Journal №3 (31) vol. 4 / 2020|KELM

WYKAZ ZAŁĄCZONYCH PLIKÓW

STRUKTURA ORGANIZACYJNO-ETATOWA NARODOWEJ POLICJI JAKO WAŻNY CZYNNIK KSZTAŁTOWANIA JEJ KADRY KIEROWNICZEJ

Oleksandr Anokhin

student Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-1255-0920
Anotation. Znaczenie artykułu polega na tym, że utworzenie Narodowej Policji Ukrainy było istotnym krokiem w kierunku tworzenia naszego kraju jako nowoczesnego, ukierunkowanego społecznie, zorientowanego na współpracę ze wspólnotą europejską i światową. Jednocześnie zapewnienie funkcjonowania tego centralnego organu wykonawczego wymaga znaczącego określenia jego statusu administracyjnoprawnego. W artykule, opierając się na analizie poglądów naukowych naukowców, opracowano autorską interpretację struktury organizacyjno-etatowej Policji Narodowej Ukrainy. Omówiono przepisy obowiązującego prawa, w których ustalona jest odpowiednia struktura organizacyjnoetatowa. Należy zauważyć, że bezpośrednio od struktury organizacyjnej policji zależy skład jej funkcjonariuszy. Uogólnienie myśli naukowych naukowców umożliwiło sformułowanie autorskiej wizji zrozumienia pojęcia „funkcjonariusz Narodowej Policji”.
Keywords: Znaczenie artykułu polega na tym, że utworzenie Narodowej Policji Ukrainy było istotnym krokiem w kierunku tworzenia naszego kraju jako nowoczesnego, ukierunkowanego społecznie, zorientowanego na współpracę ze wspólnotą europejską i światową. Jednocześnie zapewnienie funkcjonowania tego centralnego organu wykonawczego wymaga znaczącego określenia jego statusu administracyjnoprawnego. W artykule, opierając się na analizie poglądów naukowych naukowców, opracowano autorską interpretację struktury organizacyjno-etatowej Policji Narodowej Ukrainy. Omówiono przepisy obowiązującego prawa, w których ustalona jest odpowiednia struktura organizacyjnoetatowa. Należy zauważyć, że bezpośrednio od struktury organizacyjnej policji zależy skład jej funkcjonariuszy. Uogólnienie myśli naukowych naukowców umożliwiło sformułowanie autorskiej wizji zrozumienia pojęcia „funkcjonariusz Narodowej Policji”.

DO PROBLEMU OKREŚLENIA ISTOTY I RODZAJÓW ZACHĘT MORALNYCH POLICJANTÓW

Serhii Balyk

student Katedry Obsługi Prawnej Działalności Gospodarczej Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-8130-5914
Anotation. W artykule, opierając się na analizie poglądów naukowych naukowców, ujawniono ogólne podejścia teoretyczne dotyczące interpretacji pojęcia „zachęty moralnej”. Zaproponowano autorską wizję interpretacji pojęcia zachęt moralnych policjantów oraz scharakteryzowano jego specyficzne właściwości. Należy zauważyć, że zachęty moralne odgrywają ważną rolę w systemie nagród policjantów. Stwierdzono, że obecnie istnieje duża liczba zachęt moralnych stosowanych wobec pracowników Narodowej Policji Ukrainy, co wskazuje na fakt, że te ostatnie odgrywają istotną rolę w systemie nagród badanej kategorii pracowników. Biorąc pod uwagę powyższe, zachęty moralne należy podzielić na następujące grupy: 1) według kryterium podmiotowego: a) zachęty udzielane przez Narodową Policję Ukrainy; b) zachęty Ministerstwa Spraw Wewnętrznych; c) zachęty stosowane przez bezpośrednich kierowników organów i jednostek Narodowej Policji; 2) zgodnie z formą ubiegania się o nagrody: nadawanie odznaczeń, gramot, podziękowań, umieszczanie na tablicy honorowej itp.
Keywords: W artykule, opierając się na analizie poglądów naukowych naukowców, ujawniono ogólne podejścia teoretyczne dotyczące interpretacji pojęcia „zachęty moralnej”. Zaproponowano autorską wizję interpretacji pojęcia zachęt moralnych policjantów oraz scharakteryzowano jego specyficzne właściwości. Należy zauważyć, że zachęty moralne odgrywają ważną rolę w systemie nagród policjantów. Stwierdzono, że obecnie istnieje duża liczba zachęt moralnych stosowanych wobec pracowników Narodowej Policji Ukrainy, co wskazuje na fakt, że te ostatnie odgrywają istotną rolę w systemie nagród badanej kategorii pracowników. Biorąc pod uwagę powyższe, zachęty moralne należy podzielić na następujące grupy: 1) według kryterium podmiotowego: a) zachęty udzielane przez Narodową Policję Ukrainy; b) zachęty Ministerstwa Spraw Wewnętrznych; c) zachęty stosowane przez bezpośrednich kierowników organów i jednostek Narodowej Policji; 2) zgodnie z formą ubiegania się o nagrody: nadawanie odznaczeń, gramot, podziękowań, umieszczanie na tablicy honorowej itp.

PODEJŚCIA TEORETYCZNO-METODOLOGICZNE DO OKREŚLENIA POJĘCIA I TREŚCI BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY PRACOWNIKÓW POLICJI

Oleksandr Bachynskyi

student Katedry Obsługi Prawnej Działalności Gospodarczej Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-0172-0225
Anotation. Celem artykułu jest zdefiniowanie koncepcji i ujawnienie treści bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników Narodowej Policji Ukrainy. W artykule, opierając się na analizie poglądów naukowych naukowców i norm obowiązującego prawa, rozważono teoretyczne i metodologiczne podejścia do interpretacji pojęcia bezpieczeństwa i higieny pracy. Zaproponowano autorską definicję pojęcia bezpieczeństwa i higieny pracy policjantów. Uzasadnione jest społeczno-ekonomiczne i polityczne znaczenie wykonywania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy policjantów. Podkreślono kluczowe elementy bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników Narodowej Policji Ukrainy, przez które ujawniana jest jej treść.
Keywords: Celem artykułu jest zdefiniowanie koncepcji i ujawnienie treści bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników Narodowej Policji Ukrainy. W artykule, opierając się na analizie poglądów naukowych naukowców i norm obowiązującego prawa, rozważono teoretyczne i metodologiczne podejścia do interpretacji pojęcia bezpieczeństwa i higieny pracy. Zaproponowano autorską definicję pojęcia bezpieczeństwa i higieny pracy policjantów. Uzasadnione jest społeczno-ekonomiczne i polityczne znaczenie wykonywania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy policjantów. Podkreślono kluczowe elementy bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników Narodowej Policji Ukrainy, przez które ujawniana jest jej treść.

CHARAKTERYSTYKA KAR NAŁOŻONYCH ZA POPEŁNIENIE WYKROCZEŃ ADMINISTRACYJNYCH W ZAKRESIE OBROTU TOWARAMI AKCYZOWYMI

Viktor Bernadin

adiunkt Katedry Administracji Publicznej i Administrowania Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-1345-7587
Anotation. W artykule omówiono istniejący system kar nałożonych podczas popełniania wykroczeń administracyjnych w zakresie obrotu towarami akcyzowymi, za które odpowiedzialność ustalają Kodeks Postępowania Administracyjnego Ukrainy i Kodeks Celny Ukrainy. Ustalono, że w przypadku popełnienia tego rodzaju naruszeń stosuje się tylko karę o charakterze moralnym i materialnym, a mianowicie: ostrzeżenie, grzywnę i konfiskatę. Cechą odpowiedzialności administracyjnej za popełnienie tych wykroczeń jest to, że taka kara administracyjna, jak grzywna, może zostać zastosowana przy popełnieniu któregokolwiek z nich. Zaproponowano zmiany w Kodeksie Postępowania Administracyjnego Ukrainy w celu wyeliminowania kolizji prawnych przy stosowaniu takiej kary administracyjnej jak konfiskata. Określono konieczność utrwalenia w cz. 1 art. 24 Kodeksu Postępowania Administracyjnego Ukrainy przepis stwierdzający, że konfiskacie mogą podlegać wszelkie przedmioty, niezależnie od tego, czy są one własnością osoby, która popełniła wykroczenie.
Keywords: W artykule omówiono istniejący system kar nałożonych podczas popełniania wykroczeń administracyjnych w zakresie obrotu towarami akcyzowymi, za które odpowiedzialność ustalają Kodeks Postępowania Administracyjnego Ukrainy i Kodeks Celny Ukrainy. Ustalono, że w przypadku popełnienia tego rodzaju naruszeń stosuje się tylko karę o charakterze moralnym i materialnym, a mianowicie: ostrzeżenie, grzywnę i konfiskatę. Cechą odpowiedzialności administracyjnej za popełnienie tych wykroczeń jest to, że taka kara administracyjna, jak grzywna, może zostać zastosowana przy popełnieniu któregokolwiek z nich. Zaproponowano zmiany w Kodeksie Postępowania Administracyjnego Ukrainy w celu wyeliminowania kolizji prawnych przy stosowaniu takiej kary administracyjnej jak konfiskata. Określono konieczność utrwalenia w cz. 1 art. 24 Kodeksu Postępowania Administracyjnego Ukrainy przepis stwierdzający, że konfiskacie mogą podlegać wszelkie przedmioty, niezależnie od tego, czy są one własnością osoby, która popełniła wykroczenie.

PERSPEKTYWY ROZWOJU PRAWA KARNEGO PROCESOWEGO W UKRAINIE JAKO ŹRÓDŁA PRAWA

Artur Buhaichuk

aspirant Katedry Postępowania Karnego i Kryminalistyki, Uniwersytetu Państwowej Służby Fiskalnej Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6406-1967
Anotation. W artykule omówiono prawo jako źródło prawa karnego procesowego w kontekście perspektyw jego rozwoju w Ukrainie. Prawo karne procesowe jest porównywane z Kodeksem Postępowania Karnego i na podstawie historycznej wycieczki i doświadczeń zagranicznych określa się jego miejsce w systemie źródeł prawa postępowania karnego. Kodeks Postępowania Karnego jest rozumiany jako wewnętrzna forma prawa karnego procesowego, zapewniająca regulację prawną postępowania karnego w związku z wykroczeniem karnym, realizację w nim praw i obowiązków podmiotów postępowania karnego. Przeprowadzone monitorowanie problematycznych zagadnień prawa karnego procesowego, wskazanych w strategicznych dokumentach państwowych omawianych przez naukowców, praktyków i społeczeństwo, pozwoliło autorowi ukształtować wizję obiecujących kierunków jego doskonalenia. Wymieniono kryteria monitorowania kolizji i luk legislacyjnych w zakresie postępowania karnego oraz określania perspektyw rozwoju prawa karnego procesowego.
Keywords: W artykule omówiono prawo jako źródło prawa karnego procesowego w kontekście perspektyw jego rozwoju w Ukrainie. Prawo karne procesowe jest porównywane z Kodeksem Postępowania Karnego i na podstawie historycznej wycieczki i doświadczeń zagranicznych określa się jego miejsce w systemie źródeł prawa postępowania karnego. Kodeks Postępowania Karnego jest rozumiany jako wewnętrzna forma prawa karnego procesowego, zapewniająca regulację prawną postępowania karnego w związku z wykroczeniem karnym, realizację w nim praw i obowiązków podmiotów postępowania karnego. Przeprowadzone monitorowanie problematycznych zagadnień prawa karnego procesowego, wskazanych w strategicznych dokumentach państwowych omawianych przez naukowców, praktyków i społeczeństwo, pozwoliło autorowi ukształtować wizję obiecujących kierunków jego doskonalenia. Wymieniono kryteria monitorowania kolizji i luk legislacyjnych w zakresie postępowania karnego oraz określania perspektyw rozwoju prawa karnego procesowego.

WADY I PROBLEMY PRAWNEJ REGULACJI ROZWOJU ZAWODOWEGO INNYCH PRACOWNIKÓW SĄDOWNICTWA

Volodymyr Vitruk

aspirant Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6793-188X
Anotation. Znaczenie artykułu polega na tym, że analizując problemy prawnej regulacji rozwoju zawodowego pracowników sądownictwa, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę, że pojęcie „pracownik sądownictwa” obejmuje jednocześnie kilka grup pracowników, których rozwój zawodowy jest regulowany różnymi aktami regulacyjnymi i prawnymi. W artykule przeanalizowano problemy prawnej regulacji rozwoju zawodowego innych pracowników sądownictwa. Wskazano na wady obecnego stanu takiej regulacji prawnej. Zbadano cechy prawnej regulacji rozwoju zawodowego innych pracowników sądownictwa w innych krajach. Wskazuje na luki obowiązującego prawa pracy w tym zakresie.
Keywords: Znaczenie artykułu polega na tym, że analizując problemy prawnej regulacji rozwoju zawodowego pracowników sądownictwa, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę, że pojęcie „pracownik sądownictwa” obejmuje jednocześnie kilka grup pracowników, których rozwój zawodowy jest regulowany różnymi aktami regulacyjnymi i prawnymi. W artykule przeanalizowano problemy prawnej regulacji rozwoju zawodowego innych pracowników sądownictwa. Wskazano na wady obecnego stanu takiej regulacji prawnej. Zbadano cechy prawnej regulacji rozwoju zawodowego innych pracowników sądownictwa w innych krajach. Wskazuje na luki obowiązującego prawa pracy w tym zakresie.

TEORETYCZNE I STOSOWANE PROBLEMY WDRAŻANIA MIĘDZYNARODOWYCH STANDARDÓW W ZAKRESIE PERSONELU ORGANÓW POLICJI

Kostiantyn Harbuziuk

dziekan Wydziału nr 2 Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych, kandydat nauk prawnych (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6714-5074
Anotation. W artykule, opierając się na analizie poglądów naukowych naukowców oraz norm prawa krajowego i międzynarodowego, zauważono, że obecnie istnieje wystarczająca przeszkoda dla prawidłowego wdrożenia międzynarodowych standardów w zakresie personelu organów policji. Opracowano najbardziej obiecujące kierunki wdrażania międzynarodowych norm w zakresie personelu policji w realiach krajowych. Stwierdzono, że obecnie w Ukrainie istnieje wystarczająca bariera dla prawidłowego wdrożenia międzynarodowych standardów w zakresie personelu organów policji. Istniejące braki w dziedzinie organizacyjnoprawnej, problemy na płaszczyźnie menedżerskiej, edukacyjnej i kulturowej stwarzają korzystne warunki dla przejawów dyskryminacji, korupcji i nadużywania władzy w dziedzinie pracy kadrowej, to znaczy tych zjawisk, które są uznawane przez społeczność międzynarodową za niezwykle niebezpieczne i niedopuszczalne, i na przeciwdziałanie którym powinny być skierowane wysiłki wyznaczonej społeczności międzynarodowej i jej poszczególnych uczestników (państw, organizacji).
Keywords: W artykule, opierając się na analizie poglądów naukowych naukowców oraz norm prawa krajowego i międzynarodowego, zauważono, że obecnie istnieje wystarczająca przeszkoda dla prawidłowego wdrożenia międzynarodowych standardów w zakresie personelu organów policji. Opracowano najbardziej obiecujące kierunki wdrażania międzynarodowych norm w zakresie personelu policji w realiach krajowych. Stwierdzono, że obecnie w Ukrainie istnieje wystarczająca bariera dla prawidłowego wdrożenia międzynarodowych standardów w zakresie personelu organów policji. Istniejące braki w dziedzinie organizacyjnoprawnej, problemy na płaszczyźnie menedżerskiej, edukacyjnej i kulturowej stwarzają korzystne warunki dla przejawów dyskryminacji, korupcji i nadużywania władzy w dziedzinie pracy kadrowej, to znaczy tych zjawisk, które są uznawane przez społeczność międzynarodową za niezwykle niebezpieczne i niedopuszczalne, i na przeciwdziałanie którym powinny być skierowane wysiłki wyznaczonej społeczności międzynarodowej i jej poszczególnych uczestników (państw, organizacji).

KOMPETENCJE SŁUŻBY EKSPERCKIEJ MINISTERSTWA SPRAW WEWNĘTRZNYCH UKRAINY

Viktoriia Horbonos

aspirant Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-3131-4994
Anotation. Należy zauważyć, że poprawa efektywności pracy organów władzy publicznej, samorządu terytorialnego jest zawsze decydującym celem każdej reformy, czy to reformy ochrony zdrowia, czy badań eksperckich i kryminalistycznych. Dlatego podczas reformowania konkretnego organu – Służby Eksperckiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, wskazane jest uwzględnienie specyfiki jego statusu administracyjnoprawnego, w celu określenia możliwości rewizji jego struktury strukturalnej, zakresu uprawnień i kierunków działalności. Zgodnie z wynikami badania kompetencji (uprawnień i funkcji) Służby Eksperckiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy stwierdzono brak ich legalnego utrwalenia, co z kolei niweluje możliwość ustalenia jej jasnych kompetencji, co negatywnie wpływa na określenie statusu administracyjnoprawnego Służby Eksperckiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, a w przyszłości może wpłynąć na wynik stosunków prawnych, których jednym z uczestników jest taka Służba.
Keywords: Należy zauważyć, że poprawa efektywności pracy organów władzy publicznej, samorządu terytorialnego jest zawsze decydującym celem każdej reformy, czy to reformy ochrony zdrowia, czy badań eksperckich i kryminalistycznych. Dlatego podczas reformowania konkretnego organu – Służby Eksperckiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, wskazane jest uwzględnienie specyfiki jego statusu administracyjnoprawnego, w celu określenia możliwości rewizji jego struktury strukturalnej, zakresu uprawnień i kierunków działalności. Zgodnie z wynikami badania kompetencji (uprawnień i funkcji) Służby Eksperckiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy stwierdzono brak ich legalnego utrwalenia, co z kolei niweluje możliwość ustalenia jej jasnych kompetencji, co negatywnie wpływa na określenie statusu administracyjnoprawnego Służby Eksperckiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, a w przyszłości może wpłynąć na wynik stosunków prawnych, których jednym z uczestników jest taka Służba.

PROCEDURA ZAWIERANIA I ZMIANY UMÓW O PRACĘ Z PRACOWNIKAMI UŻYCZONYMI

Oleksandr Husarov

przewodniczący Peczeniskiej Zjednoczonej Hromady Terytorialnej, doktorant Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych, kandydat nauk prawnych (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-7493-1789
Anotation. W artykule, na podstawie analizy poglądów naukowych naukowców i aktualnego prawa, scharakteryzowano procedurę zawierania umów o pracę z użyczonymi pracownikami. Artykuł ujawnia osobliwości zmiany warunków umowy o pracę z badaną w artykule kategorią pracowników. Autor dochodzi do wniosku, że do specyfiki zawierania i zmiany umów o pracę z użyczonymi pracownikami należą następujące kwestie: stosunki pracy powstające w trakcie i po podpisaniu umowy o pracę mają charakter trójstronny: pracownik – agencja pracy (lub główny pracodawca) – pracodawca korzystający z pracy najemnej; zmiany istotnych warunków umowy o pracę, przeniesienie i relokacja pracowników powinny być dokonywane nie tylko za zgodą pracownika, ale również za zgodą agencji pracy; po trzecie, rozwiązanie stosunku między pracownikami a pracodawcą nie zawsze prowadzi do rozwiązania stosunku pracy między pracownikiem a agencją zatrudnienia; po czwarte, prawo pracy i prawo cywilne są ściśle powiązane w zakresie regulacji zawierania i zmiany stosunków pracy z pracownikami użyczonymi. Jednak to pierwsze z nich ma niewątpliwie priorytetową rolę i znaczenie.
Keywords: W artykule, na podstawie analizy poglądów naukowych naukowców i aktualnego prawa, scharakteryzowano procedurę zawierania umów o pracę z użyczonymi pracownikami. Artykuł ujawnia osobliwości zmiany warunków umowy o pracę z badaną w artykule kategorią pracowników. Autor dochodzi do wniosku, że do specyfiki zawierania i zmiany umów o pracę z użyczonymi pracownikami należą następujące kwestie: stosunki pracy powstające w trakcie i po podpisaniu umowy o pracę mają charakter trójstronny: pracownik – agencja pracy (lub główny pracodawca) – pracodawca korzystający z pracy najemnej; zmiany istotnych warunków umowy o pracę, przeniesienie i relokacja pracowników powinny być dokonywane nie tylko za zgodą pracownika, ale również za zgodą agencji pracy; po trzecie, rozwiązanie stosunku między pracownikami a pracodawcą nie zawsze prowadzi do rozwiązania stosunku pracy między pracownikiem a agencją zatrudnienia; po czwarte, prawo pracy i prawo cywilne są ściśle powiązane w zakresie regulacji zawierania i zmiany stosunków pracy z pracownikami użyczonymi. Jednak to pierwsze z nich ma niewątpliwie priorytetową rolę i znaczenie.

NORMATYWNE I PRAWNE ZAPEWNIENIE NIEZAWISŁOŚCI SĘDZIÓW W UKRAINIE

Maksym Danylevskyi

aspirant Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-0192-1172
Anotation. Znaczenie artykułu polega na tym, że każda władza, która przybyła w pewnym okresie do społeczeństwa ukraińskiego wszystkimi legalnymi i nielegalnymi metodami, próbowała podporządkować sądowniczą gałąź władzy. Jednak sądownictwo i społeczeństwo próbowały temu przeciwdziałać i stworzyć nowy niezależny system, który spełniałby wszystkie normy współczesne. Cel artykułu polega na tym, aby za pomocą analizy norm prawa krajowego i międzynarodowego kompleksowo zbadać normatywne i prawne zapewnienie niezależności sędziów w Ukrainie. W artykule określono normatywne i prawne zabezpieczenie niezawisłości sędziów w Ukrainie, łączące normy konstytucyjne, administracyjne, sądowniczo-specjalistyczne i międzynarodowe, kompleksowo określające i gwarantujące normy funkcjonowania systemu sądownictwa, w którym na najwyższym poziomie należy zapewnić niezawisłość sędziów w celu stworzenia wszystkich warunków obiektywnego, niezależnego i sprawiedliwego wymiaru sprawiedliwości.
Keywords: Znaczenie artykułu polega na tym, że każda władza, która przybyła w pewnym okresie do społeczeństwa ukraińskiego wszystkimi legalnymi i nielegalnymi metodami, próbowała podporządkować sądowniczą gałąź władzy. Jednak sądownictwo i społeczeństwo próbowały temu przeciwdziałać i stworzyć nowy niezależny system, który spełniałby wszystkie normy współczesne. Cel artykułu polega na tym, aby za pomocą analizy norm prawa krajowego i międzynarodowego kompleksowo zbadać normatywne i prawne zapewnienie niezależności sędziów w Ukrainie. W artykule określono normatywne i prawne zabezpieczenie niezawisłości sędziów w Ukrainie, łączące normy konstytucyjne, administracyjne, sądowniczo-specjalistyczne i międzynarodowe, kompleksowo określające i gwarantujące normy funkcjonowania systemu sądownictwa, w którym na najwyższym poziomie należy zapewnić niezawisłość sędziów w celu stworzenia wszystkich warunków obiektywnego, niezależnego i sprawiedliwego wymiaru sprawiedliwości.

BEZPIECZEŃSTWO I JAKOŚĆ ŻYWNOŚCI JAKO PRZEDMIOT REGULACJI ADMINISTRACYJNOPRAWNYCH

Anastasiia Danyliuk

student Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4412-4116
Anotation. Artykuł poświęcono ujawnieniu istoty przedmiotowego komponentu administracyjnoprawnej regulacji bezpieczeństwa i jakości żywności w Ukrainie. Ustalono, że obiektowy składnik administracyjnoprawnej regulacji bezpieczeństwa i jakości żywności w Ukrainie jest prawnie określony, ale istnieje spór dotyczący określenia kategorii jakości żywności. Jako zjawisko prawne administracyjnoprawna regulacja bezpieczeństwa i jakości żywności w Ukrainie jest zdefiniowana jako system środków i metod oddziaływania na podmioty produkcji, sprzedaży i/lub obrotu żywnością, obowiązujących przez administrację publiczną w celu zapewnienia bezpieczeństwa i jakości żywności oraz ochrony zdrowia publicznego. Analiza aktów normatywnych i źródeł naukowych umożliwiła określenie bezpieczeństwa i jakości żywności jako przedmiotu regulacji administracyjnoprawnych w tej formie: są to stosunki społeczne w sferach żywności i zdrowia publicznego, powstające między władzami, podmiotami gospodarczymi i konsumentami w zakresie produkcji, obiegu, konsumpcji bezpiecznych i wysokiej jakości produktów spożywczych, a których rozliczenie opiera się na potrzebie zapewnienia ochrony życia, odpowiedniego poziomu ochrony zdrowia ludzi, gospodarki kraju i globalnego rozwoju cywilizacyjnego.
Keywords: Artykuł poświęcono ujawnieniu istoty przedmiotowego komponentu administracyjnoprawnej regulacji bezpieczeństwa i jakości żywności w Ukrainie. Ustalono, że obiektowy składnik administracyjnoprawnej regulacji bezpieczeństwa i jakości żywności w Ukrainie jest prawnie określony, ale istnieje spór dotyczący określenia kategorii jakości żywności. Jako zjawisko prawne administracyjnoprawna regulacja bezpieczeństwa i jakości żywności w Ukrainie jest zdefiniowana jako system środków i metod oddziaływania na podmioty produkcji, sprzedaży i/lub obrotu żywnością, obowiązujących przez administrację publiczną w celu zapewnienia bezpieczeństwa i jakości żywności oraz ochrony zdrowia publicznego. Analiza aktów normatywnych i źródeł naukowych umożliwiła określenie bezpieczeństwa i jakości żywności jako przedmiotu regulacji administracyjnoprawnych w tej formie: są to stosunki społeczne w sferach żywności i zdrowia publicznego, powstające między władzami, podmiotami gospodarczymi i konsumentami w zakresie produkcji, obiegu, konsumpcji bezpiecznych i wysokiej jakości produktów spożywczych, a których rozliczenie opiera się na potrzebie zapewnienia ochrony życia, odpowiedniego poziomu ochrony zdrowia ludzi, gospodarki kraju i globalnego rozwoju cywilizacyjnego.

ISTOTA I CECHY PAŃSTWA JAKO PODMIOTU PRAWA ZABEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO

Oleh Deneha

kandydat nauk prawnych, doktorant Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-0919-686X
Anotation. Państwowy system zabezpieczenia społecznego stopniowo staje się mechanizmem, w którym głównymi podmiotami są państwo, osoby fizyczne i pracodawcy. Jeżeli istoty dwóch ostatnich kategorii w prawie zabezpieczenia społecznego są stale badane na poziomie naukowym, wówczas państwo pozostaje podmiotem, którego pojęcie, istota i cechy jako podmiotu prawa zabezpieczenia społecznego są nieokreślone i ogólnie charakteryzują się niskim poziomem uwagi doktrynalnej. Wszystko to wskazuje na konieczność wypełnienia tej luki teoretycznej, a także na znaczenie badania zagadnień związanych z prawem zabezpieczenia społecznego w nowoczesnych warunkach.
Keywords: Państwowy system zabezpieczenia społecznego stopniowo staje się mechanizmem, w którym głównymi podmiotami są państwo, osoby fizyczne i pracodawcy. Jeżeli istoty dwóch ostatnich kategorii w prawie zabezpieczenia społecznego są stale badane na poziomie naukowym, wówczas państwo pozostaje podmiotem, którego pojęcie, istota i cechy jako podmiotu prawa zabezpieczenia społecznego są nieokreślone i ogólnie charakteryzują się niskim poziomem uwagi doktrynalnej. Wszystko to wskazuje na konieczność wypełnienia tej luki teoretycznej, a także na znaczenie badania zagadnień związanych z prawem zabezpieczenia społecznego w nowoczesnych warunkach.

STATUS ADMINISTRACYJNO-PROCESOWY PODMIOTÓW SĄDOWNICTWA ADMINISTRACYJNEGO

Nazar Dybets

student Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-3121-9839
Anotation. Znaczenie artykułu polega na tym, że status jest jedną z głównych kategorii regulacji prawnych. Status uczestników każdego procesu nabiera cech proceduralnych, a status proceduralny podmiotów sądownictwa administracyjnego nie jest wyjątkiem, co w warunkach reformy wymiaru sprawiedliwości nabiera specyficznych cech. Celem artykułu jest analiza norm administracyjno-procesowych oraz stanowisk naukowych i teoretycznych naukowców w celu określenia statusu administracyjno-procesowego podmiotów sądownictwa administracyjnego. W artykule zdefiniowano status administracyjno-procesowy podmiotów sądownictwa administracyjnego jako stan prawny i proceduralny uczestników konkretnego postępowania administracyjnego, w tym procedurę i podstawy nabycia osobowości administracyjnej, prawa i obowiązki uczestników postępowania, warunki prawne wystąpienia odpowiedzialności w przypadku naruszenia prawa procesowego w celu prawidłowego wymiaru sprawiedliwości administracyjnej.
Keywords: Znaczenie artykułu polega na tym, że status jest jedną z głównych kategorii regulacji prawnych. Status uczestników każdego procesu nabiera cech proceduralnych, a status proceduralny podmiotów sądownictwa administracyjnego nie jest wyjątkiem, co w warunkach reformy wymiaru sprawiedliwości nabiera specyficznych cech. Celem artykułu jest analiza norm administracyjno-procesowych oraz stanowisk naukowych i teoretycznych naukowców w celu określenia statusu administracyjno-procesowego podmiotów sądownictwa administracyjnego. W artykule zdefiniowano status administracyjno-procesowy podmiotów sądownictwa administracyjnego jako stan prawny i proceduralny uczestników konkretnego postępowania administracyjnego, w tym procedurę i podstawy nabycia osobowości administracyjnej, prawa i obowiązki uczestników postępowania, warunki prawne wystąpienia odpowiedzialności w przypadku naruszenia prawa procesowego w celu prawidłowego wymiaru sprawiedliwości administracyjnej.

OSOBOWOŚĆ SPRAWCY PRZESTĘPSTW KORUPCYJNYCH W ZAKRESIE DZIAŁALNOŚCI SŁUŻBOWEJ I ZAWODOWEJ ZWIĄZANEJ ZE ŚWIADCZENIEM USŁUG PUBLICZNYCH

Yuliia Doroshenko

aspirant Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-7622-2636
Anotation. W artykule przeanalizowano osobowość sprawcy przestępstw korupcyjnych w zakresie działalności służbowej i zawodowej związanej ze świadczeniem usług publicznych. Podkreślono, że znaczna liczba osób, które popełniły przestępstwa korupcyjne w sferze działalności służbowej i zawodowej związanej ze świadczeniem usług publicznych, obejmuje wysokie stanowiska, tytuły, była odznaczona odznaczeniami państwowymi i bronią premiową. Podkreślono, że osobowość sprawcy charakteryzuje się systemem cech, które łącznie określają osobę, która popełnia każde przestępstwo, różne aspekty jej egzystencji społecznej i praktyki życiowej związanych z bezprawnym zachowaniem.
Keywords: W artykule przeanalizowano osobowość sprawcy przestępstw korupcyjnych w zakresie działalności służbowej i zawodowej związanej ze świadczeniem usług publicznych. Podkreślono, że znaczna liczba osób, które popełniły przestępstwa korupcyjne w sferze działalności służbowej i zawodowej związanej ze świadczeniem usług publicznych, obejmuje wysokie stanowiska, tytuły, była odznaczona odznaczeniami państwowymi i bronią premiową. Podkreślono, że osobowość sprawcy charakteryzuje się systemem cech, które łącznie określają osobę, która popełnia każde przestępstwo, różne aspekty jej egzystencji społecznej i praktyki życiowej związanych z bezprawnym zachowaniem.

ANALIZA PORÓWNAWCZA REALIZACJI DZIAŁALNOŚCI NORMOTWÓRCZEJ W RÓŻNYCH PAŃSTWACH

Volodymyr Zaverukha

student Katedry Prawa Administracyjnego Międzyregionalnej Akademii Zarządzania Personelem (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-9108-6267
Anotation. Znaczenie tego artykułu polega na tym, że do tej pory realizacja działań regulacyjnych odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu każdego państwa. W końcu nie ma państwa, w którym nie byłyby tworzone normy prawne. Jednak realizacja działań normotwórczych w każdym państwie ma pewne cechy, które są określone przez pewne czynniki. Wyjaśnienie tych czynników ma znaczenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. W artykule przeanalizowano i porównano realizację działań regulacyjnych w różnych państwach. Przedstawiono charakterystykę prowadzenia działalności regulacyjnej w zależności od rodziny prawnej, do której należy państwo. Analizowana jest realizacja działań normatywnych w zależności od struktury organu ustawodawczego. Porównuje się realizację działań normatywnych w zależności od formy rządu, ustroju państwa, reżimu państwowego (politycznego). Stwierdzono, że działania regulacyjne w różnych krajach są prowadzone w różny sposób, ale istnieją cechy, które są powszechnymi realizacjami tej działalności.
Keywords: Znaczenie tego artykułu polega na tym, że do tej pory realizacja działań regulacyjnych odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu każdego państwa. W końcu nie ma państwa, w którym nie byłyby tworzone normy prawne. Jednak realizacja działań normotwórczych w każdym państwie ma pewne cechy, które są określone przez pewne czynniki. Wyjaśnienie tych czynników ma znaczenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. W artykule przeanalizowano i porównano realizację działań regulacyjnych w różnych państwach. Przedstawiono charakterystykę prowadzenia działalności regulacyjnej w zależności od rodziny prawnej, do której należy państwo. Analizowana jest realizacja działań normatywnych w zależności od struktury organu ustawodawczego. Porównuje się realizację działań normatywnych w zależności od formy rządu, ustroju państwa, reżimu państwowego (politycznego). Stwierdzono, że działania regulacyjne w różnych krajach są prowadzone w różny sposób, ale istnieją cechy, które są powszechnymi realizacjami tej działalności.

KRYTERIA, WSKAŹNIKI I POZIOMY KSZTAŁTOWANIA KOMPETENCJI ZAWODOWYCH PRZYSZŁYCH POSTERUNKOWYCH POLICJI

Marharyta Zadorozna

aspirantka Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1814-7273
Anotation. Postanowienia artykułu naukowego podkreślają kryteria, wskaźniki i poziomy kształtowania kompetencji zawodowych przyszłych posterunkowych Policji. Przedstawiono analizę teoretyczną pojęcia „kryteria, wskaźniki i poziomy kształtowania kompetencji zawodowych”, „kompetencje zawodowe”. Ujawniono główną treść każdego z pojęć. Koncentruje się na cechach kształtowania kompetencji zawodowych przyszłych posterunkowych Policji w procesie studiowania dyscyplin specjalnych. Na podstawie przeprowadzonej analizy badań naukowych do kryteriów kształtowania kompetencji zawodowych przyszłych posterunkowych Policji wyodrębniliśmy następujące kryteria: poznawcze, komunikacyjne, operacyjne, osobiste.
Keywords: Postanowienia artykułu naukowego podkreślają kryteria, wskaźniki i poziomy kształtowania kompetencji zawodowych przyszłych posterunkowych Policji. Przedstawiono analizę teoretyczną pojęcia „kryteria, wskaźniki i poziomy kształtowania kompetencji zawodowych”, „kompetencje zawodowe”. Ujawniono główną treść każdego z pojęć. Koncentruje się na cechach kształtowania kompetencji zawodowych przyszłych posterunkowych Policji w procesie studiowania dyscyplin specjalnych. Na podstawie przeprowadzonej analizy badań naukowych do kryteriów kształtowania kompetencji zawodowych przyszłych posterunkowych Policji wyodrębniliśmy następujące kryteria: poznawcze, komunikacyjne, operacyjne, osobiste.

SYSTEM ZASAD ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ PRACODAWCY ZA NARUSZENIE PRAWA PRACY

Maryna Zubrytska

aspirant Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6893-1786
Anotation. W artykule przeanalizowano system zasad odpowiedzialności karnej pracodawcy za naruszenie prawa pracy. W klasyfikacji autora podano podział na zasady ogólne i specjalne. Scharakteryzowano istotę i specyfikę każdej z zasad odpowiedzialności karnej pracodawcy za naruszenie prawa pracy. Ujawniono treść i znaczenie każdej z zasad na przemian. Stwierdzono, że zasada odpowiedzialności karnej w odniesieniu do pociągania pracodawcy za określone wykroczenie karne w dziedzinie pracy jest ujawniana tylko raz poprzez zakaz ponownej, dodatkowej, zaktualizowanej kary dla pracodawcy za te same czyny, które zostały już rozpatrzone w sądzie i na podstawie których podjęto decyzję o nałożeniu kary, którą pracodawca już odsiaduje lub już odbył; zamknięcie postępowania karnego z powodu braku składu karnego (z zastrzeżeniem braku nowych dowodów w sprawie).
Keywords: W artykule przeanalizowano system zasad odpowiedzialności karnej pracodawcy za naruszenie prawa pracy. W klasyfikacji autora podano podział na zasady ogólne i specjalne. Scharakteryzowano istotę i specyfikę każdej z zasad odpowiedzialności karnej pracodawcy za naruszenie prawa pracy. Ujawniono treść i znaczenie każdej z zasad na przemian. Stwierdzono, że zasada odpowiedzialności karnej w odniesieniu do pociągania pracodawcy za określone wykroczenie karne w dziedzinie pracy jest ujawniana tylko raz poprzez zakaz ponownej, dodatkowej, zaktualizowanej kary dla pracodawcy za te same czyny, które zostały już rozpatrzone w sądzie i na podstawie których podjęto decyzję o nałożeniu kary, którą pracodawca już odsiaduje lub już odbył; zamknięcie postępowania karnego z powodu braku składu karnego (z zastrzeżeniem braku nowych dowodów w sprawie).

DO CHARAKTERYSTYKI STANU REGULACJI PRAWNYCH WDRAŻANIA PROCEDUR ADMINISTRACYJNYCH W ZAKRESIE OCHRONY PRAW FUNKCJONARIUSZY PUBLICZNYCH PRZED BEZPRAWNYM ZWOLNIENIEM

Olha Kashpur

student Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-1316-2854
Anotation. Celem artykułu jest ocena i scharakteryzowanie stanu regulacji prawnych wdrażania procedur administracyjnych w zakresie ochrony praw funkcjonariuszy publicznych przed bezprawnym zwolnieniem. W artykule przeanalizowano naukowe podejścia do pojęć „procedura”, „procedura administracyjna”, na których podstawie zaproponowano autorską definicję procedur administracyjnych w zakresie ochrony praw funkcjonariuszy publicznych przed bezprawnym zwolnieniem. Dokonano przeglądu aktów prawnych regulujących działalność funkcjonariuszy publicznych jako całości. Ustalono kluczowe czynniki, które charakteryzują stan i cechy regulacji prawnej wdrażania procedur administracyjnych w zakresie ochrony praw funkcjonariuszy publicznych przed bezprawnym zwolnieniem.
Keywords: Celem artykułu jest ocena i scharakteryzowanie stanu regulacji prawnych wdrażania procedur administracyjnych w zakresie ochrony praw funkcjonariuszy publicznych przed bezprawnym zwolnieniem. W artykule przeanalizowano naukowe podejścia do pojęć „procedura”, „procedura administracyjna”, na których podstawie zaproponowano autorską definicję procedur administracyjnych w zakresie ochrony praw funkcjonariuszy publicznych przed bezprawnym zwolnieniem. Dokonano przeglądu aktów prawnych regulujących działalność funkcjonariuszy publicznych jako całości. Ustalono kluczowe czynniki, które charakteryzują stan i cechy regulacji prawnej wdrażania procedur administracyjnych w zakresie ochrony praw funkcjonariuszy publicznych przed bezprawnym zwolnieniem.

KLASYFIKACJA METOD DOKUMENTACJI KRYMINALISTYCZNEJ W CELU USTALENIA PRZEDAWNIENIA SPORZĄDZENIA DOKUMENTÓW

Kostiantyn Kovalov

zastępca dyrektora Państwowego Badawczo-Rozwojowo-Eksperckiego Centrum Kryminalistycznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1964-9283
Anotation. W rozwoju stanowiska niektórych naukowców w sprawie klasyfikacji metod w kryminalistyce autor wyciągnął wnioski na temat klasyfikacji niektórych rodzajów specjalnych metod, które pozwalają uzyskać obiektywny i wiarygodny wynik w badaniu obiektów należących do kompetencji ekspertów dokumentalnych. Jednocześnie opiera się na klasyfikacji opracowanej przez ukraińskiego naukowca kryminalistycznego V.K. Lysychenko i wspieranej przez M.V. Saltevskyego i innych naukowców. Klasyfikacja zaproponowana przez autora opiera się na stopniu ogólności i podporządkowania, biorąc pod uwagę następujące podstawy: według celu; według rodzaju i charakteru badanych właściwości; według działania na przedmiot badań; według mechanizmu zastosowania; według gałęzi nauki, w których metoda została opracowana. Podana w artykule autorska klasyfikacja metod stosowanych w badaniu ustalania przedawnienia dokumentu pozwoli biegłemu stworzyć etapowy plan badania eksperckiego i zapewni uzyskanie uzasadnionego i wiarygodnego wyniku.
Keywords: W rozwoju stanowiska niektórych naukowców w sprawie klasyfikacji metod w kryminalistyce autor wyciągnął wnioski na temat klasyfikacji niektórych rodzajów specjalnych metod, które pozwalają uzyskać obiektywny i wiarygodny wynik w badaniu obiektów należących do kompetencji ekspertów dokumentalnych. Jednocześnie opiera się na klasyfikacji opracowanej przez ukraińskiego naukowca kryminalistycznego V.K. Lysychenko i wspieranej przez M.V. Saltevskyego i innych naukowców. Klasyfikacja zaproponowana przez autora opiera się na stopniu ogólności i podporządkowania, biorąc pod uwagę następujące podstawy: według celu; według rodzaju i charakteru badanych właściwości; według działania na przedmiot badań; według mechanizmu zastosowania; według gałęzi nauki, w których metoda została opracowana. Podana w artykule autorska klasyfikacja metod stosowanych w badaniu ustalania przedawnienia dokumentu pozwoli biegłemu stworzyć etapowy plan badania eksperckiego i zapewni uzyskanie uzasadnionego i wiarygodnego wyniku.

NIEKTÓRE PROBLEMY REGULACJI LEGISLACYJNYCH KONTROLI PUBLICZNEJ POLICJI

Alona Komziuk

wykładowca Katedry Prawa Administracyjnego i Postępowania Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-2615-103Х
Anotation. Artykuł określa istotę kontroli publicznej w administracji publicznej i cechy jej realizacji w odniesieniu do działalności Narodowej Policji Ukrainy. Podkreślono, że kontrolę publiczną można uznać za kontrolę tylko warunkowo, jest to pewna „quasi-kontrola”, ponieważ jej podmioty nie mają uprawnień kontrolnych (w klasycznym sensie), w szczególności prawa do ingerencji w działalność operacyjną podmiotów administracji publicznej, prawa do samodzielnego pociągania do odpowiedzialności, wyniki ich działalności mają głównie charakter doradczy. Nakreślono system normatywno-prawnych regulacji kontroli publicznej policji, stwierdzono, że w ustawie Ukrainy „O Narodowej Policji” formy kontroli publicznej nad działalnością policji są w pełni określone, ich lista powinna zostać uzupełniona o inne formy, którymi mogą być np. publiczna dyskusja nad projektami decyzji, relacje z działań policji w mediach, ewidencja opinii publicznej do oceny jej działalności i tym podobne.
Keywords: Artykuł określa istotę kontroli publicznej w administracji publicznej i cechy jej realizacji w odniesieniu do działalności Narodowej Policji Ukrainy. Podkreślono, że kontrolę publiczną można uznać za kontrolę tylko warunkowo, jest to pewna „quasi-kontrola”, ponieważ jej podmioty nie mają uprawnień kontrolnych (w klasycznym sensie), w szczególności prawa do ingerencji w działalność operacyjną podmiotów administracji publicznej, prawa do samodzielnego pociągania do odpowiedzialności, wyniki ich działalności mają głównie charakter doradczy. Nakreślono system normatywno-prawnych regulacji kontroli publicznej policji, stwierdzono, że w ustawie Ukrainy „O Narodowej Policji” formy kontroli publicznej nad działalnością policji są w pełni określone, ich lista powinna zostać uzupełniona o inne formy, którymi mogą być np. publiczna dyskusja nad projektami decyzji, relacje z działań policji w mediach, ewidencja opinii publicznej do oceny jej działalności i tym podobne.

CHARAKTERYSTYKA OPERACYJNO-POSZUKIWAWCZA WYKROCZEŃ KARNYCH POPEŁNIANYCH PRZEZ GRUPY ZORGANIZOWANE I ORGANIZACJE PRZESTĘPCZE

Valentyn Kopaiev

student Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-2039-9590
Anotation. W artykule ustalono, że charakterystyka operacyjno-poszukiwawcza wykroczeń karnych popełnianych przez zorganizowane grupy i organizacje przestępcze jest to zbiór operacyjnie istotnych cech ich uczestników, motywów, przedmiotu wkroczenia, sytuacji, określenia głównych form i metod popełnienia, modelowania bezprawnego zachowania osób podejrzanych o ich popełnienie, nakreślenia obszarów wyszukiwania operacyjnego, kierunków i metod taktycznych wdrażania działań operacyjno-poszukiwawczych, które mają znaczenie dla zapobiegania, wykrywania i dochodzenia takich czynów i nie dublują treści kryminologicznej, kryminalistycznej, karno-prawnej i stanowi niezależny rodzaj kompleksowej charakterystyki operacyjno-poszukiwawczej, ponieważ podkreśla te strony, specyficzne cechy i cechy wykroczeń karnych popełnianych przez zorganizowane grupy i organizacje przestępcze, które nie są odzwierciedlone w innych cechach.
Keywords: W artykule ustalono, że charakterystyka operacyjno-poszukiwawcza wykroczeń karnych popełnianych przez zorganizowane grupy i organizacje przestępcze jest to zbiór operacyjnie istotnych cech ich uczestników, motywów, przedmiotu wkroczenia, sytuacji, określenia głównych form i metod popełnienia, modelowania bezprawnego zachowania osób podejrzanych o ich popełnienie, nakreślenia obszarów wyszukiwania operacyjnego, kierunków i metod taktycznych wdrażania działań operacyjno-poszukiwawczych, które mają znaczenie dla zapobiegania, wykrywania i dochodzenia takich czynów i nie dublują treści kryminologicznej, kryminalistycznej, karno-prawnej i stanowi niezależny rodzaj kompleksowej charakterystyki operacyjno-poszukiwawczej, ponieważ podkreśla te strony, specyficzne cechy i cechy wykroczeń karnych popełnianych przez zorganizowane grupy i organizacje przestępcze, które nie są odzwierciedlone w innych cechach.

METODY INTERAKTYWNE JAKO SPOSÓB KSZTAŁTOWANIA ODPOWIEDZIALNOŚCI ZAWODOWEJ PRZYSZŁYCH POLICJANTÓW

Hanna Kudriavtseva

aspirantka Katedry Socjologii i Psychologii Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1114-7273
Anotation. Celem artykułu jest analiza doświadczeń z wykorzystaniem interaktywnych metod i form nauczania oraz uzasadnienie ich możliwości dydaktycznych przy kształtowaniu odpowiedzialności zawodowej przyszłych policjantów podczas studiów w uczelniach o określonych warunkach nauczania. Artykuł określa istotę pojęcia „odpowiedzialności zawodowej” w kontekście działalności zawodowej policjanta. Uzasadniona jest potrzeba kształtowania odpowiedzialności zawodowej jako osobistego zjawiska przyszłego policjanta podczas studiów w uczelni. Zdefiniowano zestaw interaktywnych metod i form szkolenia oraz metod ich realizacji w celu kształtowania odpowiedzialności zawodowej u kursantów.
Keywords: Celem artykułu jest analiza doświadczeń z wykorzystaniem interaktywnych metod i form nauczania oraz uzasadnienie ich możliwości dydaktycznych przy kształtowaniu odpowiedzialności zawodowej przyszłych policjantów podczas studiów w uczelniach o określonych warunkach nauczania. Artykuł określa istotę pojęcia „odpowiedzialności zawodowej” w kontekście działalności zawodowej policjanta. Uzasadniona jest potrzeba kształtowania odpowiedzialności zawodowej jako osobistego zjawiska przyszłego policjanta podczas studiów w uczelni. Zdefiniowano zestaw interaktywnych metod i form szkolenia oraz metod ich realizacji w celu kształtowania odpowiedzialności zawodowej u kursantów.

REGULACJE PRAWNE DZIAŁAŃ ZAPOBIEGAWCZYCH JEDNOSTEK PRZECIWDZIAŁANIA PRZESTĘPCZOŚCI NARKOTYKOWEJ NARODOWEJ POLICJI UKRAINY

Viacheslav Kuzyk

student Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4719-3881
Anotation. W artykule przeanalizowano akty normatywne i prawne dotyczące działania jednostek przeciwdziałania przestępczości narkotykowej Narodowej Policji Ukrainy i określono główne kierunki poprawy regulacji prawnych tej działalności. Zaproponowano opracowanie i uchwalenie: 1) aktów prawnych, które określają ogólne podstawy przeciwdziałania przestępczości i zapobiegania alkoholizmowi, narkomanii i nadużywaniu substancji; 2) kompleksowe regionalne programy zapobiegania nielegalnemu handlowi środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi, ich analogami i prekursorami; 3) akt normatywno-prawny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, który regulowałby działalność policji kryminalnej jako całości i jej poszczególnych jednostek operacyjnych w zakresie zapobiegania wykroczeniom karnym; 4) akt normatywno-prawny Narodowej Policji Ukrainy, który regulowałby strukturalną i funkcjonalną budowę jednostki zwalczania przestępczości narkotykowej, jej główne zadania i funkcje, ogólne zasady działania tej jednostki w zakresie przeciwdziałania przestępczości narkotykowej, w tym jej zapobiegania.
Keywords: W artykule przeanalizowano akty normatywne i prawne dotyczące działania jednostek przeciwdziałania przestępczości narkotykowej Narodowej Policji Ukrainy i określono główne kierunki poprawy regulacji prawnych tej działalności. Zaproponowano opracowanie i uchwalenie: 1) aktów prawnych, które określają ogólne podstawy przeciwdziałania przestępczości i zapobiegania alkoholizmowi, narkomanii i nadużywaniu substancji; 2) kompleksowe regionalne programy zapobiegania nielegalnemu handlowi środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi, ich analogami i prekursorami; 3) akt normatywno-prawny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, który regulowałby działalność policji kryminalnej jako całości i jej poszczególnych jednostek operacyjnych w zakresie zapobiegania wykroczeniom karnym; 4) akt normatywno-prawny Narodowej Policji Ukrainy, który regulowałby strukturalną i funkcjonalną budowę jednostki zwalczania przestępczości narkotykowej, jej główne zadania i funkcje, ogólne zasady działania tej jednostki w zakresie przeciwdziałania przestępczości narkotykowej, w tym jej zapobiegania.

POJĘCIA EWALUACYJNE W PRAWIE UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH, KTÓRE SĄ STOSOWANE W KRAJOWYCH PRZEPISACH NORMATYWNYCH DOTYCZĄCYCH KRYTERIUM PRZYNALEŻNOŚCI DO INSTYTUCJI

Kateryna Kutsovol

aspirantka Katedry Prawa Pracy i Prawa Ubezpieczeń Społecznych Instytutu Prawa Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu imienia Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-8601-855X
Anotation. W artykule przeanalizowano rodzaje pojęć ewaluacyjnych w prawie ubezpieczeń społecznych, które są stosowane w krajowych przepisach regulacyjnych. Są one rozpatrywane według kryterium przynależności do Instytutu. Ujawniono trzy kategorie grup pojęć ewaluacyjnych w prawie ubezpieczeń społecznych według wskazanego kryterium. Scharakteryzowano i wyszczególniono istotę każdego z gatunków. Wyróżniono listę cech każdego z rodzajów pojęć ewaluacyjnych. Okazało się, że oceny pojęć w prawie ubezpieczeń społecznych stosowanych w krajowych regulacjach prawnych są bardziej zmienne i zróżnicowane w porównaniu z tymi stosowanymi w przepisach Ukrainy. Pojęcia ewaluacyjne w aktach prawnych powinny mieć bardziej ogólny charakter i dopuszczać emocjonalność i subiektywność interpretacji.
Keywords: W artykule przeanalizowano rodzaje pojęć ewaluacyjnych w prawie ubezpieczeń społecznych, które są stosowane w krajowych przepisach regulacyjnych. Są one rozpatrywane według kryterium przynależności do Instytutu. Ujawniono trzy kategorie grup pojęć ewaluacyjnych w prawie ubezpieczeń społecznych według wskazanego kryterium. Scharakteryzowano i wyszczególniono istotę każdego z gatunków. Wyróżniono listę cech każdego z rodzajów pojęć ewaluacyjnych. Okazało się, że oceny pojęć w prawie ubezpieczeń społecznych stosowanych w krajowych regulacjach prawnych są bardziej zmienne i zróżnicowane w porównaniu z tymi stosowanymi w przepisach Ukrainy. Pojęcia ewaluacyjne w aktach prawnych powinny mieć bardziej ogólny charakter i dopuszczać emocjonalność i subiektywność interpretacji.

CHARAKTERYSTYKA WYKROCZEŃ KARNYCH POPEŁNIANYCH W GOSPODARCE CYFROWEJ

Oleksandr Markushyn

student Uniwersytetu Współczesnej Wiedzy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-2339-1590
Anotation. W artykule scharakteryzowano wykroczenia karne popełniane w sferze cyfryzacji gospodarki. Należy zauważyć, że cyfryzacja gospodarki jest obecnie jednym z najważniejszych obszarów polityki państwa Ukrainy. Proces ten stwarza duże możliwości obywatelom w zakresie usług publicznych, informacji, przyspiesza procesy gospodarcze. Wraz z tym cyfryzacja stwarza również korzystne możliwości dla zorganizowanych grup przestępczych, które przeprowadzają pranie mienia uzyskanego w drodze przestępstwa, oszustwa i inne przestępstwa. Takie bezprawne czyny karne stwarzają poważne zagrożenie dla rozwoju gospodarczego Ukrainy, dlatego warto je rozważyć i określić kierunki zapobiegania popełnieniu takich wykroczeń karnych. Udowodniono, że przestępcze programy wycofania aktywów z Ukrainy w celu wzbogacenia powodują poważne szkody dla sektora gospodarczego. Jednym z obszarów zapobiegania temu jest zastosowanie sztucznej inteligencji, która zapewnia dogłębną analizę przepływów finansowych w czasie rzeczywistym i może zapewnić szybkie działanie i szybką identyfikację podejrzanych działań.
Keywords: W artykule scharakteryzowano wykroczenia karne popełniane w sferze cyfryzacji gospodarki. Należy zauważyć, że cyfryzacja gospodarki jest obecnie jednym z najważniejszych obszarów polityki państwa Ukrainy. Proces ten stwarza duże możliwości obywatelom w zakresie usług publicznych, informacji, przyspiesza procesy gospodarcze. Wraz z tym cyfryzacja stwarza również korzystne możliwości dla zorganizowanych grup przestępczych, które przeprowadzają pranie mienia uzyskanego w drodze przestępstwa, oszustwa i inne przestępstwa. Takie bezprawne czyny karne stwarzają poważne zagrożenie dla rozwoju gospodarczego Ukrainy, dlatego warto je rozważyć i określić kierunki zapobiegania popełnieniu takich wykroczeń karnych. Udowodniono, że przestępcze programy wycofania aktywów z Ukrainy w celu wzbogacenia powodują poważne szkody dla sektora gospodarczego. Jednym z obszarów zapobiegania temu jest zastosowanie sztucznej inteligencji, która zapewnia dogłębną analizę przepływów finansowych w czasie rzeczywistym i może zapewnić szybkie działanie i szybką identyfikację podejrzanych działań.

ROZPOCZĘCIE DOCHODZENIA W SPRAWIE NIELEGALNEJ SPRZEDAŻY ŚRODKÓW ODURZAJĄCYCH, SUBSTANCJI PSYCHOTROPOWYCH, ICH ANALOGÓW LUB PREKURSORÓW ZA POŚREDNICTWEM INTERNETU

Volodymyr Mitiakin

adiunkt Działu Organizacji Szkoleń Edukacyjno-Naukowych Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6815-8933
Anotation. W artykule omówiono cechy początkowego etapu dochodzenia w sprawie nielegalnej sprzedaży środków odurzających, substancji psychotropowych, ich analogów lub prekursorów za pośrednictwem Internetu. Należy zauważyć, że rozpoczęcie postępowania przygotowawczego w sprawie nielegalnej sprzedaży środków odurzających, substancji psychotropowych, ich analogów lub prekursorów za pośrednictwem Internetu rozpoczyna się od momentu wykrycia oznak tego przestępstwa i trwa do momentu wprowadzenia informacji o nich do Jednolitego Rejestru Postępowań Przygotowawczych. Podkreślono, że powodzenie ujawnienia i dochodzenia wykroczenia karnego każdego przestępstwa zależy od prawidłowego profesjonalnego procesu jego rozpoczęcia, a skuteczność postępowania przygotowawczego w sprawie nielegalnej sprzedaży środków odurzających, substancji psychotropowych, ich analogów lub prekursorów za pośrednictwem Internetu zależy bezpośrednio od wyboru właściwej linii postępowania przez śledczego, prokuratora natychmiast od momentu rozpoczęcia takiego dochodzenia.
Keywords: W artykule omówiono cechy początkowego etapu dochodzenia w sprawie nielegalnej sprzedaży środków odurzających, substancji psychotropowych, ich analogów lub prekursorów za pośrednictwem Internetu. Należy zauważyć, że rozpoczęcie postępowania przygotowawczego w sprawie nielegalnej sprzedaży środków odurzających, substancji psychotropowych, ich analogów lub prekursorów za pośrednictwem Internetu rozpoczyna się od momentu wykrycia oznak tego przestępstwa i trwa do momentu wprowadzenia informacji o nich do Jednolitego Rejestru Postępowań Przygotowawczych. Podkreślono, że powodzenie ujawnienia i dochodzenia wykroczenia karnego każdego przestępstwa zależy od prawidłowego profesjonalnego procesu jego rozpoczęcia, a skuteczność postępowania przygotowawczego w sprawie nielegalnej sprzedaży środków odurzających, substancji psychotropowych, ich analogów lub prekursorów za pośrednictwem Internetu zależy bezpośrednio od wyboru właściwej linii postępowania przez śledczego, prokuratora natychmiast od momentu rozpoczęcia takiego dochodzenia.

KARNO-PRAWNA ANALIZA KWALIFIKUJĄCYCH OZNAK FAŁSZOWANIA DOKUMENTÓW, KTÓRE SĄ SKŁADANE W CELU PRZEPROWADZENIA REJESTRACJI PAŃSTWOWEJ OSOBY PRAWNEJ I OSÓB FIZYCZNYCH-PRZEDSIĘBIORCÓW

Oleksii Nesterenko

aspirant studiów doktoranckich i podyplomowych Dniepropetrowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Dniepr, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0006-1504-9853
Anotation. Artykuł poświęcono analizie kryminalnej i prawnej kwalifikujących oznak fałszowania dokumentów, które są składane w celu przeprowadzenia rejestracji państwowej osoby prawnej i osób fizycznych-przedsiębiorców. W ramach analizy ujawniono treść i istotę powtarzalności czynu, popełnienie czynu w drodze wstępnej zmowy przez grupę osób oraz popełnienie czynu przez urzędnika z wykorzystaniem jego stanowiska służbowego, biorąc pod uwagę podstawowe przepisy prawa karnego i praktyki sądowego rozpatrywania spraw karnych na podstawie art. 205-1 Kodeksu Karnego Ukrainy „Fałszerstwo dokumentów, które są składane w celu przeprowadzenia rejestracji państwowej osoby prawnej i osób fizycznych-przedsiębiorców”. Zwraca się uwagę na znaczenie karno-prawne powyższych cech kwalifikacyjnych dla prawidłowej i dokładnej kwalifikacji tego czynu niebezpiecznego społecznie.
Keywords: Artykuł poświęcono analizie kryminalnej i prawnej kwalifikujących oznak fałszowania dokumentów, które są składane w celu przeprowadzenia rejestracji państwowej osoby prawnej i osób fizycznych-przedsiębiorców. W ramach analizy ujawniono treść i istotę powtarzalności czynu, popełnienie czynu w drodze wstępnej zmowy przez grupę osób oraz popełnienie czynu przez urzędnika z wykorzystaniem jego stanowiska służbowego, biorąc pod uwagę podstawowe przepisy prawa karnego i praktyki sądowego rozpatrywania spraw karnych na podstawie art. 205-1 Kodeksu Karnego Ukrainy „Fałszerstwo dokumentów, które są składane w celu przeprowadzenia rejestracji państwowej osoby prawnej i osób fizycznych-przedsiębiorców”. Zwraca się uwagę na znaczenie karno-prawne powyższych cech kwalifikacyjnych dla prawidłowej i dokładnej kwalifikacji tego czynu niebezpiecznego społecznie.

PROBLEMY KARNO-PRAWNEGO ZABEZPIECZENIA OCHRONY TAJEMNICY PAŃSTWOWEJ

Vasyl Oliinyk

student Katedry Egzekwowania Prawa i Antykorupcji Prywatnej spółki akcyjnej „Szkoła Wyższa „Międzyregionalna Akademia Zarządzania Personelem”, kandydat nauk prawnych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-2039-9390
Anotation. W artykule zauważono, że regulacja prawna przypisywania informacji do tajemnicy w prawie krajowym jest niedoskonała, a w niektórych przypadkach sprzeczna. Stanowisko to wynika ze znacznej ilości aktów normatywnych i prawnych, w których normach jest on ustalony, które w większości przypadków zostały przyjęte bez uzgodnienia aparatu pojęciowego przez różne zwołania jednolitego organu ustawodawczego Ukrainy, co doprowadziło do niejednoznacznego zrozumienia szeregu definicji dotyczących rodzajów informacji niejawnych i utrudniło ich wyszukiwanie podczas praktycznego zastosowania. Okoliczność ta umożliwiła podkreślenie negatywnych cech ustawodawstwa krajowego: fragmentaryczności, niekompletności, powielania i obecności sprzeczności w niektórych aktach normatywnych i ich normach, co spowalnia rozwój relacji informacyjnych w społeczeństwie i wpływa na skuteczność wykorzystania pewnego rodzaju tajnych informacji w zakresie sądownictwa karnego.
Keywords: W artykule zauważono, że regulacja prawna przypisywania informacji do tajemnicy w prawie krajowym jest niedoskonała, a w niektórych przypadkach sprzeczna. Stanowisko to wynika ze znacznej ilości aktów normatywnych i prawnych, w których normach jest on ustalony, które w większości przypadków zostały przyjęte bez uzgodnienia aparatu pojęciowego przez różne zwołania jednolitego organu ustawodawczego Ukrainy, co doprowadziło do niejednoznacznego zrozumienia szeregu definicji dotyczących rodzajów informacji niejawnych i utrudniło ich wyszukiwanie podczas praktycznego zastosowania. Okoliczność ta umożliwiła podkreślenie negatywnych cech ustawodawstwa krajowego: fragmentaryczności, niekompletności, powielania i obecności sprzeczności w niektórych aktach normatywnych i ich normach, co spowalnia rozwój relacji informacyjnych w społeczeństwie i wpływa na skuteczność wykorzystania pewnego rodzaju tajnych informacji w zakresie sądownictwa karnego.

REGULACJE PRAWNE DOTYCZĄCE ZAPOBIEGANIA I PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY DOMOWEJ W UKRAINIE

Nataliia Prytoliuk

aspirant Katedry Prawa Administracyjnego i Postępowania Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4112-4116
Anotation. Cel artykułu polega na tym, aby na podstawie kompleksowej analizy formatywnej norm obowiązującego ustawodawstwa krajowego i międzynarodowego, stanowisk naukowców, literatury edukacyjnej i referencyjnej, a także danych statystycznych, określić regulacje normatywne i prawne zapobiegania i przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Ukrainie. W artykule określono regulacje normatywne i prawne dotyczące zapobiegania i przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Ukrainie. Ujawniono, że cechą regulacji normatywnych i prawnych zapobiegania i przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Ukrainie jest tworzenie i wdrażanie do praktycznej regulacji administracyjnoprawnej najnowszego modelu, metodyki i narzędzi zapobiegania i przeciwdziałania przemocy domowej, opartego na międzynarodowych standardach ochrony integralności ludzkiej i wolności.
Keywords: Cel artykułu polega na tym, aby na podstawie kompleksowej analizy formatywnej norm obowiązującego ustawodawstwa krajowego i międzynarodowego, stanowisk naukowców, literatury edukacyjnej i referencyjnej, a także danych statystycznych, określić regulacje normatywne i prawne zapobiegania i przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Ukrainie. W artykule określono regulacje normatywne i prawne dotyczące zapobiegania i przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Ukrainie. Ujawniono, że cechą regulacji normatywnych i prawnych zapobiegania i przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Ukrainie jest tworzenie i wdrażanie do praktycznej regulacji administracyjnoprawnej najnowszego modelu, metodyki i narzędzi zapobiegania i przeciwdziałania przemocy domowej, opartego na międzynarodowych standardach ochrony integralności ludzkiej i wolności.

WSPÓŁDZIAŁANIE DETEKTYWÓW NARODOWEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO UKRAINY W ZAKRESIE WSPÓŁPRACY MIĘDZYNARODOWEJ W DOCHODZENIU W SPRAWIE LEGALIZACJI (PRANIA) MIENIA UZYSKANEGO W SPOSÓB PRZESTĘPCZY

Serhii Rokun

starszy detektyw – zastępca szefa Pierwszego Wydziału Detektywów Drugiego Oddziału Detektywów Głównego Oddziału Detektywów Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-9453-7244
Anotation. Artykuł poświęcono badaniu głównych kierunków międzynarodowej współpracy detektywów Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy z organami ścigania w Europie i Euroatlantyku podczas dochodzenia w sprawie legalizacji (prania) mienia uzyskanego w sposób przestępczy. Na podstawie analizy odpowiednich przepisów prawa Ukrainy i własnych doświadczeń autora zidentyfikowano i ujawniono główne kierunki międzynarodowej współpracy detektywów Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy wraz z problemami, które pojawiają się podczas takiej współpracy. Pogląd autora na wyżej wymienione problemy.
Keywords: Artykuł poświęcono badaniu głównych kierunków międzynarodowej współpracy detektywów Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy z organami ścigania w Europie i Euroatlantyku podczas dochodzenia w sprawie legalizacji (prania) mienia uzyskanego w sposób przestępczy. Na podstawie analizy odpowiednich przepisów prawa Ukrainy i własnych doświadczeń autora zidentyfikowano i ujawniono główne kierunki międzynarodowej współpracy detektywów Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy wraz z problemami, które pojawiają się podczas takiej współpracy. Pogląd autora na wyżej wymienione problemy.

EUROPEJSKIE STANDARDY REGULACJI PRAWNEJ DZIAŁALNOŚCI HROMAD TERYTORIALNYCH

Yevhen Semenov

student Dniepropetrowskiego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Dniepr, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-4113-3401
Anotation. W artykule przeanalizowano główne koncepcyjne dokumenty europejskie regulujące działalność hromad terytorialnych. Proces tworzenia międzynarodowych norm w regulowaniu działalności hromad terytorialnych jest kontynuowany i ma charakter dynamiczny. Procesy te świadczą o kształtowaniu się głębokich tendencji integracyjnych, których przejawem jest opracowanie jednolitego, ujednoliconego podejścia, a przystąpienie do nich Ukrainy, postrzeganie, uznawanie i wdrażanie przez nią międzynarodowych norm demokracji lokalnej niewątpliwie będzie miało pozytywny wpływ na kształtowanie się i wzmacnianie hromad terytorialnych, kształtowanie i rozszerzanie ich ram prawnych.
Keywords: W artykule przeanalizowano główne koncepcyjne dokumenty europejskie regulujące działalność hromad terytorialnych. Proces tworzenia międzynarodowych norm w regulowaniu działalności hromad terytorialnych jest kontynuowany i ma charakter dynamiczny. Procesy te świadczą o kształtowaniu się głębokich tendencji integracyjnych, których przejawem jest opracowanie jednolitego, ujednoliconego podejścia, a przystąpienie do nich Ukrainy, postrzeganie, uznawanie i wdrażanie przez nią międzynarodowych norm demokracji lokalnej niewątpliwie będzie miało pozytywny wpływ na kształtowanie się i wzmacnianie hromad terytorialnych, kształtowanie i rozszerzanie ich ram prawnych.

POJĘCIE ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ W MECHANIZMIE REALIZACJI POLITYKI PAŃSTWA W SFERZE HUMANITARNEJ

Elvira Sydorova

kandydat nauk prawnych, zastępca dyrektora Dydaktyczno-Naukowego Instytutu Prawa i Szkolenia Specjalistów dla Jednostek Narodowej Policji Dniepropetrowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Dniepr, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6293-1886
Anotation. Badanie dotyczy aparatu pojęciowo-kategorialnego, głównych cech charakterystycznych i zasad działania administracji publicznej w ogóle, a także administracji publicznej, która w szczególności realizuje politykę państwa w sferze humanitarnej. Podano teoretyczne osiągnięcia literatury encyklopedycznej na temat pojęcia administracji państwowej, na przykład można ją ogólnie uznać za zbiór organów władzy wykonawczej, które składają aparat administracji publicznej (administracje są podzielone na centralne – rząd, ministerstwa, centralne organy władzy wykonawczej i lokalne administracje państwowe – organy władzy wykonawczej jednostek administracyjnych i terytorialnych). Podkreślono osobliwości i cechy odróżniające administrację publiczną od prywatnej (publiczny cel działalności, który ma na celu zaspokojenie interesów społeczeństwa w dziedzinie humanitarnej; działania na rzecz realizacji celów publicznych w zakresie realizacji polityki publicznej w dziedzinie humanitarnej są prowadzone przez organy, które są oficjalnymi nosicielami władzy publicznej (to znaczy takie uprawnienia są zapisane w aktach ustawodawczych lub regulacyjnych); obywatele i organizacje w relacjach z organami administracji publicznej działają jako osoby prywatne; administracje publiczne mają prawo do wydawania obowiązkowych aktów normatywnych i indywidualnych). Podkreśla się, że administracja publiczna może być postrzegana jako zbiór państwowych i niepaństwowych podmiotów władzy publicznej, organizacji i instytucji pełniących funkcje administracyjne w zakresie realizacji polityki publicznej w sferze humanitarnej.
Keywords: Badanie dotyczy aparatu pojęciowo-kategorialnego, głównych cech charakterystycznych i zasad działania administracji publicznej w ogóle, a także administracji publicznej, która w szczególności realizuje politykę państwa w sferze humanitarnej. Podano teoretyczne osiągnięcia literatury encyklopedycznej na temat pojęcia administracji państwowej, na przykład można ją ogólnie uznać za zbiór organów władzy wykonawczej, które składają aparat administracji publicznej (administracje są podzielone na centralne – rząd, ministerstwa, centralne organy władzy wykonawczej i lokalne administracje państwowe – organy władzy wykonawczej jednostek administracyjnych i terytorialnych). Podkreślono osobliwości i cechy odróżniające administrację publiczną od prywatnej (publiczny cel działalności, który ma na celu zaspokojenie interesów społeczeństwa w dziedzinie humanitarnej; działania na rzecz realizacji celów publicznych w zakresie realizacji polityki publicznej w dziedzinie humanitarnej są prowadzone przez organy, które są oficjalnymi nosicielami władzy publicznej (to znaczy takie uprawnienia są zapisane w aktach ustawodawczych lub regulacyjnych); obywatele i organizacje w relacjach z organami administracji publicznej działają jako osoby prywatne; administracje publiczne mają prawo do wydawania obowiązkowych aktów normatywnych i indywidualnych). Podkreśla się, że administracja publiczna może być postrzegana jako zbiór państwowych i niepaństwowych podmiotów władzy publicznej, organizacji i instytucji pełniących funkcje administracyjne w zakresie realizacji polityki publicznej w sferze humanitarnej.

WYKORZYSTANIE DOŚWIADCZEŃ ZAGRANICZNYCH W ZAKRESIE TECHNICZNOKRYMINALISTYCZNEGO ZABEZPIECZENIA DOCHODZENIA W SPRAWIE PRZESTĘPSTW ZWIĄZANYCH Z UŻYTKOWANIEM KOMPUTERÓW, SYSTEMÓW I SIECI KOMPUTEROWYCH ORAZ SIECI TELEKOMUNIKACYJNYCH

Bronislav Teplytskyi

pierwszy zastępca dyrektora Państwowego Naukowo-Badawczego Centrum Ekspercko-Kryminalistycznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-0126-6782
Anotation. W artykule omówiono międzynarodowe doświadczenia głównych krajów świata w dziedzinie działalności publicznej dotyczące prawnych mechanizmów regulujących ochronę informacji w nowoczesnych warunkach, przeciwdziałania cyberprzestępczości, zapewniania dochodzeń w sprawie przestępstw w zakresie korzystania z komputerów, systemów i sieci komputerowych oraz sieci telekomunikacyjnych. W szczególności podano i przeanalizowano organizację takich działań w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Kanadzie, Francji i Niemczech. Skupiono się na jednostkach głównych, których działalność związana jest z przeciwdziałaniem cyberprzestępczości, wskazano ich zadania. Koncentruje się na głównych dokumentach normatywnych i prawnych, które mają na celu zapewnienie walki z tego rodzaju przestępstwami.
Keywords: W artykule omówiono międzynarodowe doświadczenia głównych krajów świata w dziedzinie działalności publicznej dotyczące prawnych mechanizmów regulujących ochronę informacji w nowoczesnych warunkach, przeciwdziałania cyberprzestępczości, zapewniania dochodzeń w sprawie przestępstw w zakresie korzystania z komputerów, systemów i sieci komputerowych oraz sieci telekomunikacyjnych. W szczególności podano i przeanalizowano organizację takich działań w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Kanadzie, Francji i Niemczech. Skupiono się na jednostkach głównych, których działalność związana jest z przeciwdziałaniem cyberprzestępczości, wskazano ich zadania. Koncentruje się na głównych dokumentach normatywnych i prawnych, które mają na celu zapewnienie walki z tego rodzaju przestępstwami.

PERSPEKTYWICZNE SPOSOBY DOSKONALENIA PRAWA ADMINISTRACYJNEGO, KTÓRE UTRWALA PODSTAWY PRAWNE STATUSU ADMINISTRACYJNOPRAWNEGO KIEROWNICTWA ORGANÓW NARODOWEJ POLICJI

Petro Tokar

student Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6293-1786
Anotation. Celem artykułu jest opracowanie obiecujących sposobów poprawy prawa administracyjnego, które utrwala podstawy prawne statusu administracyjnoprawnego kierownictwa organów Narodowej Policji. W artykule, opierając się na analizie norm obowiązującego prawa Ukrainy, a także poglądów naukowych naukowców, podkreślono luki i braki w obowiązującym prawie administracyjnym, którego normy mają na celu regulację statusu administracyjnoprawnego kierownictwa organów policji naszego kraju. Powstała autorska wizja sposobów doskonalenia prawa administracyjnego, która utrwala podstawy prawne statusu administracyjnoprawnego kierownictwa organów Narodowej Policji.
Keywords: Celem artykułu jest opracowanie obiecujących sposobów poprawy prawa administracyjnego, które utrwala podstawy prawne statusu administracyjnoprawnego kierownictwa organów Narodowej Policji. W artykule, opierając się na analizie norm obowiązującego prawa Ukrainy, a także poglądów naukowych naukowców, podkreślono luki i braki w obowiązującym prawie administracyjnym, którego normy mają na celu regulację statusu administracyjnoprawnego kierownictwa organów policji naszego kraju. Powstała autorska wizja sposobów doskonalenia prawa administracyjnego, która utrwala podstawy prawne statusu administracyjnoprawnego kierownictwa organów Narodowej Policji.

OSOBOWOŚĆ SPRAWCY JAKO ELEMENT KRYMINALISTYCZNEJ CHARAKTERYSTYKI WYKROCZEŃ KARNYCH W ZAKRESIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Serhii Trach

kandydat nauk prawnych, starszy wykładowca Katedry Procesu Karnego Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-8001-855X
Anotation. Artykuł, oparty na systemowej analizie teoretycznych przepisów naukowych, norm prawnych oraz materiałów z praktyki śledczej i sądowej, ujawnia problematyczne kwestie dotyczące osobowości przestępcy jako elementu kryminalistycznej charakterystyki wykroczeń karnych w zakresie działalności gospodarczej, określa treść tego elementu i uzasadnia jego strukturę i powiązania korelacyjne z innymi elementami charakterystyki kryminalistycznej. Zidentyfikowano typowe cechy osobowości sprawcy: demograficzne; zawodowe; edukacyjne; społeczne; skłonność do popełniania przestępstw; stan fizyczny i psychiczny. Udowodniono, że system informacji o osobowości sprawcy pozwala nie tylko poprawnie zakwalifikować popełnione wykroczenie karne, ale także znacznie zwiększa skuteczność procesu przedstawiania wersji i planowania śledztwa, wyboru taktycznych metod postępowania i dochodzenia jako całości.
Keywords: Artykuł, oparty na systemowej analizie teoretycznych przepisów naukowych, norm prawnych oraz materiałów z praktyki śledczej i sądowej, ujawnia problematyczne kwestie dotyczące osobowości przestępcy jako elementu kryminalistycznej charakterystyki wykroczeń karnych w zakresie działalności gospodarczej, określa treść tego elementu i uzasadnia jego strukturę i powiązania korelacyjne z innymi elementami charakterystyki kryminalistycznej. Zidentyfikowano typowe cechy osobowości sprawcy: demograficzne; zawodowe; edukacyjne; społeczne; skłonność do popełniania przestępstw; stan fizyczny i psychiczny. Udowodniono, że system informacji o osobowości sprawcy pozwala nie tylko poprawnie zakwalifikować popełnione wykroczenie karne, ale także znacznie zwiększa skuteczność procesu przedstawiania wersji i planowania śledztwa, wyboru taktycznych metod postępowania i dochodzenia jako całości.

WYKORZYSTANIE WIEDZY SPECJALISTYCZNEJ I PROBLEMY POWOŁYWANIA EKSPERTYZ KRYMINALISTYCZNYCH W DOCHODZENIACH WYKROCZEŃ Z UDZIAŁEM AUTORYTETÓW I OSÓB MAJĄCYCH WPŁYW PRZESTĘPCZY

Denys Churylov

aspirant Międzynarodowej Akademii Zarządzania Personelem (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-9115-4821
Anotation. Kompleksowe badania w dochodzeniach wykroczeń są zwykle przeprowadzane w wyspecjalizowanych instytucjach eksperckich. W związku z tym, wydając uchwałę o wyznaczenie ekspertyzy, należy określić i poprawnie nazwać instytucję, której powierzono przeprowadzenie ekspertyzy. W przypadku, gdy wykonanie kompleksowej ekspertyzy powierza się odpowiednio co najmniej dwóm instytucjom, których szefowie przydzielają swoich przedstawicieli do komisji, to w każdej z tych instytucji należy wysłać kopię decyzji o wyznaczenie ekspertyzy, a badane obiekty i materiały przesłać pod jeden z wymienionych adresów, dokonując odpowiedniej oceny w decyzji.
Keywords: Kompleksowe badania w dochodzeniach wykroczeń są zwykle przeprowadzane w wyspecjalizowanych instytucjach eksperckich. W związku z tym, wydając uchwałę o wyznaczenie ekspertyzy, należy określić i poprawnie nazwać instytucję, której powierzono przeprowadzenie ekspertyzy. W przypadku, gdy wykonanie kompleksowej ekspertyzy powierza się odpowiednio co najmniej dwóm instytucjom, których szefowie przydzielają swoich przedstawicieli do komisji, to w każdej z tych instytucji należy wysłać kopię decyzji o wyznaczenie ekspertyzy, a badane obiekty i materiały przesłać pod jeden z wymienionych adresów, dokonując odpowiedniej oceny w decyzji.

TRYB PRAWNY MAJĄTKU PODMIOTÓW GOSPODARCZYCH WE FRANCJI

Nadiia Yavorovenko

aspirant Katedry Prawa Cywilnego i Procesu Donieckiego Uniwersytetu Narodowego imienia Wasyla Stusa (Winnica, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4618-9138
Anotation. Artykuł poświęcono badaniu zagadnień teoretycznych dotyczących określenia reżimu prawnego majątku podmiotów gospodarczych we Francji. Należy zauważyć, że we Francji 99 % wszystkich podmiotów gospodarczych opiera się na postaci małych i średnich przedsiębiorstw. W artykule podkreślono, że podczas prowadzenia działalności podmioty gospodarcze korzystają z majątku o wartości ustalonej, który jest produkowany i wykorzystywany w działalności podmiotów i jest odzwierciedlany w ich bilansie lub uwzględniany w innych ustawowych formach ewidencji majątku tych podmiotów. Ujawniono istotę własności zgodnie z prawem francuskim, w szczególności zaznaczono, że jest to prawo do korzystania i rozporządzania rzeczami przez nieograniczony czas, jeśli takie prawo nie jest ograniczone przez obowiązujące przepisy lub regulacje.
Keywords: Artykuł poświęcono badaniu zagadnień teoretycznych dotyczących określenia reżimu prawnego majątku podmiotów gospodarczych we Francji. Należy zauważyć, że we Francji 99 % wszystkich podmiotów gospodarczych opiera się na postaci małych i średnich przedsiębiorstw. W artykule podkreślono, że podczas prowadzenia działalności podmioty gospodarcze korzystają z majątku o wartości ustalonej, który jest produkowany i wykorzystywany w działalności podmiotów i jest odzwierciedlany w ich bilansie lub uwzględniany w innych ustawowych formach ewidencji majątku tych podmiotów. Ujawniono istotę własności zgodnie z prawem francuskim, w szczególności zaznaczono, że jest to prawo do korzystania i rozporządzania rzeczami przez nieograniczony czas, jeśli takie prawo nie jest ograniczone przez obowiązujące przepisy lub regulacje.