Journal №4 (32) vol. 2 / 2020|KELM

WYKAZ ZAŁĄCZONYCH PLIKÓW

ORGANIZACYJNO-STRUKTURALNE ZABEZPIECZENIE OBIEGU DOKUMENTÓW W KRAJOWYM BIURZE ANTYKORUPCYJNYM UKRAINY

Liudmyla Asanova

aspirant Katedry Administracji Publicznej i Administracji
Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-2203-0457
Anotation. Znaczenie tego artykułu polega na tym, że organizacja obiegu dokumentów w instytucji odbywa się na podstawie Instrukcji ds. Obiegu Dokumentów, nomenklatury spraw, zasad, regulaminów i innych przepisów regulacyjnych relacje w tym zakresie. Forma organizacji obiegu dokumentów w Krajowym Biurze Antykorupcyjnym Ukrainy jest mieszana z większym stopniem centralizacji. Zgodnie z Regulaminem w sprawie Działu Obiegu Dokumentów wykonuje on większość operacji biurowych, a niektóre funkcje, takie jak rejestracja elektronicznych notatek służbowych, przechowywanie dokumentów o tymczasowym okresie przechowywania, są wykonywane przez jednostki strukturalne. Odrębna niezależna jednostka strukturalna, zgodnie z prawem, dokonuje rejestracji wniosków obywateli, wniosków adwokackich i wniosków o dostęp do informacji publicznej oraz innych dokumentów, które są określone w odrębnej instrukcji i odpowiednim przepisie. Stwierdzono, że istniejące procesy elektronicznego obiegu dokumentów są testowane i wdrażane w działalności Krajowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy i mają pozytywny wynik. A jednak w celu optymalizacji obiegu dokumentów w Krajowym Biurze Antykorupcyjnym Ukrainy należy zmienić istniejącą Instrukcji ds. Obiegu Dokumentów, opracować technologiczne instrukcje i schematy, w których ustalić sekwencję opracowywania projektów dokumentów, kolejność ich uzgadniania, podpisania, poświadczenia. Zasady uzgadniania i przeglądania dokumentów musi być ustalona w karcie formularzy dokumentów i instrukcjach dotyczących obiegu dokumentów instytucji, a także określić poziomy dostępu pracowników – użytkowników przez system elektronicznego obiegu dokumentów. Po rozpatrzeniu na poziomie państwowym kwestii przechowywania, wykorzystywania i niszczenia dokumentów elektronicznych, a także ich dalszego przesyłania do archiwum elektronicznego, konieczne jest opracowanie lokalnego dokumentu administracyjnego, który uregulowałby ten kierunek prowadzenia dokumentacji w Krajowym Biurze Antykorupcyjnym Ukrainy.
Keywords: Znaczenie tego artykułu polega na tym, że organizacja obiegu dokumentów w instytucji odbywa się na podstawie Instrukcji ds. Obiegu Dokumentów, nomenklatury spraw, zasad, regulaminów i innych przepisów regulacyjnych relacje w tym zakresie. Forma organizacji obiegu dokumentów w Krajowym Biurze Antykorupcyjnym Ukrainy jest mieszana z większym stopniem centralizacji. Zgodnie z Regulaminem w sprawie Działu Obiegu Dokumentów wykonuje on większość operacji biurowych, a niektóre funkcje, takie jak rejestracja elektronicznych notatek służbowych, przechowywanie dokumentów o tymczasowym okresie przechowywania, są wykonywane przez jednostki strukturalne. Odrębna niezależna jednostka strukturalna, zgodnie z prawem, dokonuje rejestracji wniosków obywateli, wniosków adwokackich i wniosków o dostęp do informacji publicznej oraz innych dokumentów, które są określone w odrębnej instrukcji i odpowiednim przepisie. Stwierdzono, że istniejące procesy elektronicznego obiegu dokumentów są testowane i wdrażane w działalności Krajowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy i mają pozytywny wynik. A jednak w celu optymalizacji obiegu dokumentów w Krajowym Biurze Antykorupcyjnym Ukrainy należy zmienić istniejącą Instrukcji ds. Obiegu Dokumentów, opracować technologiczne instrukcje i schematy, w których ustalić sekwencję opracowywania projektów dokumentów, kolejność ich uzgadniania, podpisania, poświadczenia. Zasady uzgadniania i przeglądania dokumentów musi być ustalona w karcie formularzy dokumentów i instrukcjach dotyczących obiegu dokumentów instytucji, a także określić poziomy dostępu pracowników – użytkowników przez system elektronicznego obiegu dokumentów. Po rozpatrzeniu na poziomie państwowym kwestii przechowywania, wykorzystywania i niszczenia dokumentów elektronicznych, a także ich dalszego przesyłania do archiwum elektronicznego, konieczne jest opracowanie lokalnego dokumentu administracyjnego, który uregulowałby ten kierunek prowadzenia dokumentacji w Krajowym Biurze Antykorupcyjnym Ukrainy.

ZARZĄDZENIE JAKO WYNIK DZIAŁALNOŚCI REGULACYJNEJ CENTRALNYCH ORGANÓW WYKONAWCZYCH

Dmytro Baranenko

kandydat nauk prawnych
ORCID ID: 0000-0003-0234-7561
Anotation. W artykule zbadano cechy zarządzenia jako wyniku działalności regulacyjnej centralnych organów wykonawczych. Stwierdzono, że wśród naukowców istnieją spory dotyczące klasyfikacji aktów normatywnych i prawnych, podstaw ich podziału, ale „aksjomatycznymi” dzisiaj na poziomie nauki i praktyki są przepisy dotyczące podziału aktów normatywnych na ustawy i zarządzenia. Wyjaśniono pojęcie zarządzenia centralnego organu wykonawczego, ustalono jego stosunek do prawa. Określono główne cechy zarządzenia centralnych organów wykonawczych, które są podzielone na następujące grupy: objawy związane z tworzeniem aktu normatywnego (akt normatywny jest akceptowany przez upoważniony podmiot zgodnie z zasadami (procedurą) ustanowionymi przez prawo); objawy właściwe dla aktu normatywnego jako oficjalnego dokumentu pisemnego, które z kolei można sklasyfikować na znaki formy (akt normatywny ma formę wewnętrzną, składa się z rozdziałów, artykułów, punktów itp. oraz formę zewnętrzną – nazwa, elementy itp.); objawy treści, do których może być przypisane to, że akt normatywny zawiera obowiązkowe reguły postępowania, normy prawa, ustanawia, zmienia lub zastępuje ją; objawy regulacyjne (akt normatywny wielokrotnie reguluje pewne relacje nieokreślonego kręgu osób); objawy, które są dalszymi względem aktu normatywnego (oficjalna publikacja, wykonalność, wykonanie zapewnia możliwość stosowania państwowego przymusu). Uważa się, że głównym celem zarządzeń centralnych organów wykonawczych jest regulacja stosunków społecznych poprzez rozwój, ujawnianie i wdrażanie norm prawnych oraz częściową pierwotną regulację stosunków społecznych, rozwijających się w procesie życia ludności kraju. Stwierdzono, że zarządzenia centralnych organów wykonawczych pełnią następujące funkcje: przede wszystkim funkcję regulacyjną, która z kolei jest podzielona na funkcję regulacji pierwotnej i wtórnej; funkcję kierowniczą; funkcje wyjaśniające i konkretyzujące; funkcję ustanawiającą prawo; funkcję realizującą prawo.
Keywords: W artykule zbadano cechy zarządzenia jako wyniku działalności regulacyjnej centralnych organów wykonawczych. Stwierdzono, że wśród naukowców istnieją spory dotyczące klasyfikacji aktów normatywnych i prawnych, podstaw ich podziału, ale „aksjomatycznymi” dzisiaj na poziomie nauki i praktyki są przepisy dotyczące podziału aktów normatywnych na ustawy i zarządzenia. Wyjaśniono pojęcie zarządzenia centralnego organu wykonawczego, ustalono jego stosunek do prawa. Określono główne cechy zarządzenia centralnych organów wykonawczych, które są podzielone na następujące grupy: objawy związane z tworzeniem aktu normatywnego (akt normatywny jest akceptowany przez upoważniony podmiot zgodnie z zasadami (procedurą) ustanowionymi przez prawo); objawy właściwe dla aktu normatywnego jako oficjalnego dokumentu pisemnego, które z kolei można sklasyfikować na znaki formy (akt normatywny ma formę wewnętrzną, składa się z rozdziałów, artykułów, punktów itp. oraz formę zewnętrzną – nazwa, elementy itp.); objawy treści, do których może być przypisane to, że akt normatywny zawiera obowiązkowe reguły postępowania, normy prawa, ustanawia, zmienia lub zastępuje ją; objawy regulacyjne (akt normatywny wielokrotnie reguluje pewne relacje nieokreślonego kręgu osób); objawy, które są dalszymi względem aktu normatywnego (oficjalna publikacja, wykonalność, wykonanie zapewnia możliwość stosowania państwowego przymusu). Uważa się, że głównym celem zarządzeń centralnych organów wykonawczych jest regulacja stosunków społecznych poprzez rozwój, ujawnianie i wdrażanie norm prawnych oraz częściową pierwotną regulację stosunków społecznych, rozwijających się w procesie życia ludności kraju. Stwierdzono, że zarządzenia centralnych organów wykonawczych pełnią następujące funkcje: przede wszystkim funkcję regulacyjną, która z kolei jest podzielona na funkcję regulacji pierwotnej i wtórnej; funkcję kierowniczą; funkcje wyjaśniające i konkretyzujące; funkcję ustanawiającą prawo; funkcję realizującą prawo.

YSTEM ZASAD DORADZTWA PODATKOWEGO

Serhii Broiakov

aspirant Wydziału Prawa Finansowego
Narodowego Uniwersytetu Prawniczego imienia Jarosława Mądrego (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-0636-7490
Anotation. W artykule zbadano zasady doradztwa podatkowego. Określono krąg wspólnych cech charakteryzujących zasady prawa: 1) najwyższa miara imperatywności; 2) zwiększona stabilność; 3) określają podstawę regulacji; 4) zwięzła forma ustalenia. Wszystkie powyższe cechy są równie charakterystyczne dla wszystkich zasad prawa. Sformułowano definicję pojęcia „zasady prawa podatkowego”: zasady prawa podatkowego są zwięźle sformułowanymi przepisami prawa podatkowego, charakteryzujące się najwyższym stopniem imperatywności i zapewniające regulację zarówno działań regulacyjnych, jak i egzekucyjnych w dziedzinie opodatkowania. Zdefiniowano system zasad doradztwa podatkowego, który składa się z: 1) ogólnych zasad bezpośrednio ustalonych; 2) specjalnych zasad pośrednio ustalonych. Bezpośrednio ustalone zasady, które uzyskują swoją bezpośrednią realizację w ramach doradztwa podatkowego, obejmują: a) zasadę równości wszystkich podatników wobec prawa, unikanie każdych przejawów dyskryminacji podatkowej; b) zasadę-domniemanie słuszności decyzji podatnika. Do pośrednio ustalonych zasad można zaliczyć: a) zasadę zapewnienia praktycznej potrzeby poradnictwa (pkt 52.1 art. 52 Kodeksu Podatkowego Ukrainy (dalej – KP)); b) zasadę indywidualnej orientacji (pkt 52.2 art. 52 KP Ukrainy); c) zasadę zapewnienia gwarancji dla płatnika podatków (pkt 53.1 art. 53 KP Ukrainy); d) zasadę naczelnego uogólnionego doradztwa podatkowego (pkt 53.1 art. 53 KP Ukrainy); d) zasadę zapewnienia kontroli sądowej (pkt 53.2 art. 53 KP Ukrainy).
Keywords: W artykule zbadano zasady doradztwa podatkowego. Określono krąg wspólnych cech charakteryzujących zasady prawa: 1) najwyższa miara imperatywności; 2) zwiększona stabilność; 3) określają podstawę regulacji; 4) zwięzła forma ustalenia. Wszystkie powyższe cechy są równie charakterystyczne dla wszystkich zasad prawa. Sformułowano definicję pojęcia „zasady prawa podatkowego”: zasady prawa podatkowego są zwięźle sformułowanymi przepisami prawa podatkowego, charakteryzujące się najwyższym stopniem imperatywności i zapewniające regulację zarówno działań regulacyjnych, jak i egzekucyjnych w dziedzinie opodatkowania. Zdefiniowano system zasad doradztwa podatkowego, który składa się z: 1) ogólnych zasad bezpośrednio ustalonych; 2) specjalnych zasad pośrednio ustalonych. Bezpośrednio ustalone zasady, które uzyskują swoją bezpośrednią realizację w ramach doradztwa podatkowego, obejmują: a) zasadę równości wszystkich podatników wobec prawa, unikanie każdych przejawów dyskryminacji podatkowej; b) zasadę-domniemanie słuszności decyzji podatnika. Do pośrednio ustalonych zasad można zaliczyć: a) zasadę zapewnienia praktycznej potrzeby poradnictwa (pkt 52.1 art. 52 Kodeksu Podatkowego Ukrainy (dalej – KP)); b) zasadę indywidualnej orientacji (pkt 52.2 art. 52 KP Ukrainy); c) zasadę zapewnienia gwarancji dla płatnika podatków (pkt 53.1 art. 53 KP Ukrainy); d) zasadę naczelnego uogólnionego doradztwa podatkowego (pkt 53.1 art. 53 KP Ukrainy); d) zasadę zapewnienia kontroli sądowej (pkt 53.2 art. 53 KP Ukrainy).

STATUS PRAWNY PODMIOTÓW AUDYTU WEWNĘTRZNEGO W ORGANACH PAŃSTWOWEJ SŁUŻBY SKARBOWEJ UKRAINY

Olena Bulyhina

studentka Katedry Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Zaporoskiego Uniwersytetu Narodowego (Zaporoże, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6478-6618
Anotation. W artykule zbadano cechy statusu administracyjnego i prawnego jednostek audytu wewnętrznego Państwowej Służby Skarbowej Ukrainy. Określono współczesne podejścia teoretyczno-prawne dotyczące wyjaśnienia pojęcia i treści statusu administracyjno-prawnego podmiotu władzy. Przeprowadzono analizę systemu elementów, stanowiących status administracyjno-prawny jednostek audytu wewnętrznego Państwowej Służby Skarbowej Ukrainy, podkreślono ich wady. Zgodnie z wynikami badań zaproponowano kierunki poprawy statusu administracyjnego i prawnego audytu wewnętrznego Państwowej Służby Skarbowej Ukrainy: określenie uprawnień jednostek audytu wewnętrznego Państwowej Służby Skarbowej Ukrainy w Przepisach Państwowej Służby Skarbowej Ukrainy; potrzeba opracowania i zatwierdzenia wzorcowego Przepisu o jednostkach audytu wewnętrznego Państwowego Urzędu Statystycznego, który ma wyraźnie określone prawa, obowiązki i odpowiedzialność audytorów, w szczególności naruszenie integralności, konfliktu interesów i innych ograniczeń określonych w ustawie o zapobieganiu korupcji.
Keywords: W artykule zbadano cechy statusu administracyjnego i prawnego jednostek audytu wewnętrznego Państwowej Służby Skarbowej Ukrainy. Określono współczesne podejścia teoretyczno-prawne dotyczące wyjaśnienia pojęcia i treści statusu administracyjno-prawnego podmiotu władzy. Przeprowadzono analizę systemu elementów, stanowiących status administracyjno-prawny jednostek audytu wewnętrznego Państwowej Służby Skarbowej Ukrainy, podkreślono ich wady. Zgodnie z wynikami badań zaproponowano kierunki poprawy statusu administracyjnego i prawnego audytu wewnętrznego Państwowej Służby Skarbowej Ukrainy: określenie uprawnień jednostek audytu wewnętrznego Państwowej Służby Skarbowej Ukrainy w Przepisach Państwowej Służby Skarbowej Ukrainy; potrzeba opracowania i zatwierdzenia wzorcowego Przepisu o jednostkach audytu wewnętrznego Państwowego Urzędu Statystycznego, który ma wyraźnie określone prawa, obowiązki i odpowiedzialność audytorów, w szczególności naruszenie integralności, konfliktu interesów i innych ograniczeń określonych w ustawie o zapobieganiu korupcji.

OGÓLNE I SPECJALNE ZASADY KONTROLI DZIAŁALNOŚCI SĄDÓW LOKALNYCH

Serhii Vihovskyi

student
Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4355-5060
Anotation. Artykuł poświęcony jest sformułowaniu kompleksowej myśli naukowej na temat istoty i nowoczesnego systemu zasad kontroli działalności lokalnych sądów na Ukrainie. Na podstawie krytycznej analizy naukowych interpretacji ukraińskich uczonych wyjaśniono ogólną istotę zasad kontroli, w czego kontekście zachęcano do zrozumienia zasad kontroli działalności lokalnych sądów jako uwarunkowanych prawidłowościami społecznymi, zasadami moralnymi, zwyczajami, naturą działalności administracyjnej i znaczeniem niezależnego sądu w państwie prawnym zasad prawnych i opartych na dowodach, na których systemowo buduje się i zgodnie z którymi skoordynowano działa system kontroli działalności sądów lokalnych. Uzasadnia się, że system podstawowych zasad kontroli działalności sądów lokalnych stanowią zasady ogólne i specjalne (branżowe zasady jakościowe i funkcjonalne). Do specjalnych podstawowych ideach autor odniósł zasady: przejrzystości kontroli; uczciwości podmiotów kontroli; bezstronności kontroli; profesjonalizmu kontroli; systematyczności kontroli; operatywności, ważności i pewności kontroli; sprawności, skuteczności i efektywności kontroli; odpowiedzialności obywateli Ukrainy. Wnioski do artykułu podsumowują wyniki badania.
Keywords: Artykuł poświęcony jest sformułowaniu kompleksowej myśli naukowej na temat istoty i nowoczesnego systemu zasad kontroli działalności lokalnych sądów na Ukrainie. Na podstawie krytycznej analizy naukowych interpretacji ukraińskich uczonych wyjaśniono ogólną istotę zasad kontroli, w czego kontekście zachęcano do zrozumienia zasad kontroli działalności lokalnych sądów jako uwarunkowanych prawidłowościami społecznymi, zasadami moralnymi, zwyczajami, naturą działalności administracyjnej i znaczeniem niezależnego sądu w państwie prawnym zasad prawnych i opartych na dowodach, na których systemowo buduje się i zgodnie z którymi skoordynowano działa system kontroli działalności sądów lokalnych. Uzasadnia się, że system podstawowych zasad kontroli działalności sądów lokalnych stanowią zasady ogólne i specjalne (branżowe zasady jakościowe i funkcjonalne). Do specjalnych podstawowych ideach autor odniósł zasady: przejrzystości kontroli; uczciwości podmiotów kontroli; bezstronności kontroli; profesjonalizmu kontroli; systematyczności kontroli; operatywności, ważności i pewności kontroli; sprawności, skuteczności i efektywności kontroli; odpowiedzialności obywateli Ukrainy. Wnioski do artykułu podsumowują wyniki badania.

DOŚWIADCZENIE FRANCJI WE WDRAŻANIU ŚRODKÓW EGZEKUCYJNYCH POPRZEZ ŚCIĄGANIE KOSZTÓW Z KONTA DŁUŻNIKA

Oleksii Voronko

kierownik
Kancelarii prawnej „ARIO” (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-0994-3710
Anotation. W artykule omówiono cechy prawne regulujące środki egzekucyjne zgodnie z prawem francuskim, w szczególności aresztowanie-egzekwowanie środków pieniężnych z rachunku bankowego dłużnika. Ustalono, że prawo francuskie preferuje aresztowanie i egzekucję środków właśnie z rachunku bankowego, co jest w porównaniu z innymi rodzajami egzekwowania mniej kosztowne i mniej traumatyczne dla dłużnika. Warto również wziąć pod uwagę, że egzekucja środków z konta dłużnika nie trwa tak długo, jak inne rodzaje egzekwowania. W ostatnich latach procedura aresztowania rachunku bankowego dość ewoluowała poprzez dematerializację. Coraz częściej banki wyrażają zgodę na wysyłanie przez organy wymiaru sprawiedliwości aktów aresztowania wyłącznie drogą elektroniczną. Szybka i skuteczna realizacja procedury aresztowania-egzekwowania środków z rachunków bankowych dłużnika stało się możliwe po wprowadzeniu Rejestru Kont Bankowych. Ważne jest to, że w Rejestrze znajdują się informacje dotyczące kont, jednak nie zawierają one informacji o wpływie środków na nie. Oznacza to, że informacje z Rejestru mogą być wykorzystane jako podstawa do skontaktowania się z bankiem dłużnika z protokołem aresztowania rachunku bankowego. Specyfika postępowania egzekucyjnego Francji polega na tym, że samo istnienie norm postępowania egzekucyjnego umożliwia dłużnikowi dobrowolne wywiązanie się ze swoich zobowiązań, a w przeciwnym razie wykonywanie tych czynności w sposób automatyczny.
Keywords: W artykule omówiono cechy prawne regulujące środki egzekucyjne zgodnie z prawem francuskim, w szczególności aresztowanie-egzekwowanie środków pieniężnych z rachunku bankowego dłużnika. Ustalono, że prawo francuskie preferuje aresztowanie i egzekucję środków właśnie z rachunku bankowego, co jest w porównaniu z innymi rodzajami egzekwowania mniej kosztowne i mniej traumatyczne dla dłużnika. Warto również wziąć pod uwagę, że egzekucja środków z konta dłużnika nie trwa tak długo, jak inne rodzaje egzekwowania. W ostatnich latach procedura aresztowania rachunku bankowego dość ewoluowała poprzez dematerializację. Coraz częściej banki wyrażają zgodę na wysyłanie przez organy wymiaru sprawiedliwości aktów aresztowania wyłącznie drogą elektroniczną. Szybka i skuteczna realizacja procedury aresztowania-egzekwowania środków z rachunków bankowych dłużnika stało się możliwe po wprowadzeniu Rejestru Kont Bankowych. Ważne jest to, że w Rejestrze znajdują się informacje dotyczące kont, jednak nie zawierają one informacji o wpływie środków na nie. Oznacza to, że informacje z Rejestru mogą być wykorzystane jako podstawa do skontaktowania się z bankiem dłużnika z protokołem aresztowania rachunku bankowego. Specyfika postępowania egzekucyjnego Francji polega na tym, że samo istnienie norm postępowania egzekucyjnego umożliwia dłużnikowi dobrowolne wywiązanie się ze swoich zobowiązań, a w przeciwnym razie wykonywanie tych czynności w sposób automatyczny.

MECHANIZM SPRZEDAŻY TOWARÓW NA AUKCJI CELNEJ

Vsevolod Kniaziev

kandydat nauk prawnych
ORCID ID: 0000-0002-3696-0746
Anotation. Artykuł poświęcony jest podkreśleniu zagadnień związanych z ustanowieniem mechanizmu sprzedaży towarów na aukcji celnej poprzez zdefiniowanie elektronicznego systemu handlu jako podstawy aukcji celnej, wyodrębnienie podmiotów stosunków prawnych, które są związane ze sprzedażą towarów poprzez aukcję celną, badanie obiektów, które mogą być realizowane na aukcji celnej i ustanowienie procedury aukcji celnej. Podkreślono, że w swojej treści mechanizm sprzedaży towarów za pośrednictwem elektronicznego systemu handlu poprzez aukcję celną jest kompleksową formacją organizacyjną, która składa się z zestawu niektórych elementów. Zaproponowano, aby rozważyć mechanizm sprzedaży towarów za pośrednictwem elektronicznego systemu handlu poprzez aukcję celną jako sposób organizacji i prowadzenia działalności w zakresie obowiązkowej sprzedaży towarów, które są w posiadaniu organów celnych w celu osiągnięcia najlepszego efektu ekonomicznego do napełnienia budżetu państwa (właścicielem towarów staje się nabywca, który podczas aukcji zaoferował za nich najwyższą cenę). Znaczenie i szeroki zakres stosunków społecznych, w ramach których następuje zabezpieczenie interesu publicznego, z jednej strony, oraz rozwój elementów elektronicznej interakcji między organami celnymi, z drugiej, powodują potrzebę dalszych badań nad tą problematyką.
Keywords: Artykuł poświęcony jest podkreśleniu zagadnień związanych z ustanowieniem mechanizmu sprzedaży towarów na aukcji celnej poprzez zdefiniowanie elektronicznego systemu handlu jako podstawy aukcji celnej, wyodrębnienie podmiotów stosunków prawnych, które są związane ze sprzedażą towarów poprzez aukcję celną, badanie obiektów, które mogą być realizowane na aukcji celnej i ustanowienie procedury aukcji celnej. Podkreślono, że w swojej treści mechanizm sprzedaży towarów za pośrednictwem elektronicznego systemu handlu poprzez aukcję celną jest kompleksową formacją organizacyjną, która składa się z zestawu niektórych elementów. Zaproponowano, aby rozważyć mechanizm sprzedaży towarów za pośrednictwem elektronicznego systemu handlu poprzez aukcję celną jako sposób organizacji i prowadzenia działalności w zakresie obowiązkowej sprzedaży towarów, które są w posiadaniu organów celnych w celu osiągnięcia najlepszego efektu ekonomicznego do napełnienia budżetu państwa (właścicielem towarów staje się nabywca, który podczas aukcji zaoferował za nich najwyższą cenę). Znaczenie i szeroki zakres stosunków społecznych, w ramach których następuje zabezpieczenie interesu publicznego, z jednej strony, oraz rozwój elementów elektronicznej interakcji między organami celnymi, z drugiej, powodują potrzebę dalszych badań nad tą problematyką.

STAN ZAPEWNIENIA PRAWA DO POKOJOWYCH ZGROMADZEŃ W WARUNKACH WZMOCNIENIA NA UKRAINIE SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO

Yevheniia Kobrusieva

kandydat nauk prawnych, docent Katedry Prawa Administracyjnego i Karnego
Dnieprzańskiego Narodowego Uniwersytetu imienia Ołesia Honczara (Dniepr, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4225-9657
Anotation. Geograficzno-polityczne miejsce Ukrainy w silniku europejskich wyścigów wielkiej polityki dyktuje nie prostą, a czasem tragiczną ścieżkę ruchu społeczno-politycznego społeczeństwa obywateli – do bezpośredniego udziału w rozwiązywaniu programów gospodarczych i społecznych. Biorąc pod uwagę procesy budowy państwa i długotrwałą reformę różnych instytucji państwowych, wolność i prawo obywateli do pokojowych zgromadzeń stawia przed władzami kwestię zgodności aktywności obywateli w podejmowaniu decyzji o ich udziale na poziomie państwowym i regionalnym, broniąc swoich interesów poprzez wyrażanie i przekazywanie poglądów i sprzeciwu wobec władz państwowych i lokalnych. Powstaje kwestia legislacyjnej i praktycznej regulacji takiej bolesnej sprawy jak relacje władzy i społeczeństwa poprzez uregulowanie przeprowadzenia pokojowych zgromadzeń i aktywnych akcji „bez broni” wpływających na instytucje publiczne różnych szczebli. Udowodniono konieczność wprowadzenia międzynarodowych norm zapewnienia prawa do pokojowych zgromadzeń, przede wszystkim norm Wspólnoty Europejskiej, co wiąże się z dążeniami integracji europejskiej Ukrainy. Wszakże wprowadzenie norm europejskich i przestrzeganie ich przez podmioty administracji publicznej jest jednym z przesłanek integracji Ukrainy w europejskim obszarze prawnym. Ponieważ prawo do wolności pokojowych zgromadzeń nie może być zrealizowane z powodu braku obowiązków korespondencyjnych nałożonych na państwo w osobie jego organów upoważnionych, analiza norm Konstytucji i prawa Ukrainy pozwoliła na wyróżnienie takich organów w kategorii podmiotów władzy zapewniających prawo do pokojowych zgromadzeń.
Keywords: Geograficzno-polityczne miejsce Ukrainy w silniku europejskich wyścigów wielkiej polityki dyktuje nie prostą, a czasem tragiczną ścieżkę ruchu społeczno-politycznego społeczeństwa obywateli – do bezpośredniego udziału w rozwiązywaniu programów gospodarczych i społecznych. Biorąc pod uwagę procesy budowy państwa i długotrwałą reformę różnych instytucji państwowych, wolność i prawo obywateli do pokojowych zgromadzeń stawia przed władzami kwestię zgodności aktywności obywateli w podejmowaniu decyzji o ich udziale na poziomie państwowym i regionalnym, broniąc swoich interesów poprzez wyrażanie i przekazywanie poglądów i sprzeciwu wobec władz państwowych i lokalnych. Powstaje kwestia legislacyjnej i praktycznej regulacji takiej bolesnej sprawy jak relacje władzy i społeczeństwa poprzez uregulowanie przeprowadzenia pokojowych zgromadzeń i aktywnych akcji „bez broni” wpływających na instytucje publiczne różnych szczebli. Udowodniono konieczność wprowadzenia międzynarodowych norm zapewnienia prawa do pokojowych zgromadzeń, przede wszystkim norm Wspólnoty Europejskiej, co wiąże się z dążeniami integracji europejskiej Ukrainy. Wszakże wprowadzenie norm europejskich i przestrzeganie ich przez podmioty administracji publicznej jest jednym z przesłanek integracji Ukrainy w europejskim obszarze prawnym. Ponieważ prawo do wolności pokojowych zgromadzeń nie może być zrealizowane z powodu braku obowiązków korespondencyjnych nałożonych na państwo w osobie jego organów upoważnionych, analiza norm Konstytucji i prawa Ukrainy pozwoliła na wyróżnienie takich organów w kategorii podmiotów władzy zapewniających prawo do pokojowych zgromadzeń.

W SPRAWIE SCHARAKTERYZOWANIA KONCEPCYJNYCH PODSTAW OCHRONY PRAW PRACOWNICZYCH MIGRANTÓW

Serhii Kozin

kandydat nauk prawnych, doktorant
Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4722-8315
Anotation. Znaczenie artykułu polega na tym, że powstanie niepodległego Państwa Ukraińskiego zbiegło się w czasie z intensyfikacją procesów globalizacji, których jednym z czynników i konsekwencji jest intensywna migracja. Już w pierwszych latach niepodległości, bez doświadczenia w zarządzaniu państwowymi procesami migracyjnymi, Ukraina stała się areną masowych ruchów zewnętrznych ludności. W artykule, na podstawie analizy poglądów naukowych naukowców i norm obowiązującego prawa Ukrainy, zdefiniowano i scharakteryzowano koncepcyjne podstawy ochrony praw pracowniczych migrantów. Uzasadniono, że podjęcie przez ustawodawcę pracy w obszarach wskazanych w artykule powinno poprawić jakość i skuteczność mechanizmu zapewnienia praw pracowniczych tych osób oraz zmniejszyć prawdopodobieństwo ich dyskryminacji i wykorzystywania. Okazało się, że prawo pracy nie reguluje stosunków pracy: cudzoziemców i bezpaństwowców, którzy pracują w ramach przedstawicielstw dyplomatycznych państw obcych lub przedstawicielstw organizacji międzynarodowych na Ukrainie, chyba że umowy międzynarodowe Ukrainy stanowią inaczej; cudzoziemców i bezpaństwowców, którzy zawarli z zagranicznymi pracodawcami umowy o pracę na wykonywanie pracy na Ukrainie, chyba że te umowy lub międzynarodowe umowy Ukrainy stanowią inaczej.
Keywords: Znaczenie artykułu polega na tym, że powstanie niepodległego Państwa Ukraińskiego zbiegło się w czasie z intensyfikacją procesów globalizacji, których jednym z czynników i konsekwencji jest intensywna migracja. Już w pierwszych latach niepodległości, bez doświadczenia w zarządzaniu państwowymi procesami migracyjnymi, Ukraina stała się areną masowych ruchów zewnętrznych ludności. W artykule, na podstawie analizy poglądów naukowych naukowców i norm obowiązującego prawa Ukrainy, zdefiniowano i scharakteryzowano koncepcyjne podstawy ochrony praw pracowniczych migrantów. Uzasadniono, że podjęcie przez ustawodawcę pracy w obszarach wskazanych w artykule powinno poprawić jakość i skuteczność mechanizmu zapewnienia praw pracowniczych tych osób oraz zmniejszyć prawdopodobieństwo ich dyskryminacji i wykorzystywania. Okazało się, że prawo pracy nie reguluje stosunków pracy: cudzoziemców i bezpaństwowców, którzy pracują w ramach przedstawicielstw dyplomatycznych państw obcych lub przedstawicielstw organizacji międzynarodowych na Ukrainie, chyba że umowy międzynarodowe Ukrainy stanowią inaczej; cudzoziemców i bezpaństwowców, którzy zawarli z zagranicznymi pracodawcami umowy o pracę na wykonywanie pracy na Ukrainie, chyba że te umowy lub międzynarodowe umowy Ukrainy stanowią inaczej.

PODSTAWY PRZEPROWADZENIA BADAŃ W POSTĘPOWANIU KARNYM

Yana Koniushenko

kandydat nauk prawnych, docent, docent Katedry Postępowania Karnego
Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-4988-0793
Anotation. W artykule przedstawiono aktualny stan regulacji podstaw przeprowadzenia badań, scharakteryzowano faktyczne i prawne podstawy przeprowadzenia badań, wyjaśniono podstawy przymusowego przyciągania osób do badań medycznych i psychiatrycznych. W wyniku badania wyróżniono trzy etapy regulowania sposobu przyciągania biegłego w postępowaniu karnym w latach 2012-2021. Wyrażona opinia autorska w sprawie potrzeby doprecyzowania przepisów ust. 1 ust. 1 art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego Ukrainy w zakresie określenia podstaw przeprowadzenia badań, ponieważ obecna wersja tego przepisu, a mianowicie sformułowanie „na zlecenie strony postępowania karnego” jest terminologicznie niepoprawne z punktu widzenia określenia podstaw wyznaczenia przeprowadzenia badań zarówno przez stronę oskarżenia, jak i stronę obrony. Udowodniono, że przepisy ust. 3 art. 242 Kodeksu Postępowania Karnego Ukrainy, określające możliwość przymusowego przyciągnięcia osoby do przeprowadzenia badania lekarskiego i psychiatrycznego, należy poprawić, w szczególności, wskazane jest, po pierwsze, rozróżnić procedurę przymusowego przyciągnięcia osoby do przeprowadzenia badania lekarskiego i psychiatrycznego; po drugie, określić procedurę proceduralną przymusowego przyciągnięcia osób do przeprowadzenia badania lekarskiego.
Keywords: W artykule przedstawiono aktualny stan regulacji podstaw przeprowadzenia badań, scharakteryzowano faktyczne i prawne podstawy przeprowadzenia badań, wyjaśniono podstawy przymusowego przyciągania osób do badań medycznych i psychiatrycznych. W wyniku badania wyróżniono trzy etapy regulowania sposobu przyciągania biegłego w postępowaniu karnym w latach 2012-2021. Wyrażona opinia autorska w sprawie potrzeby doprecyzowania przepisów ust. 1 ust. 1 art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego Ukrainy w zakresie określenia podstaw przeprowadzenia badań, ponieważ obecna wersja tego przepisu, a mianowicie sformułowanie „na zlecenie strony postępowania karnego” jest terminologicznie niepoprawne z punktu widzenia określenia podstaw wyznaczenia przeprowadzenia badań zarówno przez stronę oskarżenia, jak i stronę obrony. Udowodniono, że przepisy ust. 3 art. 242 Kodeksu Postępowania Karnego Ukrainy, określające możliwość przymusowego przyciągnięcia osoby do przeprowadzenia badania lekarskiego i psychiatrycznego, należy poprawić, w szczególności, wskazane jest, po pierwsze, rozróżnić procedurę przymusowego przyciągnięcia osoby do przeprowadzenia badania lekarskiego i psychiatrycznego; po drugie, określić procedurę proceduralną przymusowego przyciągnięcia osób do przeprowadzenia badania lekarskiego.

TECHNOLOGIA WYBORCZA KANDYDATÓW – „SOBOWTÓRÓW”: TEORIA, PRAKTYKA I SPRZECIW LEGISLACYJNY

Volodymyr Korniienko

aspirant IV roku studiów Katedry Prawa Konstytucyjnego
Narodowego Uniwersytetu „Odeska Akademia Prawnicza” (Odessa, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-5936-9596
Anotation. Artykuł analizuje prawny charakter manipulacyjnej technologii wyborczej kandydatów – „sobowtórów”. Wspomniana technologia wyborcza polega na celowej rejestracji kandydatów na urząd wyborczy z tożsamymi lub podobnymi danymi biograficznymi z innymi, zwykle bardziej ocenianymi kandydatami. Dzięki analizie praktyk wyborczych w wyborach parlamentarnych, prezydenckich i lokalnych, statystyki Centralnej Komisji Wyborczej autor stwierdza, że wspomniana technologia jest stosowana w pluralnych/większościowych systemach wyborczych, mających na celu oszukanie wyborców i umożliwienie wpływu na wynik wyborów. Rozważono regulacje prawne dotyczące stosunków wyborczych w tym zakresie oraz rodzaje odpowiedzialności za naruszenie praw wyborców. Zaproponowano legislacyjne środki zapobiegawcze minimalizujące stosowanie technologii wyborczej kandydatów – „sobowtórów”, polegające na wprowadzeniu odpowiednich danych o zmianie danych osobowych.
Keywords: Artykuł analizuje prawny charakter manipulacyjnej technologii wyborczej kandydatów – „sobowtórów”. Wspomniana technologia wyborcza polega na celowej rejestracji kandydatów na urząd wyborczy z tożsamymi lub podobnymi danymi biograficznymi z innymi, zwykle bardziej ocenianymi kandydatami. Dzięki analizie praktyk wyborczych w wyborach parlamentarnych, prezydenckich i lokalnych, statystyki Centralnej Komisji Wyborczej autor stwierdza, że wspomniana technologia jest stosowana w pluralnych/większościowych systemach wyborczych, mających na celu oszukanie wyborców i umożliwienie wpływu na wynik wyborów. Rozważono regulacje prawne dotyczące stosunków wyborczych w tym zakresie oraz rodzaje odpowiedzialności za naruszenie praw wyborców. Zaproponowano legislacyjne środki zapobiegawcze minimalizujące stosowanie technologii wyborczej kandydatów – „sobowtórów”, polegające na wprowadzeniu odpowiednich danych o zmianie danych osobowych.

UMOWA ADMINISTRACYJNA W ZAKRESIE ADMINISTRACYJNO-PRAWNEGO ZABEZPIECZENIA DZIAŁALNOŚCI PATENTOWEJ NA UKRAINIE

Andrii Kudin

student
Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-3259-454X
Anotation. Aktualność artykułu polega na tym, że w ostatnich latach problemy instytucji umowy administracyjnej nie tracą aktualności. Jest to spowodowane przede wszystkim wzrostem roli prawa publicznego w regulowaniu stosunków publicznych, a także rozwojem stosunków umownych w stosunkach publiczno-prawnych. Cel artykułu polega na tym, aby na podstawie systemowej analizy norm prawnych, stanowiska naukowców-administratorów i pracowników naukowych prawa intelektualnego, statystycznej działalności podmiotów administracji publicznej działalności patentowej, ujawnić umowę administracyjną w zakresie administracyjno-prawnego zabezpieczenia działalności patentowej na Ukrainie. Wyjaśniono, że w prawie cywilnym stosunki umowne powstają na podstawie wolnej woli stron. Każda ze stron sama decyduje o celowości podjęcia odpowiednich zobowiązań. Przyjęcie lub nieprzyjęcie propozycji nawiązania stosunku umownego jest prawem każdej ze stron. Zupełnie inna sytuacja występuje w warunkach umowy administracyjnej. Artykuł określa umowę administracyjną w zakresie administracyjno-prawnego zabezpieczenia działalności patentowej na Ukrainie jako zewnętrzną wolę podmiotów administracji publicznej, zawartą między nimi na podstawie umowy, wzajemnej i dobrowolnej w formie pisemnej (umowa, ugoda, memorandum) w sprawie wykonywania obowiązków i zapewnienia praw na płaszczyźnie regulacji, zapewnienia i rozwoju działalności patentowej w ogólnym celu stosowania administracyjnej ochrony praw własności przemysłowej i ochrony interesu publicznego w społeczeństwie.
Keywords: Aktualność artykułu polega na tym, że w ostatnich latach problemy instytucji umowy administracyjnej nie tracą aktualności. Jest to spowodowane przede wszystkim wzrostem roli prawa publicznego w regulowaniu stosunków publicznych, a także rozwojem stosunków umownych w stosunkach publiczno-prawnych. Cel artykułu polega na tym, aby na podstawie systemowej analizy norm prawnych, stanowiska naukowców-administratorów i pracowników naukowych prawa intelektualnego, statystycznej działalności podmiotów administracji publicznej działalności patentowej, ujawnić umowę administracyjną w zakresie administracyjno-prawnego zabezpieczenia działalności patentowej na Ukrainie. Wyjaśniono, że w prawie cywilnym stosunki umowne powstają na podstawie wolnej woli stron. Każda ze stron sama decyduje o celowości podjęcia odpowiednich zobowiązań. Przyjęcie lub nieprzyjęcie propozycji nawiązania stosunku umownego jest prawem każdej ze stron. Zupełnie inna sytuacja występuje w warunkach umowy administracyjnej. Artykuł określa umowę administracyjną w zakresie administracyjno-prawnego zabezpieczenia działalności patentowej na Ukrainie jako zewnętrzną wolę podmiotów administracji publicznej, zawartą między nimi na podstawie umowy, wzajemnej i dobrowolnej w formie pisemnej (umowa, ugoda, memorandum) w sprawie wykonywania obowiązków i zapewnienia praw na płaszczyźnie regulacji, zapewnienia i rozwoju działalności patentowej w ogólnym celu stosowania administracyjnej ochrony praw własności przemysłowej i ochrony interesu publicznego w społeczeństwie.

MIĘDZYNARODOWE PODSTAWY PRAWNE REGULACJI PRAWNYCH REŻIMÓW CELNYCH

Rostyslav Lemekha

kandydat nauk prawnych, kandydat na stopień naukowy doktora nauk prawnych
Zaporoski Uniwersytet Narodowy (Zaporoże, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-9013-8318
Anotation. Publikacja naukowa bada międzynarodowe podstawy prawne regulacji prawnych reżimów celnych. Należy zauważyć, że biorąc pod uwagę prymat prawa międzynarodowego nad krajowym, dostosowanie krajowego prawa celnego do międzynarodowych norm i zasad prawnych jest jednym z głównych zadań administracji publicznej. Podkreśla się znaczenie dostosowania norm prawa celnego Ukrainy do norm i zasad prawa UE w celu rozwoju handlu międzynarodowego i gospodarki narodowej. Metodologia badań opiera się na organicznym połączeniu filozoficznych, ogólnych naukowych i specjalnie prawnych metod badawczych. Wśród tych ostatnich w większym stopniu stosuje się metody prawoznawstwa porównawczego, dogmatyki prawnej i techniki modelowania prawnego. Sformułowano wniosek, że rola norm i zasad międzynarodowych w regulowaniu reżimów celnych jest decydująca, biorąc pod uwagę praworządność norm ratyfikowanych umów międzynarodowych nad normami prawa krajowego, co stanowi element fundamentalnej zasady praworządności. Należy zauważyć, że równie ważna jest rola norm międzynarodowego prawa prywatnego, które ustanawiają zasady handlu międzynarodowego, w tym Incoterms, które działają jako jednolity zestaw międzynarodowych zasad jednoznacznej interpretacji najczęściej używanych terminów handlowych w handlu zagranicznym. Perspektywa dalszych badań tego tematu wynika z potrzeby naukowego podsumowania wyników i problematycznych kwestii dostosowania prawa krajowego do norm i zasad prawa UE, a także potrzeby sformułowania konkretnych propozycji dotyczących zmian w obecnym Kodeksie Celnym Ukrainy i innych ustawach w zakresie regulacji prawnych reżimów celnych, dostosowanie ich do międzynarodowych standardów prawnych regulacji stosunków celnych.
Keywords: Publikacja naukowa bada międzynarodowe podstawy prawne regulacji prawnych reżimów celnych. Należy zauważyć, że biorąc pod uwagę prymat prawa międzynarodowego nad krajowym, dostosowanie krajowego prawa celnego do międzynarodowych norm i zasad prawnych jest jednym z głównych zadań administracji publicznej. Podkreśla się znaczenie dostosowania norm prawa celnego Ukrainy do norm i zasad prawa UE w celu rozwoju handlu międzynarodowego i gospodarki narodowej. Metodologia badań opiera się na organicznym połączeniu filozoficznych, ogólnych naukowych i specjalnie prawnych metod badawczych. Wśród tych ostatnich w większym stopniu stosuje się metody prawoznawstwa porównawczego, dogmatyki prawnej i techniki modelowania prawnego. Sformułowano wniosek, że rola norm i zasad międzynarodowych w regulowaniu reżimów celnych jest decydująca, biorąc pod uwagę praworządność norm ratyfikowanych umów międzynarodowych nad normami prawa krajowego, co stanowi element fundamentalnej zasady praworządności. Należy zauważyć, że równie ważna jest rola norm międzynarodowego prawa prywatnego, które ustanawiają zasady handlu międzynarodowego, w tym Incoterms, które działają jako jednolity zestaw międzynarodowych zasad jednoznacznej interpretacji najczęściej używanych terminów handlowych w handlu zagranicznym. Perspektywa dalszych badań tego tematu wynika z potrzeby naukowego podsumowania wyników i problematycznych kwestii dostosowania prawa krajowego do norm i zasad prawa UE, a także potrzeby sformułowania konkretnych propozycji dotyczących zmian w obecnym Kodeksie Celnym Ukrainy i innych ustawach w zakresie regulacji prawnych reżimów celnych, dostosowanie ich do międzynarodowych standardów prawnych regulacji stosunków celnych.

PRAWA PACJENTÓW W DOKUMENTACH MIĘDZYNARODOWYCH I PRAWIE NARODOWYM UKRAINY

Olha Lisnycha

studentka Katedry Prawa Cywilnego nr 1
Narodowego Uniwersytetu Prawniczego imienia Jarosława Mądrego (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-9418-6261
Anotation. Artykuł poświęcony jest badaniu cech utrwalania praw pacjentów w dokumentach międzynarodowych, a także w aktach prawnych Ukrainy. Uzasadnione rozgraniczenie pojęć „prawa osób w zakresie ochrony zdrowia” i „prawa pacjentów”. Przeanalizowano treść najważniejszych dokumentów międzynarodowych, w których zapisano prawa pacjentów, takich jak Rekomendacja Rady Europy w sprawie praw chorych i umierających (1976), Lizbońska Deklaracja o Prawach Pacjenta (1981), Prawa Pacjenta w Europie przyjęte przez Światową Organizację Zdrowia w 1993 r., Deklaracja Promocji Praw Pacjenta w Europie z 1994 r., Zasady dostępu do opieki zdrowotnej przyjęte podczas 40. sesji Światowego Zgromadzenia Zdrowia w Wiedniu w 1988 r. Autor zbadał cechy zagwarantowania praw pacjentów w prawie Ukrainy, a także w perspektywie historycznej. W wyniku analizy prawa krajowego stwierdzono, że Ukraina dzisiaj nie ma jednolitego aktu normatywnego, w którym prawa pacjentów zostaną określone, a ich gwarantowanie w aktach normatywnych i prawnych o różnej sile prawnej i specjalizacji ma charakter niesystemowy. Stwierdzono, że Ukraina dzisiaj nie ma jednolitego aktu normatywnego, w którym prawa pacjentów zostaną określone, a ich gwarantowanie w aktach normatywnych i prawnych o różnej sile prawnej i specjalizacji ma charakter niesystemowy. Mając to na uwadze, zadaniem nauki prawnej jest usystematyzowanie aktów normatywnych w tej dziedzinie i przedstawienie propozycji poprawy jej regulacji prawnych. Poprawa regulacji prawnych w zakresie ochrony praw pacjentów w naszym kraju powinna nastąpić z uwzględnieniem wieloletnich udoskonaleń społeczności międzynarodowej w tej dziedzinie.
Keywords: Artykuł poświęcony jest badaniu cech utrwalania praw pacjentów w dokumentach międzynarodowych, a także w aktach prawnych Ukrainy. Uzasadnione rozgraniczenie pojęć „prawa osób w zakresie ochrony zdrowia” i „prawa pacjentów”. Przeanalizowano treść najważniejszych dokumentów międzynarodowych, w których zapisano prawa pacjentów, takich jak Rekomendacja Rady Europy w sprawie praw chorych i umierających (1976), Lizbońska Deklaracja o Prawach Pacjenta (1981), Prawa Pacjenta w Europie przyjęte przez Światową Organizację Zdrowia w 1993 r., Deklaracja Promocji Praw Pacjenta w Europie z 1994 r., Zasady dostępu do opieki zdrowotnej przyjęte podczas 40. sesji Światowego Zgromadzenia Zdrowia w Wiedniu w 1988 r. Autor zbadał cechy zagwarantowania praw pacjentów w prawie Ukrainy, a także w perspektywie historycznej. W wyniku analizy prawa krajowego stwierdzono, że Ukraina dzisiaj nie ma jednolitego aktu normatywnego, w którym prawa pacjentów zostaną określone, a ich gwarantowanie w aktach normatywnych i prawnych o różnej sile prawnej i specjalizacji ma charakter niesystemowy. Stwierdzono, że Ukraina dzisiaj nie ma jednolitego aktu normatywnego, w którym prawa pacjentów zostaną określone, a ich gwarantowanie w aktach normatywnych i prawnych o różnej sile prawnej i specjalizacji ma charakter niesystemowy. Mając to na uwadze, zadaniem nauki prawnej jest usystematyzowanie aktów normatywnych w tej dziedzinie i przedstawienie propozycji poprawy jej regulacji prawnych. Poprawa regulacji prawnych w zakresie ochrony praw pacjentów w naszym kraju powinna nastąpić z uwzględnieniem wieloletnich udoskonaleń społeczności międzynarodowej w tej dziedzinie.

ZAGRANICZNE DOŚWIADCZENIE ZABEZPIECZENIA ADMINISTRACYJNEGO I PRAWNEGO W ZAKRESIE ORGANIZACJI I DZIAŁALNOŚCI PROKURATURY REGIONALNEJ

Roman Mazuryk

kandydat nauk prawnych, kandydat na stopień naukowy doktora nauk prawnych
Uniwersytetu Sprawy Celnej i Finansów (Dniepr, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-9197-4844
Anotation. Publikacja naukowa analizuje zagraniczne doświadczenie zabezpieczenia administracyjnego i prawnego w zakresie organizacji i działalności prokuratur regionalnych w obcych krajach. Metodologia badań opiera się na organicznym połączeniu filozoficznych, ogólnych naukowych i specjalnie prawnych metod badawczych. Wśród tych ostatnich w większym stopniu stosuje się metody prawoznawstwa porównawczego, dogmatyki prawnej i techniki modelowania prawnego. Zbadano pozytywne doświadczenia organizacji działań prokuratury w Niemczech, Polsce, Słowenii, Wielkiej Brytanii, Francji, Anglii i Stanach Zjednoczonych. Należy zauważyć, że dla Ukrainy ważne jest doświadczenie administracyjne i prawne w organizacji i działalności prokuratur regionalnych państw członkowskich UE, ponieważ Ukraina stara się uzyskać pełne członkostwo w Unii Europejskiej, więc pozytywne doświadczenie organizacji działań prokuratorów w tych państwach można zapożyczyć w celu wprowadzenia do krajowej praktyki prawnej. W szczególności wskazane jest zapożyczenie francuskiego modelu jedności korpusu sądowego, który wynika ze powiązanych ze sobą funkcji sędziów i prokuratorów, w których prokurator może w dowolnym momencie swojej kariery zostać sędzią i odwrotnie. Taka możliwość przemieszczania się między korpusem sędziowskim a prokuraturą będzie źródłem wzbogacenia doświadczenia zawodowego i przyczyni się do poprawy systemu prokuratury i wymiaru sprawiedliwości w ogóle. Szkolenie zarówno prokuratorów, jak i sędziów może być prowadzone przez jeden ośrodek szkoleniowy utworzony na podstawie Centrum Szkoleniowego Prokuratorów i Krajowej Szkoły Sędziów Ukrainy. Sformułowano wniosek o konieczności dostosowania administracyjno-prawnych podstaw organizacji i działalności organów prokuratury Ukrainy w całości i na poziomie regionalnym do międzynarodowych standardów działania prokuratorów, przepisów i zasad prawa UE, z uwzględnieniem krajowych tradycji prawnych i zwyczajów, poziomu kultury prawnej obywateli Ukrainy.
Keywords: Publikacja naukowa analizuje zagraniczne doświadczenie zabezpieczenia administracyjnego i prawnego w zakresie organizacji i działalności prokuratur regionalnych w obcych krajach. Metodologia badań opiera się na organicznym połączeniu filozoficznych, ogólnych naukowych i specjalnie prawnych metod badawczych. Wśród tych ostatnich w większym stopniu stosuje się metody prawoznawstwa porównawczego, dogmatyki prawnej i techniki modelowania prawnego. Zbadano pozytywne doświadczenia organizacji działań prokuratury w Niemczech, Polsce, Słowenii, Wielkiej Brytanii, Francji, Anglii i Stanach Zjednoczonych. Należy zauważyć, że dla Ukrainy ważne jest doświadczenie administracyjne i prawne w organizacji i działalności prokuratur regionalnych państw członkowskich UE, ponieważ Ukraina stara się uzyskać pełne członkostwo w Unii Europejskiej, więc pozytywne doświadczenie organizacji działań prokuratorów w tych państwach można zapożyczyć w celu wprowadzenia do krajowej praktyki prawnej. W szczególności wskazane jest zapożyczenie francuskiego modelu jedności korpusu sądowego, który wynika ze powiązanych ze sobą funkcji sędziów i prokuratorów, w których prokurator może w dowolnym momencie swojej kariery zostać sędzią i odwrotnie. Taka możliwość przemieszczania się między korpusem sędziowskim a prokuraturą będzie źródłem wzbogacenia doświadczenia zawodowego i przyczyni się do poprawy systemu prokuratury i wymiaru sprawiedliwości w ogóle. Szkolenie zarówno prokuratorów, jak i sędziów może być prowadzone przez jeden ośrodek szkoleniowy utworzony na podstawie Centrum Szkoleniowego Prokuratorów i Krajowej Szkoły Sędziów Ukrainy. Sformułowano wniosek o konieczności dostosowania administracyjno-prawnych podstaw organizacji i działalności organów prokuratury Ukrainy w całości i na poziomie regionalnym do międzynarodowych standardów działania prokuratorów, przepisów i zasad prawa UE, z uwzględnieniem krajowych tradycji prawnych i zwyczajów, poziomu kultury prawnej obywateli Ukrainy.

WYGAŚNIĘCIE AKTÓW ADMINISTRACYJNYCH: POJĘCIE I PODSTAWY

Olena Miliienko

kandydat nauk prawnych, studentka Katedry Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Zaporoskiego
Uniwersytetu Narodowego
ORCID ID: 0000-0002-3364-1774
Anotation. Artykuł poświęcony jest analizie pojęcia i podstaw wygaśnięcia aktów administracyjnych. Stwierdza się, że wygaśnięcie aktu administracyjnego jest momentem, od którego przestaje on wpływać na prawa, obowiązki lub uzasadnione interesy osób, tj. staje się niemożliwa realizacja zawartych w nim przepisów. Za bardziej uzasadniony uznaje się podział podstaw wygaśnięcia aktów administracyjnych na faktyczne i prawne, ponieważ właśnie ten podział pozwala najskuteczniej zbadać sposoby wygaśnięcia poszczególnych aktów administracyjnych. Stwierdzono, że faktyczne wygaśnięcie aktów administracyjnych następuje samoistnie, automatycznie, w związku z wystąpieniem określonego faktu lub zdarzenia prawnego związanego z wykonaniem (realizacją) aktu administracyjnego, a zatem nie ma potrzeby specjalnego oświadczenia woli ani wydania aktu administracyjnego mającego na celu ich wygaśnięcie. Podstawami wygaśnięcia aktu administracyjnego są: a) wykonanie aktu administracyjnego; b) wypowiedzenie aktu administracyjnego z powodu wygaśnięcia lub z innych powodów; c) cofnięcie prawomocnego aktu administracyjnego przez organ administracyjny, który go wydał; d) unieważnienie bezprawnego aktu administracyjnego przez organ administracyjny, który go wydał; e) cofnięcie bezprawnego aktu administracyjnego w trybie odwołania administracyjnego lub przez Sąd.
Keywords: Artykuł poświęcony jest analizie pojęcia i podstaw wygaśnięcia aktów administracyjnych. Stwierdza się, że wygaśnięcie aktu administracyjnego jest momentem, od którego przestaje on wpływać na prawa, obowiązki lub uzasadnione interesy osób, tj. staje się niemożliwa realizacja zawartych w nim przepisów. Za bardziej uzasadniony uznaje się podział podstaw wygaśnięcia aktów administracyjnych na faktyczne i prawne, ponieważ właśnie ten podział pozwala najskuteczniej zbadać sposoby wygaśnięcia poszczególnych aktów administracyjnych. Stwierdzono, że faktyczne wygaśnięcie aktów administracyjnych następuje samoistnie, automatycznie, w związku z wystąpieniem określonego faktu lub zdarzenia prawnego związanego z wykonaniem (realizacją) aktu administracyjnego, a zatem nie ma potrzeby specjalnego oświadczenia woli ani wydania aktu administracyjnego mającego na celu ich wygaśnięcie. Podstawami wygaśnięcia aktu administracyjnego są: a) wykonanie aktu administracyjnego; b) wypowiedzenie aktu administracyjnego z powodu wygaśnięcia lub z innych powodów; c) cofnięcie prawomocnego aktu administracyjnego przez organ administracyjny, który go wydał; d) unieważnienie bezprawnego aktu administracyjnego przez organ administracyjny, który go wydał; e) cofnięcie bezprawnego aktu administracyjnego w trybie odwołania administracyjnego lub przez Sąd.

W SPRAWIE POPRAWY USTROJU ADMINISTRACYJNO-TERYTORIALNEGO UKRAINY

Vitalii Nestor

kandydat nauk prawnych
ORCID ID: 0000-0002-8194-1392
Anotation. Na Ukrainie reforma samorządowa trwa od momentu ogłoszenia niepodległości kraju. Jej kolejny etap przewiduje najdokładniejsze wydarzenie dla wszystkich lat niepodległości – przegląd podziału administracyjnego i terytorialnego kraju oraz decentralizację władzy publicznej. Ważnym zadaniem naukowym jest doktrynalne zabezpieczenie tych procesów zachodzących w państwie. Tak więc temat badań jest aktualny i właściwy. Celem artykułu jest zbadanie prac projektowych w zakresie zmian Konstytucji Ukrainy z 1996 r. w odniesieniu do nowego podziału administracyjnego i terytorialnego. Zadaniem zmierzającym do osiągnięcia tego celu jest analiza tekstu każdego z dostępnych projektów (lata 2014 – 2019). Materiały i metody badawcze. Badanie opiera się na dominacji metody porównawczo-prawnej. Stosowane są również metody właściwe dla nauk prawnych, takie jak synteza, analiza, dedukcja, indukcja. Podczas prowadzenia badań autor opierał się na ontologicznym i dialektycznym podejściu do rozwiązania sformułowanego problemu. Wyniki i ich omówienie. Należy zauważyć, że jest prawdopodobne, że wkrótce na Ukrainie nie pozostanie jednostki administracyjnej o nazwie „miasto”. Faktem jest, że kolejny etap reformy samorządowej obejmuje przegląd istniejącego ustroju administracyjnego. Zgodnie z projektami ustaw o zmianie Konstytucji Ukrainy z 1996 r. zakłada się, że wszystkie miejscowości będą nazywane „wspólnotami”, co oznacza, że los „miast” jako jednostek administracyjnych i terytorialnych nie jest bardzo jasny, biorąc pod uwagę brak konstytucyjnej podstawy do następnego etapu reformy samorządowej. Warto zgodzić się z opinią tych i wielu innych badaczy, którzy powoli dość pozytywnie oceniają obecny etap reformy samorządowej. Powyższe przykłady wskazują, że podstawowe dla każdej reformy – jej podstawa konstytucyjna – jest jeszcze daleko od należytego z punktu widzenia techniki prawnej przedstawienia proponowanych zmian w Ustawie Zasadniczej Ukrainy z 1996 roku. Teraz na Ukrainie wskazane jest, aby zalecić zawieszenie reformy samorządowej, dopóki nie zostaną utworzone jej konstytucyjne podstawy. Widać w tym perspektywy dalszych badań w tym kierunku.
Keywords: Na Ukrainie reforma samorządowa trwa od momentu ogłoszenia niepodległości kraju. Jej kolejny etap przewiduje najdokładniejsze wydarzenie dla wszystkich lat niepodległości – przegląd podziału administracyjnego i terytorialnego kraju oraz decentralizację władzy publicznej. Ważnym zadaniem naukowym jest doktrynalne zabezpieczenie tych procesów zachodzących w państwie. Tak więc temat badań jest aktualny i właściwy. Celem artykułu jest zbadanie prac projektowych w zakresie zmian Konstytucji Ukrainy z 1996 r. w odniesieniu do nowego podziału administracyjnego i terytorialnego. Zadaniem zmierzającym do osiągnięcia tego celu jest analiza tekstu każdego z dostępnych projektów (lata 2014 – 2019). Materiały i metody badawcze. Badanie opiera się na dominacji metody porównawczo-prawnej. Stosowane są również metody właściwe dla nauk prawnych, takie jak synteza, analiza, dedukcja, indukcja. Podczas prowadzenia badań autor opierał się na ontologicznym i dialektycznym podejściu do rozwiązania sformułowanego problemu. Wyniki i ich omówienie. Należy zauważyć, że jest prawdopodobne, że wkrótce na Ukrainie nie pozostanie jednostki administracyjnej o nazwie „miasto”. Faktem jest, że kolejny etap reformy samorządowej obejmuje przegląd istniejącego ustroju administracyjnego. Zgodnie z projektami ustaw o zmianie Konstytucji Ukrainy z 1996 r. zakłada się, że wszystkie miejscowości będą nazywane „wspólnotami”, co oznacza, że los „miast” jako jednostek administracyjnych i terytorialnych nie jest bardzo jasny, biorąc pod uwagę brak konstytucyjnej podstawy do następnego etapu reformy samorządowej. Warto zgodzić się z opinią tych i wielu innych badaczy, którzy powoli dość pozytywnie oceniają obecny etap reformy samorządowej. Powyższe przykłady wskazują, że podstawowe dla każdej reformy – jej podstawa konstytucyjna – jest jeszcze daleko od należytego z punktu widzenia techniki prawnej przedstawienia proponowanych zmian w Ustawie Zasadniczej Ukrainy z 1996 roku. Teraz na Ukrainie wskazane jest, aby zalecić zawieszenie reformy samorządowej, dopóki nie zostaną utworzone jej konstytucyjne podstawy. Widać w tym perspektywy dalszych badań w tym kierunku.

W SPRAWIE INSTYTUCJONALNEGO STANOWIENIA PRAWA W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA GRANICY PAŃSTWOWEJ

Volodymyr Nikiforenko

kandydat nauk w zakresie administracji publicznej, pierwszy Wiceprzewodniczący
Państwowej Straży Granicznej Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1452-2312
Anotation. Artykuł poświęcony aktualnym zagadnieniom instytucjonalnego stanowienia prawa w zakresie bezpieczeństwa granicy państwowej. Określono podejście do zrozumienia instytucjonalnych aktów prawnych regulujących działalność w zakresie bezpieczeństwa granicy państwowej. Zbadano akty instytucjonalne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy i Administracji Państwowej Służby Granicznej Ukrainy. Określono ich ukierunkowanie na uregulowanie stosunków w zakresie realizacji polityki publicznej w zakresie ochrony granicy państwowej. Przeanalizowano instytucjonalne akty prawne, mające dominujące znaczenie w systemie aktów prawnych w zakresie regulacji sfery granicznej. Określono główną rolę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy w normalizacji problemów z określaniem zadań i funkcji, uprawnień, praw i obowiązków, organizacji zarządzania i zapewnienia działalności, koordynacji i współdziałania organów Państwowej Służby Granicznej Ukrainy oraz innych spraw kontroli granicznej.
Keywords: Artykuł poświęcony aktualnym zagadnieniom instytucjonalnego stanowienia prawa w zakresie bezpieczeństwa granicy państwowej. Określono podejście do zrozumienia instytucjonalnych aktów prawnych regulujących działalność w zakresie bezpieczeństwa granicy państwowej. Zbadano akty instytucjonalne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy i Administracji Państwowej Służby Granicznej Ukrainy. Określono ich ukierunkowanie na uregulowanie stosunków w zakresie realizacji polityki publicznej w zakresie ochrony granicy państwowej. Przeanalizowano instytucjonalne akty prawne, mające dominujące znaczenie w systemie aktów prawnych w zakresie regulacji sfery granicznej. Określono główną rolę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy w normalizacji problemów z określaniem zadań i funkcji, uprawnień, praw i obowiązków, organizacji zarządzania i zapewnienia działalności, koordynacji i współdziałania organów Państwowej Służby Granicznej Ukrainy oraz innych spraw kontroli granicznej.

PROWADZENIE CZYNNOŚCI DOCHODZENIOWYCH (POSZUKIWAWCZYCH) I INNYCH CZYNNOŚCI PROCESOWYCH MAJĄCYCH NA CELU UZYSKANIE INFORMACJI ZE ŹRÓDEŁ MATERIALNYCH W DOCHODZENIU O PRZESTĘPSTWACH W ZAKRESIE ZATRUDNIENIA ZA GRANICĄ

Муkola Pavlik

aspirant Katedry Kryminalistyki i Medycyny Sądowej
Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6844-9360
Anotation. Celem artykułu jest ustalenie specyfiki prowadzenia czynności dochodzeniowych (poszukiwawczych) i innych czynności procesowych mających na celu uzyskanie informacji ze źródeł materialnych w dochodzeniu o przestępstwach w zakresie zatrudnienia za granicą. W artykule omówiono kwestie przeszukania, kontroli śledczej, tymczasowego dostępu do rzeczy i dokumentów, rozważono procedurę przeprowadzania tych czynności procesowych, skupiono się na podobnych punktach i różnicach. Podkreśla się, że wszystkim działaniom na rzecz zatrudnienia za granicą towarzyszy opracowanie szeregu dokumentów, które są prezentowane w różnych instancjach, przy użyciu innych źródeł materialnych. Zatrzymanie i zbadanie ich treści może zatem dostarczyć ważnych informacji na temat działalności przestępczej w tej dziedzinie. Podano listę służb, do których należy zwrócić się z wnioskiem o tymczasowy dostęp do rzeczy i dokumentów. Rozważana jest lista obiektów, które podlegają zatrzymaniu i dalszym badaniom. Stwierdzono, że najczęstszymi czynnościami proceduralnymi mającymi na celu uzyskanie informacji ze źródeł materialnych są inspekcje śledcze i rewizje, podczas których można uzyskać i zbadać informacje o znaczeniu dowodowym. W dochodzeniu o przestępstwach związanych z zatrudnieniem za granicą, obiektami zajęcia są głównie: zdjęcia dostarczone przez osobę pokrzywdzoną do sporządzania dokumentów; wypełnione kwestionariusze; paszporty obywatela Ukrainy na nazwiska różnych osób i ich kopie; paszporty i ich kopie; oryginał i kopia ubezpieczenia zdrowotnego na nazwiska różnych osób; czeki towarowe za usługi związane z zatrudnieniem; konta bankowe; umowy pośrednictwa pracy; umowy o pracę; świadectwa rejestracji państwowej osoby fizycznej-przedsiębiorcy; kopie lub oryginały licencji na świadczenie usług związanych z zatrudnieniem; pokwitowania; dokumenty dotyczące edukacji obywateli; zaświadczenia o nadaniu numeru identyfikacyjnego; wnioski wizowe i tym podobne.
Keywords: Celem artykułu jest ustalenie specyfiki prowadzenia czynności dochodzeniowych (poszukiwawczych) i innych czynności procesowych mających na celu uzyskanie informacji ze źródeł materialnych w dochodzeniu o przestępstwach w zakresie zatrudnienia za granicą. W artykule omówiono kwestie przeszukania, kontroli śledczej, tymczasowego dostępu do rzeczy i dokumentów, rozważono procedurę przeprowadzania tych czynności procesowych, skupiono się na podobnych punktach i różnicach. Podkreśla się, że wszystkim działaniom na rzecz zatrudnienia za granicą towarzyszy opracowanie szeregu dokumentów, które są prezentowane w różnych instancjach, przy użyciu innych źródeł materialnych. Zatrzymanie i zbadanie ich treści może zatem dostarczyć ważnych informacji na temat działalności przestępczej w tej dziedzinie. Podano listę służb, do których należy zwrócić się z wnioskiem o tymczasowy dostęp do rzeczy i dokumentów. Rozważana jest lista obiektów, które podlegają zatrzymaniu i dalszym badaniom. Stwierdzono, że najczęstszymi czynnościami proceduralnymi mającymi na celu uzyskanie informacji ze źródeł materialnych są inspekcje śledcze i rewizje, podczas których można uzyskać i zbadać informacje o znaczeniu dowodowym. W dochodzeniu o przestępstwach związanych z zatrudnieniem za granicą, obiektami zajęcia są głównie: zdjęcia dostarczone przez osobę pokrzywdzoną do sporządzania dokumentów; wypełnione kwestionariusze; paszporty obywatela Ukrainy na nazwiska różnych osób i ich kopie; paszporty i ich kopie; oryginał i kopia ubezpieczenia zdrowotnego na nazwiska różnych osób; czeki towarowe za usługi związane z zatrudnieniem; konta bankowe; umowy pośrednictwa pracy; umowy o pracę; świadectwa rejestracji państwowej osoby fizycznej-przedsiębiorcy; kopie lub oryginały licencji na świadczenie usług związanych z zatrudnieniem; pokwitowania; dokumenty dotyczące edukacji obywateli; zaświadczenia o nadaniu numeru identyfikacyjnego; wnioski wizowe i tym podobne.

PRZEMYT – PRZESTĘPSTWO TRANSNARODOWE LUB TRANSGRANICZNE: DEFINICJA POJĘĆ

Halyna Palamarchuk

wykładowca Katedry Prawa Karnego, Postępowania i Kryminalistyki
Międzynarodowego Uniwersytetu Humanistycznego (Odessa, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-5189-8952
Anotation. Artykuł koncentruje się na takim przestępstwie, jak przemyt, który jest postrzegany w kontekście zjawiska przestępczości transnarodowej. Podano definicję pojęć „transgraniczności” i „transnarodowości”, wskazano na stosunek tych terminów pod względem treści. Analizowane są również cechy przestępstw transnarodowych. Argumentacja dotyczy transgraniczności przemytu – przestępstwa, które jest bezpośrednio związane z przekroczeniem przez niektóre towary/przedmioty granicy określonego państwa. Podstawowymi metodami prowadzenia badań na wskazany temat jest analiza i porównanie omawianych zjawisk społecznych. Podkreślono również tezę o perspektywach połączenia rodzajów przemytu w jeden rodzaj przestępstwa. Wskazano celowość umieszczenia takiego przestępstwa w sekcji przestępstw w zakresie nienaruszalności granicy państwowej, ponieważ przemyt prowadzi do pewnego naruszenia bezpieczeństwa państwa, w szczególności gospodarczego, ponieważ przemyt stanowi zagrożenie dla interesów gospodarczych kraju, bezpieczeństwa publicznego i narodowego państwa jako całości.
Keywords: Artykuł koncentruje się na takim przestępstwie, jak przemyt, który jest postrzegany w kontekście zjawiska przestępczości transnarodowej. Podano definicję pojęć „transgraniczności” i „transnarodowości”, wskazano na stosunek tych terminów pod względem treści. Analizowane są również cechy przestępstw transnarodowych. Argumentacja dotyczy transgraniczności przemytu – przestępstwa, które jest bezpośrednio związane z przekroczeniem przez niektóre towary/przedmioty granicy określonego państwa. Podstawowymi metodami prowadzenia badań na wskazany temat jest analiza i porównanie omawianych zjawisk społecznych. Podkreślono również tezę o perspektywach połączenia rodzajów przemytu w jeden rodzaj przestępstwa. Wskazano celowość umieszczenia takiego przestępstwa w sekcji przestępstw w zakresie nienaruszalności granicy państwowej, ponieważ przemyt prowadzi do pewnego naruszenia bezpieczeństwa państwa, w szczególności gospodarczego, ponieważ przemyt stanowi zagrożenie dla interesów gospodarczych kraju, bezpieczeństwa publicznego i narodowego państwa jako całości.

ODRĘBNĄ OPINIA SĘDZIEGO W POSTĘPOWANIU CYWILNYM JAKO PRZEJAW ZASADY NIEZAWISŁOŚCI SĘDZIÓW

Pavlo Prochorov

aspirant Katedry Postępowania Cywilnego Narodowego Uniwersytetu „Odeska Akademia Prawnicza, sędzia
Kijowskiego Sądu Rejonowego miasta Odessy (Odessa, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-2504-0386
Anotation. Jeśli sprawa jest rozpatrywana kolegialnie, sędzia, który nie zgadza się z innymi sędziami, ma prawo wyrazić swoją odrębną opinię, która nie została ogłoszona na rozprawie sądowej, ale jest dołączona do akt sprawy. Ustalono, że w większości przypadków normatywnego obowiązku pisemnego wyrażania swojego sprzeciwu wobec wydanego orzeczenia prawo ukraińskie nie zawiera, realizacja prawa do wyrażenia swojego sprzeciwu pozostaje w gestii sędziego. Obowiązujące prawo nie określa przepisów o wystąpieniu określonych skutków prawnych na podstawie odrębnej opinii sędziego. Ten akt sądowy jest raczej komplementarny i dotyczy konkretnej sprawy. Na podstawie analizy danych empirycznych ustalono, że w praktyce sądowej Ukrainy zdarzają się przypadki, w których Wielka Izba Sądu Najwyższego przy rozpatrywaniu podobnej sprawy uwzględniła argumenty przedstawione w odrębnej opinii sędziów. Artykuł sformułował propozycję poprawy instytucji odrębnej opinii sędziego jako przejaw jego niezawisłości. Proponowano utrwalenie jednolitego podejścia do ustalania odrębnej opinii sędziego, a także ustalenie wymogów dotyczących formy i treści takiego aktu sądowego. Zgodnie z wynikami przeprowadzonego badania stwierdza się, że chociaż przedstawienie odrębnej opinii nie jest obowiązkowe, sędziowie powinni szukać rozsądnej równowagi i w każdym konkretnym przypadku wziąć pod uwagę znaczenie motywów własnego sprzeciwu dla ostatecznego wyniku rozstrzygnięcia sprawy, a także wziąć pod uwagę liczbę sędziów, którzy wyrażają argumenty inne niż stanowisko kompromisowe.
Keywords: Jeśli sprawa jest rozpatrywana kolegialnie, sędzia, który nie zgadza się z innymi sędziami, ma prawo wyrazić swoją odrębną opinię, która nie została ogłoszona na rozprawie sądowej, ale jest dołączona do akt sprawy. Ustalono, że w większości przypadków normatywnego obowiązku pisemnego wyrażania swojego sprzeciwu wobec wydanego orzeczenia prawo ukraińskie nie zawiera, realizacja prawa do wyrażenia swojego sprzeciwu pozostaje w gestii sędziego. Obowiązujące prawo nie określa przepisów o wystąpieniu określonych skutków prawnych na podstawie odrębnej opinii sędziego. Ten akt sądowy jest raczej komplementarny i dotyczy konkretnej sprawy. Na podstawie analizy danych empirycznych ustalono, że w praktyce sądowej Ukrainy zdarzają się przypadki, w których Wielka Izba Sądu Najwyższego przy rozpatrywaniu podobnej sprawy uwzględniła argumenty przedstawione w odrębnej opinii sędziów. Artykuł sformułował propozycję poprawy instytucji odrębnej opinii sędziego jako przejaw jego niezawisłości. Proponowano utrwalenie jednolitego podejścia do ustalania odrębnej opinii sędziego, a także ustalenie wymogów dotyczących formy i treści takiego aktu sądowego. Zgodnie z wynikami przeprowadzonego badania stwierdza się, że chociaż przedstawienie odrębnej opinii nie jest obowiązkowe, sędziowie powinni szukać rozsądnej równowagi i w każdym konkretnym przypadku wziąć pod uwagę znaczenie motywów własnego sprzeciwu dla ostatecznego wyniku rozstrzygnięcia sprawy, a także wziąć pod uwagę liczbę sędziów, którzy wyrażają argumenty inne niż stanowisko kompromisowe.

PRAWO WSPÓŁWŁASNOŚCI GRUNTU W OBCYCH KRAJACH

Sabina Ratushna

aspirantka IV roku studiów Katedry Prawa Pracy, Prawa Rolnego i Gospodarczego Wydziału Prawa
Chmielnickiego Uniwersytetu Zarządzania i Prawa imienia Leonida Jóźkowa (Chmielnicki, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6180-2512
Anotation. W przepisach artykułu naukowego autor ujawnia cechy powstawania prawa współwłasności gruntów w obcych krajach. W procesie badawczym stosuje się następujące metody poznania naukowego: ogólne naukowe (metoda analizy systemowej, logicznej i syntezy, analizy złożonej), a także specjalne metody badań prawnych (porównawczoprawne, konkretyzacji i interpretacji norm prawnych, historyczno-prawne). Treść badań naukowych obejmuje podejścia teoretyczne i analizę ustawodawstwa państw romańsko-niemieckiego systemu prawnego określającego podstawy powstania prawa współwłasności, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków gruntowych. Zgodnie z wynikami badania ujawniono skład podmiotowy, warunki powstania prawa współwłasności w obcych krajach, a także ustalono cechy odpowiedniej formy prawnej użytkowania gruntów. W szczególności prawo do wspólnej własności działki, autor odnosi się do rodzajów prywatnej własności gruntu, która charakteryzuje się wielością podmiotów prawa własności, ale w odniesieniu do rzeczy jako całości współwłaściciele są traktowani jako jedna osoba. Autor dochodzi do wniosku, że istnienie współwłasności jako całości, a w szczególności wspólnej, jest bezpośrednio uzależnione od obecności regulacji prawnej, więc prawo współwłasności może powstać z reguły tylko z mocy bezpośredniego przepisu prawa. Instytucja współwłasności gruntów jest dość poszukiwana w krajach romańsko-niemieckiego systemu prawnego i służy do regulowania działalności społeczeństw, gospodarstw rolnych, a także stosunków rodzinnych i dziedzicznych. Charakterystyczną cechą własności wspólnej jest występowanie zobowiązań i ograniczeń dotyczących niezależnego rozporządzania rzeczą w całości i odrębnym udziale. Zwraca się również uwagę na możliwość zaciągnięcia odrębnych przepisów regulacji prawnych dotyczących współwłasności spółek oraz ograniczeń w wydzieleniu udziału z szeregu gruntów wspólnej własności, w szczególności dla gospodarstwa rolnego, co wymaga dalszych badań w odpowiednim kierunku.
Keywords: W przepisach artykułu naukowego autor ujawnia cechy powstawania prawa współwłasności gruntów w obcych krajach. W procesie badawczym stosuje się następujące metody poznania naukowego: ogólne naukowe (metoda analizy systemowej, logicznej i syntezy, analizy złożonej), a także specjalne metody badań prawnych (porównawczoprawne, konkretyzacji i interpretacji norm prawnych, historyczno-prawne). Treść badań naukowych obejmuje podejścia teoretyczne i analizę ustawodawstwa państw romańsko-niemieckiego systemu prawnego określającego podstawy powstania prawa współwłasności, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków gruntowych. Zgodnie z wynikami badania ujawniono skład podmiotowy, warunki powstania prawa współwłasności w obcych krajach, a także ustalono cechy odpowiedniej formy prawnej użytkowania gruntów. W szczególności prawo do wspólnej własności działki, autor odnosi się do rodzajów prywatnej własności gruntu, która charakteryzuje się wielością podmiotów prawa własności, ale w odniesieniu do rzeczy jako całości współwłaściciele są traktowani jako jedna osoba. Autor dochodzi do wniosku, że istnienie współwłasności jako całości, a w szczególności wspólnej, jest bezpośrednio uzależnione od obecności regulacji prawnej, więc prawo współwłasności może powstać z reguły tylko z mocy bezpośredniego przepisu prawa. Instytucja współwłasności gruntów jest dość poszukiwana w krajach romańsko-niemieckiego systemu prawnego i służy do regulowania działalności społeczeństw, gospodarstw rolnych, a także stosunków rodzinnych i dziedzicznych. Charakterystyczną cechą własności wspólnej jest występowanie zobowiązań i ograniczeń dotyczących niezależnego rozporządzania rzeczą w całości i odrębnym udziale. Zwraca się również uwagę na możliwość zaciągnięcia odrębnych przepisów regulacji prawnych dotyczących współwłasności spółek oraz ograniczeń w wydzieleniu udziału z szeregu gruntów wspólnej własności, w szczególności dla gospodarstwa rolnego, co wymaga dalszych badań w odpowiednim kierunku.

WPROWADZENIE MIĘDZYNARODOWEGO DOŚWIADCZENIA NA UKRAINIE MECHANIZMU POBORU LOKALNYCH PODATKÓW I OPŁAT

Alina Ryzhyi

Aspirant Katedry Prawa Cywilnego, Administracyjnego i Finansowego
Klasycznego Uniwersytetu Prywatnego (Zaporoże, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-9796-3078
Anotation. W artykule zbadano cechy poboru lokalnych podatków i opłat na Ukrainie i za granicą. Przeanalizowano podstawy prawne lokalnego opodatkowania w krajach europejskich. Zwrócono uwagę na doświadczenie w administrowaniu lokalnymi płatnościami podatkowymi takich krajów jak: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania. Na podstawie analizy międzynarodowego doświadczenia w pobieraniu lokalnych podatków i opłat wyciągnięto wnioski dotyczące podatku od nieruchomości, jako najbardziej efektywnego podatku lokalnego, zapewniającego regularne wpływy do budżetów, jest łatwy w zarządzaniu i jest w stanie konkurować z podatkami ogólnokrajowymi w części podstawy opodatkowania i wielkości wpływów do budżetów lokalnych. Zwrócono uwagę na badanie podstawowych elementów podatku, w szczególności podatku od nieruchomości innych niż grunty. Zaproponowano zmiany w kodeksie podatkowym Ukrainy i dodanie do kategorii płatników podatku od nieruchomości innych niż grunty – najemców nieruchomości, którzy korzystają z nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej. Zaproponowano zmiany w Kodeksie Podatkowym Ukrainy w zakresie wzrostu stawki podatku od nieruchomości lub ustanowienia jednolitego podatku na miesiąc, biorąc pod uwagę cechy i przeznaczenie nieruchomości. Udowodniono, że wzrost stawki podatku od nieruchomości, innych niż grunty, rozszerzenie kręgu płatników tego podatku będzie miał swoje konsekwencje w postaci wzrostu dochodów lokalnych budżetów na Ukrainie.
Keywords: W artykule zbadano cechy poboru lokalnych podatków i opłat na Ukrainie i za granicą. Przeanalizowano podstawy prawne lokalnego opodatkowania w krajach europejskich. Zwrócono uwagę na doświadczenie w administrowaniu lokalnymi płatnościami podatkowymi takich krajów jak: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania. Na podstawie analizy międzynarodowego doświadczenia w pobieraniu lokalnych podatków i opłat wyciągnięto wnioski dotyczące podatku od nieruchomości, jako najbardziej efektywnego podatku lokalnego, zapewniającego regularne wpływy do budżetów, jest łatwy w zarządzaniu i jest w stanie konkurować z podatkami ogólnokrajowymi w części podstawy opodatkowania i wielkości wpływów do budżetów lokalnych. Zwrócono uwagę na badanie podstawowych elementów podatku, w szczególności podatku od nieruchomości innych niż grunty. Zaproponowano zmiany w kodeksie podatkowym Ukrainy i dodanie do kategorii płatników podatku od nieruchomości innych niż grunty – najemców nieruchomości, którzy korzystają z nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej. Zaproponowano zmiany w Kodeksie Podatkowym Ukrainy w zakresie wzrostu stawki podatku od nieruchomości lub ustanowienia jednolitego podatku na miesiąc, biorąc pod uwagę cechy i przeznaczenie nieruchomości. Udowodniono, że wzrost stawki podatku od nieruchomości, innych niż grunty, rozszerzenie kręgu płatników tego podatku będzie miał swoje konsekwencje w postaci wzrostu dochodów lokalnych budżetów na Ukrainie.

CHARAKTER PRAWNY I TREŚĆ UMOWY O UDZIAŁ W FUNDUSZU FINANSOWANIA BUDOWY

Taras Rym

kandydat nauk prawnych, sędzia
Sądu Gospodarczego Obwodu Lwowskiego (Lwów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-0172-7055
Anotation. Artykuł poświęcony jest badaniu niektórych aspektów określania treści umowy uczestnictwa w funduszu finansowania budowy. Autor uzasadnia, że relacje inwestycyjne w tej dziedzinie charakteryzują się złożonymi związkami. Dlatego określenie przedmiotu umowy o udział w Funduszu Finansowania Budowy jest ważne zarówno z punktu widzenia teoretycznego, jak i praktycznego. W artykule zaznaczono, że umowa o udział w Funduszu Finansowania Budowy ze względu na swój charakter prawny jest mieszana, bo łączy w sobie klauzulę o świadczeniu usług, kupna-sprzedaży (przeniesienia nieruchomości w przyszłości). Autor zwraca uwagę, że przedmiotem umowy o zarządzanie nieruchomościami jest świadczenie przez spółkę finansową (zarządcę) usług w zakresie zarządzania środkami Funduszu Finansowania Budowy. W związku z tym krytykuje odpowiednie przepisy ustawy, które przedmiotem niniejszej umowy określają własność własną, która jest przekazywana do zarządzenia. Artykuł koncentruje się na pojęciu mierzalnej jednostki obiektu inwestycyjnego, a także na działaniach, które zarządca może wykonać z mierzalną jednostką. Konsolidacja mierzalnej jednostki w systemie ewidencji praw majątkowych jest jednym z elementów składu prawnego, z którym powstają inwestycyjne stosunki prawne, powiernicze zarządzanie nieruchomościami i prawa majątkowe do przedmiotu inwestycji. W odniesieniu do zbycia przedmiotu inwestycji autor uzasadnia stanowisko, w którym działanie to ze względu na swój charakter prawny jest środkiem działania mającym na celu ochronę praw zarządcy w przypadku naruszenia przez powiernika zaciągniętych zobowiązań. W artykule autor analizuje praktykę sądową, która dotyczy określenia charakteru prawnego stosunków powstających między założycielem zarządu a zarządcą oraz uzasadnia wniosek, że stosunki te w odpowiedniej części są przedmiotem regulacji prawnych przepisów o ochronie praw konsumentów. Jednocześnie w przypadku, gdy inwestor jest osobą prawną, relacje te są regulowane wyłącznie przez specjalne przepisy w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego i transakcji na rynku nieruchomości.
Keywords: Artykuł poświęcony jest badaniu niektórych aspektów określania treści umowy uczestnictwa w funduszu finansowania budowy. Autor uzasadnia, że relacje inwestycyjne w tej dziedzinie charakteryzują się złożonymi związkami. Dlatego określenie przedmiotu umowy o udział w Funduszu Finansowania Budowy jest ważne zarówno z punktu widzenia teoretycznego, jak i praktycznego. W artykule zaznaczono, że umowa o udział w Funduszu Finansowania Budowy ze względu na swój charakter prawny jest mieszana, bo łączy w sobie klauzulę o świadczeniu usług, kupna-sprzedaży (przeniesienia nieruchomości w przyszłości). Autor zwraca uwagę, że przedmiotem umowy o zarządzanie nieruchomościami jest świadczenie przez spółkę finansową (zarządcę) usług w zakresie zarządzania środkami Funduszu Finansowania Budowy. W związku z tym krytykuje odpowiednie przepisy ustawy, które przedmiotem niniejszej umowy określają własność własną, która jest przekazywana do zarządzenia. Artykuł koncentruje się na pojęciu mierzalnej jednostki obiektu inwestycyjnego, a także na działaniach, które zarządca może wykonać z mierzalną jednostką. Konsolidacja mierzalnej jednostki w systemie ewidencji praw majątkowych jest jednym z elementów składu prawnego, z którym powstają inwestycyjne stosunki prawne, powiernicze zarządzanie nieruchomościami i prawa majątkowe do przedmiotu inwestycji. W odniesieniu do zbycia przedmiotu inwestycji autor uzasadnia stanowisko, w którym działanie to ze względu na swój charakter prawny jest środkiem działania mającym na celu ochronę praw zarządcy w przypadku naruszenia przez powiernika zaciągniętych zobowiązań. W artykule autor analizuje praktykę sądową, która dotyczy określenia charakteru prawnego stosunków powstających między założycielem zarządu a zarządcą oraz uzasadnia wniosek, że stosunki te w odpowiedniej części są przedmiotem regulacji prawnych przepisów o ochronie praw konsumentów. Jednocześnie w przypadku, gdy inwestor jest osobą prawną, relacje te są regulowane wyłącznie przez specjalne przepisy w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego i transakcji na rynku nieruchomości.

POJĘCIE I ISTOTA SKUTKÓW PRZESTĘPSTWA W KRYMINALISTYCE

Yevhenii Rozhyk

aspirant Katedry Kryminalistyki
Narodowego Uniwersytetu „Odeska Akademia Prawnicza” (Odessa, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-8186-2574
Anotation. W artykule prowadzone są teoretyczne badania nad pojęciem i istotą konsekwencji przestępstwa w kryminalistyce i innych naukach cyklu karnego. Uzasadnia się, że konsekwencje przestępstwa jako kategoria nauki kryminalistyki są stosunkowo nowe i takie, że obecnie przechodzi etap powstawania. Jest bardziej nieodłączny od innych nauk cyklu karnego: prawa karnego i kryminologii i tym podobnych. W związku z tym badania konsekwencji w kryminalistyce powinny być prowadzone w symbiozie koncepcyjnej z wynikami osiągnięć naukowych w tych naukach. Należy zauważyć, że kryminalistyka jest z natury stosowana, co ogranicza i określa przedmiot tej pracy. Aby uzyskać terminologiczną dokładność, w tym artykule zostanie przeprowadzone badanie pojęcia i treści konsekwencji przestępstwa zarówno z pozycji kryminalistyki, jak i innych nauk cyklu karnego, co wydaje się całkowicie uzasadnione. Na podstawie analizy kategorii „ślady przestępstwa” i „szkoda przestępstwa” uzasadnione jest, że wymienione kategorie są wchłaniane przez kategorię „konsekwencje przestępstwa”. Tak więc najszerszą kategorią są „konsekwencje przestępstwa”. Która obejmuje ślady przestępstwa, a także szkody wyrządzone przez przestępstwo. Tak więc wszystkie ślady zdarzenia przestępstwa są konsekwencjami przestępstwa, a szkoda przestępstwa jest konsekwencją przestępstwa. Jednak nie wszystkie konsekwencje przestępstwa są szkodą dla samego przestępstwa. Oznacza to, że konsekwencje przestępstwa to zmiany w otaczającym materiale i doskonałe odwzorowania, które powstają w wyniku zdarzenia przestępstwa i zawierają informacje o obrazie śladowym i wyniku przestępczym.
Keywords: W artykule prowadzone są teoretyczne badania nad pojęciem i istotą konsekwencji przestępstwa w kryminalistyce i innych naukach cyklu karnego. Uzasadnia się, że konsekwencje przestępstwa jako kategoria nauki kryminalistyki są stosunkowo nowe i takie, że obecnie przechodzi etap powstawania. Jest bardziej nieodłączny od innych nauk cyklu karnego: prawa karnego i kryminologii i tym podobnych. W związku z tym badania konsekwencji w kryminalistyce powinny być prowadzone w symbiozie koncepcyjnej z wynikami osiągnięć naukowych w tych naukach. Należy zauważyć, że kryminalistyka jest z natury stosowana, co ogranicza i określa przedmiot tej pracy. Aby uzyskać terminologiczną dokładność, w tym artykule zostanie przeprowadzone badanie pojęcia i treści konsekwencji przestępstwa zarówno z pozycji kryminalistyki, jak i innych nauk cyklu karnego, co wydaje się całkowicie uzasadnione. Na podstawie analizy kategorii „ślady przestępstwa” i „szkoda przestępstwa” uzasadnione jest, że wymienione kategorie są wchłaniane przez kategorię „konsekwencje przestępstwa”. Tak więc najszerszą kategorią są „konsekwencje przestępstwa”. Która obejmuje ślady przestępstwa, a także szkody wyrządzone przez przestępstwo. Tak więc wszystkie ślady zdarzenia przestępstwa są konsekwencjami przestępstwa, a szkoda przestępstwa jest konsekwencją przestępstwa. Jednak nie wszystkie konsekwencje przestępstwa są szkodą dla samego przestępstwa. Oznacza to, że konsekwencje przestępstwa to zmiany w otaczającym materiale i doskonałe odwzorowania, które powstają w wyniku zdarzenia przestępstwa i zawierają informacje o obrazie śladowym i wyniku przestępczym.

DZIAŁALNOŚĆ JAŁTAŃSKIEJ WYTWÓRNI FILMOWEJ W LATACH 20. XX WIEKU JAKO ETAP POWSTAWANIA KINEMATOGRAFII UKRAIŃSKIEJ

Olha Sakhno

aspirantka Katedry Historii Najnowszej Ukrainy
Zaporoskiego Uniwersytetu Narodowego (Zaporoże, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1011-5197
Anotation. W przepisach artykułu naukowego autor bada powstanie i funkcjonowanie wytwórni filmowej w Jałcie oraz jej związek z państwową organizacją Wszechukraiński Zarząd Filmowo-Fotograficzny (dalej – WUFKU), która zarządzała całą branżą filmową Ukraińskiej SRR w latach 1922-1930. Dzięki analizie dokumentów archiwalnych, a także ówczesnej prasy filmowej okazało się, że na początku lat 20. XX wieku Jałtańska wytwórnia filmowa, która uosabiała krymską sieć filmową, została przywrócona i zapewniona do sprawnego funkcjonowania dzięki wysiłkom ukraińskim. W artykule przedstawiono statystyczne dane archiwalne dotyczące liczby reżyserów pracujących w Jałcie. Nacisk kładziony jest na pogorszenie stosunków między WUFKU a Krymskim Ludowym Komisariatem Edukacji (dalej – KrymLKE) pod koniec lat 20. XX wieku w związku z rozpoczętą budową nowej wytwórni filmowej w Kijowie i trzęsieniem ziemi, które miało miejsce na Krymie w 1927 roku. Przytaczane są fakty, że rząd krymski próbował odnowić umowę najmu i oczekiwał pomocy materialnej w celu przywrócenia Jałtańskiej wytwórni filmowej właśnie z Republiki Ukraińskiej, pomimo faktu, że formalnie Krym w tym okresie nie był częścią Ukraińskiej SRR.
Keywords: W przepisach artykułu naukowego autor bada powstanie i funkcjonowanie wytwórni filmowej w Jałcie oraz jej związek z państwową organizacją Wszechukraiński Zarząd Filmowo-Fotograficzny (dalej – WUFKU), która zarządzała całą branżą filmową Ukraińskiej SRR w latach 1922-1930. Dzięki analizie dokumentów archiwalnych, a także ówczesnej prasy filmowej okazało się, że na początku lat 20. XX wieku Jałtańska wytwórnia filmowa, która uosabiała krymską sieć filmową, została przywrócona i zapewniona do sprawnego funkcjonowania dzięki wysiłkom ukraińskim. W artykule przedstawiono statystyczne dane archiwalne dotyczące liczby reżyserów pracujących w Jałcie. Nacisk kładziony jest na pogorszenie stosunków między WUFKU a Krymskim Ludowym Komisariatem Edukacji (dalej – KrymLKE) pod koniec lat 20. XX wieku w związku z rozpoczętą budową nowej wytwórni filmowej w Kijowie i trzęsieniem ziemi, które miało miejsce na Krymie w 1927 roku. Przytaczane są fakty, że rząd krymski próbował odnowić umowę najmu i oczekiwał pomocy materialnej w celu przywrócenia Jałtańskiej wytwórni filmowej właśnie z Republiki Ukraińskiej, pomimo faktu, że formalnie Krym w tym okresie nie był częścią Ukraińskiej SRR.

SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE JAKO PODMIOT ŚWIADCZĄCY USŁUGI W ZAKRESIE EGZEKWOWANIA PRAWA

Vadym Seliukov

kandydat nauk prawnych, docent, docent Katedry Działalności Policji i Administracji Publicznej
Charkowskiego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6690-6484
Anotation. Zakres egzekwowania prawa jest bardzo rozległą w swojej strukturze sferą stosunków społecznych, która niewątpliwie obejmuje również instytucje publiczne. To właśnie one mogą być ważnymi i kluczowymi podmiotami zabezpieczenia kynologicznego, a to dlatego, że większość z niepublicznych organizacji kynologicznych w każdy sposób współdziałają z urzędnikami, i w każdy sposób uczestniczą w egzekwowaniu prawa. Warto zauważyć, że samo społeczeństwo obywatelskie nie może być przedmiotem badanej działalności, dlatego w artykule skupiono się właśnie na jego kluczowych instytucjach – organizacjach społecznych. W kontekście badanych relacji szczególny nacisk kładziono na znaczenie takiego pojęcia jako społeczeństwo obywatelskie. Analizowane są punkty widzenia różnych naukowców w celu określenia optymalnej treści pojęcia „społeczeństwo obywatelskie” właśnie w kontekście kynologicznego egzekwowania prawa. Należy zauważyć, że na podstawie faktu, że kynologiczne zapewnienie jest dość szerokie w swojej treści pojęciem, warto zauważyć, że istnieje kilka grup instytutów związanych z kynologicznym egzekwowaniem prawa na Ukrainie w kontekście tworzenia możliwości realizacji praw obywateli w zakresie działalności kynologicznej i utrzymania zwierząt domowych, a także ochrona ich interesów. Działalność kynologiczna nie może istnieć bez takich realnych, wpływowych instytucji społeczeństwa obywatelskiego – instytucji weterynaryjnych, organizacji społecznych, zakładów opieki zdrowotnej – wszystkie te organy w taki czy inny sposób ujawniają potencjał psów, które w przyszłości społeczeństwo, w tym państwowe podmioty ścigania, wykorzystuje na rzecz ludzkości, aby zapewnić jej bezpieczeństwo i utrzymanie porządku prawnego.
Keywords: Zakres egzekwowania prawa jest bardzo rozległą w swojej strukturze sferą stosunków społecznych, która niewątpliwie obejmuje również instytucje publiczne. To właśnie one mogą być ważnymi i kluczowymi podmiotami zabezpieczenia kynologicznego, a to dlatego, że większość z niepublicznych organizacji kynologicznych w każdy sposób współdziałają z urzędnikami, i w każdy sposób uczestniczą w egzekwowaniu prawa. Warto zauważyć, że samo społeczeństwo obywatelskie nie może być przedmiotem badanej działalności, dlatego w artykule skupiono się właśnie na jego kluczowych instytucjach – organizacjach społecznych. W kontekście badanych relacji szczególny nacisk kładziono na znaczenie takiego pojęcia jako społeczeństwo obywatelskie. Analizowane są punkty widzenia różnych naukowców w celu określenia optymalnej treści pojęcia „społeczeństwo obywatelskie” właśnie w kontekście kynologicznego egzekwowania prawa. Należy zauważyć, że na podstawie faktu, że kynologiczne zapewnienie jest dość szerokie w swojej treści pojęciem, warto zauważyć, że istnieje kilka grup instytutów związanych z kynologicznym egzekwowaniem prawa na Ukrainie w kontekście tworzenia możliwości realizacji praw obywateli w zakresie działalności kynologicznej i utrzymania zwierząt domowych, a także ochrona ich interesów. Działalność kynologiczna nie może istnieć bez takich realnych, wpływowych instytucji społeczeństwa obywatelskiego – instytucji weterynaryjnych, organizacji społecznych, zakładów opieki zdrowotnej – wszystkie te organy w taki czy inny sposób ujawniają potencjał psów, które w przyszłości społeczeństwo, w tym państwowe podmioty ścigania, wykorzystuje na rzecz ludzkości, aby zapewnić jej bezpieczeństwo i utrzymanie porządku prawnego.

WSTĘPNE I DALSZE CZYNNOŚCI DOCHODZENIOWO-ŚLEDCZE W SPRAWIE UMYŚLNYCH ZABÓJSTW ŻOŁNIERZY W OKRESIE DZIAŁAŃ WOJENNYCH

Ivan Syvodied

aspirant Katedry Kryminalistyki Narodowego Uniwersytetu „Odeska Akademia Prawnicza”, prokurator Wydziału
Specjalistycznej Prokuratury w sferze Wojskowej i Obronnej Regionu Południowego (Odessa, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-2057-9609
Anotation. Artykuł naukowy poświęcony jest problemom specyfiki prowadzenia pilnych działań dochodzeniowośledczych i poszukiwawczych w celu ustalenia podejrzanych osób, które popełniły umyślne zabójstwo żołnierzy podczas działań wojennych w okresie operacji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy. Należy zauważyć, że naukowcy badali cechy początkowego etapu dochodzenia w sprawie tych przestępstw na wystarczającym poziomie, ale uważamy, że kwestia dalszych działań dochodzeniowo-śledczych w celu zbadania umyślnych zabójstw żołnierzy podczas działań wojennych została rozważona przez naukowców nie na wystarczającym poziomie. Należy zauważyć, że istnieją pewne problemy w prowadzeniu poszczególnych działań dochodzeniowo-śledczych, w szczególności cechy oględzin miejsca zdarzenia, zwłok, przesłuchania podejrzanych osób i świadków, eksperymentu śledczego, poszukiwawczych środków operacyjnych w celu ustalenia i zatrzymania poszukiwanych osób.
Keywords: Artykuł naukowy poświęcony jest problemom specyfiki prowadzenia pilnych działań dochodzeniowośledczych i poszukiwawczych w celu ustalenia podejrzanych osób, które popełniły umyślne zabójstwo żołnierzy podczas działań wojennych w okresie operacji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy. Należy zauważyć, że naukowcy badali cechy początkowego etapu dochodzenia w sprawie tych przestępstw na wystarczającym poziomie, ale uważamy, że kwestia dalszych działań dochodzeniowo-śledczych w celu zbadania umyślnych zabójstw żołnierzy podczas działań wojennych została rozważona przez naukowców nie na wystarczającym poziomie. Należy zauważyć, że istnieją pewne problemy w prowadzeniu poszczególnych działań dochodzeniowo-śledczych, w szczególności cechy oględzin miejsca zdarzenia, zwłok, przesłuchania podejrzanych osób i świadków, eksperymentu śledczego, poszukiwawczych środków operacyjnych w celu ustalenia i zatrzymania poszukiwanych osób.

POJĘCIE SKUTECZNOŚCI MECHANIZMU ADMINISTRACYJNO-PRAWNYCH REGULACJI BEZPIECZEŃSTWA EKOLOGICZNEGO

Myroslava Sirant

kandydat nauk prawnych, docent, docent Katedry Teorii i Filozofii Prawa
Narodowego Uniwersytetu „Politechnika Lwowska” (Lwów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-9393-2397
Anotation. Artykuł bada koncepcje skuteczności mechanizmu administracyjno-prawnych regulacji bezpieczeństwa ekologicznego na Ukrainie. Na podstawie obowiązujących przepisów i opinii naukowców na temat tej problematyki w zakresie prawa administracyjnego zbadano cechy skuteczności regulacji prawnych. Ciągły rozwój stosunków społecznych w prawie administracyjnym, doskonalenie nowoczesnych technologii, kształtowanie społeczeństwa informacyjnego, nie mógł nie wpłynąć na stan skuteczności administracyjno-prawnych regulacji bezpieczeństwa ekologicznego. Skuteczność mechanizmu regulacji administracyjno-prawnych to zdolność administracji publicznej, na podstawie norm prawa administracyjnego, do jakościowego i terminowego przywracania naruszonych praw, wolności i uzasadnionych interesów osób fizycznych i prawnych, interesu publicznego państwa i społeczeństwa. Skuteczność zapewnienia bezpieczeństwa ekologicznego odbywa się poprzez system regulacji administracyjno-prawnych. Udowodniono, że skuteczność mechanizmu regulacji administracyjno-prawnych zapewnienia bezpieczeństwa ekologicznego, z punktu widzenia epistemologii prawa, nie może być określona bez ustanowienia celów określonych przez państwo, odzwierciedlających obiektywne stosunki społeczne, najważniejsze wartości, które w pewnym okresie czasu mogą nie mieć formalności regulacyjnej, ale są zapewnione na podstawie norm administracyjno-prawnych, a jednocześnie są regulowane przez regulacje prawa administracyjnego. Rozważane są normy legislacyjne, opinie głównych naukowców w tej dziedzinie, problemy i ich rozwiązania są odnotowywane. Wskazano, że kryteria oceny skuteczności działania mechanizmu administracyjno-prawnej regulacji bezpieczeństwa ekologicznego na Ukrainie należy przypisać: brak odwołań od aktów prawnych; zmniejszenie liczby przestępstw; wysoki stopień realizacji praw, wolności i uzasadnionych interesów podmiotów prawa (osób fizycznych i prawnych); prawidłowe zrozumienie i postrzeganie znaczenia, treści norm prawnych przez podmioty zapewniające bezpieczeństwo ekologiczne, ich prawidłowe stosowanie i tym podobne.
Keywords: Artykuł bada koncepcje skuteczności mechanizmu administracyjno-prawnych regulacji bezpieczeństwa ekologicznego na Ukrainie. Na podstawie obowiązujących przepisów i opinii naukowców na temat tej problematyki w zakresie prawa administracyjnego zbadano cechy skuteczności regulacji prawnych. Ciągły rozwój stosunków społecznych w prawie administracyjnym, doskonalenie nowoczesnych technologii, kształtowanie społeczeństwa informacyjnego, nie mógł nie wpłynąć na stan skuteczności administracyjno-prawnych regulacji bezpieczeństwa ekologicznego. Skuteczność mechanizmu regulacji administracyjno-prawnych to zdolność administracji publicznej, na podstawie norm prawa administracyjnego, do jakościowego i terminowego przywracania naruszonych praw, wolności i uzasadnionych interesów osób fizycznych i prawnych, interesu publicznego państwa i społeczeństwa. Skuteczność zapewnienia bezpieczeństwa ekologicznego odbywa się poprzez system regulacji administracyjno-prawnych. Udowodniono, że skuteczność mechanizmu regulacji administracyjno-prawnych zapewnienia bezpieczeństwa ekologicznego, z punktu widzenia epistemologii prawa, nie może być określona bez ustanowienia celów określonych przez państwo, odzwierciedlających obiektywne stosunki społeczne, najważniejsze wartości, które w pewnym okresie czasu mogą nie mieć formalności regulacyjnej, ale są zapewnione na podstawie norm administracyjno-prawnych, a jednocześnie są regulowane przez regulacje prawa administracyjnego. Rozważane są normy legislacyjne, opinie głównych naukowców w tej dziedzinie, problemy i ich rozwiązania są odnotowywane. Wskazano, że kryteria oceny skuteczności działania mechanizmu administracyjno-prawnej regulacji bezpieczeństwa ekologicznego na Ukrainie należy przypisać: brak odwołań od aktów prawnych; zmniejszenie liczby przestępstw; wysoki stopień realizacji praw, wolności i uzasadnionych interesów podmiotów prawa (osób fizycznych i prawnych); prawidłowe zrozumienie i postrzeganie znaczenia, treści norm prawnych przez podmioty zapewniające bezpieczeństwo ekologiczne, ich prawidłowe stosowanie i tym podobne.

ISTOTNE ASPEKTY OBLICZANIA I WPŁACANIA PODATKU AKCYZOWEGO

Mykhailo Sirenko

aspirant Katedry Prawa Finansowego
Narodowego Uniwersytetu Prawniczego imienia Jarosława Mądrego (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-2863-3128
Anotation. W artykule przeprowadzono analizę procedur obliczania podatku akcyzowego z uwzględnieniem specyfiki opodatkowania pośredniego. Nacisk kładziony jest na poliaspektowość procedury określania podstawy opodatkowania podatkiem akcyzowym, co wynika z obecności różnych grup towarów akcyzowych, różniących się znacznie pod względem cech. Zwrócono uwagę na cechy obliczania podatku akcyzowego dla towarów akcyzowych (produktów) wytwarzanych z surowców wtórnych. Scharakteryzowano specyfikę obliczania podatku akcyzowego w transakcjach z wyrobami tytoniowymi, co wynika z możliwości stosowania zarówno stawek od wartości, jak i specyficznych. Odrębny nacisk kładziony jest na prowadzenie działalności gospodarczej związanej ze sprzedażą wyrobów alkoholowych, gdy istnieje nie tylko obowiązek obliczania i wpłacania podatku akcyzowego, ale także przestrzegania procedury licencjonowania takiej działalności. Określono zasadnicze punkty znakowania wyrobów akcyzowych znakami podatku akcyzowego.
Keywords: W artykule przeprowadzono analizę procedur obliczania podatku akcyzowego z uwzględnieniem specyfiki opodatkowania pośredniego. Nacisk kładziony jest na poliaspektowość procedury określania podstawy opodatkowania podatkiem akcyzowym, co wynika z obecności różnych grup towarów akcyzowych, różniących się znacznie pod względem cech. Zwrócono uwagę na cechy obliczania podatku akcyzowego dla towarów akcyzowych (produktów) wytwarzanych z surowców wtórnych. Scharakteryzowano specyfikę obliczania podatku akcyzowego w transakcjach z wyrobami tytoniowymi, co wynika z możliwości stosowania zarówno stawek od wartości, jak i specyficznych. Odrębny nacisk kładziony jest na prowadzenie działalności gospodarczej związanej ze sprzedażą wyrobów alkoholowych, gdy istnieje nie tylko obowiązek obliczania i wpłacania podatku akcyzowego, ale także przestrzegania procedury licencjonowania takiej działalności. Określono zasadnicze punkty znakowania wyrobów akcyzowych znakami podatku akcyzowego.

DYSKRECJA ADMINISTRACYJNA ORGANU PODATKOWEGO JAKO ELEMENT OGRANICZAJĄCY WPROWADZENIE MEDIACJI PODATKOWEJ NA UKRAINIE

Andrii Sokolov

prawnik, aspirant Katedry Prawa Administracyjnego i Celnego
Uniwersytetu Sprawy Celnej i Finansów (Dniepr, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-5661-7729
Anotation. Artykuł bada kwestię perspektywy wprowadzenia mediacji podatkowej na Ukrainie jako ważnej części reformy praworządności. Przegląd uogólnionych wskaźników rozwiązywania sporów podatkowych w postępowaniu administracyjnym i sądowym wskazuje na znaczenie modelu mediacji jako części wymiaru sprawiedliwości. Badana jest działalność organu podatkowego jako administracji publicznej, polegająca na dokonywaniu dyskrecji administracyjnej i korzystaniu z uprawnień uznaniowych w rozwiązywaniu sporów podatkowych. Biorąc pod uwagę istniejące praktyki i osiągnięcia, przedstawiono podstawową metodologię poprawy ram organizacyjnych dyskrecji administracyjnej w działalności organu podatkowego przy poprawie prawa obowiązującego na Ukrainie w celu skutecznego wdrożenia mechanizmu mediacji podatkowej. Stwierdza się, że dziś niedoskonałość prawa podatkowego Ukrainy i niezrozumienie przez organ podatkowy natury prawnej uznania administracyjnego i granic jego stosowania utrudnia rozwój mediacji w rozwiązywaniu sporów podatkowych. Wyznaczono perspektywy i kierunki dalszych badań nad powstaniem mediacji podatkowej na Ukrainie jako ważnego elementu modelu „właściwego zarządzania” w celu promowania rozwoju stosunków partnerskich między organem podatkowym a podatnikami, innymi podmiotami zobowiązanymi.
Keywords: Artykuł bada kwestię perspektywy wprowadzenia mediacji podatkowej na Ukrainie jako ważnej części reformy praworządności. Przegląd uogólnionych wskaźników rozwiązywania sporów podatkowych w postępowaniu administracyjnym i sądowym wskazuje na znaczenie modelu mediacji jako części wymiaru sprawiedliwości. Badana jest działalność organu podatkowego jako administracji publicznej, polegająca na dokonywaniu dyskrecji administracyjnej i korzystaniu z uprawnień uznaniowych w rozwiązywaniu sporów podatkowych. Biorąc pod uwagę istniejące praktyki i osiągnięcia, przedstawiono podstawową metodologię poprawy ram organizacyjnych dyskrecji administracyjnej w działalności organu podatkowego przy poprawie prawa obowiązującego na Ukrainie w celu skutecznego wdrożenia mechanizmu mediacji podatkowej. Stwierdza się, że dziś niedoskonałość prawa podatkowego Ukrainy i niezrozumienie przez organ podatkowy natury prawnej uznania administracyjnego i granic jego stosowania utrudnia rozwój mediacji w rozwiązywaniu sporów podatkowych. Wyznaczono perspektywy i kierunki dalszych badań nad powstaniem mediacji podatkowej na Ukrainie jako ważnego elementu modelu „właściwego zarządzania” w celu promowania rozwoju stosunków partnerskich między organem podatkowym a podatnikami, innymi podmiotami zobowiązanymi.

TREŚĆ UMOWY KORPORACYJNEJ: ASPEKT CYWILNOPRAWNY

Oleksandr Sosula

aspirant Katedry Prawa i Postępowania Cywilnego Wydziału Prawa
Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Iwana Franki (Lwów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-6269-3699
Anotation. W artykule autor bada treść umowy korporacyjnej. Określono i szczegółowo przeanalizowano istotne warunki umowy korporacyjnej jako szczególnego rodzaju umów cywilnoprawnych. Decydującym elementem charakterystyki treści umowy korporacyjnej jest wyjaśnienie jej przedmiotu. Na podstawie charakterystyki ww. umowy jej przedmiotem są prawa korporacyjne (uprawnienia). Tych ostatnich nie można utożsamiać z pojęciem „własność”, gdyż prawami korporacyjnymi objęte są jedynie prawa majątkowe i niematerialne. Uprawnienia korporacyjne są realizowane w ramach relacji korporacyjnych. Istotne znaczenie dla treści umowy korporacyjnej ma termin. Ten ostatni można rozpatrywać w dwóch płaszczyznach: a) jako okres obowiązywania umowy; b) jako okres dokonywania czynności stanowiących treść uprawnień korporacyjnych. Umowa korporacyjna jako koordynujący środek prawny uzgadniania działań podmiotów stosunków korporacyjnych może trwać określony okres w czasie. Stopień pewności takiego terminu wpływa na możliwość wykonywania czynności stanowiących treść praw majątkowych.
Keywords: W artykule autor bada treść umowy korporacyjnej. Określono i szczegółowo przeanalizowano istotne warunki umowy korporacyjnej jako szczególnego rodzaju umów cywilnoprawnych. Decydującym elementem charakterystyki treści umowy korporacyjnej jest wyjaśnienie jej przedmiotu. Na podstawie charakterystyki ww. umowy jej przedmiotem są prawa korporacyjne (uprawnienia). Tych ostatnich nie można utożsamiać z pojęciem „własność”, gdyż prawami korporacyjnymi objęte są jedynie prawa majątkowe i niematerialne. Uprawnienia korporacyjne są realizowane w ramach relacji korporacyjnych. Istotne znaczenie dla treści umowy korporacyjnej ma termin. Ten ostatni można rozpatrywać w dwóch płaszczyznach: a) jako okres obowiązywania umowy; b) jako okres dokonywania czynności stanowiących treść uprawnień korporacyjnych. Umowa korporacyjna jako koordynujący środek prawny uzgadniania działań podmiotów stosunków korporacyjnych może trwać określony okres w czasie. Stopień pewności takiego terminu wpływa na możliwość wykonywania czynności stanowiących treść praw majątkowych.

POJĘCIE I CECHY MECHANIZMU REGULACJI PRAWNEJ STOSUNKÓW RODZINNYCH

Vitalii Cherneha

kandydat nauk prawnych, docent, docent Katedry Prawa Gospodarczego i Korporacyjnego
Uczelni publicznej „Kijowski Narodowy Uniwersytet Ekonomiczny im. Wadyma Hetmana” (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-9118-6562
Anotation. Artykuł poświęcony jest uniwersalnej charakterystyce mechanizmu regulacji prawnej stosunków rodzinnych. Metoda formalno-logiczna przyczynia się do opracowania definicji mechanizmu regulacji prawnej stosunków rodzinnych, a metody systemowe i strukturalno-funkcjonalne są wykorzystywane do określania cech takiego mechanizmu. Dokonuje się podsumowania postępowań cywilnoprawnych dotyczących istoty mechanizmu regulacji prawnych, które są podstawą do realizacji rodzinnych i prawnych badań naukowych nad zjawiskiem, które jest rozpatrywane. Pojęcie mechanizmu regulacji prawnej stosunków rodzinnych definiuje się jako nagromadzenie środków prawnych, metod i form (zestaw narzędzi prawnych), których skoordynowana interakcja jest w stanie uporządkować relacje rodzinne w celu ochrony, z jednej strony, interesów podmiotów prawa rodzinnego (interesów prywatnych), az drugiej – interesów rodziny, jako podstawowej i głównej komórki społeczeństwa, oraz interesów państwa (interesów publicznych). Określa się cechy charakterystyczne dla mechanizmu regulacji prawnej stosunków rodzinnych.
Keywords: Artykuł poświęcony jest uniwersalnej charakterystyce mechanizmu regulacji prawnej stosunków rodzinnych. Metoda formalno-logiczna przyczynia się do opracowania definicji mechanizmu regulacji prawnej stosunków rodzinnych, a metody systemowe i strukturalno-funkcjonalne są wykorzystywane do określania cech takiego mechanizmu. Dokonuje się podsumowania postępowań cywilnoprawnych dotyczących istoty mechanizmu regulacji prawnych, które są podstawą do realizacji rodzinnych i prawnych badań naukowych nad zjawiskiem, które jest rozpatrywane. Pojęcie mechanizmu regulacji prawnej stosunków rodzinnych definiuje się jako nagromadzenie środków prawnych, metod i form (zestaw narzędzi prawnych), których skoordynowana interakcja jest w stanie uporządkować relacje rodzinne w celu ochrony, z jednej strony, interesów podmiotów prawa rodzinnego (interesów prywatnych), az drugiej – interesów rodziny, jako podstawowej i głównej komórki społeczeństwa, oraz interesów państwa (interesów publicznych). Określa się cechy charakterystyczne dla mechanizmu regulacji prawnej stosunków rodzinnych.

KIERUNKI DALSZEJ POPRAWY ADMINISTRACYJNOPRAWNEJ REGULACJI SYSTEMU ORGANÓW SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO NA UKRAINIE

Viktor Chernii

student Katedry Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Zaporoskiego Uniwersytetu Narodowego (Zaporoże, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1401-6823
Anotation. Specjaliści od prawa administracyjnego dość często zwracają uwagę na kwestie związane z regulacją prawną funkcjonowania systemu organów samorządu terytorialnego na Ukrainie. Jednocześnie należy przyznać wnioski i propozycje sformułowane przez specjalistów z innych nauk branżowych. Samorząd terytorialny jest zjawiskiem złożonym i wielowymiarowym, a zatem trudno jest go w pełni i kompleksowo zbadać jedynie w ramach nauki prawa administracyjnego. Przydatne są opracowania specjalistów z nauk ekonomicznych, nauk politycznych, administracji publicznej. Jeśli chodzi o nauki prawne, ważne są wnioski i propozycje sformułowane przez specjalistów z zakresu prawa finansowego, prawa pracy, teorii państwa i prawa, ale przede wszystkim z prawa konstytucyjnego. Celem artykułu jest zbadanie głównych kierunków, w których naukowcy zalecają poprawę systemu organów samorządu terytorialnego na Ukrainie. Materiały i metody badawcze. W badaniu stosuje się takie metody nieodłącznie związane z naukami humanistycznymi w ogóle, a w szczególności z naukami prawniczymi, jak metoda dedukcij, indukcji oraz syntezy i analizy. Podczas prowadzenia badań autor oparł się na metodologii aksjologicznej i dialektycznej, aby rozwiązać postawione przed sobą pytanie. Wyniki i ich omówienie. Wszystkie prace naukowców konstytucjonalistów, które przydały się w badaniu administracyjno-prawnych regulacji funkcjonowania systemu organów samorządu terytorialnego na Ukrainie, należy podzielić na dwie grupy. Pierwsza grupa to prace konstytucjonalistów, analizujących problematykę samorządu terytorialnego we wszystkich swoich badaniach lub w zdecydowanej większości swoich prac. Druga grupa to prace specjalistów z prawa konstytucyjnego, którzy są najczęściej cytowani w pracach dotyczących organów samorządu terytorialnego napisanych przez naukowców-administratywistów. Podkreślono, że prace te zawierają pewne kierunki dalszej poprawy administracyjno-prawnej regulacji systemu organów samorządu terytorialnego na Ukrainie. Na przykład prace profesora N.V. Mishynoi rozważono organy samoorganizacji ludności. W kontekście badania administracyjno-prawnych regulacji systemu organów samorządu terytorialnego na Ukrainie, jego dalszej poprawy pojawia się ważne dla naszego badania pytanie – czy są organy samoorganizacji ludności organami samorządu terytorialnego? Od odpowiedzi na to pytanie będzie zależała struktura systemu organów samorządu terytorialnego, których funkcjonowanie będzie badane w celu dalszej poprawy jego regulacji administracyjno-prawnych. Wspomniana autorka nie uważa tych organów za elementy systemu organów samorządu terytorialnego na Ukrainie, nie zalicza ich do organów samorządu terytorialnego. Po przeanalizowaniu tych rozważań można znaleźć dodatkowe argumenty za niewłączanie organów samoorganizacji ludności do systemu organów samorządu terytorialnego.
Keywords: Specjaliści od prawa administracyjnego dość często zwracają uwagę na kwestie związane z regulacją prawną funkcjonowania systemu organów samorządu terytorialnego na Ukrainie. Jednocześnie należy przyznać wnioski i propozycje sformułowane przez specjalistów z innych nauk branżowych. Samorząd terytorialny jest zjawiskiem złożonym i wielowymiarowym, a zatem trudno jest go w pełni i kompleksowo zbadać jedynie w ramach nauki prawa administracyjnego. Przydatne są opracowania specjalistów z nauk ekonomicznych, nauk politycznych, administracji publicznej. Jeśli chodzi o nauki prawne, ważne są wnioski i propozycje sformułowane przez specjalistów z zakresu prawa finansowego, prawa pracy, teorii państwa i prawa, ale przede wszystkim z prawa konstytucyjnego. Celem artykułu jest zbadanie głównych kierunków, w których naukowcy zalecają poprawę systemu organów samorządu terytorialnego na Ukrainie. Materiały i metody badawcze. W badaniu stosuje się takie metody nieodłącznie związane z naukami humanistycznymi w ogóle, a w szczególności z naukami prawniczymi, jak metoda dedukcij, indukcji oraz syntezy i analizy. Podczas prowadzenia badań autor oparł się na metodologii aksjologicznej i dialektycznej, aby rozwiązać postawione przed sobą pytanie. Wyniki i ich omówienie. Wszystkie prace naukowców konstytucjonalistów, które przydały się w badaniu administracyjno-prawnych regulacji funkcjonowania systemu organów samorządu terytorialnego na Ukrainie, należy podzielić na dwie grupy. Pierwsza grupa to prace konstytucjonalistów, analizujących problematykę samorządu terytorialnego we wszystkich swoich badaniach lub w zdecydowanej większości swoich prac. Druga grupa to prace specjalistów z prawa konstytucyjnego, którzy są najczęściej cytowani w pracach dotyczących organów samorządu terytorialnego napisanych przez naukowców-administratywistów. Podkreślono, że prace te zawierają pewne kierunki dalszej poprawy administracyjno-prawnej regulacji systemu organów samorządu terytorialnego na Ukrainie. Na przykład prace profesora N.V. Mishynoi rozważono organy samoorganizacji ludności. W kontekście badania administracyjno-prawnych regulacji systemu organów samorządu terytorialnego na Ukrainie, jego dalszej poprawy pojawia się ważne dla naszego badania pytanie – czy są organy samoorganizacji ludności organami samorządu terytorialnego? Od odpowiedzi na to pytanie będzie zależała struktura systemu organów samorządu terytorialnego, których funkcjonowanie będzie badane w celu dalszej poprawy jego regulacji administracyjno-prawnych. Wspomniana autorka nie uważa tych organów za elementy systemu organów samorządu terytorialnego na Ukrainie, nie zalicza ich do organów samorządu terytorialnego. Po przeanalizowaniu tych rozważań można znaleźć dodatkowe argumenty za niewłączanie organów samoorganizacji ludności do systemu organów samorządu terytorialnego.

ŚRODKI KRYMINALISTYCZNE I PRAWNE PRZECIWDZIAŁANIA PRZESTĘPSTWOM BUDOWLANYM: DOŚWIADCZENIA KRAJÓW UE

Ihor Cherniuk

aspirant Katedry Prawa Karnego, Kryminologii, Prawa Cywilnego i Gospodarczego
Narodowej Akademii Zarządzania (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-5064-2368
Anotation. W artykule zbadano naukowe cechy prawa karnego, a także przepisy przewidujące odpowiedzialność karną za przestępstwa budowlane w krajach Unii Europejskiej. Stosowane są ogólne metody naukowe i specjalnie-prawne, pokazane są cechy odpowiedzialności karnej za przestępstwa podczas prac technicznych przy budowie budynków, przestępstwa przeciwko ekologii budowlanej, inżynierii bezpieczeństwa budowlanego i inne. Przykłady prawa Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Włoskiej i innych państw europejskich pokazują wspólne znaki w przepisach prawa karnego. Udowodniono, że istnieją różne stopnie charakterystycznych cech karnych i prawnych środków przeciwdziałania przestępstwom budowlanym w krajach UE lub ich brak w odpowiedzialności karnej za samowolne przejęcie działki, a także samowolne wznoszenie budynków. Zaproponowano ujednolicenie tych przepisów prawa karnego na poziomie prawa UE.
Keywords: W artykule zbadano naukowe cechy prawa karnego, a także przepisy przewidujące odpowiedzialność karną za przestępstwa budowlane w krajach Unii Europejskiej. Stosowane są ogólne metody naukowe i specjalnie-prawne, pokazane są cechy odpowiedzialności karnej za przestępstwa podczas prac technicznych przy budowie budynków, przestępstwa przeciwko ekologii budowlanej, inżynierii bezpieczeństwa budowlanego i inne. Przykłady prawa Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Włoskiej i innych państw europejskich pokazują wspólne znaki w przepisach prawa karnego. Udowodniono, że istnieją różne stopnie charakterystycznych cech karnych i prawnych środków przeciwdziałania przestępstwom budowlanym w krajach UE lub ich brak w odpowiedzialności karnej za samowolne przejęcie działki, a także samowolne wznoszenie budynków. Zaproponowano ujednolicenie tych przepisów prawa karnego na poziomie prawa UE.

ODRODZENIE I ROZWÓJ NARODOWEJ TRADYCJI PRAWNEJ JAKO PODSTAWA REFORMY PRAWNEJ WSPÓŁCZESNEJ UKRAINY

Alona Shevtsova

aspirantka Katedry Dyscyplin Ogólnych
Uczelni „Uniwersytet Ekonomii i Prawa „KROK” (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-9018-4656
Anotation. W artykule podkreślono problem znaczenia narodowej tradycji prawnej dla reformowania sfery prawnej współczesnej Ukrainy. Reformowanie odbywa się bardzo powierzchownie, sprowadzając się do zmian zewnętrznych, instytucjonalnych lub legislacyjnych, ale nie dotyka głębokich stereotypów i kodów myślenia prawników. Oznacza to, że konieczna jest ewolucja intelektualno-myślowa, bez której zmiany jakościowe w sferze prawnej są prawie niemożliwe. Wśród innych czynników takich zmian jakościowych – odrodzenie i wykorzystanie ukraińskiej tradycji prawnej, tych ugruntowanych znaczeń i zmysłów, idei, wartości, zasad, które zostały opracowane przez nasz naród, i jest podstawą jego życia prawnego. Teraz tak ważne jest, aby ożywić i wykorzystać to, co czyni nas wyjątkowym ludem i jest funkcjonalne bez względu na czas. Humanizm tradycji przyrodniczo-prawnej przejawia się wyraźnie poprzez potwierdzenie przez nią idei niezbywalnych naturalnych praw człowieka. Teraz nasze państwo musi uznać naturalne prawa człowieka i postrzegać je jako faktycznie obowiązujące prawo, którego nikomu nie wolno łamać. Paradygmat przyrodniczo-prawny w prawie potwierdza ideę jedności, korelacji naturalnego i społeczno-kulturowego, istotności, znaczenia naturalnych, organicznych regulatorów stosunków społecznych. Ogólnie rzecz biorąc, współcześni Ukraińcy muszą ożywić te prawne znaczenia, które ucieleśniają naszą narodową tożsamość prawną, szczególną i powszechną ludzką, aby wykorzystać je do pomyślnej reformy prawnej.
Keywords: W artykule podkreślono problem znaczenia narodowej tradycji prawnej dla reformowania sfery prawnej współczesnej Ukrainy. Reformowanie odbywa się bardzo powierzchownie, sprowadzając się do zmian zewnętrznych, instytucjonalnych lub legislacyjnych, ale nie dotyka głębokich stereotypów i kodów myślenia prawników. Oznacza to, że konieczna jest ewolucja intelektualno-myślowa, bez której zmiany jakościowe w sferze prawnej są prawie niemożliwe. Wśród innych czynników takich zmian jakościowych – odrodzenie i wykorzystanie ukraińskiej tradycji prawnej, tych ugruntowanych znaczeń i zmysłów, idei, wartości, zasad, które zostały opracowane przez nasz naród, i jest podstawą jego życia prawnego. Teraz tak ważne jest, aby ożywić i wykorzystać to, co czyni nas wyjątkowym ludem i jest funkcjonalne bez względu na czas. Humanizm tradycji przyrodniczo-prawnej przejawia się wyraźnie poprzez potwierdzenie przez nią idei niezbywalnych naturalnych praw człowieka. Teraz nasze państwo musi uznać naturalne prawa człowieka i postrzegać je jako faktycznie obowiązujące prawo, którego nikomu nie wolno łamać. Paradygmat przyrodniczo-prawny w prawie potwierdza ideę jedności, korelacji naturalnego i społeczno-kulturowego, istotności, znaczenia naturalnych, organicznych regulatorów stosunków społecznych. Ogólnie rzecz biorąc, współcześni Ukraińcy muszą ożywić te prawne znaczenia, które ucieleśniają naszą narodową tożsamość prawną, szczególną i powszechną ludzką, aby wykorzystać je do pomyślnej reformy prawnej.

ZABEZPIECZAJĄCY MECHANIZM GWARANCJI

Liudmyla Shymon

studentka Katedry Prawa Cywilnego nr 1
Narodowego Uniwersytetu Prawniczego imienia Jarosława Mądrego (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6544-8864
Anotation. W artykule zbadano zabezpieczający mechanizm gwarancji. Autor uważa, że błędem jest traktowanie gwarancji jako jednostronnej transakcji dokonanej przez gwaranta na rzecz wierzyciela (beneficjenta), ponieważ ta ostatnia nie może się pojawić bez wcześniejszego uzgodnienia dłużnika (pryncypała) z gwarantem jej wydania na korzyść wierzyciela (beneficjenta). Gwarancja nie może istnieć inaczej niż jako część konstrukcji zabezpieczającej, którą stanowią relacje dłużnika (pryncypała) z wierzycielem (beneficjentem), dłużnika (pryncypała) z gwarantem, wierzyciela (beneficjenta) z gwarantem, i tylko razem ta konstrukcja stanowi jeden ze sposobów zabezpieczenia wykonania zobowiązania. Ustalono, że gwarancja działa jako skuteczny sposób zabezpieczenia wykonania zobowiązania, ponieważ pozwala na szybkie rozwiązanie problemu ochrony praw wierzyciela w przypadku naruszenia przez dłużnika zobowiązania zabezpieczonego gwarancją. Jednocześnie przepisy ustawy o niezawisłości gwarancji jako szczególnej konstrukcji zabezpieczającej uniemożliwiają gwarantowi rezygnację ze spełnienia wymogu beneficjenta, powołując się na to, że w umowie głównej wystąpiły jakiekolwiek okoliczności pozwalające mu wstrzymać się z wypłatą. Stwierdzono, że zabezpieczający mechanizm gwarancji obejmuje trzy transakcji: 1) umowę główną, w ramach której udzielana jest gwarancja, zawartą pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem; 2) umowę o udzieleniu gwarancji, zawartą pomiędzy dłużnikiem a poręczycielem; 3) gwarancję jako transakcję jednostronną, udzielaną przez gwaranta w celu wykonania jego obowiązku na podstawie umowy o udzielenie gwarancji. Tylko w całości transakcje te stanowią skuteczną konstrukcję zapewniającą, która w naukach o prawie cywilnym jest tradycyjnie określana jako gwarancja.
Keywords: W artykule zbadano zabezpieczający mechanizm gwarancji. Autor uważa, że błędem jest traktowanie gwarancji jako jednostronnej transakcji dokonanej przez gwaranta na rzecz wierzyciela (beneficjenta), ponieważ ta ostatnia nie może się pojawić bez wcześniejszego uzgodnienia dłużnika (pryncypała) z gwarantem jej wydania na korzyść wierzyciela (beneficjenta). Gwarancja nie może istnieć inaczej niż jako część konstrukcji zabezpieczającej, którą stanowią relacje dłużnika (pryncypała) z wierzycielem (beneficjentem), dłużnika (pryncypała) z gwarantem, wierzyciela (beneficjenta) z gwarantem, i tylko razem ta konstrukcja stanowi jeden ze sposobów zabezpieczenia wykonania zobowiązania. Ustalono, że gwarancja działa jako skuteczny sposób zabezpieczenia wykonania zobowiązania, ponieważ pozwala na szybkie rozwiązanie problemu ochrony praw wierzyciela w przypadku naruszenia przez dłużnika zobowiązania zabezpieczonego gwarancją. Jednocześnie przepisy ustawy o niezawisłości gwarancji jako szczególnej konstrukcji zabezpieczającej uniemożliwiają gwarantowi rezygnację ze spełnienia wymogu beneficjenta, powołując się na to, że w umowie głównej wystąpiły jakiekolwiek okoliczności pozwalające mu wstrzymać się z wypłatą. Stwierdzono, że zabezpieczający mechanizm gwarancji obejmuje trzy transakcji: 1) umowę główną, w ramach której udzielana jest gwarancja, zawartą pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem; 2) umowę o udzieleniu gwarancji, zawartą pomiędzy dłużnikiem a poręczycielem; 3) gwarancję jako transakcję jednostronną, udzielaną przez gwaranta w celu wykonania jego obowiązku na podstawie umowy o udzielenie gwarancji. Tylko w całości transakcje te stanowią skuteczną konstrukcję zapewniającą, która w naukach o prawie cywilnym jest tradycyjnie określana jako gwarancja.

W SPRAWIE REALIZACJI SPECJALNEGO POSTĘPOWANIA PRZYGOTOWAWCZEGO

Dmytro Shumeiko

kandydat nauk prawnych, wykładowca Katedry Postępowania Karnego
Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-3185-9956
Anotation. Zdefiniowano pojęcia i cechy specjalnego postępowania przygotowawczego, podkreślono jego różnice w stosunku do przeprowadzenia postępowania przygotowawczego w trybie ogólnym. Wyrażone stanowisko w sprawie kryteriów zaliczenia przestępstw do wykazu określonego w ust. 2 art. 297-1 Kodeksu Postępowania Karnego Ukrainy: 1) społeczno-polityczny – są to przestępstwa, powodujące publiczne i polityczne oburzenie, wpływające na kształtowanie opinii publicznej i społeczności międzynarodowej na temat działań władz, szkodzące szerokiemu zakresowi stosunków społecznych, w szczególności związanych z zapewnieniem stabilnej sytuacji społeczno-politycznej i wojskowej, mogą mieć charakter międzynarodowy; 2) proceduralny ‒ ukrywanie osoby, która popełniła przestępstwo przed dochodzeniem i sądem. Stwierdzono, że różnica między procedurą specjalnego postępowania przygotowawczego a postępowaniem przygotowawczym w trybie ogólnym leży w podstawie i warunkach jego zastosowania. Podstawą do realizacji specjalnego postępowania przygotowawczego jest postanowienie sędziego śledczego, a warunkiem jest zbiór określonych przez prawo okoliczności: 1) popełnienie przestępstw, przewidzianych w ust. 2 art. 297-1 Kodeksu Postępowania Karnego Ukrainy; 2) nabycie statusu podejrzanego przez osobę; 3) pełnoletni wiek podejrzanego; 4) przechowywanie podejrzanego przed śledztwem i sądem w celu uchylania się od odpowiedzialności karnej; 4) ogłoszenie o poszukiwaniu międzypaństwowym i/lub międzynarodowym podejrzanego listem gończym.
Keywords: Zdefiniowano pojęcia i cechy specjalnego postępowania przygotowawczego, podkreślono jego różnice w stosunku do przeprowadzenia postępowania przygotowawczego w trybie ogólnym. Wyrażone stanowisko w sprawie kryteriów zaliczenia przestępstw do wykazu określonego w ust. 2 art. 297-1 Kodeksu Postępowania Karnego Ukrainy: 1) społeczno-polityczny – są to przestępstwa, powodujące publiczne i polityczne oburzenie, wpływające na kształtowanie opinii publicznej i społeczności międzynarodowej na temat działań władz, szkodzące szerokiemu zakresowi stosunków społecznych, w szczególności związanych z zapewnieniem stabilnej sytuacji społeczno-politycznej i wojskowej, mogą mieć charakter międzynarodowy; 2) proceduralny ‒ ukrywanie osoby, która popełniła przestępstwo przed dochodzeniem i sądem. Stwierdzono, że różnica między procedurą specjalnego postępowania przygotowawczego a postępowaniem przygotowawczym w trybie ogólnym leży w podstawie i warunkach jego zastosowania. Podstawą do realizacji specjalnego postępowania przygotowawczego jest postanowienie sędziego śledczego, a warunkiem jest zbiór określonych przez prawo okoliczności: 1) popełnienie przestępstw, przewidzianych w ust. 2 art. 297-1 Kodeksu Postępowania Karnego Ukrainy; 2) nabycie statusu podejrzanego przez osobę; 3) pełnoletni wiek podejrzanego; 4) przechowywanie podejrzanego przed śledztwem i sądem w celu uchylania się od odpowiedzialności karnej; 4) ogłoszenie o poszukiwaniu międzypaństwowym i/lub międzynarodowym podejrzanego listem gończym.