twórcze. Są one skorelowane z takimi komponentami, jak świadomość artystyczno-kulturowa; orientacja artystyczno-językowa; motywacja metodyczno-pedagogiczna; interpretacyjne ukierunkowanie twórczego dialogu/polilogu. W artykule zastosowano metody modelowania teoretycznego, analizy koncepcji naukowych i doświadczeń, uogólnienia teoretyczne, strategie projektowe na połączenie teorii, metodologii, praktyki i kreatywności.
Keywords: W artykule przedstawiono kompetentny paradygmat przygotowania przyszłych nauczycieli sztuki muzycznej na etapie studiów licencjackich w programach uczelni pedagogicznych. Jedną z ważniejszych cech przyszłych specjalistów jest ich kompetencje artystyczne, które powstają na podstawie edukacji artystycznej. Metodologia badań i kształtowania edukacji artystycznej opiera się na zasadach pedagogiki artystycznej; podejściach naukowych i opracowanych zgodnie z nimi zasadach, uwzględnia polifunkcjonalność działalności zawodowej nauczycieli sztuki muzycznej. Wybór podejść i zasad jest zgodny z opracowanymi elementami edukacji artystycznej. Celem artykułu jest uzasadnienie podejść i zasad naukowych z uwzględnieniem specyfiki kształcenia fortepianowego przyszłych nauczycieli sztuki muzycznej-bakałarzy. Takimi podejściami w badaniu są historyczno-kulturoznawcze, artystyczne i integracyjne, funkcjonalno-prakseologiczne, komunikacyjne i twórcze. Są one skorelowane z takimi komponentami, jak świadomość artystyczno-kulturowa; orientacja artystyczno-językowa; motywacja metodyczno-pedagogiczna; interpretacyjne ukierunkowanie twórczego dialogu/polilogu. W artykule zastosowano metody modelowania teoretycznego, analizy koncepcji naukowych i doświadczeń, uogólnienia teoretyczne, strategie projektowe na połączenie teorii, metodologii, praktyki i kreatywności.
PODEJŚCIA NAUKOWE I ZASADY PEDAGOGICZNE KSZTAŁTOWANIA WYKSZTAŁCENIA ARTYSTYCZNO-PEDAGOGICZNEGO PRZYSZŁYCH BAKAŁARZY SZTUKI MUZYCZNEJ
Pan Sheng
aspirant Wydziału Sztuki Muzycznej i ChoreografiiZakładu państwowego „Południowoukraińskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia K.D. Uszyńskiego” (Odessa, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-7774-3713