Journal №4 (40) / 2021|KELM

WYKAZ ZAŁĄCZONYCH PLIKÓW

ROZWÓJ KRYTYCZNEGO MYŚLENIA U PRZEDSZKOLAKÓW: REALIZUJEMY TOWARZYSZENIE UMIARKOWANIE

Olena Kovalenko

kandydat nauk pedagogicznych, docent, docent Katedry Edukacji Wczesnoszkolnej Instytutu Pedagogicznego
Kijowskiego Uniwersytetu imienia Borysa Hrinczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-5957-7256
Anotation. W artykule rozpatrzono zjawisko krytycznego myślenia, za pomocą słowników, podręczników, encyklopedii itp. ujawniono definitywną charakterystykę takich podstawowych pojęć badawczych, jak myślenie, krytyczne myślenie, towarzyszenie. Przeanalizowano dokumenty regulacyjne, które znalazły odzwierciedlenie w kwestiach rozwoju intelektualnego dzieci w ogóle, a w szczególności w krytycznym myśleniu. Za pomocą metody analizy retrospektywnej wykazano, w jaki sposób kwestie intelektualnego wychowania dzieci obejmowały klasyki pedagogiki krajowej S. Rusova i V. Sukhomlynskyi. Dzięki opracowaniu dysertacji, szeregu pomocników, podręczników, poszczególnych publikacji przeprowadzono teoretyczną analizę badanego zagadnienia. Podkreślono najskuteczniejsze podejścia do organizacji procesu edukacyjnego w celu rozwoju krytycznego myślenia u dzieci w wieku przedszkolnym. Przedstawiono zalecenia dla nauczycieli placówek edukacji przedszkolnej i wymieniono najskuteczniejsze formy organizacji procesu edukacyjnego w celu opracowania podstaw krytycznego myślenia u dzieci w wieku przedszkolnym.
Keywords: W artykule rozpatrzono zjawisko krytycznego myślenia, za pomocą słowników, podręczników, encyklopedii itp. ujawniono definitywną charakterystykę takich podstawowych pojęć badawczych, jak myślenie, krytyczne myślenie, towarzyszenie. Przeanalizowano dokumenty regulacyjne, które znalazły odzwierciedlenie w kwestiach rozwoju intelektualnego dzieci w ogóle, a w szczególności w krytycznym myśleniu. Za pomocą metody analizy retrospektywnej wykazano, w jaki sposób kwestie intelektualnego wychowania dzieci obejmowały klasyki pedagogiki krajowej S. Rusova i V. Sukhomlynskyi. Dzięki opracowaniu dysertacji, szeregu pomocników, podręczników, poszczególnych publikacji przeprowadzono teoretyczną analizę badanego zagadnienia. Podkreślono najskuteczniejsze podejścia do organizacji procesu edukacyjnego w celu rozwoju krytycznego myślenia u dzieci w wieku przedszkolnym. Przedstawiono zalecenia dla nauczycieli placówek edukacji przedszkolnej i wymieniono najskuteczniejsze formy organizacji procesu edukacyjnego w celu opracowania podstaw krytycznego myślenia u dzieci w wieku przedszkolnym.

RETROSPEKTYWA HISTORYCZNA KSZTAŁTOWANIA KONCEPCJI I ROLI SZKOLNEGO PODRĘCZNIKA DO GEOGRAFII W PROCESIE PEDAGOGICZNYM

Sviatoslav Yurchenko

aspirant Katedry Pedagogiki i Zarządzania Oświatą imienia Bohdana Stuparyka Wydziału Pedagogicznego
Podkarpackiego Narodowego Uniwersytetu imienia Wasyla Stefanyka (Iwano-Frankiwsk, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6922-4462
Anotation. Artykuł w aspekcie retrospektywnym omawia problem powstawania i rozwoju podręcznika szkolnego, w szczególności do geografii. Przeprowadzono krytyczną analizę badań pedagogicznych i dydaktycznych w tej dziedzinie. Opracowano i scharakteryzowano główne etapy rozwoju podręczników do geografii na podstawie systematyzacji i uogólnienia badań krajowych i zagranicznych nauczycieli akademickich. Zidentyfikowano dużą liczbę definicji pojęcia, koncepcji, treści i istotnych cech podręcznika szkolnego. Na podstawie analizy literatury pedagogicznej przedstawiono zrozumienie istoty i roli podręcznika szkolnego w działalności pedagogicznej, możliwości dydaktycznych i praktyki jego stosowania w procesie nauczania. Usystematyzowano podejścia historyczno-pedagogiczne dotyczące cech projektowania i pracy z podręcznikiem szkolnym do geografii. Przedstawiono możliwości metodyczne, zasady i formy stosowania szkolnego podręcznika do geografii w celu głębszego, a co najważniejsze racjonalnego przyswojenia wiedzy geograficznej. Przeanalizowano miejsce podręcznika do geografii jako głównego środka nauczania w środowisku edukacyjnym i nakreślono jego współczesne perspektywy rozwoju.
Keywords: Artykuł w aspekcie retrospektywnym omawia problem powstawania i rozwoju podręcznika szkolnego, w szczególności do geografii. Przeprowadzono krytyczną analizę badań pedagogicznych i dydaktycznych w tej dziedzinie. Opracowano i scharakteryzowano główne etapy rozwoju podręczników do geografii na podstawie systematyzacji i uogólnienia badań krajowych i zagranicznych nauczycieli akademickich. Zidentyfikowano dużą liczbę definicji pojęcia, koncepcji, treści i istotnych cech podręcznika szkolnego. Na podstawie analizy literatury pedagogicznej przedstawiono zrozumienie istoty i roli podręcznika szkolnego w działalności pedagogicznej, możliwości dydaktycznych i praktyki jego stosowania w procesie nauczania. Usystematyzowano podejścia historyczno-pedagogiczne dotyczące cech projektowania i pracy z podręcznikiem szkolnym do geografii. Przedstawiono możliwości metodyczne, zasady i formy stosowania szkolnego podręcznika do geografii w celu głębszego, a co najważniejsze racjonalnego przyswojenia wiedzy geograficznej. Przeanalizowano miejsce podręcznika do geografii jako głównego środka nauczania w środowisku edukacyjnym i nakreślono jego współczesne perspektywy rozwoju.

DZIAŁALNOŚĆ ARTYSTY V. POLTAVTSA W WYDAWNICTWIE „WESEŁKA” (1958-1975): TRENDY I GŁÓWNE PROBLEMY

Oksana Poltavets-Guida

docent Katedry Malarstwa
Kijowskiej Państwowej Akademii Sztuki Użytkowej i Projektowania imienia Mychajła Bojczuka (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-2828-0801
Anotation. W przepisach artykułu naukowego na przykładzie faktów twórczej biografii V. Poltavtsa, znanego artysty batalisty i grafika, zbadano jego działalność jako głównego artysty w wydawnictwie „Wesełka” w latach 1958-1975. Autor na podstawie dokumentów archiwalnych oświetla podstawową problematykę i trendy kulturowo-artystycznego procesu, które były charakterystyczne dla drugiej połowy XX w., co wyrażało się we wstępie do kultury artystycznej metody realizmu socjalistycznego, zorientowanego na ideologicznie kontrolowany estetyczny kanon i określony krąg zalecanych tematów dla obrazowego wcielenia w sztuce. Artykuł udowodnił, że V. Poltavets, pracując w wydawnictwie „Wesełka”, profesjonalnie twierdzi, że jest grafikiem-ilustratorem, poświęcając dużo czasu ilustracji książkowej, ilustrując dzieła ukraińskiej i zagranicznej klasyki. Jego prace wyznaczają charakterystyczne cechy stylistyczne właściwe ukraińskiej grafice tamtych czasów. W latach 50-60. artysta zwrócił się do szeregu dzieł radzieckich i ukraińskich pisarzy o tematyce historycznej, które stanowiły fundusz literatury klasycznej tamtych czasów.
Keywords: W przepisach artykułu naukowego na przykładzie faktów twórczej biografii V. Poltavtsa, znanego artysty batalisty i grafika, zbadano jego działalność jako głównego artysty w wydawnictwie „Wesełka” w latach 1958-1975. Autor na podstawie dokumentów archiwalnych oświetla podstawową problematykę i trendy kulturowo-artystycznego procesu, które były charakterystyczne dla drugiej połowy XX w., co wyrażało się we wstępie do kultury artystycznej metody realizmu socjalistycznego, zorientowanego na ideologicznie kontrolowany estetyczny kanon i określony krąg zalecanych tematów dla obrazowego wcielenia w sztuce. Artykuł udowodnił, że V. Poltavets, pracując w wydawnictwie „Wesełka”, profesjonalnie twierdzi, że jest grafikiem-ilustratorem, poświęcając dużo czasu ilustracji książkowej, ilustrując dzieła ukraińskiej i zagranicznej klasyki. Jego prace wyznaczają charakterystyczne cechy stylistyczne właściwe ukraińskiej grafice tamtych czasów. W latach 50-60. artysta zwrócił się do szeregu dzieł radzieckich i ukraińskich pisarzy o tematyce historycznej, które stanowiły fundusz literatury klasycznej tamtych czasów.

REPREZENTOWANIE ŚRODKÓW KOMICZNYCH NA POZIOMIE STYLISTYCZNYM

Iryna Blynova

kandydat nauk filologicznych, docent, kierownik Katedry Języków Obcych w Kierunku Zawodowym
Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia M.P. Drahomanowa (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-2788-5403
Anotation. Artykuł poświęcono badaniu prezentacji środków komicznych na poziomie stylistycznym. Współczesna proza angielska charakteryzuje się specyficzną modalnością komiczną, która jest charakterystyczną cechą indywidualnego stylu autora. Materiałem badawczym są anglojęzyczne dzieła prozatorskie małych form wybitnych pisarzy, takich jak: K. Barry, M. Spark, R. Carver i R. Dahl. Przeanalizowano główne środki na poziomie stylistycznym, które przyczyniają się do realizacji efektu komicznego w tekstach artystycznych. Koncentruje się na trzech głównych grupach potocznych słów używanych przez autorów w celu uzyskania efektu komicznego. Wyżej wspomniani pisarze używają słów nieliterackich, które powstają w wyniku obcięcia/zuszczelnienia słowa, kontaminacji wyrażeń i form gramatycznych, zmiany formy gramatycznej słowa poprzez transpozycję różnych części mowy, zmianę słowa o neutralnym lub wysokim tonie stylistycznym poprzez zastosowanie różnych modeli słowotwórczych (afiksacji, derywacji, konwersji, teleskopii i ich kombinacji). Opisano produktywne środki morfologiczne tworzenia potocznej warstwy słownictwa i modeli słowotwórczych.
Keywords: Artykuł poświęcono badaniu prezentacji środków komicznych na poziomie stylistycznym. Współczesna proza angielska charakteryzuje się specyficzną modalnością komiczną, która jest charakterystyczną cechą indywidualnego stylu autora. Materiałem badawczym są anglojęzyczne dzieła prozatorskie małych form wybitnych pisarzy, takich jak: K. Barry, M. Spark, R. Carver i R. Dahl. Przeanalizowano główne środki na poziomie stylistycznym, które przyczyniają się do realizacji efektu komicznego w tekstach artystycznych. Koncentruje się na trzech głównych grupach potocznych słów używanych przez autorów w celu uzyskania efektu komicznego. Wyżej wspomniani pisarze używają słów nieliterackich, które powstają w wyniku obcięcia/zuszczelnienia słowa, kontaminacji wyrażeń i form gramatycznych, zmiany formy gramatycznej słowa poprzez transpozycję różnych części mowy, zmianę słowa o neutralnym lub wysokim tonie stylistycznym poprzez zastosowanie różnych modeli słowotwórczych (afiksacji, derywacji, konwersji, teleskopii i ich kombinacji). Opisano produktywne środki morfologiczne tworzenia potocznej warstwy słownictwa i modeli słowotwórczych.

GDZIE ZACZYNA SIĘ LITERATURA ZAGRANICZNA

Oleksandr Glotov

doktor nauk filologicznych, profesor, profesor Katedry Języków Obcych i Metodyki Ich Badania
Krzemienieckiej Obwodowej Akademii Humanistyczno-Pedagogicznej imienia Tarasa Szewczenki (Krzemieniec, obwód tarnopolski, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1394-2817
Anotation. Analiza naukowego i metodycznego podejścia do tworzenia korpusu tekstów literatury zagranicznej w programie nauczania dla starszych klas szkoły średniej Ukrainy wykazała przewagę tradycyjnych metod wyboru dzieł literackich. Większość tekstów nawiązuje do kultury europocentrycznej: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, rosyjskiej. Są jednak autorzy, których trudno przypisać do jakiejś literatury narodowej, jeśli wynikają z ogólnie przyjętych kryteriów: języka, narodowości, państwa. Ponieważ historia kultury Ukrainy jest spleciona z historią wielu innych narodów europejskich, proponuję, aby tacy autorzy stworzyli osobną kategorię historyczno-literacką – „Literatura Narodów Ukrainy”.
Keywords: Analiza naukowego i metodycznego podejścia do tworzenia korpusu tekstów literatury zagranicznej w programie nauczania dla starszych klas szkoły średniej Ukrainy wykazała przewagę tradycyjnych metod wyboru dzieł literackich. Większość tekstów nawiązuje do kultury europocentrycznej: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, rosyjskiej. Są jednak autorzy, których trudno przypisać do jakiejś literatury narodowej, jeśli wynikają z ogólnie przyjętych kryteriów: języka, narodowości, państwa. Ponieważ historia kultury Ukrainy jest spleciona z historią wielu innych narodów europejskich, proponuję, aby tacy autorzy stworzyli osobną kategorię historyczno-literacką – „Literatura Narodów Ukrainy”.

NA 100-LECIE „ROBOTA”: OD ČAPKA DO MUSKA

Pol Donets

wykładowca Katedry Filologii Romańsko-Germańskiej i Metodyki Nauczania Języków Obcych
Międzynarodowego Uniwersytetu Humanistycznego (Odessa, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-6759-0920
Anotation. W prezentowanym badaniu autor przeprowadza analizę stylistyczną przełomowej sztuki science fiction czeskiego pisarza i dramaturga Karela Čapka „R.U.R.”, która obchodzi w tym roku setną rocznicę. Powodem odwołania się do niej był ogłoszony przez Ilona Muska humanoidalny robot Tesla Bot, który może wejść na rynek już w przyszłym roku. Niewątpliwe znaczenie dzieła Čapka polega na tym, że nie tylko dało nam ono powszechnie używane pojęcie „robot”, ale także klasyczną fabułę o powstaniu sztucznej inteligencji, która wymyka się spod kontroli i niszczy ludzkość. Postaramy się dowiedzieć, jaki był pierwszy robot pod względem stylistyki i jak zmienił się w ciągu ostatnich stu lat. Jak pokazuje analiza, zaangażowany przez pisarza arsenał tropów i postaci stylistycznych z reguły zawiera element oceny, w tym przypadku głównie negatywnej. Charakterystyczną cechą jego idiostylu jest zwiększona ekspresja, wysoki styl, równoległe konstrukcje składniowe, kontrast i jasność obrazów. Opierając się na klasycznych dychotomiach „naturalny/ sztuczny”, „dusza/ciało”, „człowiek/nie człowiek”, przez wiele lat stał się trendsetterem science fiction.
Keywords: W prezentowanym badaniu autor przeprowadza analizę stylistyczną przełomowej sztuki science fiction czeskiego pisarza i dramaturga Karela Čapka „R.U.R.”, która obchodzi w tym roku setną rocznicę. Powodem odwołania się do niej był ogłoszony przez Ilona Muska humanoidalny robot Tesla Bot, który może wejść na rynek już w przyszłym roku. Niewątpliwe znaczenie dzieła Čapka polega na tym, że nie tylko dało nam ono powszechnie używane pojęcie „robot”, ale także klasyczną fabułę o powstaniu sztucznej inteligencji, która wymyka się spod kontroli i niszczy ludzkość. Postaramy się dowiedzieć, jaki był pierwszy robot pod względem stylistyki i jak zmienił się w ciągu ostatnich stu lat. Jak pokazuje analiza, zaangażowany przez pisarza arsenał tropów i postaci stylistycznych z reguły zawiera element oceny, w tym przypadku głównie negatywnej. Charakterystyczną cechą jego idiostylu jest zwiększona ekspresja, wysoki styl, równoległe konstrukcje składniowe, kontrast i jasność obrazów. Opierając się na klasycznych dychotomiach „naturalny/ sztuczny”, „dusza/ciało”, „człowiek/nie człowiek”, przez wiele lat stał się trendsetterem science fiction.

STRATEGIE KOMUNIKACYJNE W KOMUNIKACJI DEWIACYJNEJ (NA PRZYKŁADZIE MEDIÓW UKRAIŃSKOJĘZYCZNYCH)

Nataliia Elnikova

starsza wykładowczyni Wydziału Ukrainioznawstwa Wydział nr 2
Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-5061-8226
Anotation. W artykule podjęto próbę zbadania sytuacji konfrontacji językowej w zakresie stosowania głównych strategii komunikacyjnych. Zaproponowano definicje terminów „komunikacja dewiacyjna” i „strategia”, co jest najbardziej akceptowalne w kontekście agresywnej komunikacji w przestrzeni internetowej. Określono główne strategie, do których zwracają się agresorzy językowi: prowokacja, dyskredytacja, uraza. Strategia dyskredytacji określa taktykę dyskryminacji, profanacji, porażki i upokorzenia. Przyjmuje się, że istnienie trzeciego komponentu komunikacji „cichego obserwatora” jest jednym z podstawowych warunków urzeczywistnienia komunikacji dewiacyjnej. Ważne jest postanowienie końcowe, że składnik szacunkowy stanowi komunikatywną podstawę agresywnej mowy, co wymusza odwoływanie się do komponentu aksjologicznego w formie implicitycznej lub nieukrywanej. Pełne sklasyfikowanie strategii językowej zależy od tego, jaką odpowiedź w sytuacji komunikacji daje osoba dyskryminowana.
Keywords: W artykule podjęto próbę zbadania sytuacji konfrontacji językowej w zakresie stosowania głównych strategii komunikacyjnych. Zaproponowano definicje terminów „komunikacja dewiacyjna” i „strategia”, co jest najbardziej akceptowalne w kontekście agresywnej komunikacji w przestrzeni internetowej. Określono główne strategie, do których zwracają się agresorzy językowi: prowokacja, dyskredytacja, uraza. Strategia dyskredytacji określa taktykę dyskryminacji, profanacji, porażki i upokorzenia. Przyjmuje się, że istnienie trzeciego komponentu komunikacji „cichego obserwatora” jest jednym z podstawowych warunków urzeczywistnienia komunikacji dewiacyjnej. Ważne jest postanowienie końcowe, że składnik szacunkowy stanowi komunikatywną podstawę agresywnej mowy, co wymusza odwoływanie się do komponentu aksjologicznego w formie implicitycznej lub nieukrywanej. Pełne sklasyfikowanie strategii językowej zależy od tego, jaką odpowiedź w sytuacji komunikacji daje osoba dyskryminowana.

DUCHOWY ELEMENT CODZIENNOŚCI ŻOŁNIERZY NIEREGULARNYCH FORMACJI ZBROJNYCH W LATACH 1917-PIERWSZEJ POŁOWIE 1920

Sergiy Zaitsev

aspirant Katedry Krajoznawstwa Historycznego
Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Iwana Franki (Lwów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-2277-9345
Anotation. Artykuł poświęcono badaniu duchowych codziennych praktyk uczestników nieregularnych formacji zbrojnych Jekaterynosławszczyzny z czasów Rewolucji Ukraińskiej 1917-1921 i pierwszych lat porewolucyjnych: wypoczynku, świętowania świąt, relacji w zespole, życia intymnego. Metodologia badań opiera się na zasadach obiektywizmu, historyzmu i systematyczności. Stosowane są metody historyczno-porównawcze, historycznotypologiczne, komparatywne i logiczne. Zauważono, że codzienne życie żołnierzy lokalnych nieregularnych formacji zbrojnych znacznie różniło się od codziennego życia żołnierzy regularnych armii. Pokazano sposoby rozwiązywania przez powstańców i partyzantów podstawowych duchowych potrzeb codzienności: spędzania wolnego czasu, budowania relacji w zespole, organizowania życia intymnego. Dalsze badanie problematyki omawianej w artykule pozwoli na wszechstronne zbadanie cech życia uczestników ruchu powstańczego i partyzanckiego na terytorium Jekaterynosławszczyzny epoki rewolucyjnych wstrząsów, zrozumienie kręgu ich duchowych potrzeb i wykorzystanie ich doświadczenia w teraźniejszości.
Keywords: Artykuł poświęcono badaniu duchowych codziennych praktyk uczestników nieregularnych formacji zbrojnych Jekaterynosławszczyzny z czasów Rewolucji Ukraińskiej 1917-1921 i pierwszych lat porewolucyjnych: wypoczynku, świętowania świąt, relacji w zespole, życia intymnego. Metodologia badań opiera się na zasadach obiektywizmu, historyzmu i systematyczności. Stosowane są metody historyczno-porównawcze, historycznotypologiczne, komparatywne i logiczne. Zauważono, że codzienne życie żołnierzy lokalnych nieregularnych formacji zbrojnych znacznie różniło się od codziennego życia żołnierzy regularnych armii. Pokazano sposoby rozwiązywania przez powstańców i partyzantów podstawowych duchowych potrzeb codzienności: spędzania wolnego czasu, budowania relacji w zespole, organizowania życia intymnego. Dalsze badanie problematyki omawianej w artykule pozwoli na wszechstronne zbadanie cech życia uczestników ruchu powstańczego i partyzanckiego na terytorium Jekaterynosławszczyzny epoki rewolucyjnych wstrząsów, zrozumienie kręgu ich duchowych potrzeb i wykorzystanie ich doświadczenia w teraźniejszości.

PROBLEM ŚMIERCI I NIEŚMIERTELNOŚCI JEDNOSTKI W NEORELIGIACH DESTRUKCYJNYCH

Pavlo Nesterenko

aspirant Katedry Kulturoznawstwa i Antropologii Filozoficznej Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych
Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia M.P. Drahomanowa (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-8252-6879
Anotation. W artykule po raz pierwszy omówiono koncepcje śmierci i nieśmiertelności jednostki w satanistycznych neoreligiach i neokultach. W badaniu zastosowano metodę hermeneutyki oraz analizę i syntezę pierwotnych źródeł religijnych. Autor dochodzi do wniosku, że rytualne zabójstwa i destrukcyjna działalność niektórych kultów szatańskich wynikają z religijnego światopoglądu ich adeptów i utożsamiania się z siłami zła. Na podstawie badań można zauważyć, że rytualne zabójstwa są praktykowane przez niektórych neokultów „tradycyjnych diabelskich czcicieli”, a „lucyferianie” i „zreformowani diabelscy czciciele” zakazują rytualnych ofiar ludzi w swoich naukach religijnych i promują zdrowy styl życia i przestrzegają prawa swoich wyznawców.
Keywords: W artykule po raz pierwszy omówiono koncepcje śmierci i nieśmiertelności jednostki w satanistycznych neoreligiach i neokultach. W badaniu zastosowano metodę hermeneutyki oraz analizę i syntezę pierwotnych źródeł religijnych. Autor dochodzi do wniosku, że rytualne zabójstwa i destrukcyjna działalność niektórych kultów szatańskich wynikają z religijnego światopoglądu ich adeptów i utożsamiania się z siłami zła. Na podstawie badań można zauważyć, że rytualne zabójstwa są praktykowane przez niektórych neokultów „tradycyjnych diabelskich czcicieli”, a „lucyferianie” i „zreformowani diabelscy czciciele” zakazują rytualnych ofiar ludzi w swoich naukach religijnych i promują zdrowy styl życia i przestrzegają prawa swoich wyznawców.

REGLAMENTACJA HANDLOWA PRZEMYSŁU CUKROWNICZEGO NA LEWOBRZEŻNEJ UKRAINIE NA PRZEŁOMIE XIX I XX WIEKU

Valentina Olianych, Larysa Olianych

Valentina Olianych, doktor nauk historycznych, docent, profesor Katedry Historii i Dyscyplin Społeczno-Ekonomicznych Instytucji spółdzielczej „Charkowska Akademia Humanistyczno-Pedagogiczna” Charkowskiej Rady Obwodowej (Charków, Ukraina)
Larysa Olianych, kandydat nauk historycznych, docent, docent Katedry Historii i Dyscyplin Społeczno-Ekonomicznych Instytucji spółdzielczej „Charkowska Akademia Humanistyczno-Pedagogiczna” Charkowskiej Rady Obwodowej (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-7880-6579; ORCID ID 0000-0002-4924-145X
Anotation. Artykuł poświęcono badaniu handlu cukrem i jego normowaniu przez państwo w celu zwiększenia produkcji cukru na Lewobrzeżnej Ukrainie pod koniec XIX i na początku XX wieku, rozważane są również kwestie handlu hurtowego, targowego. Przemysł cukrowniczy jest ważnym ogniwem w życiu gospodarczym kraju, dlatego autor uważa za konieczne zbadanie procesów produkcji cukru, a w konsekwencji procesów handlowych zachodzących w badanym okresie. W związku z wydaniem ustawy o normalizacji produkcji cukru (1895 r.) w przemyśle zachodzą istotne zmiany, które zwiększyły napływ kapitału akcyjnego. Rząd ustalał corocznie ceny graniczne i regulował jego wpływy na rynek krajowy. Ustalone przez tę ustawę limity uregulowały różne wahania cen w kraju i tym samym stworzyły korzystne warunki dla rozwoju przemysłu cukrowniczego. Zaufanie do dużych zysków przyciągnęło do tej branży nowe inwestycje kapitałowe, a spowodowało budowę nowych fabryk. Rządowe rozliczenie ceny cukru odegrało również pozytywne znaczenie w jego sprzedaży: gwałtowne wahania cen cukru zostały zatrzymane, ceny w latach 1895-1914 stale spadały, a konsumpcja tego cennego produktu spożywczego rosła.
Keywords: Artykuł poświęcono badaniu handlu cukrem i jego normowaniu przez państwo w celu zwiększenia produkcji cukru na Lewobrzeżnej Ukrainie pod koniec XIX i na początku XX wieku, rozważane są również kwestie handlu hurtowego, targowego. Przemysł cukrowniczy jest ważnym ogniwem w życiu gospodarczym kraju, dlatego autor uważa za konieczne zbadanie procesów produkcji cukru, a w konsekwencji procesów handlowych zachodzących w badanym okresie. W związku z wydaniem ustawy o normalizacji produkcji cukru (1895 r.) w przemyśle zachodzą istotne zmiany, które zwiększyły napływ kapitału akcyjnego. Rząd ustalał corocznie ceny graniczne i regulował jego wpływy na rynek krajowy. Ustalone przez tę ustawę limity uregulowały różne wahania cen w kraju i tym samym stworzyły korzystne warunki dla rozwoju przemysłu cukrowniczego. Zaufanie do dużych zysków przyciągnęło do tej branży nowe inwestycje kapitałowe, a spowodowało budowę nowych fabryk. Rządowe rozliczenie ceny cukru odegrało również pozytywne znaczenie w jego sprzedaży: gwałtowne wahania cen cukru zostały zatrzymane, ceny w latach 1895-1914 stale spadały, a konsumpcja tego cennego produktu spożywczego rosła.

ZNISZCZENIE/ZAMKNIĘCIE ŚWIĄTYŃ PRZEZ WŁADZE RADZIECKIE W ZACHODNICH REGIONACH UKRAIŃSKIEJ SRR NA PRZEŁOMIE LAT 1970-1980: SKALA, REAKCJA WIERNYCH

Roman Puida, Oleg Muravsky

Roman Puida, kandydat nauk historycznych, docent, dyrektor Biblioteki Naukowo-Technicznej Iwano-Frankowskiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego Ropy i Gazu (Iwano-Frankiwsk, Ukraina)
Oleg Muravsky, kandydat nauk historycznych, starszy pracownik naukowy, sekretarz naukowy Instytutu Ukrainioznawstwa imienia Iwana Krypiakiewicza Narodowej Akademii Nauk Ukrainy (Lwów, Ukraina), młodszy pracownik naukowy Laboratorium Naukowo-Badawczego (badać wojskowo-historycznych) Centrum Naukowego Wojsk Lądowych Narodowej Akademii Wojsk Lądowych imienia Hetmana Piotra Sahajdacznego (Lwów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-0438-9415; ORCID ID 0000-0002-2776-5156
Anotation. W okresie rozwiniętego socjalizmu państwowo-partyjne władze radzieckie dążyły do propagowania ateizmu i walki z religijnością ludności. W tym kontekście regiony zachodnioukraińskie odgrywały szczególną rolę, ponieważ znaczna liczba obiektów sakralnych koncentrowała się na terytorium, a religijność ludności była znacznie wyższa niż oficjalne wskaźniki ogólnorepublikańskie. W artykule omówiono skalę niszczenia świątyń w regionie zachodnioukraińskim w kontekście polityki ateizacji miejscowej ludności przez władze państwowo-partyjne. Określono liczbę obiektów sakralnych, które uległy zniszczeniu lub zostały zamknięte, przerobiono na budynki gospodarcze, rozważono metody walki wiernych o wznowienie ich działalności w drugiej połowie 1960-pierwszej połowie 1980.
Keywords: W okresie rozwiniętego socjalizmu państwowo-partyjne władze radzieckie dążyły do propagowania ateizmu i walki z religijnością ludności. W tym kontekście regiony zachodnioukraińskie odgrywały szczególną rolę, ponieważ znaczna liczba obiektów sakralnych koncentrowała się na terytorium, a religijność ludności była znacznie wyższa niż oficjalne wskaźniki ogólnorepublikańskie. W artykule omówiono skalę niszczenia świątyń w regionie zachodnioukraińskim w kontekście polityki ateizacji miejscowej ludności przez władze państwowo-partyjne. Określono liczbę obiektów sakralnych, które uległy zniszczeniu lub zostały zamknięte, przerobiono na budynki gospodarcze, rozważono metody walki wiernych o wznowienie ich działalności w drugiej połowie 1960-pierwszej połowie 1980.

GATUNKI MEDIALNE PODKREŚLAJĄCE WYDARZENIA ZWIĄZANE Z COVID-19 I ICH CECHY LEKSYKALNE

Alla Syvak

nauczyciel języka angielskiego Katedry Łaciny i Języków Obcych
Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego imienia Daniela Halickiego (Lwów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-9930-2521
Anotation. Wybitni naukowcy krajowi i zagraniczni poświęcili swoje badania naukowe gatunkom mowy i ich klasyfikacjom. Jednak rosnąca popularność radia, telewizji, mediów i mediów społecznościowych wymaga znajomości gatunków medialnych, które istnieją na obrzeżach językoznawstwa i dziennikarstwa. Dlatego należy zastosować zarówno językowe, jak i dziennikarskie metody badawcze w celu zidentyfikowania i zbadania charakterystycznych cech gatunków medialnych. Choć językoznawstwo kładzie nacisk na leksykalne cechy gatunków medialnych, dziennikarstwo podkreśla dialogowość jako krytyczne kryterium. Językoznawstwo pozwala odkrywać unikalne sposoby wzbogacania języka, a dziennikarstwo pomaga klasyfikować media, biorąc pod uwagę wpływ autora na adresata. Chociaż przeanalizowano wiele źródeł, nadal istnieje potrzeba zbadania nowych danych, takich jak nowe artykuły, strony internetowe, blogi lub vlogi.
Keywords: Wybitni naukowcy krajowi i zagraniczni poświęcili swoje badania naukowe gatunkom mowy i ich klasyfikacjom. Jednak rosnąca popularność radia, telewizji, mediów i mediów społecznościowych wymaga znajomości gatunków medialnych, które istnieją na obrzeżach językoznawstwa i dziennikarstwa. Dlatego należy zastosować zarówno językowe, jak i dziennikarskie metody badawcze w celu zidentyfikowania i zbadania charakterystycznych cech gatunków medialnych. Choć językoznawstwo kładzie nacisk na leksykalne cechy gatunków medialnych, dziennikarstwo podkreśla dialogowość jako krytyczne kryterium. Językoznawstwo pozwala odkrywać unikalne sposoby wzbogacania języka, a dziennikarstwo pomaga klasyfikować media, biorąc pod uwagę wpływ autora na adresata. Chociaż przeanalizowano wiele źródeł, nadal istnieje potrzeba zbadania nowych danych, takich jak nowe artykuły, strony internetowe, blogi lub vlogi.

CIAŁO JAKO CENTRUM ORGANIZACJI ARTYSTYCZNEJ CODZIENNOŚCI BOHATERÓW PROZY I. ROZDOBUDKO I M. GRETKOVSKOI

Iryna Smarovoz

aspirantka Katedry Literatury Ukraińskiej i Zagranicznej oraz Literaturoznawstwa Porównawczego
Berdiańskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego (Berdiańsk, obwód zaporoski, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-8686-6195
Anotation. W artykule przeanalizowano artystyczną reprezentację ciała i jego wpływ na organizację codziennego charakteru powieści „Faride” I. Rozdobudko i „Faworyci” M. Gretkovskoi. Badanie przeprowadzono zgodnie z zasadami metody cieleśnie-mimetycznej F. Shteinbuka, która umożliwiła spojrzenie na ciało przez pryzmat artystycznie reprezentowanych kategorii cielesności (piękno, pamięć, ból, cierpienie, miłość, śmierć) w wybranych przez nas powieściach. Komparatywne zestawienie wybranych tekstów pokazało, że pomimo kontrastujących manier pisania autorów, odmiennej tematyki powieści, istnieje między nimi sporo punktów styku. Wyciągnięto wnioski, że chociaż ciało w obu powieściach jest głównym czynnikiem w konstruowaniu codzienności postaci, każdy z autorów buduje własną koncepcję cielesności, wynikającą z własnego sposobu pisania. Zauważono, że koncepcje cielesności autorów kontrastują z pojęciami: duchowe-fizyczne (fizjologiczne), piękno-atrakcyjność-seksualność, pamięć-zapomnienie i tym podobne.
Keywords: W artykule przeanalizowano artystyczną reprezentację ciała i jego wpływ na organizację codziennego charakteru powieści „Faride” I. Rozdobudko i „Faworyci” M. Gretkovskoi. Badanie przeprowadzono zgodnie z zasadami metody cieleśnie-mimetycznej F. Shteinbuka, która umożliwiła spojrzenie na ciało przez pryzmat artystycznie reprezentowanych kategorii cielesności (piękno, pamięć, ból, cierpienie, miłość, śmierć) w wybranych przez nas powieściach. Komparatywne zestawienie wybranych tekstów pokazało, że pomimo kontrastujących manier pisania autorów, odmiennej tematyki powieści, istnieje między nimi sporo punktów styku. Wyciągnięto wnioski, że chociaż ciało w obu powieściach jest głównym czynnikiem w konstruowaniu codzienności postaci, każdy z autorów buduje własną koncepcję cielesności, wynikającą z własnego sposobu pisania. Zauważono, że koncepcje cielesności autorów kontrastują z pojęciami: duchowe-fizyczne (fizjologiczne), piękno-atrakcyjność-seksualność, pamięć-zapomnienie i tym podobne.

TEKTONIKA LEKSYKALNO-SEMANTYCZNA PUBLICYSTYCZNEGO DYSKURSU FILMOWEGO: POZIOMY WPŁYWÓW

Olena Shcherbak

kandydat nauk filologicznych, starszy wykładowca Katedry Lingwistyki Stosowanej
Narodowego Uniwersytetu Okrętownictwa imienia admirała Makarowa (Mikołajów, Ukraina)
ORCID ID: 0000–0003–3097–7878
Anotation. W proponowanym opracowaniu dokonano przeglądu tektoniki leksykalno-semantycznej publicystycznego dyskursu filmowego, biorąc pod uwagę poziomy wpływu dostępnych w nim odpowiednich konstrukcji. Podkreślono celowość operowania terminem „publicystyczny dyskurs filmowy”, biorąc pod uwagę obecność powiązań z publicystycznym stylem mowy, i przeprowadzono krótki przegląd jego naukowej refleksji. Opierając się na modelu neurolingwistycznym „trzy pozycje percepcji”, wyróżniono trzy bloki informacyjne w tektonice publicystycznego dyskursu filmowego – „Dokument”, „Bohater”, „Autor”, a w każdym z nich prezentowane są najczęstsze reprezentanty leksykalno-semantyczne, rozmieszczone zgodnie z kryterium stylistycznym. Wyjaśniono również wpływowy potencjał ustalonych markerów leksykalno-semantycznych i określono rodzaj generowanego przez nich procesu neurolingwistycznego. Odpowiednie działania są realizowane za pomocą szeregu ogólnych metod naukowych i specjalnych, wśród których główną była metoda identyfikacji modelowej Miltona i metoda kontekstowointerpretacyjna. Wyniki: 1) w ramach bloku informacyjnego „Dokument” bardziej aktywowany jest proces pominięcia, 2) w ramach bloku informacyjnego „Bohater” – proces zniekształcenia; 3) blok informacyjny „Autor” jest kwalifikowany jako taki, który ma „prezentację cienia”.
Keywords: W proponowanym opracowaniu dokonano przeglądu tektoniki leksykalno-semantycznej publicystycznego dyskursu filmowego, biorąc pod uwagę poziomy wpływu dostępnych w nim odpowiednich konstrukcji. Podkreślono celowość operowania terminem „publicystyczny dyskurs filmowy”, biorąc pod uwagę obecność powiązań z publicystycznym stylem mowy, i przeprowadzono krótki przegląd jego naukowej refleksji. Opierając się na modelu neurolingwistycznym „trzy pozycje percepcji”, wyróżniono trzy bloki informacyjne w tektonice publicystycznego dyskursu filmowego – „Dokument”, „Bohater”, „Autor”, a w każdym z nich prezentowane są najczęstsze reprezentanty leksykalno-semantyczne, rozmieszczone zgodnie z kryterium stylistycznym. Wyjaśniono również wpływowy potencjał ustalonych markerów leksykalno-semantycznych i określono rodzaj generowanego przez nich procesu neurolingwistycznego. Odpowiednie działania są realizowane za pomocą szeregu ogólnych metod naukowych i specjalnych, wśród których główną była metoda identyfikacji modelowej Miltona i metoda kontekstowointerpretacyjna. Wyniki: 1) w ramach bloku informacyjnego „Dokument” bardziej aktywowany jest proces pominięcia, 2) w ramach bloku informacyjnego „Bohater” – proces zniekształcenia; 3) blok informacyjny „Autor” jest kwalifikowany jako taki, który ma „prezentację cienia”.

SAMOAKTUALIZACJA OSÓB O RÓŻNYM POZIOMIE SAMOROZWOJU

Olena Babchuk, Kateryna Iovitsyna

Olena Babchuk, kandydat nauk psychologicznych, docent, kierownik Katedry Pedagogiki Rodzinnej i Specjalnej oraz Psychologii „Południowoukraińskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia K.D. Uszyńskiego” (Odessa, Ukraina)
Kateryna Iovitsyna, aspirantka Katedry Pedagogiki Rodzinnej i Specjalnej oraz Psychologii „Południowoukraińskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia K.D. Uszyńskiego” (Odessa, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-5712-909X; ORCID ID 0000-0001-7936-5034
Anotation. Rozważono zjawiska samoaktualizacji i samorozwoju osobowości oraz ich stosunek w zagranicznej i krajowej psychologii humanistycznej. W artykule przedstawiono wyniki teoretyczno-empirycznego badania cech związków między wskaźnikami samoaktualizacji osobowości a dyspozycyjnymi cechami samorozwoju osobowości oraz badania samoaktualizacji osób o różnym poziomie samorozwoju. Stwierdzono obecność licznych głównie pozytywnych powiązań między badanymi parametrami, co wskazuje na znaczenie dla samorozwoju takich cech psychologicznych, jak orientacje wartościowe i poczucie własnej wartości. Empirycznie wyróżnione grupy osób o wysokim i niskim poziomie samorozwoju osobowości. Stwierdzono, że osoby mające niski poziom samorozwoju różnią się od przedstawicieli o wysokim poziomie samorozwoju. Udowodniono, że samoaktualizująca się osobowość ma wysoki poziom samorozwoju.
Keywords: Rozważono zjawiska samoaktualizacji i samorozwoju osobowości oraz ich stosunek w zagranicznej i krajowej psychologii humanistycznej. W artykule przedstawiono wyniki teoretyczno-empirycznego badania cech związków między wskaźnikami samoaktualizacji osobowości a dyspozycyjnymi cechami samorozwoju osobowości oraz badania samoaktualizacji osób o różnym poziomie samorozwoju. Stwierdzono obecność licznych głównie pozytywnych powiązań między badanymi parametrami, co wskazuje na znaczenie dla samorozwoju takich cech psychologicznych, jak orientacje wartościowe i poczucie własnej wartości. Empirycznie wyróżnione grupy osób o wysokim i niskim poziomie samorozwoju osobowości. Stwierdzono, że osoby mające niski poziom samorozwoju różnią się od przedstawicieli o wysokim poziomie samorozwoju. Udowodniono, że samoaktualizująca się osobowość ma wysoki poziom samorozwoju.

PSYCHOMETRIA STOSUNKÓW KOMPETENCJI KONFLIKTOWYCH NAUCZYCIELA

Kateryna Mulika

aspirant Laboratorium Stosunków Polityczno-Prawnych
Instytutu Psychologii Społecznej i Politycznej Narodowej Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4959-3789
Anotation. Przedstawiono analizę modeli kompetencji konfliktowych jednostki, zgodnie z którymi specjaliści przygotowują się do pracy w środowisku konfliktogennym. Ustalono, że modele krajowe obejmują elementy w zakresie wiedzy, znajomości i umiejętności oraz motywacji i woli. Przedstawiono wyniki badania empirycznego (2020) dotyczącego wdrażania kompetencji konfliktowych przez specjalistów przeszkolonych w zakresie konfliktologii. Wykorzystano specjalnie opracowany kwestionariusz „Kompetencje konfliktowe nauczyciela: potencjał i bariery”. Próba badania składała się z 64 nauczycieli z dziewięciu regionów obwodu połtawskiego, którzy w różnych latach (2010-2019) studiowali według programów szkolenia mediatorów w konflikcie. Ustalono, że 46,9% przeszkolonych specjalistów nie korzysta z mediacji w konflikcie; 37,5% wskazuje na brak gotowości systemu edukacji do otwartej dyskusji na temat kontrowersji. Trudności we wdrażaniu zdobytej wiedzy, zdolności i umiejętności związanych z konfliktem leżą w szczególnych subiektywnych relacjach nauczycieli i społeczno-psychologicznych warunkach organizacji. Zaproponowano „Psychometrię stosunków kompetencji konfliktowych nauczyciela” opracowaną w ramach koncepcji „psychologii relacji osobowości” V. Miasishcheva. Uzasadniona jest potrzeba rozwoju postawionego elementu kompetencji konfliktowych nauczyciela, uwzględnienia warunków społeczno-psychologicznych instytucji edukacyjnej, które mogą blokować kompetencje konfliktowe nauczyciela praktykującego.
Keywords: Przedstawiono analizę modeli kompetencji konfliktowych jednostki, zgodnie z którymi specjaliści przygotowują się do pracy w środowisku konfliktogennym. Ustalono, że modele krajowe obejmują elementy w zakresie wiedzy, znajomości i umiejętności oraz motywacji i woli. Przedstawiono wyniki badania empirycznego (2020) dotyczącego wdrażania kompetencji konfliktowych przez specjalistów przeszkolonych w zakresie konfliktologii. Wykorzystano specjalnie opracowany kwestionariusz „Kompetencje konfliktowe nauczyciela: potencjał i bariery”. Próba badania składała się z 64 nauczycieli z dziewięciu regionów obwodu połtawskiego, którzy w różnych latach (2010-2019) studiowali według programów szkolenia mediatorów w konflikcie. Ustalono, że 46,9% przeszkolonych specjalistów nie korzysta z mediacji w konflikcie; 37,5% wskazuje na brak gotowości systemu edukacji do otwartej dyskusji na temat kontrowersji. Trudności we wdrażaniu zdobytej wiedzy, zdolności i umiejętności związanych z konfliktem leżą w szczególnych subiektywnych relacjach nauczycieli i społeczno-psychologicznych warunkach organizacji. Zaproponowano „Psychometrię stosunków kompetencji konfliktowych nauczyciela” opracowaną w ramach koncepcji „psychologii relacji osobowości” V. Miasishcheva. Uzasadniona jest potrzeba rozwoju postawionego elementu kompetencji konfliktowych nauczyciela, uwzględnienia warunków społeczno-psychologicznych instytucji edukacyjnej, które mogą blokować kompetencje konfliktowe nauczyciela praktykującego.

CECHY STRUKTURY DZIAŁALNOŚCI KONSUMENCKIEJ W ZALEŻNOŚCI OD WIEKU I PŁCI

Anna Nikolska

aspirant Katedry Psychologii Praktycznej
Kijowskiego Uniwersytetu imienia Borysa Hrinczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-6465-9558
Anotation. W artykule teoretycznie i empirycznie zbadano cechy struktury działalności konsumenckiej w zależności od wieku i płci. Określono ogólny poziom umiejętności wyznaczania celu, wyboru środków jego osiągnięcia i zdolności do oceny wyniku. Porównano wyniki według skali dla podgrup kobiet i mężczyzn. Zbadano cechy manifestacji cech w zależności od kategorii wiekowej. Ustalono, który wiek konsumentów może być najbardziej wrażliwy na otrzymywanie porad z zewnątrz. Aby osiągnąć cel badania, zastosowano technikę „Cel-Środek-Wynik” A.A. Karmanovoi, ponieważ pozwala ona szczegółowo rozważyć proces aktywności jednostki, od planowania celu i po reakcję na wynik i styl jego zrozumienia. Wyniki zastosowania techniki są przetwarzane ilościowo i jakościowo, rozmieszczone w skalach i przedstawione graficznie. W artykule przeanalizowano również wpływ płci na zdolność planowania, wykonywania i oceny działań. Na podstawie uzyskanych danych określono, w jakim wieku konsumenci są w stanie samodzielnie wyznaczyć cel i podjąć decyzję, a w jakim – skorzystać z pomocy z zewnątrz.
Keywords: W artykule teoretycznie i empirycznie zbadano cechy struktury działalności konsumenckiej w zależności od wieku i płci. Określono ogólny poziom umiejętności wyznaczania celu, wyboru środków jego osiągnięcia i zdolności do oceny wyniku. Porównano wyniki według skali dla podgrup kobiet i mężczyzn. Zbadano cechy manifestacji cech w zależności od kategorii wiekowej. Ustalono, który wiek konsumentów może być najbardziej wrażliwy na otrzymywanie porad z zewnątrz. Aby osiągnąć cel badania, zastosowano technikę „Cel-Środek-Wynik” A.A. Karmanovoi, ponieważ pozwala ona szczegółowo rozważyć proces aktywności jednostki, od planowania celu i po reakcję na wynik i styl jego zrozumienia. Wyniki zastosowania techniki są przetwarzane ilościowo i jakościowo, rozmieszczone w skalach i przedstawione graficznie. W artykule przeanalizowano również wpływ płci na zdolność planowania, wykonywania i oceny działań. Na podstawie uzyskanych danych określono, w jakim wieku konsumenci są w stanie samodzielnie wyznaczyć cel i podjąć decyzję, a w jakim – skorzystać z pomocy z zewnątrz.

ZAWODOWE I OSOBISTE CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA SUBIEKTYWNE SAMOPOCZUCIE PRACOWNIKA SOCJALNEGO

Larisa Petrasiuk

aspirant Katedry Psychologii Różnicowej i Specjalnej
Odeskiego Narodowego Uniwersytetu imienia I.I. Miecznikowa (Odessa, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-4084-8500
Anotation. W artykule omówiono zawodowe i osobiste czynniki wpływające na subiektywne samopoczucie i zdrowie psychiczne pracowników socjalnych. Analizowane są czynniki i źródła subiektywnego samopoczucia pracownika. Przedstawiono teoretyczne podstawy badań – prace naukowców, którzy badali problemy dobrostanu psychicznego, pracowników socjalnych, biorąc pod uwagę pozytywne aspekty zawodu, które mogą wpływać na pracowników socjalnych jako odrębne jednostki. Badania opierają się na wywiadach z pracownikami socjalnymi i wolontariuszami, których subiektywny poziom dobrego samopoczucia jest najwyższy z grupy ankietowanych przez nas specjalistów. Badanie analizuje czynniki wpływające na wysoki poziom subiektywnego samopoczucia jednostki, w szczególności czynniki osobowości: nawyki i cechy zachowania, relacje międzyludzkie, przejawy indywidualności poza miejscem pracy, cechy działu identyfikacji specjalisty w miejscu pracy i poza nim. Rozważane są najbardziej skuteczne wśród ankietowanych pracowników sposoby unikania wielu negatywnych doświadczeń, w szczególności sposobów radzenia sobie, poprawy lub zapobiegania niektórym stresującym sytuacjom. Rozważa się cechy związku między życiem osobistym pracowników socjalnych a ich działalnością zawodową, mającą na celu kompleksowe odzwierciedlenie stanu ogólnego dobrobytu.
Keywords: W artykule omówiono zawodowe i osobiste czynniki wpływające na subiektywne samopoczucie i zdrowie psychiczne pracowników socjalnych. Analizowane są czynniki i źródła subiektywnego samopoczucia pracownika. Przedstawiono teoretyczne podstawy badań – prace naukowców, którzy badali problemy dobrostanu psychicznego, pracowników socjalnych, biorąc pod uwagę pozytywne aspekty zawodu, które mogą wpływać na pracowników socjalnych jako odrębne jednostki. Badania opierają się na wywiadach z pracownikami socjalnymi i wolontariuszami, których subiektywny poziom dobrego samopoczucia jest najwyższy z grupy ankietowanych przez nas specjalistów. Badanie analizuje czynniki wpływające na wysoki poziom subiektywnego samopoczucia jednostki, w szczególności czynniki osobowości: nawyki i cechy zachowania, relacje międzyludzkie, przejawy indywidualności poza miejscem pracy, cechy działu identyfikacji specjalisty w miejscu pracy i poza nim. Rozważane są najbardziej skuteczne wśród ankietowanych pracowników sposoby unikania wielu negatywnych doświadczeń, w szczególności sposobów radzenia sobie, poprawy lub zapobiegania niektórym stresującym sytuacjom. Rozważa się cechy związku między życiem osobistym pracowników socjalnych a ich działalnością zawodową, mającą na celu kompleksowe odzwierciedlenie stanu ogólnego dobrobytu.

KOBIECOŚĆ JAKO NIEODŁĄCZNY ASPEKT KSZTAŁTOWANIA RELACJI WE WSPÓŁCZESNYM WYMIARZE

Kateryna Sotnikova

aspirant Katedry Psychologii Praktycznej i Pracy Socjalnej
Wschodnioukraińskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Wołodymyra Dala (Siewierodonieck, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-9553-4897
Anotation. W artykule omówiono cechy rozwoju tożsamości kobiet w obecnych realiach społecznych. Opisano współczesne rozumienie zjawiska kobiecości. Omówiono podejścia koncepcyjne dotyczące pojęcia „kobiecości”. Określono aspekty kształtowania się kobiecości w warunkach równości płci współczesnego świata. Idee kobiecości zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn są sprzeczne i „rozmyte”. Kobiecość jest idealna dla większości kobiet. Zauważono rozbieżność, a nawet przeciwieństwo obrazów kobiecej i odnoszącej sukcesy kobiety w reprezentacji kobiet. Kobiecość jest bardziej związana z takimi dziedzinami życia kobiet, jak rodzina i macierzyństwo. Przeanalizowano charakterystyczne problemy tworzenia relacji i znaczenia kobiecości dla ich harmonizacji. Poczucie własnej wartości kobiecości wiąże się ze świadomym lub nieświadomym pragnieniem spełnienia ideału kobiecości. Stwierdzono, że chcąc być kobiecymi, kobiety dążą do osiągnięcia wewnętrznej równowagi i harmonii, a nie do wypracowania określonego zestawu cech.
Keywords: W artykule omówiono cechy rozwoju tożsamości kobiet w obecnych realiach społecznych. Opisano współczesne rozumienie zjawiska kobiecości. Omówiono podejścia koncepcyjne dotyczące pojęcia „kobiecości”. Określono aspekty kształtowania się kobiecości w warunkach równości płci współczesnego świata. Idee kobiecości zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn są sprzeczne i „rozmyte”. Kobiecość jest idealna dla większości kobiet. Zauważono rozbieżność, a nawet przeciwieństwo obrazów kobiecej i odnoszącej sukcesy kobiety w reprezentacji kobiet. Kobiecość jest bardziej związana z takimi dziedzinami życia kobiet, jak rodzina i macierzyństwo. Przeanalizowano charakterystyczne problemy tworzenia relacji i znaczenia kobiecości dla ich harmonizacji. Poczucie własnej wartości kobiecości wiąże się ze świadomym lub nieświadomym pragnieniem spełnienia ideału kobiecości. Stwierdzono, że chcąc być kobiecymi, kobiety dążą do osiągnięcia wewnętrznej równowagi i harmonii, a nie do wypracowania określonego zestawu cech.

TRENDY INTERAKCJI MIĘDZYINSTYTUCJONALNEJ W PROCESIE WYBORCZYM NA UKRAINIE

Liliia Yakovleva

kandydat nauk politycznych, docent, docent Katedry Polityki Regionalnej i Administracji Publicznej
Odeskiego Regionalnego Instytutu Administracji Publicznej Narodowej Akademii Administracji Publicznej przy Prezydencie Ukrainy (Odessa, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-0942-485X
Anotation. W artykule przeanalizowano wpływ konfliktowej interakcji międzyinstytucjonalnej na legitymizację władzy publicznej na Ukrainie. Udowodniono, że konfliktowa interakcja międzyinstytucjonalna przeszkadza instytucjonalizacji demokracji elektoralnej na Ukrainie. Zidentyfikowano przyczyny konfliktowej interakcji międzyinstytucjonalnej na Ukrainie. Wyróżniono dwa trendy kampanii wyborczych na Ukrainie. Pierwszy trend to wpływ skandali politycznych, drugi – to zmiany w prawie wyborczym przed wyborami. Udowodniono ich wpływ na delegitymizację władzy publicznej.
Keywords: W artykule przeanalizowano wpływ konfliktowej interakcji międzyinstytucjonalnej na legitymizację władzy publicznej na Ukrainie. Udowodniono, że konfliktowa interakcja międzyinstytucjonalna przeszkadza instytucjonalizacji demokracji elektoralnej na Ukrainie. Zidentyfikowano przyczyny konfliktowej interakcji międzyinstytucjonalnej na Ukrainie. Wyróżniono dwa trendy kampanii wyborczych na Ukrainie. Pierwszy trend to wpływ skandali politycznych, drugi – to zmiany w prawie wyborczym przed wyborami. Udowodniono ich wpływ na delegitymizację władzy publicznej.

TELEWIZJA POPULARNONAUKOWA JAKO ZAMÓWIENIE SPOŁECZNE I MODEL EDUKACYJNY: DOŚWIADCZENIE UKRAINY

Oles Goian, Roksolana Kravchenko

Oles Goian, doktor nauk filologicznych, profesor, kierownik Katedry Telewizji i Radiofonii Instytutu Dziennikarstwa Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
Roksolana Kravchenko, aspirant Katedry Telewizji i Radiofonii Instytutu Dziennikarstwa Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4264-2613; ORCID ID: 0000-0001-9063-4282
Anotation. Popularnonaukowe programy telewizyjne na świecie mają dość wysokie oceny wyświetleń i zajmują ważne miejsce w pozycjonowaniu swoich krajów produkujących jako zaawansowanych technologicznie i takich, które angażują swoich obywateli w rozwój edukacji i nauki. Za pomocą metod ankietowych i analizy treści przeprowadzono badanie, które wykazało, że popularnonaukowa telewizja na Ukrainie, choć ma wdzięczną publiczność, nie może być uznana za wystarczająco ocenianą na rynku medialnym. Jedyny kanał telewizyjny, a mianowicie nadawca publiczny UA:Perszyj, który zgodnie ze swoim statusem i statutem musiałby aktywnie rozwijać popularnonaukową telewizję na Ukrainie, stale zmniejsza produkcję takich treści. Dlaczego przy zauważalnym zamówieniu społecznym w społeczeństwie popularnonaukowe programy telewizyjne produkowane na Ukrainie stopniowo odchodzą z ukraińskiego rynku medialnego? Mówi się o tym w artykule, biorąc pod uwagę, że telewizja popularnonaukowa jest również częścią modelu edukacyjnego społeczeństwa, który jest w stanie, z pewnym finansowaniem i koncepcją produkcyjną, znacznie unowocześnić programy nauczania w szkole średniej i wyższej.
Keywords: Popularnonaukowe programy telewizyjne na świecie mają dość wysokie oceny wyświetleń i zajmują ważne miejsce w pozycjonowaniu swoich krajów produkujących jako zaawansowanych technologicznie i takich, które angażują swoich obywateli w rozwój edukacji i nauki. Za pomocą metod ankietowych i analizy treści przeprowadzono badanie, które wykazało, że popularnonaukowa telewizja na Ukrainie, choć ma wdzięczną publiczność, nie może być uznana za wystarczająco ocenianą na rynku medialnym. Jedyny kanał telewizyjny, a mianowicie nadawca publiczny UA:Perszyj, który zgodnie ze swoim statusem i statutem musiałby aktywnie rozwijać popularnonaukową telewizję na Ukrainie, stale zmniejsza produkcję takich treści. Dlaczego przy zauważalnym zamówieniu społecznym w społeczeństwie popularnonaukowe programy telewizyjne produkowane na Ukrainie stopniowo odchodzą z ukraińskiego rynku medialnego? Mówi się o tym w artykule, biorąc pod uwagę, że telewizja popularnonaukowa jest również częścią modelu edukacyjnego społeczeństwa, który jest w stanie, z pewnym finansowaniem i koncepcją produkcyjną, znacznie unowocześnić programy nauczania w szkole średniej i wyższej.

CYFROWA DEMENCJA W KWARANTANNOWYCH REALIACH PRZESTRZENI MEDIALNEJ

Tetiana Rohova

kandydat nauk z komunikacji społecznej, starszy wykładowca Katedry Dziennikarstwa
Zaporoskiego Uniwersytetu Narodowego (Zaporoże, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-3615-2861
Anotation. Celem było opisanie przyczyn, utajonych i widocznych przejawów demencji cyfrowej, znaczenia zwiększonej uwagi na własne cyfrowe samopoczucie. Artykuł wskazuje na objawy demencji cyfrowej, demencji jako choroby oficjalnie uznanej przez WHO. Wyjaśniono: demencja cyfrowa jest postrzegana przez naukowców jako jeden z przejawów uzależnienia od Internetu. Ustalono, że mężczyźni, ludzie o wysokim poziomie zdolności intelektualnych i krytycznym myśleniu są bardziej skłonni do bolesnych stanów. Wykazano doświadczenie krajów w metodach leczenia, opisano aktualną sytuację na Ukrainie z możliwością uzyskania profesjonalnej pomocy. Zidentyfikowano czynniki rozprzestrzeniania się cyfrowej demencji mediów w okresie pandemii. Na podstawie metody opisowo-porównawczej kategorycznie zbierane są przyczyny, utajone objawy demencji cyfrowej. Korzystając z metody bibliosemantycznej, analizowane są krajowe i globalne doświadczenia tego problemu. Metoda syntezy i analogii umożliwiła utworzenie przykładowego kwestionariusza do ankietowania grupy kontrolnej. Artykuł zawiera opis aplikacji Google, których działanie ma na celu walkę z uzależnieniem. Opublikowano przykładowy kwestionariusz w celu ustalenia objawów demencji cyfrowej i jej poziomu na podstawie techniki Kimberly Young.
Keywords: Celem było opisanie przyczyn, utajonych i widocznych przejawów demencji cyfrowej, znaczenia zwiększonej uwagi na własne cyfrowe samopoczucie. Artykuł wskazuje na objawy demencji cyfrowej, demencji jako choroby oficjalnie uznanej przez WHO. Wyjaśniono: demencja cyfrowa jest postrzegana przez naukowców jako jeden z przejawów uzależnienia od Internetu. Ustalono, że mężczyźni, ludzie o wysokim poziomie zdolności intelektualnych i krytycznym myśleniu są bardziej skłonni do bolesnych stanów. Wykazano doświadczenie krajów w metodach leczenia, opisano aktualną sytuację na Ukrainie z możliwością uzyskania profesjonalnej pomocy. Zidentyfikowano czynniki rozprzestrzeniania się cyfrowej demencji mediów w okresie pandemii. Na podstawie metody opisowo-porównawczej kategorycznie zbierane są przyczyny, utajone objawy demencji cyfrowej. Korzystając z metody bibliosemantycznej, analizowane są krajowe i globalne doświadczenia tego problemu. Metoda syntezy i analogii umożliwiła utworzenie przykładowego kwestionariusza do ankietowania grupy kontrolnej. Artykuł zawiera opis aplikacji Google, których działanie ma na celu walkę z uzależnieniem. Opublikowano przykładowy kwestionariusz w celu ustalenia objawów demencji cyfrowej i jej poziomu na podstawie techniki Kimberly Young.

MODEL PRZEKSZTAŁCENIA SŁUŻBY PUBLICZNEJ W SYSTEMIE ORGANÓW SĄDOWNICTWA – DROGA DO NORM MIĘDZYNARODOWYCH

Olena Hladunova

aspirantka Katedry Nauk Politycznych i Prawa
Odeskiego Regionalnego Instytutu Administracji Publicznej Narodowej Akademii Administracji Publicznej przy Prezydencie Ukrainy (Odessa, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-3489-4746
Anotation. W przepisach artykułu naukowego przeprowadzono analizę opinii naukowców dotyczących zrozumienia definicji „normy”, „normy europejskiej”, „normy międzynarodowej w systemach wymiaru sprawiedliwości”. Wskazano aktualne problematyczne kwestie służby publicznej w systemie organów sądownictwa, biorąc pod uwagę perspektywę ich rozwoju. Podano jedne z najlepszych praktyk krajów zagranicznych w zakresie rozwiązywania kwestii wynagrodzeń pracowników publicznych. Zidentyfikowano podstawowe modele organizacji służby publicznej i opracowano nowy model przekształcenia służby publicznej instytucji sądowych w kontekście narastającej sytuacji kryzysowej. Aby przyspieszyć wejście Ukrainy do Unii Europejskiej, zauważono potrzebę wzmocnienia fundamentów legislacyjnych i podjęcia odpowiednich kroków w celu pogłębienia i rozszerzenia wzajemnie korzystnych relacji oraz realizacji długoterminowych dążeń do integracji europejskiej.
Keywords: W przepisach artykułu naukowego przeprowadzono analizę opinii naukowców dotyczących zrozumienia definicji „normy”, „normy europejskiej”, „normy międzynarodowej w systemach wymiaru sprawiedliwości”. Wskazano aktualne problematyczne kwestie służby publicznej w systemie organów sądownictwa, biorąc pod uwagę perspektywę ich rozwoju. Podano jedne z najlepszych praktyk krajów zagranicznych w zakresie rozwiązywania kwestii wynagrodzeń pracowników publicznych. Zidentyfikowano podstawowe modele organizacji służby publicznej i opracowano nowy model przekształcenia służby publicznej instytucji sądowych w kontekście narastającej sytuacji kryzysowej. Aby przyspieszyć wejście Ukrainy do Unii Europejskiej, zauważono potrzebę wzmocnienia fundamentów legislacyjnych i podjęcia odpowiednich kroków w celu pogłębienia i rozszerzenia wzajemnie korzystnych relacji oraz realizacji długoterminowych dążeń do integracji europejskiej.

SŁONECZNIK JAKO CZYNNIK KSZTAŁTUJĄCY EFEKTYWNOŚĆ WYKORZYSTANIA GRUNTÓW W PRZEDSIĘBIORSTWACH ROLNYCH

Kateryna Honcharova, Kseniia Kirichenko

Kateryna Honcharova, aspirant Katedry Ekonomii Przedsiębiorstwa i Organizacji Biznesu Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego imienia Simona Kuznetsa (Charków, Ukraina)
Kseniia Kirichenko, aspirant Katedry Ekonomii Przedsiębiorstwa i Organizacji Biznesu Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego imienia Simona Kuznetsa (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-8366-7577; ORCID ID 0000-0002-8366-7577
Anotation. Podkreślono rosnące znaczenie słonecznika dla rolnictwa Ukrainy i gospodarki przedsiębiorstw. W ostatnich latach produkcja słonecznika znacznie wzrosła zarówno ze względu na rozszerzenie powierzchni upraw, jak i poziom plonów. Znacznie zwiększył się również eksport oleju i nasion słonecznika. Celem tego badania jest ocena wpływu słonecznika na poziom efektywności wykorzystania gruntów rolnych i zdolności przedsiębiorstw do kształtowania pozycji konkurencyjnej w zakresie czynszów za udziały. Badanie przeprowadzono na przykładzie przedsiębiorstw rolnych obwodu charkowskiego na podstawie danych z 2019 roku. Porównuje się wydajność produkcji słonecznika z pszenicą i kukurydzą na ziarno. Podkreśla się, że pod względem wydajności produkcji słonecznik znacznie wyprzedza pozostałe dwie uprawy. Stwierdza się, że państwo powinno stworzyć ekonomiczny mechanizm regulujący strukturę użytkowania gruntów, który powinien promować ich zrównoważone użytkowanie.
Keywords: Podkreślono rosnące znaczenie słonecznika dla rolnictwa Ukrainy i gospodarki przedsiębiorstw. W ostatnich latach produkcja słonecznika znacznie wzrosła zarówno ze względu na rozszerzenie powierzchni upraw, jak i poziom plonów. Znacznie zwiększył się również eksport oleju i nasion słonecznika. Celem tego badania jest ocena wpływu słonecznika na poziom efektywności wykorzystania gruntów rolnych i zdolności przedsiębiorstw do kształtowania pozycji konkurencyjnej w zakresie czynszów za udziały. Badanie przeprowadzono na przykładzie przedsiębiorstw rolnych obwodu charkowskiego na podstawie danych z 2019 roku. Porównuje się wydajność produkcji słonecznika z pszenicą i kukurydzą na ziarno. Podkreśla się, że pod względem wydajności produkcji słonecznik znacznie wyprzedza pozostałe dwie uprawy. Stwierdza się, że państwo powinno stworzyć ekonomiczny mechanizm regulujący strukturę użytkowania gruntów, który powinien promować ich zrównoważone użytkowanie.

STAN I PERSPEKTYWY POPRAWY MECHANIZMÓW UZGADNIANIA INTERESÓW PAŃSTWA I WSPÓLNOT TERYTORIALNYCH NA POZIOMIE LOKALNYM NA UKRAINIE

Sehrii Hryshko

aspirant Katedry Polityki Publicznej Dydaktyczno-Naukowego Instytutu Administracji Publicznej i Służby Publicznej
Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6643-4181
Anotation. Artykuł poświęcono charakterystyce stanu i perspektywom poprawy mechanizmów uzgadniania interesów państwa i wspólnot terytorialnych na poziomie lokalnym na Ukrainie. Pomimo naukowych podejść do koncepcji i klasyfikacji mechanizmów administracji publicznej jako całości, obecny stan takich mechanizmów harmonizacji interesów państwa i społeczności terytorialnych na Ukrainie został wyróżniony i scharakteryzowany jako prawny, organizacyjny i ekonomiczny. Ustalono, że charakterystyczne cechy tych mechanizmów wynikają z zestawu elementów strukturalnych, środków i narzędzi, które je tworzą. W szczególności, dla mechanizmu prawnego takimi są akty prawne jako zbiór form i metod regulacji prawnych oraz akty realizacji prawa, dla organizacyjnego – odpowiednie elementy organizacyjne, w tym formacje organizacyjne oraz działania organizacyjne i procesowe, dla ekonomicznego – materialne i finansowe podstawy samorządu terytorialnego. Uzasadnione są perspektywy poprawy mechanizmów harmonizacji interesów państwa i społeczności terytorialnych na Ukrainie, pomimo czynników wewnętrznych (procesy decentralizacji władzy i potrzeby mieszkańców społeczności terytorialnych) i zewnętrznych (realizacja przez Ukrainę postanowień aktów Rady Europy, rozwój demokracji lokalnej w krajach europejskich).
Keywords: Artykuł poświęcono charakterystyce stanu i perspektywom poprawy mechanizmów uzgadniania interesów państwa i wspólnot terytorialnych na poziomie lokalnym na Ukrainie. Pomimo naukowych podejść do koncepcji i klasyfikacji mechanizmów administracji publicznej jako całości, obecny stan takich mechanizmów harmonizacji interesów państwa i społeczności terytorialnych na Ukrainie został wyróżniony i scharakteryzowany jako prawny, organizacyjny i ekonomiczny. Ustalono, że charakterystyczne cechy tych mechanizmów wynikają z zestawu elementów strukturalnych, środków i narzędzi, które je tworzą. W szczególności, dla mechanizmu prawnego takimi są akty prawne jako zbiór form i metod regulacji prawnych oraz akty realizacji prawa, dla organizacyjnego – odpowiednie elementy organizacyjne, w tym formacje organizacyjne oraz działania organizacyjne i procesowe, dla ekonomicznego – materialne i finansowe podstawy samorządu terytorialnego. Uzasadnione są perspektywy poprawy mechanizmów harmonizacji interesów państwa i społeczności terytorialnych na Ukrainie, pomimo czynników wewnętrznych (procesy decentralizacji władzy i potrzeby mieszkańców społeczności terytorialnych) i zewnętrznych (realizacja przez Ukrainę postanowień aktów Rady Europy, rozwój demokracji lokalnej w krajach europejskich).

ODPOWIEDNIE PODEJŚCIA DO POMYŚLNEGO ROZWOJU LOKALNEGO PRZEMYSŁU KREATYWNEGO: ZARZĄDZANIE WIEDZĄ, AGILE & EXTREME PROJECT MANAGEMENT

Tetiana Drobakhina, Tetiana Mamatova

Tetiana Drobakhina, aspirantka Katedry Administracji Publicznej i Samorządu Terytorialnego Narodowego Uniwersytetu Technicznego „Politechnika Dnieprowska” (Dniepr, Ukraina)
Tetiana Mamatova, doktor nauk z zakresu administracji publicznej, profesor, profesor Katedry Administracji Publicznej i Samorządu Terytorialnego Narodowego Uniwersytetu Technicznego „Politechnika Dnieprowska” (Dniepr, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-2443-6357; ORCID ID 0000-0003-1844-5377
Anotation. W artykule przedstawiono wyniki badań najlepszych sprawdzonych praktyk zarządzania projektami w branży kreatywnej, które wykazały przydatność zastosowań w rozwoju lokalnym: zarządzanie wiedzą, w szczególności narzędzie „społeczności praktyk”, podejścia Agile i Scrum. Ujawniono współczesne trendy w kreatywnej gospodarce i zarządzaniu projektami w tej dziedzinie. Zbadano związek między zarządzaniem wiedzą, kreatywnością i zdolnością do zarządzania projektami rozwoju lokalnej gospodarki kreatywnej. Zidentyfikowano kluczowe cechy podejść do zarządzania projektami stosowanych w sektorze kreatywnym gospodarki: tradycyjne zarządzanie projektami, Agile-, Extreme-, Emertxe zarządzania projektami. Przeprowadzone badanie pozwoliło wyciągnąć wnioski dotyczące cech i nowych aspektów analizy, które należy wziąć pod uwagę przy wdrażaniu sprawdzonych metodologii projektów branży kreatywnej.
Keywords: W artykule przedstawiono wyniki badań najlepszych sprawdzonych praktyk zarządzania projektami w branży kreatywnej, które wykazały przydatność zastosowań w rozwoju lokalnym: zarządzanie wiedzą, w szczególności narzędzie „społeczności praktyk”, podejścia Agile i Scrum. Ujawniono współczesne trendy w kreatywnej gospodarce i zarządzaniu projektami w tej dziedzinie. Zbadano związek między zarządzaniem wiedzą, kreatywnością i zdolnością do zarządzania projektami rozwoju lokalnej gospodarki kreatywnej. Zidentyfikowano kluczowe cechy podejść do zarządzania projektami stosowanych w sektorze kreatywnym gospodarki: tradycyjne zarządzanie projektami, Agile-, Extreme-, Emertxe zarządzania projektami. Przeprowadzone badanie pozwoliło wyciągnąć wnioski dotyczące cech i nowych aspektów analizy, które należy wziąć pod uwagę przy wdrażaniu sprawdzonych metodologii projektów branży kreatywnej.

PARTYCYPACYJNY STYL PRZYWÓDZTWA JAKO WSKAŹNIK ROZWOJU PRZYWÓDZTWA

Roman Storozhev

kandydat nauk z administracji publicznej, doktorant Katedry Parlamentaryzmu
Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-5103-7274
Anotation. Styl przywództwa jako charakterystyczny sposób zachowania lidera jest prerogatywą w działaniach publicznych i zarządczych. Dzięki niej lider zachęca pracowników do osiągania celów instytucji publicznej. Autor artykułu zauważa, że styl jest przede wszystkim elementem systemu przywództwa, który charakteryzuje się indywidualnymi cechami wynikającymi bezpośrednio z osobowości lidera. W artykule przeanalizowano pierwsze badania przeprowadzone na temat skuteczności stylu przywództwa, przeprowadzone pod kierownictwem K. Levina, które przyczyniły się do podkreślenia autorytarnego, demokratycznego i liberalnego stylu zarządzania. W swoich badaniach autor kładzie nacisk na szczególne aspekty badań nad stylami przywództwa, w szczególności „ukrytymi”, które powstały w okresie rozkwitu amerykańskiego biznesu. Autor zwraca również uwagę na takie style przywództwa jak wykonawczy, inicjatywny i niespójny w cechach autorytarności i kolegialności. Jednak w działaniach publiczno-zarządczych taki styl przywództwa jako partycypacyjny (demokratyczny) jest mało zbadany. Zdaniem autora artykułu pozwala on osiągnąć wysoki stopień współpracy w wypracowaniu wspólnego stanowiska w rozwiązywaniu wielu problemów.
Keywords: Styl przywództwa jako charakterystyczny sposób zachowania lidera jest prerogatywą w działaniach publicznych i zarządczych. Dzięki niej lider zachęca pracowników do osiągania celów instytucji publicznej. Autor artykułu zauważa, że styl jest przede wszystkim elementem systemu przywództwa, który charakteryzuje się indywidualnymi cechami wynikającymi bezpośrednio z osobowości lidera. W artykule przeanalizowano pierwsze badania przeprowadzone na temat skuteczności stylu przywództwa, przeprowadzone pod kierownictwem K. Levina, które przyczyniły się do podkreślenia autorytarnego, demokratycznego i liberalnego stylu zarządzania. W swoich badaniach autor kładzie nacisk na szczególne aspekty badań nad stylami przywództwa, w szczególności „ukrytymi”, które powstały w okresie rozkwitu amerykańskiego biznesu. Autor zwraca również uwagę na takie style przywództwa jak wykonawczy, inicjatywny i niespójny w cechach autorytarności i kolegialności. Jednak w działaniach publiczno-zarządczych taki styl przywództwa jako partycypacyjny (demokratyczny) jest mało zbadany. Zdaniem autora artykułu pozwala on osiągnąć wysoki stopień współpracy w wypracowaniu wspólnego stanowiska w rozwiązywaniu wielu problemów.

CECHY ZASTOSOWANIA DOŚWIADCZENIA ZAGRANICZNEGO W REGULACJI PRAWNEJ STATUSU KIEROWNIKA PRZEDSIĘBIORSTWA INSTYTUCJI LUB ORGANIZACJI

Oleksandr Andrieienkov

aspirant Katedry Prawa Pracy i Prawa Ubezpieczeń Społecznych
Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-1287-8625
Anotation. W artykule autor zbadał cechy zastosowania doświadczenia zagranicznego w regulacji prawnej statusu kierownika przedsiębiorstwa instytucji lub organizacji. Przeprowadzono porównawczą charakterystykę ustawodawstwa krajów zachodnich we wskazanym obszarze. Stwierdzono, że na świecie istnieją podstawowe podejścia do regulacji prawnej pracy kierownika organizacji. Wskazano, że teraz na Ukrainie istnieje potrzeba legislacyjnego utrwalenia możliwości zawierania umów (zastrzeżeń) w celu uniknięcia konkurencji. W związku z powyższym zaleca się ustalenie odpowiednich mechanizmów umożliwiających zawarcie umowy (klauzuli) o nie konkurencji w przyszłym Kodeksie Pracy Ukrainy. Analiza doświadczenia Wielkiej Brytanii wykazała obecność w prawie pracy tego kraju skutecznych mechanizmów wpływu na kierownika organizacji w celu ochrony przed nieuczciwą konkurencją itp. Natomiast na Ukrainie ani w praktykach sądowych, ani egzekucyjnych takich mechanizmów nie stosowano.
Keywords: W artykule autor zbadał cechy zastosowania doświadczenia zagranicznego w regulacji prawnej statusu kierownika przedsiębiorstwa instytucji lub organizacji. Przeprowadzono porównawczą charakterystykę ustawodawstwa krajów zachodnich we wskazanym obszarze. Stwierdzono, że na świecie istnieją podstawowe podejścia do regulacji prawnej pracy kierownika organizacji. Wskazano, że teraz na Ukrainie istnieje potrzeba legislacyjnego utrwalenia możliwości zawierania umów (zastrzeżeń) w celu uniknięcia konkurencji. W związku z powyższym zaleca się ustalenie odpowiednich mechanizmów umożliwiających zawarcie umowy (klauzuli) o nie konkurencji w przyszłym Kodeksie Pracy Ukrainy. Analiza doświadczenia Wielkiej Brytanii wykazała obecność w prawie pracy tego kraju skutecznych mechanizmów wpływu na kierownika organizacji w celu ochrony przed nieuczciwą konkurencją itp. Natomiast na Ukrainie ani w praktykach sądowych, ani egzekucyjnych takich mechanizmów nie stosowano.

INFORMACJA W PRAWIE JAKO CECHA FUNKCJONALNA NAJNOWSZEGO DYSKURSU PUBLICZNEGO

Olha Balynska, Iryna Skovronska, Tetiana Holovach

Olha Balynska, doktor nauk prawnych, profesor, prorektor Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Lwów, Ukraina)
Tetiana Holovach, kandydat nauk filologicznych, docent, docent Katedry Języków Obcych i Kultury Mówienia Zawodowego Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Lwów, Ukraina)
Iryna Skovronska, kandydat nauk filologicznych, docent, kierownik Katedry Języków Obcych i Kultury Mówienia Zawodowego Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Lwów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-0168-143X; ORCID ID 0000-0002-6261-3393; ORCID ID 0000-0002-6665-4416
Anotation. Na podstawie badania kategorycznego znaczenia informacji jako specyficznej właściwości prawa, jako jego różnoaspektowej charakterystyki filozoficznej (semantycznej, aksjologicznej, semiotycznej, komunikacyjnej, epistemologicznej, przypadkowej i innych), wyznaczono i przeanalizowano nową koncepcję filozofii prawa pojęcia – informacja w prawie. Analiza jej istoty, treści, właściwości, metodologii i funkcjonalności daje podstawy do rozróżnienia informację prawną i informację w prawie, które są skorelowane zarówno z umocowaniem normatywnym, jak i filozoficznym uzasadnieniem funkcjonalności prawa. W tym przypadku prawo działa jako symboliczny przekaźnik informacji o znaczeniu społecznym. Źródłem informacji w prawie jest właściwa informacja prawna, a także wszystkie informacje społeczne jako prawdopodobny przedmiot wiedzy społeczno-filozoficznej. Oznacza to, że informacja prawna jest pojęciem konkretnoprawnym, informacja w prawie – filozoficzno-prawnym; przy czym ta pierwsza jest przedmiotem i podstawą badania drugiej.
Keywords: Na podstawie badania kategorycznego znaczenia informacji jako specyficznej właściwości prawa, jako jego różnoaspektowej charakterystyki filozoficznej (semantycznej, aksjologicznej, semiotycznej, komunikacyjnej, epistemologicznej, przypadkowej i innych), wyznaczono i przeanalizowano nową koncepcję filozofii prawa pojęcia – informacja w prawie. Analiza jej istoty, treści, właściwości, metodologii i funkcjonalności daje podstawy do rozróżnienia informację prawną i informację w prawie, które są skorelowane zarówno z umocowaniem normatywnym, jak i filozoficznym uzasadnieniem funkcjonalności prawa. W tym przypadku prawo działa jako symboliczny przekaźnik informacji o znaczeniu społecznym. Źródłem informacji w prawie jest właściwa informacja prawna, a także wszystkie informacje społeczne jako prawdopodobny przedmiot wiedzy społeczno-filozoficznej. Oznacza to, że informacja prawna jest pojęciem konkretnoprawnym, informacja w prawie – filozoficzno-prawnym; przy czym ta pierwsza jest przedmiotem i podstawą badania drugiej.

W SPRAWIE PRZEPROWADZENIA ANALIZY PORÓWNAWCZEJ MECHANIZMÓW LEGISLACYJNYCH KRAJÓW UE I UKRAINY MAJĄCYCH NA CELU SPEŁNIENIE WYMOGÓW W ZAKRESIE ZABEZPIECZENIA PROCEDUR KONFISKATY CYWILNEJ AKTYWÓW NIEUZASADNIONYCH

Andrii Bitsiuk

aspirant Katedry Prawa Cywilnego
Narodowego Uniwersytetu „Odeska Akademia Prawnicza” (Odessa, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-7443-0420
Anotation. Konfiskata nieuzasadnionych aktywów w postępowaniu cywilnym nie jest dziś sprawą wewnętrzną każdego państwa, ponieważ w warunkach globalnej gospodarki przestępcy mogą przenosić wartości z jednego kraju do drugiego w ciągu kilku sekund jednym naciśnięciem przycisku. Tak więc granice międzypaństwowe przestały być gwarancją bezpieczeństwa skorumpowanych polityków w przypadkach, w których kraje, w których popełniono wykroczenie i gdzie znajdują się aktywa uzyskane z dochodów z korupcji, przyjęły przepisy o współpracy w zakresie śledzenia i konfiskaty nielegalnie uzyskanych aktywów w postępowaniu karnym i poza postępowaniem karnym. Na świecie istnieje tendencja do coraz szerszego stosowania instytucji konfiskaty nieuzasadnionych aktywów nabytych z dochodów korupcyjnych, zgodnie z którą konfiskacie powinny podlegać nie tylko dochody z określonego przestępstwa korupcyjnego, za które dana osoba została skazana, ale także ta część majątku, w szczególności aktywów, których legalność źródeł pochodzenia osoba nie będzie w stanie udowodnić w procesie kontradyktoryjnym.
Keywords: Konfiskata nieuzasadnionych aktywów w postępowaniu cywilnym nie jest dziś sprawą wewnętrzną każdego państwa, ponieważ w warunkach globalnej gospodarki przestępcy mogą przenosić wartości z jednego kraju do drugiego w ciągu kilku sekund jednym naciśnięciem przycisku. Tak więc granice międzypaństwowe przestały być gwarancją bezpieczeństwa skorumpowanych polityków w przypadkach, w których kraje, w których popełniono wykroczenie i gdzie znajdują się aktywa uzyskane z dochodów z korupcji, przyjęły przepisy o współpracy w zakresie śledzenia i konfiskaty nielegalnie uzyskanych aktywów w postępowaniu karnym i poza postępowaniem karnym. Na świecie istnieje tendencja do coraz szerszego stosowania instytucji konfiskaty nieuzasadnionych aktywów nabytych z dochodów korupcyjnych, zgodnie z którą konfiskacie powinny podlegać nie tylko dochody z określonego przestępstwa korupcyjnego, za które dana osoba została skazana, ale także ta część majątku, w szczególności aktywów, których legalność źródeł pochodzenia osoba nie będzie w stanie udowodnić w procesie kontradyktoryjnym.

GENEZA POGLĄDÓW NA TEMAT KSZTAŁTOWANIA PROBLEMU DOCHODZENIA W SPRAWIE SAMOWOLNEGO ZAJMOWANIA TERENU I SAMOWOLNEGO BUDOWNICTWA

Iryna Hryshko

aspirantka Katedry Kryminalistyki
Narodowego Uniwersytetu Prawniczego imienia Jarosława Mądrego (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-5277-0777
Anotation. Artykuł poświęcono badaniu współczesnego stanu rozwoju naukowego problemu dochodzenia w sprawie samowolnego zajmowania terenu i samowolnego budownictwa, jego istotnych właściwości, cech, kolejnych etapów formowania. Argumentuje się znaczenie i terminowość teoretycznego uzasadnienia problemu dochodzenia wspomnianego wykroczenia karnego. Ustalono, że skuteczne zwalczanie samowolnego zajmowania terenu i samowolnego budownictwa zależy w dużej mierze od tego, jak głęboko zbadane są przez naukę kryminalistyczną problemy jego dochodzenia. Należy zauważyć, że współczesne rozumienie problemu dochodzenia w sprawie samowolnego zajmowania terenu i samowolnego budownictwa rodzi się w pierwszych latach niepodległości Ukrainy. Zaproponowano nowe podejścia naukowe i propozycje rozwiązania problemów dyskusyjnych, określono obiecujące kierunki dalszych badań.
Keywords: Artykuł poświęcono badaniu współczesnego stanu rozwoju naukowego problemu dochodzenia w sprawie samowolnego zajmowania terenu i samowolnego budownictwa, jego istotnych właściwości, cech, kolejnych etapów formowania. Argumentuje się znaczenie i terminowość teoretycznego uzasadnienia problemu dochodzenia wspomnianego wykroczenia karnego. Ustalono, że skuteczne zwalczanie samowolnego zajmowania terenu i samowolnego budownictwa zależy w dużej mierze od tego, jak głęboko zbadane są przez naukę kryminalistyczną problemy jego dochodzenia. Należy zauważyć, że współczesne rozumienie problemu dochodzenia w sprawie samowolnego zajmowania terenu i samowolnego budownictwa rodzi się w pierwszych latach niepodległości Ukrainy. Zaproponowano nowe podejścia naukowe i propozycje rozwiązania problemów dyskusyjnych, określono obiecujące kierunki dalszych badań.

OSOBA JAKO SZCZEGÓLNY PODMIOT BEZPIECZEŃSTWA SPOŁECZNEGO

Artem Derevyanko

aspirant Katedry Prawa Pracy i Prawa Ubezpieczeń Społecznych
Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-4131-0155
Anotation. W artykule przeprowadzono analizę teoretyczno-metodologiczną osoby jako szczególnego podmiotu bezpieczeństwa społecznego. Uzasadnione są sposoby jej optymalizacji. Zidentyfikowano główne elementy bezpieczeństwa społecznego. Ustalono, że badanie bezpieczeństwa społecznego człowieka przewiduje zastosowanie podejścia systemowego, ponieważ struktura społeczna społeczeństwa jest systemem, jego elementami są jednostki, które łączą się w organizacje społeczne, stowarzyszenia, partie polityczne i tym podobne. Stwierdzono, że to jednostka stoi w centrum bezpieczeństwa społecznego, jej dobrobyt jest głównym celem jego realizacji. Uzasadnione są sposoby zabezpieczenia osoby jako szczególnego podmiotu bezpieczeństwa społecznego w aspekcie tak ważnych elementów stosunków społecznych, jak stosunki gospodarcze, społeczno-klasowe, stosunki społeczno-pracownicze, ochrona socjalna i ochrona emerytalna. Ukształtowany skuteczny mechanizm zabezpieczenia osoby jako szczególnego podmiotu bezpieczeństwa społecznego wymaga opracowania i udoskonalenia koncepcyjnych i prawnych podstaw jej zabezpieczenia.
Keywords: W artykule przeprowadzono analizę teoretyczno-metodologiczną osoby jako szczególnego podmiotu bezpieczeństwa społecznego. Uzasadnione są sposoby jej optymalizacji. Zidentyfikowano główne elementy bezpieczeństwa społecznego. Ustalono, że badanie bezpieczeństwa społecznego człowieka przewiduje zastosowanie podejścia systemowego, ponieważ struktura społeczna społeczeństwa jest systemem, jego elementami są jednostki, które łączą się w organizacje społeczne, stowarzyszenia, partie polityczne i tym podobne. Stwierdzono, że to jednostka stoi w centrum bezpieczeństwa społecznego, jej dobrobyt jest głównym celem jego realizacji. Uzasadnione są sposoby zabezpieczenia osoby jako szczególnego podmiotu bezpieczeństwa społecznego w aspekcie tak ważnych elementów stosunków społecznych, jak stosunki gospodarcze, społeczno-klasowe, stosunki społeczno-pracownicze, ochrona socjalna i ochrona emerytalna. Ukształtowany skuteczny mechanizm zabezpieczenia osoby jako szczególnego podmiotu bezpieczeństwa społecznego wymaga opracowania i udoskonalenia koncepcyjnych i prawnych podstaw jej zabezpieczenia.

WPROWADZENIE PARADYGMATU SPRAWIEDLIWOŚCI NAPRAWCZEJ DO PRAWA KARNEGO UKRAINY

Olena Yevdokimova

kandydat nauk prawnych, docent, docent Katedry Prawa Karnego nr 1
Narodowego Uniwersytetu Prawniczego imienia Jarosława Mądrego (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-2584-9321
Anotation. Przez długi czas tradycyjny wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych opiera się na idei odwetu i zapobiegania popełnianiu nowych przestępstw, w wyniku czego dominujące pozycje są przypisywane sankcjom artykułów prawa karnego karze pozbawienia wolności. Takie podejście do przeciwdziałania przestępczości prowadzi do zwiększenia liczby skazanych na tego rodzaju kary, jednak nie pozwala na zmniejszenie wskaźnika przestępczości nawracającej. Nowo opracowany paradygmat sprawiedliwości naprawczej, który opiera się na idei pojednania podejrzanego/oskarżonego i ofiary, może być skutecznym sposobem radzenia sobie z konfliktem karno-prawnym. Artykuł bada możliwe sposoby rozszerzenia zakresu stosowania idei sprawiedliwości naprawczej w prawie karnym Ukrainy. Zaproponowano zmiany do art. 46 Kodeksu Karnego Ukrainy, w formie wyjątku zakazu stosowania tej normy wobec osób, które popełniły wykroczenia nie po raz pierwszy.
Keywords: Przez długi czas tradycyjny wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych opiera się na idei odwetu i zapobiegania popełnianiu nowych przestępstw, w wyniku czego dominujące pozycje są przypisywane sankcjom artykułów prawa karnego karze pozbawienia wolności. Takie podejście do przeciwdziałania przestępczości prowadzi do zwiększenia liczby skazanych na tego rodzaju kary, jednak nie pozwala na zmniejszenie wskaźnika przestępczości nawracającej. Nowo opracowany paradygmat sprawiedliwości naprawczej, który opiera się na idei pojednania podejrzanego/oskarżonego i ofiary, może być skutecznym sposobem radzenia sobie z konfliktem karno-prawnym. Artykuł bada możliwe sposoby rozszerzenia zakresu stosowania idei sprawiedliwości naprawczej w prawie karnym Ukrainy. Zaproponowano zmiany do art. 46 Kodeksu Karnego Ukrainy, w formie wyjątku zakazu stosowania tej normy wobec osób, które popełniły wykroczenia nie po raz pierwszy.

CECHY ZASTOSOWANIA TARYFOWEGO SYSTEMU WYNAGRODZEŃ W ROLNICTWIE

Sergii Kozachenko

aspirant Katedry Prawa Pracy i Prawa Ubezpieczeń Społecznych
Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-2847-0595
Anotation. W artykule autor podkreśla podstawowe metodyczne podejścia do opracowywania skutecznych form i systemów wynagrodzeń na zbiorach upraw zbożowych. Systematycznie i konsekwentnie określono procedurę organizacji pracy na żniwach, ustalania stawek akordowych i tworzenia skutecznej struktury płac. Opracowano siatkę taryfową dla poszczególnych kategorii pracowników przedsiębiorstw rolniczych, podano przykład obliczania stawek akordowych i dodatkowego wynagrodzenia za pracę przy zbiorach zbóż. Należy zauważyć, że obecnie na Ukrainie w przedsiębiorstwach rynkowego sektora rolnego gospodarki obowiązują własne, przyjęte dla tego przedsiębiorstwa warunki płatności taryfowych, które są określone (w części ich bezwzględnej wielkości) przez możliwości ekonomiczne odpowiednich przedsiębiorstw i stopień stabilności wyników ich działalności gospodarczej.
Keywords: W artykule autor podkreśla podstawowe metodyczne podejścia do opracowywania skutecznych form i systemów wynagrodzeń na zbiorach upraw zbożowych. Systematycznie i konsekwentnie określono procedurę organizacji pracy na żniwach, ustalania stawek akordowych i tworzenia skutecznej struktury płac. Opracowano siatkę taryfową dla poszczególnych kategorii pracowników przedsiębiorstw rolniczych, podano przykład obliczania stawek akordowych i dodatkowego wynagrodzenia za pracę przy zbiorach zbóż. Należy zauważyć, że obecnie na Ukrainie w przedsiębiorstwach rynkowego sektora rolnego gospodarki obowiązują własne, przyjęte dla tego przedsiębiorstwa warunki płatności taryfowych, które są określone (w części ich bezwzględnej wielkości) przez możliwości ekonomiczne odpowiednich przedsiębiorstw i stopień stabilności wyników ich działalności gospodarczej.

MIĘDZYNARODOWE STANDARDY REALIZACJI PRAWA DO OPIEKI ZDROWOTNEJ W ZAKŁADACH KARNYCH A REALIA UKRAIŃSKIE

Yuliia Levytska

aspirantka Katedry Kryminologii i Prawa Karno-Wykonawczego
Narodowego Uniwersytetu Prawniczego imienia Jarosława Mądrego (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-2297-3124
Anotation. W artykule przedstawiono ogólną charakterystykę międzynarodowych standardów dotyczących zapewnienia prawa skazanych do ochrony zdrowia i opieki medycznej. Przeanalizowano raporty komisarza Rady Najwyższej Ukrainy w sprawie praw człowieka w ciągu ostatnich 5 lat i stwierdzono istotne braki w dziedzinie medycyny zakładów karnych. Wyniki sugerują, że międzynarodowe standardy kompleksowo chronią prawo skazanych do ochrony zdrowia. Normy prawa międzynarodowego rozwijają się szybciej niż prawo krajowe, tym samym stanowią wzór dla innych krajów. Ustalono, że więźniowie cierpią z powodu niewłaściwego traktowania i nie mają możliwości uzyskania odpowiedniej opieki medycznej. Ukraina w latach swojej niezależności stopniowo dąży do harmonizacji krajowego prawa karnego wykonawczego z międzynarodowymi normami prawnymi, ale pozostaje wiele nierozwiązanych kwestii w zakresie opieki zdrowotnej skazanych.
Keywords: W artykule przedstawiono ogólną charakterystykę międzynarodowych standardów dotyczących zapewnienia prawa skazanych do ochrony zdrowia i opieki medycznej. Przeanalizowano raporty komisarza Rady Najwyższej Ukrainy w sprawie praw człowieka w ciągu ostatnich 5 lat i stwierdzono istotne braki w dziedzinie medycyny zakładów karnych. Wyniki sugerują, że międzynarodowe standardy kompleksowo chronią prawo skazanych do ochrony zdrowia. Normy prawa międzynarodowego rozwijają się szybciej niż prawo krajowe, tym samym stanowią wzór dla innych krajów. Ustalono, że więźniowie cierpią z powodu niewłaściwego traktowania i nie mają możliwości uzyskania odpowiedniej opieki medycznej. Ukraina w latach swojej niezależności stopniowo dąży do harmonizacji krajowego prawa karnego wykonawczego z międzynarodowymi normami prawnymi, ale pozostaje wiele nierozwiązanych kwestii w zakresie opieki zdrowotnej skazanych.

PRAWO DOSTĘPU DO INFORMACJI JAKO PODSTAWA DEMOKRATYCZNEGO KONSTYTUCYJNO-PRAWNEGO MODELU ORGANIZACJI WŁADZY

Volodymyr Siverin

kandydat nauk prawnych (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-0491-7196
Anotation. Artykuł poświęcono badaniu specyfiki realizacji prawa do dostępu do informacji na Ukrainie, opracowywaniu zaleceń w celu wyeliminowania czynników i przyczyn naruszenia tego ostatniego, formułowaniu propozycji poprawy regulacji tego prawa i instytucjonalnego mechanizmu jego zapewnienia. Przeprowadzona analiza doktrynalna istniejących badań naukowych wykazała brak jednego zintegrowanego podejścia do zrozumienia natury prawnej, treści, specyfiki wdrożenia, roli i znaczenia prawa dostępu do informacji w procesach budowy demokratycznego konstytucyjnego modelu prawnego organizacji władzy. Ustalono, że sytuację w zakresie realizacji prawa dostępu do informacji można poprawić nie tylko poprzez legislacyjną transformację tekstu ustawy Ukrainy „O dostępie do informacji publicznej”, a także poprzez zapewnienie zwiększenia indywidualnej odpowiedzialności urzędników i służb organów władzy państwowej, samorządu lokalnego, kierowników organów ścigania, pracowników służb prawnych za podejmowanie decyzji i aktów prawnych naruszających lub ograniczających prawo dostępu do informacji.
Keywords: Artykuł poświęcono badaniu specyfiki realizacji prawa do dostępu do informacji na Ukrainie, opracowywaniu zaleceń w celu wyeliminowania czynników i przyczyn naruszenia tego ostatniego, formułowaniu propozycji poprawy regulacji tego prawa i instytucjonalnego mechanizmu jego zapewnienia. Przeprowadzona analiza doktrynalna istniejących badań naukowych wykazała brak jednego zintegrowanego podejścia do zrozumienia natury prawnej, treści, specyfiki wdrożenia, roli i znaczenia prawa dostępu do informacji w procesach budowy demokratycznego konstytucyjnego modelu prawnego organizacji władzy. Ustalono, że sytuację w zakresie realizacji prawa dostępu do informacji można poprawić nie tylko poprzez legislacyjną transformację tekstu ustawy Ukrainy „O dostępie do informacji publicznej”, a także poprzez zapewnienie zwiększenia indywidualnej odpowiedzialności urzędników i służb organów władzy państwowej, samorządu lokalnego, kierowników organów ścigania, pracowników służb prawnych za podejmowanie decyzji i aktów prawnych naruszających lub ograniczających prawo dostępu do informacji.

REGULACJA PRAWNA UDZIAŁU SPOŁECZEŃSTWA W KSZTAŁTOWANIU I WDRAŻANIU POLITYKI ŚRODOWISKOWEJ UKRAINY: NIEKTÓRE ASPEKTY

Diana Felonyuk

student Katedry Dyscyplin Cywilnoprawnych
Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Łesi Ukrainki (Łuck, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-5556-9200
Anotation. Artykuł poświęcono badaniu teoretycznych i prawnych aspektów udziału społeczeństwa w kształtowaniu i wdrażaniu polityki środowiskowej Ukrainy. Przeanalizowano poszczególne podejścia naukowe do zrozumienia istoty i treści polityki środowiskowej państwa oraz roli społeczeństwa jako jednego z podmiotów jej kształtowania i wdrażania, skupiono się na nowoczesnej krajowej i międzynarodowej regulacji takiego uczestnictwa. Na uwagę zasługuje nieefektywność praktycznego urzeczywistnienia poszczególnych norm prawnych w tym zakresie oraz niedostateczna aktywność członków społeczeństwa w rozwiązywaniu problemów ochrony środowiska, racjonalnego zarządzania przyrodą. Uzasadnione jest, że skuteczność interakcji państwa i społeczeństwa, osiągnięcie wysokich wyników w kwestiach ochrony środowiska, racjonalnego zarządzania przyrodą, zależy bezpośrednio nie tylko od istniejących ram regulacyjnych i prawnych, ale także od skuteczności mechanizmów ich wdrażania w praktyce. Wskazano na potrzebę zintensyfikowania wysiłków państwa na rzecz realnej współpracy ze społeczeństwem i pełnego zaangażowania jego przedstawicieli w tworzenie i wdrażanie krajowej polityki ochrony środowiska.
Keywords: Artykuł poświęcono badaniu teoretycznych i prawnych aspektów udziału społeczeństwa w kształtowaniu i wdrażaniu polityki środowiskowej Ukrainy. Przeanalizowano poszczególne podejścia naukowe do zrozumienia istoty i treści polityki środowiskowej państwa oraz roli społeczeństwa jako jednego z podmiotów jej kształtowania i wdrażania, skupiono się na nowoczesnej krajowej i międzynarodowej regulacji takiego uczestnictwa. Na uwagę zasługuje nieefektywność praktycznego urzeczywistnienia poszczególnych norm prawnych w tym zakresie oraz niedostateczna aktywność członków społeczeństwa w rozwiązywaniu problemów ochrony środowiska, racjonalnego zarządzania przyrodą. Uzasadnione jest, że skuteczność interakcji państwa i społeczeństwa, osiągnięcie wysokich wyników w kwestiach ochrony środowiska, racjonalnego zarządzania przyrodą, zależy bezpośrednio nie tylko od istniejących ram regulacyjnych i prawnych, ale także od skuteczności mechanizmów ich wdrażania w praktyce. Wskazano na potrzebę zintensyfikowania wysiłków państwa na rzecz realnej współpracy ze społeczeństwem i pełnego zaangażowania jego przedstawicieli w tworzenie i wdrażanie krajowej polityki ochrony środowiska.

ODSETKI ROCZNE I STRATY INFLACYJNE JAKO SZCZEGÓLNE FORMY ODPOWIEDZIALNOŚCI CYWILNOPRAWNEJ ZA NARUSZENIE ZOBOWIĄZANIA PIENIĘŻNEGO

Serhii Cherkashyn

aspirant Katedry Prawa Cywilnego nr 1
Narodowego Uniwersytetu Prawniczego imienia Jarosława Mądrego (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-3549-4405
Anotation. Artykuł poświęcono badaniu problemu określania natury prawnej odsetek strat rocznych i inflacyjnych jako form odpowiedzialności cywilnoprawnej za naruszenie zobowiązania pieniężnego. Kluczowe cechy odsetek rocznych i strat inflacyjnych wynikają ze specjalnego statusu pieniądza i zobowiązań pieniężnych w prawie cywilnym. Dlatego analiza i badanie pieniędzy jest niezbędnym elementem tego badania. Zwrócono uwagę zarówno na klasyczne prace naukowców, jak i na współczesne poglądy na temat problemu artykułu. W procesie analizy i porównywania wszystkich form odpowiedzialności cywilnoprawnej wydano kluczowe cechy odsetek rocznych i strat inflacyjnych, które pozwalają mówić o odrębnym, niezależnym charakterze tych sankcji. Na podstawie pewnych cech możliwe jest rozróżnienie wszystkich form odpowiedzialności cywilnoprawnej.
Keywords: Artykuł poświęcono badaniu problemu określania natury prawnej odsetek strat rocznych i inflacyjnych jako form odpowiedzialności cywilnoprawnej za naruszenie zobowiązania pieniężnego. Kluczowe cechy odsetek rocznych i strat inflacyjnych wynikają ze specjalnego statusu pieniądza i zobowiązań pieniężnych w prawie cywilnym. Dlatego analiza i badanie pieniędzy jest niezbędnym elementem tego badania. Zwrócono uwagę zarówno na klasyczne prace naukowców, jak i na współczesne poglądy na temat problemu artykułu. W procesie analizy i porównywania wszystkich form odpowiedzialności cywilnoprawnej wydano kluczowe cechy odsetek rocznych i strat inflacyjnych, które pozwalają mówić o odrębnym, niezależnym charakterze tych sankcji. Na podstawie pewnych cech możliwe jest rozróżnienie wszystkich form odpowiedzialności cywilnoprawnej.

NORMATYWNE I PRAWNE ASPEKTY ZAWARCIA MAŁŻEŃSTWA NA ZIEMIACH UKRAIŃSKICH W SKŁADZIE IMPERIUM ROSYJSKIEGO: ANALIZA HISTORYCZNO-PRAWNA

Dmytro Shevchenko

kandydat nauk prawnych, doktorant
Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-7891-3331
Anotation. Artykuł naukowy poświęcono badaniu i kompleksowej analizie normatywnych i prawnych aspektów zawarcia małżeństwa na ziemiach ukraińskich w składzie Imperium Rosyjskiego z punktu widzenia analizy historyczno-prawnej. Biorąc pod uwagę badania doktrynalne, stwierdzono, że ustawodawstwo małżeńskie do XX wieku nie było w rzeczywistości świeckie. Ustawodawcy uparcie odmawiali przeprowadzenia reform uznanych za niezbędne przez wszystkich czołowych specjalistów w dziedzinie prawa cywilnego. Negatywny był stosunek ustawodawców do wprowadzenia małżeństwa cywilnego – takie małżeństwo nie tylko nie było dozwolone, ale nigdy nawet formalnie nie zostało uznane, jeśli zostało zawarte w krajach, w których istniały. Co ciekawe, nawet w 1902 r. Imperium Rosyjskie odmówiło podpisania Konwencji Haskiej, która przewidywała wzajemne uznanie małżeństw zawartych w obcych państwach zgodnie z ich prawem.
Keywords: Artykuł naukowy poświęcono badaniu i kompleksowej analizie normatywnych i prawnych aspektów zawarcia małżeństwa na ziemiach ukraińskich w składzie Imperium Rosyjskiego z punktu widzenia analizy historyczno-prawnej. Biorąc pod uwagę badania doktrynalne, stwierdzono, że ustawodawstwo małżeńskie do XX wieku nie było w rzeczywistości świeckie. Ustawodawcy uparcie odmawiali przeprowadzenia reform uznanych za niezbędne przez wszystkich czołowych specjalistów w dziedzinie prawa cywilnego. Negatywny był stosunek ustawodawców do wprowadzenia małżeństwa cywilnego – takie małżeństwo nie tylko nie było dozwolone, ale nigdy nawet formalnie nie zostało uznane, jeśli zostało zawarte w krajach, w których istniały. Co ciekawe, nawet w 1902 r. Imperium Rosyjskie odmówiło podpisania Konwencji Haskiej, która przewidywała wzajemne uznanie małżeństw zawartych w obcych państwach zgodnie z ich prawem.

ADMINISTRACYJNO-PRAWNE REGULACJE KOORDYNACYJNEJ FUNKCJI PAŃSTWA: DYNAMIKA ZMIAN W XX I NA POCZĄTKU XXI WIEKU

Halyna Lukianova

kandydat nauk prawnych, docent Katedry Prawa Administracyjnego i Informacyjnego Dydaktyczno-Naukowego Instytutu Prawa, Psychologii i Edukacji Innowacyjnej
Narodowego Uniwersytetu „Politechnika Lwowska” (Lwów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1109-9299
Anotation. W artykule zbadano rozwój administracyjno-prawnych regulacji funkcji koordynacyjnej państwa w XX-XXI wieku. Przeanalizowano wydarzenia, które miały miejsce w danej epoce historycznej oraz akty administracyjno-prawne regulujące funkcję koordynacyjną państwa, które obowiązywały w różnych latach. Wyróżniono etapy rozwoju administracyjnoprawnej regulacji funkcji koordynacyjnej państwa oraz specyfikę każdego etapu. Ustalono, że przez cały okres istnienia państwa ukraińskiego i jego poprzedników można znaleźć tylko powierzchowne oznaki istnienia tej funkcji. Sam termin „koordynacja” przed okresem sowieckim w ogóle nie był stosowany na poziomie legislacyjnym. Wraz z ogłoszeniem przez Ukrainę niepodległości funkcja koordynacyjna zaczęła coraz częściej zastępować funkcję podporządkowaną.
Keywords: W artykule zbadano rozwój administracyjno-prawnych regulacji funkcji koordynacyjnej państwa w XX-XXI wieku. Przeanalizowano wydarzenia, które miały miejsce w danej epoce historycznej oraz akty administracyjno-prawne regulujące funkcję koordynacyjną państwa, które obowiązywały w różnych latach. Wyróżniono etapy rozwoju administracyjnoprawnej regulacji funkcji koordynacyjnej państwa oraz specyfikę każdego etapu. Ustalono, że przez cały okres istnienia państwa ukraińskiego i jego poprzedników można znaleźć tylko powierzchowne oznaki istnienia tej funkcji. Sam termin „koordynacja” przed okresem sowieckim w ogóle nie był stosowany na poziomie legislacyjnym. Wraz z ogłoszeniem przez Ukrainę niepodległości funkcja koordynacyjna zaczęła coraz częściej zastępować funkcję podporządkowaną.

KONTROLA FISKALNA: POJĘCIE, ISTOTA I WŁAŚCIWOŚCI

Tetiana Tatarova

kandydat nauk prawnych, docent Katedry Administracji Publicznej i Administrowania Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-9575-7940
Anotation. Przedmiotem tego badania naukowego jest kontrola fiskalna. Celem badania jest określenie cech kontroli fiskalnej, ujawnienie jej istoty i zbadanie właściwości. W artykule zauważono, że właściwa definicja i stosowanie pojęć kontroli ma dość duże znaczenie, ponieważ to od ich treści zależą podmioty, przedmioty i przedmiot kontroli, definicja odpowiednich organów, struktur, które powinny sprawować kontrolę, zakres ich uprawnień. W wyniku badań sformułowano autorską definicję pojęcia „kontrola fiskalna”, ujawniono jej istotę i właściwości. Kontrolę fiskalną proponuje się rozumieć jako integralną część kontroli państwowej przeprowadzanej przez specjalnie utworzone organy kontrolne, zgodnie z normami obowiązującego prawa, w odniesieniu do administracji podatkami i opłatami, w celu realizacji państwowej polityki fiskalnej, i mającej na celu terminowość, rzetelność, kompletność naliczania i płacenia podatków, opłat, płatności do budżetu, a także zapewnienie interesów państwa i podmiotów gospodarczych w zakresie tworzenia funduszy finansów publicznych.
Keywords: Przedmiotem tego badania naukowego jest kontrola fiskalna. Celem badania jest określenie cech kontroli fiskalnej, ujawnienie jej istoty i zbadanie właściwości. W artykule zauważono, że właściwa definicja i stosowanie pojęć kontroli ma dość duże znaczenie, ponieważ to od ich treści zależą podmioty, przedmioty i przedmiot kontroli, definicja odpowiednich organów, struktur, które powinny sprawować kontrolę, zakres ich uprawnień. W wyniku badań sformułowano autorską definicję pojęcia „kontrola fiskalna”, ujawniono jej istotę i właściwości. Kontrolę fiskalną proponuje się rozumieć jako integralną część kontroli państwowej przeprowadzanej przez specjalnie utworzone organy kontrolne, zgodnie z normami obowiązującego prawa, w odniesieniu do administracji podatkami i opłatami, w celu realizacji państwowej polityki fiskalnej, i mającej na celu terminowość, rzetelność, kompletność naliczania i płacenia podatków, opłat, płatności do budżetu, a także zapewnienie interesów państwa i podmiotów gospodarczych w zakresie tworzenia funduszy finansów publicznych.

CHARAKTERYSTYKA KRYMINOLOGICZNA MŁODZIEŃCZEGO PRZESTĘPCA Z PRZEMOCĄ

Natalia Biniuk

student
Uniwersytetu Nowoczesnej Wiedzy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-6588-7325
Anotation. W artykule autorka zbadała i scharakteryzowała tożsamość młodocianego brutalnego przestępcy według różnych kryteriów. Wskazuje się, że niedogodność moralna społeczeństwa wzrasta w zależności od liczby i stopnia zagrożenia przestępstwami popełnianymi przez nieletnich przestępców, którzy stanowią jednak tylko część ogólnej liczby przestępców. Główną cechą osobowości młodocianych przestępców jest ich niedojrzałość społeczna i psychiczna, ogólny brak gotowości do życia, a także brak ideałów i celów, które mogą sobie wyznaczać. Stwierdzono, że dzięki konstruktywnemu modelowi „kryminologicznych cech osobowości przestępcy” możliwe jest szczegółowe i systematyczne badanie społecznych i psychologicznych cech osoby, która popełniła przestępstwo, w tym orientacji do przemocy, analiza motywacji zachowań przestępczych, identyfikować powiązania między cechami moralnymi i psychologicznymi a charakterem nielegalnej działalności itp. Biorąc pod uwagę różnorodność istniejących w kryminologii podejść do struktury osobowości przestępcy, proponuje się badanie takiej osobowości za pomocą następującego schematu znaczących bloków cech kryminologicznych przestępcy: a) socjo- cechy demograficzne; b) aspekty prawnokarne; c) cechy moralne i psychologiczne oraz d) cechy psychiczne.
Keywords: W artykule autorka zbadała i scharakteryzowała tożsamość młodocianego brutalnego przestępcy według różnych kryteriów. Wskazuje się, że niedogodność moralna społeczeństwa wzrasta w zależności od liczby i stopnia zagrożenia przestępstwami popełnianymi przez nieletnich przestępców, którzy stanowią jednak tylko część ogólnej liczby przestępców. Główną cechą osobowości młodocianych przestępców jest ich niedojrzałość społeczna i psychiczna, ogólny brak gotowości do życia, a także brak ideałów i celów, które mogą sobie wyznaczać. Stwierdzono, że dzięki konstruktywnemu modelowi „kryminologicznych cech osobowości przestępcy” możliwe jest szczegółowe i systematyczne badanie społecznych i psychologicznych cech osoby, która popełniła przestępstwo, w tym orientacji do przemocy, analiza motywacji zachowań przestępczych, identyfikować powiązania między cechami moralnymi i psychologicznymi a charakterem nielegalnej działalności itp. Biorąc pod uwagę różnorodność istniejących w kryminologii podejść do struktury osobowości przestępcy, proponuje się badanie takiej osobowości za pomocą następującego schematu znaczących bloków cech kryminologicznych przestępcy: a) socjo- cechy demograficzne; b) aspekty prawnokarne; c) cechy moralne i psychologiczne oraz d) cechy psychiczne.