Journal №3 (31) vol. 3 / 2020|KELM

WYKAZ ZAŁĄCZONYCH PLIKÓW

EKSPERYMENT ŚLEDCZY W DOCHODZENIU PRZESTĘPSTW PRZECIWKO PORZĄDKOWI PUBLICZNEMU: KIERUNKI DOSKONALENIA

Aleksandr Antoniuk

student
Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego, kandydat nauk politycznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-4941-1636
Anotation. Artykuł naukowy poświęcono badaniu niektórych aspektów dochodzenia w sprawie przestępstw przeciwko porządkowi publicznemu. Rozważany jest eksperyment śledczy w dochodzeniu w sprawie tych bezprawnych czynów, a także formułowane są sugestie dotyczące stosowania najbardziej odpowiednich środków przygotowawczych. Autor zauważa, że eksperyment śledczy jest jednym z najbardziej czasochłonnych i złożonych działań dochodzeniowych (poszukiwawczych), ponieważ znaczna liczba osób jest zaangażowana podczas jego przeprowadzania. W trakcie dochodzenia w sprawie przestępstw przeciwko porządkowi publicznemu jest on przeprowadzany w wielu przypadkach. Wyjaśniono, że najbardziej odpowiednimi środkami, które należy wdrożyć na etapie przygotowawczym eksperymentu śledczego, są: badanie materiałów z postępowania karnego; określenie celu eksperymentu śledczego i faktów do wyjaśnienia; ponowne lub dodatkowe przesłuchanie osoby, której zeznania zostaną zweryfikowane; definicje uczestników działań dochodzeniowych (poszukiwawczych); określenie miejsca i czasu eksperymentu śledczego; przygotowanie środków pomocniczych (manekiny, szablony, makiety przedmiotów), pojazdów i tym podobnych; przygotowanie technicznych środków naprawczych; sporządzenie planu działań dochodzeniowych (poszukiwawczych).
Keywords: Artykuł naukowy poświęcono badaniu niektórych aspektów dochodzenia w sprawie przestępstw przeciwko porządkowi publicznemu. Rozważany jest eksperyment śledczy w dochodzeniu w sprawie tych bezprawnych czynów, a także formułowane są sugestie dotyczące stosowania najbardziej odpowiednich środków przygotowawczych. Autor zauważa, że eksperyment śledczy jest jednym z najbardziej czasochłonnych i złożonych działań dochodzeniowych (poszukiwawczych), ponieważ znaczna liczba osób jest zaangażowana podczas jego przeprowadzania. W trakcie dochodzenia w sprawie przestępstw przeciwko porządkowi publicznemu jest on przeprowadzany w wielu przypadkach. Wyjaśniono, że najbardziej odpowiednimi środkami, które należy wdrożyć na etapie przygotowawczym eksperymentu śledczego, są: badanie materiałów z postępowania karnego; określenie celu eksperymentu śledczego i faktów do wyjaśnienia; ponowne lub dodatkowe przesłuchanie osoby, której zeznania zostaną zweryfikowane; definicje uczestników działań dochodzeniowych (poszukiwawczych); określenie miejsca i czasu eksperymentu śledczego; przygotowanie środków pomocniczych (manekiny, szablony, makiety przedmiotów), pojazdów i tym podobnych; przygotowanie technicznych środków naprawczych; sporządzenie planu działań dochodzeniowych (poszukiwawczych).

NORMATYWNE I PRAWNE PODSTAWY ADMINISTRACYJNOPRAWNEGO MECHANIZMU OCHRONY FUNDUSZU LEŚNEGO UKRAINY

Viktor Barchuk

aspirant
Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-2610-7895
Anotation. Artykuł poświęcono ujawnieniu treści i istoty normatywnych i prawnych podstaw administracyjnoprawnego mechanizmu ochrony funduszu leśnego Ukrainy. Określono normatywno-prawne podstawy administracyjnoprawnego mechanizmu ochrony funduszu leśnego Ukrainy jako podstawowe przepisy prawa administracyjnego o kierunku ogólnoprawnym i konkretnoprawnym określające cechy działalności administracji publicznej w ogóle, a w kontekście realizacji administracyjnoprawnej ochrony funduszu leśnego Ukrainy w szczególności, a także regulujących zasady wdrożenia w realizację prawną niezbędnych działań w celu zapewnienia jego bezpieczeństwa. Warunkowo analizowane podstawy są podzielone na dwie grupy. Udowodniono, że ochrona funduszu leśnego Ukrainy jest złożonym zjawiskiem prawnym, bez którego wyraźnej regulacji niemożliwe jest zapewnienie jej bezpieczeństwa jako cennego zasobu społecznogospodarczego narodu ukraińskiego.
Keywords: Artykuł poświęcono ujawnieniu treści i istoty normatywnych i prawnych podstaw administracyjnoprawnego mechanizmu ochrony funduszu leśnego Ukrainy. Określono normatywno-prawne podstawy administracyjnoprawnego mechanizmu ochrony funduszu leśnego Ukrainy jako podstawowe przepisy prawa administracyjnego o kierunku ogólnoprawnym i konkretnoprawnym określające cechy działalności administracji publicznej w ogóle, a w kontekście realizacji administracyjnoprawnej ochrony funduszu leśnego Ukrainy w szczególności, a także regulujących zasady wdrożenia w realizację prawną niezbędnych działań w celu zapewnienia jego bezpieczeństwa. Warunkowo analizowane podstawy są podzielone na dwie grupy. Udowodniono, że ochrona funduszu leśnego Ukrainy jest złożonym zjawiskiem prawnym, bez którego wyraźnej regulacji niemożliwe jest zapewnienie jej bezpieczeństwa jako cennego zasobu społecznogospodarczego narodu ukraińskiego.

REGULACYJNO-PRAWNE ZAPEWNIENIE ŚWIADCZENIA USŁUG FINANSOWYCH PRZEZ SPÓŁDZIELNIE KREDYTOWE NA UKRAINIE

Viktor Basai

aspirant Katedry Administracji Publicznej i Administrowania Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1418-7535
Anotation. Znaczenie artykułu polega na tym, że skuteczne funkcjonowanie gospodarki wymaga ciągłej mobilizacji, alokacji i redystrybucji zasobów finansowych między jej sferami i sektorami. Takie funkcje są wykonywane zarówno przez państwo, jak i przez rynek finansowy, który mobilizuje dobrowolne oszczędności i udziela pożyczek lub inwestycji, regulując sytuację finansową i gospodarczą kraju. W artykule podano pojęcie spółdzielni kredytowej jako nierentownej pozabankowej instytucji finansowej utworzonej na zasadach spółdzielczych poprzez połączenie osób fizycznych w celu zaspokojenia ich potrzeb finansowych, które uosabiają kombinację cech osoby prawnej i specyficznych cech (cech instytucji finansowej, nierentownego charakteru działalności, cech spółdzielni, cech podmiotu gospodarczego non-profit i organizacji pozabankowej), które łącznie określają jej rzeczywisty potencjał prawny i określają podstawy prawne jej działalności na rynku usług finansowych.
Keywords: Znaczenie artykułu polega na tym, że skuteczne funkcjonowanie gospodarki wymaga ciągłej mobilizacji, alokacji i redystrybucji zasobów finansowych między jej sferami i sektorami. Takie funkcje są wykonywane zarówno przez państwo, jak i przez rynek finansowy, który mobilizuje dobrowolne oszczędności i udziela pożyczek lub inwestycji, regulując sytuację finansową i gospodarczą kraju. W artykule podano pojęcie spółdzielni kredytowej jako nierentownej pozabankowej instytucji finansowej utworzonej na zasadach spółdzielczych poprzez połączenie osób fizycznych w celu zaspokojenia ich potrzeb finansowych, które uosabiają kombinację cech osoby prawnej i specyficznych cech (cech instytucji finansowej, nierentownego charakteru działalności, cech spółdzielni, cech podmiotu gospodarczego non-profit i organizacji pozabankowej), które łącznie określają jej rzeczywisty potencjał prawny i określają podstawy prawne jej działalności na rynku usług finansowych.

STATUS PRAWNY I CECHY DZIAŁALNOŚCI POSTERUNKOWYCH POLICJI NA UKRAINIE

Oleh Bashchuk

aspirant Katedry Prawa Policyjnego Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-9121-8485
Anotation. W artykule omówiono istotę statusu administracyjnoprawnego posterunkowych policji, obejmującego kompleks konkretnie określonych subiektywnych praw i obowiązków, które są przypisane odpowiednim podmiotom przez normy prawa administracyjnego. Należy zauważyć, że specyfika takiego statusu zależy od udziału policjantów w stosunkach publicznych, wynikających ze świadczenia usług policyjnych na jasno określonym terytorium w zakresie bezpieczeństwa publicznego i porządku, ochrony praw i wolności człowieka, interesów społeczeństwa i państwa, przeciwdziałania przestępczości i tym podobne. Ujawniono cechy regulacji prawnej działalności posterunkowego policji przeprowadzonej przez szereg aktów prawnych, wśród których fundamentalne są Konstytucja Ukrainy, Ustawa Ukrainy “O Narodowej Policji”, a także szereg specjalnych aktów prawnych. Podsumowano, że zasadniczą nowością w ich działalności jest normatywna definicja podstawowego zadania, a mianowicie świadczenie usług policyjnych.
Keywords: W artykule omówiono istotę statusu administracyjnoprawnego posterunkowych policji, obejmującego kompleks konkretnie określonych subiektywnych praw i obowiązków, które są przypisane odpowiednim podmiotom przez normy prawa administracyjnego. Należy zauważyć, że specyfika takiego statusu zależy od udziału policjantów w stosunkach publicznych, wynikających ze świadczenia usług policyjnych na jasno określonym terytorium w zakresie bezpieczeństwa publicznego i porządku, ochrony praw i wolności człowieka, interesów społeczeństwa i państwa, przeciwdziałania przestępczości i tym podobne. Ujawniono cechy regulacji prawnej działalności posterunkowego policji przeprowadzonej przez szereg aktów prawnych, wśród których fundamentalne są Konstytucja Ukrainy, Ustawa Ukrainy “O Narodowej Policji”, a także szereg specjalnych aktów prawnych. Podsumowano, że zasadniczą nowością w ich działalności jest normatywna definicja podstawowego zadania, a mianowicie świadczenie usług policyjnych.

OCENA OPINII EKSPERTYZY TECHNICZNEJ PASZPORTU OBYWATELA UKRAINY ZAWIERAJĄCEGO BEZDOTYKOWY NOŚNIK ELEKTRONICZNY Z DANYMI BIOMETRYCZNYMI WŁAŚCICIELA

Tetiana Bezsonna

starszy wykładowca Katedry Kryminalistyki, Ekspertyzy Sądowej i Szkolenia Przedmedycznego Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-2482-9564
Anotation. W artykule omówiono cechy oceny przez śledczego, prokuratora, obrońcę, innych uczestników postępowania karnego i sąd opinii ekspertyzy technicznej paszportu obywatela Ukrainy zawierającego bezdotykowy nośnik elektroniczny z danymi biometrycznymi właściciela. Podkreślono proceduralne (formalne) i merytoryczne (naukowo-metodyczne) aspekty takiej oceny. Udzielono zalecenia dotyczące kontroli i oceny zgodności z wymogami prawa postępowania karnego podczas powoływania i przeprowadzania ekspertyzy, sporządzania opinii biegłego. Koncentruje się na cechach oceny fachowości i kompetencji biegłego sądowego, właściwej rejestracji przedmiotu badania (dokumentu paszportowego) jako dowodu rzeczowego w postępowaniu karnym. Zwrócono uwagę na konieczność oceny kompletności sformułowanych wniosków i ich relacji z innymi dowodami w sprawie. Stwierdzono, że ze względu na zwiększoną trudność dla prawników w ocenie naukowej ważności opinii z powodu braku własnej wiedzy specjalistycznej, taka ocena może być przeprowadzona z udziałem specjalistów w formie konsultacji ustnych lub pisemnych. Podkreślono także wagę przesłuchania biegłego.
Keywords: W artykule omówiono cechy oceny przez śledczego, prokuratora, obrońcę, innych uczestników postępowania karnego i sąd opinii ekspertyzy technicznej paszportu obywatela Ukrainy zawierającego bezdotykowy nośnik elektroniczny z danymi biometrycznymi właściciela. Podkreślono proceduralne (formalne) i merytoryczne (naukowo-metodyczne) aspekty takiej oceny. Udzielono zalecenia dotyczące kontroli i oceny zgodności z wymogami prawa postępowania karnego podczas powoływania i przeprowadzania ekspertyzy, sporządzania opinii biegłego. Koncentruje się na cechach oceny fachowości i kompetencji biegłego sądowego, właściwej rejestracji przedmiotu badania (dokumentu paszportowego) jako dowodu rzeczowego w postępowaniu karnym. Zwrócono uwagę na konieczność oceny kompletności sformułowanych wniosków i ich relacji z innymi dowodami w sprawie. Stwierdzono, że ze względu na zwiększoną trudność dla prawników w ocenie naukowej ważności opinii z powodu braku własnej wiedzy specjalistycznej, taka ocena może być przeprowadzona z udziałem specjalistów w formie konsultacji ustnych lub pisemnych. Podkreślono także wagę przesłuchania biegłego.

HISTORIA ROZWOJU ADMINISTRACYJNOPRAWNYCH REGULACJI WYBORU NA STANOWISKO POLICJANTA NA UKRAINIE

Dmytro Beresten

aspirant Katedry Działalności Administracyjnej Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-7124-469X
Anotation. Celem artykułu jest przeprowadzenie dogłębnej analizy prac naukowych w celu wyeliminowania jednostronności wyświetlenia wydarzeń historycznych oraz analizy źródeł prawnych, rozwoju i kształtowania się podstaw wyboru administracyjnoprawnego w naszym kraju. W artykule omówiono historyczne aspekty powstawania i rozwoju administracyjnych i prawnych podstaw wyboru na stanowisko policjanta jednostek organów ścigania Ukrainy. Przeanalizowano główne etapy rozwoju historycznego, podkreślono okresy i podsumowano główne różnice w regulacjach administracyjnoprawnych dotyczących wyboru na stanowisko policjanta w różnych czasach.
Keywords: Celem artykułu jest przeprowadzenie dogłębnej analizy prac naukowych w celu wyeliminowania jednostronności wyświetlenia wydarzeń historycznych oraz analizy źródeł prawnych, rozwoju i kształtowania się podstaw wyboru administracyjnoprawnego w naszym kraju. W artykule omówiono historyczne aspekty powstawania i rozwoju administracyjnych i prawnych podstaw wyboru na stanowisko policjanta jednostek organów ścigania Ukrainy. Przeanalizowano główne etapy rozwoju historycznego, podkreślono okresy i podsumowano główne różnice w regulacjach administracyjnoprawnych dotyczących wyboru na stanowisko policjanta w różnych czasach.

SPECYFIKA DOCHODZENIA POSZCZEGÓLNYCH RODZAJÓW WYKROCZEŃ KARNYCH POPEŁNIANYCH W INSTYTUCJACH BANKOWYCH

Tetiana Bilko

student Uniwersytetu Państwowej Służby Fiskalnej Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-5856-9680
Anotation. Znaczenie tego artykułu polega na tym, że aby zorganizować skuteczne funkcjonowanie systemu bankowego jako całości i działanie jego poszczególnych elementów, konieczne jest ich ubezpieczenie od różnych nielegalnych naruszeń, w tym oszustw finansowych, zwykle przeprowadzanych w różnych transakcjach bankowych. Przestępstwa w bankowości i ich skutki mają znaczący wpływ na stan dobrobytu gospodarczego jednostki, społeczeństwa i państwa. W artykule omówiono specyfikę dochodzenia w sprawie niektórych rodzajów przestępstw popełnianych w instytucjach bankowych. Udowodniono, że znaczna liczba nadużyć w sektorze bankowym jest popełniana podczas operacji rozliczeniowych i kredytowych. Najczęstszym przestępstwem w tej dziedzinie jest oszustwo. Koncentracja pieniędzy zarówno w formie gotówkowej, jak i bezgotówkowej, różnorodność usług i instrumentów finansowych o różnym poziomie bezpieczeństwa i płynności, pole klienta, rozszerza się-wszystko to sprawia, że struktury bankowe są atrakcyjnym obiektem dla przestępczych włamań i stosowania nieuczciwych systemów.
Keywords: Znaczenie tego artykułu polega na tym, że aby zorganizować skuteczne funkcjonowanie systemu bankowego jako całości i działanie jego poszczególnych elementów, konieczne jest ich ubezpieczenie od różnych nielegalnych naruszeń, w tym oszustw finansowych, zwykle przeprowadzanych w różnych transakcjach bankowych. Przestępstwa w bankowości i ich skutki mają znaczący wpływ na stan dobrobytu gospodarczego jednostki, społeczeństwa i państwa. W artykule omówiono specyfikę dochodzenia w sprawie niektórych rodzajów przestępstw popełnianych w instytucjach bankowych. Udowodniono, że znaczna liczba nadużyć w sektorze bankowym jest popełniana podczas operacji rozliczeniowych i kredytowych. Najczęstszym przestępstwem w tej dziedzinie jest oszustwo. Koncentracja pieniędzy zarówno w formie gotówkowej, jak i bezgotówkowej, różnorodność usług i instrumentów finansowych o różnym poziomie bezpieczeństwa i płynności, pole klienta, rozszerza się-wszystko to sprawia, że struktury bankowe są atrakcyjnym obiektem dla przestępczych włamań i stosowania nieuczciwych systemów.

MONITORING FINANSOWY JAKO CENTRALNE OGNIWO W KOMPLEKSIE ŚRODKÓW ZAPOBIEGAWCZYCH I PRZECIWDZIAŁANIA LEGALIZACJI (PRANIU) PRZESTĘPCZYCH DOCHODÓW NA UKRAINIE

Inna Biriukova

wykładowca dyscyplin prawnych Irpieńskiego Państwowego College’u Ekonomii i Prawa (Irpień, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1545-7344
Anotation. W artykule zidentyfikowano główne problemy monitorowania finansowego jako centralnego ogniwa w kompleksie środków przeciwdziałających legalizacji (praniu) dochodów uzyskanych w drodze przestępstwa i przedstawiono kilka sugestii dotyczących ich usunięcia. Ustalono, że pojęcie monitorowania jest badane i wykorzystywane w różnych obszarach działalności naukowej i praktycznej. Złożoność sformułowania wynika z jego przynależności zarówno do dziedziny nauki, jak i praktyki. Może być postrzegany zarówno jako sposób badania rzeczywistości stosowany w różnych naukach, jak i jako sposób na zapewnienie sfery zarządzania różnymi działaniami poprzez przedstawienie aktualnych i wysokiej jakości informacji.
Keywords: W artykule zidentyfikowano główne problemy monitorowania finansowego jako centralnego ogniwa w kompleksie środków przeciwdziałających legalizacji (praniu) dochodów uzyskanych w drodze przestępstwa i przedstawiono kilka sugestii dotyczących ich usunięcia. Ustalono, że pojęcie monitorowania jest badane i wykorzystywane w różnych obszarach działalności naukowej i praktycznej. Złożoność sformułowania wynika z jego przynależności zarówno do dziedziny nauki, jak i praktyki. Może być postrzegany zarówno jako sposób badania rzeczywistości stosowany w różnych naukach, jak i jako sposób na zapewnienie sfery zarządzania różnymi działaniami poprzez przedstawienie aktualnych i wysokiej jakości informacji.

POJĘCIE I TREŚĆ PROCESU WYSZUKIWANIA W ZAKRESIE WYKRYWANIA UTAJONYCH WYKROCZEŃ KARNYCH

Maksym Borchakovskyi

student Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-9319-4977
Anotation. Artykuł określa pojęcie i treść procesu wykrywania utajonych wykroczeń karnych. Określono różnice między pojęciami “ujawnianie wykroczenia karnego”, “wykrywanie wykroczenia karnego”, “ustalanie oznak czynu przestępczego”, “szybkie poszukiwanie oznak wykroczenia karnego”. Stwierdzono, że wykrycie wykroczenia karnego jest początkowym etapem dochodzenia, ponieważ bez informacji o fakcie (oznakach) popełnionego wykroczenia karnego nie zostanie zbadane; wyszukiwanie operacyjne jest pojęciem „węższym” w swoim znaczeniu, niż wykrywanie wykroczenia karnego, ponieważ jest przeprowadzane wyłącznie przez podmioty działalności operacyjno-poszukiwawczej i nie zawiera etapu weryfikacji uzyskanych informacji z pozycji “dopuszczalności” procesowej jako źródła dowodów działalności przestępczej; jednym z elementów identyfikacji wykroczenia karnego jest ustalenie jego cech – ustalenie osób, przedmiotów i zjawisk będących przedmiotem zainteresowania, na podstawie określenia ich przynależności grupowej lub tożsamości zgodnie ze znanymi wcześniej właściwościami i cechami, co zapewnia kompleksowe zastosowanie działań operacyjno-poszukiwawczych i dochodzeniowych (poszukiwawczych), co z kolei zapewnia możliwość uzyskania informacji niezbędnych do porównania.
Keywords: Artykuł określa pojęcie i treść procesu wykrywania utajonych wykroczeń karnych. Określono różnice między pojęciami “ujawnianie wykroczenia karnego”, “wykrywanie wykroczenia karnego”, “ustalanie oznak czynu przestępczego”, “szybkie poszukiwanie oznak wykroczenia karnego”. Stwierdzono, że wykrycie wykroczenia karnego jest początkowym etapem dochodzenia, ponieważ bez informacji o fakcie (oznakach) popełnionego wykroczenia karnego nie zostanie zbadane; wyszukiwanie operacyjne jest pojęciem „węższym” w swoim znaczeniu, niż wykrywanie wykroczenia karnego, ponieważ jest przeprowadzane wyłącznie przez podmioty działalności operacyjno-poszukiwawczej i nie zawiera etapu weryfikacji uzyskanych informacji z pozycji “dopuszczalności” procesowej jako źródła dowodów działalności przestępczej; jednym z elementów identyfikacji wykroczenia karnego jest ustalenie jego cech – ustalenie osób, przedmiotów i zjawisk będących przedmiotem zainteresowania, na podstawie określenia ich przynależności grupowej lub tożsamości zgodnie ze znanymi wcześniej właściwościami i cechami, co zapewnia kompleksowe zastosowanie działań operacyjno-poszukiwawczych i dochodzeniowych (poszukiwawczych), co z kolei zapewnia możliwość uzyskania informacji niezbędnych do porównania.

SYSTEM PODMIOTÓW LOKALNYCH REGULACJI PRAWNYCH BHP

Oleksandr Varenyk

kandydat nauk prawnych, doktorant Katedry Prawa Pracy i Prawa Ubezpieczeń Społecznych Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-9757-1758
Anotation. W artykule podkreślono, że bezpieczeństwo i higiena pracy jest podstawą, która zapewnia podmiotom stosunków pracy możliwość korzystania z ich prawa do pracy przez jak najdłuższy czas, pracy w komfortowych i bezpiecznych dla siebie warunkach, utrzymania wystarczającego poziomu dobrobytu. Prawne regulacje BHP mają na celu stworzenie jednolitych zasad i wymagań obowiązujących we wszystkich przedsiębiorstwach, co wyklucza ich swobodną interpretację i pogorszenie poziomu BHP z woli pracodawcy. Jednocześnie rozwój technologii i stosunków społecznych znacznie przewyższa obowiązujące regulacje prawne dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, a zatem zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy powinno odbywać się na poziomie lokalnym.
Keywords: W artykule podkreślono, że bezpieczeństwo i higiena pracy jest podstawą, która zapewnia podmiotom stosunków pracy możliwość korzystania z ich prawa do pracy przez jak najdłuższy czas, pracy w komfortowych i bezpiecznych dla siebie warunkach, utrzymania wystarczającego poziomu dobrobytu. Prawne regulacje BHP mają na celu stworzenie jednolitych zasad i wymagań obowiązujących we wszystkich przedsiębiorstwach, co wyklucza ich swobodną interpretację i pogorszenie poziomu BHP z woli pracodawcy. Jednocześnie rozwój technologii i stosunków społecznych znacznie przewyższa obowiązujące regulacje prawne dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, a zatem zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy powinno odbywać się na poziomie lokalnym.

TEORETYCZNE I PRAKTYCZNE PROBLEMY REGULACJI PRAWNEJ PRACY WYBRANYCH PRACOWNIKÓW

Viktoriia Vasylieva

aspirantka Katedry Prawa Pracy i Prawa Ubezpieczeń Społecznych Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-7124-1737
Anotation. W artykule omówiono gwarancje prawne jako ważny element statusu prawnego pracowników wybranych na stanowiska wybrane. Wskazano, że pracownicy wybrani na stanowiska wybrane są obdarzeni specjalnym statusem prawnym, który należy rozważać na podstawie takich podstawowych elementów jak osobowość prawna, prawa i obowiązki, odpowiedzialność za niewłaściwe wykonanie obowiązków, gwarancje prawne realizacji praw. Specyfika ich statusu prawnego polega na tym, że jest on regulowany nie tylko przez prawo ogólne, ale także specjalne. Zwrócono uwagę na cechy statusu prawnego wybranego organu podstawowej organizacji związkowej, które wynikają z faktu, że te ostatnie działają nie tylko jako organy organizacji społecznej, ale także jako przedstawiciele zespołu pracowniczego.
Keywords: W artykule omówiono gwarancje prawne jako ważny element statusu prawnego pracowników wybranych na stanowiska wybrane. Wskazano, że pracownicy wybrani na stanowiska wybrane są obdarzeni specjalnym statusem prawnym, który należy rozważać na podstawie takich podstawowych elementów jak osobowość prawna, prawa i obowiązki, odpowiedzialność za niewłaściwe wykonanie obowiązków, gwarancje prawne realizacji praw. Specyfika ich statusu prawnego polega na tym, że jest on regulowany nie tylko przez prawo ogólne, ale także specjalne. Zwrócono uwagę na cechy statusu prawnego wybranego organu podstawowej organizacji związkowej, które wynikają z faktu, że te ostatnie działają nie tylko jako organy organizacji społecznej, ale także jako przedstawiciele zespołu pracowniczego.

GIEŁDY JAKO PRZEDMIOT REGULACJI ADMINISTRACYJNOPRAWNYCH NA UKRAINIE

Anatolii Vykhrystiuk

aspirant Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-5148-4819
Anotation. Cel artykułu polega na rozpatrzeniu giełd papierów wartościowych jako przedmiotu regulacji administracyjnoprawnych na Ukrainie na podstawie systematycznej analizy norm obowiązującego prawa, a także stanowisk naukowców z prawa administracyjnego i ekonomii. W artykule przedstawiono giełdy papierów wartościowych jako przedmiot regulacji administracyjnoprawnych na Ukrainie, jako specjalnie zorganizowane elektroniczne platformy obrotu papierami wartościowymi, których działalność jest regulowana i kontrolowana przez upoważnione organy władzy publicznej poprzez wykorzystanie kompleksowego zestawu narzędzi administracyjnoprawnych zgodnie z wymogami prawa w celu optymalnego funkcjonowania i rozwoju rynku papierów wartościowych.
Keywords: Cel artykułu polega na rozpatrzeniu giełd papierów wartościowych jako przedmiotu regulacji administracyjnoprawnych na Ukrainie na podstawie systematycznej analizy norm obowiązującego prawa, a także stanowisk naukowców z prawa administracyjnego i ekonomii. W artykule przedstawiono giełdy papierów wartościowych jako przedmiot regulacji administracyjnoprawnych na Ukrainie, jako specjalnie zorganizowane elektroniczne platformy obrotu papierami wartościowymi, których działalność jest regulowana i kontrolowana przez upoważnione organy władzy publicznej poprzez wykorzystanie kompleksowego zestawu narzędzi administracyjnoprawnych zgodnie z wymogami prawa w celu optymalnego funkcjonowania i rozwoju rynku papierów wartościowych.

W SPRAWIE UZASADNIENIA POTRZEBY BADANIA EUROPEJSKICH DOŚWIADCZEŃ STYMULUJĄCYCH PRACĘ SĘDZIÓW

Serhii Vinnikov

student Katedry Prawnego Zabezpieczenia Działalności Gospodarczej Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-5811-1806
Anotation. Znaczenie i złożoność kwestii doskonalenia i rozwoju motywowania pracy sędziów warunkuje celowość prowadzenia badań nad organizacją i funkcjonowaniem mechanizmów wspomnianych zachęt w państwach zagranicznych. Przydatność tego kroku zależy również od faktu, że Ukraina jest aktywnym uczestnikiem międzynarodowych interakcji i procesów integracyjnych. W artykule, opierając się na analizie poglądów naukowych naukowców, a także norm prawa międzynarodowego, uzasadnione jest, że obowiązujące prawo Ukrainy, które jest regulowane przez status sędziów w kilku zasadniczych punktach, jest w pełni zgodne z normami europejskimi, ale należy zauważyć, że nie jest pozbawione pewnych wad. Zaproponowano autorską wizję kierunków wprowadzania pozytywnych doświadczeń europejskich w realia narodowe.
Keywords: Znaczenie i złożoność kwestii doskonalenia i rozwoju motywowania pracy sędziów warunkuje celowość prowadzenia badań nad organizacją i funkcjonowaniem mechanizmów wspomnianych zachęt w państwach zagranicznych. Przydatność tego kroku zależy również od faktu, że Ukraina jest aktywnym uczestnikiem międzynarodowych interakcji i procesów integracyjnych. W artykule, opierając się na analizie poglądów naukowych naukowców, a także norm prawa międzynarodowego, uzasadnione jest, że obowiązujące prawo Ukrainy, które jest regulowane przez status sędziów w kilku zasadniczych punktach, jest w pełni zgodne z normami europejskimi, ale należy zauważyć, że nie jest pozbawione pewnych wad. Zaproponowano autorską wizję kierunków wprowadzania pozytywnych doświadczeń europejskich w realia narodowe.

MIĘDZYNARODOWE REGULACJE PRAWNE W ZAKRESIE PRZEPISÓW KARNO-PRAWNYCH I PRZESTRZEGANIA PRZEPISÓW BHP

Roman Vitiuk

student Uniwersytetu Nowoczesnej Wiedzy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-7160-2512
Anotation. W artykule zbadano i przeanalizowano międzynarodowe przepisy prawne w zakresie przepisów karno-prawnych i przestrzegania przepisów BHP. Autor przeprowadził analizę międzynarodowych aktów prawnych dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, na podstawie której stwierdził, że krajowe prawo w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy jest w pełni zgodne z zasadami i normami prawa międzynarodowego i gwarantuje pracownikom nie mniej szerokie prawa niż te zapisane w aktach prawa międzynarodowego. W artykule przeanalizowano optymalny model karno-prawnej ochrony bezpieczeństwa i higieny pracy w prawie krajowym oraz zbadano międzynarodowe standardy prawne i gwarancje zapewnienia praw pracowniczych w ogóle, a w szczególności w zakresie prawa oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. W wyniku przeprowadzonych badań przedstawiono uzasadnione propozycje zmian w Kodeksie Karnym Ukrainy.
Keywords: W artykule zbadano i przeanalizowano międzynarodowe przepisy prawne w zakresie przepisów karno-prawnych i przestrzegania przepisów BHP. Autor przeprowadził analizę międzynarodowych aktów prawnych dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, na podstawie której stwierdził, że krajowe prawo w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy jest w pełni zgodne z zasadami i normami prawa międzynarodowego i gwarantuje pracownikom nie mniej szerokie prawa niż te zapisane w aktach prawa międzynarodowego. W artykule przeanalizowano optymalny model karno-prawnej ochrony bezpieczeństwa i higieny pracy w prawie krajowym oraz zbadano międzynarodowe standardy prawne i gwarancje zapewnienia praw pracowniczych w ogóle, a w szczególności w zakresie prawa oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. W wyniku przeprowadzonych badań przedstawiono uzasadnione propozycje zmian w Kodeksie Karnym Ukrainy.

REGULACJE PRAWNE DOTYCZĄCE OPERACYJNO-POSZUKIWAWCZEGO PRZECIWDZIAŁANIA PRZESTĘPSTWOM ZWIĄZANYM Z TWORZENIEM GANGÓW I ORGANIZACJI PRZESTĘPCZYCH

Taras Volikov

student Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-5976-2411
Anotation. Znaczenie tego artykułu polega na tym, że regulacja prawna nowych obszarów działalności operacyjnoposzukiwawczej pozwala znacznie zmodernizować stare metody działalności operacyjno-poszukiwawczej, rozszerzyć zakres źródeł uzyskiwania niezbędnych informacji operacyjnych i poprawić działalność jednostek policji kryminalnej w przeciwdziałaniu przestępczości. Celem artykułu jest określenie głównych problemów i sposobów poprawy regulacji prawnych w zakresie operacyjno-poszukiwawczego przeciwdziałania przestępstwom związanym z tworzeniem gangów i organizacji przestępczych przez jednostki policji kryminalnej. W artykule przeanalizowano akty prawne mające na celu przeciwdziałanie przestępstwom związanym z tworzeniem gangów i organizacji przestępczych, które regulują operacyjno-poszukiwawcze przeciwdziałanie przestępstwom przez jednostki policji kryminalnej. Określono sposoby poprawy regulacji prawnej operacyjno-poszukiwawczego przeciwdziałania tym przestępstwom, w szczególności Kodeksu Karnego Ukrainy, ustaw Ukrainy „O organizacyjnych i prawnych podstawach zwalczania przestępczości zorganizowanej” i „O działalności operacyjno-poszukiwawczej”.
Keywords: Znaczenie tego artykułu polega na tym, że regulacja prawna nowych obszarów działalności operacyjnoposzukiwawczej pozwala znacznie zmodernizować stare metody działalności operacyjno-poszukiwawczej, rozszerzyć zakres źródeł uzyskiwania niezbędnych informacji operacyjnych i poprawić działalność jednostek policji kryminalnej w przeciwdziałaniu przestępczości. Celem artykułu jest określenie głównych problemów i sposobów poprawy regulacji prawnych w zakresie operacyjno-poszukiwawczego przeciwdziałania przestępstwom związanym z tworzeniem gangów i organizacji przestępczych przez jednostki policji kryminalnej. W artykule przeanalizowano akty prawne mające na celu przeciwdziałanie przestępstwom związanym z tworzeniem gangów i organizacji przestępczych, które regulują operacyjno-poszukiwawcze przeciwdziałanie przestępstwom przez jednostki policji kryminalnej. Określono sposoby poprawy regulacji prawnej operacyjno-poszukiwawczego przeciwdziałania tym przestępstwom, w szczególności Kodeksu Karnego Ukrainy, ustaw Ukrainy „O organizacyjnych i prawnych podstawach zwalczania przestępczości zorganizowanej” i „O działalności operacyjno-poszukiwawczej”.

W SPRAWIE SCHARAKTERYZOWANIA ISTOTY I TREŚCI ŚLEDZTWA SŁUŻBOWEGO, JAKO WAŻNEGO ETAPU POSTĘPOWANIA DYSCYPLINARNEGO

Vladyslav Halushko

doktor filozofii, student Katedry Prawnego Zabezpieczenia Działalności Gospodarczej Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-1542-7209
Anotation. Nowoczesny system prawny Ukrainy składa się z różnych instytucji prawnych, których kluczowym celem jest uporządkowanie stosunków społecznych w różnych dziedzinach życia publicznego, a także zapewnienie ochrony praw, wolności i interesów człowieka i obywatela. Jednak dość często ustalony proces bytu społecznego jest zakłócany przez poszczególne podmioty, w wyniku czego prawa i wolności ludzi, a nawet całych grup społecznych, są szkodliwe. W artykule, opierając się na analizie poglądów naukowych naukowców i norm obowiązującego prawa, przeanalizowano treść, istotę i cechy postępowania dyscyplinarnego, jako odrębnej instytucji z zakresu prawa pracy. Wyjaśniono, w jaki sposób kategoria dochodzenia służbowego odnosi się do postępowania dyscyplinarnego. Podkreślono, że dochodzenie służbowe w pewien sposób gwarantuje prawa pracownicze pracownika, chroni je przed bezprawnym ograniczeniem lub naruszeniem.
Keywords: Nowoczesny system prawny Ukrainy składa się z różnych instytucji prawnych, których kluczowym celem jest uporządkowanie stosunków społecznych w różnych dziedzinach życia publicznego, a także zapewnienie ochrony praw, wolności i interesów człowieka i obywatela. Jednak dość często ustalony proces bytu społecznego jest zakłócany przez poszczególne podmioty, w wyniku czego prawa i wolności ludzi, a nawet całych grup społecznych, są szkodliwe. W artykule, opierając się na analizie poglądów naukowych naukowców i norm obowiązującego prawa, przeanalizowano treść, istotę i cechy postępowania dyscyplinarnego, jako odrębnej instytucji z zakresu prawa pracy. Wyjaśniono, w jaki sposób kategoria dochodzenia służbowego odnosi się do postępowania dyscyplinarnego. Podkreślono, że dochodzenie służbowe w pewien sposób gwarantuje prawa pracownicze pracownika, chroni je przed bezprawnym ograniczeniem lub naruszeniem.

ROLA PEDAGOGA I PSYCHOLOGA W POSTĘPOWANIU KARNYM Z UDZIAŁEM NIELETNICH

Uliana Holysheva

student Uniwersytetu Wiedzy Współczesnej (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-3178-5007
Anotation. Rozwój organizmu dziecka przewiduje dość znaczące zmiany w fizjologii, zwiększona aktywność hormonalna wpływa na stan nerwowo-psychiczny nastolatków. Dla śledczego, detektywa ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie psychologiczne cechy osobowości podczas przesłuchiwania nieletniego. Na skuteczność i jakość przeprowadzonego przesłuchania ma bezpośredni wpływ stopień posiadania przez osobę przesłuchującą wiedzy prawnej i psychologii dziecięcej. Tak więc ważnym elementem przesłuchania nieletniego jest udział psychologa (pedagoga). Artykuł poświęcono aktualnym zagadnieniom wykorzystania pomocy pedagoga i psychologa w postępowaniu karnym w sprawach o wykroczenia nieletnich. Biorąc pod uwagę cechy psychologiczne nieletnich, autor rozważa cechy roli, jaką odgrywa taki udział w badaniu osobowości nieletniego i okoliczności zdarzenia. Uzasadniony jest wniosek o konieczność dokładniejszego proceduralnego ustalenia statusu nauczyciela i psychologa zaangażowanych w postępowanie w sprawach karnych dotyczących przestępstw nieletnich.
Keywords: Rozwój organizmu dziecka przewiduje dość znaczące zmiany w fizjologii, zwiększona aktywność hormonalna wpływa na stan nerwowo-psychiczny nastolatków. Dla śledczego, detektywa ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie psychologiczne cechy osobowości podczas przesłuchiwania nieletniego. Na skuteczność i jakość przeprowadzonego przesłuchania ma bezpośredni wpływ stopień posiadania przez osobę przesłuchującą wiedzy prawnej i psychologii dziecięcej. Tak więc ważnym elementem przesłuchania nieletniego jest udział psychologa (pedagoga). Artykuł poświęcono aktualnym zagadnieniom wykorzystania pomocy pedagoga i psychologa w postępowaniu karnym w sprawach o wykroczenia nieletnich. Biorąc pod uwagę cechy psychologiczne nieletnich, autor rozważa cechy roli, jaką odgrywa taki udział w badaniu osobowości nieletniego i okoliczności zdarzenia. Uzasadniony jest wniosek o konieczność dokładniejszego proceduralnego ustalenia statusu nauczyciela i psychologa zaangażowanych w postępowanie w sprawach karnych dotyczących przestępstw nieletnich.

W SPRAWIE KWESTII OKREŚLENIA ISTOTY, ZNACZENIA I RODZAJÓW ZACHĘT PRACOWNIKÓW SĄDU

Vladyslav Demydov

student Katedry Prawnego Zabezpieczenia Działalności Gospodarczej Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-5149-5841
Anotation. W artykule przeanalizowano istotę i znaczenie zachęt w branży prawa pracy. Zdefiniowano pojęcia i kluczowe oznaki zachęt pracowników sądu. Przeanalizowano przepisy obowiązującego prawa ogólnego i specjalnego regulujące zachęty wszystkich pracowników w ogóle, a w szczególności pracowników sądu. Wyróżniono dwie kluczowe grupy klasyfikacyjne dla pracowników sądu, a mianowicie materialne i niematerialne. Ustalono, że zachęcanie pracowników sądu należy interpretować jako system specjalnych środków pozytywnego wpływu na pracowników sądu w celu zapewnienia skuteczności ich działalności i sumiennego wykonywania obowiązków pracowniczych, których stosowanie odbywa się przez upoważnionych przełożonych zgodnie z wymogami i w sposób określony w przepisach prawnych i Regulaminie.
Keywords: W artykule przeanalizowano istotę i znaczenie zachęt w branży prawa pracy. Zdefiniowano pojęcia i kluczowe oznaki zachęt pracowników sądu. Przeanalizowano przepisy obowiązującego prawa ogólnego i specjalnego regulujące zachęty wszystkich pracowników w ogóle, a w szczególności pracowników sądu. Wyróżniono dwie kluczowe grupy klasyfikacyjne dla pracowników sądu, a mianowicie materialne i niematerialne. Ustalono, że zachęcanie pracowników sądu należy interpretować jako system specjalnych środków pozytywnego wpływu na pracowników sądu w celu zapewnienia skuteczności ich działalności i sumiennego wykonywania obowiązków pracowniczych, których stosowanie odbywa się przez upoważnionych przełożonych zgodnie z wymogami i w sposób określony w przepisach prawnych i Regulaminie.

OBECNY STAN NORMATYWNEGO I PRAWNEGO ZABEZPIECZENIA ZAPOBIEGANIA URAZOM DROGOWYM NA UKRAINIE I SPOSOBÓW JEGO POPRAWY

Tetiana Dzhenchako

student Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-5116-9680
Anotation. W artykule na podstawie analizy obowiązującego ustawodawstwa, dostępnych źródeł naukowych, publicystycznych i metodycznych, w tym doświadczeń zagranicznych, ustalono stan normatywnego i prawnego zabezpieczenia zapobiegania urazom drogowym na Ukrainie, a także wskazano charakterystyczne problemy, które hamują jego rozwój. Na podstawie analizy istniejących przepisów, zasad i norm obowiązujących w ruchu drogowym, dana charakterystyka regulacji składowej organizacyjnoprawnego mechanizmu prewencji ruchu drogowego urazów na Ukrainie, która jest reprezentowana w znaczącym szeregu aktów prawnych o różnej mocy prawnej, składu podmiotowego i skierowania, do których zalicza się: normatywne źródła prawa międzynarodowego; Konstytucja Ukrainy; kodyfikowane akty prawa krajowego; Ustawa Ukrainy “O ruchu drogowym” i inne akty prawne; regulaminy regulacyjne określające status i tryb działania organów władzy publicznej i samorządu terytorialnego w zakresie zapobiegania wypadkom drogowym; akty organów samorządu terytorialnego w zakresie wykonywania uprawnień delegowanych i własnych (samorządowych) w tym zakresie.
Keywords: W artykule na podstawie analizy obowiązującego ustawodawstwa, dostępnych źródeł naukowych, publicystycznych i metodycznych, w tym doświadczeń zagranicznych, ustalono stan normatywnego i prawnego zabezpieczenia zapobiegania urazom drogowym na Ukrainie, a także wskazano charakterystyczne problemy, które hamują jego rozwój. Na podstawie analizy istniejących przepisów, zasad i norm obowiązujących w ruchu drogowym, dana charakterystyka regulacji składowej organizacyjnoprawnego mechanizmu prewencji ruchu drogowego urazów na Ukrainie, która jest reprezentowana w znaczącym szeregu aktów prawnych o różnej mocy prawnej, składu podmiotowego i skierowania, do których zalicza się: normatywne źródła prawa międzynarodowego; Konstytucja Ukrainy; kodyfikowane akty prawa krajowego; Ustawa Ukrainy “O ruchu drogowym” i inne akty prawne; regulaminy regulacyjne określające status i tryb działania organów władzy publicznej i samorządu terytorialnego w zakresie zapobiegania wypadkom drogowym; akty organów samorządu terytorialnego w zakresie wykonywania uprawnień delegowanych i własnych (samorządowych) w tym zakresie.

KSZTAŁTOWANIE I ROZWÓJ KOMPETENCJI KOMUNIKACYJNYCH POLICJANTÓW PEŁNIĄCYCH SŁUŻBĘ PATROLOWĄ W ICH DZIAŁALNOŚCI ZAWODOWEJ

Nataliia Zhuk

student Katedry Psychologii Prawnej Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1835-9540
Anotation. Celem tej pracy jest wskazanie potrzeby kształtowania i rozwijania kompetencji komunikacyjnych w działalności zawodowej policjantów patrolowych. W tej pracy przeanalizowano naukowe podejścia różnych krajowych i zagranicznych badaczy do kontrolowania kompetencji komunikacyjnych policjantów pełniących służbę patrolową. Kompetencje komunikacyjne rozumiane są zatem jako złożona integracja zawodowo istotna cecha osoby, która odkrywa zdolność i gotowość do nawiązywania, utrzymywania i rozwijania skutecznej interakcji interpersonalnej w różnych sytuacjach komunikacji zawodowej. W artykule wymieniono główne czynniki determinujące rozwój i doskonalenie kompetencji zawodowych, od których zależy przebieg i wyniki procesu komunikacyjnego, a więc sukces zadań zawodowych. Określono składniki kompetencji zawodowych funkcjonariusza policji patrolowej. W artykule przedstawiono główne sposoby kształtowania funkcjonariusza policji patrolowej jako profesjonalisty. Sformułowano zestaw wymagań dotyczących kompetencji zawodowych i profesjonalizmu policjantów. Kształtowanie gotowości policjantów pełniących służbę patrolową do aktywności zawodowej wymaga rozwoju ich kompetencji komunikacyjnych jako elementu ogólnej kompetencji zawodowej. Poziom jego formacji determinuje zdolność specjalisty do konstruktywnego działania w określonych sytuacjach w interakcjach interpersonalnych związanych z cechami jego pracy. W artykule przedstawiono argument dotyczący specyfiki działalności zawodowej policjantów pełniących służbę patrolową, znaczenia kształtowania i rozwijania kompetencji komunikacyjnych w ich działalności zawodowej, gotowości i zdolności do skutecznego komunikowania się z obywatelami w życiu codziennym i sytuacjach ekstremalnych. Perspektywy dalszych badań omawianego problemu widzimy w empirycznym badaniu cech kształtowania kompetencji komunikacyjnych policjantów pełniących służbę patrolową podczas ich szkolenia zawodowego.
Keywords: Celem tej pracy jest wskazanie potrzeby kształtowania i rozwijania kompetencji komunikacyjnych w działalności zawodowej policjantów patrolowych. W tej pracy przeanalizowano naukowe podejścia różnych krajowych i zagranicznych badaczy do kontrolowania kompetencji komunikacyjnych policjantów pełniących służbę patrolową. Kompetencje komunikacyjne rozumiane są zatem jako złożona integracja zawodowo istotna cecha osoby, która odkrywa zdolność i gotowość do nawiązywania, utrzymywania i rozwijania skutecznej interakcji interpersonalnej w różnych sytuacjach komunikacji zawodowej. W artykule wymieniono główne czynniki determinujące rozwój i doskonalenie kompetencji zawodowych, od których zależy przebieg i wyniki procesu komunikacyjnego, a więc sukces zadań zawodowych. Określono składniki kompetencji zawodowych funkcjonariusza policji patrolowej. W artykule przedstawiono główne sposoby kształtowania funkcjonariusza policji patrolowej jako profesjonalisty. Sformułowano zestaw wymagań dotyczących kompetencji zawodowych i profesjonalizmu policjantów. Kształtowanie gotowości policjantów pełniących służbę patrolową do aktywności zawodowej wymaga rozwoju ich kompetencji komunikacyjnych jako elementu ogólnej kompetencji zawodowej. Poziom jego formacji determinuje zdolność specjalisty do konstruktywnego działania w określonych sytuacjach w interakcjach interpersonalnych związanych z cechami jego pracy. W artykule przedstawiono argument dotyczący specyfiki działalności zawodowej policjantów pełniących służbę patrolową, znaczenia kształtowania i rozwijania kompetencji komunikacyjnych w ich działalności zawodowej, gotowości i zdolności do skutecznego komunikowania się z obywatelami w życiu codziennym i sytuacjach ekstremalnych. Perspektywy dalszych badań omawianego problemu widzimy w empirycznym badaniu cech kształtowania kompetencji komunikacyjnych policjantów pełniących służbę patrolową podczas ich szkolenia zawodowego.

ISTOTA MECHANIZMU KRAJOWEJ REGULACJI PRAWNEJ OCHRONY SOCJALNEJ PRACOWNIKÓW SĄDOWNICTWA

Valerii Zhuravel

kandydat nauk prawnych, doktorant Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1910-8200
Anotation. Trafność artykułu polega na określeniu mechanizmu krajowej regulacji prawnej ochrony socjalnej pracowników sądownictwa. Rozważenie regulacji prawnych w ramach mechanizmu pozwoli na przeprowadzenie jego analizy jako zintegrowanego i logicznie uporządkowanego systemu, a tym samym na lepsze zbadanie istoty wszystkich procesów i procedur, które mają na celu wdrożenie, zapewnienie i ochronę prawa do ochrony socjalnej pracowników sądownictwa. Badania krajowego mechanizmu regulacji prawnej ochrony socjalnej pracowników sądownictwa powinny mieć na celu określenie elementów składowych takiego mechanizmu, ponieważ jest to wyjaśnienie regulacji prawnej jako procesu dynamicznego, który ma jasny cel i zadanie. Stwierdzono, że wady działania elementów badanego mechanizmu obejmują fakt, że sama ochrona socjalna pracowników sądownictwa jest niejednorodna, na przykład prawo do mieszkania służbowego lub bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego nie dotyczy wszystkich pracowników i jest regulowane w różny sposób. Chociaż specjalną ochronę socjalną dla pracowników sądownictwa zapewniono w celu zapewnienia niezależności funkcjonowania sądu.
Keywords: Trafność artykułu polega na określeniu mechanizmu krajowej regulacji prawnej ochrony socjalnej pracowników sądownictwa. Rozważenie regulacji prawnych w ramach mechanizmu pozwoli na przeprowadzenie jego analizy jako zintegrowanego i logicznie uporządkowanego systemu, a tym samym na lepsze zbadanie istoty wszystkich procesów i procedur, które mają na celu wdrożenie, zapewnienie i ochronę prawa do ochrony socjalnej pracowników sądownictwa. Badania krajowego mechanizmu regulacji prawnej ochrony socjalnej pracowników sądownictwa powinny mieć na celu określenie elementów składowych takiego mechanizmu, ponieważ jest to wyjaśnienie regulacji prawnej jako procesu dynamicznego, który ma jasny cel i zadanie. Stwierdzono, że wady działania elementów badanego mechanizmu obejmują fakt, że sama ochrona socjalna pracowników sądownictwa jest niejednorodna, na przykład prawo do mieszkania służbowego lub bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego nie dotyczy wszystkich pracowników i jest regulowane w różny sposób. Chociaż specjalną ochronę socjalną dla pracowników sądownictwa zapewniono w celu zapewnienia niezależności funkcjonowania sądu.

CECHY ZASTOSOWANIA METOD SPOŁECZNO-PSYCHOLOGICZNYCH I MATEMATYCZNYCH W KRYMINOLOGICZNEJ ANALIZIE PRZESTĘPCZOŚCI

Maksym Zabarnyi

kandydat nauk prawnych, docent prawa karnego i kryminologii Uniwersytetu Państwowej Służby Fiskalnej Ukrainy (Irpień, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-8712-9149
Anotation. W artykule autor analizuje cechy wykorzystania technik społeczno-psychologicznych i matematycznych w kryminologicznej analizie przestępczości. Należy zauważyć, że kluczowymi czynnikami udanej analizy są: jasne zrozumienie celów analizy; bezstronność (maksymalna obiektywność analizy); zbieranie informacji z jak największej liczby otwartych źródeł; stosowanie “współczynników wagowych” do każdej informacji; przejrzystość prezentacji danych; kompetentna analiza otrzymanych informacji. Szczególną uwagę zwraca się na metodę socjologiczną, taką jak ankieta. Metoda ta polega na uzyskiwaniu informacji o obiektywnych faktach życia (wydarzeniach z przeszłości i teraźniejszości), a także o subiektywnym świecie respondentów (ich skłonności, zainteresowania, motywy itp.).
Keywords: W artykule autor analizuje cechy wykorzystania technik społeczno-psychologicznych i matematycznych w kryminologicznej analizie przestępczości. Należy zauważyć, że kluczowymi czynnikami udanej analizy są: jasne zrozumienie celów analizy; bezstronność (maksymalna obiektywność analizy); zbieranie informacji z jak największej liczby otwartych źródeł; stosowanie “współczynników wagowych” do każdej informacji; przejrzystość prezentacji danych; kompetentna analiza otrzymanych informacji. Szczególną uwagę zwraca się na metodę socjologiczną, taką jak ankieta. Metoda ta polega na uzyskiwaniu informacji o obiektywnych faktach życia (wydarzeniach z przeszłości i teraźniejszości), a także o subiektywnym świecie respondentów (ich skłonności, zainteresowania, motywy itp.).

ROLA I ZNACZENIE REALIZACJI CYFROWEJ TRANSFORMACJI REGIONU

Mykyta Zahriichuk

student Katedry Egzekwowania Prawa i Policystyki Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych
ORCID ID: 0000-0002-2148-8962
Anotation. Znaczenie artykułu polega na tym, że dominacja technologii cyfrowych w życiu współczesnego społeczeństwa ułatwia wiele procesów, w tym w kontekście zarządzania państwem. Aby jednak osiągnąć jakościowe wyniki we wdrażaniu i budowaniu czegoś nowego w całym kraju, ważne jest, aby mieć wsparcie ze strony każdego regionu. Z tego powodu transformacja cyfrowa jest przede wszystkim prerogatywą rozwoju dolnego, regionalnego poziomu, w którym odgrywa szczególną rolę i znaczenie. W artykule na podstawie analizy poglądów naukowych naukowców podsumowano cechy i główne właściwości kategorii „region” i wskazano na jego priorytetowe znaczenie w układzie terytorialnym Ukrainy, jako obiektu transformacji cyfrowej. Rozważono przepisy prawne w zakresie państwowej polityki regionalnej i rozwoju innowacji, na podstawie których sformułowano wniosek o dużym stopniu istotności transformacji cyfrowej w poszczególnych regionach.
Keywords: Znaczenie artykułu polega na tym, że dominacja technologii cyfrowych w życiu współczesnego społeczeństwa ułatwia wiele procesów, w tym w kontekście zarządzania państwem. Aby jednak osiągnąć jakościowe wyniki we wdrażaniu i budowaniu czegoś nowego w całym kraju, ważne jest, aby mieć wsparcie ze strony każdego regionu. Z tego powodu transformacja cyfrowa jest przede wszystkim prerogatywą rozwoju dolnego, regionalnego poziomu, w którym odgrywa szczególną rolę i znaczenie. W artykule na podstawie analizy poglądów naukowych naukowców podsumowano cechy i główne właściwości kategorii „region” i wskazano na jego priorytetowe znaczenie w układzie terytorialnym Ukrainy, jako obiektu transformacji cyfrowej. Rozważono przepisy prawne w zakresie państwowej polityki regionalnej i rozwoju innowacji, na podstawie których sformułowano wniosek o dużym stopniu istotności transformacji cyfrowej w poszczególnych regionach.

SPECYFIKA ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA NARUSZENIE PRAWA PRACY

Ivan Kailo

kandydat nauk prawnych, adwokat (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4619-6133
Anotation. Artykuł poświęcono specyfice odpowiedzialności prawnej za naruszenie prawa pracy. Argumentuje się, że odpowiedzialność prawna w prawie pracy jest ważnym sposobem zagwarantowania prawa do godnej pracy twórczej pracownika, w szczególności prawa do: 1) sprawiedliwego, terminowego i pełnego wynagrodzenia za utworzone dzieło służbowe, użyteczny wynalazek, wprowadzenie propozycji racjonalizatorskiej, 2) ochrony i obrony wyników jego intelektualnej, twórczej działalności jako podmiotu uprawnień autorskich. Ujawniono pewne luki i niedoskonałości prawa pracy w zakresie odpowiedzialności prawnej w prawie pracy. Stwierdzono, że odpowiedzialność prawna za naruszenie prawa pracy ma różne opcje manifestacji, a wybór rodzaju zależy od poziomu wyrządzonych szkód i obecności nie tylko interesu prywatnego, ale także publicznego. Odpowiedzialność dyscyplinarna i materialna pracy stosuje się wyłącznie w ramach stosunku pracy, jednak może wymagać wniesienia przez sąd w przypadku niewłaściwego zastosowania środków oddziaływania.
Keywords: Artykuł poświęcono specyfice odpowiedzialności prawnej za naruszenie prawa pracy. Argumentuje się, że odpowiedzialność prawna w prawie pracy jest ważnym sposobem zagwarantowania prawa do godnej pracy twórczej pracownika, w szczególności prawa do: 1) sprawiedliwego, terminowego i pełnego wynagrodzenia za utworzone dzieło służbowe, użyteczny wynalazek, wprowadzenie propozycji racjonalizatorskiej, 2) ochrony i obrony wyników jego intelektualnej, twórczej działalności jako podmiotu uprawnień autorskich. Ujawniono pewne luki i niedoskonałości prawa pracy w zakresie odpowiedzialności prawnej w prawie pracy. Stwierdzono, że odpowiedzialność prawna za naruszenie prawa pracy ma różne opcje manifestacji, a wybór rodzaju zależy od poziomu wyrządzonych szkód i obecności nie tylko interesu prywatnego, ale także publicznego. Odpowiedzialność dyscyplinarna i materialna pracy stosuje się wyłącznie w ramach stosunku pracy, jednak może wymagać wniesienia przez sąd w przypadku niewłaściwego zastosowania środków oddziaływania.

POJĘCIE I ISTOTA USŁUG AUTORYZACYJNYCH JAKO PRZEDMIOTU DZIAŁALNOŚCI MINISTERSTWA SPRAWIEDLIWOŚCI UKRAINY

Tetiana Kolotilova

student Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-1815-0501
Anotation. W pracy naukowej zbadano istotę działalności autoryzacyjnej Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy, co poprzedziło rozważenie przesłanek powstania tego ostatniego z uwzględnieniem komponentu funkcjonalnego, a mianowicie działalności publicznej i usługowej państwa. Badanie ma na celu określenie kategorii działalność autoryzacyjna Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy przez pryzmat rozważania takich kategorii, jak „usługa publiczna”, “usługa publiczna o charakterze autoryzacyjnym” i tym podobne. Stwierdzono, że publiczno-usługową działalność Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy należy rozumieć jako prawną, celową i publicznie-dyspozycyjną działalność danego organu, która została uregulowana przez administracyjno-procesowe normy i ma na celu zapewnienie realizacji państwowej polityki prawnej, polityki upadłości, polityki w zakresie notariatu i rejestracji państwowej, i jest realizowana w większości przypadków poprzez świadczenie publicznych usług o charakterze autoryzacyjnym.
Keywords: W pracy naukowej zbadano istotę działalności autoryzacyjnej Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy, co poprzedziło rozważenie przesłanek powstania tego ostatniego z uwzględnieniem komponentu funkcjonalnego, a mianowicie działalności publicznej i usługowej państwa. Badanie ma na celu określenie kategorii działalność autoryzacyjna Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy przez pryzmat rozważania takich kategorii, jak „usługa publiczna”, “usługa publiczna o charakterze autoryzacyjnym” i tym podobne. Stwierdzono, że publiczno-usługową działalność Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy należy rozumieć jako prawną, celową i publicznie-dyspozycyjną działalność danego organu, która została uregulowana przez administracyjno-procesowe normy i ma na celu zapewnienie realizacji państwowej polityki prawnej, polityki upadłości, polityki w zakresie notariatu i rejestracji państwowej, i jest realizowana w większości przypadków poprzez świadczenie publicznych usług o charakterze autoryzacyjnym.

POJĘCIE I ISTOTA OCHRONY SOCJALNEJ OSÓB SZEREGOWYCH I NACZELNIKÓW SŁUŻBY OCHRONY LUDNOŚCI ORAZ CZŁONKÓW ICH RODZIN

Iryna Kondratieva

student Katedry Prawoznawstwa Wschodnioukraińskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Wołodymyra Dala (Siewierodonieck, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-0310-4072
Anotation. Znaczenie artykułu polega na tym, że priorytetem państwa jest zapewnienie ochrony socjalnej jego ludności i stworzenie warunków dla wystarczającego poziomu życia jednostki w państwie. Do cech charakterystycznych dla ochrony socjalnej osób szeregowych i kierowników służby ochrony ludności oraz członków ich rodzin należą: 1) dynamika, uwzględnianie warunków i sytuacji przyczyniających się do powstania faktów prawnych w celu realizacji ochrony socjalnej osób szeregowych i kierowników służby ochrony ludności oraz członków ich rodzin; 2) uwzględnienie czynników ryzyka, które mogą wpływać na życie i zdrowie osób szeregowych i kierowników służby ochrony ludności w czasie wykonywania powierzonych im obowiązków służbowych; 3) przeprowadzanie regularnej diagnostyki stanu zdrowia fizycznego i psychicznego, a także zapewnienie leczenia uzdrowiskowego w odpowiednich instytucjach leczniczych i naprawczych Ukrainy; 4) obecność specjalnego ustawodawstwa, które określa cechy ochrony socjalnej osób szeregowych i kierowników służby ochrony ludności; 5) polityka publiczna w zakresie ochrony socjalnej osób szeregowych i kierowników służby ochrony ludności powinna również uwzględniać ochronę socjalną członków ich rodziny; 6) ochrona socjalna osób szeregowych i kierowników służby ochrony ludności obejmuje świadczenia i inne preferencje.
Keywords: Znaczenie artykułu polega na tym, że priorytetem państwa jest zapewnienie ochrony socjalnej jego ludności i stworzenie warunków dla wystarczającego poziomu życia jednostki w państwie. Do cech charakterystycznych dla ochrony socjalnej osób szeregowych i kierowników służby ochrony ludności oraz członków ich rodzin należą: 1) dynamika, uwzględnianie warunków i sytuacji przyczyniających się do powstania faktów prawnych w celu realizacji ochrony socjalnej osób szeregowych i kierowników służby ochrony ludności oraz członków ich rodzin; 2) uwzględnienie czynników ryzyka, które mogą wpływać na życie i zdrowie osób szeregowych i kierowników służby ochrony ludności w czasie wykonywania powierzonych im obowiązków służbowych; 3) przeprowadzanie regularnej diagnostyki stanu zdrowia fizycznego i psychicznego, a także zapewnienie leczenia uzdrowiskowego w odpowiednich instytucjach leczniczych i naprawczych Ukrainy; 4) obecność specjalnego ustawodawstwa, które określa cechy ochrony socjalnej osób szeregowych i kierowników służby ochrony ludności; 5) polityka publiczna w zakresie ochrony socjalnej osób szeregowych i kierowników służby ochrony ludności powinna również uwzględniać ochronę socjalną członków ich rodziny; 6) ochrona socjalna osób szeregowych i kierowników służby ochrony ludności obejmuje świadczenia i inne preferencje.

UDZIAŁ OBROŃCY W ZGŁOSZENIU PODEJRZENIA SĘDZIEMU ZAWODOWEMU

Oleksii Kucher

student Ługańskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych imienia E.O. Didorenki (Siewierodonieck, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-1976-8799
Anotation. Artykuł dotyczy spraw proceduralnych, które powstają w związku z naruszeniem przez organy ścigania procedury dokonywania pisemnego zawiadomienia sędziego zawodowego, działań obrońcy w przypadku stwierdzenia takich naruszeń, a także konsekwencji procesowych takich naruszeń prawa. Przeprowadzono analizę szczególnych zasad pociągania sędziów zawodowych do odpowiedzialności karnej, co jest jedną z gwarancji niezależności ich działalności. Podtrzymane jest stanowisko, że jako procedura procesowa zawiadomienie o podejrzeniu ma trzy składniki: sporządzenie pisemnego zawiadomienia o podejrzeniu, przekazanie tego zawiadomienia osobie oraz wyjaśnienie podejrzanemu jego praw. Podkreślono, że błędna interpretacja wyrażenia „pisemne zawiadomienie o podejrzeniu jest przeprowadzane” prowadzi do niedopuszczalnych działań ze strony Prokuratora Generalnego lub jego zastępcy w zakresie zlecania śledczemu wykonania zawiadomienia sędziego o podejrzeniu i wyjaśnienia podejrzanemu jego praw.
Keywords: Artykuł dotyczy spraw proceduralnych, które powstają w związku z naruszeniem przez organy ścigania procedury dokonywania pisemnego zawiadomienia sędziego zawodowego, działań obrońcy w przypadku stwierdzenia takich naruszeń, a także konsekwencji procesowych takich naruszeń prawa. Przeprowadzono analizę szczególnych zasad pociągania sędziów zawodowych do odpowiedzialności karnej, co jest jedną z gwarancji niezależności ich działalności. Podtrzymane jest stanowisko, że jako procedura procesowa zawiadomienie o podejrzeniu ma trzy składniki: sporządzenie pisemnego zawiadomienia o podejrzeniu, przekazanie tego zawiadomienia osobie oraz wyjaśnienie podejrzanemu jego praw. Podkreślono, że błędna interpretacja wyrażenia „pisemne zawiadomienie o podejrzeniu jest przeprowadzane” prowadzi do niedopuszczalnych działań ze strony Prokuratora Generalnego lub jego zastępcy w zakresie zlecania śledczemu wykonania zawiadomienia sędziego o podejrzeniu i wyjaśnienia podejrzanemu jego praw.

ETAPY WYKONYWANIA UCHWAŁ W SPRAWACH O WYKROCZENIA ADMINISTRACYJNE

Kateryna Levytska

student Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-8186-7477
Anotation. Celem artykułu jest określenie etapów wykonywania uchwał w sprawach o wykroczenia administracyjne na podstawie analizy osiągnięć nauk prawnych. Artykuł określa etapy wykonywania uchwał w sprawach o wykroczenia administracyjne. Wyjaśniono, że etap wykonania uchwały w sprawie nałożenia egzekucji administracyjnej obejmuje trzy etapy: skierowanie uchwały do wykonania; bezpośrednie wykonanie uchwały; zakończenie postępowania w sprawie wykonania uchwały. Wyróżniono cztery etapy etapu wykonywania uchwał o wszczęciu postępowania administracyjnego: skierowanie uchwały do wykonania; bezpośrednie wykonanie; zakończenie postępowania w sprawie wykonania uchwały; powrót wykonania. Ustalono, że pierwsze trzy etapy są obowiązkowe, a czwarty może mieć miejsce tylko w pewnych okolicznościach.
Keywords: Celem artykułu jest określenie etapów wykonywania uchwał w sprawach o wykroczenia administracyjne na podstawie analizy osiągnięć nauk prawnych. Artykuł określa etapy wykonywania uchwał w sprawach o wykroczenia administracyjne. Wyjaśniono, że etap wykonania uchwały w sprawie nałożenia egzekucji administracyjnej obejmuje trzy etapy: skierowanie uchwały do wykonania; bezpośrednie wykonanie uchwały; zakończenie postępowania w sprawie wykonania uchwały. Wyróżniono cztery etapy etapu wykonywania uchwał o wszczęciu postępowania administracyjnego: skierowanie uchwały do wykonania; bezpośrednie wykonanie; zakończenie postępowania w sprawie wykonania uchwały; powrót wykonania. Ustalono, że pierwsze trzy etapy są obowiązkowe, a czwarty może mieć miejsce tylko w pewnych okolicznościach.

ADMINISTRACYJNOPRAWNE ZAPEWNIENIE KOORDYNACJI DZIAŁAŃ PODMIOTÓW PRZECIWDZIAŁAJĄCYCH KORUPCJI: DOŚWIADCZENIE REPUBLIKI FRANCUSKIEJ

Halyna Lukianova

kandydat nauk prawnych, docent Katedry Prawa Administracyjnego i Informacyjnego Dydaktyczno-Naukowego Instytutu Prawa, Psychologii i Edukacji Innowacyjnej Narodowego Uniwersytetu “Politechnika Lwowska” (Lwów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1109-9299
Anotation. Artykuł poświęcono badaniu doświadczeń Francji w zakresie regulacji prawnych zabezpieczenia administracyjnoprawnego w zakresie koordynacji podmiotów przeciwdziałających korupcji. Ustalono, że we Francji funkcjonuje model administracyjnoprawny zapewniający koordynację działań podmiotów przeciwdziałających korupcji, który przewiduje utworzenie specjalnej instytucji antykorupcyjnej, do której uprawnień należy koordynacja działań podmiotów przeciwdziałających korupcji i polityka antykorupcyjna państwa jako całości. Stwierdzono, że biorąc pod uwagę doświadczenia Republiki Francuskiej, należy zmienić status Prezesa Narodowej Agencji Zapobiegania Korupcji i nadać mu większą niezależność od Gabinetu Ministrów Ukrainy. Zaproponowano i wyszczególniono odpowiednie zmiany w obowiązującym ustawodawstwie Ukrainy
Keywords: Artykuł poświęcono badaniu doświadczeń Francji w zakresie regulacji prawnych zabezpieczenia administracyjnoprawnego w zakresie koordynacji podmiotów przeciwdziałających korupcji. Ustalono, że we Francji funkcjonuje model administracyjnoprawny zapewniający koordynację działań podmiotów przeciwdziałających korupcji, który przewiduje utworzenie specjalnej instytucji antykorupcyjnej, do której uprawnień należy koordynacja działań podmiotów przeciwdziałających korupcji i polityka antykorupcyjna państwa jako całości. Stwierdzono, że biorąc pod uwagę doświadczenia Republiki Francuskiej, należy zmienić status Prezesa Narodowej Agencji Zapobiegania Korupcji i nadać mu większą niezależność od Gabinetu Ministrów Ukrainy. Zaproponowano i wyszczególniono odpowiednie zmiany w obowiązującym ustawodawstwie Ukrainy

POCZĄTKI PARLAMENTARYZMU W KONTEKŚCIE HISTORYCZNO-PRAWNYM ROZWOJU UKRAINY

Oleh Malichyn

aspirant Uniwersytetu Króla Daniela (Iwano-Frankiwsk, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-9914-4567
Anotation. Artykuł poświęcono poszukiwaniom historycznych i prawnych źródeł współczesnego parlamentaryzmu. Rozważano Wiec z czasów Rusi Kijowskiej, Rady z epoki kozackiej, sejmy i prawo magdeburskie, Parlament Austro- Węgier i Dumę Państwową Rosji, epokę sowiecką. Przeanalizowano budowę współczesnego parlamentaryzmu na podstawowo nowych zasadach. Stwierdzono, że ukraiński parlamentaryzm jako zasada organizacji władzy pojawia się po raz pierwszy dopiero pod koniec XX wieku, chociaż zjawisko to ma swoje głębokie korzenie na naszych ziemiach. Warunkiem politycznym jego powstania była transformacja sowieckiego systemu politycznego, czego konsekwencją było ogłoszenie niepodległości Ukrainy, a także pojawienie się wielopartyjności i pluralizmu ideologicznego, krystalizacja interesów społecznych i politycznych.
Keywords: Artykuł poświęcono poszukiwaniom historycznych i prawnych źródeł współczesnego parlamentaryzmu. Rozważano Wiec z czasów Rusi Kijowskiej, Rady z epoki kozackiej, sejmy i prawo magdeburskie, Parlament Austro- Węgier i Dumę Państwową Rosji, epokę sowiecką. Przeanalizowano budowę współczesnego parlamentaryzmu na podstawowo nowych zasadach. Stwierdzono, że ukraiński parlamentaryzm jako zasada organizacji władzy pojawia się po raz pierwszy dopiero pod koniec XX wieku, chociaż zjawisko to ma swoje głębokie korzenie na naszych ziemiach. Warunkiem politycznym jego powstania była transformacja sowieckiego systemu politycznego, czego konsekwencją było ogłoszenie niepodległości Ukrainy, a także pojawienie się wielopartyjności i pluralizmu ideologicznego, krystalizacja interesów społecznych i politycznych.

PODSTAWY PRAWNE PRZYZNANIA DZIECKU ROZDZIELONEMU Z RODZINĄ STATUSU UCHODŹCY

Andriy Mamulchyk

student Państwowego Naukowo-Badawczego Instytutu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-8525-2378
Anotation. W artykule ustalono, że podstawy prawne nabycia przez dziecko rozdzielone z rodziną statusu uchodźcy obejmują: nie osiągnięcie wieku 18 lat; przybycie na terytorium Ukrainy bez eskorty członka rodziny lub osób określonych prawem/zwyczajem, które są odpowiedzialne za taką osobę lub pozostawienie jej bez eskorty po przybyciu na terytorium Ukrainy; posiadanie jej w pełni uzasadnionych obaw przed ofiarą prześladowań ze względu na rasę, wyznanie, narodowość, obywatelstwo (poddaństwo), przynależność do określonej grupy społecznej lub przekonania polityczne; niemożność korzystania z ochrony kraju pochodzenia lub poprzedniego stałego pobytu z powodu tych obaw; brak klauzuli wykluczenia (z wyjątkiem warunków uznania takiego dziecka za uchodźcę lub osobę, wymaga dodatkowej ochrony w innym kraju lub pobytu w trzecim bezpiecznym kraju przed przybyciem na Ukrainę z zamiarem uznania go za uchodźcę lub osobę, wymaga dodatkowej ochrony).
Keywords: W artykule ustalono, że podstawy prawne nabycia przez dziecko rozdzielone z rodziną statusu uchodźcy obejmują: nie osiągnięcie wieku 18 lat; przybycie na terytorium Ukrainy bez eskorty członka rodziny lub osób określonych prawem/zwyczajem, które są odpowiedzialne za taką osobę lub pozostawienie jej bez eskorty po przybyciu na terytorium Ukrainy; posiadanie jej w pełni uzasadnionych obaw przed ofiarą prześladowań ze względu na rasę, wyznanie, narodowość, obywatelstwo (poddaństwo), przynależność do określonej grupy społecznej lub przekonania polityczne; niemożność korzystania z ochrony kraju pochodzenia lub poprzedniego stałego pobytu z powodu tych obaw; brak klauzuli wykluczenia (z wyjątkiem warunków uznania takiego dziecka za uchodźcę lub osobę, wymaga dodatkowej ochrony w innym kraju lub pobytu w trzecim bezpiecznym kraju przed przybyciem na Ukrainę z zamiarem uznania go za uchodźcę lub osobę, wymaga dodatkowej ochrony).

DOŚWIADCZENIA USA I UE W ZAKRESIE ADMINISTRACYJNOPRAWNYCH REGULACJI STOSUNKÓW W SEKTORZE ELEKTROENERGETYCZNYM I KIERUNKU ZAPOŻYCZENIA

Dmytro Mykolaiets

aspirant Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-1341-9562
Anotation. W artykule przeanalizowano główne wskaźniki efektywności energetycznej określające ranking Ukrainy wśród innych krajów świata. Zbadano zagraniczne doświadczenia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii smart, mechanizmów i narzędzi zapewniających efektywność energetyczną na podstawie modelu inteligentnych sieci. Algorytm tworzenia modelu inteligentnych sieci energetycznych na poziomie poszczególnych regionów wymaga rozwiązania powiązanych ze sobą problemów: określenie wpływu systemu zarządzania terytorialnego na podejmowanie decyzji zarządczych w branży energetycznej; tworzenie narzędzi stymulujących dostawców i odbiorców energii elektrycznej; poszukiwanie konkretnego konsumenta; zapewnienie odpowiedniego systemu certyfikacji; zwiększenie ilości tranzytu energii elektrycznej bez budowy nowych obiektów sieciowych; poprawa niezawodności zasilania, skrócenie czasu awarii zasilania; poprawa wydajności ładowania urządzeń i sieci energetycznych; rozwój rozproszonego wytwarzania energii i zwiększenie wykorzystania alternatywnych źródeł energii; zmniejszenie kosztów produkcji energii elektrycznej i poziomu strat energii elektrycznej w sieciach energetycznych; zmniejszenie wpływu obiektów energetycznych na środowisko; zapewnienie dwukierunkowej komunikacji z konsumentem; identyfikacja irracjonalnego wykorzystania i kradzieży energii elektrycznej, uszkodzenia sprzętu, a także zmniejszenie kosztów energii pod warunkiem wprowadzenia zróżnicowanych taryf.
Keywords: W artykule przeanalizowano główne wskaźniki efektywności energetycznej określające ranking Ukrainy wśród innych krajów świata. Zbadano zagraniczne doświadczenia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii smart, mechanizmów i narzędzi zapewniających efektywność energetyczną na podstawie modelu inteligentnych sieci. Algorytm tworzenia modelu inteligentnych sieci energetycznych na poziomie poszczególnych regionów wymaga rozwiązania powiązanych ze sobą problemów: określenie wpływu systemu zarządzania terytorialnego na podejmowanie decyzji zarządczych w branży energetycznej; tworzenie narzędzi stymulujących dostawców i odbiorców energii elektrycznej; poszukiwanie konkretnego konsumenta; zapewnienie odpowiedniego systemu certyfikacji; zwiększenie ilości tranzytu energii elektrycznej bez budowy nowych obiektów sieciowych; poprawa niezawodności zasilania, skrócenie czasu awarii zasilania; poprawa wydajności ładowania urządzeń i sieci energetycznych; rozwój rozproszonego wytwarzania energii i zwiększenie wykorzystania alternatywnych źródeł energii; zmniejszenie kosztów produkcji energii elektrycznej i poziomu strat energii elektrycznej w sieciach energetycznych; zmniejszenie wpływu obiektów energetycznych na środowisko; zapewnienie dwukierunkowej komunikacji z konsumentem; identyfikacja irracjonalnego wykorzystania i kradzieży energii elektrycznej, uszkodzenia sprzętu, a także zmniejszenie kosztów energii pod warunkiem wprowadzenia zróżnicowanych taryf.

ZNACZENIE UDZIAŁU TŁUMACZA W POSTĘPOWANIU KARNYM

Oleh Mora

student Uniwersytetu Nowoczesnej Wiedzy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-9164-4567
Anotation. Chociaż naukowcy są bardzo zainteresowani statusem procesowym skazanego, mechanizm egzekwowania jego praw nie jest dobrze ustalony. Wraz ze wzrostem liczby przestępstw popełnianych przez międzynarodowe grupy przestępcze i ukraińskich emigrantów w sferze zagranicznych stosunków gospodarczych, istnieje pilna potrzeba w zaangażowaniu tłumacza w celu przezwyciężenia barier językowych, zapewnienia praw uczestników postępowania karnego i rozwiązania podstawowych zadań postępowania karnego. Ten artykuł dotyczy udziału tłumacza w postępowaniu karnym. W tym artykule przeprowadzane są również kompleksowe badania teoretyczne dotyczące specyfiki znaczenia udziału tłumacza w dochodzeniu karnym i postępowaniach sądowych.
Keywords: Chociaż naukowcy są bardzo zainteresowani statusem procesowym skazanego, mechanizm egzekwowania jego praw nie jest dobrze ustalony. Wraz ze wzrostem liczby przestępstw popełnianych przez międzynarodowe grupy przestępcze i ukraińskich emigrantów w sferze zagranicznych stosunków gospodarczych, istnieje pilna potrzeba w zaangażowaniu tłumacza w celu przezwyciężenia barier językowych, zapewnienia praw uczestników postępowania karnego i rozwiązania podstawowych zadań postępowania karnego. Ten artykuł dotyczy udziału tłumacza w postępowaniu karnym. W tym artykule przeprowadzane są również kompleksowe badania teoretyczne dotyczące specyfiki znaczenia udziału tłumacza w dochodzeniu karnym i postępowaniach sądowych.

MIEJSCE I CECHY SŁUŻBY BEZPIECZEŃSTWA UKRAINY W SYSTEMIE PODMIOTÓW OCHRONY SUWERENNOŚCI PAŃSTWOWEJ I INTEGRALNOŚCI TERYTORIALNEJ

Andrii Naumov

student Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-2129-4711
Anotation. Celem artykułu jest ustalenie miejsca Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w systemie podmiotów ochrony suwerenności państwowej i integralności terytorialnej. Artykuł, opierając się na analizie poglądów naukowych naukowców na temat interpretacji takich pojęć, jak: przedmiot i podmiot prawa, stworzył własne podejście do zrozumienia podmiotu ochrony suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy. Zdefiniowano krąg organów władzy publicznej, które tworzą system podmiotów ochrony suwerenności państwowej i integralności terytorialnej, a także przeprowadzono ich klasyfikację. Uzasadnione jest, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zajmuje samodzielne i niezależne miejsce w odpowiednim systemie, co wynika ze specyfiki zadań i funkcji, które wykonuje w tym kierunku.
Keywords: Celem artykułu jest ustalenie miejsca Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w systemie podmiotów ochrony suwerenności państwowej i integralności terytorialnej. Artykuł, opierając się na analizie poglądów naukowych naukowców na temat interpretacji takich pojęć, jak: przedmiot i podmiot prawa, stworzył własne podejście do zrozumienia podmiotu ochrony suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy. Zdefiniowano krąg organów władzy publicznej, które tworzą system podmiotów ochrony suwerenności państwowej i integralności terytorialnej, a także przeprowadzono ich klasyfikację. Uzasadnione jest, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zajmuje samodzielne i niezależne miejsce w odpowiednim systemie, co wynika ze specyfiki zadań i funkcji, które wykonuje w tym kierunku.

EUROPEJSKIE DOŚWIADCZENIE W ZAKRESIE PUBLICZNEGO ADMINISTROWANIA KONKURENCJĄ GOSPODARCZĄ I OGRANICZANIA MONOPOLIZMU

Yuliia Nevinhlovska

studentka Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-8184-1425
Anotation. Celem artykułu jest zbadanie doświadczeń państw członkowskich UE dotyczących publicznego administrowania konkurencją gospodarczą i ograniczania monopolizmu. W artykule zbadano doświadczenia państw członkowskich UE dotyczące publicznego administrowania konkurencją gospodarczą i ograniczania monopolizmu. Ważnym kluczem do wzrostu gospodarczego w państwie jest walka z negatywnymi przejawami, takimi jak pozycja monopolistyczna. Na podstawie analizy europejskich doświadczeń publicznego administrowania konkurencją gospodarczą i ograniczenia monopolizmu dochodzimy do wniosku, że szczególną uwagę zwraca się na kontrolę i przejrzystość informacji w tej dziedzinie, podejmowanie decyzji odbywa się kolegialnie. Ukraina wraz z Unią Europejską powinna sprawować skuteczną kontrolę nad przestrzeganiem legislacyjnych norm konkurencji i ograniczać monopolizm.
Keywords: Celem artykułu jest zbadanie doświadczeń państw członkowskich UE dotyczących publicznego administrowania konkurencją gospodarczą i ograniczania monopolizmu. W artykule zbadano doświadczenia państw członkowskich UE dotyczące publicznego administrowania konkurencją gospodarczą i ograniczania monopolizmu. Ważnym kluczem do wzrostu gospodarczego w państwie jest walka z negatywnymi przejawami, takimi jak pozycja monopolistyczna. Na podstawie analizy europejskich doświadczeń publicznego administrowania konkurencją gospodarczą i ograniczenia monopolizmu dochodzimy do wniosku, że szczególną uwagę zwraca się na kontrolę i przejrzystość informacji w tej dziedzinie, podejmowanie decyzji odbywa się kolegialnie. Ukraina wraz z Unią Europejską powinna sprawować skuteczną kontrolę nad przestrzeganiem legislacyjnych norm konkurencji i ograniczać monopolizm.

EUROPEJSKIE DOŚWIADCZENIE W ZAKRESIE PUBLICZNEGO ADMINISTROWANIA OBROTEM SPRZĘTEM MEDYCZNYM I WYROBAMI MEDYCZNYMI

Nataliia Nekrasova

studentka Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4196-8628
Anotation. Celem artykułu jest, aby na podstawie prac zagranicznych naukowców-prawników ujawnić pozytywne doświadczenia zagraniczne w zakresie publicznego administrowania obrotem sprzętem medycznym i wyrobami medycznymi na Ukrainie i zidentyfikować główne czynniki dla poprawy tej dziedziny. W artykule określono, że pożyczanie europejskiego doświadczenia w zakresie publicznego administrowania obrotem sprzętem medycznym i wyrobami medycznymi obejmuje zaznaczenie niektórych aspektów publiczno-prawnej działalności organów państwowych, bezpośrednio odnoszące się do regulacji mechanizmów rejestracji, certyfikacji i importu leków, sprzętu medycznego i innych produktów medycznych i wdrażania ich w praktyczną działalność naszego państwa, w szczególności z analizowanej informacji możemy wyróżnić pozytywne doświadczenia tworzenie spółdzielczych aptek w Wielkiej Brytanii, co pozwala państwu kontrolować ceny w zakresie obrotu sprzętem medycznym i wyrobami medycznymi.
Keywords: Celem artykułu jest, aby na podstawie prac zagranicznych naukowców-prawników ujawnić pozytywne doświadczenia zagraniczne w zakresie publicznego administrowania obrotem sprzętem medycznym i wyrobami medycznymi na Ukrainie i zidentyfikować główne czynniki dla poprawy tej dziedziny. W artykule określono, że pożyczanie europejskiego doświadczenia w zakresie publicznego administrowania obrotem sprzętem medycznym i wyrobami medycznymi obejmuje zaznaczenie niektórych aspektów publiczno-prawnej działalności organów państwowych, bezpośrednio odnoszące się do regulacji mechanizmów rejestracji, certyfikacji i importu leków, sprzętu medycznego i innych produktów medycznych i wdrażania ich w praktyczną działalność naszego państwa, w szczególności z analizowanej informacji możemy wyróżnić pozytywne doświadczenia tworzenie spółdzielczych aptek w Wielkiej Brytanii, co pozwala państwu kontrolować ceny w zakresie obrotu sprzętem medycznym i wyrobami medycznymi.

MIEJSCE SŁUŻBY BEZPIECZEŃSTWA UKRAINY W SYSTEMIE PODMIOTÓW ZAPEWNIAJĄCYCH INFRASTRUKTURĘ KRYTYCZNĄ

Ivan Osypchuk

student Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-3125-2893
Anotation. W artykule dokonano analizy aktów prawnych dotyczących określenia miejsca Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w systemie podmiotów zapewniających infrastrukturę krytyczną. Wyjaśniono naukowe podejście do zrozumienia pojęć „podmiot” i „system podmiotów”, co pozwoliło dojść do wniosku, że aby określić miejsce określonego organu w systemie podmiotów, nie wystarczy zbadać tylko zbiór jego praw i obowiązków, ponieważ badania wymagają również główny cel i struktura charakteryzująca konkretny podmiot. Ponadto, ponieważ system działa jako obiekt całościowy, wszyscy jego uczestnicy wymagają rozważenia. Przeprowadzono naukowe podsumowanie projektów prawodawstwa określających system podmiotów ochrony infrastruktury krytycznej, i udowodniono, że w tych ostatnich nie chodzi o stworzenie wyczerpującej listy jasno określonych organów i osób zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności infrastruktury krytycznej, ale zamiast tego stosuje się uogólnione sformułowania charakteryzujące pewien rodzaj poszczególnych podmiotów o typowym celu lub zadaniach działania.
Keywords: W artykule dokonano analizy aktów prawnych dotyczących określenia miejsca Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w systemie podmiotów zapewniających infrastrukturę krytyczną. Wyjaśniono naukowe podejście do zrozumienia pojęć „podmiot” i „system podmiotów”, co pozwoliło dojść do wniosku, że aby określić miejsce określonego organu w systemie podmiotów, nie wystarczy zbadać tylko zbiór jego praw i obowiązków, ponieważ badania wymagają również główny cel i struktura charakteryzująca konkretny podmiot. Ponadto, ponieważ system działa jako obiekt całościowy, wszyscy jego uczestnicy wymagają rozważenia. Przeprowadzono naukowe podsumowanie projektów prawodawstwa określających system podmiotów ochrony infrastruktury krytycznej, i udowodniono, że w tych ostatnich nie chodzi o stworzenie wyczerpującej listy jasno określonych organów i osób zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności infrastruktury krytycznej, ale zamiast tego stosuje się uogólnione sformułowania charakteryzujące pewien rodzaj poszczególnych podmiotów o typowym celu lub zadaniach działania.

OSTRZEŻENIA PODATKOWE W ZAKRESIE OPODATKOWANIA: WYZWANIA DZISIAJ

Olha Pavliukh

starszy wykładowca Katedry Teorii, Historii Prawa i Państwa oraz Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Państwowej Służby Fiskalnej Ukrainy (Irpień, Ukrain
ORCID ID: 0000-0002-7850-8977
Anotation. Artykuł analizuje opinie naukowców na temat ogólnej społecznej profilaktyki przestępczości w sferze opodatkowania. Należy zauważyć, że obecnie nie ma jasnego mechanizmu współdziałania organów ścigania, organów kontrolnych i instytucji systemu gospodarczego, które mogłyby zapewnić skuteczne przeciwdziałanie przestępstwom w sferze podatkowej. W związku z tym zaproponowano kierunki ogólnospołecznej profilaktyki przestępczości w zakresie opodatkowania.
Keywords: Artykuł analizuje opinie naukowców na temat ogólnej społecznej profilaktyki przestępczości w sferze opodatkowania. Należy zauważyć, że obecnie nie ma jasnego mechanizmu współdziałania organów ścigania, organów kontrolnych i instytucji systemu gospodarczego, które mogłyby zapewnić skuteczne przeciwdziałanie przestępstwom w sferze podatkowej. W związku z tym zaproponowano kierunki ogólnospołecznej profilaktyki przestępczości w zakresie opodatkowania.

POLICJANCI JAKO PODMIOTY ODPOWIEDZIALNOŚCI DYSCYPLINARNEJ

Oleh Panov

student Katedry Obsługi Prawnej Działalności Gospodarczej Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-9312-0852
Anotation. Aktualność artykułu polega na tym, że jedną z dużych i specyficznych grup podmiotów odpowiedzialności dyscyplinarnej są pracownicy policji. Są to specyficzna kategoria pracowników pełniących szeroki i ważny zakres funkcji, z których część wiąże się ze stosowaniem przymusu państwowego. To właśnie dzięki temu pociąganie tych osób do odpowiedzialności dyscyplinarnej odbywa się w sposób szczególny i w obecności szeregu wyjątkowych, nieodłącznie związanych z innymi kategoriami pracowników podstaw. Na podstawie analizy licznych źródeł doktrynalnych ujawniono kluczowe cechy i charakterystyki odpowiedzialności dyscyplinarnej, jako odgałęzienia zjawiska odpowiedzialności prawnej w prawie. Oceniono status prawny pracowników Policji Narodowej Ukrainy i określono jego podstawę do odróżnienia od innych kategorii pracowników. Zaproponowano wniosek o cechy charakteryzujące policjantów jako podmioty odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Keywords: Aktualność artykułu polega na tym, że jedną z dużych i specyficznych grup podmiotów odpowiedzialności dyscyplinarnej są pracownicy policji. Są to specyficzna kategoria pracowników pełniących szeroki i ważny zakres funkcji, z których część wiąże się ze stosowaniem przymusu państwowego. To właśnie dzięki temu pociąganie tych osób do odpowiedzialności dyscyplinarnej odbywa się w sposób szczególny i w obecności szeregu wyjątkowych, nieodłącznie związanych z innymi kategoriami pracowników podstaw. Na podstawie analizy licznych źródeł doktrynalnych ujawniono kluczowe cechy i charakterystyki odpowiedzialności dyscyplinarnej, jako odgałęzienia zjawiska odpowiedzialności prawnej w prawie. Oceniono status prawny pracowników Policji Narodowej Ukrainy i określono jego podstawę do odróżnienia od innych kategorii pracowników. Zaproponowano wniosek o cechy charakteryzujące policjantów jako podmioty odpowiedzialności dyscyplinarnej.

TEORETYCZNE I PRAWNE PODEJŚCIE DO UJAWNIENIA ISTOTY PODMIOTU ADMINISTRACYJNOPRAWNEJ REGULACJI DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ NA UKRAINIE

Denys Paramanov

aspirant Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-2158-4700
Anotation. Artykuł poświęcono ujawnieniu istoty przedmiotu administracyjnoprawnej regulacji działalności gospodarczej na Ukrainie. Wyjaśniono, że przeanalizowany temat nie jest nowy dla nauk administracyjnoprawnych, lecz najnowszy paradygmat rozwoju przedmiotu prawa administracyjnego wymaga innego spojrzenia na istotę procesów regulacyjnych norm administracyjnoprawnych dotyczących stosunków społecznych, w tym w zakresie działalności gospodarczej. Ustalono, że państwo, w osobie uprawnionych organów władzy, powinno korzystać z arsenału środków prawnych adekwatnych do współczesnych warunków rozwoju stosunków społecznych. Dotyczy to przede wszystkim zrozumienia potrzeby odejścia od dogmatu wyłącznego wpływu regulacji administracyjnoprawnych na publiczne stosunki prawne poprzez środki karne (klasyczne metody właściwe dla tego rodzaju regulacji prawnych), ale także uwzględnienia potrzeby realizacji działań administracyjno-usługowych administracji publicznej. Udowodniono, że istotą administracyjnoprawnej regulacji działalności gospodarczej na Ukrainie jest sporządzanie publicznych stosunków prawnych dotyczących rozwoju gospodarczego kraju, wspieranie działalności gospodarczej i ochrona praw podmiotów gospodarczych na Ukrainie.
Keywords: Artykuł poświęcono ujawnieniu istoty przedmiotu administracyjnoprawnej regulacji działalności gospodarczej na Ukrainie. Wyjaśniono, że przeanalizowany temat nie jest nowy dla nauk administracyjnoprawnych, lecz najnowszy paradygmat rozwoju przedmiotu prawa administracyjnego wymaga innego spojrzenia na istotę procesów regulacyjnych norm administracyjnoprawnych dotyczących stosunków społecznych, w tym w zakresie działalności gospodarczej. Ustalono, że państwo, w osobie uprawnionych organów władzy, powinno korzystać z arsenału środków prawnych adekwatnych do współczesnych warunków rozwoju stosunków społecznych. Dotyczy to przede wszystkim zrozumienia potrzeby odejścia od dogmatu wyłącznego wpływu regulacji administracyjnoprawnych na publiczne stosunki prawne poprzez środki karne (klasyczne metody właściwe dla tego rodzaju regulacji prawnych), ale także uwzględnienia potrzeby realizacji działań administracyjno-usługowych administracji publicznej. Udowodniono, że istotą administracyjnoprawnej regulacji działalności gospodarczej na Ukrainie jest sporządzanie publicznych stosunków prawnych dotyczących rozwoju gospodarczego kraju, wspieranie działalności gospodarczej i ochrona praw podmiotów gospodarczych na Ukrainie.

NORMATYWNE I PRAWNE PODSTAWY DZIAŁANIA JEDNOSTEK NOTYFIKOWANYCH (OSÓB UPOWAŻNIONYCH) W ZAKRESIE ZAPOBIEGANIA I WYKRYWANIA KORUPCJI: KWESTIE EGZEKWOWANIA PRAWA

Olha Piskunova

student Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-6712-0366
Anotation. W artykule przeprowadzono naukową analizę stanowisk naukowców dotyczących zrozumienia normatywnych i prawnych podstaw działalności uprawnionych podmiotów w zakresie zapobiegania i wykrywania korupcji. Zaproponowano system aktów prawnych, określających ogólne zasady działalności jednostek notyfikowanych (osób upoważnionych) w zakresie zapobiegania i wykrywania korupcji: 1) Konstytucja Ukrainy; 2) międzynarodowe traktaty prawne, które są ratyfikowane przez najwyższy organ ustawodawczy w zakresie zapobiegania i przeciwdziałania korupcji; 3) akty prawne, określające podstawy prawne i organizacyjne funkcjonowania systemu zapobiegania korupcji na Ukrainie, treść i sposób stosowania zapobiegawczych mechanizmów antykorupcyjnych, zasady usuwania skutków przestępstw korupcyjnych; 4) akty Prezydenta Ukrainy i Gabinetu Ministrów Ukrainy, mające na celu zwiększenie skuteczności działań zapobiegawczych i przeciwdziałania korupcji; 5) regulacje przyjęte przez Krajową Agencję Zapobiegania Korupcji dotyczące bezpośredniej działalności jednostek notyfikowanych (osób upoważnionych) w zakresie zapobiegania i wykrywania korupcji oraz określające odpowiednie procedury zapobiegania i wykrywania korupcji w działaniach organów administracji publicznej.
Keywords: W artykule przeprowadzono naukową analizę stanowisk naukowców dotyczących zrozumienia normatywnych i prawnych podstaw działalności uprawnionych podmiotów w zakresie zapobiegania i wykrywania korupcji. Zaproponowano system aktów prawnych, określających ogólne zasady działalności jednostek notyfikowanych (osób upoważnionych) w zakresie zapobiegania i wykrywania korupcji: 1) Konstytucja Ukrainy; 2) międzynarodowe traktaty prawne, które są ratyfikowane przez najwyższy organ ustawodawczy w zakresie zapobiegania i przeciwdziałania korupcji; 3) akty prawne, określające podstawy prawne i organizacyjne funkcjonowania systemu zapobiegania korupcji na Ukrainie, treść i sposób stosowania zapobiegawczych mechanizmów antykorupcyjnych, zasady usuwania skutków przestępstw korupcyjnych; 4) akty Prezydenta Ukrainy i Gabinetu Ministrów Ukrainy, mające na celu zwiększenie skuteczności działań zapobiegawczych i przeciwdziałania korupcji; 5) regulacje przyjęte przez Krajową Agencję Zapobiegania Korupcji dotyczące bezpośredniej działalności jednostek notyfikowanych (osób upoważnionych) w zakresie zapobiegania i wykrywania korupcji oraz określające odpowiednie procedury zapobiegania i wykrywania korupcji w działaniach organów administracji publicznej.

O DYSPOZYTYWNOŚCI, NORMACH DYSPOZYTYWNYCH I DYSPOZYTYWNEJ METODZIE REGULACJI PRAWNEJ

Maksym Pochtovyi

kandydat nauk prawnych, kierownik Laboratorium Naukowego Monitoringu Socjologicznego Dniepropetrowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Dniepr, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-0512-1403
Anotation. W artykule naukowym rozważa się kwestię współczesnego zrozumienia istoty zasad dyspozytywności, norm dyspozytywnych i dyspozytywnej metody regulacji prawnej w postępowaniu karnym Ukrainy. Na początku autor zauważa, że dziś nie ma jednomyślności wśród naukowców w sprawie interpretacji pojęcia dyspozycyjności w postępowaniu karnym. Autor sformułował własną definicję pojęcia dyspozytywności w postępowaniu karnym Ukrainy – jest to świadoma potrzeba aktywnej i celowej działalności podmiotów obdarzonych dyspozytywnymi prawami, których realizacja wpływa na powstanie, zmianę lub zakończenie postępowania karnego i ma na celu obronę własnych lub reprezentatywnych interesów w postępowaniu karnym. Należy zauważyć, że pod względem zakresu pojęcie dyspozytywności jest szersze niż pojęcie dyspozytywnych norm prawa, ponieważ te ostatnie są formą, środkiem, sposobem wyrażania i rozwijania dyspozytywności w prawie. Skupiono się na znaczeniu rozgraniczenia i treści pojęcia “imperatywnej” normy prawa i “imperatywności prawa”.
Keywords: W artykule naukowym rozważa się kwestię współczesnego zrozumienia istoty zasad dyspozytywności, norm dyspozytywnych i dyspozytywnej metody regulacji prawnej w postępowaniu karnym Ukrainy. Na początku autor zauważa, że dziś nie ma jednomyślności wśród naukowców w sprawie interpretacji pojęcia dyspozycyjności w postępowaniu karnym. Autor sformułował własną definicję pojęcia dyspozytywności w postępowaniu karnym Ukrainy – jest to świadoma potrzeba aktywnej i celowej działalności podmiotów obdarzonych dyspozytywnymi prawami, których realizacja wpływa na powstanie, zmianę lub zakończenie postępowania karnego i ma na celu obronę własnych lub reprezentatywnych interesów w postępowaniu karnym. Należy zauważyć, że pod względem zakresu pojęcie dyspozytywności jest szersze niż pojęcie dyspozytywnych norm prawa, ponieważ te ostatnie są formą, środkiem, sposobem wyrażania i rozwijania dyspozytywności w prawie. Skupiono się na znaczeniu rozgraniczenia i treści pojęcia “imperatywnej” normy prawa i “imperatywności prawa”.

OCHRONA PRAW W ZAKRESIE UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH OBYWATELI, KTÓRZY WYJECHALI NA STAŁE ZA GRANICĘ: PRZEGLĄD PRAKTYK SĄDOWYCH

Krystyna Rezvorovych

kandydat nauk prawnych, kierownik Katedry Cywilnego Prawa i Postępowania Dniepropetrowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Dniepr, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1183-613X
Anotation. Artykuł dotyczy przeglądu praktyk sądowych w zakresie ochrony praw osób, które wyjechały na stałe za granicę, w zakresie ubezpieczeń społecznych. Badanie wskazuje, że sądy stają w obronie obywateli Ukrainy, a w przypadku stosowania popularnej przyczyny odmowy ukraińskich emerytów mieszkających za granicą we wznowieniu płatności emerytalnych z powodu braku miejsca rejestracji na terytorium Ukrainy, a tym samym braku upoważnionej jednostki Funduszu Emerytalnego, do którego należy się zwrócić. Należy zauważyć, że czasami sądy zobowiązują fundusz emerytalny do wyznaczenia emerytury obywatelom, ponieważ te ostatnie sprzeciwiają się realizacji prawa emeryta-migranta do zarobionej emerytury, uciekając się do formalnych podstaw odmowy przyznania emerytury, a sądy same sprawdzają wszystkie warunki uznania prawa emeryta do otrzymania emerytury (staż ubezpieczeniowy, posiadanie obywatelstwa Ukrainy i tym podobne). Podkreśla się, że praktyka sądowa, która rozwinęła się w ostatnich latach, na ogół pokazuje skuteczność ochrony naruszonych praw, wolności i interesów osób, które wyjechały na stałe za granicę, co zasługuje na aprobatę, proponowane są sposoby rozwiązania zaistniałej sytuacji.
Keywords: Artykuł dotyczy przeglądu praktyk sądowych w zakresie ochrony praw osób, które wyjechały na stałe za granicę, w zakresie ubezpieczeń społecznych. Badanie wskazuje, że sądy stają w obronie obywateli Ukrainy, a w przypadku stosowania popularnej przyczyny odmowy ukraińskich emerytów mieszkających za granicą we wznowieniu płatności emerytalnych z powodu braku miejsca rejestracji na terytorium Ukrainy, a tym samym braku upoważnionej jednostki Funduszu Emerytalnego, do którego należy się zwrócić. Należy zauważyć, że czasami sądy zobowiązują fundusz emerytalny do wyznaczenia emerytury obywatelom, ponieważ te ostatnie sprzeciwiają się realizacji prawa emeryta-migranta do zarobionej emerytury, uciekając się do formalnych podstaw odmowy przyznania emerytury, a sądy same sprawdzają wszystkie warunki uznania prawa emeryta do otrzymania emerytury (staż ubezpieczeniowy, posiadanie obywatelstwa Ukrainy i tym podobne). Podkreśla się, że praktyka sądowa, która rozwinęła się w ostatnich latach, na ogół pokazuje skuteczność ochrony naruszonych praw, wolności i interesów osób, które wyjechały na stałe za granicę, co zasługuje na aprobatę, proponowane są sposoby rozwiązania zaistniałej sytuacji.

CHARAKTERYSTYKA ZAPEWNIANIA ADMINISTRACYJNEGO I PRAWNEGO WYŻSZEGO SZKOLNICTWA INŻYNIERSKIEGO NA UKRAINIE

Władimir Rezniczenko

kandydat na stopień doktora nauk prawnych Instytut Badawczy Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6105-8933
Anotation. Z artykułu wynika, że osobliwością administracyjno-prawnego wsparcia szkolnictwa wyższego na Ukrainie są: administrowanie szkolnictwem wyższym inżynierskim powinno odbywać się we wspólnych działaniach organów administracji publicznej, podmiotów procesu kształcenia i inżynierów, którzy określają najnowsze trendy inżynieryjne; innowacyjność jest ważna dla administracji szkolnictwa wyższego, czyli poszukiwanie nowej wiedzy, praktyk i doświadczeń w zakresie technologii inżynierskich; o skuteczności obsługi administracyjno-prawnej wyższego wykształcenia inżynierskiego decyduje poziom realizacji nabytej wiedzy studentów w działaniu, czyli umiejętność wykorzystania nabytej wiedzy edukacyjnej w zawodzie inżynierskim; metodyka administrowania wyższym wykształceniem inżynierskim powinna uwzględniać strategiczne kierunki rozwoju zawodowego zgodnie z dalszymi kryteriami i wymaganiami branży; krajowy model rozwoju szkolnictwa wyższego na Ukrainie powinien koncentrować się na poziomie regionalnym dla rozwoju określonego terytorium.
Keywords: Z artykułu wynika, że osobliwością administracyjno-prawnego wsparcia szkolnictwa wyższego na Ukrainie są: administrowanie szkolnictwem wyższym inżynierskim powinno odbywać się we wspólnych działaniach organów administracji publicznej, podmiotów procesu kształcenia i inżynierów, którzy określają najnowsze trendy inżynieryjne; innowacyjność jest ważna dla administracji szkolnictwa wyższego, czyli poszukiwanie nowej wiedzy, praktyk i doświadczeń w zakresie technologii inżynierskich; o skuteczności obsługi administracyjno-prawnej wyższego wykształcenia inżynierskiego decyduje poziom realizacji nabytej wiedzy studentów w działaniu, czyli umiejętność wykorzystania nabytej wiedzy edukacyjnej w zawodzie inżynierskim; metodyka administrowania wyższym wykształceniem inżynierskim powinna uwzględniać strategiczne kierunki rozwoju zawodowego zgodnie z dalszymi kryteriami i wymaganiami branży; krajowy model rozwoju szkolnictwa wyższego na Ukrainie powinien koncentrować się na poziomie regionalnym dla rozwoju określonego terytorium.

UTRATA STATUSU SĘDZIEGO: OBECNY STAN I PROBLEMY

Vladyslav Rikhter

student Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-2142-7209
Anotation. Celem artykułu jest, aby na podstawie kompleksowej analizy podstaw normatywnych, pomysłów koncepcyjnych i stanowisk naukowych ujawnić publiczną administrację odwołań sędziów na Ukrainie. W artykule przeanalizowano przepisy dotyczące aktualnego stanu i problemów utraty statusu sędziego. Ustalono, że odwoływanie sędziów regulują przepisy konstytucyjne i sądownicze, co określa ważną rolę tego procesu w sądownictwie. Udowodniono, że publiczne administrowanie odwołaniem sędziów powinno odbywać się obiektywnie i bezstronnie w celu utworzenia najbardziej wykwalifikowanego korpusu sędziowskiego. Okazało się, że głównym instytucjonalnym realizatorem publicznego administrowania odwołaniem sędziów jes t Najwyższa Rada Sprawiedliwości.
Keywords: Celem artykułu jest, aby na podstawie kompleksowej analizy podstaw normatywnych, pomysłów koncepcyjnych i stanowisk naukowych ujawnić publiczną administrację odwołań sędziów na Ukrainie. W artykule przeanalizowano przepisy dotyczące aktualnego stanu i problemów utraty statusu sędziego. Ustalono, że odwoływanie sędziów regulują przepisy konstytucyjne i sądownicze, co określa ważną rolę tego procesu w sądownictwie. Udowodniono, że publiczne administrowanie odwołaniem sędziów powinno odbywać się obiektywnie i bezstronnie w celu utworzenia najbardziej wykwalifikowanego korpusu sędziowskiego. Okazało się, że głównym instytucjonalnym realizatorem publicznego administrowania odwołaniem sędziów jes t Najwyższa Rada Sprawiedliwości.

STATUS ADMINISTRACYJNO-PRAWNY KOMISJI WYŻSZYCH KWALIFIKACJI NOTARIALNYCH JAKO PRZEDMIOT WYKONYWANIA CZYNNOŚCI NOTARIALNEJ NA UKRAINIE

Siergiej Rozsocha

kandydat na stopień doktora nauk prawnych Instytut Badawczy Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6105-8133
Anotation. Celem artykułu jest określenie administracyjno-prawnego statusu Wyższej Komisji Kwalifikacyjnej Notariuszy jako podmiotu notarialnego na Ukrainie, w wyniku ujawnienia specyfiki stosowania prawa, analizy stanowisk prawników i praktyka notarialna. Artykuł stanowi, że status administracyjno-prawny Wyższej Komisji Kwalifikacyjnej Notarialnej jako podmiotu notarialnego na Ukrainie jest statusem prawnym specjalnego organu administracji notarialnej, który zapewnia proces certyfikacji uzyskania prawa do wykonywania czynności notarialnych i wypowiedzenia tego prawa w przypadkach przewidzianych prawem.
Keywords: Celem artykułu jest określenie administracyjno-prawnego statusu Wyższej Komisji Kwalifikacyjnej Notariuszy jako podmiotu notarialnego na Ukrainie, w wyniku ujawnienia specyfiki stosowania prawa, analizy stanowisk prawników i praktyka notarialna. Artykuł stanowi, że status administracyjno-prawny Wyższej Komisji Kwalifikacyjnej Notarialnej jako podmiotu notarialnego na Ukrainie jest statusem prawnym specjalnego organu administracji notarialnej, który zapewnia proces certyfikacji uzyskania prawa do wykonywania czynności notarialnych i wypowiedzenia tego prawa w przypadkach przewidzianych prawem.

PODSTAWOWE ZASADY ODPOWIEDZIALNOŚCI DYSCYPLINARNEJ FUNKCJONARIUSZY ORGANÓW PROKURATURY: ASPEKT TEORETYCZNO-PRAWNY

Bohdan Semenenko

prokurator Dnieprowskiej Prokuratury Okręgowej (Kijów, Ukraina) Aspirant Katedry Prawa Miejskiego i Dyscyplin Administracyjnoprawnych Uniwersytetu Narodowego “Akademia Ostrogska” (Ostróg, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-1889-1713
Anotation. Artykuł bada kluczowe kwestie odpowiedzialności dyscyplinarnej prokuratorów w warunkach państwa prawnego. Podkreślono potrzebę reformy organów prokuratury, statusu prokuratorów, ich odpowiedzialności dyscyplinarnej. Prawne aspekty postępowania dyscyplinarnego są ujawniane przez pryzmat norm Kodeksu Prawa Pracy Ukrainy i Ustawy Ukrainy “O prokuraturze”. Należy zauważyć, że szczególna procedura pociągania prokuratorów do odpowiedzialności dyscyplinarnej jest systemem etapów stosowania odpowiedzialności dyscyplinarnej wobec prokuratorów określonych przepisami prawa. W kontekście niedawnej kodyfikacji prawa pracy i przeglądu projektu kodeksu prawa pracy kwestia szczególnej odpowiedzialności dyscyplinarnej zasługuje na szczególną uwagę. Należy podkreślić, że projekt Kodeksu Prawa Pracy zawiera jedynie ogólne mechanizmy stosowania odpowiedzialności dyscyplinarnej, głównie powielając normy obowiązującego prawa pracy. Jednocześnie w projekcie Kodeksu Prawa Pracy postępowanie dyscyplinarne obejmuje uwagi, nagany i zwolnienia.
Keywords: Artykuł bada kluczowe kwestie odpowiedzialności dyscyplinarnej prokuratorów w warunkach państwa prawnego. Podkreślono potrzebę reformy organów prokuratury, statusu prokuratorów, ich odpowiedzialności dyscyplinarnej. Prawne aspekty postępowania dyscyplinarnego są ujawniane przez pryzmat norm Kodeksu Prawa Pracy Ukrainy i Ustawy Ukrainy “O prokuraturze”. Należy zauważyć, że szczególna procedura pociągania prokuratorów do odpowiedzialności dyscyplinarnej jest systemem etapów stosowania odpowiedzialności dyscyplinarnej wobec prokuratorów określonych przepisami prawa. W kontekście niedawnej kodyfikacji prawa pracy i przeglądu projektu kodeksu prawa pracy kwestia szczególnej odpowiedzialności dyscyplinarnej zasługuje na szczególną uwagę. Należy podkreślić, że projekt Kodeksu Prawa Pracy zawiera jedynie ogólne mechanizmy stosowania odpowiedzialności dyscyplinarnej, głównie powielając normy obowiązującego prawa pracy. Jednocześnie w projekcie Kodeksu Prawa Pracy postępowanie dyscyplinarne obejmuje uwagi, nagany i zwolnienia.

W SPRAWIE PROBLEMU OKREŚLENIA ZASAD ZABEZPIECZENIA EMERYTALNEGO SĘDZIÓW NA UKRAINIE

Yuliia Sokolova

student Katedry Obsługi Prawnej Działalności Gospodarczej Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-3211-0394
Anotation. W artykule na podstawie analizy poglądów naukowych naukowców i norm obowiązującego prawa sformułowano koncepcję i przedstawiono zakres zasad zabezpieczenia emerytalnego sędziów na Ukrainie. Przeanalizowano różne podejścia naukowców do klasyfikacji zasad zabezpieczenia emerytalnego. Skonstruowano własne podejście do grupowania zasad zabezpieczenia emerytalnego sędziów i przedstawiono główne grupy klasyfikacyjne, które łączą ogólne, specyficzne dla branży i specjalne podstawy źródłowe. Należy zauważyć, że zgodnie z ogólną myślą teoretyczną zasady są klasyfikowane według grup utworzonych na podstawie jakiegoś wspólnego czynnika, takiego jak utrwalenie w odpowiednim źródle, rozpowszechnienie w stosunkach społecznych i tak dalej. Zamiast tego, badając zasady bezpośredniego ubezpieczenia emerytalnego, naukowcy zasadniczo proponują ogólną listę podstawowych podstaw, które stanowią podstawę tej kategorii.
Keywords: W artykule na podstawie analizy poglądów naukowych naukowców i norm obowiązującego prawa sformułowano koncepcję i przedstawiono zakres zasad zabezpieczenia emerytalnego sędziów na Ukrainie. Przeanalizowano różne podejścia naukowców do klasyfikacji zasad zabezpieczenia emerytalnego. Skonstruowano własne podejście do grupowania zasad zabezpieczenia emerytalnego sędziów i przedstawiono główne grupy klasyfikacyjne, które łączą ogólne, specyficzne dla branży i specjalne podstawy źródłowe. Należy zauważyć, że zgodnie z ogólną myślą teoretyczną zasady są klasyfikowane według grup utworzonych na podstawie jakiegoś wspólnego czynnika, takiego jak utrwalenie w odpowiednim źródle, rozpowszechnienie w stosunkach społecznych i tak dalej. Zamiast tego, badając zasady bezpośredniego ubezpieczenia emerytalnego, naukowcy zasadniczo proponują ogólną listę podstawowych podstaw, które stanowią podstawę tej kategorii.

DOSKONALENIE PROCEDURALNEJ FORMY PRZEPROWADZANIA OBDUKCJI JAKO ŚRODKA DOWODOWEGO W POSTĘPOWANIU KARNYM

Oleksandr Starenkyi

kandydat nauk prawnych, profesor Katedry Postępowania Karnego Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4517-726X
Anotation. W artykule, na podstawie wyników analizy źródeł naukowych, przepisów obowiązującego Kodeksu Postępowania Karnego Ukrainy i praktyki jego stosowania, procesowego prawa karnego poszczególnych krajów zagranicznych, badane są problematyczne kwestie formy proceduralnej obdukcji jako środka dowodowego w postępowaniu karnym. Należy zauważyć, że wyniki analizy przepisów obowiązującego prawa postępowania karnego Ukrainy i praktyki jego stosowania wskazują na niedoskonałość formy proceduralnej przeprowadzenia obdukcji jako sposobu uzyskania dowodów lub weryfikacji już otrzymanych dowodów, co negatywnie wpływa na osiągnięcie celu dowodu w postępowaniu karnym i zapewnienie skuteczności postępowania przygotowawczego. Uzasadnia się konieczność przeprowadzenia badania na podstawie postanowienia śledczego, detektywa w przypadku dobrowolnej zgody osoby, a przymusowej obdukcji – na podstawie postanowienia prokuratora. Proponuje się dostarczenie kopii protokołu osobie podlegającej obdukcji nie tylko w przypadku przymusowej obdukcji, jak określono teraz w ust. 5 art. 241 Kodeksu Postępowania Karnego Ukrainy, ale także w przypadku obdukcji za jej dobrowolną zgodą.
Keywords: W artykule, na podstawie wyników analizy źródeł naukowych, przepisów obowiązującego Kodeksu Postępowania Karnego Ukrainy i praktyki jego stosowania, procesowego prawa karnego poszczególnych krajów zagranicznych, badane są problematyczne kwestie formy proceduralnej obdukcji jako środka dowodowego w postępowaniu karnym. Należy zauważyć, że wyniki analizy przepisów obowiązującego prawa postępowania karnego Ukrainy i praktyki jego stosowania wskazują na niedoskonałość formy proceduralnej przeprowadzenia obdukcji jako sposobu uzyskania dowodów lub weryfikacji już otrzymanych dowodów, co negatywnie wpływa na osiągnięcie celu dowodu w postępowaniu karnym i zapewnienie skuteczności postępowania przygotowawczego. Uzasadnia się konieczność przeprowadzenia badania na podstawie postanowienia śledczego, detektywa w przypadku dobrowolnej zgody osoby, a przymusowej obdukcji – na podstawie postanowienia prokuratora. Proponuje się dostarczenie kopii protokołu osobie podlegającej obdukcji nie tylko w przypadku przymusowej obdukcji, jak określono teraz w ust. 5 art. 241 Kodeksu Postępowania Karnego Ukrainy, ale także w przypadku obdukcji za jej dobrowolną zgodą.

DETERMINANTY WPŁYWAJĄCE NA POPEŁNIANIE INTERESOWNYCH PRZESTĘPSTW Z UŻYCIEM PRZEMOCY PRZEZ DZIECI

Khrystyna Stetska

aspirant Katedry Kryminologii i Prawa Karno-Wykonawczego Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-9305-2720
Anotation. W artykule wyjaśniono, że determinacja popełniania interesownych przestępstw z użyciem przemocy jest rodzajem determinacji społecznej i stanowi proces, który wraz z warunkami środowiskowymi determinuje szereg czynników, w szczególności: zniszczenie wartości społeczno-kulturowych, zrównoważonych tradycji, utrata zaufania i szacunku dla władz, społeczeństwa, dorosłych, jeden do jednego, wpłynęło przede wszystkim na światopogląd, styl życia i proces socjalizacji nieletnich. Cechy charakteryzujące przestępczość dzieci, jej wzorce i społecznie niebezpieczne tendencje obejmują: poziom karalności (cecha penitencjarna); stabilność liczby dzieci popełniających przestępstwa i ich niewielka różnorodność; dominacja interesownej przestępczości w ogólnej strukturze przestępstw popełnianych przez dzieci; charakter grupowy; dominacja przestępstw popełnianych przez dzieci w stanie nietrzeźwości; wskaźnik nawrotu nieletnich; wysoki poziom latencji; ukryte rezerwy bezdomności i zaniedbania; “wirtualizacja” przestępczości; cechy podziału terytorialnego wskaźników interesownej przestępczości z użyciem przemocy.
Keywords: W artykule wyjaśniono, że determinacja popełniania interesownych przestępstw z użyciem przemocy jest rodzajem determinacji społecznej i stanowi proces, który wraz z warunkami środowiskowymi determinuje szereg czynników, w szczególności: zniszczenie wartości społeczno-kulturowych, zrównoważonych tradycji, utrata zaufania i szacunku dla władz, społeczeństwa, dorosłych, jeden do jednego, wpłynęło przede wszystkim na światopogląd, styl życia i proces socjalizacji nieletnich. Cechy charakteryzujące przestępczość dzieci, jej wzorce i społecznie niebezpieczne tendencje obejmują: poziom karalności (cecha penitencjarna); stabilność liczby dzieci popełniających przestępstwa i ich niewielka różnorodność; dominacja interesownej przestępczości w ogólnej strukturze przestępstw popełnianych przez dzieci; charakter grupowy; dominacja przestępstw popełnianych przez dzieci w stanie nietrzeźwości; wskaźnik nawrotu nieletnich; wysoki poziom latencji; ukryte rezerwy bezdomności i zaniedbania; “wirtualizacja” przestępczości; cechy podziału terytorialnego wskaźników interesownej przestępczości z użyciem przemocy.

ZASADY KWALIFIKACJI DZIAŁAŃ NA PODSTAWIE ART. 392 KODEKSU KARNEGO UKRAINY JAKO WYKROCZENIA KARNEGO POPEŁNIONEGO W INSTYTUCJACH KARNO-WYKONAWCZYCH TYPU ZAMKNIĘTEGO NA UKRAINIE

Yan Streliuk

kandydat nauk prawnych, student Katedry Działalności Prawnej i Antykorupcyjnej Międzyregionalnej Akademii Zarządzania Personelem (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4209-2017
Anotation. Celem artykułu jest podkreślenie indywidualnych kwestii kwalifikacji wykroczeń karnych popełnianych w instytucjach karno-wykonawczych typu zamkniętego na Ukrainie. Osiągnięcie tego celu przewiduje analizę prac naukowych naukowców zagranicznych i krajowych na temat wspomnianej problematyki. Artykuł ustala podstawowe zasady kwalifikacji działań zgodnie z art. 392 Kodeksu Karnego Ukrainy jako wykroczenia karnego, popełnianego w instytucjach karno-wykonawczych typu zamkniętego. Przeanalizowano stanowiska krajowych i zagranicznych naukowców nauk kryminalistycznych pod kątem wspomnianego problemu. Wyodrębniono poszczególne kwestie kwalifikacji czynności dezorganizujących pracę instytucji karnych, w szczególności: ze względu na cel popełnienia wykroczenia karnego; przedmiot wykroczenia; podmiot popełnienia; warunki izolacji. Należy zauważyć, że pod pojęciem poważnych konsekwencji w ramach wykroczeń karnych należy rozumieć spowodowanie poważnych obrażeń ciała, w szczególności takich, które spowodowały śmierć ofiary, wyrządzenie dużych szkód materialnych, znaczne pogorszenie stosunków międzypaństwowych lub międzynarodowych, poważne naruszenie działalności instytucji, organizacji i przedsiębiorstw i tym podobne.
Keywords: Celem artykułu jest podkreślenie indywidualnych kwestii kwalifikacji wykroczeń karnych popełnianych w instytucjach karno-wykonawczych typu zamkniętego na Ukrainie. Osiągnięcie tego celu przewiduje analizę prac naukowych naukowców zagranicznych i krajowych na temat wspomnianej problematyki. Artykuł ustala podstawowe zasady kwalifikacji działań zgodnie z art. 392 Kodeksu Karnego Ukrainy jako wykroczenia karnego, popełnianego w instytucjach karno-wykonawczych typu zamkniętego. Przeanalizowano stanowiska krajowych i zagranicznych naukowców nauk kryminalistycznych pod kątem wspomnianego problemu. Wyodrębniono poszczególne kwestie kwalifikacji czynności dezorganizujących pracę instytucji karnych, w szczególności: ze względu na cel popełnienia wykroczenia karnego; przedmiot wykroczenia; podmiot popełnienia; warunki izolacji. Należy zauważyć, że pod pojęciem poważnych konsekwencji w ramach wykroczeń karnych należy rozumieć spowodowanie poważnych obrażeń ciała, w szczególności takich, które spowodowały śmierć ofiary, wyrządzenie dużych szkód materialnych, znaczne pogorszenie stosunków międzypaństwowych lub międzynarodowych, poważne naruszenie działalności instytucji, organizacji i przedsiębiorstw i tym podobne.

NIEKTÓRE TEORETYCZNE I PRAKTYCZNE PROBLEMY REGULACJI PRAWNEJ ZABEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO OSÓB SAMOZATRUDNIONYCH

Yuliia Tarakan

aspirantka Katedry Prawa Pracy i Prawa Ubezpieczeń Społecznych Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-8184-1425
Anotation. W artykule przeprowadzono teoretyczne badanie regulacji prawnej pracy osób samozatrudnionych. Autor przeprowadził badanie, które dowodzi, że osoby samozatrudnione nie są podmiotami prawa pracy, ale podlegają zakresowi jego działania, w szczególności w zakresie gwarancji realizacji prawa pracy. Przedstawiono luki prawne, przeanalizowano praktyki sądowe i przedstawiono zalecenia dotyczące poprawy regulacji prawnych i usunięcia luk. Stwierdzono, że status prawny osoby samozatrudnionej należy określić jako ustanowiony zgodnie z obowiązującymi regulacjami normatywnymi specyfiki identyfikacji prawnej osoby samozatrudnionej w systemie prawa i stosunków prawnych, opartych na szczególnym porządku jego personalizacji w systemie przedstawionym, nabycie cech podmiotu prawa i stosunków prawnych, a także na cechach stanu prawnego ww. osoby we wspomnianym systemie, który pojawia się dzięki zestawowi jej praw i obowiązków, gwarancji ich przestrzegania i wykonywania, odpowiedzialności oraz innych składników strukturalnych, które w dynamice ujawniają specyfikę funkcjonowania osoby samozatrudnionej jako podmiotu prawa i stosunków prawnych, jej wzajemne relacje z innymi podmiotami prawa, miejsce w relacjach z państwem.
Keywords: W artykule przeprowadzono teoretyczne badanie regulacji prawnej pracy osób samozatrudnionych. Autor przeprowadził badanie, które dowodzi, że osoby samozatrudnione nie są podmiotami prawa pracy, ale podlegają zakresowi jego działania, w szczególności w zakresie gwarancji realizacji prawa pracy. Przedstawiono luki prawne, przeanalizowano praktyki sądowe i przedstawiono zalecenia dotyczące poprawy regulacji prawnych i usunięcia luk. Stwierdzono, że status prawny osoby samozatrudnionej należy określić jako ustanowiony zgodnie z obowiązującymi regulacjami normatywnymi specyfiki identyfikacji prawnej osoby samozatrudnionej w systemie prawa i stosunków prawnych, opartych na szczególnym porządku jego personalizacji w systemie przedstawionym, nabycie cech podmiotu prawa i stosunków prawnych, a także na cechach stanu prawnego ww. osoby we wspomnianym systemie, który pojawia się dzięki zestawowi jej praw i obowiązków, gwarancji ich przestrzegania i wykonywania, odpowiedzialności oraz innych składników strukturalnych, które w dynamice ujawniają specyfikę funkcjonowania osoby samozatrudnionej jako podmiotu prawa i stosunków prawnych, jej wzajemne relacje z innymi podmiotami prawa, miejsce w relacjach z państwem.

ROLA NARODOWEJ POLICJI UKRAINY W ZAPOBIEGANIU I PRZECIWDZIAŁANIU SIEROTOM SPOŁECZNYM

Nataliia Tkachenko

student Katedry Prawa policyjnego Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-7719-1535
Anotation. Znaczenie tego artykułu polega na tym, że prewencyjna praca z rodzinami w niekorzystnej sytuacji jest jednym z priorytetów w uprzedzeniu i zapobieganiu sieroctwu społecznemu. Główną rolę w tym procesie ma odgrywać państwo w osobie jego upoważnionych organów, w tym Narodowej Policji Ukrainy. Wyjaśniono miejsce Narodowej Policji w systemie podmiotów zapobiegających i przeciwdziałających sieroctwu społecznemu. Rozważono system jednostek policji wdrażających środki przeciwdziałania sieroctwu społecznemu. Scharakteryzowano uprawnienia jednostek prewencji nieletnich i komisariatów policji do zapobiegania i przeciwdziałania sieroctwu społecznemu. Wyróżniono cechy działalności administracyjno-jurysdykcyjnej policjantów w zakresie pociągania do odpowiedzialności administracyjnej rodziców lub osób, które je zastępują, jako jeden z obszarów profilaktyki sieroctwa społecznego.
Keywords: Znaczenie tego artykułu polega na tym, że prewencyjna praca z rodzinami w niekorzystnej sytuacji jest jednym z priorytetów w uprzedzeniu i zapobieganiu sieroctwu społecznemu. Główną rolę w tym procesie ma odgrywać państwo w osobie jego upoważnionych organów, w tym Narodowej Policji Ukrainy. Wyjaśniono miejsce Narodowej Policji w systemie podmiotów zapobiegających i przeciwdziałających sieroctwu społecznemu. Rozważono system jednostek policji wdrażających środki przeciwdziałania sieroctwu społecznemu. Scharakteryzowano uprawnienia jednostek prewencji nieletnich i komisariatów policji do zapobiegania i przeciwdziałania sieroctwu społecznemu. Wyróżniono cechy działalności administracyjno-jurysdykcyjnej policjantów w zakresie pociągania do odpowiedzialności administracyjnej rodziców lub osób, które je zastępują, jako jeden z obszarów profilaktyki sieroctwa społecznego.

O ZNACZENIU SPOSOBU POPEŁNIENIA KRADZIEŻY KIESZONKOWEJ JAKO ELEMENTU CHARAKTERYSTYKI KRYMINALISTYCZNEJ I PRZEDMIOTU DOWODU

Oleksandr Fedorchuk

student Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4619-6133
Anotation. W artykule omówiono sposoby popełnienia kradzieży kieszonkowych, jako jeden z elementów przedmiotu dowodu, który ma ogromne znaczenie dla opracowania prywatnej metodyki dochodzenia w sprawie tych przestępstw. Należy zauważyć, że wśród elementów struktury metodologii kryminalistycznej ważne miejsce zajmuje kryminalistyczna charakterystyka przestępstwa, przez którą rozumie się oparty na praktycznych działaniach organów ścigania i badań kryminalistycznych system zbiorczych informacji o istotnych kryminalistycznie cechach. Należy zauważyć, że kradzieże kieszonkowe należą do najbardziej profesjonalnych rodzajów działalności przestępczej ze względu na fakt, że ten rodzaj włamania wymaga pewnych umiejętności, które obejmują nie tylko szkolenie, ale także systematyczne podnoszenie kwalifikacji złodziei.
Keywords: W artykule omówiono sposoby popełnienia kradzieży kieszonkowych, jako jeden z elementów przedmiotu dowodu, który ma ogromne znaczenie dla opracowania prywatnej metodyki dochodzenia w sprawie tych przestępstw. Należy zauważyć, że wśród elementów struktury metodologii kryminalistycznej ważne miejsce zajmuje kryminalistyczna charakterystyka przestępstwa, przez którą rozumie się oparty na praktycznych działaniach organów ścigania i badań kryminalistycznych system zbiorczych informacji o istotnych kryminalistycznie cechach. Należy zauważyć, że kradzieże kieszonkowe należą do najbardziej profesjonalnych rodzajów działalności przestępczej ze względu na fakt, że ten rodzaj włamania wymaga pewnych umiejętności, które obejmują nie tylko szkolenie, ale także systematyczne podnoszenie kwalifikacji złodziei.

NAUKOWE ZASADY MONITORINGU KRYMINOLOGICZNEGO PRZEZ ORGANY POLICJI

Andrii Fomenko

kandydat nauk prawnych, rektor Dniepropetrowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Dniepr, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-3755-4130
Anotation. Artykuł popiera stanowisko naukowe dotyczące wykonalności podziału monitorowania kryminologicznego na cztery etapy: przygotowawczy (ustalanie celów, opracowywanie hipotez, ustalanie terminów monitorowania itp.), badawczy (polega na uzyskiwaniu i przetwarzaniu niezbędnych informacji kryminologicznych), analityczny (polega na dokładnej analizie poprzedniego etapu informacji, opracowaniu określonych prognoz na jego podstawie) i końcowy. Podkreśla się, że wymienione etapy są ze sobą powiązane i spójne, a ich przestrzeganie jest obowiązkowe. W przeciwnym razie niemożliwe będzie dokonanie wiarygodnych prognoz i skutecznych środków reagowania na podstawie uzyskanych danych. Udowodniono, że monitorowanie kryminologiczne jest ważnym narzędziem policji w procesie przeciwdziałania i zapobiegania przestępczości, którego skuteczność zależy bezpośrednio od przestrzegania określonych przepisów.
Keywords: Artykuł popiera stanowisko naukowe dotyczące wykonalności podziału monitorowania kryminologicznego na cztery etapy: przygotowawczy (ustalanie celów, opracowywanie hipotez, ustalanie terminów monitorowania itp.), badawczy (polega na uzyskiwaniu i przetwarzaniu niezbędnych informacji kryminologicznych), analityczny (polega na dokładnej analizie poprzedniego etapu informacji, opracowaniu określonych prognoz na jego podstawie) i końcowy. Podkreśla się, że wymienione etapy są ze sobą powiązane i spójne, a ich przestrzeganie jest obowiązkowe. W przeciwnym razie niemożliwe będzie dokonanie wiarygodnych prognoz i skutecznych środków reagowania na podstawie uzyskanych danych. Udowodniono, że monitorowanie kryminologiczne jest ważnym narzędziem policji w procesie przeciwdziałania i zapobiegania przestępczości, którego skuteczność zależy bezpośrednio od przestrzegania określonych przepisów.

NORMATYWNA PODSTAWA PRZENIESIENIA I PRZEMIESZCZENIA PRACOWNIKÓW NA UKRAINIE

Halyna Fomina

aspirant Katedry Prawa Pracy i Prawa Ubezpieczeń Społecznych Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1140-1778
Anotation. Artykuł poświęcono kształtowaniu aktualnej myśli naukowej o stanie regulacji prawnej przeniesienia i przemieszczenia pracowników we współczesnej Ukrainie. Na podstawie analizy obowiązującego prawa Ukrainy autor stwierdza, że przeniesienie i przemieszczenie pracowników jest regulowane przez zestaw norm międzynarodowych aktów prawnych, norm krajowych aktów prawnych i regulaminów, mających charakter prawno-prawny (niezależnie od tego, czy są one częścią prawa pracy, prawa zatrudnienia lub prawa administracyjnego). Grupa międzynarodowych aktów prawnych zawierających przepisy bezpośrednio lub pośrednio dotyczące procedur przeniesienia i przemieszczenia pracowników składa się z: uniwersalnych i regionalnych międzynarodowych aktów prawnych zawierających zakaz pracy przymusowej; konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy (na przykład Konwencji nr 29, 88, 171); orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (w szczególności w sprawach De Wilde, Ooms and Versyp v. Belgium, Rantsev v. Cyprus and Russia).
Keywords: Artykuł poświęcono kształtowaniu aktualnej myśli naukowej o stanie regulacji prawnej przeniesienia i przemieszczenia pracowników we współczesnej Ukrainie. Na podstawie analizy obowiązującego prawa Ukrainy autor stwierdza, że przeniesienie i przemieszczenie pracowników jest regulowane przez zestaw norm międzynarodowych aktów prawnych, norm krajowych aktów prawnych i regulaminów, mających charakter prawno-prawny (niezależnie od tego, czy są one częścią prawa pracy, prawa zatrudnienia lub prawa administracyjnego). Grupa międzynarodowych aktów prawnych zawierających przepisy bezpośrednio lub pośrednio dotyczące procedur przeniesienia i przemieszczenia pracowników składa się z: uniwersalnych i regionalnych międzynarodowych aktów prawnych zawierających zakaz pracy przymusowej; konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy (na przykład Konwencji nr 29, 88, 171); orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (w szczególności w sprawach De Wilde, Ooms and Versyp v. Belgium, Rantsev v. Cyprus and Russia).

TEORETYCZNO-METODOLOGICZNE PODSTAWY BADANIA WYKROCZEŃ ADMINISTRACYJNYCH W PROCESIE ODDAWANIA DO UŻYTKU OBIEKTÓW BUDOWLANYCH

Alla Chernyuk

aspirant Narodowej Akademii Zarządzania (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-1228-151X
Anotation. Celem artykułu jest podsumowanie doświadczeń naukowych podstaw teoretyczno-metodologicznych badań nad postępowaniem administracyjnym w procesie oddawania do użytku obiektów budowlanych. Zadaniem artykułu jest podkreślenie cech kierunków badań naukowych wyznaczonej problematyki. W artykule przeprowadzono badania doświadczeń naukowych podstaw teoretyczno-metodologicznych badań nad postępowaniem administracyjnym w procesie oddawania do użytku obiektów budowlanych. Wyróżniono cechy obszarów naukowych badań wyznaczonej problematyki, wśród których podkreślono cechy natury teoretycznej, legislacyjnej i wykonawczej. Stwierdzono, że brak rozwoju na poziomie teoretycznym, obecność praktycznych kwestii prawnych, a także konieczność przeprowadzenia kompleksowego badania problemów stosowania odpowiedzialności administracyjnej za przestępstwa w dziedzinie budownictwa jako całości i wykroczenia administracyjne w procesie oddania do użytku obiektów budowlanych w szczególności, spowodowało interdyscyplinarne podejście i przyciągnęło naukowo-teoretyczny i metodologiczny zestaw narzędzi różnych dziedzin naukowych.
Keywords: Celem artykułu jest podsumowanie doświadczeń naukowych podstaw teoretyczno-metodologicznych badań nad postępowaniem administracyjnym w procesie oddawania do użytku obiektów budowlanych. Zadaniem artykułu jest podkreślenie cech kierunków badań naukowych wyznaczonej problematyki. W artykule przeprowadzono badania doświadczeń naukowych podstaw teoretyczno-metodologicznych badań nad postępowaniem administracyjnym w procesie oddawania do użytku obiektów budowlanych. Wyróżniono cechy obszarów naukowych badań wyznaczonej problematyki, wśród których podkreślono cechy natury teoretycznej, legislacyjnej i wykonawczej. Stwierdzono, że brak rozwoju na poziomie teoretycznym, obecność praktycznych kwestii prawnych, a także konieczność przeprowadzenia kompleksowego badania problemów stosowania odpowiedzialności administracyjnej za przestępstwa w dziedzinie budownictwa jako całości i wykroczenia administracyjne w procesie oddania do użytku obiektów budowlanych w szczególności, spowodowało interdyscyplinarne podejście i przyciągnęło naukowo-teoretyczny i metodologiczny zestaw narzędzi różnych dziedzin naukowych.

WSPÓŁDZIAŁANIE ŚLEDCZEGO Z BIEGŁYMI W ZAPOBIEGANIU WYPADKOM NA PRZYKŁADZIE UKRAINY

Andrei Chichirkin

aspirant laboratorium naukowo-badawczego ds. ekspertyz kryminalistycznych Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-7112-3756
Anotation. W artykule zwrócono uwagę na tak ważny warunek poprawy skuteczności działań profilaktycznych jednostek eksperckich i kryminalistycznych, jak ścisła współpraca z aparatem śledczym organów ścigania. Zaproponowano sposoby poprawy legislacyjnego zabezpieczenia zapobiegania przestępczości w ogóle, a w przypadku wypadku drogowego w szczególności, na przykład, przyjęcie uogólniającej Ustawy Ukrainy „O zapobieganiu przestępczości” (lub „O zapobieganiu wykroczeń”), w którym należy przewidzieć konkretne środki zapobiegania wykroczeniom w sferze wypadków. Profilaktyczne ukierunkowanie powinno być charakterystyczne dla całej działalności jednostek eksperckich, zarówno dla przeprowadzenia ekspertyz, jak i pracy naukowej i metodycznej. Dlatego ważnym warunkiem poprawy skuteczności działań profilaktycznych jednostek eksperckich i kryminalistycznych jest ścisła współpraca z aparatem śledczym organów ścigania.
Keywords: W artykule zwrócono uwagę na tak ważny warunek poprawy skuteczności działań profilaktycznych jednostek eksperckich i kryminalistycznych, jak ścisła współpraca z aparatem śledczym organów ścigania. Zaproponowano sposoby poprawy legislacyjnego zabezpieczenia zapobiegania przestępczości w ogóle, a w przypadku wypadku drogowego w szczególności, na przykład, przyjęcie uogólniającej Ustawy Ukrainy „O zapobieganiu przestępczości” (lub „O zapobieganiu wykroczeń”), w którym należy przewidzieć konkretne środki zapobiegania wykroczeniom w sferze wypadków. Profilaktyczne ukierunkowanie powinno być charakterystyczne dla całej działalności jednostek eksperckich, zarówno dla przeprowadzenia ekspertyz, jak i pracy naukowej i metodycznej. Dlatego ważnym warunkiem poprawy skuteczności działań profilaktycznych jednostek eksperckich i kryminalistycznych jest ścisła współpraca z aparatem śledczym organów ścigania.

WYKORZYSTANIE SPECJALISTYCZNEJ WIEDZY I WYZWANIA ZWIĄZANE Z WYZNACZENIEM BADAŃ SĄDOWYCH W DOCHODZENIU WYKROCZEŃ Z UDZIAŁEM AUTORYTETÓW I OSÓB MAJĄCYCH WPŁYW PRZESTĘPCZY

Denys Churylov

aspirant Międzynarodowej Akademii Zarządzania Personelem (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-9115-4821
Anotation. Kompleksowe badania w dochodzeniu w sprawie wykroczeń są zwykle przeprowadzane w wyspecjalizowanych instytucjach badawczych. Dlatego wydając postanowienie o powołaniu biegłego, należy zidentyfikować i poprawnie nazwać instytucję, której powierzono przeprowadzenie badania. W przypadku, gdy przeprowadzenie kompleksowego badania powierzono odpowiednio dwóm lub więcej instytucjom, których kierownicy powołują swoich przedstawicieli do komisji, wówczas każda z tych instytucji musi otrzymać egzemplarz uchwały o powołaniu badania, a badane obiekty i materiały należy wysłać na jeden z wymienionych adresów, dokonując odpowiedniej oceny w uchwale.
Keywords: Kompleksowe badania w dochodzeniu w sprawie wykroczeń są zwykle przeprowadzane w wyspecjalizowanych instytucjach badawczych. Dlatego wydając postanowienie o powołaniu biegłego, należy zidentyfikować i poprawnie nazwać instytucję, której powierzono przeprowadzenie badania. W przypadku, gdy przeprowadzenie kompleksowego badania powierzono odpowiednio dwóm lub więcej instytucjom, których kierownicy powołują swoich przedstawicieli do komisji, wówczas każda z tych instytucji musi otrzymać egzemplarz uchwały o powołaniu badania, a badane obiekty i materiały należy wysłać na jeden z wymienionych adresów, dokonując odpowiedniej oceny w uchwale.

PROWADZENIE BADANIA SĄDOWO-LEKARSKIEGO W DOCHODZENIU W SPRAWIE NIELEGALNEJ DZIAŁALNOŚCI LECZNICZEJ

Maryna Shakhovnyna

student Uniwersytetu Wiedzy Współczesnej (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-7430-6904
Anotation. W artykule omówiono główne aspekty przeprowadzania badań kryminalistycznych w dochodzeniu w sprawie nielegalnej działalności leczniczej. Należy zauważyć, że biegły powinien wyznaczyć zadanie ustalenia: – czy ofiara cierpiała na jakąkolwiek chorobę, że zgłosiła się na leczenie, jeśli tak, to w jaką; – jaką opiekę medyczną należy zapewnić, jeśli pacjent ma taką patologię i jakie dokumenty regulacyjne regulują zapewnienie niezbędnego rodzaju opieki (protokoły kliniczne, normy, instrukcje itp.); – możliwy wynik dla pacjenta, pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej opieki medycznej na obecnym etapie rozwoju teorii i praktyki medycznej; - czy pojawiły się negatywne konsekwencje dla ofiary poprzez przypisane leczenie, jeśli tak – to jakie i jaki stopień nasilenia mają te ostatnie; – czy istnieje związek między chorobą, na którą cierpi ofiara, a tymi, które pojawiły się po leczeniu.
Keywords: W artykule omówiono główne aspekty przeprowadzania badań kryminalistycznych w dochodzeniu w sprawie nielegalnej działalności leczniczej. Należy zauważyć, że biegły powinien wyznaczyć zadanie ustalenia: – czy ofiara cierpiała na jakąkolwiek chorobę, że zgłosiła się na leczenie, jeśli tak, to w jaką; – jaką opiekę medyczną należy zapewnić, jeśli pacjent ma taką patologię i jakie dokumenty regulacyjne regulują zapewnienie niezbędnego rodzaju opieki (protokoły kliniczne, normy, instrukcje itp.); – możliwy wynik dla pacjenta, pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej opieki medycznej na obecnym etapie rozwoju teorii i praktyki medycznej; - czy pojawiły się negatywne konsekwencje dla ofiary poprzez przypisane leczenie, jeśli tak – to jakie i jaki stopień nasilenia mają te ostatnie; – czy istnieje związek między chorobą, na którą cierpi ofiara, a tymi, które pojawiły się po leczeniu.

PRZEPROWADZANIE REWIZJI I KONTROLI JAKO RODZAJÓW WYKORZYSTANIE WIEDZY SPECJALISTYCZNEJ W DOCHODZENIU PRZESTĘPSTW KORUPCYJNYCH NA UKRAINIE

Oleksandr Shramko

dyrektor Tarnopolskiego Centrum Ekspercko-Kryminalistycznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy (Tarnopol, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-1080-7750
Anotation. Rozważono cechy wykorzystania wiedzy specjalistycznej w postaci rewizji i kontroli w dochodzeniu w sprawie przestępstw korupcyjnych na Ukrainie. Stwierdzono, że rewizje i kontrole odnoszą się do nieprocesowej formy wykorzystania wiedzy specjalistycznej w postępowaniu karnym. Przedstawiono procedurę powoływania i przeprowadzania rewizji i kontroli, a także procedurę przeprowadzania nieplanowanych rewizji i kontroli na przykładzie dochodzenia w sprawie poszczególnych przestępstw korupcyjnych. Autor zaproponował zmiany w przepisach artykułu 131 Kodeksu Postępowania Karnego Ukrainy, zapewniając wśród środków zapewniających postępowanie karne udzielenie pozwolenia śledczemu, prokuratorowi na wyznaczenie lub przeprowadzenie rewizji, kontroli; zasady proceduralne rozpatrzenia takiego wniosku przez sędziego śledczego.
Keywords: Rozważono cechy wykorzystania wiedzy specjalistycznej w postaci rewizji i kontroli w dochodzeniu w sprawie przestępstw korupcyjnych na Ukrainie. Stwierdzono, że rewizje i kontrole odnoszą się do nieprocesowej formy wykorzystania wiedzy specjalistycznej w postępowaniu karnym. Przedstawiono procedurę powoływania i przeprowadzania rewizji i kontroli, a także procedurę przeprowadzania nieplanowanych rewizji i kontroli na przykładzie dochodzenia w sprawie poszczególnych przestępstw korupcyjnych. Autor zaproponował zmiany w przepisach artykułu 131 Kodeksu Postępowania Karnego Ukrainy, zapewniając wśród środków zapewniających postępowanie karne udzielenie pozwolenia śledczemu, prokuratorowi na wyznaczenie lub przeprowadzenie rewizji, kontroli; zasady proceduralne rozpatrzenia takiego wniosku przez sędziego śledczego.

OCHRONA PRAWNA PRAW RZECZOWYCH

Yuliia Shchavynska

studentka Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-7118-2843
Anotation. Celem artykułu jest, aby na podstawie teorii prawa administracyjnego, teorii prawa gospodarczego i postępowania, doktrynalnych opinii naukowców dotyczących tej problematyki, obowiązującego ustawodawstwa, dowiedzieć się natury prawnej i treści administracyjnej i sądowej ochrony praw rzeczowych na Ukrainie. W artykule wyjaśniono treść i stworzono ochronę prawną praw rzeczowych. Udowodniono, że jest to działalność administracyjna podmiotów administracji publicznej, najwyższych w hierarchii względem rejestratorów państwowych, a także systemu sądów. Ma ona na celu identyfikację z treści i istoty naruszonych praw i interesów właścicieli praw rzeczowych, dokonanych aktem państwowej rejestracji praw rzeczowych, oraz ich przywrócenie w postępowaniu odwoławczym.
Keywords: Celem artykułu jest, aby na podstawie teorii prawa administracyjnego, teorii prawa gospodarczego i postępowania, doktrynalnych opinii naukowców dotyczących tej problematyki, obowiązującego ustawodawstwa, dowiedzieć się natury prawnej i treści administracyjnej i sądowej ochrony praw rzeczowych na Ukrainie. W artykule wyjaśniono treść i stworzono ochronę prawną praw rzeczowych. Udowodniono, że jest to działalność administracyjna podmiotów administracji publicznej, najwyższych w hierarchii względem rejestratorów państwowych, a także systemu sądów. Ma ona na celu identyfikację z treści i istoty naruszonych praw i interesów właścicieli praw rzeczowych, dokonanych aktem państwowej rejestracji praw rzeczowych, oraz ich przywrócenie w postępowaniu odwoławczym.

ROZSĄDNOŚĆ TERMINÓW POSTĘPOWANIA PRZYGOTOWAWCZEGO I ZAGWARANTOWANIE PRZEZ PROKURATORA ICH PRZESTRZEGANIA

Volodymyr Yusubov

aspirant Donieckiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Mariupol, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-6115-6757
Anotation. Artykuł ma na celu zbadanie istoty prawnej takiej podstawy prawa postępowania karnego Ukrainy, jak rozsądność terminów, przeprowadzenie analitycznej identyfikacji podstawy, a w szczególności rozsądności terminów postępowania przygotowawczego. Normatywne nie uregulowanie podstawy definicyjnej przedmiotu artykułu zmusza do odwołania się do leksykalnego i filozoficznego rozumienia rozsądności jako takiej. Okazało się, że w przypadku odrzucenia którejkolwiek z możliwych decyzji o zakończeniu postępowania przygotowawczego, wszystkie zastosowane środki zabezpieczenia postępowania karnego w sprawie środka zapobiegawczego w postaci zabezpieczenia, aresztowania mienia podejrzanego i osoby trzeciej nadal działają – ponieważ wszystkie są prawnie wieczyste i mają specjalne, inicjacyjne procedury anulowania lub zakończenia.
Keywords: Artykuł ma na celu zbadanie istoty prawnej takiej podstawy prawa postępowania karnego Ukrainy, jak rozsądność terminów, przeprowadzenie analitycznej identyfikacji podstawy, a w szczególności rozsądności terminów postępowania przygotowawczego. Normatywne nie uregulowanie podstawy definicyjnej przedmiotu artykułu zmusza do odwołania się do leksykalnego i filozoficznego rozumienia rozsądności jako takiej. Okazało się, że w przypadku odrzucenia którejkolwiek z możliwych decyzji o zakończeniu postępowania przygotowawczego, wszystkie zastosowane środki zabezpieczenia postępowania karnego w sprawie środka zapobiegawczego w postaci zabezpieczenia, aresztowania mienia podejrzanego i osoby trzeciej nadal działają – ponieważ wszystkie są prawnie wieczyste i mają specjalne, inicjacyjne procedury anulowania lub zakończenia.

ELEKTRONICZNE ZARZĄDZANIE I OCHRONA PRAWA WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ W ZAKRESIE ZAPEWNIENIA WYŻSZEGO WYKSZTAŁCENIA PRAWNICZEGO NA UKRAINIE

Olena Yara

kandydat nauk prawnych, profesor, doktorant Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-7245-9158
Anotation. W artykule ujawniono treść i cechy e-zarządzania oraz ochrony prawa własności intelektualnej w zakresie zapewnienia wyższego wykształcenia prawniczego. Udowodniono, że elektroniczne zarządzanie w danej dziedzinie jest formą sprawiedliwości społecznej i zręczności uzyskania wyższego wykształcenia prawniczego, które jest nabywane za pomocą technologii informacyjno-telekomunikacyjnych, poprzez kompleksową elektroniczną pomoc kandydatom na wyższe wykształcenie prawnicze, niezależną ocenę wiedzy studentów, szerokie zastosowanie zdalnych form nauczania i oceniania, rozwiązywanie problemów referencyjnych i kompletnych kandydatów na wyższe wykształcenie prawnicze za pomocą środków elektronicznej komunikacji zdalnej.
Keywords: W artykule ujawniono treść i cechy e-zarządzania oraz ochrony prawa własności intelektualnej w zakresie zapewnienia wyższego wykształcenia prawniczego. Udowodniono, że elektroniczne zarządzanie w danej dziedzinie jest formą sprawiedliwości społecznej i zręczności uzyskania wyższego wykształcenia prawniczego, które jest nabywane za pomocą technologii informacyjno-telekomunikacyjnych, poprzez kompleksową elektroniczną pomoc kandydatom na wyższe wykształcenie prawnicze, niezależną ocenę wiedzy studentów, szerokie zastosowanie zdalnych form nauczania i oceniania, rozwiązywanie problemów referencyjnych i kompletnych kandydatów na wyższe wykształcenie prawnicze za pomocą środków elektronicznej komunikacji zdalnej.